Verbinding Amsterdam-Het Gooi wordt verbeterd. GROENE ERWTEN NIET MEER OP DEN BON. Volgende week boonen en grauwe erwten. Kerstmanden in de hitte. C T N is D *A" G 9 JSNUARI 1940 Van 19 Januari af weer in den vrijen handel verkrijgbaar. Beschikbare hoeveelheden ruim voldoende. De minister van Economische Zaken deelt mede, dat tegelijkertijd met den aanvang van de boonendistributie op 19 Januari, de distributie van groene en spliterwten be ëindigd zal worden, waardoor voor dit artikel de vrijteid voor de consumenten hersteld wordt. De minister heeft dit besluit kunnen nemen, daar verwacht wordt, dat de motieven, die destijds geleid hebben tot het invoeren van deze distributie, thans niet meer gelden, hetgeen uit de volgende gegevens moge blijken. Thans wordt slechts ruim 60 pCt. van de erwtenbonnen bij de detaillisten ingewisseld. Door het invoeren van de boonendistributie zal dit percentage ongetwijfeld nog lager worden. Er bestaat derhalve geen gevaar meer, dat de beschikbare hoeveelheid groene en spliterwten niet billijk verdeeld wordt, terwijl ook gevaar voor hamsteren niet langeraanwezig wordt ge acht. Bovendien heeft de veevoederpositie zich zoo danig ontwikkeld, dat de vrees, dat een te groot deel van den erwtenoogst zou worden bestemd voor veevoeder hetgeen mede een belangrijke overweging is geweest om over te gaan tot de erwtendistributie zich thans niet meer voor doet. Wel dienen de detaillisten de ingenomen erwtenbonnen van de laatste distributieperiode op de normale wijze in te leveren, aangezien mnders bij een eventueele toekomstige distributie jan dit artikel moeilijkheden voor hen zullen ^tstaan. Naar een nieuwe vacantieregeling. Vacanties per district en per periode. De Ned. Spoorwegen hebben onlangs een plan fean de orde gesteld om te komen tot een rationeele indeeling van de vacanties. Men heeft daarbij dacht aan de mogelijkheid om de vacanties zoo te regelen, dat niet alle menschen in Nederland dezelfde beperkte periode vacantie zouden moeten nemen, met als gevolg een overbelasting van het yerkeer en van het hotel- en pensionwezen. Het verneemt, dat dezer dagen een bespreking heeft plaats gehad, waarbij aanwezig waren ver tegenwoordigers van de Spoorwegen, vertegenwoor digers van het openbaar onderwijs in de groote Bteden, vertegenwoordigers van het bijzonder on derwijs van verschillende richtingen, jeugdorgani saties, vereenigïngen van vreemdelingenverkeer en het hotelwezen. Het initiatief van de Spoorwegen is daar breed voerig besproken en het bleek, dat alle aanwezigen Sympathie gevoelden voor het denkbeeld om tot een regeling als in het plan der Spoorwegen bedoeld te komen. De practische conclusie van deze bijeenkomst is geweest, dat nu aan alle gemeentebesturen en aan de besturen van het bijzonder lager onderwijs in overweging zal worden gegeven de vacanties in te Voeren overeenkomstig een door deze vergadering ontworpen schema. Men hoopt, dat dit schema dan ook als richtsnoer zal kunnen dienen voor het be drijfsleven. In dit schema is Nederland in een aantal distric ten verdeeld en voor verschillende groepen van districten zijn dan vacantieperiodes aangegeven. „Setlier-piraten" staan in hooger beroep terecht. Tegen twee hunner verzwaring van straf geëischt. In den nacht van 10 op 11 Mei van dit jaar deed de Rotterdamsche politie een inval in een ihuis aan de Van Vlooswijkstraat aldaar, waar zij een complete geheime zendinrichting ont dekte en in beslag nam-. Drie mannen, die het apparaat bedienden, werden gearresteerd en bij hun verhoor bekende één, de meubelmaker S. P. S. den zender bediend te hebben, terwijl de ander, de vakvereenigings- bestuurder J. H., een politiek getinte redevoering had gehouden en no. 3, de behanger W. J. M., te wiens huize de uitzending plaats vond, juist bezig was een gramofoonplaat