IJmuider Courant RUIMT OP!! Russische luchtmacht doet aanvallen DAGBLAD VOOK VELSEIN, 1JMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Finland's Lot. NEDERLAND - Zeeweg 80-84 IJmuiden-Oost - Santpoort - Velsen-Noord Opruiming. Duikboot torpedeert Zweedsch schip. IJsslachtoffers. Deo»® Twee distilleertoestellen in beslag genomen. 25e JAARCANC No 54 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Dmuider Courant: Kennemerlaan 42, Dmulden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 4 JANUARI 1940 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand 0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. De sympathie die Finland's hardnekkig en tot dusver wel geslaagd verzet tegen den Russischen overweldiger in de geheele wereld wekt en niet het minst in ons land doet velen zich af vragen wat het uiteindelijk lot van dit kranige kleine volk zal zijn. Het is kranig niet alleen omdat het zich nu zoo moedig verdedigt, maar ook omdat het in de een en twintig jaren van zijn onafhankelijk volksbestaan in republikein - schen vorm zich op bewonderenswaardige wijze ontwikkeld en georganiseerd had. Met de wel vaartsbronnen van zijn land had het gewoekerd, zijn industrie had het tot grooten bloei gebracht en buitendien was het zoowel ten opzichte van geestelijke als van lichamelijke ontwikkeling een centrum van Europeesche cultuur geworden. Zijn kunstenaars en zijn geleerden hebben de mensch- heid veel geschonken. Finsche architectuur en stedenbouw hebben alom bewondering gewekt. Finsche ondernemingsgeest heeft grooten indruk gemaakt. Dit krachtige en gezonde volk, welks athletische prestaties anderen volken den weg wezen naar een juiste algemeene ontwikkeling der lichaamscultuur, dat daarom ook met vol komen vertrouwen was uitverkoren om de Olym pische Spelen van 1940 te organiseeren, had niet alleen al veel verwezenlijkt maar beloofde ook nog zooveel voor de toekomst en is al sinds jaren erkend als een prachtig voorbeeld van het geen een klein volk met durf en energie tot stand kan brengen. De Russische overval heeft dit alles in gevaar gebracht en van al het internationale onrecht dat - de wereld kent heeft wel niets zulk een diepen, grievenden indruk gemaakt als dit. En dat zegt heel wat. Dit voelt men overal als een schreeu wende onrechtvaardigheid. Moskou meende kennelijk, het kleine volkje van 3y2 millioen gemakkelijk onder den voet te kun nen loopen. Het is Moskou deerlijk tegengevallen. Het heeft ondervonden dat de vrijheidszin en de bekwaamheid van de Finnen een stalen bolwerk vormden en tienduizenden Russen zijn al tegen dien weerstand bezweken. Niet zonder medelijden kan men denken aan het lot van deze stakkers, wien wijs gemaakt was dat Finland hen „over vallen" wilde nota bene! en die in den bar ren winter omkwamen. Maar nu heeft Moskou weer nieuwe legioenen in het veld gebracht tegen de Mannerheim-linie en wie denkt aan de schier - onuitputtelijke reserves, waarover Stalin beschikt, huivert voor de toekomst van de Finnen met hun leger van 300.000 man. Zij moeten onder de zwaarste omstandigheden op hun post blijven, kunnen nauwelijks rust krijgen, terwijl de tegen stander steeds maar weer in staat is versche legers en nieuwe geweldmiddelen toe te passen. Op den duur moet dit onvermijdelijk leiden tot uitputting der Finnen. En op den duur, als het late voorjaar in hun land komt, zullen sneeuw en ijs en barre koude hun ook als bondgenooten bij hun verdediging ontvallen. Men huivert bij de gedachte wat hun lot zal zijn als de Aziatische overmacht hen tenslotte overmeestert. Laat ons ronduit zeggen dat het een schande voor de groote mogendheden van West-Europa zou zijn als het zoover moet komen. En het zal zoover komen als men de Finnen, behalve dan met geld en materiaal, alleen maar helpt met mooie woorden. Wat blijft er dan over van al de prachtige phrasen over bescherming van kleine naties? Wij vormen ook een kleine natie. Wij hebben uit het Finsche verzet kunnen leeren, dat de kleine volken niet zoo weerloos zijn temidden der groote vechtjassen als het wel eens geleken heeft. En de groote