VELSEN „2Je onxjeiukmagei" Jhr. den Tex treedt a BURGERLIJKE STANL »,De Beursbengels" treden op voor O. en O. Uitstekende revuevoorstelling in het Patronaat. Het comité voor O. en O. in de positie IJmuiden had voor 1.1. Zaterdagavond uitgenoodigd het Amsterdamsche gezelschap „De Beursbengels", een ensemble uitsluitend bestaande uit personen, die bij de effectenbeurs hun werkkring hebben. Dit gezelschap, bestaande uit ongeveer 40 da mes en heeren, heeft in de kringen der dilettan ten-cabaret- en revuegezelschappen een uitste kenden naam. Meermalen zijn zij met veel suc ces opgetreden in den Stadsschouwburg te Am sterdam. Voor dezen avond verscheen men met een knap In elkaar 'gezette non-stop-revue onder den ac- tueelen titel „Daar komen de soldaten" uitge bracht, een revue welke bij de geheel met militai ren gevulde Patronaatszaal een gul onthaal vond. En dat onthaal verdiende het gezelschap ten volle. Een alleraardigste vlotte introductie, een uitstekend ingespeelde 10-mans band onder de bezadigde leiding van den heer M. Bakker, keu rige costuumpjes, het werkte alles mede om de ouverture van deze revue een gelukkige introduc tie mee te geven. Als criticus behoeft men heusch niet mild ge stemd te zijn, wanneer het er om gaat deze ar- tisten van de Vereeniging voor den Effectenhan del den maatstaf voor dilettanten aan te leggen. Het kon den toets dier critiek vrijwel geheel door staan. Het zijn' zonder uitzondering allen ama teurs, die wat enkelen der orkestleden betreft ver boven de middelmaat uitsteken. Zoo gaven b.v. de String Symphonies (bestaande uit 3 guitaren, 1 jazz-viool en 1 stringbas) enkele nummers swing en hot, die er qua uitvoering in hun genre wezen mochten. De komische noot was natuurlijk niet verge ten. Amusant was o.m. de parodie op het ouder- wetsche Spitzenballett, gedanst door echte beurs bengels van het mannelijke geslacht. Het vrouwelijke contingent was evenwel in flinken getale aanwezig om dit te revancheeren en gaf met een serie prima voorgedragen, moder ne Amerikaansche dansen eenige vlotte show nummertjes ten beste. Met een aardige natuursopraanstem zong mej. G. Smit een aantal bekende buitenlandsche chansons. De conferencier Jack Junior verstond zijn taak ter dege en reeg de verschillende tafereelen met eenige amusante tirades en vlotte wijsjes (o.m. van den kunstenaar Dirk Witte) aan elkaar. En de zaal reageerde welverdiend op datgene, wat de Beursbengels brachten en zong uit volle borst de vele populaire liedjes mee, daarin onder steund door het prima orkest, dat uitsluitend uit jeugdige musici bestaat. Dank zij de contanten, door de Vereeniging voor den Effectenhandel beschikbaar gesteld, de tournee van de Beursbengels tot April gewaar borgd. De revue werd dezen avond voor den der tienden keer opgevoerd en het gezelschap komt slechts in die plaatsen waar een (of meer) „beurs- broeder(s)" gemobiliseerd ligt. Als vertegenwoordiger van den commandant der positie IJmuiden sprak een luitenant ter zee woorden van oprechte waardeering voor hetgeen de Amsterdamsche gasten gepresenteerd hadden en hij riep hen een welgemeend „tot weerziens" toe. V/. De hoogste besommingen in 1939. Nieuwe Vem-booten aan de spits. Het zal niemand verwonderen, dat de drie nieuwe booten van de Vem wat het totaal der be sommingen óver 1939 betreft, aan de spits staan. Het zal ook voor niemand een verrassing zijn dat de Delft IJm. 17, wanneer voor de