Nieuwe rampen treffen Turkije. pIJM Mijnhardtje RADIO PROGRAMMA NIEUWS IN 'T KORT. DINSDAG 2 JANUARI I94Ö Honderden dooden bij overstroomingen in Anatolië. Noodweer op de Zwarte Zee. Volgens de laatste berichten zijn 300 perso nen omgekomen bij de overstroomingen. Ook komen thans berichten over overstroomingen in het gebied van Amassia, in de aardbevings- znnen en in het zuiden des lands aan de Mid- dellandsche Zee. Tot dusverre zijn ruim 40 lijken van verdronke nen geborgen door militairen. Militaire ingenieurs bouwen pontonbruggen om personen in dorpen, die geisoleerd zijn. te redden. Aangezien het water op sommige plaatsen twee tot drie meter hoog staat, komen steeds meer menschen in gevaar. Vele dui zenden door angst opgejaagde mannen, vrouwen en kinderen vluchten half gekleed voor het stijgende water. Zij hebben te lijden onder de bittere koude. Men vreest, dat de volle omvang der overstroomin gen eerst over verscheidene dagen bekend zal wor den, wanneer reddingscolonnes overal in de over stroomde gebieden zullen zijn doorgedrongen. De vlakten van Kradjabey Kemal Pasja Manisa, aan de spoorlijn van Smyrna naar de zee van Mar mora, evenals het gebied van de Ismid-golf, waar de Turksche vlootbasis is gelegen, staan, volgens Reuter, bijna geheel onder water. Op vele plaatsen staat het water twee meter hoog. De bevolking van twintig dorpen heeft de wijk genomen naar de ber gen, maar 500 dorpelingen zijn door het water ge isoleerd. Gendarmes en afdeelingen militaire pion- niers brengen met roeibooten de bewoners in veilig heid. De snelle was van het water deed de dijken te Kemal Pasja bezwijken, waardoor enorme water massa's over het land stroomden. Huizen stortten in en bedolven de bewoners onder het puin, andere personen verdronken. Men gelooft, dat de materieele schade aanzienlijk is. De laatste berichten melden, dat het overstroomingswater weer begonnen is langzaam terug te vloeien naar de rivierbeddingen. De ongerustheid der bevolking is echter door het regenachtige weer gestegen. Na de aardbeving en de overstroomingen is Tur kije Maandag door een derde natuurramp getroffen: vreeselijke stormen woeden op de Zwarte Zee. Men vreest dat vele schepen verloren zijn. Het in Istanboel thuisbehoorend stoomschip „Turkan", groot 604 ton, is, naar gemeld wordt, gezonken met een bemanning van 20 koppen en met de geheele lading. Geweldige golven beuken op de Turksche kusten. President Inönu is uit Ersindjan vertrokken naar Siwas en Tokat, waar hij het toezicht zal blijven houden op het hulpwerk. Het zachtere weer heeft de hoop gewekt, dat de dringendste hulp en het begraven der dooden binnen tien dagen voltooid kunnen worden. De slachtoffers der aardbeving. Volgens de laatste schattingen zouden er bij de aardbevingen 45.000 slachtoffers zijn, waar van ongeveer 30.000 dooden. Blijkens de laatste mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken, is de halve bevolking van Ersindjan, een district met 65.009 bewoners, omgekomen, terwijl 20 procent der bevolking werd gewond. Eenige treinen zijn er in geslaagd Ersindjan te bereiken. Tal van treinen met gewonden kunnen niet vertrekken, daar eerst de sneeuw van de rails moet worden verwijderd. Een trein, waarin zich honderd ernstig gewonden bevonden, o.w. een ge neraal en vele officieren, heeft zich een weg door de sneeuw gebaand. De geheele bevolking is gemobiliseerd om mogelijke hulp te verleenen aan geredden. Voortdurend cir kelen vligtuigen boven geteisterde gebieden. Zij la ten voedsel en andere noodzakelijke dingen neer vallen voor de duizenden dakloozen, die nog steeds van de buitenwereld zijn afgesloten. Italiaansche regeering ontbiedt ambassadeur uit Moskou. De Italiaansche regeering heeft haar am bassadeur in Rusland uitgenoodigd met ver lof naar Italië te komen in verband met het terugroepen naar Moskou van den Sovjet- Russischen ambassadeur in Italië. Dit laatste geschiedde na de betoogingen in Rome, gericht tegen den aanval op