Land- en Tuinbouwpraatji BURGERLIJKE STAN De beteekenis van de Kamer van Koophandel. Een belangrijk instituut. Gisteravond heeft de heer H. H. Meyer, lid van de Haarlemsehe Kamer van Koophandel, af- deelïng kleinbedrijf en lid van den gemeente raad van Velsen, voor de leden van den R.-K. Bakkerspatroonsbond een lezing gehouden over het werk van de Kamer van Koophandel in het algemeen, zoowel als voor onze omgeving en ook in verband met de vestigingswet. Spr. wees er in den aanvang van zijn lezing op, dat velen nog sceptisch staan tegenover het werk van de Kamer van Koophandel. Vele middenstan ders zelfs beschouwen haar als volledig overbodig en toch is het werk van de Kamer van zóó groote beteekenis voor hen, dat de geringe jaarlijksche contributie van f 2.50 goed besteed is. Niettemin groeit het besef, dat een bloeiende industrie en een belangrijke handel voorwaarden zijn voor ons volksbestaan en dus ook voor den middenstand. Er zijn in ons land 36 Kamers van Koophandel. Oe Haarlemsehe Kamer bestrijkt de gemeenten Haarlem, Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Bloe- mendaal, Zandvoort, Hillegom, Bennèbroek, Lisse, Haarlemmermeer, Aalsmeer en Heemstede. Vrijwel alle landen hebben dergelijke instituten. De eerste Kamer van Koophandel (wanneer men haar ten minste zoo wil noemen) werd in 1639 te Marseille gesticht. Hoewel in ons land eerst in de jaren 1810 —1813 eenige kamers van koophandel werden op gericht, beschikte de Amsterdamsche handel reeds in de 17e eeuw over eigen vertegenwoordigers. Bij de resolutiën van de vroedschap van 14 Nov. en 5 Dec. 1763 werd opgericht „een collegie van com mercie", dat bestond uit eenige raden van Am sterdam en uit voorname en de „ervarene cooplui- den van allerlei negotie en neringe". De vroed schap achtte een dergelijk college gewensoht „om op de conservatie en de vermeerderinge van de negotie hun ter stad op te letten, mitsgaders van tijd tot tijd te overwegen en bij forma van advies of te bericht te beramen en aan te wijzen de mid delen, die daartoe dienstig zullen zijn". Aldus kan men het in de historie lezen. Hieruit blijkt, dat de grondgedachte, welke aan leiding was voor de oprichting van de colleges van commercie, in wezen gelijk is aan die, welke onze kamers van koophandel in het leven heeft geroe pen. Twee eeuwen' geleden werd dus het groote belang van een dergelijk instituut reeds ingezien. Spr. behandelde hierna uitvoerig de samenstel ling en de werkwijze van de kamer, waarvoor on langs nog verkiezingen hebben plaats gehad. Daar bij waren in Velsen, waar 1000 stemgerechtigden zijn, slechts 183 ter stembus gekomen. Spr. kon hieruit geen andere conclusie trekken, dan dat de middenstanders laksch zijn. Het mag him toch niet onverschillig zijn, wie deel uitmaken van de ka mer. Het mag dan waar zijn, dat de kamer alleen adviezen uitbrengt, toch gunnen die adviezen groo- ten invloed uitoefenen op de overheidsmaatrege len en het is dus van belang, welke adviezen er uitgebracht worden. Juist omdat in de kamer menschen zitten, die Speciaal en zeer nauw met handel en industrie in verband staan, ligt het op den weg ook van de gemeenteraden, om adviezen van de kamer in te winnen. In het algemeen moet spr. echter consta- teeren, dat van deze gelegenheid weinig gebruik Wordt gemaakt. Er zijn er, die het in strijd met de waardigheid van de gemeente achten, doch deze opvatting is on juist. .Meer samenwerking ware gewenscht; ten slotte beoogt men hetzelfde doel. Spr. wees hierna op het contact, dat de kamer heeft met anderé K. v. K„ ook in anidefe landen. Van hoeveel beteekenis zulks kan zijn, bewijst een voorbeeld van den Aalsmeerschen bloemenkweeker, die een wagon bloemen naar Frankrijk had gezon den, welke om een of andere reden werd opge houden aan de Fransche grens. Voor de kostbare ibloemenlading kon zulks natuurlijk fataal worden. Dank zij echter het onmiddellijk overleg met de Kamer van Koophandel te Parijs, kon de wagon binnen enkele uren worden vrijgegeven. Ook in onze eigen