hoogste besom ming een eerepalm beschikbaar was gesteld, deze in de wacht zou sleepen. Met niet minder dan 188000 gaat Leen Koster met z'n „Delft" voor aan, gevolgd door de Haarlem IJM. 9, schipper L. Blok, die het met veel minder moest doen, maar toch ook nog voor 140.000 aan wal bracht. De Erin schipper G. Plug bleef slechts weinig onder de Haarlem; genoemde boot bracht het tot ruim 132.000. Een tragisch sterfgeval. Zaterdagmorgen zou het 9-jarig dochtertje van den heer L. in de Kortenaerstraat vóór schooltijd nog even een boodschap doen. Nog maar kort was het kind buiten of het zakte in de Van Wassenaerstraat ineen. Het kind werd bij één der omwonenden binnengedragen en di rect werd'een dokter ontboden.. Deze was spoedig aanwezig, doch helaas kwam zijn hulp te laat. Het kind bleek reeds te zijn overleden. Het was ver moedelijk door de koude bevangen. UITBREIDING VISSCHERSVLOOT Dezer dagen heeft een te Vlaardingen opgerich te Visscherij-Maatschappij aan de Scheepsbouw- werf „De Nieuwe Maas" aldaar, den bouw opge dragen van een modern uitgerust motortrawl- en haringschip. IN HET DROOGDOK OPGENOMEN Het Nederlandsche stoomschip Gouwe dat, zoo als wij reeds meldden, in de Downs in aanvaring is geweest met een Engelsch motorschip, waarbij het een groot gat in den voorsteven opliep, is thans, na de lading meel gelost te hebben, opge nomen in het dok van de Amsterdamsche Droog dok Mij. te Amsterdam ter reparatie van de op- geloopen schade. IJSBERICHTEN. Naar uit Aalborg (Den.) wordt gemeld, hebben eenige kustvaartuigen dezer dagen pogingen in het werk gesteld om deze haven te verlaten. In verband met den zwaren ijsgang moesten ze ech ter weèr terugkeeren. Een inmiddels gewaar schuwde ijsbreker is thans op weg naar de haven ten einde het scheepvaartverkeer weer mogelijk te maken. WAT IN HET VAT ZIT VERZUURT NIET. Zooals men weet voeren vele zeevissehers van IJmuiden en elders voor het uitbreken van den oorlog op de Poolsche trawlers. De oorlog maakte hieraan een einde. Het onverwachte afbreken der dienstbetrekking had tot gevolg dat de meeste zeevissehers nog het een en ander met hun Poolsche werkgevers af te rekenen hadden. Naar wij thans vernemen is het dank zij de be moeiingen der IJmuider Federatie thans zoover dat den belanghebbenden binnenkort de nog te vorderen gage zal worden uitbetaald. Sneeuwballen gooien op het St Pietersplein te Rome. Ook in Italië doet de winter zich voelen. In den schaduw van het wereldberoemd bouwwerk krijgt deze seizoen-sport haar aparte bekoring SCHEEPVAARTVERKEER TÉ HARLINGEN. In het afgelocpen jaar kwamen in de haven van Harlingen 448 zeeschepen binnen met een inhoud van 611.260 br. M3. tegen 369 schepen apet 643.631 M3. over het jaar 1938. SCHEEPVAARTBEWEGING NOORDZEE KANAAL. Gedurende de afgeloopen maand van het vorige jaar kwamen alhier binnen 165 stoom- en motorschepenen met een inhoud van 829.452 M.3 tegen 366 schepen met 2.218.783 M3. in dezelfde maand van het voorafgaande jaar. Naar zee vertrokken in December 1939 151 stoom- en motorschepen met 683.207 M3. tegen 362 schepen met 2.174.167 M3. in de maand December 1938. Zoowel uit- als naar zee is het aantal schepen dus als gevolg van den oorlogstoestand met on geveer de helft verminderd in vergelijking met de cijfers van de overeenkomstige periode van 1938. TE VERWACHTEN TRAWLERS. Onderstaande trawlers bevonden zich Zondag avond tien uur nog op zee. Vertrokken Woensdag 