Spwt in 't NIEUWS UIT ZWITSERLAND. PREDIKBEURTEN D: DAMRUBRIEK. m 8 m m m jjg fjfg jjj ff) m gjg s Hf ÉL m H 8 jjj m lil s Hf 8 m 9 m 9 9 -- m m m UP n §j§ fjj 9 ui 8 s 9 8 y 8 ■f m§ m 8 a pp? 9 m ÜP Een genoegelijke middag PALESTINA DIORAMA'S Het Kerstpakje voor den soldaat. Warme sympathie voor Finland. De censuur op de Zwitsersche pers. Groote stijging der voorraden buitenlandsche levens middelen en grondstoffen. Genève, eind December 1939. i.Van onzen correspondent.) E Europeesche volken zullen bij het «Kerstfeest van dit jaar stellig één ge dachte gemeenschappelijk hebben ge had: de gedachte aan de duizenden soldaten, die in den kouden winterschen Kerst nacht, ver van de gezelligheid van den huise- lijken haard, voor de verdediging van hun va derland buiten op post staan. Zoowel in de oor logvoerende als nog buiten den strijd staande landen zal men zeker overal een gevoelen van dankbaarheid jegens hen gehad hebben, die in geheel Europa in trouw plichtsbewustzijn het Vaderland en zijn bevolking dienen. In Zwitserland voelt men heel sterk, welken dank zij, die nog helbben kunnen thuis blijven, aan de 400.000 militairen van het volksleger verschuldigd zijn, die thans reeds vier maan den lang de wacht aan de grenzen houden en aan de versterking der landsverdediging hun arbeidskracht wijden. Een bescheiden, doch heel sympathieke uiting dezer dankbaarheid van de overige bevolking jegens de soldaten is de actie geweest voor het „Kerstpakje voor den Soldaat". Met volkomen instemming van generaal Henri Guisan heeft een Nationaal Comité ervoor ge zorgd, dat op den avond van den 24sten De cember iedere in actieven dienst zich bevin dende soldaat een Kerstpakje ontving, waar hij zich ook bevond. Het Zwitsersche volk heeft met groote geestdrift de noodige gelden voor deze Kerstgeschenken voor alle soldaten zonder eeni- ge uitzondering bijeengebracht. Doch de ge dachte vond ook bij hen. die de geschenken moesten leveren, zoo grooten weerklank, dat ve len de geschenken gratis of tegen veel lagereh. dan den normalen prijs afstonden, zoodat een groot gedeelte van het bijeengebrachte geld nog overgebleven is! Het „Kerstpakje voor den Soldaat" had den volgenden inhoud: twee pakjes chocolade, si garen en sigaretten, een zakdoek, een potlood, een boekje over soldatenhumor, een gedrukten Kerstgroet van het Nationale Comité en ten slotte voor lederen soldaat een eigenhandig ge schreven briefje van een hem onbekend school kind, door ieder kind verschillend naar ingevin gen van het hart opgesteld. Hierdoor heeft het .Kerstpakje voor den Soldaat" ondanks de nood zakelijke gelijkvormigheid van den stoffelijken inhoud, toch ook iets persoonlijks, individueels gekregen, dat zeker, door velen zeer op prijs is gesteld. In deze laatste maand van het jaar 1939 zijn de gedachten van het Zwitsersche volk echter niet alleen naar het eigen leger uitgegaan, doch ook naar de dappere Finsche soldaten, die zoo kranigen weerstand tegen de overmacht weten te bieden. Op allerlei wijzen uit zich de warme sympathie van het Zwitsersche volk voor Fin land. Niet alleen hebben de kranten van iedere richting (de communistische natuurlijk uit gezonderd) in de hoofdartikelen aan deze gevoe lens van sympathie uiting gegeven, doch zij hebben tevens een oproep geplaatst, waarin een zwitsersch comité voor de hulp aan Finland geldelijken steun voor humanitairen bijstand verzoekt, Voor duizenden Zwitsersche franken is reeds geteekend. Bovendien zijn in verschil lende steden