omgeving zijn vele voorbeel den van de succesvolle activiteit van de kamer van koophandel. In dit verband herinnerde spr. aan de actie indertijd voor een langer openstellen van het telefoonkantoor, dat te Velsen en Beverwijk toen om 9 uur 's avonds gesloten werd. De asphaltee- ring van de Breestraat is het werk van de Haar lemsehe Kamer van Koophandel geweest, evenals de uitbreiding van het aantal ponten. Thans heeft het tunnelvraagstuk de volle aandacht van de kamer. Spr. haalde nog vele andere voorbeelden aan. De werkzaamheid wordt verder geïllustreerd door het aantal inlichtingen, dat aan de kamer gevraagd wordt. In het afgeloopen jaar werden 31363 in lichtingen verstrekt dat is 2600 per maand! Een kleine fabriek te Velsen verzocht de kamer adressen voor het verkrijgen van vilt. De papier fabrieken konden het vilt niet meer leveren en het fabriekje dreigde door gebrek aan grondstof ten onder te gaan. De kamer evenwel verstrekte binnen 8 dagen 100 adressen in België en Duïtsdh- land, waar vilt te krijgen was en de zaak was voor elkaar Wat de vestigingswet betreft, het is waar dat deze aan velen moeilijkheden in den weg legt, maar aan den anderen kant mag niet worden ver geten dat op het gebied van administratie er bij den middenstand nog veel ontbrak. Ware de vesti gingswet er niet geweest, er zouden zich ook in onze omgeving heel wat meer nieuwe zaken ge vestigd hebben van heel wat beunhazen. Door de eischen, welke thans gesteld worden, wordt dit alles ondervangen. Spr. gaf een over zicht van de werkzaamheden van de kamer, die met de uitvoering van de wet is belast. In 1939 werden 2529 inlichtingen hierover aan de kamer gevraagd .Er waren er bij die aan geen enkelen eisch voldeden en reeds aan het loket moesten wor den afgewezen. Er werden door de kamer 47 aan vragen om vestigingsvergunning behandeld, waar van er 40 werden toegestaan en 4 werden afge wezen. Drie aanvragen werden aangehouden voor nader onderzoek. Dat de kamer ten opzichte van de tijdsomstan digheden actief is bewijst tenslotte de instelling van een commissie, die voor gemobiliseerde za- kenmenschen groote verloven tracht te verkrij gen. Deze commissie mocht reeds vele successen boeken. Spr. eindigde met den wensen uit te spreken, dat deze lezing bij de middenstanders meer be langstelling zal hebben gewekt voor deze belang rijke instelling. Wat de tuinders kregen. Andijvie per 100 kg. 824 Pieterselie per bos 6V/s Prei per kg. 1620 Uien per kg. 1.40—3.00 Witlof per kg. 14—20 Waschpeen per kg. 3Va8Vj Knollen I per stuk 412 Knollen H per stuk 2—3 Breekpeen per kg. 22Vz Bieten per kg. 2—3 Gele kool 2*/a4Vs Gele kool per kg. 3—3Vt Roode kool per kg. 3—4V» Appelen per kg. 1017 Peren per kg. 6—10 Boerekool per kg. 47 Spruiten per kg. 1224 Xero per kg. 9!/a—12. Gladde wegen bezorgden velen ongemak. Dame brak een been. Ook in onze gemeente heeft de gladheid van de wegen vooral het snelverkeer leelijke parten ge speeld. Reeds in den voormiddag vormde zich een dun ijsvliesje op de wegen, dat er aanvankelijk nog onschuldig uitzag, maar dat later in den mid dag toen de temperatuur iets beneden het vries punt daalde een geduchte en ook gevaarlijke be lager van de veiligheid van het verkeer werd. De regen, die gestadig viel, bevroor onmiddellijk weldra waren de wegen in spiegelgladde ijsbanen herschapen. Voetgangers maakten zonderlinge en lachwekkende, hoewel noodzakelijke capriolen en menige fietser maakte od onzachte wijze kennis met moeder aarde. Autobestuurders reden met de grootste omzich tigheid, nochtans kwamen tallooze slippartijen voor, die gelukkig geen ernstige gevolgen hadden. Op den Alkmaarschen weg slipte een militaire auto De wagen vernielde een tweetal hekjes en daarbij bleef het. De soldaten konden hun weg vervolgen. Bij Hotel „Ter Burg" had het heel wat voeten in de aarde, alvorens een „verkeersknoop" van zes geslipte auto's ontward was. Ook deze massale glijpartij had geen ernstige gevolgen dank zij de zeer geringe snelheid, waarmede gereden werd. De autobusdiensten