Finland. Benesj acht 1940 beslissend voor de ^verwinning der geallieerden. „Hoop op bevrijding versterkt". Nieuwe Canadeesche troepen in Engeland. Overtocht geschiedde onder bescherming van Britsche en Fransche marine. Thans is het tweede Canadeesche troepen contingent in Engeland aangekomen. In de haven aan de Westkust, waar de troepen aan land gingen, werden zij officieel door Eden den minister voor de dominions, verwelkomd. De troepen omvatten artillerie-afdeelingen uit Winnipeg en Montreal, genie uit Toronto en Halifax en een aantal Schotsche infanterie- regimenten, vergezeld van hun eigen corpsen pijpers. De overtocht werd beschermd door de Britsche en de Fransche marine. Omtrent de aankomst werd de grootste geheimhouding in acht geno men. Twintig dooden op de „Boxliill"? Drie Engelsche schepen verloren gegaan. Het Britsche s.s. „BoxhilT, groot 5677 ton, is Zondag op de Noordzee gezonken na een ontploffing. Twaalf van de uit 32 koppen bestaande bemanning en het lijk van een opvarende zijn in een haven aan de Noord zeekust aan land gezet. Men vreest, dat de overige negentien zeelieden verloren zijn. De overlevende leden van de bemanning van den Britschen trawler „Barbara Robertson' welke door een onderzeeër ten noorden van Schotland tot zinken is gebracht, is te Fleetwood aangekomen. Een der opvarenden is omgekomen de anderen zijn gered, nadat zij twaalf uur in een reddingboot hadden rondgedreven. Zij werden gezien door een vliegtuig van de marine. Het Britsche tankschip „San Delfino", groot 8000 ton is op het strand aan de Engelsche kust gezet, nadat zich een ontploffing had voorge daan, welke naar men gelooft, door een mijn is veroorzaakt. Onder de uit 41 koppen bestaande bemanning zijn geen dooden of gewonden ge vallen. Met behulp van sleepbooten werd 't schip op strand gezet. Men meent dat een belangrijk deel van de lading intact is. Ook een Noorsch schip op een mijn. Het Noorsche vrachtschip ,-Luna" groot 959 ton, is Maandag op de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken, zoo wordt uit Haugesund gemeld. De bemanning is aan boord genomen van een ander Noorsch vrachtschip, de „Colum bia", groot 794 ton, dat de schipbreukelingen naar Kopervik heeft gebracht. Fransch oorlogsschip snelt brandend Spaansch schip te hulp. Opvarenden op vijf na gered. De correspondent van Havas te Madrid heeft van de reederij van het 12.275 ton metende Spaansche schip ,,Cabo San Antonio" vernomen, dat Vrijdagavond brand aan boord van het schip is uitgebroken, terwijl het zich tlusschen Kaap Verde en Villa Cisneros bevond. Geholpen door de passagiers bestreed de bemanning het vuur, doch Zaterdagochtend moest een S.O.S.-signaal worden uitgezonden. Een Fransche torpedojager snelde te hulp en nam de bemanning en de 200 passagiers van het schip aan boord. Vijf personen worden vermist. Onder de geredden bevinden zich generaal Juan Vigon Suero Diaz, chef van den grooten gene- ralen staf, alsmede de gezagvoerder van de „Cabo San Antonio". Nader wordt gemeld: De „Cabo San Antonio" is op een dagreis afstand van Las Palmas ge zonken. Italiaansche fresco's bij brand beschadigd. Branden te Rome vermoedelijk door kwaadwilligen gesticht. In de apostolische kanselarij te Rome is een brand uitgebroken, welke aanzienlijken omvang aannam. De brand greep snel om zich heen en binnen korten tijd was bijna de helft van het groote gebouw, dat een der fraaiste gebouwen van de Italiaansche Renaissance is, in vlammen ;ehuld. Dank zij bijna bovenmenschelijke pogingen van de brandweer, welke met veel materieel was uitgerukt, is men er in geslaagd het vuur in te perken tot den rechtervleugel, welke de belang rijkste deeden van het gebouw bevat, n.l. de St. Dominicuskerk en de groote zaal der „honderd dagen". De schade is zeer aanzienlijk. De geheele noordelijke vleugel was een vuurhaard. De kerk welke versierd is met fraaie fresco's en schilde rijen uit de 17e en 18e eeuiw is ernstig beschadigd evenals de groote ontvangzaal