openbare propaganda-vergaderin- gen gehouden, die veelal zoo druk bezocht •werden dat een herhaling ervan noodig werd. Menig Zwitser was dan ook zeer teleurgesteld dat de Zwitsersche delegatie op de Volken bondsvergadering zich op grond van Zwitser- land's volstrekte neutraliteit van stemming ont houden heeft over de resolutie, die den Sovjet- aanval tegen Finland krachtig veroordeeldeen die den Volkenbondsraad uitnoodigde Sovjet- Rusland uit den Volkenbond te stooten. De teleurstelling was vooral ook hierom zoo groot, omdat professor Rappard bij zijn toelichting tot de Zwitsersche stemonthouding geen krachti ger woord van afkeuring aan het adres van de Sovjetregeering gebruikte dan door te spreken van een „onrechtvaardigen aanval". In de pers en op de openbare vergadering zijn de gevoe lens van verontwaardiging van het Zwitsersche volk heel wat duidelijker bracht! tot uitdrukking ge- Het begrijpelijke verlangen van regeering en legerleiding dat de Zwitsersche pers onder de tegenwoordige ernstige omstandigheden het streven naar behoud der neutraliteit niet be moeilijkte door een al te heftige critiek tegen over de oorlogvoerenden, heeft aanleiding gege ven tot een interessant debat in de Zwitsersche Kamer over de op de pers uitgeoefende censuur, die de regeering aan de legerleiding heeft toe vertrouwd. Van een zoogenaamde „voorcensuur" waardoor ieder blad vóór de verschijning aan de pers-afdeeling van het legercommando zou moeten worden voorgelegd, die dan het recht zou hebben bepaalde artikelen en nieuwsberichten geheel of gedeeltelijk te schrappen, heeft men in Zwitserland afgezien. Blanco stukken als ge volg dezer voorcensuur treft men in de Zwitser sche pers dan ook niet aan. Doch de afdeeling „pers en radio" van de legerleiding heeft het recht gekregen tot de pers voorschriften en „aanwijzingen" te richten, hoe zij een bepaalde gebeurtenis te bespreken of niet te bespreken zal hebben. Bladen, die zich niet overeenkom stig deze „aanwijzingen" die niet veel anders dan hoffelijke bevelen zijn, gedragen, kunnen achteraf worden in besdag genomen en zelfs kan hun verschijnen voor eenigen tijd worden ver boden. Verschillende Kamerleden, die zelf journalisten zijn of nauwe betrekkingen tot de pers hebben, meenden thans bij de legerleiding de neiging te bespeuren niet slechts tot een zekere terughou dendheid in hun wijze van oordeelsuiting te be wegen. doch tevens tot een neutraliteit van mee ning te dringen. Volkomen erkennend dat de pers onder de tegenwoordige omstandigheden zich een groote matiging in haar schrijfwijze moest opleggen, verzetten deze parlementsleden zich ertegen dat niet alleen van den Zwitserschen staat, doch ook van de Zwitsersche pers neutraliteit zou worden verlangd. Zij verlangden dat aan de pers het recht van eigen oordeel over de gebeurtenis sen, ook over die in het buitenland, zou blijven toekomen. Bij monde van den minister van ]ustitie Bau- mann gaf de regeering de verzekering dat dit ook het standnunt van regeering en legerleiding is. Minister Baumann ontkende dat een streven naar „neutraliseering" ook van de pers zou be staan. De vrijheid van oordeel moet de pers blijven behouden, doch van „hatelijke, vijandige critiek" en „boosaardige aanvallen op staats hoofden" zal zij zich moeten onthouden. Mi nister Baumann stelde met voldoening vast dat de Zwitsersche pers, heel enkele uitzonderingen voorbehouden, zich haar verantwoordelijkheid goed bewust is en dat de samenwerking tusschen Ó,e