Opzienbarende arrestatie te Velsen. HEEMSKERK Visscherij-Snufjes. Radio van de Centrale is en blijft het ideale Gemeen te-on tvanger wegen8 fraude gearresteerd. Vermoedelijk ongeveer tweeduizend gulden verduisterd. Een opzienbarende arrestatie is in Velsen geschied. Verdacht van fraude, die vermoe delijk over een zestal jaren loopt, is de ge meente-ontvanger, de heer J. J. W., in den nacht van. Donderdag op Vrijdag van zijn bed gelicht en gearresteerd. Naar ons van officieele zijde wordt medegedeeld is, alhoewel reeds eenige verdenking bestond, de fraude min of meer door een toeval ontdekt. Het bedrag der verduisterde gelden bedraagt voor zoover men totnutoe heeft kunnen vaststellen ongeveer twee duizend gulden. De verduistering geschiedde niet alleen ten nadeele van de ge meentekas, doch ook ten nadeele van den Ophaal- en Stortingsdienst en van de mobilisatiekas, waar uit de steun* van vrouwen van gemobiliseerden wordt betaald. Het grootste bedrag van de verduistering da teert van een zestal jaren geleden. In verband met den ernst van deze zaak is de Commissaris van Politie, die onder de wapenen is, naar Velsen gekomen, om persoonlijk met den bur gemeester het onderzoek te leiden. Des te ernstiger is deze zaak, omdat de gear resteerde reeds anderhalf jaar geleden in verband met zijn particulier leven door den burgemeester was gewaarschuwd. De betrokkene deed toen zeer verontwaardigd, ofschoon, naar achteraf blijkt, hij zich toen reeds aan het overheidsgeld had vergrepen. De burgemeester heeft hem toen reeds met de strengste maatregelen gedreigd, wanneer hij zich eventueel jegens de gemeente zou misdragen. Het is duidelijk dat deze arrestatie, toen zij in kringen van ingewijden bekend werd, groot opzien heeft gebaard. De gearresteerde, genoot aller aan zien. Hij is reeds vele jaren in dienst der ge meente, eerst als klerk ten kantore van wijlen den heer Natte, terwijl hjj bij diens overlijden tot zijn opvolger. De gearresteerd heeft reeds een gedeeltelijke be kentenis afgelegd. De gemeente Velsen lijdt geen schade, daar zij tegen gevallen als het onderhavige verzekerd is. In verband met deze zaak is de gemeenteraad heden in spoedvergadering bijeengeroepen. De gemeente-ontvanger geschorst. Gemeenteraad nam dit besluit zonder discussie na een besloten zitting. De eerste maal dat de raad in 1940 werd bijeengeroepen was voor een spoedeischende vergadering en de agenda vermeldde slechts één punt nl. het voorstel van B. en W. om den gemeenteontvanger te schorsen. Zeker zullen de raadsleden in een weinig op gewekte stemming ten raadhuize zijn getogen; we kunnen ons indenken dat het voor den ge meenteraad. die op den heer J. v. d. Veer na voltallig was, een onaangename plicht was, een hoofdambtenaar, die ongeveer dertig jaren lang naar men meende de gemeente trouw heeft gediend, te schorsen. Na wat er gebeurd is, behoefde omtrent den uitslag van het voorstel geen twijfel te be staan. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voordat het voorstel in openbare vergadering behandeld werd, was er een besloten zitting, die ongeveer 40 minuten duurde. We kunnen veilig aannemen, dat in deze be sloten zitting de voorzitter den raad uitvoerig heeft ingelicht omtrent het gebeurde. Waarom de heer Boon het pad naar het Meerweiden-kwartier afsloot. Terrein bij de deurenfabriek was een gevaarlijke speelplaats voor de jeugd. In ons blad van Donderdag meldden wij, dat de heer Jac. Boon, directeur der Java Deuren- fabriek het pad langs zijn fabriek, dat over zijn terrein loopt voor de bewoners van het Meerweiden-kwartier had afgesloten, waar door vele bewoners den Wijkerstraatweg thans slechts langs een modderig pad of langs een om weg kunnen bereiken. De heer Boon deelt ons thans mede, dat hij tot de sluiting van het bedoelde pad is overgegaan in het belang van de veiligheid van de jeugd, die de gewoonte had, op het op 't terrein liggend boomen-materiaal voor de fabriek te spelen, wat zeer gevaarlijk is en zeker tot ongelukken had geleid. Voorts werden er herhaaldelijk ruiten van de fabriek ingegooid. De heer Boon heeft meermalen een beroep gedaan op de politie en ook op de winkeliers van den Wijkerstraatweg, om medewerking te verleenen om de kinderen van het terrein af te houden, doch deze mede werking bleef achterwege. De heer Boon vindt het jammer, dat hij dezen maatregel heeft moe ten nemen, maar de omstandigheden hebben hem er toe gedwongen. LOONSVERHOOGINGEN IN DE ENGELSCHE VISSCHERIJ. Naar The Fishing News meldt, zijn de on derhandelingen, die gevoerd werden door de Ree- dersvereeniging van Grimsby en de General Workers' Union, het groote Britsche vakver bond, thans geëindigd. Beide partijen zijn tot een volledige overeenstemming gekomen aan gaande de loonsverhoogingen in het visscherij.be- drijf te Grimsby. Er werd overeen gekomen, dat lichtmatrozen, tremmers en leerling-matrozen een loonsverhoo- ging zullen krijgen van 3 sh. 6 p. per week. Ver der krijgen de lossers van Noordzeebooten 2 sh. en van booten uit het hooge Noorden 1 sh. per dag meer. Nettenboeters krijgen een verhooging van 1 sh. per dag en wachtslieden van 6 p. per nacht en 1 sh. voor den Zondag. Het blad voegt er nog aan toe, dat dit de eerste loonsverhooging voor de visschers is sedert 1922. GESLAAGD. De heer S. Sterk is geslaagd voor het in Utrecht gehouden examen als Rijks-gediplo meerd Schoenverkooper, Willy Derby komt in Thalia. WILLY DERBY. Naar wij vernemen zal de gevierde humorist Willy Derby een gala-cabaretavond geven op Dinsdag 9 Jan. 8.1 uur in het Thalia Theater Er is wel geen artist in Nederland, die als Willy Derby op zulk een prettige wijze het pu bliek kan bezig houden met een werkelijk buitengewoon repertoire. Zoo schalt de gulle lach door de zaal en zoo luistert men weer adem loos toe naar een ontroerend, innig mooi liedje. Het is de groote kracht van Willy Derby's liede ren, dat zij steeds natuurlijk, echt menschelijk blijven. Wij noemen bijv. het succeslied: Schei den doet lijden, dat steeds een overweldigend succes oogst. Verder zingt hij gezellige refrein- liedjes, zooals Ma leert vliegen, Pa moet wiegen, Josef, Josef, Tante Fie danst de Chestnut tree, enz. enz. Er is de verbazend leuke sketch: De school meester; en last but not least brengt Willy Derbij een kostelijke persiflage op waarzeggers e.d. als Ali Baba, de fakir. Na de pauze zingt hij liedjes op verzoek; wenscht u dus nog eens een bepaald lied te hooren, vraag het gerust! Het wordt een onvergetelijke avond van dave rende vroolijkheid; ware lachsalvo's schallen door de zaal. Ook zal medewerken de vermaarde goochel kunstenaar en illusionist Davola met tal van verrassende en dol-komische experimenten. Het wordt dus een ware ontspanningsavond! Propaganda-bijeenkomst van Centralen Bond. den Slachtoffers van de „Silvain" herdacht. In