IJmuider Courant RUIMT OP!! Twaalfduizend Russen in Salla omsingeld. DAGBLAD VOOR VELSEJN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN vlederlandsch vliegtuig maakt noodlanding in Belgiè. K. E. M. vloog naar Ameland en Schiermonnikoog. NEDERLAND - Zeeweg 80-84 IJmuiden-Oost - Filialen Santpoort en Velsen-Noord Gladdigheid. IJSBAAN BREDERODE !5e JAARCANG No 59 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. •Joutstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Jmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, 'elefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, jpgegeven voor dit blad, worden kosteloos ipgenomen In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directiei P. W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 10 JANUARI 1940 Abonnementen per week 0.1234, per maand ƒ.0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regelï 0.25, elke regel meer ƒ0.10. In den laten Dinsdagnamiddag is een Neder- ndsch militair vliegtuig met een piloot en een aarnemer beiden officier in het Nederlandsche ger, genoopt tot het maken van een landing bij >t station van Wilmarsdonck (België). Het toestel vam zonder moeite en zonder eenige schade op ai grond. De inzittenden bleven ongedeerd. Zij verklaarden, dat zij zich hadden vergist in »n koers en dat zij geen voldoende benzine meer tdden, zoodat zij tot een noodlanding gedwongen aren. Het toestel is door de gendarmerie onder bewa- ng genomen. De Belgische militaire autoriteiten t de cousul-generaal der Nederlanden hebben zich •rwaarts begeven. Men verwachtte, dat het toestel iden weer naar ons land zou kunnen terugvliegen. AUTOBUS EN VISCHAUTO BOTSTEN. Tengevolge van de gladheid. ACHT PERSONEN GEWOND. Dinsdagmiddag omstreeks vier uur is op den :oekerjaagweg nabij Monnikendam door de adheid van den weg een botsing ontstaan tus- hen een autobus van de Waco en een visch- ito van de firma Tuyp te Volendam. Bij de .nrijding werd de vrachtauto ernstig gehavend. de cabine van den wagen zaten drie Volen- mmers, de gebroeders H. en T. Guit en zekere Doier, die allen werden gewond. H. Guit was er enwel het ernstigst aan toe. Nadat hem ge- eskundige en geestelijke bijstand was verleend, jnd hij evenals Mooier naar het Onze Lieve ouwegasthuis te Amsterdam vervoerd. T. Guit ïird naar zijn woning te Volendam overge- acht. Achter in den wagen bevonden zich vier Ve ndammers, die er met lichte verwondingen af- /arnen en huiswaarts konden keeren. In de .tobus, die op weg was van Hoorn naar Am- ïrdam liep een militair een verwonding aan it hoofd op. Deze wond was evenwel niet van nstigen aard, zoodat de man de reis kon voort- tten. erigt vroegtijdig Uw schaatsen n te SLIJPEN a De juq.ee Dom Trompstraat 66, IJm.-O. (Adv. ingez. MedJ 'oosevelt's arbeid voor den vrede. „Feitelijke aanmoediging" in het voorjaar verwacht. President Roosevelt heeft tegenover een *roep Protestantsche geestelijken te kennen ge leven dat hij hoopte dat zijn vredespogingen ;egen het voorjaar feitelijke aanmoediging zou- ïen ondervinden. De woordvoerder van de geestelijken, die het be- .ut van Roosevelt Myron Taylor als zijn persoon- cen afgezant naar het Vaticaan te zenden, tiseerde, vertelde na afloop van de conferentie it den president, dat deze te kennen had gegeven t de benoeming van een dergelijken afgezant jaseerd was op de klaarblijkelijke hoop op eenige rkelijke ontwikkeling in de richting van vrede. Sprekende over bovenbedoelde ontmoeting met. geestelijken zeide Roosevelt in een persconferen- dat hij niet wenschte dat de gedeelten van zijn jpreking handelende over vrede, beschouwd zou- i worden als zooiets als de veertien punten voor Hie en dat hij aldus tegenover de predikanten i verzocht niets te zeggen over het gesprek, osevelt voegde hieraan toe dat hij slechts een noodiging had gestuurd aan de leiders van de :k om utidrukking te geven aan zijn geloof, dat e kerken ter wereld in formeel verbond dienen worden gebracht in de hoop, dat wanneer de tijd mt voor een bespreking over vrede, de invloed der rken zou kunnen worden aangewend op nuttige jze. Roosevelt gaf te kennen, dat Taylor te Flo- ace zal wonen en zich indien noodig naar het ticaan zal geven. Een K.L.M.