op Haarlem en Alkmaar on dervonden ernstige vertraging. Tusschen half drie en half vijf arriveerde geen enkele autobus uit Haarlem. De wagens waren op den Rijksstraatweg gestrand. Later op den middag is de dienst eenigen tijd geheel gestaakt. Ook de dienst op Wijk aan Zee gaf den ongelijken strijd tegen de elementen op. De weg naar de badplaats was wat men noemt „spekglad". Zelfs de laxi-ondernemingen, die voor geen klein gerucht vervaard zijn, lieten eeni gen tijd geen wagens rijden. Openbare Werken deed wat het kon om de glad heid zoo goed mogelijk te bestrijden. Dat was kort na den middag een hopeloos geval, want het zand was weldra weer met een nieuw ijslaagje bedekt. Langs den Rijksstraatweg naar Alkmaar stonden vele auto's geparkeerd, waarvan de bestuurders geen verder risico op ongevallen wenschten te ne men. De verkeersleider nabij de Comelis Amsestraat overleefde eenige botsingen met slippende auto's. Twee vrachtauto's stonden dwars over den rij weg. Omwonenden sjouwden zakken en matten aan en werkelijk slaagde men er zoodoende in de gestrande wagens weer „slaags" te krijgen. Het asphaltdek van de Breestraat was spiegel glad. De jeugd profiteerde er ijlings van, bond de schaatsen onder en zwierde lustig over den rijweg. Dit voorbeeld bracht een geneesheer, die geen ver voermiddel kon bemachtigen, dat hem naar Heems kerk kon brengen, op een luxieus idee. De plichts getrouwe dokter leende een paar schaatsen om zichzelf op de gladde ijzers naar Heemskerk te vervoeren. Na eenige valsche starts en evenwichts- oefeningen-op-de-plaats werd de reis aanvaard. Jammer genoeg slaagde de ondernemende genees heer niet in zijn goed-bedoelde poging. In de eer ste plaats waren de hem ter beschikking gestelde schaatsen ijselijk bot en in de tweede plaats had Openbare Werken intusschen kwistig met zand gestrooid. Maar toen kon dan ook een taxi uitkomst brengen, zoodat de dokter tenslotte toch zijn wach tende patiënten heeft kunnen bezoeken. In de Koningstraat werd een vrouw het slacht offer van den gladden we'g. Bij het oversteken van den rijweg viel zij en brak een been. Er waren veel omstanders en nog meer goed-bedoelde raad gevingen, maar niemand wist hoe men iemand met een gebroken been moet vervoeren zonder nadee- lige gevolgen voor den patiënt. Deze onkunde had voor het slachtoffer het. onprettige gevolg, dat. het geruimen tijd op den ijskouden grond moest blij ven zitten alvorens eindelijk de noodzakelijke maatregelen konden worden genomen. Hier demon streerde zich wel een ontstellend gemis aan kennis van de meest elementaire begrippen omtrent eer ste hulpverleening. Eerst nadat links en rechts ge telefoneerd was kwam eindelijk deskundige hulp opdagen en kon de patiënte worden vervoerd. Zij werd naar een ziekenhuis overgebracht. De avond bracht voor den toestand van de we gen geen verbetering, althans daar, waar geen zand was gestrooid. Voornamelijk op de buitenwe gen was de situatie gevaarlijk. Van ernstige ver keersongelukken in Beverwijk en naaste omgeving bereikten ons gelukkig geen beriichten. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. WOENSDAG: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen, pl.m. 10.20 Diversen: 10.30 Parijs, 11.05 Diversen, 11.20 Parijs, 12.05 Diver sen, 12.20 Brussel Ned., 2.20 Keulen, 2.50 London Reg., 3.35 Deutschlandsender of diversen, 4.20 Pa rijs, 4.35 London Reg., 5.20 Parijs, 6.20 London Reg., 7.40 Diversen, 8.20 Brussel Fr., 10.20 Brussel Ned., 10.35 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen, 10.35 London Reg., 12.05 Nationaal programma, 9.20 Lon don Reg., 10.20 Nationaal programma. Lijn V: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen, 11.05 London Reg., 12.50 Brussel Ned., 2.20 Nationaal programma, 4.20 Parijs, 4.35 London Reg., 4.35 London Reg.. 5.20 Nationaal programma, 6.20 Lon don Reg.. 7.40 Nationaal programma, 8.20 London Reg., 8.30 Keulen. ALINE IN SPROOKJESLAND De Geheelonthouders Kinderclub „Kinderge luk" heeft voor haar tweede uitvoering in dit