27 December: Protinus IJM. 85. Vertrokken Donderdag 28 December: Viking Bank IJM. 18; Bergen IJM. 1>6. Vertrokken Dinsdag 2 Januari: Delft IJM. 17, Petten IJM. 49. Vertrokken Woensdag 3 Januari: Uiver IJM. 384; Erin IJM. 12; Gloria IJM. 37; Utrecht IJM. 73; Maria van Hattem IJM. 1; Norma Maria IJM. 6. Vertrokken Donderdag 4 Januari Eveline IJM. 115; Cornells IJM. 15; Gerberdina Johan na IJM. 38; Dirkje R.O. 53. Vertrokken Vrijdag 5 Januari: Haarlem IJM. 9. Er bevonden zich Zondagavond tien uur nog 16 trawlers op zee; 3 zijn er heden aan den afslag (de Caroline IJM. 26; Adelante IJM. 19; Knikker IJM. 4) en 5 zijn er nog binnen (de I. S. Groen IJM. 130: Libra IJM. 98; Prin ses Beatrix IJM. 117; Claesje R.O. 46, en Maria IJM. 95), zoodat er in totaal 24 trawlers in bedrijf zouden kunnen zijn. f. DE IJMUIDER VLOOT IN 1939. Gedurende het afgeloopen jaar is de IJmuider Visschersvloot verminderd met zeven stoomtraw lers, waarvan zes schepen naar binnenlandsche werven werden gesleept ten einde te worden ge sloopt. Voorts werd één vermist. Tijdens deze zelf de periode werd de vloot uitgebreid met 3 motor- kotters, waarvan twee schepen uit een andere ha ven naar hier overgeschreven werden, en een nieuw in de vaart gebracht werd. Op 31 December j.l. telde deze vloot 95 schepen, hieronder bevonden zich 86 stoomtrawlers, 4 mo- torloggers en 5 motorkotters. In vergelijking met vroegere jaren, toen de vloot uit circa 200 visschersschepen bestond, demon streert het tegenwoordige aantal wel zeer goed de omstandigheden, wa "beeft, Dè heer P. Bosman overleden. Was gedurende vier jaren wethouder voor Sociale Aangelegenheden. Li zijn woning aan den Zeeweg te Driehuis is op •-jarigen leeftijd plotseling overleden de heer P. Bosman, oud-wethouder voor Sociale Aangele genheden. De overledene woonde reeds bijna 35 jaar in onze gemeente en was een in breeden kring ge ziene persoonlijkheid. Hij vestigde zich in IJmui den na vele jaren bij de Marine te hebben ge diend. In onze plaats is hij gedurende een lange reeks van jaren in dienst geweest van den Rijks waterstaat. In October 19'7*deed de heer Bosman voor den Vrijz. Democratischen Bond zijn intrede in den gemeenteraad. Bij de nieuwe verkiezingen in 1919 werd hij niet meer herkozen maar in 1923 kwam hij weer in de raadzaal terug. Li 1931 werd hij, ondanks dat hij sbchts de eenige vertegenwoordiger der Vrijzinnig Demo craten in den Raad was, tot wethouder gekozen. Hem werd de portefeuille van Sociale aangele genheden toevertrouwd. Groot werk heeft bij in deze functie door de moeilijke omstandigheden niet kunnen doen, maar hij droeg zijn minder met aardsche goederen bedeelde plaatsgenooten een warm hart toe en waar hij kon heeft hij ge holpen. Na vier jaren wethouder te zijn geweest, werd hij niet herkozen. Hij bleef echter in den raad tot de gemeenteraadsverkiezingen van 1939. Voor deze verkiezing had hij zich in verband met zijn hoogen leeftijd niet meer verkiesbaar ge steld. De overledene heeft voor de afdeeling Velsen van den Vrijz. Democratischen Bond veel gedaan. Gedurende acht jaar was hij voorzitter der afdee ling. Behalve zijn politieke partij is ook het Comité „Schoolvoeding" hem veel dank verschuldigd voor hetgeen hij ook na zijn wethouderschap voor de schoolvoeding heeft gedaan. De crematie vindt a.s. Dinsdag plaats, na aan komst van trein 14.14 uur. Weer eenheid in de R.