Een militair pact tusschen Italië en Hongarije? Finsche vluchtelingen. „Huidige expeditieleger slechts een voorhoede". Komt ook Gafencoe naar Italië? Aanslag op den Boulderdam beraamd? NIEUWS IN 'T KORT. MINISTER BURGIN: DÏNSD'AG 9 JANUARI Ï94Ö De Italiaansche rem op de Sovjet-expansie. ROME, 9 Januari Hernieuwde diplomatieke activiteit doemt op als direct gevolg van de be sprekingen tusschen Ciano en Csaky. Een acti viteit, waarin Italië betrokken zal zijn, evenals de Balkanlanden en die uit het Donaubekken. Het is waarschijnlijk dat in dit verband ook spoedig de Roemeensche premier Gafencoe Italië zal bezoeken. Er liepen Maandagavond ook ge ruchten volgens welke Csaky naar Italië terug zou keeren, nadat hij met den rijksregent en het parlement zou hebben gesproken in Boedapest. Er zou dan ook een kort formeel communiqué worden gepubliceerd, omtrent de overeenstem ming, die tusschen Ciano en Csaky bereikt is. Er wordt hier veel waarde eghecht aan 't feit dat Csaky naar Boedapest is teruggekeerd in plaats van te San Rerno te blijven, zooals aanvanke lijk het plan was geweest. In bevoegde kringen verwacht men dat een belangrijke verklaring zal worden gepubliceerd nadat Csaky met rijksregent Hor thy gecon fereerd zal hebben, over een soort van Ita- liaansch-Hongaarsche overeenkomst. In Boedapest gaan geruchten over een mi litair bondgenootschap, hoewel diti hier be schouwd wordt als een tamelijk sensatic- neele wijze om uit te drukken dat Italië bereid is Hongarije tegen Rusland te steu nen, indien de Sovjet-Unie zou pogen langs dezen weg het communisme dieper Europa in te brengen. Of een dergelijke Italiaansche hulp den vorm zou aannemen van de hulp destijds verleend aan generaal Franco in de Spaanschen burgeroorlog of dat een oor logsverklaring in optima forma het gevolg zou zijn was hier gisteravond nog niet dui delijk. Eenparig is men echter van meening dat een eventueel te verleenen hulp officieel zou geschie den en zonder omwegen'. Uit zeer betrouwbare bron wordt vernomen dat Ciano tot Csaky ge zegd zou hebben: „U kunt er zeker van zijn dat Italië nooit zal toestaan dat Hongarije een zelfde noodlot zou treffen als Finland". In bevoegde kringen neemt men aan dat Gafencoe zoowel met Mussolini als met Ciano besprekingen zal voeren, indien hij naar Italië komt. In deze kringen verwacht men Gafencoe's komst nog voor het einde der maand. In Italiaansche kringen acht men Csaky's ver zekering aan Ciano dat het Hongarije's wensch is den vrede en de status quo in Zuid-Oost Europa te handhaven en dat daarom voorloopig de Hongaarsche eischen inzake Transsylvanië van de baan zijn een zeer gunstige aanleiding om tot een definitieve toenadering tusschen Hongarije en Roemenië te komen. Italië wil zijn uiterste best doen cm deze toe nadering in de hand te werken daar het een on derdeel is van de Italiaansche politiek het con flict te loealiseeren. Ook de redevoering van Koning Karol te Kisjinev, de hoofdstad van Bessarabië acht men hier door zijn gematigdheid in staat een betere verstandhouding tusschen Hongarije en Roemenië te bewerkstelligen, hetgeen in Italiaansche kringen beschouwd wordt als een hoeksteen voor het gebouw van den vrede op den Balkan en in het Donaubekken. (Uhited Press) „Verhouding tot Duitschland uitstekend." Het Hongaarsche Telegraaf-agentschap meldt: De omgeving van den minister van buiten- landsche zaken, graaf Csaky, en welingelichte Italiaansche en Hongaarsche kringen verklaren, met betrekking tot de besprekingen te Venetië: Italië en Hongarije wenschen eveneens de hand having van den vrede in het Zuid-Oosten van Europa. Ten aanzien van de betrekkingen met de buur staten is opnieuw gebleken dat de verhouding van Italië en Hongarije tot Duitschland onver anderlijk uitstekend is en dat alle geruchten en veronderstellingen, welke hiermede in strijd zijn bij voorbaat