seizoen in studie genomen het zangspel „Aline in Sprookjesland", tekst van mevr. Hopman-Kwast, muziek van Jac. Bonset. DE JAARVERGADERING VAN D. O. K. Het bestuur van de Beverwijksche Krachtsport- vereeniging D. O. K. heeft haar jaarvergadering vastgesteld op Dinsdag 13 Februari. Het scheepvaartverkeer op het Noordzeekanaal. De verbetering van de laatste jaren gestuit door den oorlog. Evenals vorige jaren geeft het jaaroverzicht van het scheepvaartverkeer op het Noordzee kanaal weer belangrijke aanwijzingen voor den toestand van den handel in het algemeen en voor de haven van Amsterdam in het bijzon der. Na de verbetering welke in 1936 na de vooraf gaande crisisjaren begon, zijn de cijfers over 1939 door den gespannen internationalen toe stand in de eerste acht maanden van het afge loopen jaar en vóór het uitbreken van den oor log natuurlijk een afspiegeling van de impage, waarin de internationale handel zich in 1939 bevonden heeft. In 1939 werden door de Noordzeesluizen ge schut 6701 vaartuigen met een totaal-tonnage van 40.795.000 kub. meter. Het aantal schepen komt ongeveer overeen met het crisisjaar 1932 toen er 6687 schepen passeerden nnet een totaal inhoud van 46.006.263 kub. meter. De gemiddelde tonnage is regelmatig dalende. Deze liep terug van 6986 MS. per schip in 1928 via 6090 M3. in 1938 op 6088 M3. in 1939. Dit eigenaardige verschijnsel vindt wellicht zijn oorzaak in het steeds toenemende getal kustvaartuigen, dat met de vaart op de landen grenzende aan de Noordzee een vrij goed bestaan schijnt op te leveren. De eerste 8 maanden van 1939 passeerden 5398 schepen met een bruto-tonnage van 33.687.230 M3. de Noordzeesluizen, de laatste 4 maanden (de oorlogsmaanden) 1303 schepen met 7.116.770 M3., d.i. ongeveer een kwart van het verkeer over de voorgaande 8 maanden. Ter vergelijking geven we hieronder de cijfers over de laatste 13 jaren: Jaar aantal schepen bruto inh. in M3. 1927 7031 46.269.130 1928 7820 54.638.815 1929 7966 55.494.014 1930 7963 55.252.913 1931 7503 53.120.396 193-2 6637 46.006.263 1933 6831 45.867.515 1934 6820 46.515.199 1935 6265 42.119.692 1936 6558 43.104.225 1937 7182 44.066.974 1938 7810 47.566.470 1939 6701 40.795.000 WERKVERSC HAFFINGS ARBEIDERS VERZOE KEN OM HOOGEREN KOLENTOESLAG De afdeeling Velsen van den Nederl. Bond van Werkverschaffingsartoeiders „Eendracht maakt macht" heeft zich tot het college van B. en W. gewend met het verzoek er bij het betreffende ministerie op aan te willen dringen den kolen- toeslag in verband met de strenge vorst van deze dagen tijdelijk te willen verhoogen tot f 2.50 E. M. M. zegt in zijn verzoek verder, dat de kolentoeslag, welke momenteel aan de werk loozen en aan de werkverschaffingsarbeiders verstrekt wordt onvoldoende moet worden ge acht. om de strenge koude te bestrijden. Daardoor is de reeds bestaande nood, welke in verband met de toenemende duurte reeds in deze betrok ken gezinnen geleden wordt, tot het onhoudbare gestegen. VERGADEREN G VERE ENIG ING VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS. De Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland houdt Maandag 15 Januari a.s. een buitengewone ledenvergadering in het ge bouw der Nijverheidsschool aan de Briniostraat. De punten van behandeling zijn o.m. het aan gaan van een geld'leening de benoeming van een bestuurslid wegens het bedanken van ir. F. Thiel en mededeelingen van het bestuur. BEKENDMAKING. De burgemeester brengt ter openbare kennis dat van heden af gedurende drie maanden ter secretarie dezer gemeente (le afd.) voor een ieder ter lezing is nedergelegd zijn besluit d.d. heden tot vaststelling van algemeen verbindende voorschriften als bedoeld in artikel 15, 2e lid. der Distributiewet 1939. Als het regent wanneer het vriest. Dan worden de paadjes glad. Het K. N. M. I. heeft al verklaard hoe het kwam, dat het gistermiddag plotseling overal zoo glad op straat is geworden. Het was voor degenen, die op straat moesten zijn, voor de autobestuur ders, de voetgangers en vooral de wielrijders