welke rijk versierd is met schilderwerk uti de 16e eeuw en een prachtig gebeeldhouwd houten plafond. Eenige dagen geleden heeft een brand van gerdnigeren omvang in het gebouw gewoed. De oorzaak van beide branden is niet opgehelderd doch men veronderstelt dat hier sprake is van misdaad. Hitier bij de jaarswisseling: „Duitschland strijdt voor den opbouw van een nieuw Europa De vlucht van Fritz Thyssen. Asylrecht in Zwitserland. ZüRICH, 1 Januari. Uit zeer gezaghebbende bron wordt uit de naaste omgeving van Thyssen vernomen dat de federale raad van Zwitserland na een nauwkeurig onderzoek besloten heeft den Duitschen industrieeel als politiek vluchteling te erkennen en hem het asylrecht te verleenen. Uit dezelfde bron wordt vernomen dat Thyssen niets afweet van de Duitsche beschuldigingen van door hem gepleegde fraude of onwettige overbren ging van buitenlandsche valuta. Hij is door de Duitsche autoriteiten nooit voor een dergelijke aanklacht opgeroepen. (United Press.) Ter gelegenheid van de jaarswisseling heeft Hitier een proclamatie gericht tot het leger, waar in hij zegt dat 1939 reden tot trots geeft, aldus meldt het D. N. B. De door het Duitsche volk aan het leger toevertrouwde wapenen zijn zegevierend gevoerd en in achttien dagen is men erin ge slaagd in het oosten van het rijk de veiligheid te herstellen, het onrecht van Versailles uit den weg te ruimen. Voor het komende jaar bidt de Führer om kracht en zegen voor het vervullen van de plicht, want een zware strijd om het „zijn" of „niet zijn" van het Duitsche volk moet worden gevoerd. Het geheele volk ziet met vertrouwen naar het leger, want het is overtuigd, dat het met zulke soldaten moet overwinnen. In een proclamatie tot de partij zegt Hitier dat toen de partij zeven jaar geleden aan de macht kwam, het rijk zich nog in dien toestand bevond, welke Clemenceau heeft gekarakteriseerd met de woorden: „Er zijn twintig millioen Duitschers te veel op de wereld". Het verdrag van Versailles heeft zijn vader niet teleurgesteld, want zeven millioen werkloozen gaven, tezamen met degenen, die van hen afhankelijk waren, 24 millioen men schen die geen basis voor hun bestaan hadden. Vijftien jaar had het democratische Duitschland gebedeld om herziening van het onrecht, doch de vertegenwoordigers van de plutocratische we reld-democratieën wezen dit van de hand. Het nationaal-socialisme heeft hieraan een einde ge maakt en zelf zijn recht hernomen. Het jaar 1939 is gekenmerkt door de volgende gebeurtenissen: Ten eerste: Teneinde rust te brengen in Mid den Europa en tot beveiliging van de Duitsche le vensruimte zijn de aloude Duitsche gebieden Bo- hemen en Moravië als protectoraat in het Groot Duitsche rijk opgenomen en de Tsjechen zullen evenals vroeger vreedzaam naast de Duitschers werken en leven. Ten tweede: Het Memelland is tot het Rijk te ruggekeerd. Ten derde: Door de vernietiging van den Pool- schen staat zijn de oude grenzen van Duitschland hersteld. In deze drie gevallen is de constructie van Ver sailles, welke geen levensvatbaarheid had, uit den weg geruimd. Het vierde kenmerk van dit jaar is het niet- aanvals-verdrag en het verdrag tot overleg met de Sovjet Unie. Hierdoor is de poging van de plu tocratische staatslieden van het westen om Duitschland te omsingelen verijdeld. Einde van liet Cliineesch-Japansclie conflict nog niet in zicht. Opleving van den strijd, in het nieuwe jaar verwacht. TSJOENGKING, 30 December. (Havas). In wel ingelichte Chineesche kringen verwacht men dat in 1940 de strijd met Japan in hevigheid zal toene men. Geen van beide regeeringen is voornemens vrede te sluiten op de voorwaarden van den ander. Verscheidene veronderstellingen over de richting van het Japansche offensief worden geopperd en de Chineezen concentreeren aanzienlijke strijd machten op de strategische punten. Men verwacht verder dat wanneer de Japanners niet tot een offensief zullen overgaan, de Chinee sche legers zullen voortgaan met het aanvallen