dienen te worden terzijde ge steld Italië en Hongarije hebben gevoelens van op rechte vriendschap ook ten aanzien van Joego slavië, een sterk Joego-Slawië is eveneens in het belang van deze beide landen. Uitgebreide veiligheids maatregelen getroffen. Het federale recherchébureau te Washing ton heeft een complot ontdekt, dat zich ten doel stelde den „Boulderdam" den grootsten stuwdam ter wereldj in de lucht te laten vlie gen. De Boulderdam voorziet een deel in het westen der Vereenigde Staten, o.m. Los Ange les, van electrischen stroom. Volgens welin gelichte kringen zou het complot gesmeed zijn door agitatoren, die in loondienst staan van een internationale revolutionnaire organisatie, met het doel de vliegtuigfabrieken in Califor- nië stil te leggen. De federale autoriteiten hebben alle veiligheidsmaatregelen genomen. Volgens United Press heeft de chef der Ameri- fcaansche geheime politie, Edgar Hoover, de kan sen van een dergelijken aanslag niet zeer hoog aangeslagen. Hij zei dat „G-men" zich een maand geleden bij het begin der geruchten omtrent den aanslag nauwkeurig op de hoogte hebben gesteld en dat zij hebben aanbevolen tot de noodzakelijke be scherming van het bedoelde gebied over te gaan. Hij legde er den nadruk op dat het onmogelijk zou zijn den dam voor verkeer te sluiten daar ©ver den top een belangrijke verkeersweg loopt. Volgens regeering niets gebleken van aanslag. WASHINGTON, 9 Januam (A.N.P.) Het departement van Justitie heeft gisteren mede gedeeld, dat eten door „G.men" in gesteld on derzoek geen enkele aanwijzing aan het licht heeft gebracht over een beraamden aanslag op den „Boulderdam". Alle maatregelen zijn geno- fien om sabotage onmogelijk te maken. Wat Sovjet-Rusland betreft, onderhoud Hon garije normale diplomatieke betrekkingen met den nieuwen nabuur en voor wat Italië betreft, dit land heeft geen agressieve bedoelingen tegen de Sovjet Unie, doch getrouw aan de politieke tradities van het fascisme zou hèt zich ver zetten tegen alle expansieve aspiraties van het bolsjewisme in Zuid-Oost Europa. Het Belgische Kabinet beraadslaagt. Het Belgische Kabinet heeft Maandagmiddag voorstellen bestudeerd, die gedaan waren door den minister van landsverdediging betreffende de pas sieve luchtbescherming. Voorts heeft het kabinet de algemeene politiek der regeering onder oogen ge zien en een zeker aantal administratieve besluiten genomen. In hoofdzaak wijdde de kabinetsraad zich aan de bespreking van den economischen, financieelen en socialen toestand des lands. O.a. heeft de regeering besloten 8000 werkloozen onder de wapenen te roepen. Verder overweegt men de mogelijkheid van demobilisatie van hoofden van gezinnen met drie en meer kinderen. Tijdens de besprekingen werd er op gewezen dat alle verzoeken om ontheffing van de bepalingen der wet op den arbeidstijd ingewilligd zijn door de regeering met uitzondering van die gevallen, waarin bewezen was, dat werkloozen in dienst konden worden genomen. De behandeling van het steenkoolprobleem heeft eveneens een groot deel van de aandacht der vergadering in beslag genomen. Gafencoe. Resumeerend kan men constateeren, dat de Italiaansche mogendheid en het in politiek be lang en militaire kracht toegenomen Honga rije met volkomen gerustheid de toekomst ter gemoet zien. Avontuurlijke politiek zou worden voorkomen door hun algemeen erkend politiek inzicht en de kracht van hun legers en hun beproefde vrien den zlulen waken voor verrassingen. Russische en Duitsche hulp voor de slachtoffers in Turkije. Duitsch vliegtuig brengt medicamenten. De Russische ambassadeur in Turkije, Teren- tief, heeft een bezoek gebracht aan den minis ter van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, wien hij mededeelde dat de Sovjetregeering 10.000 dollar uitgetrokken heeft ten behoeve van de slachtoffers van de aardbeving in