IJmuider Courant NIEUWJAAR (K/iktet lek. de ti/aatd's Op bon „11" suiker verkrijgbaar. DAGBLAD VOOK VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Onzen lezeressen en lezers een voorspoedig 1940 toegewenscht. Aantal slachtoffers in Anatoliè bereikt de 30.000. Jaarwisseling. GELE ZEGELS Naar nauwer economische samen werking met België. Visscherij-Snufjes. DANSEN Oudejaarsavond tot 7 u. Nieuwjaarsdag van 3-12 u. 25e JAARGANG No. 50 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, Umulden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. Directie! P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 30 DECEMBER 1939 Abonnementen pet week 0.12)4, pet maand 0.52)4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.25, elke regel meer 0.10. Hulpactie door ztvaren sneeuwval belemmerd. De laatste schatting, welke Vrijdagmiddag gepubllieeerd is, stelt het aantal slachtoffers van de aardbeving in Anatolië op meer dan 30.000. waarvan het grootste gedeelte gedood is. Het instorten van bruggen, de vernielde spoorwegen en de bevroren wegen maken het vervoer van de reddingsploegen nog moeilijker. De directeur van het observatorium te Istanboel verklaart, dat de schokken zich de komende tien dagen en wellicht nog lan ger zullen herhalen. De eerste ooggetuigenverhalen uit het aardbe- vingsgebied maken alle melding van den ver- schrikkelijken noodtoestand, die heerscht onder de dakloozen, die in de open lucht moeten kam peeren. geen levensmiddelen hebben en wachten op de aankomst der hulpcolonnes, zoo meldt het D. n. b. uit Istanboel. De eerste zware aardschok verraste overal de in slaap zijnde menschen en bedolf hen onder de puinen der in stortende huizen. Op het zelfde oogenblik werden alle verbindingen met de buitenwereld verbro- ken. Eenhulpcolonne uit Ankara, waarin zich eem- ge ministers bevonden, vertrok naar de geteis terde streken. De trein werd echter geblokkeerd door sneeuw op het station Siwas. Een an- dere trein met hulp werd eveneens opgehouden door de sneeuwmassa's. De' troepen en de be volking geven zich alle moeite om de wegen vrij te maken voor de vrachtauto's. Het ligt in het voornemen vliegtuigen te gebruiken om levens middelen en medicamenten naar het gebied te brengen. Er is een bevel gegeven tot algemeene mobilisatie der bevolking, der militaire en civiele instanties in de omgeving van de getrof fen gebieden, aangezien de toestand der dakloo zen voortdurend erger wordt tengevolge van den weerstoestand en de verbroken verbindingen, ter wijl het brengen van hulp door den strengen In verband met Nieuwjaar verschijnt het eerstvolgend nümmer van dit blad op DINSDAG 2 JANUARI A.S. DANCING „WILHELMINA" UITGEEST MUZIEK „THE REVELLIS". OUDEJAARSDAG van 3-6 en van 7-11 u. NIEUWJAARSDAG van 3-6 en van 7-11 u. (Adv. ingez. Med.) Steun aan de Bloemkweekerij. Aankoop van producten van eigen teelt. Op grond van de crisisaankoopbeschikking 1939 heeft de minister van Economische Zaken voor het kalenderjaar 1939 250.000 en voor het kalenderjaar 1940 431.000 beschikbaar gesteld om van eigen teel t afkomstige bloemkweekerij- producten aan te koopen. Nieuw stopteeken van ambtenaren van de verkeersinspectie. De ambtenaren van de Rijksverkeersinspectie, die ingevolge artikel 8 van de Rij tijdenwet- en artikel 65. eerste lid, van de Wet Autovervoer Personen zijn belast met de opsporing van overtredingen van daarbij getroffen of daarop steunende regelingen zullen als teeken, bij het vertoonen waarvan bestuurders van motorrijtui gen het motorrijtuig moeten doen stilhouden, zoo veel mogelijk gebruik maken van een schijf, ge schilderd in de nationale kleuren, met een hart van 5 c.M. middellijn in rood en daaromheen kringen ter breedte van 2Vz c.M. in wit en blauw. TOEWIJZING VOOR THEE. Naar wij van de Vereeniging van thee-impor teurs vernemen is, na overleg met de betrokken regeeringsinstanties, de datum van de eerste toe wijzing van thee te Amsterdam bepaald op 11 Jan. 1940. Het ligt in de bedoeling, dat de daarop vol gende toewijzing zal plaats vinden op 1 Februari. Wanneer zulks in verband met de aanvoeren mogelijk is, zal er in het komende jaar naar ge streefd worden de toewijzingen om de drie wéken te doen geschieden, met een voor de binnènland- sche markt alleszins voldoend aanbod. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is benoemd tot gewoon hoog leeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeer te aan de rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in het Arabisch, tevens in de instellin gen van den Islam: dr. J. H. Kramers, thans lector aan deze universiteit. Benoemd is tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversi teit te Utrecht om onderwijs te geven in de sociale .geneeskunde: dr. J. G. Remijnse, bijzonder hoog leeraar. winter de allergrootste moeilijkheden ontmoet. De dagbladen hebben een oproep uitgegeven om hulp te bieden. Nader meldt United Press: Door de bijna bovenmenschelijke inspan ning, die men heeft aahgewend, is men er in geslaagd Vrijdagmiddag de treinverbin ding met Ersindjan te herstellen. Twee hulptreinen, die van Siwas vertrokken waren,- kwamen te Ersindjan aan,. President Inönü, de ministers van gezondheid en binnenlandsche zaken en generaal Orbay van het nationale hulpcomité, en ook vele an dere autoriteiten bevonden zich in den eersten trein. Onmiddellijk na aankomst is het reddings- en hulpwerk voor de getroffen bevolking georgani seerd. Alle feestelijkheden zoowel publieke als parti culiere zijn voor oudejaarsavond en Nieuwjaar afgelast ten teeken van.rouw. Er wordt bij de bevolking op aangedrongen het geld, dat anders aan de feestelijkheden be steed zou worden, te benutten tot het stichten van een fonds voor de slachtoffers van de aard beving. Dertienjarige bij bet jagen om het leven gekomen. Noodlottig ongeluk te Werkendam. Aan den oever van de Mei-wede nabij het Pol derkraaiennest te Werkendam is Vrijdagmiddag een tragisch ongeluk gebeurd, dat den dertien jarigen B. van de Heuvel het leven heeft gekost. De jongen was met zijn vader en een derde persoon op jacht. Hii droeg zijn geweer, waarschijnlijk in aanslag, op den rug. De jongen beging de onvoorzichtigheid op een krib te klimmen. Hij gleed echter op de gladde basaltblokken uit en op hetzelfde oogenblik ging het geweer af. De knaap kreeg de lading in den rug, waarbij de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Met een boot van de rivierpolitie, welke juist in de na bijheid was, is het lijk naar het lijkenhuisje te Werkendam overgebracht. Dinsdag Z }a*iuaci OM 9 UUR v.m. BEGINT ONZE Ons devies; ieder seizoen met een nieuwe collectie beginnen, zullen wij ook thans gestand houden. Alle restanten zullen daarom met groote kortingen worden opge ruimd o.m. een partij 300 stuks OVERHEMDEN; nog OUDE PRIJS thans met 30 en meer korting. Om ruimte te maken voor onze steeds uitbreidende Moderne Maat- kleeding, ruimen wij 't artikel DAMES REGENMANTELS geheel op; d.w.z. Falcon Dames Regen mantels ook in donkerblauw wor den voor halven prijs dus reeds vanaf 9.90 opgeruimd. Alle artikelen niet in de Opruiming opgenomen met 10 - korting a contant. U&eccHtno-detnafycvzifMH- IJmuiden - Kanaalstraat 4648 Tel. 4654. Ziet onze 6 Etalages. (Adv. Ingez. Medj We zijn zoo ver weer, beste menschen, Dat wij elkaar het beste wenschen, Aan 't einde en aan het begin, En meer dan ooit hoopt gij het goede, Maar hebt er, naar ik mag vermoeden, Niet al te veel vertrouwen in. Als wij ons heden overgeven, Aan een terugblik, wat het leven In 't afgeloopen jaar ons bracht. Dan kan men moeilijk met vertrouwen En hoopvol op de toekomst bouwen, Die ons nu nog in sluiers wacht. Het beeld vertoont ons een verstarring, Van onontwarbare verwarring, Ontdaan van alle zichtbaar spoor; Een reeks van Gordiaansche knoopen. Die kriskras door elkander ioopen, En wie wie hakt ze ooit nog door? Zal 't lot na al dit reeds zoo droeve, De menschheid zwaarder nog beproeven, Naakt een nog smartlijker getij?. Of vragen wij is allerwegen De nood reeds tot het hoogst gestegen-. En is de redding dus nabij? Het baat ons weinig, dit te vragen, Het baat nog minder om te klagen, Al voelen wij ons machteloos; Dat is, onmachtig om te sturen, Maar niet onmachtig te verduren, En daarin lang niet krachteloos. Wij kunnen, u, ik en een ander, Elk voor zichzelf en met elkander. Met moed het nieuwe jaar in gaan; Wij mogen ons niet door de zorgen Gevoeld nu en gevreesd voor morgen, Ontmoedigd neder laten slaan. Wij kunnen niet tevreden droomen, Dat alles wel terecht zal komen, Daar is het nu de tijd niet naar; 't Is goed om in een tijd als dezen, Zich degelijk bewust te wezen, Van