IJmuider Courant Finnen vernietigen Russische divisie Gladheid ontwrichtte het verkeer Jiex DAGBLAD VOÜK VELSEN, IJ MUI DEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN iet Ijs. Geen ernstige ongelukken gebeurd. Van boei tot boei. 44ste divisie der Sovjets bij Suomussalmi verslagen. Meer dan 1000 krijgsgevangenen IJSBAAN BREDERODE IdeeiCoepend geopend :5e JAARGANG No 58 'itgave Lourens Coster, Maatschappij voor ourant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. outstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau muider Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, ilefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, pgegeven voor dit blad, worden kosteloos agenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 9 JANUARI 1940 Abonnementen pei week ƒ0.1254, pet maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Weer is gebleken hoe wij Hollanders aan het haatsenrijden verknocht blijven. Het zit ons in bloed. Als een nieuwe winter aantreedt aar- len vele middelbaren en ouderen wel een paar .gen. Zij vinden het even een moeilijk besluit. e kou en die snerpende windzou het niet ter zijn er nou maar eens van af te zien? Maar ,n zegt iemand: als je een jaar overslaat kom er later nooit meer toe. Of een vriend belt op i stelt voor op een toon, die onmiddellijke in- ïmming schijnt te verwachten, om een vervaar- ken ijstocht te gaan maken. Zoo maar ineens. een zoon of dochter spreekt uitdagende taal. (fin, het kan niet lang duren of de middelbare nog-oudere Hollander bindt weer aan, begint ;t de gedachte het nog eens eventjes te probee- nbinnen een halfuur is-ie weer thuis wordt vrijwel onmiddellijk door de oude beko- ïg gegrepen. Hij vangt aan met achterdocht jens de barsten en scheuren, maar merkt dat i ze nog even behendig weet te vermijden als oeger. Zijn snelheid schijnt verminderd en zijn ythme zoek, maar door een of ander onver- ïarbaar wonder gaat zijn bloed snellèr stroo- m en dan keeren snelheid en rhythme ook te- g. De eerste misschien niet heelemaal, maar in geval lijkt het zoo. De tweede zeker. Wat de kou betreftgek genoeg schijnt die heel te verdwijnen. Vanmorgen heeft hij nog en gerild in zijn winterjas toen-ie naar kan- jr ging. Zonder dat ding is het na tien slagen heerlijk weer. Lekker frisch. En des middel- ren-of-ouderen-Hollanders oog begint te fon- len. Hij zet er een tempo in. Hij weigert zich laten lompen door den een of anderen knaap hem voorbij wil rijden, verlengt zijn slag, blijft een barst haken en ontdekt met welbehagen t hij nog altijd goed vallen kan ook. Dan ,at-ie zich wat af, krijgt er nog meer zin in en jft den heelen middag weg. De jonge generatie heeft het natuurlijk geërfd, e begint vanzelf, ontwikkelt zich via tallooze imelingen en is dikwijls al snel en,zelfs stijl- l rijder bij die bekende lichaamslengte, die met ie turven gemeten pleegt te worden. Het zou aardig zijn te weten hoeveel manne ke en vrouwelijke Nederlanders er in de laat- i weken schaatsen gereden hebben. Het moet ier als men de zuigelingen, de stokouden en t normale gemiddelde aantal zieken van het bale bevolkingsgetal aftrekt een geweldige ïerderheid zijn. Het moet in de millioenen )pen. Dit blijft -onze oudste en meest karakteristieke derlandsche sport. Het zou mooi zijn als de Ne- rlander met evenveel aangeboren toewijding de .atte-watersporten"zwemmen,roeien en zeilen, (oefende, maar dat doet hij niet, ofschoon het emmen zijn veiligheid in dit natte land aan- irkelijk vergroot en een voorwaarde is voor 2ien en zeilen. Aangeboren voorkeuren worden it door veiligheids-overwegingen beïnvloed. Ik n zelf een enthousiast zwemmer geweest en een thousiast roeier gebleven. Maar de bizondere rvulling van het schaatsenrijden schijnen ze ïh niet heelemaal te kunnen geven. Die is iets arts. Die is.nou ja, die komt vanzelf, zon- r dat je erbij nadenkt. Wij schijnen bedwongen (teren toch altijd het allerliefst te hebben. Ge- •emd moeten ze worden, hetzij dan door dijken door „den winterboei", zooals de ouderwetsche ïhters zeiden, die van gezwollen taal hielden, s zij bedwongen zijn verschaffen zij ons pas ze hoogste veldoening en plezier. Het buitenland kent ons in sportieven zin lornamelijk als een volk van fietsers. Het wordt joit moede zich te verbazen over ons vervaar- k gefiets. Het is heelemaal gewend aan onze iortdurende productie van wielrenkampioenen. aar als het ons beter kende zou het beseffen it de algemeene toepassing van een negentien- eeuwsche uitvinding als de fiets slechts een ipervlakkig nieuw verschijnsel is vergeleken bij li eeuwen- en eeuwenoude gezag van de schaats rer het Nedeiiandsche gemoed. Nu heeft het gedooid. Maar de winter is nog ng en in ons hart kloppen we allemaal op een >ortzetting. De gewone wintersporten, voetbal, 5ckey, korfbal moesten wel weer aan de beurt raien, maar eigenlijk waren wij ze allemaal o'n beetje vergeten en zelfs de spelers, de heidsrechters en de sportredacteuren zullen er n den dooi" aan gedacht hebben met zoo'n ge lei als: da's waar ooknou krijgen we dat eer. Tenslotte is „dat" in oorsprong alles maar ïport. Er zit geen eeuwenoude drang achter. Het lijkt mij toe dat we nog wel wat ijs tegoed ibben. Het heeft telkens op Zondagen gedooid da's eigenlijk gemeen, zegt de opinie thuis l er was toch een strenge winter voorspeld, is we mochten toch zeker ook op veel tochten jkenen. Eigenlijk ook op den Elfstedentocht, ou dan! Aangevallen schip verweert zich. Duikboot staakte tenslotte den strijd. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld dat het ritsche schip „Highland Patriot" (14.172 ton) nor een Duitsche duikboot op de reis uit Europa aangevallen. Er werden torpedo's afgevuurd, ie allen misten. De duikboot, kwam later boven i heeft herhaaldelijk doch zonder resultaat ge- uurd. De „Highland Patriot" beantwoordde het uur en het gevecht heeft twee uur geduurd. Ten otte verdween de duikboot en kon het schip de 2is in zuidelijke richting voortzetten. Aan boord van de „Highland Patriot" is een ersoon gedood, nl. een Portugeesche passagier. Sinds gistermiddag is vrijwel geheel Nederland (Zuid-Limburg en Zeeland in eenigszins mindere mate) één spiegelgladde ijsbaan geworden. Het auto verkeer was vrijwel volkomen ontwricht, fietsen is haast onmogelijk geweest en het loopen ging uiterst moeilijk. Dank zij de door de Bilt vérstrekte waar schuwingen en de groote voorzichtigheid, welke allerwegen is betracht, zijn ongelukken, welke menschenlevens kostten, niet voorgekomen. Materiëele schade is echter wel zeer veel aangericht, want honderden auto's zijn geslipt en tegen boofnen, lantaarnpalen of huizen gebotst of over den kop geslagen. En natuurlijk zijn ook verscheidene fietsers en voetgangers uitgegleden en hebben verwondingen gekregen. Doch werkelijk zeer ernstige ongelukken zijn niet gebeurd. Nabij Loenen gleed een auto van den veeg op het ijs van den Angstel en zakte er door, maar een tuinbaas, die het ongeval zag gebeuren, snelde toe, sneed de kap, welke voor een klein gedeelte boven water stak, open en wist de twee inzittenden te redden, zoodat ook hier geen menschen levens te betreuren waren. Zooals het weerbericht van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut gister morgen had voorspeld, was de temperatuur in een groot gedeelte van ons land gedurende den dag belangrijk gedaald. Dit gold vooral voor het Noorden en het midden van ons land. Gistermiddag tegen half twee was de tempera tuur te Groningen gedaald tot zes graden vorst. In Twente vroor het eveneens zes graden. In Holland's Noorderkwartier daalde de tem peratuur eveneens zeer sterk, zoodat het op ge noemd tijdstip in den Helder eveneens vier gra den vroor. Naar het zuiden werd het iets warmer, doch ook op Schiphol bij Amsterdam daalde de thermometer tot één graad onder het vriespunt. In het zuiden van ons land dooide het toen nog steeds. Zoo meldde Maastricht nog vier graden boven het vriespunt. Amsterdam een ijsbaan. Te Amsterdam glibberden de