legerautoriteiten en de dagbladredacties een ij^ngename is. i De woorden van den minister zullen de bezorgd heid, die eenige „aanwijzingen" uit den laat- sten tijd verwekt hadden, wel weer grootendeels hebben doen verdwijnen. Vroeger wees ik reeds erop, hoe goed het met de vooruitzichten voor de levensmiddelenvoor ziening in Zwitserland staat, daar Zwitserland het meeste in voldoende mate zelf voortbrengt. Toch heeft ook Zwitserland eenige invoeren noodig. De regeering, die reeds in de laatste maanden naar voorraadvormingen gestreefd had, heeft deze taak na het uitbreken van den oorlog met succes voortgezet. Dit blijkt over tuigend uit de volgende cijfers van de maand November. De invoeren van tarwe, suiker en vee voeder, die in November 1938 groot waren resp. 37.000 ton, 6800 ton en 22.500 ton, zijn in Novem ber 1939 gestegen tot 58.000 ton, 23.000 ton en 56.000 ton! Het is dan ook geen wonder, dat de regeering ten aanzien van verschillende uit het buitenland komende en gerantsoeneerde levens middelen niet slechts de maandelijksche portie heeft verhoogd, doch de bevolking heeft uitge- noodigd zich daarvan een „ijzeren voorraad" te vormen en daarvoor thans voorraad-porties tot het drievoudige toe van het maandelijksche rant soen beschikbaar stelt! Ook met betrekking tot de grondstoffen is de invoer in de laatste maanden geweldig toege nomen. Vooral katoen, wol, ijzer en cacaoboonen (voor de belangrijke Zwitsersche chocolade- industrie) werden in November in hoeveelheden ingevoerd die meer dan dubbel zoo groot waren als een jaar geleden! Het gevolg van deze zeer belangrijke uitbrei ding der invoeren aan levensmiddelen en grond stoffen is geweest, dat de handelsbalans een nog heel wat grooter passief-saldo heeft ver kregen dan vroeger reeds pleegde te zijn. Waar de waarde der invoeren in Zwitserland in No vember van dit jaar 100 millioen Zwitsersche franken hooger was dan verleden jaar en de waarde der uitvoeren uit Zwitserland ongeveer 20 millioen franken lager was dan in Novem ber 1938, heeft het passief-saldo een hoogte be reikt als nog nooit te voren. Doch aan voor raden is thans geen gebrek! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Russen leggen een „Siegfried-linie' aan. HELSINKI 5 Januari Waarnemers aan het Karelische front berichten, dat de Russische strijdkrachten op verschillende punten begon nen zijn, een soort Siegfried-linie te maken tegenover de Mannerheim-defensie linie. Dit is de eerste onpartijdige bevestiging van het semi-officieele bericht, dat de Russen een dergelijke verdedigingszöne gingen aanleggen. Dit zou kunnen beteekenen dat de bevelhebbers van het Roode Leger besloten hebben zich hier te verschansen, daar de aanval gefaald heeft of deze linie als uitgangspunt te maken voor een nieuwen onmiddellijken of toekomstigen aanval. Een toe komstige aanval n.L in het voorjaar, is aanneme lijker, daar de weersomstandigheden dan niet zoo ten voordeele van de Finnen zullen zijn. Amerikaansche politie legt beslag op Duilscli scliip. Tweede officier diende klacht in. BOSTON, 5 Januari (Havas). Het Duitsche petroleumtankschip „Pauline Friedrich", dat bij het begin van den oorlog een toevlucht heeft ge zocht in de haven van Boston, is door de federale politie in beslag genomen, in verband met een klacht van den vooxvnaligen tweeden officier, Wil helm Harren, die verklaart geen loon te hebben ontvangen. De lading olie van het schip, ter waarde van een millioen dollar, zal onder bewaking blijven tot de borgsom zal zijn betaald. Nieuwe belastingen in Duitschland. BERLIJN. 