met de „interna tionale" op te zetten. P. S. en J. H. namen bij het verdere verhoor een zonderlinge houdhig aan. Zij ontkenden, wat zij eerst hadden toegegeven, onder het motief, dat zij anderen daardoor wilden sparen. Naar aanleiding van berichten in dagbladen, verscheen in het partijblad „Recht voor Allen'1 een foto van het drietal met onderschrift „hier zijn de aether-piraten", doch in een verklarend artikel werd juist uiteengezet, dat zij dit niet waren. Hoet het echter ook zij, het drietal heeft zich voor de Rotterdamsche rechtbank wegens overtreding van de Post- en Telegraafwet te ver antwoorden gehad en is tot 1 maand gevange nisstraf ieder veroordeeld. Gister stonden zij in hooger beroep voor het •Haagsche Gerechtshof terecht. S. en H. bleven bij hun ontkentenissen, doch dit vond geen guntsig onthaal bij den advocaat- generaal mr. J. U. Polman, die verzwaring van de straf tot 3 maanden gevangenisstraf tegen beiden eisohte. Tegen den derden verdachte werd bevestiging van de opgelegde straf (één maand gevangenis straf) geëischt. Uitspraak 22 Januari. Zooals bekend, heeft tijdens de distributie van groene en spliterwten de verkoop aan den handel uitsluitend plaats gevonden via de ver- eenïging „De Korenbeurs". Ook na het beëindigen van deze artikelen blijft de verkoop nog geschie den via deze vereeniging. De extra-toeslag voor den footer- export naar Engeland. Op de vragen van den heer Algera betreffende de extra-toeslagregeling voor den boterexport naar Engeland gedurende het tijdvak van 8—12 September 1939, met name of het waar is, dat de Nederlandsche Zuivelcentrale slechts mede- deeling heeft gedaan aan een beperkt aantal ex porteurs en niet aan alle. en dat de regeling slechts voor eerstgenoemde exporteurs heeft ge golden, heeft de minister van Economsche Za ken voor wat het laatste betreft, bevestigend ge antwoord. Het betrof hier een uitzonderlijken maatregel, welke op korten termijn diende te worden ge troffen, ten einde een anders te verwachten be langrijke daling van de commissie-noteering voor Nederlandsche boter tegen te gaan. Uit practi sche overwegingen is derhalve aan een beperkt aantal exporteurs, nl. de dertien grootste, gele genheid gegeven in het tijdvak van 8 t.m. 11 September 1939 boter met een extra toeslag naar Engeland uit te voeren. In de periode, waarvoor de onderhavige toe- slagregeling gold, hebben van de niet ingescha kelde exporteurs drie exporteurs eveneens een beperkt quantum boter naar Engeland uitgevoerd. De minister heeft besloten, ook aan deze ex porteurs alsnog den extra-toeslag te doen toe kennen. Minder ingesclireven studenten te Leiden. Voor den cursus 19391940 waren tot aan het begin der kerstvacantie de volgende aantallen studenten aan de rijksuniversiteit te Leiden in geschreven. waarbij de cijfers over dezelfde pe riode in het studiejaar 1938—1939 tusschen haak jes geplaatst zijn: Godgeleerdheid 115 (118); rechtsgeleerdheid 312 (391); geneeskunde 706 (757)wis- en natuurkunde 283 (345)letteren en wijsbegeerte 190 228), vereenigde facultei ten der rechten en letteren 177 (231); voor de eerste maal ingeschreven 552 (580)vrouwelijke studenten 535 (545). Totaal aantal ingeschre venen 1783 (2070). AMSTERDAMSCHE BURGERIJ BIEDT DEN POLITIETROEPEN MUZIEKINSTRU MENTEN AAN. Maandagmiddag is in de wapenzaal van de Vrijwillige Burgerwacht te Amsterdam aan de bereden afdeeling van de tweede afdeeling poli- tietroepen, welke in vredestijd in de hoofdstad ge legerd is, een volledige uitrusting voor het mu ziekcorps en de uitrusting voor een paukenpaard overhandigd. Kapitein N. D. Nannensma, commandant van deze onderafdeelihg heeft het geschenk, dat door de Amsterdamsche burgerij op initiatief van het I. C. A., is gegeven, in ontvangst genomen. Distributie begint op 19 Januari a.s. Geleidelijke aankoop