de bioscoopzaal Thalia hield de plaatselij ke afdeeling van den Centralen Transportbond in samenwerking met de vrouwenbrigade een spe ciale vrouwen-pr opaganda-bij eenkomst. De bijeenkomst werd geopend door den heer J. v. d. Veer, die zeide dat deze bijeen komst meer bedoeld was als een propaganda- avond zooals deze ieder jaar door de vrouwen brigade georganiseerd wordt. Als spreker voor dezen avond was uitgenoodigd de heer J. A. Brandsteder uit Rotterdam. Voordat deze het woord verkreeg werd een film vertoond, welke weer gaf wat de bond o.a. ook voor de kinderen der leden doet. Deze film getiteld: „Met Vader's bond een dagje uit", was een reportage-film over vacantie-uitstapjes van kinderen, welke den vorigen zomer door verschillende afdeelin- gen waren georganiseerd. Vervolgens werd een kort propaganda-tooneelst.uk je opgevoerd, waar na de heer Brandsteder het woord kreeg voor een propaganda-rede. Hij wees er op, dat hij wilde spreken over het doel van den Bond en van de vakbeweging en in het bijzonder daar, waar de hulp van de vrouw in het algemeen dringend noodig is. Wat de vrouw als hulp voor den Bond beteekent schet ste de heer Brandsteder met enkele woorden. Hierna gaf hij een kort overzicht van de situa tie, waarin de handel verkeerde voor den oorlog en de gevolgen die de oorlog hierin te weegge- bracht heeft, alsmede van den toestand waar in de arbeiders en zeelieden hierdoor zijn ge raakt. De algemeene toestand heeft niet nage laten slachtoffers te maken, aldus spreker. Hier bij dacht hij o.a. aan de slachtoffers van de Sil vain. Door zich van haar zetels te verheffen her dachten de aanwezigen onder enkele oogenblik- ken stilte hen, die bleven. Hierna gaf spreker een overzicht van den toestand van de zeelieden en van de vakbeweging vijf-en-twintig jaar gele den en thans. Eertijds waren het kleine, elkan der beconcurreerende transport-organisaties. Thans een Centrale Bond, welke nu 38.000 leden telt. Het geen reeds door den Bond bereikt is, werd met cijfers aangetoond. Dat echter alles nog niet is bereikt van hetgeen de bond eigen lijk wenschte en van hetgeen noodig is kan men den bond niet aanrekenen. De oorzaak hiervan is, zeide spreker, dat vele ongeorganiseerden riog niet in den Bond opgenomen zijn. In de strijd voor betere arbeidsvoorwaarden en voor den op bouw van allen socialen arbeid is de vrouw, al dus spreker, de onmisbare hulp. Daarom deed hij een beroep op de vrouwen ten einde zich achter de mannen te scharen door zich te organiseeren in de vrouwenbrigade. Hierna volgde nog de vertooning van de film „Voor zon en vrijheid", waarna deze goed ge slaagde vergadering gesloten werd. LEGER DES HEILS. De afdeeling van het Leger des Heils zal a.s. Zondag bezocht worden door majoor Buijsinkuit Amsterdam. Majoor Buijsink is een man van groote ervaringen en bovendien een goed spre ker, zoodat er ongetwijfeld veel belangtelling voor de door hem gelelde samenkomsten zal zijn. O. en O. TE IJMUIDEN. Te beginnen met Dinsdag 9 Januari a.s. zal de bekende band van 42 R. I. eiken Dinsdag- en eiken Woensdagavond van 8—10 uur in de gar- nizoenscantine aan de Mahustraat concertee ren. Hedenavond zal in het St. Fidelispatronaat aan den Zeeweg het bekende Amsterdamsche gezelschap „De beursbengels" optreden met de schitterende non-stop revue .Daar komen de soldaten" met veel succes is dit gezelschap, dat 40 medewerkenden telt, reeds opgetreden