-K. Staats partij Groep-Heeremans zal vermoedelijk worden ontbonden. Van de zijde der voormannen van de Groep- Heeremans, de groep van dissidente leden van de R.K. Staatspartij, werd bij alle gelegenheden waar zulks te pas kwam er op gewezen dat zij niets liever zouden willen dan dat de eenheid in de partij weer hersteld zou kunnen worden. Ook de beide vertegenwoordigers der groep in den ge meenteraad, de heeren Heeremans en Stevens hebben steeds van hun verlangen naar een terug keer in den schoot der Staatspartij getuigd. Wij vernemen thans, dat er pogingen in het werk gesteld worden om deze hereeniging tot stand te brengen. Er zijn reeds besprekingen ge houden, maar men heeft nog geen modus gevon den, op basis waarvan de hereeniging tot stand gebracht zou kunnen worden. Van de zijde der R.K. Staatspartij zou er naar verluidt op worden aangedrongen dat de heer Geelen, die na een breuk met de R.K. Staatspartij zich achter het vaandel van den heer Heeremans heeft gevoegd, zijn mandaat ter beschikking stelt. In zijn plaats zou dan benoemd worden de heer C. B. Straats burg. BAKKUM FEESTAVOND VAN DE BUURTVEREENIGING. Het bestuur van de Buurtvereeniging B. B. B. deelt ons mede, dat de jaarlijksche bonte-avond voor volwassenen dit jaar zal worden gehouden op 30 Januari, in de groote zaal van café Borst te Bakkum. Het programma vermeldt o.a. een aantal korte humoristische schetsen, die zeker zullen inslaan. Na afloop zal een bal volgen onder leiding van den heer J. Smit. GABARET- EN REVÜEGEZELSCHAP „ELCK WAT WILS". Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van V.V.V. geeft bovengenoemd gezelschap op 11 Januari een uitvoering. Een uitvoering voor het publiek zal volgen op 14 Januari in de zaal van Borst. Op 17 Janauri zal een uitvoering voor de in Castricum gelegerde militairen worden gegeven. Plaatsgenooten in den zeventig- kilometertocht. Mevr. 3. de Vries eerste damte. Tot de talrijke deelnemers aan den zeventig- kilometertocht van den Ijsbond Noordholland's Noorderkwartier behoorden Zondag ook een flink aantal Beverwijkers. Voor een tocht op de schaats lieten de weersomstandigheden zich niet bijster gunstig aanzien, maar men had het er nu eenmaal op gezet en dus werden de glad de ijzers ondergebonden. Hoewel eenige Beverwij ksche deelnemers we gens den regen uitvielen, hebben de-meeste plaatsgenooten toch den tocht volbracht. Mevr. J. de Vries, Vondellaan. alhier, zorgde voor een mooi succes door zich als eerst-aanko- mende dame in de toeristenklasse aan de finish te melden. Voor deze prestatie werd zij door den burgemeester van Purmerend in een vleien de toespraak gehuldigd, waarbij zij een bloe menhulde in ontvangst had te nemen. Voo zoover ons bekend is werd d.8 tocht verder nog uitgereden door mej. D. Tabak en de hee ren J. Deegenaar, C. Dingier, A. van Geenhui zen, Gebr. Los, Adrichemstraat, Gebr. -Los, Keesdelfsweg, Gebr. Maters, A. Nieboer, G. Molenaar, G. v. d. Ploeg, G. Stoutenbeek Jr., W. Stoutenbeek en J. de Vries. De heer A. Verhoeven startte in de wed strijdklasse. Alle anderen kwamen uit in de toeristenklasse, waarin dan mevr. De Vries op kranige wijze de Beverwij ksche kleuren heeft hooggehouden. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. DINSDAG. Lijn I: 8.Hilversum I. Lijn II: 8.Hilversum II. Lijn ÜI 8.Keulen, 10.20 Parijs, 10.50 Keulen 11.20 Parijs, 12.05 Diversen, 12.20 Parijs, 1.20 Brus sel Ned. 2.20 Naticoiaal programma, 2.35 Keulen, 3.05 Parijs, 4.50 Londen Reg. 5.20 Brussel Ned., 7.05 Brussel Fr. 7.20 Brussel Ned., 7.50 Keulen, 8.20 Brussel Fr., 9.05 Keulen, 9.20 Brussel Fr.. 10.550 Keulen. Lijn IV: 8.Brussel Ned. 9.20 Diversen, 10.35 Londen Reg., 4.20 Keulen, 5.20 Brussel Fransch. 