een onaangename verrassing. Het drama had zich dan ook in een ommezien voltrokken, zoodat het aantal gedupeerden legio was. Vooral op plaat sen waar de weg of het trottoir afloopt was het zeer gevaarlijk. Dit is in erge mate het geval bij de Julianabrug, die belangrijk hooger ligt dan de straten die op deze brug aansluiten. En hier ondervond het verkeer dan ook de meeste moei lijkheden. Het eerste slachtoffer was een veeauto. Die had de Julianabrug veilig bereikt maar raakte de kluts kwijt toen hij er afreed om naar de Bloem- straat te gaan. Hiervoor moet een bocht van ca. 50 graden gemaakt worden, maar het werden er wel 90 en het gevolg was, dat de auto lang zaam maar zeker in achterwaartsche richting wegsulde. De auto liep ten slotte vast tegen een lantaarnpaal, die afknapte. Even later was het op dezelfde plaats een auto van den kolenhan delaar v. d. B. die uit z"n roer liep. Eenige mili taire wielrijders gaven het op; zij plaatsten hun rijwiel aan den kant en deden het verder maar met ..Lijn twee". Gelukkig was de gemeentereiging er ook nu weer vroeg bij met het strooien van zand. Maar er zijn altijd nog mensehen, die niet kunnen be grijpen, dat men met het beschikbare materiaal niet overal tegelijk kan zijn. Het busverkeer tusschen Velsen Beverwijk en IJmuiden werd door de gladheid van den weg volkomen gedesorganiseerd. Doordat de tempera tuur steeds iets beneden het vriespunt bleef en de regen bleef aanhouden verergerde de toestand hoe langer hoe meer. De voetgangers vonden op de trottoirs één ijsmassa en vluchtten daarom naar den rijweg waar. het tamelijk veilig was, omdat er bijna geen auto meer reed. De politieverordening legt de burgerij de ver plichting op bij gladheid op de voetpaden asch of zand te strooien. Als gistermiddag en gister avond eenige politieagenten er op uit waren ge trokken om hierop controle uit te oefenen had den ze honderden ..bonnetjes" uit kunnen rei ken. want maar weinigen hadden zich de moeite getroost hun trottoirs te bestrooien. Zelfs de meeste winkeliers waren, niet zoo hoffelijk, zoo dat men hun winkels slechts met gevaar van een valpartij, kon bereiken. Hedenmorgen was de toestand van den weg door de strenge vorst van den afgeloopen nacht zoo mogelijk nog verergerd. Ernstige ongelukken schijnen zich_eohter nergens te. hebben voorge daan. Tal van ingezetenen, vooral in de hoofdstraten, werd hedenmorgen op last van den waarne mend commissaris van politie aangezegd zand voor hun huizen te strooien. Scheepvaartbeweging Terneuzeir. In het afgeloopen jaar voeren langs de West- sluizen te Terneuzen 1770 zeeschepen met 2.665.869 b.r.t. tegen 21il7 schepen in 1938. Afgeschut werden gedurende deze zelfde pe riode 1773 schepen met 2.693.638 b.r.t. tegen 2132 zeeschepen over het overeenkomstige tijdvak van het voorafgaande jaar. Scheepvaartverkeer Nieuwe Waterweg, Gedurende de eerste week van het nieuwe jaar kwamen 81 zeeschepen den Nieuwen Waterweg bin nen tegen 94 schepen in de laatste week van het' vorige jaar. Naar den slooper. Naar gemeld wordt, is het alhier gestation- neerde bergingsvaartuig Dolfijn van de N.V. Bu reau Wijsmuller-dezer dagen voor den sloop ver kocht naar een binnenlandsche werf. Het vaar tuig werd in 1892 gebouwd en heeft dus heel wat jaren dienst gedaan. Nieuw schip voor de Rott. Lloyd. Het tot de klasse van de Brastagi behoorende nieuwe vrachtmotorschip voor de Rotterdamsche Lloyd zal in de vaart gebracht worden onder den naam Mataram. In November j.l. werd door genoemde reederij opdracht gegeven tot den bouw van laatstgenoemd schip aan de werf van de N.V. Machinefabriek en Scheepswerf P. Smit Jr. te Rotterdam. HAARLEM 5—V.Z.V. 3. (1—4) De te Haarlem gespeelde wedstrijd tusschen de zeventallen van Haarlem 5 en V.Z.V. 3 ein digde in een verdiende 41 zege der Velsenaren. De geheele wedstrijd waren zij sterker dan hun tegenstanders. Hiermede heeft het pas ontstane 3de zevental der V.Z.V. dus zijn eerste overwin ning behaald. De beste spelers waren wel Janus en Wijker die nu en