vechtjassen hebben dat zelf nu ook beseft. Het is een heilzame ontdekking. Maar tevens kan men uit het Finsche lot weer eens af leiden dat ieder klein volk voor zichzelf moet op komen in de eerste plaats, dat het alleen daad werkelijke hulp krijgt als dat toevallig met het belang van de een of andere grootmacht strookt en dan nog pas op het oogenblik waarop die grootmacht meent dat dit belang nu te veel be dreigd wordt. Laat men dat wel beseffen. Laat men werkelijkheidszin hebben en zich niet op allerlei phrasen verlaten. De Spaansche dictator Franco heeft gepleit voor vrede in het Westen. Alleen zulk een vrede, of een ineenstorting van het Russische regime, zou op den duür Finland kunnen redden. „De strijd in het Westen dreigt ook andere staten te zullen vernietigen", heeft Franco gezegd, daarbij doelend op Finland. En dat gevaar dreigt inder daadterwijl men in het Westen elkaar be legert en het kleine volk zich laat doodvechten. R. P. 00000 Alle HEEREN- en JONGENSJASSEN en JEKKERS coupons voor ver beneden de waarde Ziet de OPRUIMINGS ETALAGES Onze BALANSOPRUIMING begint ZATERD AG 6 JANUARI. Profiteert van de zeldzame koopjes, met 25 korting. Honderden Jweka Japonnen mot katoen ptifs (Adv Ingez. Med.j Havensteden aan de Bothnische Golf gebombardeerd. Havas meldt uit Helsinki: De Russische luchtmacht heeft vandaag aanvallen op Abo en Kemi aan de Bothni sche Golf gedaan. Bijzonderheden zijn niet bekend. Perso nen die van deze steden kwamen, hebben verteld, dat de bevolking als gewoonlijk blijk gaf van de grootste kalmte en dat de Russische luchtmacht, onder het voorwendsel de havens te bombardeeren, voortdurend de burgerbevolking onder vuur neemt. Volgens inlichtingen uit bevoegde krin gen is het door de Finnen op de Russen buitgemaakte oorlogsmateriaal vrijwel on bruikbaar. De tanks verkeeren in slechten staat en zijn voor het grootste deel niet te herstellen. De vliegtuigen zijn onbruikbaar, doch soms heeft men iets aan de onderdeden. Het Finsche legerbericht van Woensdag luidt: ..Te land: de gewone bedrijvigheid der Rus sische artillerie op de Karelische landengte. Bij de rivier de Paipale is het Russische geschut vuur in den loop van den ochtend heviger ge worden, als voorbereiding van een aanval duurde het tot 13 uur voort. De aanval der infanterie was zeer heftig en werd met zware verliezen voor de aanvallers afgeslagen, onder het vuur van Finsche artillerie en infanterie. In den avond is ook een aanval ondernomen ten noorden van Hatjalathenjarvi: deze werd eveneens afgeslagen. Ten noorden van het La- 't Heeft mij weieens vreemd geleken, Maar het jaar vangt weder aan Met, in de paar eerste weken Van zijn nog wat aarzlend gaan, Maar weer lustig in het teeken Van de opruiming te staan. Zoo van buitenaf bekeken, Lijkt dat wel wat vlug gedaan, Maar het blijkt vanzelf te spreken, Als je denkt waar 't op moet slaan. Advertenties en biljetten, In de winkels, in de krant, Dat je er maar op zult letten, Roepen 't uit aan allen kant: Kom, wij maken korte metten Met het oudej aars-restant, Goede waar en vrij van smetten, Maar toch moet het van de hand Allen samen (naar 's lands wetten) Aanbevelend: Winkelstand. En, als trouwens telkenmale, Als die leuze opgeld doet. Zijn er voordeeltjes te halen, Die de vrouw met vreugd begroet. Hoe de vorst ook 't kwik doet dalen, Dat ontneemt haar niet den moed. En er schieten warmtestralen Door het winkeliersche bloed Hem, met halen en betalen. Doet die „kouwe drukte" goed. dogameer werd den geheelen dag gevochten om een militair steunpunt. Bovendien werd groote activiteit van geschut en patrouilles gemeld. Bij Aittojoki hebben de Finsche troepen een met machinegeweren versterkte Russische compag nie vernietigd. De Russische tegenaanvallen werden afgeslagen. Bij Raate in de buurt van Suomussalmi hebben de Finsche troepen vijf tanks en twee gevechtswagens vernield. In den sector Juntasrata hebben zij den linkeroever van het Kokojarvi-meer bereikt. Overigens geen nieuws van het front. Ter zee: aan de kust van het Ladogameer heb ben zich kleine gevechten voorgedaan. Wegens den storm en