aanbevolen. In den loop van de volgende week zal met de distributie van grauwe erwten, capucij- ners en alle soorten boonen, (waaronder dus vallen, o.m. bruine en witte boonen)een aan vang worden gemaakt. Zooals bekend, waren ten gevolge van ver schillende omstandigheden tot voor kort de voor raden van deze artikelen nog niet voldoende om tot distributie te kunnen overgaan. De minister heeft tot zijn voldoening geconstateerd, dat vooral in de laatste weken deze producten in voldoen de mate bij de provinciale voedselcommissarissen zijn ingeleverd, hetgeen ten deele te danken is Ambtenaar verduisterde vierhonderdvijftig gulden. De Arnhemsohe politie heeft een ambtenaar van de Centrale Woningstichting aldaar gear resteerd. De man heeft zich schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van vierhon derd vijftig gulden. Hij is ter beschikking van de Justitie gesteld. Moeara Enim keert 8 interim dividend uit. Het interim-dividend van de petroleum-maat- 6chappij Moeara Enim is vastgesteld op 8 pCt. ivoor aandeelhouders, voor houders van winst bewijzen 4.50 en voor houders van oprich- Iftisaandeelen 40. NEDERLANDSCHE BRIDGEBOND. In een vergadering van den buitengewonen bondsraad van den Nederlanclschen Bridge Bond is de heer W. B. Buma te Aerdenhout als voor zitter afgetreden. In diens plaats werd bij accla matie benoemd de heer J. Beumer in Den Haag. Besloten werd voorts, het bondsbestuur met twee deden uit te breiden, voor welke functies mevrouw J. Bernsen—Quack te Arnhem en de afgetreden voorzitter, eveneens bij acclamatie werden gekozen. NIEUW MEISJESHUIS VAN HET LEGER DES HEILS. Een sedert jaren gekoesterde wensch van het Leger des Heils om de aan de stichting toever trouwde meisjes uit het huis te Maarssen over te brengen naar een aan de nieuwere eischeu beantwoordende omgeving, zal op 16 dezer in vervulling gaan. Door den burgemeester van Zeist, mr. W. A. Visser zal dan de bekende villa „De Nije Wehme" aan den Utrechtscheweg te Zeist officieel ge opend worden als meisjeshuis. VERDWAALD OF VERDRONKEN? Een inwoner van Nijkerk, de 28-jarige A. Mol, is Zondag omstreeks negen uur per schaats van Nijkerk uit in de richting Amsterdam ver trokken. Sindsdien heeft men niets meer van-hem vernomen. Een ongeluk wordt gevreesd. DE INTREKKING VAN DE PENSIOENKORTING VOOR SPOORWEGPERSONEEL. Maandagmiddag is in „Bellevue" te Amster dam een bijeenkomst gehouden door den bond van gepensionneerden bij de Nederlandsche Spoor- en Tramwegen, welke bedoeld was als herdenking van het feit, dat op 1 Januari 1940 de tien procent korting op de pensioenen door de regeering is ingetrokken. Het Tweede Kamerlid de heer H. van Houten heeft in deze bijeenkomst, na het openings woord van den voorzitter, de heer K. Kruizinga, een rede gehouden, getiteld .Rondom de intrek king van de pensioenkorting". De heer Van Houten drong er op aan, dat de leden, ondanks het behaalde succes, den bond trouwblijven. „Hetgeen verkregen is, moet be waard blijven", aldus spr. Namens den bond bood de voorzitter als er kentelijkheid voor hetgeen de heer Van Houten als adviseur gedaan had, den spreker en mevrouw Van Houten een leeslamp en bloemen aan. Theorie TUINBOUW EN BOLLENTEELT Op een vraag door den heer Wijnkoop aan den minister van Economische Zaken op 7 December j.l. gesteld of de minister het daarheen wil lei den, dat aan telers van bloembollen die inge volge de door den minister bevolen maatregelen 50 pet. op hun bloembollenvergunning moeten bekrimpen, en zoodoende dus gronden vrij krij gen, op deze vrij gekomen gronden tuinbouw teeltvergunning en vergunning tot het telen van zaaizaad worde verleend, heeft de minister thans bericht, dat het niet mogelijk is, binnen den ge stelden termijn te antwoorden. Het antwoord van den minister ondergaat derhalve eenig uitstel. LICHAMELIJKE