dan aardig combineerden. Dat Janus zijn schot nog niet geheel terug had bleek wel duidelijk. Niettemin maakte hij twee doelpunten. Wijker en Beets namen ieder nog een doelpunt voor hun rekening. Ook Mijs die voor 't eerst speelde zal het wel leeren. Hij moet echter meer zijn man houden. De opstelling was: Meesters, Schachtschabel, Janus J. Mijs, Kramer, Beets, Wijker. HET NIEUWJAARSTOURNOOI DER HOOGOVEN SCHAAKCLUB. Het Nieuwjaarstournooi van H.O.S.C. zal door bijzondere omstandigheden niet in het K.S.A. gebouw te Beverwijk plaats vinden, maar in de groote zaal van het Veilinggebouw „Kennemer land" aan de Breestraat aldaar. Het programma luidt: Zaterdag 20 Januari a.s. 6.45 uur: Welkomst woord door den voorzitter van H.O.S.C., den heer C. van Krimpen; 6.55 uur: Officieele opening door den voorzitter van Hoogovenstaten, den heer P. A. Veldheer; 711 uur le ronde. Zondag 21 Januari a.s. 15 uur: 2e ronde; 5.306.30: Gemeenschappelijke maaltijd aange boden door het bestuur van H.O.S.C. Tafelpraeses is de heer A. Demmers; 7—11 uur: laatste ronde. Direct hierna volgt de prijsuitreiking. Er wordt gespeeld in groepen van 4 in hoofd eerste-, tweede- en derde klasse. Men kan zich opgeven bij de heeren P. A. Veldheer, Duinvlietstraat 101, Velsen-N., en C. van Krimpen, Creutzbergerlaan 124, Beverwijk, onder gelijktijdige storting van het inleggeld. De inschrijving sluit Donderdag 18 Januari a.s. De eere-groep bestaat uit de heeren dr. Max Euwe, ir. H. J. van Steenis. N. Oortlever en A. J. Wijnans. ERTSAANVOER BIJ DE HOOGOVENS. Gedurende het jaar 1939 werd bij de Hoog ovens aangevoerd 450.000 ton erts of 69.481 ton minder dan in 1938. De aanvoeren der laatste jaren waren: 1934: 504.010 ton; 1935: 437.977 ton: 1936: 498.500 ton; 1937: 636.188 ton; 1938: 519.481 ton; 1939: 450.000 ton WILLY DERBY IN THALIA. Hedenavond treedt het ensemble Willy Derby in het Thalia Theater op. Neêrland's meest ge vierde humorist komt met een actueel repertoire, waarin velé radio-succesliedjes. Tevens werkt aan deze populaire voorstellinj mede de vermaarde illusionist Davola, die de bezoekers ontspanning op geheel ander gebied brengen zal. VAN WIEN IS DIE HOND? Aan het hoofdbureau van politie zijn inlich tingen te verkrijgen omtrent een hond, die is komen aanloopen. Signalement: keeshond, reu, zwart-grijs dek, opstaande ooren, opstaande staart met krul, langharig hoog ca. 50 c.M., draagt lederen halsband, zonder penning. Russisch-Duitsche handels besprekingen. BERLIJN, 8 Januari. Naar verluidt is dr. Ritter, het hoofd van de Duitsche handelsdelega tie in Moskou, naar Berlijn teruggekeerd om ver slag uit te brengen en nieuwe instructies in ont vangst te nemen. Zaterdag had hij 'n langdurig onderhoud met Von Ribbentrop, dat, vóór hij in het midden van deze week weer naar Moskou vertrekt, door conferenties met Hitier en Goering :evolgd zal worden. Hoewel van Duitsch standpunt bezien de vor deringen van de handelsbesprekingen, welke Rit ter leidt, voldoening gevend genoemd worden, verklaren goedingelichte Duitsche handelskrin gen dat een van de voornaamste kwesties, welke Ritter in Berlijn zal bespreken het moeilijke vraagstuk van het transport op groote schaal van goederen tusschen Rusland en Duitschland is. Een van de andere onbeantwoorde vragen is in hoeverre de door den oorlog tot uiterste krachts inspanning gedreven Duitsche industrie in staat zal zijn de Russische orders aan machinerieën, eindproducten, halffabrikaten en boven alles op tische instrumenten zal kunnen uitvoeren. Naar verluidt staan de Russen erop dat alles zoo spoe dig mogelijk afgeleverd wordt. Men zegt dat Goering als onbestreden Duitsch economisch dictator nieuwe krachten gaat pro- beeren in het bijzonder om de uitwisseling van goederen met Rusland te versnellen en te doen toenemen. Een andere stap In deze richting zal naar men verwacht de komst van een Russische handelscommissaris in de nabije toekomst zijn, welke zich bij de Russische handelsgedelegeerden zal voegen. Buiten plannen voor de toekomst