in den Amsterdamschen Stadsschouwburg. BERICHT AAN ZEEVARENDEN. Zeegat van Vlissingen. Nederlandsche Loodsdïenst. De Nederlandsche Loodsdienst voor de Wielin gen is uitgebreid met een post nabij de lichtbrui- boei Wandelaar op ongeveer 51 gr. 22 min Nb. en 3 gr. 0 min El. Nadere berichten hierover volgen. Vlootuitbreiding. Dezer dagen werd bij de scheepswerf der firma Gebr. Van der Werf te Deest (Geld.) de kiel ge legd van een vrachtmotorschip, bestemd voor dc- groote kustvaart met een laadvermogen van circa 600 ton. Het vaartuig zal voor binnenland- sche rekening worden geböuvjd. Hoogovenbedrijf en papierfabriek ondervonden de gevolgen van den oorlog. Papierfabriek beschikt echter over een groote reserve. Dat de oorlogstoestand en de daardoor ont stane moeilijkheden voor de scheepvaart ook van grooten invloed is geweest op den aanvoer van grondstoffen en de aflevering van producten bij het Hoogovenbedrijf en de papierfabriek blijkt uit de volgende cijfers: Ertsaanvoer Kon. Ned. Hoogovens. Over December 1939 werd een hoeveelheid van 5570 ton erts aangevoerd voor het Hoog ovenbedrijf, alhier, tegen 46.570 ton in dezelfde maand van het voorafgaande jaar. Gedurende het afgeloopen jaar bedroeg die aanvoer 450.000 ton tegen 509.000 in 1938, of een vermindering van 59.000 ton hetgeen toege schreven moet worden aan den verscherpten in ternationalen toestand. In het bijzonder ma nifesteerde deze daling in den aanvoer zich in de laatste vier maanden van 1939. IJzerexport over 1939. Gedurende de afgeloopen maand van 1939 werden slechts 6 ladingen piekijzer verscheept van uit de zeehaven en die binnenhaven van het hoogovenbedrijf tegen 21 ladingen in dezelfde maand van 1938. Over het geheele jaar 1939 bedroeg dat aan tal 116 ladingen tegen 150 in het jaar tevoren. Deze verschepingen liepen dus ook, zoowel per maand als over het geheele jaar belangrijk te rug. Aanvoer Ver. Kon. Ned. Papierfabrieken. In de maand December van het vorige jaar arriveerden aan de Papierfabriek te Velsen slechts vier stoomschepen met een aanvoer van 5300 cub, vad. papierhout alsmede 500 ton cellu lose tegen een aanvoer van 9 stoom- en 3 mo torschepen met 7200 cub. vad. papierhout en 3400 ton cellulose in dezelfde maand van 1938. Over het afgeloopen jaar bedroeg die aan voer voor genoemd bedrijf 52 stoom- en 2 mo torschepen met 27,275 cub. vad. papierhout en 25.215 ton cellulose tegen 85 stoom- en 22 mo torschepen met een aanvoer van 89.960 tub. vad. papierhout en 25.250 ton cellulose in het jaar 1938. Over de afgeloopen 12 maanden van 1939 daalde de aanvoer van papierhout dus met ruim 62.000 cub. vadem, terwijl de aanvoer van cellu lose in deze periode ongeveer gelijk gebleven is. De voorraad papierhout, waarover het bedrijf beschikt is echter nog zeer aanzienlijk, doordat de laatste jaren veel meer werd ingeslagen dan verwerkt werd. Zondagsdienst der apotheken. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zon dag waargenomen door de Kennemer Apotheek aan den Wijk aan Zeeërweg. Deze apotheek is te vens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. Gemeentelijke vuilverbranding geeft veel overlast. Oostenwind jaagt den rook naar het dorp. Dat de tijdelijke vuilverbranding van de ge meente aan den Amsterdamscheweg ligt, is niet zoo erg, maai- erger is het, dat het dorp Velsen onder den rook van deze inrichting ligt. Vooral wanneer een stijve bries uit