OPVOEDING. De afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland komt in jaarvergaderin; bijeen op Zaterdagavond 20 Januari in Café- Restaurant Brinkmann aan de Groote Markt te Haarlem. Op de agenda staan o.a. de volgende punten: bestuursverkiezing; aanwijzing van twee leden voor de Oommissie van Georganiseerd Overleg i an wij zing van twee leden voor het Comité ".ighaluitvoering; behandeling rapport der pro paganda-commissie. Wij 1) waren sinds weken doende met de voor bereiding van de dertig Kerstmanden, die wij jaarlijks aan de armste gezinnen in .onze stad toezenden. Dertig gezinnen, die niet in aanmer king kwamen voor bedeeling van de Katholieke of Protestantsche kerk, of voor den zak rijst van Armenzorg. Wij ontvingen opgaven van het I. E. V. 1) en van dokters met praktijk in de kampong, wij ver geleken onze lijst met die van anderen en schrap ten de namen van hen, die reeds elders waren bedeeld en lieten een enkelen naam ook wel staan, want als iemand 30 gulden per maand ver dient en daarvan een huishouden met zeven kin deren moet voeden en kleeden, dan mag hij eens per jaar wel dubbel ontvangen. Toen wij dan de lijst klaar hadden en vol ijver waren om het onzen dertig gezinnen „goed" te geven met Kerstmis, stuurden we den rekenmg- looper uit met de ledenlijst en een schrift waar in ieder lid zijn bijdrage kon noteer en. Onze ver eeniging heeft 350 leden en als 300 daarvan één gulden toeschoven waren wij, financieel, klaar. De keuze der dertig manden berustte trouwens op deze begrooting: 300 gulden 30 manden van 10 gulden inhoud. Maar dat viel tegen! Indische menschen hebben den naam van royaal te zijn; ze geven vlot geld uit aan een fuif, aan kleeren, ja ook aan liefdadigheid, indien ze op 't moment gegrepen zijn door een verhaal van armoe en ellende in hun omgeving. Maar teekenen, teekenen op zoo'n lijst? Er waren er, die gaven. Een enkele gaf den ge- raamden gulden, maar de meesten een kwartje. Er waren er, die schreven „gaf reeds op andere lijsten" en licht hebben zij op die andere lijsten hetzelfde excuus genoteerd. Dat klinkt niet aar dig, maar het is soms ondoenlijk, vriendelijk ge stemd te blijven tegenover de massa, die steeds door haar lauwheid het goede werk verhindert. Ach, als het maar niet zoo warm was geweest in deze kenteringsweken Menigeen was gewis te loom om op te staan en geld uit de kast te halendeze dompe hitte doodt ook de fantasie wie achter gesloten jalouzieën zit en verkoeling zoekt bij de fan en de gefrap peerde limonade kan zich geen voorstelling ma ken van het leven in een atap 1) huis onder een zinken dak, of op een.bultzak vol ongedierte. Als ze het hadden gekund hadden ze zeker hun gulden gegeven al de mevrouwen, die in deze dagen telefonisch haar boterletters bestelden en 's middags, zoodra er een vleugje wind woei, uit- reden om Sinterklaassurprises te bedisselen. aan de gunstige weersomstandigheden, die het dorschen bevorderd hebben, en aan het feit, dat de telers gevolg gegeven hebben aan den onlangs door den minister gedanen oproep en hun volle medewerking hebben verleend. In overleg met de winkeliersorganisaties is bepaald, dat met de distributie van de genoem de artikelen op 19 Januari a.s. begonnen zal wor den. Van dien datum af zal men in den winkel deze producten kunnen koopen tegen inlevering van een nader aan te wijzen bon der rijksdistri butiekaart. Het rantsoen dat men op dien bon, die geldig zal zijn van 19 Januari t.m. 15 Februari kan verkrijgen bedraagt J/a pond boonen of ca- pucijners of grauwe erwten. De eerste toewijzing zal Vrijdag 12 Jan. a.s. in 't bezit zijn van de kleinhandelaren die verstan dig zullen doen de toewijzingen onmiddellijk bij hun leveranciers in te wisselen, aangezien bij het aanhouden van de vorst transportmoeilijkhe den verwacht kunnen