moeilijkheden en gevaar. Maar ieder moet zijn krachten wijden Aan 't moedig, onverzwakt bestrijden, Van al wat ons belagen kan; Wij moeten wat wij kunnen werken, En elkaar steunen, elkaar sterken, De man de vrouw. de vrouw de man. Zoo moeten wij van zorgen winnen, In 't jaar dat nu staat te. beginnen, De beenen krachtig op den gronid; Ik wensch u toe, daarin te slagen, Driehonderdzesenzestig dagen Met d'uwen, ferm en goed gezond P. GASUS. De Contantzegelcommissie van de Winkeliersvereen. „Groot-IDmuiden" wenscht de spaarders van de i» 19 4 0 veel koopkracht (Adv. Ingez. Med.) loop's Bandenpaleis Wijk aan Zeeërweg 72 een Gelukkig Nieuwjaar (Adv. ingez Mea.j Gedurende het tijdvak van Zaterdag 30 De cember 1939 tot en met Vrijdag 19 Januari'1940 geeft de met „11" genummerde bon der rijks distributiekaart recht op het-koopen van een kilogram suiker. Verleent Nederland hulp aan Finland Het Eerste Kamerlid Van Embden heeft den voorzitter van den raad van ministers de vol gende vragen gesteld: Heeft de regeering reeds nader haar houding bepaald tegenover de resolutie, welke de Assem- blée van den Volkenbond op 14 December j.l. mede met Nederland's stem heeft aangenomen en waarin.op moreele en rechtsgronden een drin gend beroep wordt gedaan op ieder lid van den Volkenbond om Finland materieelen en huma- nitairen steun te verleenen? Zoo ja, is die houding dan gelijk aan die van het 12-tal staten, hetwelk bereids materieelen steun heeft toegezegd waaronder laatstelijk Zwitserland, welks regeering 100.000 francs aan het Finsche Roode Kruis deed toekomen? Is de regeering voornemens, het verleenen van steun van de soort als laatstbedoelde met grooten spoed te bevorderen? Mijn ontplofte bij Huisduinen. Daken afgerukt, plafonds ingestort. HUISDUINEN, 30 December. Vanoch tend omstreeks zeven uur is alhier een mijn tegen den dijk geslagen en ontploft, waardoor ecu enorme verwoesting is aangericht. De mijn sloeg tegen den dijk, juist voor het badhotel. Hier werden alle ruiten vernield, terwijl in het café Tiessen eveneens groote schade werd aangericht. Vele woningen moesten het ook ontgelden. Van tal van hui zen zijn de plafonds ingestort en de daken weg geslagen. Dakpannen en puin kwamen op straat terecht. Er hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan, doch de mate- riecle schade is zeer aanzienlijk. Politie uit Den Helder is ter assistentie naar Huisduinen vertrokken. Min. Steenberghe voerde te Brussel besprekingen De minister van economische zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, heeft vergezeld van den directeur der handelsaceoorden, den heer A. Th. Lamping, Vrijdag een bezoek gebracht aan den minister van economische zaken, den heer Sap te Brussel. Minister Steenberghe heeft be sprekingen gevoerd met minister Sap en minister Spaak, minister van buitenl. zaken en van den buïtcnlandschen handel, over nauwe samen werking op economisch gebied tusschen beide landen. De besprekingen waren een vervolg op die, welke minister Sap onlangs in Den Haag heeft gevoerd. Minister en mevrouw Sap boden een dejeuner aan, waaraan naast bovengenoemde heeren en Hr. Ms. gezant te Brussel, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, o.a. minister-president Pierlot en de minister van koloniën de Vleeschauwer aanzaten. Vrijdagavond zijn minister Steenberghe en de heer Lamping met den sneltrein uit Brussel, in Den Haag teruggekeerd. CDXXXV. Nog een klein duwt je en het jaar 1939 is over de eindstreep en beginnen we weer met een nieuw. Het wordt een sombere jaarwisseling, somber voor de reederij, somber voor den handel, som ber voor allen, wier bestaan van visscherij en vischhandel afhankelijk is: We hebben aan den gang van zaken van de laatste twee of drie maanden kunnen zien, op welke wijze het bedrijf door den oorlog beïnvloed wordt; zooals het deze laatste maanden gegaan is, zal het ook de komende maanden wel gaan en als er verder niets gebeurt, mogen we van geluk spreken. Er zai weinig visch komen en wat er wordt aange voerd, zal in hoofdzaak in het binnenland gecon sumeerd moeten worden. In zekeren zin is dit geheel in het belang van ons economisch bestel. Een oorlog brengt nu eenmaal schaarschte aan alles met zich mede, ook voedselschaarschte en. uit hoofde daarvan wordt onze voedselvoorzie ning het beste gediend, wanneer