het Oosten den rook naar het dorp jaagt, ondervinden de Velsensehe dorpelingen veel hinder en dit laat ste komt nu nog al eens voor. Gelukkig is deze hinder van tijdelijken aard Zoodra het kwik in den thermometer aan den anderen kant van het vriespunt komt en het vervoer naar de Zaansche contreien weer per schuit kan geschieden wordt deze tijdelijke in richting weer opgeheven. De Gemeentelijke Reinigingsdienst doet al het mogelijke om den hinder zooveel mogelijk te beperken. Het brandbare vuil wordt verbrand en zoo spoedig mogelijk weggevoerd. Dit wegvoeren moet thans echter per as geschieden en gaat dus niet zoo snel als anders. GESLAAGD VOOR STENOGRAFIE. Te Amsterdam slaagden voor het diploma kan toorstenograaf 130 Ned. (Groote) de dames D. Karssen, Velen-Noord en R. Passchier, Beverwijk. Voor het diploma typist(e) de dames C. Gillissen, C. Snijders en M. de Pagter, IJmuiden, T. Bander, Santpoort, N. Schelling, Velsen-Noord, M. Dan- germond, T. van Eek en A. Zwager, Beverwijk, A. v. d. Ploeg, Heemskerk, de heeren H. Vischman, IJmuiden en J. Bosman, Velsen-Noord. WANNEER STEMPELEN? De stempeluren voor de week van 8 tot en met 13 Januari zijn voor de verschillende organi saties vastgesteld als volgt: IJmuider Transport Federatie (N.A.S.) van 9.00—9.15. Ongeorganiseerden van 9.2510.25. Algemeene Nederlandsche Metaalbewerkers- bond van 10.4011.00. Algemeene Nederlandsche Bouwarbeiders- bond van van 11.0511,25. Werkloozenvereeniging van 11.3012.00. IJmuider Federatie van 9.009.45. Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbei ders van 9.5010.20. Oud-Katholiek Vakverbond van 10.2510.40 Kleine bonden van 11.00—11.15. R. K. Bonden van 11.2012.00. CURSUS IN PATRO ON TEEKENEN EN KNIPPEN. Het Comité voor huishoudelijke voorlichting heeft het plan opgevat in het nieuwe jaar een cursus in patroonteekenen en knippen te orga niseeren voer haar die aan de naailessen reeds een vorigen winter hebben deelgenomen. Deze lessen zullen gegeven worden in het gebouw van de voormalige Arbeidsbeurs, Engelmundus- weg 2a (hoek Zeeweg) te IJmuiden-Oost, op Maandag- en Dinsdagmiddag van 24 uur. Inschrijving op voormeld adres, Dinsdag 9 Januari 1940 des namiddags van 23.30 uur. LIJST VAN GEVONDEN VOORWERPEN. Hoofdbureau van Politie (Willemsplein): een vulpen, een bril, een mes in een scheede, een heerenrijwiel, een ring met sleutels, een heeren handschoen, een grijze glacé handschoen, een grijze rundleerenhandschoen, een grijsgroene militaire veldmuis. Bureau van Politie IJmuiden Oost (Engelmun- dusweg): een paar kinderwantjes, twee gordijn rails, diverse handschoenen, een wielnaafdop, een portemonnaie met inhoud, een bril, een be- lastingmerk. Bureau van Politie Velsen Noord (Wijkerstraat weg)een kinderwantje, een getuigschrift, een geldstuk, een gouden ring, twee honden, een dolkmes, twee kwitantie-zegels, een heerenrijwiel, een handwarmer, diverse handschoenen. Politie Santpoort (Station): een vulpen, een tabaks- of sigarettenpijpje, diverse handschoe nen. KANTOORHOUDER VOOR DE RECHTBANK. In aansluiting op het verslag van de behan deling voor de Haarlemsche rechtbank van de klacht van den burgemeester tegen den houder van het P.T.T.