voetgangers in de zonderlingste houdingen de brughoogten af en hadden het allen met hun evenwicht te kwaad, 's Mensehen waardigheid leed onder deze gladheid en daarbij ook 's menschen zeker heid. Want al waren er velen, die zich staande wisten te houden, velen ook maakten onschul dige buitelingen en een aantal kwam zoo on zacht tegen den grond terecht, dat de gemeente lijke geneeskundige- en gezondheidsdienst as sistentie moest verleenen. Het rijdend verkeer had met groote moeilijk heden te kampen. Niet alleen moesten de fietsers afstappen, daar rijden onmogelijk werd, de be stuurders van auto's dienden uiterst voorzichtig te zijn, om geen ongelukken te maken. De wagens werden op sommige punten van de stad vrijwel onbestuurbaar en daarbij kwam nog, dat een ijslaag zich op de voorruiten vastzette ,en wel dermate hardnekkig, dat zelfs ruitverwar- mers geen of weinig succes hadden. Geen wonder dus, dat het verkeer tegen den avond totaal in den knoop geraakte. Daar waren allereerst de trams, die wel normaal reden, doch groot oponthoud kregen door vastgevroren wis sels en bevroren contacten. Vijftien pekelwagens trokken uit om de rails ijsvrij te maken, doch vertraging kon niet worden voorkomen. Bij het Leidschebosehje reed een tram uit de rails, het geen extra stagnatie veroorzaakte. De buslijnen in Noord, alsmede de andere busdiensten moes ten tijdelijk worden stopgezet, doch nu en dan slaagde een chauffeur er in zijn wagen op de normale wijze over den weg te krijgen. Ook hier werd veel oponthoud gemeld. De Noord- en Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij meldde eveneens vertragingen, welke tegen zes uur mede door het veel druk kere reizigersverkeer een toppunt bereikten. De treinverbindingen van het Centraal Station ondervonden eveneens moeilijkheden, zoowel naar Oost als West, doch de vertraging werd niet grooter dan vijftien minuten. Dat dit weer ab normale reizigersdrukte op de perrons gaf, spreekt van zelf. Maar het is toch vooral de gemeentelijke geneeskundige- en gezondheidsdienst geweest, welke den geheelen dag en avond met meldingen van ongevallen is overstroomd. Tusschen één en negen uur rukten de ambulanceauto's 46 maal uit voor ongevallen, die in de meeste gevallen gelukkig niet van ernstigen aard bleken te zijn. Toch moesten verschillende gladheidsslacht offers in de ziekenhuizen worden opgenomen. De meesten van hen liepen bij valpartijen her senschuddingen of beenbreuken op, doch daar bij bleef het zoodat niettegenstaande het groote aantal meldingen slechts een gering percentage van de slachtoffers in een ziekenhuis moest wor den opgenomen. Te Rotterdam, Den Haag en Utrecht had men met dezelfde moeilijkheden te kampen als in de hoofdstad. Ook hier lag het verkeer vrijwel stil en zijn een groot aantal kleine ongelukken ge beurd. Omstreeks 6 uur is nabij Den Deyl te Wasse naar een groote vrachtauto met oplegger van de firma Van der Schuyt van den weg naar be neden gegleden. Het gevaarte kwam terecht te gen de voorpui van een steenen bollenpakhuis van de firma Overdevest. De botsing was zoo he vig, dat de geheele pui werd stukgereden, zoodat men overhaast den gevel moest stutten. Twee personenauto's die juist passeerden, konden niet meer stoppen en botsten tegen den autotractor aan, waardoor de vernieling nog grooter werd. Behalve het huis werden ook de auto's zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen echter niet voor. Automobilisten gewond. Kort na elkaar zijn 'smiddags omstreeks twee urn: nabij de brug over het Balgzandkanaal te Anna Paulowna, twee ongelukken gebeurd. Even over de brug, in de bocht van de Lelystraat, reed een personen auto door de gladheid tegen een verkeersbord. Het voertuig maakte vervolgens een slag-om en botste met het achterste gedeelte tegen een hek, dat vernield werd. Daarna stortte de wagen van den berm en bleef beneden naast het Balgkanaal liggen. In de auto werd nie mand gewond. Eenige oogenblikken daarna wilde de bestuur der van een auto uit