worden. De grossiers zul len op aanvraag reeds deze week door de ver eeniging „De Korenbeurs" van voorraad worden voorzien. Mede wegens de mogelijkheid van trans portmoeilijkheden wordt het publiek drin gend aangeraden op 19 Januari a.s. niet da delijk alle bons in te wisselen, daar de in de winkels beschikbare voorraad niet voldoende kan zijn om in de eerste dagen reeds het gc- heele Nederlandsche volk van de toegewezen 2200 ton boonen, grauwe erwten en capu- cijners te voorzien, te meer daar men er ze ker van kan zijn, dat iedereen in den loop van deze periode de toegewezen hoeveelheid zal kunnen verkrijgen. Maar ze konden het niet. De kenteringshitte betrok 's menschen interesse uitsluitend op dat, wat rust en verkoeling brengen kon; bedrijvig heid en onrust werden geweerd en dat trof on gelukkig voor onze Kerstmanden: Toen we de giften natelden was er nog geen 100 gulden op gehaald. Wij zaten bijeen en wisten geen raad. Wij wis ten niet beter, dan telkens weer onze simpele theorie van 1 gulden per lid te berde te brengen, die zoo grondig had gefaald. Wij wisten niet beter dan de klacht „hoe is het mogelijk, dat ze niet willen", te herhalen en ik moest denken hoe vele, vele besturen vóór ons zoo hebben gezeten en zich een ideaal, een goed werk, zagen ontgaan, omdat „ze" nu eenmaal niet wilden! Plannen zullen zoo spoedig mogelijk worden uitgevoerd. De A.N.W.B. schrijft ons: Onlangs op de vergadering van Het Neder landsche Wegen Congres, heeft de heer dr. i.r L. R. Wentholt, hoofdingenieur van den Rijks waterstaat, Hoofd van den Centralen Dienst voor de wegen en bruggen, in zijn rede over de uit voering van het Rijkswegenplan, de verheugende mededeeling gedaan, dat nu een beslissing is ge nomen. inzake de afdoende verbetering van de verbinding AmsterdamHet Gooi, een van de allerbelangrijkste, maar tevens een van de meest gevaarlijke hoofdverkeerswegen in ons land. Deze weg is de eerste Rijksweg geweest, die op in grijpende wijze werd verbeterd; groote omleggin gen om de bebouwde kommen bij Muiden en Naarden en een belangrijke afsnijding bij Eem- nes, maakten, dat bijna over de geheele lengte een nieuwe weg moest worden gebouwd maar dat was in een tijd toen nog niet de beginse len van den autosnelweg (geen gelijkvloersche kruisingen, gescheiden banen voor uitsluitend motorverkeer en geen aanliggende bebouwing) voor de hoofdverkeerswegen als juist waren er7 kend. Het gevolg daarvan is, dat de ombouwing tot autosnelweg van den bestaanden, grooten- deels nieuwen weg, die voor een groot deel al weer bebouwd is, op groote moeilijkheden stuit. Voor het deel van den weg waar deze bezwaren het grootst zijn, is daarom de keuze van een geheel nieuw tracé overwogen, maar ook hier tegen bleken bezwaren in verband met schending van natuurschoon en recreatiegelegenheid te bestaan, zoodat hiervan tenslotte toch is afge zien en is besloten, met uitzondering van een klein deel ten Oosten van Muiden, tot ombouw van den bestaanden weg tot autosnelweg. De Gemeente Amsterdam zal met Rijkssteun een nieuw weggedeelte aanleggen tusschen het onlangs in bedrijf genomen Amstelstation en de Duivendrechtsche brug, terwijl het aanslui tende gedeelte Duivendrechtsche brug—Hart- veldsche brug zal worden verbeterd, een en ander op zoodanige schaal, dat een aan hooge eischen beantwoordende uitvalsweg wordt verkregen. Van de Hartveldsche brug tot KM 5,470, dat ls iets buiten de bebouwde kom van Diemen, is de verbetering van den Rijksweg in uitvoering; hier komen twee gescheiden rijbanen voor snelver keer met een parallelweg voor plaatselijk- wielrijdersverkeer. Helaas kan men in dit w> gedeelte niet aan een gelijkvloersche kruising ontkomen, n.l. bij de ophaalbrug over de Wees per Trekvaart (KM. 4.930) welke binnenkort voor het verkeer zal worden opengesteld. In het