Oost-Anatolië. Saradjogloe verzocht den ambassadeur zijn re- gearing den dankbaarheid van de Turksche re geering en het Turksche volk ter kennis te brengen voor deze daad van vriendschap der Sovjet-Unie. Het speciale Duitsche vliegtuig, dat de door de Duitsche regeering geschonken medicamenten en chirurgische instrumenten ten behoeve van de slachtoffers der aardbeving naar Turkije overgebracht, is gistermiddag te Istanboel aan gekomen. Het vliegt naar Berlijn terug om een tweede lading te halen. DE ZORC VOOR DE CEëVACUEERDEN UIT STEKEND CEREGELD. Manuscript van Beethoven ontdekt. Belangrijke vondst te Moskou. In een archief te Moskou is een muzikaal notitieboek van Ludwig van Beethoven ge vonden. Het bevat ontwerpen voor de „Kreut- zersonate" voor viool en piano, de „Èroica", het oratorium „Ohristus am Oelberge", de sonate in Es. op. 31 en zes liederen. Het manuscript is voor de kennis van Beet- hovens wenk buitengewoon belangrijk. Het be vat aanteekeningen op stevig muziekpapier, in totaal 174 pagina's. De eerste notitie is uit 1803, het begin van 's componisten bloeiperiode. Hoe wel het document bijna anderhalve eeuw oud is, is het beweeglijke, fijne schrift van Beethoven voortreffelijk bewaard gebleven. Aan de hand van deze notities kan men de geheele wordings geschiedenis der genoemde werken nagaan. Er is veel doorgestreept; in de marges zijn talrijke aanteekeningen aangebracht; hier en daar zijn ruimten open gelaten, klaarblijkelijk om ze later in te vullen. De lectuur van dit boeiende manus cript doet gevoelen, hoe intensief en ingespannen Beethoven aan zijn composities werkte. Verschei dene bladen vertoonen vlekken van de kaarsen, bij welker schijnsel Beethoven componeerde. De echtheid van het handschrift is bevestigd door prof. A. Goldenweiser van het Staatscon- servatorium te Moskou, een eminenten Beetho- vemkenner. Van het manuscript zijn fotocopieën gemaakt, die nu door verscheidene musicologen verder worden bestudeerd. Het kostbare schriftuur zal bewaard worden in de manuscriptafdeeling der bibliotheek van het Conservatorium te Moskou. Maandagavond is van de straat af een bom ge worpen in het hoofdbureau der speciale politie van Ulsterte Londonderry. Twaalf politiebeambten bevonden zich op het oogenblik van den aanslag in het. gebouw doch er zijn geen gewonden. Sedert twaalf dagen heeft men niets meer ver nomen van den te Oostende thuïsbehoorenden trawler B 24 Adeline, welke was uitgevaren voor vischvangst op de Noordzee. Men vreest dat hel schip op een mijn is geloopen. Te Izmirzile in Turkije zijn wederom aard schokken gevoeld. Zij richtten evenwel geen schade aan. Naar uit Londen vernomen wordt zal vice- admiraal Usborne de post van directeur van een scheepsbouwmaatschappij, welke voor de marine werkt, gaan bekleeden. Vice-admiraal Usboriie is de uitvinder van dp „paravanen", welke schepen tegen mijnen be schermen. In sommige deelen van het Zwitsersche kan ton Graubunden is Zondagavond een vrij hevige aardschok gevoeld. Op enkele plaatsen maakte de bevolking zich tamelijk ongerust. De seismograaf van het observatorium te Zürich heeft tusschen 9 en 10 uur Zondagavond twee schokken geregistreerd. Sir John Reith, de nieuwe Britsche minister voor de voorlichting en Sir Andrew Duncan, de nieuwe minister voor handel hebben gisterochtend hun functie aanvaard. bijeen te brengen. Het is niet gemakkelijk den om vang van de hulpbronnen van mijn land te meten, aldus de minister. Waar ter wereld kunt gij hulp bronnen vinden waarvan het belang van den rijk dom, verscheidenheid en hechtheid vergeleken kunnen worden met die van de Britsche hulpbron nen? In de wereld der bewapening heeft de Britsche industrie zich getransformeerd en zij werkt thans dag en nacht op volle kracht teneinde in staat te zijn te voldoen aan de geweldige eischen van den oorlog met Duitschland. De inspanning voor den