Wieringen enkele meters voor de brug remmen. De auto reed evenwel het trottoir op en sloeg tegen een muurtje, waarvan een klein gedeelte voor in de auto drong. De eenige inzittende, mevrouw Scholts uit den Oever, geraakte bekneld tusschen stuur en ze tel. Zij liep een hoofdwonde op en brak een been en enkele ribben. Zij werd naar het Mari ne-hospitaal in Den Helder vervoerd. De West-Friesche Autocar Onderneming (Waco) heeft later op den middag haar dien sten geheel stop gezet. Dit besluit was niet te verwonderen, want alle groote verkeerswegen in het land leken op sommige oogenblikken par keerplaatsen geworden. Zooveel auto's stonden langs den kant En als men eindelijk weer ver der kon of durfde rijden, geschiedde het uiterst langzaam. Het verkeer van de A.T.O. over den afsluitdijk is gistermiddag eveneens stilgelegd. Courantbezorging en de gladheid. Wanneer de wegen spiegelglad zijn, kunnen wielrijders en wandelaars minder snel voort dan anders. Dit geldt voor allen en dus ook voor cou- rantibezorgers. Met den besten wil is het hun niet mogelijk in zulke omstandigheden het nor male tempo van bezorging vol te houden. Daar door moet onvermijdelijk hier en daar eenige vertraging in de bezorging ook van ons blad op treden en wij vertrouwen, dat onze abonnés met deze moeilijkheden rekening willen houden. deelt U mede dat ondanks het over weldigende succes niet geprolongeerd wordt Heden 8.15 u. Woensdag en Donderdag 8 u. (Adv. Ingez. MedJ (De Groningsche politie heeft wegens diefstal een kermisrei ziger gearresteerd, die als boeien- koning pleegt op te treden.) Een boeienkoning uit een kermistent Tot zulk onkoninklijk gedrag verleid, Dat is nog wel een boeiend incident, Zelfs in het woelig kader van den tijd. Van boei tot boei moet wel de titel zijn, Nu hij zoo in de bajes is „verzeild". Zijn vreemde kunst zal hem op dit terrein, Geen baat brengen, zoolang hij er verwijlt Een nuchter zakelijk politieman Is weer wat anders, naar hij stellig merkt, Dan het publiek dat hij zoo boeien kan, Wanneer hij zelf zich uit de boeien werkt Hoe groot hij ook als koning wezen mag, De band die hem met het publiek verbindt, Is niet zoo hecht als die van het gezag, Waaruit hij niet zoo licht bevrijding vindt. En kreeg Justitie hem alleen niet klein, Dien boeienkoning uit de kermistent, Dan zal er nog de heer van Boeyen zijn, Als hulp voor het bevriend departement. Spiegelgladde straten en wegen ontstonden Maandag tengevolge van plotseling invallende vorst, waardoor menig voetganger ten val kwam Door sokken over de schoenen aan te trekken, wisten velen zich te hoeden voor een onverwachte tuimeling. Groote buit valt den Finnen in handen. Het Maandag uitgegeven Finsclxe leger- bericht meldt: „In de afgeloopen dagen is het voornaam ste doel van den strijd geweest de 44ste Rus sische divisie terug te slaan, die oprukte uit de richting Raate naar Suomussalmi. Dat is thans bereikt; de vijandelijke strijdmacht is vernietigd. Ruim duizend krijgsgevangenen werden gemaakt en veel buit viel ons tot dus verre in handen, o.m. 102 stukken geschut, 43 tanks, 10 pantserwagens, 1 vliegtuig, 20 tractors, 278 motorrijtuigen van verschillende soorten, waarbij zich tien anti-tankwagens bevonden, gewapend met vierloopsluchtaf- Aveergeschut, 1170 paarden, ontelbare andere wapens en 47 veldkeukens. De zuivering van het terrein en de verzameling van den buit gaat nog voort Aan de andere fronten was het betrekkelijk rustig, behalve de gebruikelijke activiteit van pa trouilles en artillerie. Finsche patrouilles hebben vei-scheidene Russische patrouilles vernietigd, evenals verbindingsmiddelen. Ter zee: niets van belang. In de lucht: zeer rustig. Er waren nauwelijks vijandelijke vliegtuigen te zien". De 44ste Russische divisie is verslagen voor een groot deel met behulp van oorlogs materiaal dat buit gemaakt was op de 163e divisie, die een AA'eek geleden aan hetzelfde front werd vernietigd, zoo meldt Reuter uit Helsinki. De Russen rukten op van Raate, in een