en de guerilla achter de Japansche linies zullen voort zetten. Optimistische woorden van Finland's premier. „Hulp zal op tijd en op voldoende schaal komen." In een interview met een vertegenwoordiger van Reuter heeft de Finsche premier, Ryti, ver klaard: Het is mijn overtuiging dat de bolsje wistische aanval op Finland van wereldhisto rische beteekends is. Die beteekenis ligt in de omstandigheid dat wij het eerste stadium vor men in het streven van het bolsjewisme om zijn leer met geweld aan de geheele wereld op te leggen. Sprekende over den Sovjet Russisehen aanval zeide Ryti: Tegenover de steeds nieuwe massa's materiaal, die tegen ons in' het veld geworpen worden uit eindelooze voorraden, zullen aan onzen toant dezelfde Finsche bataljons staan met dezelfde, beperkte, onvoldoende munitie. Wij weten ech ter dat de harten der beschaafde naties bij ons zijn en haar handen ons binnenkort zullen hel pen. Wat tot dusverre geschied is, heeft ons de volledige verzekering gegeven dat hulp komen zal, dat zij op voldoende schaal zal komen en dat zij op tijd zal komen. Terwijl dit gesprek met Ryti gevoerd werd, kwam bericht van het hoofdkwartier, dat een Russische divisie van ongeveer 20.000 man verslagen werd in den sector van Suomussalmi. Benesj. Oud-president Benesj van Tsjecho Slowakije heeft een nieuwjaarsboodschap tot de wereld gericht, waarin hij volgens Reuter zegt: „Het jaar 1940 zal beslissend worden voor de overwinning van de geallieerden. De nazi-leiders zien reeds in dat zij definitief verloren zijn, in dien zij er niet in slagen te onderhandelen over een regeling door een compromis. Daarom zullen zij de komende maand een wanhopige poging doen zooveel mogelijk te redden van hun roof in Polen en Tsjecho-Slowakije door verscheidene onaanvaardbare en politiek onmogelijke vredes voorstellen te doen, teneinde hun bewind voor het ©ogenblik te handhaven en na eenigen tijd opnieuw te beginnen met hun immoreele en bar- baarsche politiek, welke streeft naar de over- heersching ran Europa. Om die reden acht ki hun nederlaag reeds duidelijk en onvermijde lijk. Het nieuwe jaar zal allen slecht behandel den volkeren van Midden-Europa nieuwe hoop brengen en zelfs de zekerheid, dat het uur van hun bevrijding nabij is. Het Tsjecho-Slowaaksche volk gaat het nieuwe Jaar ln met het vaste vertrouwen dat de overwin ning der geallieerden ook de overwinning zal be- teekenen van Tsjecho-Slowakije. dat aan hun «ijde strijdt. Hun hoop op de toekomstige bevrij ding is aan het einde van dit jaar versterkt, doordat het Tsjecho-Slowaaksche nationale comité door Frankrijk en Engelland is erkend. Door deze gebeurtenis is de moreele kracht en de geest van verzet van het geheele volk zeer gesterkt. Dit alles beteekent dat de Tsjecho- Slowaken in de landen der geallieerden en in eigen land in den loop van het komende jaar •en reëele bijdrage zullen leveren aan de over winning van goede gezindheid en gerechtigheid tegen het kwaad dat vertegenwoordigd wordt door het barbaarsche regime in Nazi-Duitsch- iMid". (Reuter), De „Tacoma" in Uruguay geïnterneerd. Tot oorlogsschip verklaard. Het Duitsche tankschip „Tacoma" is ge- 'n.erneerd na het verstrijken van den ter mijn van 24 uur, die gegeven was om de Urugueesche wateren te verlaten. Het schip is geïnterneerd op grond van het feit dat het als hulpschip voor de „G<raf Spee" was opgetreden. Urugueesche autoriteiten zijn aan boord gegaan om een proces-verbaal op te maken. Zij hebben 20 zeelieden achter gelaten, belast met de bewaking. Een Reuterberloht uit Buenos Aires meldt dat de „Tacoma" voor den duur van den oorlog in Uruguay, geïnterneerd. De kapitein werd voor de keus gesteld de haven te verlaten of te worden geïnterneerd. Hem stonden twee mogelijkheden open, wanneer hij de haven had verlaten, n.l. te pogen de Britsche oorlogsschepen, welke voor de monding van de Plata-rivier op hem wachtten, te verschalken en de open zee probeeren te bereiken, of het schip buiten de