5 Januari. Volgens goed inge lichte kringen zullen er binnenkort nieuwe oor logsbelastingen en voorgeschreven terzijdelegging van een deel van alle inkomens boven een zeker peil voor den duur van den oorlog uitgevaardigd worden. Volgens deze kringen zal een deel van alle inkomens boven de 400 Mark per maand ge plaatst moeten worden m geregelde of speciale spaarsaldi, welke naar men vermoedt vervolgens bij banken in staatsobligaties geïnvesteerd zul len worden voor de financiering van den oorlog. Deze soort van financierinng zal dienen om de uitgave van de gebruikelijke oorlogsleeningen te vermijden, welke door de nazi's ongewenscht worden geacht. De belastingen zullen volgens deze kringen luxe-artikelen zooals champagne, wijn. bier, sigaren, sigaretten en bioscoopkaartjes be treffen. (United Press). Lord Lothian verwacht groot Duitsch offensief in het voorjaar. CHICAGO, 5 Jan. Lord Lothian, de Britsche ambassadeur, voorspelt dat het Duitsche voorjaars offensief zal zijn: „een verschrikkelijke aanval te land, te water en in de lucht, waarbij ieder wapen van het Duitsche arsenaal gebruikt zal worden". „Indien de Duitsche poging om de oppermacht ter zee te veroveren, faalt dan is het nog slechts een kwestie van tijd, om door een onverbiddelijke blokkade een voortzetting van den oorlog door Duitschland onmogelijk te maken, hetgeen onge twijfeld zal eindigen in een Duitsche nederlaag. De democratiën zullen dan de kans hebben den geest te bepalen van de wereld waarin wij zullen leven". (United Press). -32 onder leiding van B. Dukcl. UITSLAG OrLOSSERSWEDSTRIJD. De oplossingen no. 27 en no. 28 (zie rubriek 23 December 1939) zijn: No. 27. Wit 35—30 24x44 38—33 29x49 37- 27x38 16x40 44x35 42x44 49x40 45x34 en wint. No. 28. Wit: 34—29 25x23 39—34 17x28 37—32 26x30 35x2 28x46 2x5. De oplossingen van de nos 29 en 30 luiden: No. 29. Auteur: W. Duursma. Zwart: 1, 2, 7, 18, 26, 29. Wit: 16, 27. 31, 32, 38. 48, 49. Wit: 16—11 26x28 38—33 28x39 49—43 7x16 43x12 2—7 12—8 of? 16—21 27x16 7—11 16x7 1x3 4843 en wint met kroonschijf door oppositie. No. 30. Auteur: J. W. Konings, Rotterdam. Zwart: 7, 9, 13, 14, 17, 21, 37. Wit: 23, 24, 32, 33, 38, 41, 44. Wit: 33—28 37x46 23—19 14x23 28x8 46x49 8—2 49x32 A. 2x46 wint. A. 49x27 2x31 9—14 31—16 21—27 26—3 14—19 3_9 27—32 9—4 19—23 (op 19—24 4—10 32—38 10—15 Wint) 4—15 23—28 (op 32—37 15—10) 1542 wint. De eindstand luidt: J. Bakhuys 30 pnt.; A. ten Napel 30 pnt.; C. Rike 23 pnt.; T. Zwart 21 pnt.; J. Korte 18 pnt.; F. Zon neveld 16 pnt.; H. Laros 12 pnt.; F. Dukel, G. Post en L. Haver 10 pnt.; J. Soeteman 8 pnt.; J. Zuider duyn, J. A. v. Dixhoorn, D. Koekman 6 pnt.; R. Huhl 4 pnt. Zooals bekend is was de heer H. Wijker de gelukkige winnaar der eerste loting, de heer Buyck won de tweede étappe bij loting en thans bij de laatste étappe is de heer Bakhuys te Sant poort de gelukkige. Den jeugdigen ten Napel zal een mooien troostprijs worden uitgereikt. De heer Rike, een oude bekende onder de op lossers, is te laat begonnen met deelneming aan den wedstrijd. Toch is het den heer Rike gelukt de der de plaats te veroveren. Voor zijn volhouden wordt ook hem een troostprijsje uitgereikt Verder de problemisten onzen dank voor het be schikbaar stellen hunner geestesproducten. De heer R. Huhl deed ons voor den prijswinnaar speciaal een door hem samengesteld probleem toekomen ter verplichte oplossing; in dit geval aan den hee,r Bakhuys. Auteur: R. Huhl, IJmuiden. Zwart: Zwart's laatste zet is fout. Veel sterker is 1520! Wij komen met de volgende rubriek op het verdere er loop terug. Oplossingen' cn correspondentie te zenden aan den damredacteur B. Dukel, Van Wassenaerstraat 23, IJmuiden-Oost. OPVOLGER VAN KARDINAAL MÜNDELEIN AANGEWEZEN. Z.H. Paus Pius XII heeft den aartsbisschop van Milwaukee, mgr. Samuel Strich, benoemd tot op volger van kardinaal Miindelein als aartsbisschop van Chicago. Dit diocees telt meer dan een millioen geloovigen en wordt als een der rijkste ter we reld beschouwd. DORDTSCHE PETROLEUM INDUSTRIE MAATSCHAPPIJ N.V. AMSTERDAM5 Januari. De Dordtsche Petroleum Industrie Maatschappij N.V. deelt mede, dat besloten is over te gaan tot uitkeering van een interim-dividend van 7 pet. voor de pre ferente aandeelen en 4 pet. voor de gewone aan- deelen, op rekening van het te verwachten di vidend over het boekjaar 1939. Men make tijdig plannen voor het komend cricket seizoen Steden- en districtswedstrijdenWielrenners zwaar gehandicapt als gevolg van den oorlogGeen emplooi voor de sprintersDe Finsche lange afstandlooper Tamila gesneuveld. Het is misschien wat te optimistisch om thans over cricket te schrijven, nu er nog ruim vier maanden moeten verloopen, alvorens de mat weer wordt uitgerold en de flanellen te voorschijn wor den gehaald. Maar men dient toch wel tijdig maat regelen te nemen, opdat, nu wedstrijden tegen En- gelsche teams niet mogelijk zijn, een interessant programma voor het komende seizoen worde vast gesteld. De matches tegen de Free Foresters, de Eton Ramblei-s en de Harrow Wanderers vormden niet alleen het hoogtepunt van het seizoen, zij waren niet slechts leerzaam voor de Nederlandsche spe lers, die er aan konden deelnemen, doch tevens hadden zij groote propagandistische waarde, al ontveinzen wij ons niet, dat zoo nu. en dan door te zwak tegenspel van onze landgenooten een met spanning verwachte match niet aan de verwach tingen beantwoordde. Dat waren gelukkig echter slechts uitzonderin gen en als we de ontmoeting tusschen het Neder- landsch elftal en de Eton Ramblers in Juli van het vorig jaar buiten beschouwing laten, kan wol-den geconstateerd, dat de internationale wedstrijden aan de Spanjaardslaan goede en interessante sport hebben gebracht. Dezen zomer zullen we het wel zonder zulke ontmoetingen moeten stellen en hoewel we onmid dellijk toegeven, dat ook de competitiewedstrijden fraai en spannend cricket kunnen opleveren vooral wanneer het elftal van Rood en Wit zoo goed op dreef is als vorig jaar het geval was zijn we toch van meening, dat er wat zal moeten worden gedaan om de krachtmetingen met de Engelschen te vervangen. Natuurlijk kan men de Belgen weer uitnoodi- gen, maar deze kunnen geen team op de been brengen, dat in staat is, onze sterkste club-elftallen, om nog niet eens van vertegenwoordigende ploe gen te spreken, in een tweedaagschen wedstrijd met eenige kans op succes partij te geven. Het B-elftal heeft in 1938 te Tilburg weliswaar tegen onze Zuiderburen de nederlaag geleden, maar dat is de uitzondering, die den regel bevestigt. Men dient dus naar iets anders om te zien en dat wel in eigen land. Eenige jaren geleden werd aan de Spanjaardslaan een Noord-Zuid-wedstrijd gespeeld, die uitstekend slaagde en waarin aan beide zijden goede prestaties werden geleverd. Ve len zullen zich nog den fantastischen vang herin neren, waarmede Terwiel toen op cover-point Schnitger's fraaie innings beëindigde. Het is derhalve begrijpelijk, dat