-kantoor alhier, deelen wij nog nog mede, dat de chef van verdachte, de direc teur van het postkantoor te Beverwijk als ge tuige verklaard heeft tevoren nimmer een klacht over den Heemskerkschen kantoorhouder te heb ben ontvangen. Tevens stelde de betrokken kantoorhouder prijs op de mededeellng, dat hij op den bewus- ten avond in een café vertoefde voor het bij wonen van de vergadering van de vereeniging „Harddraverij en Koninginnedag". R.K. FABRIEKSARBEIDERSBOND. Op Zondag 21 Januari houdt de R.K. Fabrieks- arbeidersbond „St. Willibrordus" zijn jaarverga dering in het café van Gebr. Dam. Schaatsenrijders kunnen volop genieten. Voorzichtig op het buitenwater! Ook gisteren heeft Beverwijk weer volop gepro fiteerd van de bij uitstek Hollandsche winter sport. Den geheelen dag is het op de Beverwijk- sche Ijsbanen, weer druk geweest, doch men kan aan het bezoek wel merken, dat het ijs op het buitenwater meer en meer betrouwbaar wordt. De Ringvaart kan wel bereden worden, slechts met inachtneming van de uiterste voorzichtig heid, want het ijs is nog niet geheel te ver trouwen. Voorzichtigheid ds hier dus geboden. De z.g.n. batterij aan het einde van de Ringslóot trok gis teren reeds veel belangstelling. Het ijs is daar van prima kwaliteit, zoodat het daar ijs en weder dienende Zondag wel druk zal worden. Ook de Fortgrachten „houden", maar overal moet men nog groote voorzichtigheid betrachten. Indien het vriezende weer aanhoudt, breekt er voor de schaatsenrijders in Beverwijk en omgeving een mooie tijd aan. Een schaduwkant van dit alles echter is, dat de weinig scheepvaart in onze haven steeds meer hinder ondervindt van het ijs. Gisteren konden de schippers slechts met groote moeite de haven en de Pijp verlaten. DE ONDERLINGE COMPETITIE VAN „WEENBMK". De uitslagen van de door de onderlinge com petitie van de Schaakclub „Weenink" gespeelde wedstrijden waren: Groep I: Ph. Bakker—V. Ph. v. d. Kolk 1—0. Groep II: W. van BronkhorstH. van Lent 10; P. HartA. Pekel 10. Groep IH: J. C. Kanters—H. Zijlstra 1—0. Groep IV: A. BlansjaarN. Molenaar 1-^0; A. ParilissenH. IJzelendoorn 1—0; M. Los—A. Schoenmaker 10; A. SchoenmakerJ. Muls 10; .G. J. OfferhausJ. Muis 01. TOONEELUITVOERINGEN VAN DE ST. JOZEFGEZELLEN. De tooneelafdeelingen van de St. Jozefgezellen Beverwijk 1 en 2 zullen in het K.S.A. gebouw haar jaarlijksche tooneelavonden geven. De Gezellen van Beverwijk 1 spelen op Woens dag 17 Januari het Indische tooneelspel „Oessin- Blanda" van Joh. N. Tromp onder regie van den heer Bonnema. T.O.V. zal op 1 Februari een opvoering geven van „Het kostbare leven", van Gerard Nielen. Deze opvoering geschiedt onder leiding van den heer A. van Zijl. Ook miltvuur in onze omgeving. Eenige voorschriften. Helaas is het miltvuur onder het vee niet be perkt gebleven tot Zuid-Holland. Thans komen ook in Noord-Holland dagelijks sterfgevallen voor die het gevolg zijn van deze ziekte. Men be denke daarbij goed dat ook de mensch zeer vat baar is voor miltvuur. De veehouders worden nog eens herinnerd aan de wettelijk voorgeschreven maatregelen. Sterft een koe plotseling, dan moet men het dier niet laten leegbloeden, maar onmiddellijk uit den stal verwijderen, zoodat er geen honden of kat ten kunnen bijkomen. Het cadaver moet worden bedekt met in creoline gedrenkte jute zakken. De plaats in de stal waar het dier heeft gestaan moet worden ontsmet met creoline. De dieren mogen niet naar een noodslacht- plaats of naar het abattoir worden vervoerd. Aan miltvuur lijdende dieren worden toch in hun geheel afgekeurd, en het vervoeren van aan miltvuur lijdende dieren is strafbaar. Aangifte ter gemeente-secretarie is verplich tend. Noodzakelijk is ook, dat direct de dierenarts wordt geraadpleegd. Ingeval van miltvuur, wordt het cadaver dooi den ophaaldienst van den Destructor van het erf gehaald. Tenslotte mag men vooral niet vergeten de handen goed met zeep te wasschen en daarna te ontsmetten, vooral op kleine wondjes letten. Als er zieken zijn. Zondagsdienst geneesheeren en apotheken. Voor spoedgevallen wordt a.s. Zondag de dienst waargenomen door Dr. M. A. de Ruiter, Dr. Schuitstraat 44, telef. 