heeft de Duitsche pers sedert het begin van den oorlog slechts weinige specifieke berichten over de wer kelijke ruiling van goederen met Rusland ge bracht. Er zijn wel onlangs foto's afgedrukt, die werklieden laten zien, welke uit Russische goede renwagens het graan in Duitsche wagens over- scheppen, maar er worden geen cijfers over deze hoeveelheden gepubliceerd. In handelskringen noemt men de kwaliteit van deze eerste gepubliceerde leveranties „niet erg goed". Het Hamburger Fremdenblatt verklaart desniettegenstaande: „De Duitsch-Russische over eenkomsten zullen eiken dag duidelijker, naar mate de oorlog langer duurt en met grooter ver bittering wordt gevoerd, de toekomst van Europa beïnvloeden. Het besluit veeibeteekenend„De Westersche mogenheden zullen met Rusland moeten rekenen als een vijand, misschien niet vandaag maar zeker tenslotte". (United Press) SIERHEESTERS SNOEIEN. Bij gunstige weersgesteldheid d.w.z. wann< het niet vriest, kunnen verschillende sierhei ters worden gesnoeid. Snoeien en snoeien, dat is echter twee. Vrt ger mankeerde aan het snoeien heel wat nu dan nu. Toen ging men in den winter maar te vaak alle sierheesters op gelijke wijze beha delen door de takken en scheuten zonder ondi scheidt tot op een bepaalde hoogte in te kort Met het gevolg, dat men verschillende mo soorten vrijwel nooit zag bloeien. Gelukl heeft deze onoordeelkundige, zoogenaamde „ki wilgensnoeï" thans vrijwel afgedaan. Toch is het voor den liefhebber, niet-vakm; vaak wel een moeilijke vraag, hoe hij een l paalden hesster moet behandelen, wat den sn< betreft. Het valt echter wel iet-s mee, wanm men de onderscheiding weet te maken tussch heesters welke op voorjarig hout bloeien en c welke op het jonge 'in hetzelfde jaar gevorir. hout zullen gaan bloeien. De heesters, welke op voorjarig hout bloei doen dit meestal in het voorjaar. Hiertoe i hooren de meest algemeen voorkomende sii heesters, zooals Sering. Forsythia. Magnoli Prunus (sierpruim), Cydonia japonica (Japa sche kwee), Kerria, Deutzia gracilis, Ribes sa guineum (sier-aalbes). Spiraea arguta, Spirg crenata, Spiraea Thunbergi, Spiraea Vanhoi tei, enz. Bij al deze heesters worden alleen oude, j gebloeide takken en dorre twijgen verwijde waardoor de overige meer ruimte krijgen, zock licht en lucht beter toegang hebben. Want ze der voldoende licht en lucht kunnen de takk en twijgen zich niet volkomen ontwikkel- waardoor de bloei ongunstig wordt beïnvlo Ziet men bij sommige van bovengenoeir heesters, zware, dikke éénjarige scheut welke zich uit het hart van den struik hebt ontwikkeld en die recht omhoog zijn gegroe flan kan men deze ook bij den grond wegsnijc want hieraan komen maar zelden bloemiknc pen. Bij Jasmijn, Deutzia en Weigelia wil' zulke forsche scheuten nog wel eens te voorsch komen. Overigens laten wij deze heesters ongesnoi scheuten met dikke oogen (knoppen) mogen geen geval verwijderd en ook niet tot op e bepaalde hoogte worden ingekort, want uit di dikke oogen komen binnen een paar maand de bloemen tot ontwikkeling. Staat men 'twijfel, of een in hét voorjaar bloeiende hees- al dan niet behandeld moet wórden, dan nem men alleen doode twijgen en elkaar hinderen takken weg en late overigens de struik ms met rust. Dit is beter dan het bloemhout w< snijden. Men beheersohe dus zijn knipwoede beneme de heesters niet de gelegenheid binne kort hun bloemenweelde ten toon te spre den. Heesters, die op het jonge hout bloeien, zc als Buddleya, Hibiscus en laatbloeiende S-pirae 'mogen evenmin verknoeid worden, doch kunn iets sterker worden teruggesneden dan de vo< gaande. Men houde er rekening mede, dat bloemscheuten der op het jonge hout bloeien soorten uit de sterkste en best ontwikkel oogen voortkomen. Deze sterke oogen bevind zich op het midden der twijgen, wat bij nau keurig bekijken der heesters gemakkelijk v. waar te nemen. Zulke heesters mogen derha' tot op ongeveeer de helft van de hoe ee worden ingekort, doch zóó, dat a elke twijg min tens twee goede oogen l houden blijven. Men