we een herha ling van zulk een match op ons verlanglijstje plaatsen. Vervolgens moet men de mogelijkheid van stedenwedstrijden onder het oog zien. Am sterdam, Haarlem. Den Haag (desnoods met twee teams), Rotterdam, Utrecht, een Oostelijk en wel licht een Zuidelijk elftal alsmede een Gooische combinatie zouden elkaar op vooraf vast te stellen data bijvoorbeeld eens per maand in twee- daagsche ontmoetingen slag kunnen leveren. Daar bij zal dan rekening moeten worden gehouden met de capaciteiten der zwakste teams, want het gaat natuurlijk niet aan een elftal, samengesteld uit spelers van de zuidelijke provincies, tegen de cracks uit Den Haag in het veld te zenden. Voorts zou men een match tusschen de oud-in ternationals waarmede we in dit geval de spe lers van het Nederlandsche elftal der laatste jaren bedoelen en de Rest van Nederland in over weging kunnen nemen, terwijl wedstrijden van een B-ploeg tegen de sterkste eerste klasse-clubs ook hun nut kunnen hebben. Hoofdzaak is, dat het peil van ons cricket zich weer in opwaartsche richting begeeft en dat de propaganda, die er van goed gespeelde wedstrijden op de jeugd uitgaat, niet vermindert. Er is welhaast geen tak van sport, die zoo van de oorlogsomstandigheden te lijden heeft als het wielrennen. Wel worden er in Berlijn en Antwer pen vrij geregeld wedstrijden georganiseerd, maar het aantal en de kwaliteit van de deelnemers is toch niet te vergelijken met die van vóór den oor log. Zeker, het rijden van den wereldkampioen Derksen, van een „coming-man" als de Duitscher Purann en van de Belgische kopstukken is steeds het aanschouwen waard, maar om het program ma te vullen moet maar al te dikwijls een beroep worden gedaan op mindere goden, die den aanleg, de routine of de capaciteiten missen om den „cracks" geregeld goed partij te ge/en en der halve de publieke belangstelling blijvend te trek ken. De wielersport is bij uitstek een sport van in ternationale krachtmeting, mede, omdat de toe schouwers van die landen, die de sterkste baan- rijders bezitten, hetzij in sprint, achtervolging of koppelwedstrijden hun favorieten aan den start wenschen te zien komen met de beste tegenstan ders, die er in deze sport te vinden zijn. En daar bij de nationale kampioenschappen voor den duur van een jaar werd beslist, wie de sterkste waren, voelt men weinig voor een herhaling van dezen onderlingen strijd, doch wil men gaarne constateeren, of de landskampioen zich met succes tegen de titelhouders uit andere landen kan weren. Het aantal beschikbare winterbanen is momen teel gering, waarvan vooral de sprinters van in ternationale klasse de dupe zijn. Ónze wereldkam pioen Arie van Vliet treft het als beroepsrenner wel heel slecht, dat hij op het toppunt van zijn loopbaan niet aan den slag kan komen. Daardoor werd hij genoodzaakt een contract voor enkele Zes- daagschen te aanvaarden, een wedstrijdtype, dat den vorm van een sprinter bij veelvuldige deel name ongunstig beïnvloedt. Van Vliet is echter niet de eenige, die den terug slag van den oorlog ondervindt; ook de „achtervol ger" Klink en koppelrace-rijders als Pijnenburg. Slaats, Schulte en Wals laatstgenoemde even eens als „stayer" kunnen weinig emplooi vin den. Het was te voorzien, dat de strijd tegen Rusland slachtoffers zou eischen in de kringen der Finsche athleten, die toch zulk een belangrijk percentage van de mannelijke jeugd van dit volk uitmaken. De eerste der internationaal bekende athleten, die zijn leven voor de vrijheid