3553. In de week van 713 Januari is de Apotheek Donker, Breestraat 61, tel. 3150, belast met den Zondags - en nachtdienst. HARDRIJDEN OP DE SCHAATS. Bij aanhoudend vriezend weer zal Zondag middag op de Kennemer IJsbaan een hardrij derij op schaatsen worden gehouden. De lengte van de wedstrijdbaan is 160 M. Wat de tuinders kregen. Noteering van de groentenveiling. Andijvie per 100 krop 4.90—5.50. Andijvie per 100 K.G. 7—16. Tomaten per K.G. 3856. Prei per K.G. 9—18. Uien per K.G. IV2—3V2. Witlof per K.G. 8—18. Waschpeen per K.G. 48VZ. Knollen I per stuk 4.50—10" Knollen n per stuk 23. Breekpeen per K.G. iy2—2l/2. Bieten per K.G. 1.80—2 1/2. Gele kool per K.G. 2V2—5. Groene kool per K.G. 23.90. Roode kool per K.G. 24. Appelen per K.G. 914. Peren per K.G. 610. Boerekool per K.G. 4—7.90. Spruiten per K.G. 1534. Nero per K.G. 13, ODXXXVI. „Strubbelingen aan den Kant", stond er dez< week in ons blad en het is te hopen, dat dez< strubbelingen spoedig „aan den kant" moger zijn want die kunnen we in deze dagen bes missen. U weet natuurlijk waar het om gaat: het con. tract is opgezegd en nu moet er een nieun contract komen. Het eerste is een logisch geva van de bijzondere tijdsomstandigheden, maa: deze bijzondere tijdsomstandigheden doen bi, mij de vraag opkomen, of er nu wel reden i om zich druk te maken over een nieuw contract Een contract impliceert verplichtingen aan beidt zijden en zijn de omstandigheden nu niet vai dien aard, dat er van verplichtingen geen spraki kan zijn? Het is onverschillig van welken kan men de zaak bekijkt, maar zelfs een verbinte- nis voor één jaar lijkt me heel moeilijk. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat er nu maa voor 't lieve vaderland weg gevaren meet wor den. Er is nog heel goed een modus voor ee: overeenstemming te vinden, welke van evenvee waarde kan zijn als een collectief contract. Da heeft trouwens ook een beperkte waarde, getuig het feit, dat een enkele reederij en misschiet wel meer dan een enkele zich niet heeft ge houden aan de overeenkomst ten aanzien vai de condities van het varen in oorlogstijd. Bindende afspraken op korten termijn lij kei mij thans practischer dan een contract voo: een jaar, vooral omdat het begrip „dwang" 0 „verplichting" bij de naleving van de bepalin gen wel als van nul en geener waarde beschouwt kan worden. Het leek er in den beginne op, dat er eei ernstige stagnatie zou komen, maar dat is no; al meegevallen. Maar door de feestdagen is he met den aanvoer leelijk misgeloopen. Het wa haast een vischloos tijdperk: drie trawlers ni d heele week is zelfs in dezen oorlogstijd „ni dagewesen". Natuurlijk was de visch duur. Zweden zorgde er voor, dat de haringhande nog wat kon koopen, maar voor den binnen landschen handel was er zoo goed als niet{ De drie booten, die binnen waren, maakten na tuurlijk mooie besommingen en ook de snurre vaadkotter Nelly van B IJm. 23 had een prach