verdere weggedeelte was het mogelijk voor het snelverkeer alle gelijkvloersche krui singen te vermijden: ook het beginsel van de ge scheiden rijbanen kon hier worden doorgevoerd, behalve op het wegvak. waarin de brug over het Merwedekanaal is gelegen. Ondanks opbreken van de trambaan aldaar, is hier geen grootere breedte te verkrijgen dan 12 m. Zonder zeer hooge kosten zijn de brug en de toeleidende via ducten niet zoodanig te verbeteren, dat de noo- dige breedte wordt verkregen voor twee geschei den rijbanen met een middenberm. De beide banen voor het snelverkeer krijgen de normale breedte van 6.25 m. met 2 kantstroken van 0.50 m. Zij worden gescheiden door een mid denberm, waarvan de normale breedte van 4.50 m. in het bebouwde deel van Naarden-Bussum (Meersteeg tot Crailo) wegens gebrek aan ruimte moest worden teruggebracht tot 1.50 m. Daardoor is het niet mogelijk hier een beplanting aan te brengen die fungeert als scherm tegen de ver blindende verlichting, maar dit is geen bezwaar, omdat het de bedoeling is den geheelen weg te verlichten, zoodat hier met kleine lichten kan (en moet) worden gereden. Naast de autobanen worden doorloopende par- keerstroken aangebracht, waarvan de normale breedte van 2.50 M. in de bebouwing wordt te ruggebracht tot 1.50 m., terwijl deze op enkele plaatsen waar geen voldoende ruimte is, zullen ontbreken. Ten behoeve van het gewone verkeer en van het locale verkeer worden ter weerszijden paral lelwegen aangebracht ter breedte van 5 a 5.50 m., In verband met het drukke verkeer, dat hier op te verwachten is, vooral in het bebouwde deel, Om aan de hierdoor ontstane bezwaren voor het locale verkeer tegemoet te komen, zullen op verschillende plaatsen de parallelwegen onder ling worden verbonden door tunnels met beperkte hoogte (voor personenauto's) onder den hoofdweg. Voor het rijwielverkeer wordt aan de Noord zijde een rijwielpad aangelegd van 4 M. breed voor verkeer in beide richtingen; op enkele plaatsen wordt dit onderbroken en zal de paral lelweg tevens dienen voor het rijwielverkeer. Waar dit in de bebouwde streken noodig is, wordt ook aan de zuidzijde een rijwielpad aangelegd, dat dan een breedte krijgt van 2 m. Voor de voetgangers wordt waar noodig ge zorgd door aanleg van voetpaden ter breedte van 2 m. Het is begrijpelijk, dat de omJbouw van een be staanden weg voor gemengd verkeer tot auto snelweg binnen de beschikbare beperkte ruimte bouw van verschillende interessante kunstwerken noodzakelijk maakt. Bij Jan Tabak bijv. zal de bestaande weg over een paar honderd meter moeten zakken en zullen de beide autobanen onder den Brediusweg worden doorgevoerd. De parallelwegen kruisen dezen niveau. Voor de rijwielpaden welke ter weerszij den van de parallelwegen liggen' is hier geen plaats. Deze worden hier onder de parallelwegen aangelegd. Hierdoor wordt tevens'bereikt, dat het dikwijls buitengewoon drukke rijwielverkeer niet den eveneens heel drukken Brediusweg a niveau kruist. Op het thans zoo gevaarlijke kruispunt met den Hilversumschen weg, km. 26,5 zal de nieuwe weg hieroverheen worden gevoerd en zullen hier onder tunnels worden gemaakt ten behoeve van de langs den hoofdweg gelegen rijwielpaden. Tenslotte verdient nog in het bijzonder vermel ding, dat het juiste profiel en de aankleeding van den nieuwen weg, voorzoover deze is gele gen binnen het Gooische Natuurreservaat, in overleg met het Bestuur daarvan zullen worden vastgesteld. De kosten van de geheele verbetering, berekend op de voor-oorlogsche prijzen, zullen rond 8 mil- lioen bedragen en het ligt in de bedoeling dit zal hierop uitsluitend verkeer in één richting zijn werk thans in den kortst mogelijken tijd te vol- töegestaan. tooien. en practijk! Onze stad is een handelsstad en bezit dus han delshuizen, importfirma's en makelaars. Daarom zijn