den sneeuwval waren de militaire operaties van vrijwel geen beteekenis. ij In de lucht: Ten aanzien van de algemeene activiteit niets van belang te melden. Op 2 Ja nuari zijn volgens vaststaande berichten drie Russische vliegtuigen neergeschoten". Volgens het Italiaansche persbureau Ste- fani is het Finsche leger in den noordelijken sector er in geslaagd opnieuw een front te vormen van Jeniskoski aan de Noorsche grens tot d.e Ton dras en moeraswouden aan de oostgrens. Andere, zeer belangrijke Finsche eenheden hebben geheel den grooten weg van Rovaniemi naar Petsamo bezet. In het laatste legerbericht van het hoofd kwartier van het militaire district Leningrad wordt medegedeeld, „dat zich op 3 Januari aan het front niets belangrijks heeft voorgedaan". Russische troepentrein verongelukt? De Finsche kranten publiceeren een bericht uit Riga, volgens hetwelk op den spoorweg naar Moermansk een Russische troepentrein ver ongelukt is. Een groot aantal soldaten zou daar bij om het leven gekomen zijn. In Leningrad gelooft men, aldus het bericht, dat het ongeluk is veroorzaakt door sabotage of door het opbre ken van de rails door Finsche skipatrouilles. Te weinig rust en slaap. De militaire correspondent van de „Times" in Finland schrijft, dat de Finnen op acht fronten tegenstand bieden aan de invallers. De Finnen zijn evenwel meer bevreesd voor de gevolgen van gebrek aan rust en slaap voor hun troepen, dan voor de aanvallers. Een moeilijk vraagstuk voor de Finnen is ook de munitievoorziening. In sommige sectoren is bevel gegeven de munitie te sparen en eerst te schieten, wanneer de Russen zoo dicht genaderd zijn, dat het bijna niet meer mogelijk is mos te schieten. De Finnen zeggen verder, dat hun legerberich- ten steeds aan den voorzichtigen kant worden gehouden en niet overdrijven. Fransclie jachtvliegtuigen schieten twee Duitsche toestellen neer. Woensdagavond deelde het Fansche leger bericht mede: „In den loop van den dag hebben onze pa trouille- en verkennings-afdeelingen op ver schillende punten van het front haar taak met succes volbracht. Laat in den ochtend hebben onze jagers twee vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten". Vanmorgen werd medegedeeld dat ge durende den nacht niets te melden viel. Twintig opvarenden vermist Het Zweedsche stoomschip „Svarton", metende 2475 ton, is Woensdag door een Duitsche duikboot getorpedeerd buiten de Noordkust van Schotland. Het schip zonk in anderhalve minuut. Twintig leden der be manning worden vermist, elf overlevenden begaven zich op een vlot en werden gered door een reddingboot. Voorts wordt uit New York gemeld dat Mackay Radio een S.O.S.-bericht opgevangen heeft van het Zweedsche schip „Kiruna" (5.400 ton), dat mededeelde, langzaam te zinken, tengevolge van een aanval door een Duitsche duikboot op 500 mijl ten Noorden van de Azoren. De reeders te Stockholm hebben bericht ont vangen, dat de „Kiruna" niet het stoomschip kan zijn, dat bij de Azoren noodseinen heeft uitge zonden. De „Kiruna" bevindt zich elders. „Camouflage van Duitsche goederen." Reuter verneemt in welingelichte kringen te Londen, dat steeds meer bewijzen vorhanden zijn „dat sommige firma's in neutrale landen zich leenen tot gogingen om goederen van Duitsche herkomst als neutrale goederen te camoufleeren". De noodige stappen worden genomen om vervoer van dergelijke goederen te stuiten. De geruchten over Duitsche technische hulp aan Rusland. Uit de lucht gegrepen, zegt het D. N. B. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „Van En- geLsche en Fransche zijde worden in de Euro peesche pers berichten gelanceerd, volgens welke Duitschland Finland met wapens zou steunen, dat Rusland Duitschland om militaire hulp ge vraagd zou hebben en dat Duitschland die hulp gezonden zou hebben in den vorm van officieren, technici en oorlogsmateriaal. Van bevoegde zijde wordt in dit verband ge constateerd dat het overbodig is er op te wijzen, dat al deze beweringen volledig uit de lucht gegrepen zijn. Zij bewijzen slechts de plompe wijze, waarop En geland opnieuw tracht de duidelijke Duitsche houding in