territoriale wateren tot zinken te brengen. Eerst meende men, dat de „Tacoma" het voorbeeld van de „Admiral Graf Spee" zou volgen. De minister van buitenlandsche zaken van Uruguay, Juani, heeft Maandagavond in een verklaring tegenover Reuter gezegd dat de „Ta coma" tot oorlogsschip ds verklaard en als zoo danig wordt behandeld. Juani herinnerde eraan dat de Haagsche conventie van 1907 bepaalt dat ieder schip, dat het oorlogsschip van een oor logvoerende partij in een neutrale haven helpt, onderhevig is aan een behandeling als oorlogs schip door een neutraal land en dat alleen de neutrale te beoordeelen heeft of de gegeven hulp zuiver humanitair was of bestond uit het op actieve wijze verleenen van bijstand aan den oorlogvoerende. Er word gezegd: 1. De „Tacoma" had 800 man van de „Graf Spee" aan boord genomen en het. slagschip buiten de haven vergezeld; 2. het had de bemanning von de „Graf Spee" overgebracht naar de schepèn, waarmede zij zich naar Ar gentinië heeft begeven; 3. het had minstens tien personen aan boord genomen, die de „Graf Spee" hadden verlaten voor het schip zichzelf tot zinken had gebracht. Daarbij behoorden de mannen, die dit werk haddon gedaan. Juani zeide, dat dit de eenige feiten waren, waarmee rekening moet worden gehouden. De minister verklaarde voorts, dat de regee ring van Uruguay tot het oordee* was gekomen, dat het doel der manoeuvres van de „Tacoma" was geweest den indruk te vestigen, dat de be manning van „Graf Spee" Buenos Aires had be reikt als schipbreukelingen, zoodat hun zou- kunnen worden toegestaan naar Duitschland terug te keeren en weer deel te nemen aan den strijd. Daarom werd de „Taooma" toe oorlosschip verklaard en als zoodanig behandeld. De positie van Zweden. Rede van den nieuwen Zweedschen minister van buitenlandsche zaken. Ter gelegenheid van het nieuwe jaar heeft de nieuwe Zweedsche minister van buitenlandsche zaken, Günther, voor het eerst in deze functie een rede gehouden. „Wat onze gedachten dezen Oudejaarsavond bezig houdt, is voor alles het lot van Zweden. Wij hebben het gevoel dat wij een ernstigen, beslissenden stap voorwaarts doen. Wij voorzien de mogelijkheid van een bedreiging tegen ons leven als vrij volk en onze toekomst", altdus Günther. Hij vervolgde: „Wij kunnen constateeren dat niemand ons het recht ontzegt over onszelf te beschikken, doch boven de geheele wereld hangt de schaduw van de negatie van het recht. De vraag, of wij den on wrikbaren wil hebben, ons land en onze vrij heid te behouden, ontvangt in het geheele land een ondubbelzinnig antwoord. Wij weten allen, dat wij thans allen te zamen werken voor het zelfde doel dat, hetwelk voor ons Zweden als volk het hoogste is". vlucht direct voor De echte xljn niet rond. Het Duitsche volk treedt thans organisatorisch vereenigd, economisch voorbereid en militair tot het uiterste toegerust, het nieuwe jaar in. Het Duitsche volk heeft dezen oorlog niet ge wild. Tot het laatste oogenblik heeft de Führer getracht, geholpen door den Duce, een langduri- gen vrede in Europa te garandeeren. Zij die be lang hebben bij den oorlog, hebben dezen gewild en zij zullen hem krijgen. De eerste phase heeft getoond dat men zelfs den Westwall niet heeft durven aanvallen en in de tweede plaats dat overal waar Duitsche soldaten zich met den te genstander konden meten, de roem van den Duit schen soldaat en de Duitsche wapens opnieuw is gebleken. De Führer besloot zijn oproeping met den wensch dat het jaar 1940 de beslissing moge brengen. Wat ook moge komen, het zal een over winning voor Duitschland zijn. Het doel van den oorlog voor Duitschland is: Duitschland en ge heel Europa moeten bevrijd worden van de voortdurende overweldiging en bedreiging, welke voortkomen uit het vroegere en huidige Engeland. De oorlogshitsers en hun die den oorlog verklaren moeten thans definitief de wapens uit de hand worden geslagen. Duitschland strijdt voor den op bouw van een Nieuw Europa, want het is in te genstelling