5.50 Keulen, 6.20 Nationaal-programma. 6.45 Londen Reg., 7.Nationaal programma. Lijn V: 8.Brussel Ned.,9.20 Diversen: 11.05 Londen Reg., 1.20 Brussel Ned., 2.15 Londen Reg., 4.20 Keulen, 4.40 Londen Reg., 5.20 Brussel Ned., 5.50 Keulen, 6.20 Londen Reg., 7.40 Diver sen, 7.50 Nationaal programma. 9.20 Brussel Fr., 10.50 Keulen. Op een ochtend in de lente maakte Dinges een praatje met den fietsenmaker uit de buurt. En toen de laatste van de reis plannen hoorde, zei deze: „Weet U wat U doen moest, mijnheer Dinges? Een tandem koopen, want daarmede kunt U heerlijke tochtjes maken!" „Dat is een goed idee!" rieg Dinges uit, De fietsenmaker liet een groot aantal van zijn tandems zien. En mijnheer Dinges draaide er vergenoegd omheen. Hy bekeek ze met kennersblikken, voelde aan de banden en informeerde naar den prijs. Deze viel nogal mee, zöodat de overeen komst spoedig gemaakt was: Dinges be- eteéglde tandem en reed naar hui& Mevrouw Dinges keek haar oogen uit, toen manlief zoo sportief voor de deur reed en nog dienzelfden middag ging zij haar inkoopen doen: de reis per tandem moest direct begonnen worden, want van uitstel kwam toch maar afstel. Het echt paar was er zeker van, dat deze yacantie heerlijk zou zyn...M Aan de ijspret kwam een snel einde. Regen bedierf de vreugde. Aan de ijspret is wel een heel spoedig en o: verwacht einde gekomen, tot groote teleurste ling van alle liefhebbers. De uitgestippelde toci ten en plannen vielen letterlijk en figuurlijk het water. Reeds Zaterdag was het t-e merkt dat de dooi opnieuw haar intrede had gedaa want op het ijs verschenen cp sommige plaatst al plassen. Velen hebben dan ook Zaterdag n( van de gelegenheid om schaatsen te kunnt rijden gebruik gemaakt. Op de Beverwijksche ijsbanen was het we vol, evenals op de Ringvaart en de Batterij, wa de „koek- en zoopies-tentjes" al waren opgesl gen. Zoo is er Zaterdag dus nog volop geprofiteet Zondag hebben neg velen de schaatsen onde gehad, doch het water op het ijs bedierf ve Vooral de beginnelingen op de gladde ijze ondervonden daarvan ae bezwaren, 's Midda was het al zoo goed als onmogelijk om e baantje te rijden. De wedstrijden, die Zondagmiddag op Kennemer IJsbaan gehouden zonden worde konden geen doorgang vinöen. Een flink aant Beverwijkers heeft Zondag deelgenomen aai den dorpen tocht in Noord-Holland en voor zo ver ons bekend, hebben de meesten den wedstrj, uitgereden. Op één der banen heeft zich Zaterdagmidd; nog een ongevalletje voorgedaan, waarbij ei jongen een diepe beenwonde opliep. Nadat he op de baan de eerste hulp was verleend is 1 per auto naar zijn woning overgebracht. O. een dame liep een bloedende scheenwonde c De Roode Kruis Transportcoionne was op banen aanwezig, doch gelukkig behoefde zij nl veel op te treden. De geruststellende aanwezi heid van de Colonne wordt algemeen op hoog prijs gesteld. In het afgeloopen week-eind is weer gebleki dat het ijs in de Ringvaart niet overal betrou: baar was, want twee personen zakten door h ijs. Zij konden spoedig weer uit hun netel!' positie verlost worden. HET BEGIN VAN DE REEKS. Op Dinsdag 30 Januari zal de plaatselijke ai van den Ned. Chr. Vrouwenbond haar jaarve gadering in