we alles wat we zelf vangen, ook zelf opeten. De landen om ons heen, die in den oorlog gewikkeld zijn, doen dat ook. Zoolang we echter nog zoo „dik" in onze le vensmiddelen zitten als thans, is er echter nog niet het minst behoefte aan een uitvoerverbod. Uit den aard der zaak gaat er echter heel weinig de grens over. Het zou echter heelemaal niet vreemd zijn indien sommige landen hun invoer- politiek door den nood gedwongen, radicaal gin gen wijzigen. Dit zou bijvoorbeeld het geval kunnen zijn met Frankrijk dat voor de voedselvoorziening van zijn leger enorme hoeveelheden vleesch ver slindt en waar een aanvulling met visch zeer welkom zal zijn. De eigen visscherij kan daar voor niet voldoende zorg dragen, aangezien ook de Fransche visschersvloot èn door de mobili satie van duizenden visschers, èn door het feit, dat vele Fransche trawlers in Boulogne o.a. vijftig van de honderd als bij ons gerequireerd zijn voor het mijnenvegen, een groot deel van haar capaciteit verloren heeft. Frankrijk zou du.s wel wat Nederlandsche visch kunnen ge bruiken, maar van ean uitvoer van eenige betee- kenis kan geen sprake zijn, zoolang de aanvoer zoo gering is en de kosten zoo hoog zijn. Met den vorigen Zaterdag meegeteld, hadden we deze week slechts vier marktdagen en op slechts twee van deze vier marktdagen nl. op Woensdag en Donderdag lagen er trawlers voor den kant en wel Woensdag zes en Donderdag drie. Van dit negental hadden vier een mooie besomming nl. de Erin f 14.000, de Gloria bijna f 8000, de Petten f 7300 en de Norma Maria f 11.500. Vooral de haring heeft deze reizen goed gemaakt. Er waren deze week 3450 kisten haring aan den afslag en ook nu werden weer mooie prijzen betaald. Voor den handel was er weinig bijzon ders Woensdag was er veel dichte schelvisch. Daarvan hebben het meest geprofiteerd de Am- sterdamsche kooplieden (niet te verwarren met „De Amsterdamsche kooplieden" van de oude vliegende winkels) ende zeevogels, die zich te goed deden aan den afval van de aan den wal gestripte dichte visch. De trouwe gevleugelde gasten hebben Woensdagmorgen een heerlijk kerstmaal gehad. En hiermede eindig ik mijn laatste Snufje van 1939 het 435e dat ik in den loop der jaren schreef. Maar niet da,n al mijne vrienden uit IJmuiden's visscherijbedrijf een voorspoedig nieuwjaar te hebben toegewenscht. PIETERMAN. „Het Huis Assumburg", Assendelft Nergens zoo fijn als in de ORKESTEN dancing van Cor Kleyn 's Middags en *s avonds vrij dansen (Adv. Ingez. Med.) ;nde Bloemendaalsche Kopje' bood Vrijdag voor de jeugd een prachtige gelegenheid om van de sneeuwpracht te profiteeren. De bobslee werd weer voor den dag gehaald en druk gebruikt, om de helling te suizerj Zweefvliegen weer toegestaan. Er zijn echter vele beperkingen. De minister van waterstaat heeft besloten na overleg met den commandant der luchtverdediging, zijn beschikking van 1 September tot wederop- zeggens in zooverre buiten werking te stellen, dat het gebruik van zweefvliegtuigen wederom zal zijn toegestaan op de voor het gebruik van zweefvlieg tuigen aangewezen terreinen, onder bepaalde voor waarden. Indien het terrein onder bevel van een vliegpark- commandant staat, moet voor den aanvang van het zweefvliegen diens toestemming zijn verkregen; de gebruikers van zweefvliegtuigen zijn onderwor pen aan de door dien commandant te stellen re gelen. Het zweefvliegen mag uitsluitend geschieden, indien de opstijging van de zweefvliegtuigen wordt bewerkstelligd: a. met niet-mechanische middelen, b. met een rijdende auto en met behulp van een keerrol, uitgezonderd voor wat betreft de luchtvaart terreinen Ypenburg en Vlissingen; c. met een lier en met behulp van een keerrol. Het zweefvliegen mag slechts worden beoefend in het tijdvak tusschen zonsopkomst en zonsonder gang, terwijl de hoogte van de laagste wolken ten minste 500 M. en het horizontale zicht tenminste 3000 M. moet bedragen. Er mag met zweefvliegtuigen niet worden gevlo gen op een grootere hoogte dan 200 M. boven het terrein en niet verder dan op een afstand van 200 M. gerekend van de grens van het terrein.; d. de onderkant van den romp en van de vleu gels, alsmede het richtingsroer van de te gebruiken zweefvliegtuigen behooren, voor een goede herken ning, Oranje te zijn geschilderd.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1