we een bedeltocht langs den waterkant be gonnen; wij vragen monsters en restanten voor onze Kerstmanden. Zeep kunnen we gebruiken, en koffie, rijst, ketjap 1) en klapperolie. „Klap perolie kan ik u niet geven" legt mij de chef van 't grootste veem uit, „wel ruwe copra zooveel als u maar wilt" en hij wijst op de volle goedangs die barsten van 't product, dat niet afgescheept wordt omdat de zeeën in Europa onbevaarbaar zijn geworden. Overvloedovervloedmaar waar vind ik vulling voor mijn dertig manden? Aarzelend ga ik de olie-fabriek ernaast binnen, de Chineesche beheerder spreekt geen Hollandsch, maar snapt de quintessence van mijn verhaal direct en glun ders „bisa. Eén blik klapperolie kan hij me present geven en als ik nu maar naar de ohefabrièk van Sang Loen ga en zeg, dat ik dit blik van Eng Leng heb gekregen, „Tanggoeng, njonja, dat u er daar dan nog een krijgt". 1) En ik krijg het tweede blik, zoodra ik het blik van Eng Leng laat zien. Nu rijd ik dus rond met twee petroleumblikken vol klapperolie; zuivere klapperolie, waarin alles wat bij rijsttafel hoort wordt gebraden en gebak ken, is een kostelijke Kerstgave voor Indo's en Menadoneezen. En zie, de handgift van Eng Leng brengt geluk, want nu vloeien de gaven mij toe: 15 kilo rauwe koffie: 5 picol rijst, verpakt in ouderwetsche mat jes, een mand gedroogde visch twee manden gedroogde visch ik beklim trap na trap van die hooge huizen uit den Compagniestij d, waar de kantoren op de tweede en derde verdieping ge vestigd zijn, ik zit in een oude kamer met een balken zoldering, waar moderne schrijfmachines ratelen, ik praat met Chineezen en Arabieren in kleine privéhokjes achter glas, waar men door het raam uitziet over zee, ik krijg 20 kilo dadels en een halven zak kemirie-noten. Ik drink een glas ijswater aan de schrijftafel van een chef de bureau, terwijl een bediende der tig doozen vol eau-de-cologne-monsters aan draagt. De voorspoed stijgt me naar het hoofd, ik weet van geen ophouden meer, warm en moe blijf ik trappen beklimmen. 10 blikken biscuits, 3 monsterkistjes bonbons, 20 1 f lesschen limonade-stroopen elke handelaar verschaft me nieuwe adressen. Iemand vraagt „Kunt u kajoepoetih-olie gebruiken?" grijpt de telefoon en praat met een Chineeschen sobat 1): 6 flesschen kajoepoetih. Foelie? 10 kilo. De lucht van specerijen hangt om me heen als ik duizelig van rijkdom en dank baarheid naar huis terugkeer. Vóór me liggen de straten met de moderne vil- la'tjes en de nette tuinen; ze blakeren in de mid daghitte en sluiten angstvallig hun blinden. Maar ik kan nu om hun benepenheid lachen, want ginds aan de open zee staan de pakhuizen, die hun ouden roem van Oostersche gulheid ge stand doen. Zakken vol witte rijst, manden met blanke ge droogde visch, klapperolie en ketjap en kostbare kajoepoetiholie bij kruiken Hoera! Dertig gezinnen zullen een royale Kerstmand hebben met alles wat een Indisch hart begeert! Wij het bestuur der vereeniging van huisvrou wen. I.E.V. Indo-Europeesch verbond, atap gevlochten bamboe, ketjap zoete soja. bisa dat kan. Tanggoeng opgelegd zeker, sobat vriend, zoo spreekt men dikwijls Chinee zen aan. C. C. K.—L. RACINE'S MEESTERWERK PHAEDRA IN DEN STADSSCHOUWBURG TE HAARLEM Zaterdag 13 Januari a.s. zal Het Nederlandsch Tooneel, Directeur Cor van der Lugt Melsert, artistieke leiding Cor van der Lugt Melsert, Al- bert van Dalsum, A. Defresne in den Stads schouwburg te Haarlem de eerste opvoering voor Haarlem geven van Racine's meesterwerk Phae dra in de vertaling van Prof. Dr. J. L. Walch. Regie: A. Defresne. Décor en costumes' ontwor pen door H. Th. Wijdeveld. Medewerkenden: Charlotte Kohier, Corrie Ko- revaar, Gusta Chrispijn-Mulder, Aline Markus, Stine Lerou, Louis van Gasteren, Johan Schmiti Eduard Palmers.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5