oorlog beperkt zich in Groot Brittannië niet tot materieel gebied, er is een ontembare geest bij de Engelschen, trotsch en be reid weerstand te bieden, bezield met een volkomen toewijding voor het land, den Koning, de gewoonten er. vrijheid. Wij brengen dus aan onze gemeenschap pelijke zaak een industrie, welke met al haar krach ten zal werken aan de tenuitvoerlegging van een door onze leiders uitgewerkt plan. De samenwerking van onze beide landen begint haar uitwerking te doen zien. Gij ziet reizen van uw ministers naar Engeland en van onze ministers naar Frankrijk. Ik zelf, aldus Burgin, heb het genoegen gehad met mijn Franschen ambtgenoot d' Autry te confereeren en ik aarzel niet u te zeggen dat overeenstemming tus schen ons even volledig is als die, welke bestaat tusschen onze beide landen." Burgin besloot: „Mijne vrienden, ik ben evenals gij onwrikbaar overtuigd, dat wij de overwinning zullen behalen. Wij strijden aan uw zijde, en hoe de hevigheid moge zijn, waarmede de vijand tegen ons losbreekt, wij zullen getrouw blijven aan uw devies en met u her halen: zij zullen er niet doorkomen." Leslie Burgin. De Britsche minister voor de bevoorrading heeft Maandagavond voor de Fransche radio zenders een toespraak gehouden, waarin hij zeide te weten, dat het Britsche expeditieleger nog niet zeer belangrijk is, doch dat de luis teraars wisten dat het slechts de voorhoede was. „Het aantal naar Frankrijk gezonden Britsche soldaten neemt van dag tot dag toe. Gij ziet colonne op colonne volgen. De Duitschers zullen er mis schien meer zien dan. ze zouden wenschen. Dal onze vijanden niet alleen onze mannen tellen, dat zij denken aan de hoedanigheid van onze kanonnen en gemotoriseerde voertuigen, dat zij zich reken schap geven van de vastberadenheid der mannen Men heeft ons een totalitairen oorlog beloofd. Wij hebben de uitdaging aangenomen en brengen onze geheele kracht, energie, financieels reserves in den strijd. Wij hebben met enthousiasme-vernomen dat Frankrijk en Engeland bezig zijn hun hulpbronnen Churchill en generaal Ironside in Frankrijk. Bezoek aan het hoofdkwartier van het Britsche expeditieleger. De Britsche minister van marine, Churchill, is Maandagochtend in gezelschap van generaal Ironside, den chef van den imperialen staf, in het Britsche hoofdkwartier van het leger in Frank rijk aangekomen. Ook de Fransche generaals Gamelin en Georges begaven zich daarheen, waarna men gezamenlijk aanzat aan een door Lord Gort, den commandant van het Britsche expeditieleger, aangeboden lunch. Gamelin heeft bij deze gelegenheid aan de ge neraals Gort en Ironside de versierselen van het grootkruis van het legioen van eer overhandigd. (Van onzen Scandinavischen correspondent). Aan den weg naar het nieuwe Stadion te Helsinki, dat grimmig gekreond wordt door een luchtweerkanon, vastgezet op 't bovenste plat form van den toren in het voetstuk, dat dezen zomer het bekken met het Olympisch Vuur dragen zou, staat een oude houten villa onder de berijpte berken, een vervallen en verveloos grauw-groen cavalje, dat uit den toon viel bij de blank-betonnen Olympische gebouwen er achter en daarom tegen de Spelen ook afgebro ken zou zijn. maar dat nu mag blijven staan, neen: móét blijven staan. Tot voor een week of zes was er het Olym pische inkwartieringsbureau gevestigd en ergens onder de sneeuw in den tuin moet nog het witte bord liggen met de vijf kleurige ringen, dat toen tegen de gefiguurzaagde veranda aan de voor zijde gespijkerd zat.. Ergens liggen ook nog de vele duizenden systeem-kaarten van kamers met en zonder bad, ontbijt en stroomend water en van de sportvrienden, die die kamers wilden bewonen. Die kaarten zijn niet meer noodig en andere kaarten hebben hun plaats opgeëischt in de groen-gelakte Iaden: de kaarten van het centrale register van de tot nu toe ruim drie- hc-nderd-duizend