het Ned. Hervormd vereenigingsg. bouw aan de Oosterwijkstraat houden. Aan de jaarvergadering, die een feestelijk karakter z dragen, zal het dames-koortje o. 1. v. met LijesenBreukelaar medewerking verleenen. De plaatselijke afd. van den Nat. Chr. Werl mansbond zal op Dinsdag 16 Januari haar jaa: vergadering houden in het Ned. Herv. Vereen gingsgebouw aan de Oosterwijkstraat. De agenda vermeldt o.m. jaarverslagen sec en penningm. en bestuursverkiezing. HERDENKINGSAVOND VAN DE AMATEUR- FOTOGRAFEN. De Beverwijksche Amateur-Fotografenve: eeniging zal cp Woensdag een herdenking, avond houden, ter gelegenheid van het 15-jar bestaan der vereeniging in het Ned. Herv. Ve eenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat. G zien het programma dat wij hier onder verane den belooft 'net een interessante avond te wo den. Na de opening zal een serie humcristiscl lantaarnplaatjes samengesteld en vervaardig door 't duo Bro-Har worden geprojecteerd. Hie. na volgt smalfilm-projectie door dr. W. Muijs v. d. Moer. Na de pauze zullen een aantal kleurenfoto geprojecteerd worden. Deze foto's zijn opname van den heer P. Kleyne. Amslerdamsclie avond voor de huisvrouwen. De V.V.V. van onze hoofdstad zal voor c plaatelijke afdeeling van de Nederlandsche Ve: eeniging van Huisvrouwen een Amsterdamsche avond verzorgen. Deze wordt op Dinsdag Januari in het Ned. Herv. Vereenigingsgebou in de Oosterwijkstraat gehouden. Nono (J. B. Uges) houdt een causerie ovi „Een uitstapje naar Amsterdam", een inleidir tot een bezoek aan de hoofdstad waarin hij c geestige wijze datgene naar voren brengt, waa: door Amsterdam gekenmerkt wordt en wat da< alzoo kan worden beleefd. De heer Uges is een zeer bekend schrijver spreker, die o.a. bekendheid verwierf door zij tournee voor de Nederlandsche Spoorwegen, c Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat enz. Nono zal ook nog een Amsterdamsche sche voordragen, waarna het programma, dat do( muziek wordt opgeluisterd, besloten wordt mi een filmvoorstelling. als voorzitter der Ned. Ver. van Burgerwachter Naar wij vernemen zal Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, de burgemeester van Blocmendaal met ingang van 1 Februari aftredeu als voorzitter der Nederlandsche Vereeniging van Burger wachten. Op dien datum eindigt na melijk de vierjarige periode waarvoor Jhr. den Tex gfeko- zen was. De burgemeester stelt zich niet herkiesbaar zoo-dat hij het voorzittersambt dus neerlegt. Jhr. den Tex heeft van 1 Februari 1936 af onafgebro ken het voorzitterschap be kleed. Ook in September 1935 was hij korten tijd als zooda nig werkzaam. De Burgerwacht verliest in Jhr. Den Tex ee toegewijd voorzitter, die zich voor de Nederland sche Vereeniging zeer verdienstelijk heeft ge maakt. Jhr. DEN TEX. HAARLEM, 6 Januari 1941 Bevallen: 5 Jan.: C. W. van Esch—van Straa ten, z., L. K. C. ThesselaarStiphout, z., J. Been de Graaf, z., A. de Vries—Helmus,-'z„ E. J. Smit- van Leen, d., 6 Jan.; A. J. Numan—Kulk, d. Overleden: 4 Jan., A. Rijbroek—Vos, 69 j., Zuid polderstraat, J Koomen, 67 j., Kritzingerstraat E. Fenger, 78 j., Kruistochtstraat, 5 Jan., K. J. V, VervoorenSelis, 26 j., Kamperlaan, H. M. val Beugen, 76 j„ Populierstraat, D. Wesseling, 85 j Brouwersstraat, S. Waalewijn—Vollenga, 83 j, Duinoordstraat, D. J. Volkers, 77 j., Kloppersingei J. J., 3 m., z. v, P. Schuijt, Bisschop Ottostraat,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2