van zijn land heeft, geofferd, is de lange afstandlooper Erkki Tamilla, wereldrecordhouder op de 15 mijl (24.315 K.M.) en op de 25 K.M. Op 30 Augustus 1937 legde hij de 15 mijl af in 1 uur 19 min. 48 6/10 sec., op 6 September 1939, derhalve nog slechts 4 maanden geleden, vestigde hij met een tijd van 1 uur 21 min. 7 sec. het wereldrecord op de 25 K.M. fM. 1&L A?j hp mm :'Mï Sm HOCKEY. De wedstrijden afgelast. Ook de wedstrijden van den Kon. Ned. Hockey- bond voor a.s. Zondag zijn afgelast. BOKSEN HENRY ARMSTRONG BLIJFT WERELD KAMPIOEN. Uit St. Louis: Henry Armstrong, wereldkam pioen weltergewicht, wist zijn titel te behouden in een gevecht tegen Joe Ghnouly. Armstrong won door k.o. in de vijfde ronde. GALENTO EN BAER BOKSEN TEN BATE VAN FINLAND. NEW YORK, 5 Januari. De bekende boks- promotor Mike Jacobs heeft Hoover medege deeld dat waarschijnlijk op 22 Maart een bcks- rnatch van 15 ronden tusschen Tony Galento en Max Baer gehouden zal worden, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan Finland. (United Press.) FAILLISSEMENTEN. Bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam d.d. 2 Januari 1940 is in staat van faillissement verklaard Willem Nicolas Klip, handelende onder den naam „Windsor Tailoring", van beroep koopman, wonende te Badhoevedorp, gem. Haarlemmer meer, Roerdompstraat 31. Rechter-CommissarisMr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. dr. A. F. H. Schreurs, advocaat en procureur te Haarlem. Asch van Fokker naar Nederland. Urn aan boord van dc „Volendam". HOBOKEN, 5 Januari (A.N.P.) De asch van wijlen Anthony Fokker, die op 23 December te New-York is overleden, is aan boorS van het Nederlandsche schip „Volen- dam" gebracht om naar Rotterdam te wor den vervoerd. De urn met de asch is in een mahoniehouten kist geplaatst. Wit: Wit: 22, 23, 27, 28, 29, 33, 38, 39, 41, 42, 48. Zwart: 6, 7, 8, 9, 11, 13, 20. 24, 26, 30, 36. Wit speelt en wint. Een tweede compositie bieden wij ter oplossing aan onze probleemliefhebbers. Het is een vraag stuk van den begïnnenden zeer jeugdigen proble mist G. Post, oud 12 jaar, zoon van den bekenden IJmuidenschen damspeler A. Post. Hoewel de tech nische volmaaktheid van dit „eerste" probleem van Post niet „af" is, ruimen wij toch gaarne een plaatsje in deze rubriek er voor in. Tevens wordt het ter verplichte oplossing aan geboden aan den 16-jarigen A. ten Napel. Auteur: G. Post, IJmuiden. Zwart: üp SU ai mm 111 fgp fp m i§ 8 8 8 Hf %iif s ■mm H -mm Wit: Zwart aan zet speelt 2430, waarna Wit wint. CORRESPONDENTIE. Eenige inzenders: Dank voor de brieven bij de jaorswisseling; wij bieden wederkeerig onze beste v/enschen aan. M. K. te W. a. Zee. Gaarne uitslag van de partij. DAMCLUB STABIEL. Onderstaande partij werd gespeeld in de onder linge competitie van de damclub Stabiel te Sant poort. Wit: J. H. Bakhuys. Zwart: J. Jansen. 1. 32—28 18—23 2. 33—29 23x32 3. 37x28 17—21! Dit laat een ruil toe, waarop de opening zeer snel is uitgespeeld. Alle contact is verbroken en de op bouw van het middenspel neemt een aanvang. Daarna wordt een vasten speelvorm bepaald. 4. 28—23 19x28 5. 29—24 20x29 6. 34x32 14—19 32—28 10—14 8. 39—33 5—10 9. 44—39 12—17 10. 41_37 7—12 11. 31—26 19—23 12. 28x19 14x23 13. 47—41 10—14 14. 50—44 14—19 15. 37—32 1—7 16. 40—34 21—27 17. 32x21 16x27. Zwart heeft met den 9den zet 1217 gespeeld om een spelvorm met het bezetten van-27 in te luiden. 18. 4440 410! Een zwakke zet. Hier moet gespeeld worden 1318 op 3429 40x29 19—23. 19. 34—29 23x34 20. 