gaat dus niet zoo te werk, dat de gehe heester eenvoudig tot op de helft wordt afgekn zooals mén bijv. met een heg doet, maar tak v< tak wordt nauwkeurig bekeken en tak voor I wordt apart teruggesnoeid. Door de. buiten takken iets sterker terug te snijden en de bi nenste naar verhouding wat langer te laten, 1 houdt de struik bovendien den natuurlijk vorm. HAARLEM, 8 Januari Bevallen 5 Januari: S. SlurinkKoelma, A. BesseDekker, z.; A. F. OvertoomDons d.; M. G. W. BindelsKorremans, z.; 6 Janua C. C. Puyfelikter Metz, z.; M. Bosnia-W nands, z.; J. W. C. MeijerDisco, z.; M. A. Oli Iselhórst, z.; 7 Januari: M. HartEberl, d.; M. PotLagerweij, z.; Ch. W. Geerlings—Floi z.; E. J. M. Hoek-Visse, d.; Overleden 5 Januari: A. Limbach—Ashoff, Parklaan; F. Laven, 59 j., Vrouwehekstra. 6 Januari: B. T., 14 j., d. v. K. Elzinga, 3 Varkensmarkt; Ch. Konijnenburg, 81 j., Vels< straat: C. M., 3 j., z. v. A. Baars, G. van Aemst straat; H. Boeré, 60 j., Leidschevaart; J. d. v. H. Boerrigter, 9 m., Zuidpolderstraat; K. v der Horst, 48 j., Korte Annastraat-, 7 Janua W. J. Alderliesten. 82 j„ Schotersingel; J. v Reenen, 80 j., Kruisstraat. MtlKT EIKICUTIN Autobus slachtoffer van de gladheid. WIJLRE, 8 Januari Gladheid van den weg ls oorzaak geweest van een autobus-ongeluk, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. In den vroe gen morgen om 6 uur slipte een groote autobus met mijnwerkers in de onmiddellijke nabijheid van het dorp. De bus kwaïn eerst met de achter zijde tegen een huis terecht, schoof daarna ra kelings langs een transformatorhuisje, drong door een haag en botste vervolgens met den voorkant tegen een' huis, waar de wagen tot stilstand kwam. De vijftien inzittenden liepen alle lichte ver wondingen op. Ter plaatse konden er veertien door een geneesheer worden behandeld. Een van hen was vrij ernstig gewond. Hij werd over gebracht naar het St. Josephs ziekenhuis te Heerlen. De overige konden naar huis gaan. De autobus werd 'aan de voorzijde ingedrukt en yoorts zwaar beschadigd. VEEMARKT ROTTERDAM. ROTTERDAM, 8 Januari 19 Aanvoer: Totaal 2574. Vette milderen 8i Vette kalveren 168. Nuchtere kalveren 10, Sck pen en lammeren 905, Varkens 597. Vette koeien le kwaliteit 80, 2e kw. 66, 3e k 4454 per kilo. Vette ossen le kw. 76, 2e kw. 3e kw. 40—56 per kilo. Vette kalveren le kw. 2e kw. 1.25, 3e kw. 951.05 per kilo; Varke (levend gewicht le kw. 67, 2e kw. 66, 3e kw. per kilo. Schapen le kw. 45. 2e kw. 40 3e kw. per kilo. Lammeren le kw. 43, 2e kw. 43, 3e k 38 per kilo. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT Amsterdam, 8 Jan. 1940. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 4 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le k f 0.80—0.90, 2e kw. f 0.70—0.78, 3e kw. f 0.56 0.61. mindere soorten f 0.460.50 per kg. slack gewicht. 74 melk- en kalfkoeien f 180260 p stuk, 32 vette kalveren 2e kw. f 0.800.84, 3e k f 0.700.78 per kg. levend gewicht, 89 nuchte kalveren f 712 per stuk. 69 schapen f 1428 p stuk. 471 varkens vleeschvarkens wegende v; 90110 kg. f 0.720.76, zware varkens f 0.72 0.76, vette varkens f 0.72—0.76 per kg. slachtg wicht. Aangevoerd 4 wagons geslachte runder. uit Denemarken. Slachtrunderen matige aanvoer, stugge ha del, onveranderde prijzen. Melkkoeien mati| aanvoer en handel. Vette kalveren zeer mati aanvoer, stille handel, przen lager. Nuchtere k£ veren matige aanvoer, vlugge handel, constan prijzen. Schapen matige aanvoer, zeer stug handel, prijzen hooger. Varkens gewone aanvoi levendige handel, onveranderde prijzen. Prijzen per stuk. Schapen le kw. 25, 2e kw. 3e kw. 13; Lammeren le kw. 18, 2e kw. 14, 3e k 9. Vette koeien en ossen: aanvoer korter, hand levendig, prijzen prijshoudend; Vette kalverei aanvoer als vorige week. handel vlot. prijzt prijshoudend: Schapen en lammeren: aanvoi aanvankelijk kleiner, handel willig, prijzen hoe ger; varkens aanvoer ruimer, handel tameli# prijzen als vorige week. Eenige partijen schapen voor export yerkocfi

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2