Finnen, die voor de Russische troepen of voor de Russische bommen zijn moe ten vluchten. Eiken dag komen er nieuwe stapels kaarten binnen van de autoriteiten, die met de zorg voor de geëvacueerden belast zijn, eiken dag stroomen nieuwe gegevens binnen en eiken dag kan men daardoor ook meer angstige vragen beantwoorden. Uit het Noorden, uit het Zuiden, uit de zelfs voor Finsche begrippen dun-bevolkte gebieden langs de Oostgrens zijn vrouwen en kinderen ei?. °^Aen van dagen het binnenland in gevlucht. Zij zijn naar familie of kennissen gegaan, zy zijn op de eerste de beste boerderij, waar nog een plaatsje over was, blijven zitten, zy zyn door vrouwelijke landstormers en Heilssoldaten in autr.bussen gestopt en in treinen, die hen weer verder brachten, dieper het land in, naar waar er meer plaats was en mogelijk grooter zeker heid, dat de Russische bommenwerpers er voor eerst niet zouden komen. Tienduizenden zijn gevlucht zonder te weten, waarheen zij gingen en talloozen vluchten nóg, vluchten weer, nu de Russische vliegers steeds meer neiging vertoonen om punten van militaire beteekenis, waar zij dus beschieting kunnen verwachten, te ontwijken en hun bommen te werpen en hun machinege weren af te vuren op onbelangrijke plaatsen dorpjes, gehuchten, waar geëvacueerden een toevlucht hebben gezocht en waar de vliegers alleen maar de scherpschutters van de burger wachten te vreezen hebben. oZodat zy ook dan op een een 2000 meter hoogte blijven, de bom men bij het dozyn op goed geluk laten vallen en het mitrailleurkogels laten regenen cp het bosch in de buurt, waar zij kunnen verwachten, dat vrouwen en kinderen wegschuilen achter de den nenstammen en onder de breede sparren takken Dit is terreur, de terreur van den totalitairer oorlog. Maar deze terreur heeft voor den aanvaller geen ander resultaat dan dat de verbittering en de verbeten wil van de Finnen om zich tot het laatste toe te verzetten met den dag sterker wor den en daarmee ook de heroïsche kalmte van dit strijdende volk. Zij die vluchten, vluchten niet zoo-zeer uit angst als wel uit drang tot levensbe houd en uit het besef, dat dooden Finland niet kunnen helpen. En helpen kunnen velen onder de vluchtelingen, al moeten zy ook den dag en den nacht doorbrengen ln boerderijen, in schoolzalen, in badhuizen, in ontruimde ho telletjes, waar men zich nauwelyks roeren kan en waar een dekzeil over het stroo op den vloer het gemeenschappelijke bed is. De oude man nen staan den ganschen dag ski's te repareeren en te teeren voor de soldaten, de vrouwen breien en naaien zoolang er nog een kluwentje wol of een stuk goed over is, de Lappen van de IJszee- kust, die met hun rendiersleden naar het Zuiden getrokken zyn toen de Russen hun gebied bin nendrongen, bereiden rendierhuiden opdat hun vrouwen er warmeLappenpelzen van naaien kun nen voor de soldaten. Én deze vluchtelingen helpen vooral ook, doordat zij zich niet overge ven aan smart en wanhoop, doordat zy zich rustig schikken in hun verschrikkelyke lot daardoor de Russen geen kans op chaotische ver warring, laat staan op onlusten achter het front geven. Dat er in Finland achter de fronten bij alle verontrusting rust kan heerschen is echter niet alleen toe te schrijven aan den volksaard, maar ook aan het organisatorische talent van de auto riteiten. Zoo goed als de inspecteurs in Lapland er voor gezorgd hebben, dat de rendieren by de overhaaste vlucht uit het district van Petsamo meegenomen werden naar het Zuiden, zoo heb ben de mannen van de grenswacht in het Oos ten er voor gezorgd, dat de koeien, die door de geëvacueerde boeren veelal met een bordje geëvacuerde boeren ingestuurd waren, opgevan- met naam en adres aan de horens de bosschen ingestuurd waren opgevangen per trein het land in getransporteerd werden, waar al die koeien nu op boerderijen in gekwartierd zijn. De behoeftige vluchtelingen