40x29 19—23 21. 28x19 12x23 22. 41—37 8—12 23. 37—32 11—16 24. 32x21 16x27 25. 4237 6—11! Zwak. Er moet 7—11 wor den gesDeeld. 26. 4641 28! Hier is 1722 veel sterker. 27. 33—28 23x32 28. 37x28 11—16 29. 38—32 27x38 30. 43x32 17—21 31. 26x17 12x21. Hier staan de positie's voor een verderen opbouw weer volkomen gelijk. Het middenspel is door bei den zwak gespeeld. 32. 41—37 7—12 33. 39—33 13—18 34. 48—43 9—13 35. 33—29 10—14 36. 43—38 3—9 37. 45—40 1420 38. 38—33 13—19 39- 40—34 9—13 40. 49—43 20—25 41. 43—39 19J24? Zwart: Y<Y mm mm wm mm. mm Wit; ZULT GE HEBBEN ALS U DE GAAT ZIEN, SCHOTERSINGEL 117 A Eiken werkdag (beh. Vrijdag) van 3—5 en 7—9 uur. Entrée 10 en 15 cent. (Adv. Ingez. Med.) SANTPOORT N. H. KERK. 10: Ds. Hagedoorn, Em. Pred, te Heem stede. N II KAPEL. 5: Ds. A. A. Donszelmann, v. Adam. IJMUIDEN N. H. KERK, Kanaalstraat 10: Ds. L. Lagerwey. 5.30: Ds. J. N. Seulijn, Castricum. BETIILEHEMKERK, James Wattstr. 10: A. Kool. HERV. EV., Oranjestr. 8. 10 en 5: Leesdienst. GER. KERK, Wilhelminakade. 10: Ds. J. Kapteyn. 5: Ds. S. E. Wesbonk. GER. KERK, Rambonnetlaan. 10: Ds. S. E. Wesbonk 5: Ds. J. Kapteyn. CHR. GER. KERK. 10 en 5: Ds. A. Zwiep. DOOPSGEZ. en PROT. BOND, Helmstraat 9. 10.30: Ds. Milatz. O.-KATH. KERK. 10: H. Dienst. 7: Vesper. LEGER- DES HEILS, Edisonstr. 10: Heiligingsdienst 8: Verlossingssamenk. o.l.v. Maj. Ruysink, A'dam. IJMUIDEN-OOST N. H. KERK, Goede Herderkerk. Velserdulnweg 10: Ds. G. F. Callenbach. 5.30: C. P. v. Andel, Hulpprediker. VEREEN. GEBOUW, Kalverstr. 10: Jeugddienst. Donderdag 8.15: Bijbellezing. VRIJZ. IIERV., Vereen.geb. Stationsweg. Velsen. 10.30: Ds. J. H. Hanneman, Uitgeest. GER. KERK.. Velserduinweg. 10 en 5: Ds. E. G. van Teylingen. LUTH GENOOTSCH., Afd. Velsen. Willebrordstr. 10 10.30: Ds. J. IIalle was, Bergen op Zoom (H. Doop). BAPT1STENGEM., Willemsbeek weg. Vrijdag 8: Ds. L. de Haan. pred. te Haarlem. STADSEVANG.. Wïllemsbeekweg. 10: Samenkomst van geloovigen. 7.30: Evangelisatie-samenk. Spr. H. J. Weggelaar, Amsterdam. Maandag 8: Bijbelbespreking en bidstond. HERST, APOST. ZENDINGSGEM.., Willebrordstr. 10. 10.15: Godsdienstoef. Nam. geen dienst. ROZEKRUISERS, Stationsweg 65. 10.30: Tempel dienst. Zaterdag 7.15: Genezingsdienst. VELSEN N. H. KERK. 10: Ds. Johs. Bronsgeest. 5.30: Ds. A. C. G. den Hertog. Rotterdam. .Jeugddienst VELSEN-NOORD GER. KERK, Gr. Hout- of Koningsweg. 10 en 5: Ds. F. E. Hoekstra. BEVERWIJK N H. KERK. Kerkstraat. 10: Ds. J. de Vries. Bevestiging Kerkeraadsleden. Zondagsschool vac. VRIJZ IIÉRV.. Parklaan, Meen opgave ontvangen. DOOPSGEZ. GEM., Meerstraat. Geen dienst. EV. LUTH GEM.. Koningstr. 10.30: Ds. J. Ph. Hau- mersen. GER. KERK, C. H. Moensplein. 10: Ds. H. Holtrop. 5: Ds. S. Wesbonk, van IJmuiden. EVANG „MARANATHA". Dr. Schuitstr. 31. 10: en 6: J. Sevensma, van Amsterdam in gebouw Odeon. Maandag 8: Dezelfde. Donderdag 2: Vrouwenkrans. 8: Mandolinerepe titie. LEGER DES HEILS, Zeestraat 26. Geen opgave ontvangen. CASTRICUM N. H. KERK. 10: Ds. J. N. Seulijn. Bevestiging ker keraadsleden. GER. KERK, Beverwïjkerstr.weg 32. 10 en 5.30: Ds. J. Krüger. EVANGELISATIEVEREENIGÏNG. 10: Ds. H. Prins Haarlem. EVANG. VEREEN. 10: ijnam' ED..LHè ST HEEMSKERK N. II. KERK. 10: Ds. Joh. IJzerman. Voorber. H. Av. Bevestiging kerkeraadsleden. WIJK AAN ZEE EN DUIN N. H. KERK, Wijk aan Zee. 10: Ds. J. A. L. Hovy. Bevestiging Kerkeraadsleden. VEREENIGINGSGEBOUW, Populierenlaan. 10: W, C. Luuring, hulpprediker.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 7