tige reis. Dit scheepje profiteerde van de groot vraag naar platvisch en behaalde de hoogste be somming die het maakte zoolang het in d- vaart is: f 2060. Het wachten is nu op de trawllpggers. Ik hooi dat er eenige Katwijksche loggers voor di trawlvisscherij worden klaargemaakt, maar vee zullen het wel niet zijn. De pessimisten hebben altijd ongelijk, zeg men, maar het is nu wel zeer moeilijk, optimiS' tisch te zijn. Er is van het nieuwe jaar weinij goeds te verwachten. Het heele bedrijf heeft maar één wensch „Moge er spoedig een einde aan den oorlof komen". PIETERMAN. S Stations 5 0 cent per week (Adv. mgez. Med.) Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Zondag: Lijn 1: 8.55 Hilversum I. Lijn II: 8.30 Hilversum II. Lijn Hl: 8.50 Keulen, 1.20 Brussel Ned., 2.21 Brussel Fr., 2.35 Brussel Ned., 3.20 Brussel Fr. 5.20 Brssel Ned., 6.20 Keulen, 7.55 Diversen, 8.2! Brussel Fr., 8.50 Keulen, 10.20 Parijs of diversen 10.50 Keulen. Lijn IV: 8.30 Brussel Ned., 9.20 Brussel Fr., Brussel Ned., 11.05 Nationaal programma J.2! Londen Reg., 6.50 Nationaal programma, 11.0! Brussel Fr., 11.20 Parijs. Lijn V: 8.30 Brussel Ned.; 9.20 Brussel Fr., 10.5! Parijs, 11.05 Nationaal programma, 1.20 Brusse Ned., 2.20 Brussel Fr., 2.35 Nationaal programma 4.20 Londen Reg., 4.50 Nationaal programma, 5.2: Londen Reg., 6.50 Nationaal programma, 8.10 Di versen, 8.35 Parijs, 10.55 Keulen. Maandag: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen, 10.20 Parijs, 12.05 Diver- sen, 12.20 Brussel Ned., 2.20 Keulen, 3.20 Parijs 3.35 Deutschlandsender of diversen, 4.00 Radic PTT Nord of diversen, 4.20 Keulen, 6.20 Parijs 6.50 Brussel Ned., 7.50 Keulen, 8.30 Pauze, 8.3; Parijs, 11.20 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen, 10.3! Londen Reg., 5.20 Parijs, 6.20 Nationaal program ma, 6.45 Londen Reg. 7.05 Nationaal program ma, 8.30 Londen Reg., 10.20 Nationaal program ma. Lijn V: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen, 11.0! Londen Reg., 12.20 Brussel Ned., 1.50 Nationaa programma. 2.35 Londen Reg., 4.20 Keulen, 6.21 Londen Reg., 7.05 Nationaal programma, 8.2! Londen Reg., 10.00 Radio PTT of diversen, 10.2< Londen Reg. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Fr. Spies en A. Schmit, toek. adre: Groote Houtweg 28; L. J. Wagter en A. Bookei toek. adres Greutzberglaan 20a; J. H. Proper ei W. R. Koek, toek. adres Groenelaan 8; A. vai Herwijnen en A. Verbeek, toek. adres Kastanje straat 11. Getrouwd: W. A. de Graaf f en H. Rozemeyerj W. Bruyns en A. J. M. de Ruiter. Bevallen: I. C. M. AdrichemDijkman Dulkes d.; P. L. Romunde—Roth, z.; M. Kok—Jansen, z.; G. M. BoeleeNeuteboom, d.; E. C. StadJood z.; A. ComelissensNiehot, z.; M. Hillede Boei d.; S. A. W. van der WindenDekker, d.; G. L de KreukBartelings, z.; C. Pirovano—de Boei z.; J. C. KoksDuijn, d.; H. J. SmitKneppel, d Overleden: P. Maurice, 68 j„ Romerkerkwef 31; E. C. Freek, 48 j., echtgenoote van Jac. Viltei te Velsen; J. van der Bend, 54 j., ongeh., Corn Matersweg 47; KI. Half, 74 j., Heemskerkier- weg 38. Loop der bevolking. A. Hesse, leerling verpleegster, naar Zwaag, Huize „Avondlicht". A. M. van der Rijt, dienstbode, naar Noord Scharwoude. C. J. Th. Theunisz, dienstbode, n. Uden, Sta tionsstraat. C. M. J. Endel, z. ber„ naar Nijkerk, Huize St Joseph. J. van der Naaten, verpleegster, naar Edam. Nieuwehaven. -

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6