nieuwe poging om in westelijke richting vorderingen te maken naar de Bothnische golf. Na een korte campagne zagen de Russen zich afgesneden van hun voedselvoorraden en A-er- bindingsmiddelen. Hun zware materiaal bleef in de moerassen steken Havas meldt: De Finsche overwinning waarvan in het leger- bericht van Maandag melding gemaakt Avordt, is ongetwijfeld dé grootste, tot dusverre door de Fin nen behaald. In drie weken tijds hebben zij drie Russische divisies vernietigd, een bij Tolvajarvi, een bij Suomussalmi en de dèrde tusschen Suomus salmi en Raate. Een Russische divisie is 15000 tot 18000 man sterk. De Finsche oorlogsbuit is. zooals gemeld, zeer aanzienlijk. Ook ditmaal hebben de Finnen de tactiek van patrouilles gevolgd. Deze patrouilles sneden de ravïtailleeringsafdeelingen van den A-ijand af en verrastten de opmarch eerende troepen of de verkenningsafdeelingen. De Finsche lucht macht heeft een vrij belangrijke rol gespeeld door dé Russische kampementen en convooien tot vrij ver op Russisch gebied aan te vallen in een strijd van een tegen tien hebben de Finnen ten volle ge bruik gemaakt van hun patrouilletechniek en hun bewegingssn elheid. Mislukte doorbraakpogingen bij Salla. Wat den strijd rond Salla betreft, meldt United Press dat nu reeds vier dagen lang de pogingen der Russen, om door de Finsche linies te dringen, mis lukt zijn. De Russen, die over achtduizend man be schikken, trachten armslag te verkrijgen door aan vallen langs de hoofdwegen ten noordwesten en oosten van Salla, nadat de artillerie eerst de Fin sche stellingen gebombardeerd had. De ring rond Salla, dat nog steeds in handen der Russen is, kon door de Finnen nog steeds niet gesloten worden en in deze door de rooden bezette stad moeten den Iaatsten tijd nog versterkingen en voorraden aan gekomen zijn. Op hun patrouilletochten rond de stad vinden de Finsche patrouilles overal de lijken van doodgevroren Russen, dikwijls nog het geweer in de hand. Om zich tegén onverhoedsche aanvallen te be schermen, spannen de Russen op c.a. honderd me ters van hun loopgraven, prikkeldraad, soms op manshoogte, soms heel laag, in de hoop, dat de Finnen er met hun ski's in blijven steken. Doch prikkeldraad beschermt niet tegen honger en kou de, waartegen ook de houtvuren niet helpen; im mers, de Finnen vinden dikwijls posten van 20 Russen en meer. dood rond het kampvuur, omdat de schildwacht, die het vuur brandend moest hou den, in slaap gevallen was. Doordat de Finnen vooral de veldkeukens aanvallen, laat ook de voed selvoorziening veel te wenschen over. Russisch Icgerbericht: Niets bijzonders. Het hoofdkwartier van het militaire district Le ningrad deelt mede: „Op 8 Januari heeft zich aan het front niets van belang voorgedaan. In de dis tricten Ukhta, Repola en Petrozavodsk activiteit van patrouilles verkenners. Op de landengte van Karelië acti\riteit van verkenners, geweer- en machinegeweeiwuur en optreden der artillerie van beide zijden. Wegens het ongunstige Aveer heeft de -Russische luchtmacht, alleen verkenningsvluchten gemaakt". Toegangsprijs 20 ct. Fietsenstalling gratis (Adv. Ingez Medj Daladier heeft een voetfractuur. Het bureau van den Franschen minister-pre sident deelt mede: „Minister-president Daladier heeft Zondagmiddag een ongeval van niet ern stigen aard gehad. De dokters hebben vastge steld dat de middelvoetsbeentjes van een der voe ten gebroken zijn Zij zijn gezet en de toestand van den premier is bevredigend". Na door de dokters behandeld te zijn. zoo meldt Havas, heeft Daladier zich naar het de partement van Oorlog begeven, waar hij zijn werkzaamheden onverwijld heeft hervat. Ernstige treinbotsing in Frankrijk. Op den avond van den zesden Januari is tijdens slecht weer en mist een trein met ver lofgangers, welke in de buurt van Orly met geringe snelheid reed, aangereden door een anderen trein met verlofgangers, welke volg de. Er zijn zeven dooden en 18 gewonden te betreuren»-.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1