krijgen wekelijks, prompt op tijd, hun rijks-on dersteuning uitbetaald, het vrachtautovervoer van levensmiddelen en kleeren is geregeld, er worden zelfs in plaatsen dicht achter het front na elke flinke sneeuwbui paadjes door de sneeuw naar de schuilkelders geschept, er zijn in de centra van de districten, waar vele geëvacueer den zijn ondergebracht, artsen en verpleegsters gestationneerd voor het medische toezicht op deze menschen, ei- wordt op groote schaal in geënt, er wordt voor gezorgd, dat iedereen ten minste eenmaal in de week zijn stoombad in de „sauna" neemt en t.b.c.-patiënten en vrouwen, die spoedig een balby verwachten, worden overge bracht naar plaatsen, waar er beter voor hen gezorgd kan worden dan in de stampvolle vluch telingen-kwartieren. En van al deze menschen, van al deze honderd duizenden, die him woningen hebben moeten ver laten, ontvangt- men daar in die oude villa aan den buitenkant van Helsinki dan de kaarten voor de registratie. Dit kan over-organisatie, overdreven bureaucratie lijken, maar dat is het zeker niet. De Russen hebben althans dit in Finland bereikt, dat de meeste gezinnen uit elkaar gerukt zijn. De mannen staan aan het front, jonge meisjes werken als Lotta bij de luchtbescherming, bij de intendance, bij het ver keerswezen, jongens zijn ook bij de luchtbescher ming, moeders met kleine kinderen zijn geëva cueerd en niet zelden komt het voor, dat vier, vijf kleine kinderen uit één gezin op vier, vijf verschillende plaatsen terecht zyn gekomen. Bij de vlucht dootr duister en sneeuwstorm langs de smalle boschwegen is 't oudste zusje met de jongste op den arm de anderen kwijt geraakt Op een verduisterd perron hebben hulpvaardige Bij alle verontrusting heerscht er rust achter het front in Finland. handen een paar peuters ln den donkeren trein getild, terwij de wanhopig zoekende moeder op het perron bleef zoeken en roepen. Een zieke vrouw, die zonder hulp haar bed niet kon ver laten, heeft haar vier kinderen, waarvan de oudste vijf was, naar den weg gestuurd in de hoop, dat ze door een auto opgepikt zouden worden voor de Russen kwamen. De Russen zijn niet gekomen, de kinderen zyn opgepikt en de moeder is op aanwyzingen van de oudste door een ambulance-aubo van het Roode Kruis op gehaald en naar een ziekenhuis gebracht, waar zy via de registratie-centrale te Helsinki be richt gekregen heeft, waar haar kinderen nu zijn. Tallooze zoekgeraakte kinderen zyn met hulp van de centrale opgespoord, tallooze moeders hebben door de centrale haar spruiten weer by zich gerkregen, al konden de peuters vaak hun eigen naam niet zeggen, zoodat zij aan de kleur van hun haar en hun oogen of aan kenteekenen, die de moeder kent, geïdentificeerd moesten worden. En tallooze moeders en tallooze vrouwen hebben voor 't eerst na weken van ontzetting, dank zij de centrale registratie, een bericht van haar man of haar zoons aan het front kunnen krygen. Of een doodsbericht Januari. c. G. B. - Eva Curie is te Lissabon per trein aangekomen. Zij zal hier scheep gaan naar Noord-Amerika, waar zij een reeks lezingen zal houden. Te Taide, nabij Povoalanhoso in Portugal is een geïmproviseerde schouwburg, waarin de katho lieke arbeidersjeugd een voorstelling gaf, ingestort. 150 kinderen werden gewond, doch niet ernstig. PROGRAMMA WOENSDAG 10 JANUARI 1940. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Orgelspel. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de con tinubedrijven. 11.30 Voor de vrouw. 12.00 Gra mofoonmuziek. 12.15 De Ramblers. 12.45 Be richten ANP., gramofoonmuziek. 1.00—1.45 Ro- sian-orkest. 2,00 Causerie „Stofversieren". 2.30 Residentie-orkest (opn.) 3.05 Gramofoonmu- zoek. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.307.00 Causerie „Het probleem der onsterfe- lykheid" 7.03 VARA-kalender. 7.05 Felicitaties 7.10 Causerie „De ongevallenwet in de practijk" 7.30 Religieuze, declamatie. 