met Chamberlain overtuigd, dat het nieuwe Europa niet kan worden opgebouwd dooi de verouderde krachten van een in verval ge raakte wereld en niet door zoogenaamde staats lieden die in hun eigen land niet in staat zijn de eenvoudigste vraagstukken op te lossen. Voor opbouw van het nieuwe Europa komen slechts in aanmerking die volken en krachten, welke door hun houding en hetgeen zij tot stand hebben ge bracht. kunnen worden beschouwd als jong en productief. naar hartvormig. (Adv. Ingez. MedJ 1T==^L__ Uit Funchal wordt gemeld dat Madeira door een hevig onweer werd geteisterd. Tengevolge van een overstrooming van een bergbeek bij Santa Magdalena heeft zich een bergverschuiving voor gedaan, waardoor dertig huizen in zee zijn ge stort. Zes personen zijn hierbij om het leven ge komen. Met ingang van 8 Januari zal de bootdienst Zeebrugge-Harwich, welke bij het begin van de vijandelijkheden werd gestaakt, gedeeltelijk wor den hervat ten dienste van de export. - Wegens bezuiniging zullen nog 147 ambtena ren van het Volkenbondssecretariaat worden ont slagen. Tot hen behoort Sokolin, de ondersecreta ris-generaal, de eenige Russische functionaris. Het dorp Sao Joao in den staat Rio de Janei ro is door een wolkbreuk geteisterd. Verscheidene huizen werden vernield en een groot gebied werd overstroomd. Zestien personen zijn om het leven gekomen en velen werden gewond. De waterlei ding naar Rio de Janeiro werd vernield. - Door een geheimzinnigen brand zijn in Mas sachusetts waardevolle plannen en teekeningen van een aantal torpedojagers, welke voor de Amerikaansche marine worden gebouwd, vernie tigd. De autoriteiten veronderstellen, dat de brand door sabotage is ontstaan. - President Roosevelt heeft Charles Edison be noemd tot minister van marine. Hij is een zoon van Thomas Edison, den beroemden uitvinder. Sinds den dood van den vorigen minister, Claude Swanson, was Edison plaatsvervangend minister van marine. De Duitsche specialist voor hartziekten, dr. Wilhelm Neumann, die vier jaar geleden naar Engeland was uitgeweken, Is in Leamington overleden. Volgens een bericht uit Finsche bron heeft Duitschland besloten de handelsbetrekkingen met Finland te hervatten. Toen de Russisch-Finsche oorlog uitbrak brak de Duitsche regeering de on derhandelingen met Helsinki af. Zondagavond zijn in de onmiddellijke omge ving van Brussel twee personentreinen te gen elkaar gebotst. Ongeveer dertig personen werden meer of minder ernstig gekwetst. Onder de gewonden bevinden zich talrijke militaire verlofgangers. - De handels- en betalingsovereenkomst van 9 December tusschen Duitschland en Sovjet- Rusland is verlengd tot einde 1940. Cordel Huil: „Krachten van vrijheid en vooruitgang winnen tenslotte steeds. Cordell Huil. In een boodschap ter gelegenheid van het nieuwe jaar brengt de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken Cordell Huil hulde aan de koelbloedigheid en kalmte van het Ameri kaansche publiek in de laatste maanden van 1939. Hij vestigt de aandacht op den bijna universeelen wensch van het volk, dat de vrede tot stand komt. „Alle landen zonder uitzondering" aldus Cordell Huil „moeten den weg des vredes kiezen. De hoop is heden ten dage niet dood, want in den loop der beschaving winnen de krachten van vrijheid en vooruitgang ten slotte steeds. In de ernstige crisis, die de menschheid door maakt, kan dit niet gebeuren vóór de periode van ruwe en nuttelooze vernietiging van levens en kapitaal voorbij is. Als het tot vrede mocht komen, zouden wij ons; in ons eigen belang ge drongen gevoelen den moreelen en materieelen invloed van ons land te doen gelden bij het scheppen van een stabiele en blijvende wereld orde, gebaseerd op het recht, teneinde te ont komen aan de dreigingen van een economisch conflict, van sociale onzekerheid en van een 8.5011 WOENSDAG 3 JANUARI 1940. HILVERSUM I. 1875* en 414.4 M. Algemeen programma verzorgd door de VARA. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 8.00 Berichten ANP., hierna: Gramofoonmu- ziek. 8.15 Orgelspel. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatoe. 10.40 Pianovoordracht. 11.10 Declamatie. 11.30 Zang en piano en Gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoon muziek. 12.45 Berichten ANP., hierna Gramo foonmuziek. 1.001.45 De Ramblers. 2.00 Fan tasia en solisten. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.30 Gevarieerd concert.. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Orgelspel. 5.30—6.30 en 6.35 Gramofoonmuziek. 7.00 VARA-kalender. 7.05 Koorzang. 7.25 Gra mofoonmuziek. 7.30 Zang, piano en gramofoon muziek. 8.00 Herhaling SOS berichten. 8.03 Be richten ANP., 8.15 De Ramblers. 8.45 Gramo foonmuziek. 9.00 Radiotooneel. 9.30 Eddy Wa les en zijn Rosian-orkest. 9.55 VARA-Schaak- tweekamp. 10.00 VARA-orkest en solist. 11.00 Berichten. ANP., 11.10 VARA-Schaaktweekamp. 11.15 Orgelspel. 11.4512.00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM II, 301,5 M. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing, Me ditatie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.309.45 Ge- lukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11. Gramo foonmuziek. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Be richten ANP. 12.40 Ensemble v. d. Horst en Gramofoonmuziek. 1.40 Gramofoonmuziek. 2.00 Orgelspel. 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Haarlem's trio en gramofoonmuziek. 4.20 Gramofoonmu ziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 6.25 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en tech nisch onderricht. 7.00 Berichten. 7.15 Voor post zegelverzamelaars. 7.45 Cursus koperzagen. 8.00 Berichten. ANP. herhaling SOS-berichten. 8.15 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" en decla matie. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berich ten ANP., actueel halfuur. 10.30 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua". 11,15 Gramofoonmuziek. Ca. 11,50—12.00 Schriftlezing. ENGELAND, 391 en 449 M. 11.40 Billy Cotton en zijn Band. 12.20 Viool voordracht. 12,50 Radiotooneel. 1.20 Berichten. I.30 De Gerard Zangers. 1.50 Causerie „Pictures in Brass". 2.20 Orkestconcert. 3.20 Dansmu ziek. 4.05 Causerie „Talking it over". 4.20 Berichten. 4.45 De stafmuziek van „His Majesty's Irish Guards". 5.00 Zang. 5.20 Kinder halfuur. 5.50 BBC-Variété-orkest. 6.20 Berich ten. 6.35 Causerie „The World goes by." 7.05 Causerie. 7.20 Mededeelingen. 9.50 Gevarieerd programma. 10.20 Radiotooneel. 11.00 Orgelspel. II.20 BBC-zangers en soliste. 11.50 Billy Cotton en zijn Band. 12.20—2.35 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 12.05 Solistenvoordracht. 12.20 Koorconcert. I.05 en 1,35 Solistenvoordracht. 2.00 Gramo foonmuziek. 8.05 Solistenvoordracht. 3.20 Va riété, 3.50 Radiotooneel. 4.50 Solistenvoor dracht. 5.20 Variété. 5.35 en 6.35 Kamermuziek 7.20 Lichte muziek. 7:50 Radiotooneel. 9.05 Opera-uitzending. 10.20 Solistenvoordracht. 10.35 Variété. 11.20 Kamermuziek. 12.0512.20 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 en 7.40 Gramofoonmuziek. 9.309.50 Pia noduo. 10.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Weer machtconcert. 1,15 Muzikaal tusschenspel. 1.35- 2.20 Populair concert. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.20 Voor de soldaten. 5.20 Blaasorkest en solist. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.20 Otto Dobrindt's or kest. 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12,50 en 1.30 Om- roepdansorkest. 1.50—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Zang. 5.50, 6.50, 7.20 en 7.45 Gramofoon muziek. 8.20 Voor de soldaten. 8.50 Gramofoon muziek. 9.20 „Goenavond Gebuur", opera. 10.30- II.20 Omroepdansorkest. BRUSSEL 484 M. me uc uui,— 12.20, 1.30—2.20 5.20 en 6.00 Gramofoonmuziek economisch 7.05 Cello voordracht. 8.20 Voor de soldaten. .Jean-Michel", opera. (9.50—10.00 nieuwen oorlog". 1 Gramofoonmuziek.)

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5