het Finsch-Russische conflict dubbel zinnig te doen schijnen, om bij de neutralen ver warring te stichten en hen daardoor voor de doeleinden der Westelijke mogendheden te spannen". Voedseltekort te Leningrad en Moskou? Bericht over ongeregeldheden. De zender te Rome verspreidde een bericht uit Tallin, waarin melding wordt gemaakt van ern stige ongeregeldheden te Leningrad, die veroor zaakt zijn door een voedseltekort, na de ver- Twee jongens te Sint Jacobi- parochie verdronken. Woensdagmiddag zijn twee jongens, de 18-jarige H. Bouma en de 16-jarige W. de Jong, beiden uit Sint Jacobiparochie, bij het schaatsenrijden op de Blikvaart aldaar door het ijs gezakt en verdron ken. Er waren nog meer schaatsenrijders op de Blikvaart toen het ongeluk gebeurde, doch deze bevonden zich op verren afstand van de plaats waar de jongens door het ijs zakten. Hun aandacht werd plotseling getrokken door de drenkelingen, die luidkeels schreeuwden. De plek van het onge luk was evenwel moeilijk te bereiken en zoo duur de het eenigen tijd alvorens men daadwerkelijke hulp kon verleenen. Nadat men de jongens op het droge had gebracht, paste een inmiddels ontboden geneesheer kunstmatige ademhaling toe, doch deze mocht-gè-cn. baat «xeer vinden. TH EATER presenteert Voor de Pauze: Sensatie Mysterie Spanning (Adv. ingez Medj zending van voorraden naar de Russische troe pen bij de Finsche grens. De omroeper deelde verder mede dat ook uit Moskou berichten zijn ontvangen over soortge lijke ongeregeldheden. In de Poolkoude, welke over Finland ligt, wordt, ondanks de lage temperatuur, de strijd tegen de Russische agressie onverminderd voortgezet. Het Finsche leger maakt voor het transport van materiaal veelvuldig gebruik van sleden, welke door paarden getrokken worden. Goede vangst te Amsterdam. Gefabriceerde product was van goede kwaliteit. In den loop van Woensdagavond heeft de recherche van den dienst der invoerrechten en accijnzen te Amsterdam twee clandestiene distilleerderijen in beslag genomen. Reeds eenige weken geleden hadden ambtena ren van genoemden dienst op straat een man aangehouden, die, op een rijwiel gezeten, een koffertje vervoerde. De uiterst voorzichtige wijze, waarop hij met dit koffertje reed, had hun be vreemding gewekt. Bij onderzoek bleek, dat het koffertje een blikken bus bevatte, welke de reuk van gedistilleerd verspreidde. De ambtenaren be grepen wat hun te doen stond en lieten den man zijn weegs gaan, waarbij zij hem in de gaten hielden. Gedurende eenige weken werd hij op zijn tochten door de stad geschaduwd, waardoor men een overzicht kreeg van de adressen, waar hij vermoedelijk sterken drank afleverde. Zaterdag kon eindelijk worden ontdekt, waar hem het verboden artikel werd verstrekt. Dit was in een woning aan den Ringweg in den IJipolder en in een perceel aan de Jasper Lynsenstraat in Am sterdam West. De ambtenaren deden gisteravond om zes uur een inval in het huis aan den Ringweg, waar zij in de keuken een zich in volle werking bevindend distilleertoestel aantroffen. De installatie en de vloeistof werden in beslag genomen en de bewo ner werd voor het afnemen van een verhoor medegenomen. Later op den avond werd een inval gedaan in het andere perceel, waar even eens een goede slag werd geslagen. In een bad- cel trof men een volledige branderij aan, welke evenwel niet in werking was. Deze apparatuur werd eveneens in beslag genomen en ook de be woner van dit huis moest de ambtenaren naar hun bureau volgen voor het afleggen van een verklaring. In beide gevallen bleek men te doen te hébben met lieden, die van steun leefden en die zich. door het op wederrechtelijke wijze vervaardigen van gedistilleerd, een bijverdienste trachtten verschaffen. Beiden waren in dit opzicht als vaklieden te beschouwen, die over eerste klas distillatie inrichtingen beschikten. De spiritus, welke zij produceerden, had een gehalte van 96 pet. en reeds eerder in het bezit van de douane-recherche gekomen monsters, bleken bij laboratorium onderzoek niet te onderscheiden van het fa- brieksnroduct.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1