8.00 Herhaling SOS- berichten. 8.03 Berichten ANP., VARA-Varia. 8.20 Rosian-orkest. 9.00 Radïo-tooneel. 9.30 Schaaknieuws. 9.35 Dubbel mannenkwartet „Kunstmin". 9.52 ..Schuldig of onschuldig?" cau serie. 10.00 VARA-orkest. 10.40 Medische vraagbaak. 11.00 Berichten ANP., 11.10 Schaak nieuws. 11.15 Orgelspel en zang. 11.45—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 11, 301,5 M. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Berichten ANP,, 8.05 Schriftlezing. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.309.45 Gehxkwenschen) 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonpiuziek. 11,15 Cello, piano en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. (Om 12.30 Berichten ANP.), 1.10 Ensemble „Zingaresca" en gramofoonmuziek. (Om 12.30 Berichten ANP). 1.10 Ensemble „Zingaresca" en gra mofoonmuziek. 2.30 Voor jeugdige postzegelver zamelaars. 3.00 Dames-ensemble Van Eden en gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land en tuinbouwcauserie. 6.20—6.25 Gramofoonmu ziek. 6.30 Taalles en technisch onderricht 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Cursus koperzagen. 8.00 Berichten ANP., herhaling SOS-berichten. 8.15 Arnhemsche Orkestvereni ging en solist. (8.50—9.20 Tuinbouwcauserie). 10.00 Berichten ANP., actueel halfuur. 10.30 Gramofoonmuziek Ca. 11.5012.00 Schriftle zing. ENGELAND. 391 en 449 M. 12.20 Cello en piano. 12.50 BBC-Salonorkest. 1.20 Berichten. 1.30 Orgelspel. 1.50—2.20 Va riété. 3.20 Alfredo Campoli's salonorkest. 4.00 Declamatie. 4.05 Peter Fielding's Hawaiian- kwintet. 4.20 Berichten. 4.35 Orkestconcert, 5.20 Kinderhalf uur. 5.50 BBC-Harmonie-orkest. 6.20 Berichten. 6.35 Actueele uitzending. 7.05 De Rhythmettes. 7.20 Mededeeling. 7.40 Orkest- concert. 8.20 Variété. 9.20 Berichten. 9.35 Cau serie .From the front bench". 9.50 BBC-thea- terorkest. 10.35 Radiotooneel. 11.20 Het Blech strijkkwartet. 11.50 Carroll Gibbons en zijn Band 12.2012.35 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 12.05 Pianovoordracht. 12.20 Koorzang. 1.05 Viool voox-dracht. 1.35 Cembalo voordracht. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.05 Zang. 2.30 Klarinet voordracht. 3.20 Variété. 3.50 Radiotooneel. 4.50 Piönovooi-dracht. 5.20 Variété. 5.35 Kamer muziek. m.m.v. solisten. 6.35 Viool en piano. 7.20 Lichte muziek. 7.50 Radiotooneel. 9.05 Sym- phonieconcert. 10.20 Zang. 10.35 Variété. 11.05 Gramofoonmuziek. 11.20 Kamermuziek. 11.35 Het Parijs blaaskwintet. 12.0512.20 Gramo foonmuziek. KEULEN. 456 M. 5.50 Herman Hagestedt's oi-kes. 7.40 Gramo foonmuziek. 9.309.50 Volksliederen. 10.50 Gra mofoonmuziek. 11.20 Concert. 12.20 Gevarieerd programma. 1.15 Muzikaal tusschenspel. 1.35 Populair concert. 2.45 Muzikaal tuschenspel. 3.20 Voor soldaten. 4.30 Omroeporkest en solist. 5.45 Gramfoonmuziek. 6.20 Otto Dobrindt's or kest. 7.35 tot sluiting: Zie Deutschland- sender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12,50 en 1.30 Om roeporkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Kamermuziek. 6.05 Pi*ogramma, gewijd aan Bratislava, 6.50, 7.20 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Voor soldaten. 8.50 Omroeporkest. 9.20 Na tionaal orkest van België en solist. 10.30 Natio naal orkest van België. 10.5011.20 Jazzmuziek, (gr. pl.). BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Ra dio-orkest. 1.50—2.20 en 6.05 Gramofoonmu ziek. 6.35 Gramofoonmuziek, 6.35 Gramofoon muziek met toelichting. 7.05 Gramfoonmuziek. 8.20—11.20 Uit Venetië: „La fiamma", opera (Ca. 9.059.25 en 10.0010.20 Pianovoordracht met toelichting.) DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Vroolijk literair-muzikaal programma. 9.20 Berichten. 9.50 Het Waldemar Hasz-kwin- tet. 10.20 Politiek overzicht. Hierna: Sympho- nieconcert. 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 7