-vliegtuig, dat Dinsdagmorgen om mrt over elf met Parmentier als gezagvoerder, n Schiphol was vertrokken om Schiermonnikoog Ameland uit hun isolement te verlossen, is nog or vieren gistermiddag in de hoofdstedelijke ïhthaven teruggekeerd. Parmentier was uiterst tevreden over de lan- igsmogelijkheid op de beide Waddeneilanden. In n zomer laat deze vaak zeer te wenschen over or het vele drijfzand, waarop het landen voor n vliegtuig niet mogelijk is. Thans echter lever een landing niet de minste moeilijkheid op. Het •and was één wijde, vlakke baan, welke een bui tgewoon fraaien aanblik bood. Parmentier had n ook slechts oponthoud om de post uit en in te ien, hetgeen uiteraard slechts weinig tijd in slag nam. In Eelde, waar het toestel omstreeks twaalf uur idde, kwamen een verpleegster en de echtgenoot n een zieke vrouw uit Ameland aan boord. Kort één uur steeg het toestel op met in totaal 300 G. vracht en pakketpost. Het toestel bereikte twintig minuten later Schier- Dnnikoog, waar het op het Zuid-westelijke ge- elte landde .Na korten tijd vertrok het om en- Ie minuten na tweeën Ameland te bereiken. De machine keerde met de post van beide eilan- m naar Eelde terug, van welk vliegveld om vart over drie de terugreis werd aanvaard. Indien de vorst blijft aanhouden, is de mogelijk- lid niét uitgesloten, dat Donderdag wederom een L.M.-vliegtuig naar de beide Waddeneilanden i vertrekken. O O O O O Twee-persoons flanellen Lakens1.48 Tricot Jongensblouses vanaf 0.29 JASSEN en JEKKERS met 25 korting. DAMESJAPONNEN en KINDERJURKJES idem De balan&opmiminq hen qt uxeec nieuwe exlxa koopjes (Adv. Ingez. Med.) VAN HET FINSCHE FRONT STALIN'S „GEHEIME WAPEN" BUITGEMAAKT. Het Dinsdag uitgegeven Finsche legerbericht meldt: „Met uitzondering van bedrijvigheid van pa trouilles en artillerie van weerszijden is overal de dag van 8 Januari kalm verloopen. Geen operaties ter zee en niets vermeldingswaard in de lucht". Naar Stefani uit Helsinki verneemit is de toe stand van het 12.000 man sterke Russische le ger in den sector Salla wanhopig, doordat het door de Finnen omsingeld wordt. Men ver wacht dat capitulatie van het Russische leger corps niet lang zal kunnen uitblijven. Van de kalmte aan het front in Karelië maken de Fin nen gebruik om achter de Mannerheimlinie twee nieuwe linies aan te leggen. In hetzelfde gebied werken de Russen met koortsachtige haast aan versterkingswerken. Volgens den correspondent aan het front in Finland van het Zweedsche dagblad „Nya Allehanda" hebben de Finnen aan het einde van de vorige maand een gepantserde slede buit gemaakt, die beschouwd wordt als het geheime wapen van Stalin tegen Finland. De Russen hoopten dat dit wapen dezelfde uitwerking teweeg zou brengen als het optreden der tanks tijdens den vorigen wereld-oorlog. De gepantserde slede, die den vorm heeft van een torpedo is voorzien van een schroef en gewapepd met een kanon. Zij is reeds bij het Lagodameer opgetreden en kan een snelheid halen van 160 K.M. per uur. De slede heeft het voordeel boven de tank, dat een ophooping van sneeuw niet ge vreesd behoeft te worden. Daar staat echter te genover, dat de bestuurder onder het vuur der mitrailleurs gewoonlijk zoo nerveus wordt dat hij zijn koelbloedigheid verliest en onhandig manoeuvreert. Reeds thans verklaren de Fin nen dat zij in staat zijn dit nieuwe wapen het hoofd te bieden. De vernietiging van de 44ste Russische divisie. Havas meldt uit Helsinki dat de 44ste Russi sche divisie, welke door de Finnen bij Raate is verslagen, een divisie was, welke ter versterking was gezonden naar de divisie, welke de vorige week bij Suomusalmi werd verslagen. De Finnen maakten zich meester van een brug achter de Russen, die hierdoor werden omsingeld. De Russen streden dapper gedurende twee dagen Van de 18.000 man, welke de divisie telde, maakten de Finnen slechts 2000 gevangenen. Deze zagen dat alle tegenstand nutteloos was en stuurden onderhandelaars om zich vervolgens in groepen over te geven. De rest van de divisie werd of wel jedood, of is verspreid in de moerassige bosschen, zonder levensmiddelen. Deze vluchtelingen zijn gedoemd om van honger en koude om te komen, De opeenvolgende vernietiging van twee Russische divisies in dit gebied maakt niet alleen voor langen tijd een Russischen aanval op den spoorweg Kajaani-Oulu- Tornea-Haparanda onmogelijk, doch maakt ook een bres in de Russische linie. De buit van de Finnen neemt nog steeds toe. De Russische divisie voerde behalve het normale materieel nog een groote hoeveelheid reserve- materieel mee. Zoo hebben de Finnen 75 mi trailleurs gevonden, nog dik in het wapenvet gezet en üi kisten verpakt en ook een gedemon teerd vliegtuig. De artillerie, welke de Finnen hebben buitgemaakt bestaat uit 70 stukken veldgeschut, 16 stukken zwaar geschut en 14 antitank kanonnen. De luchtdoelmitrailleurs met vier loopen, waarvan er 16 werden buit ge maakt, kosten zeker vijf millioen Fransche franc per stuk. Van groot belang wordt ook ge acht, dat 47 keukenwagens werden buit gemaakt. Deze keukenwagens zijn het eenige middel om de troepen in de bevroren bosschen van warm eten te voorzien. Volgens berichten, welke van welingelichte zijde zijn ontvangen, doch welke niet ge controleerd kunnen worden, is de spoor lijn van Leningrad naar Moermansk door de Finnen op verscheidene plaatsen ver nield. Finsche patrouilles hebben ook de benzinevoor raden langs dezen spoorweg in brand gestoken. Indien het al mogelijk zou zijn de spoorlijn te herstellen, dan zal het toch niet gemakkelijk zijn de benzine-voorraden spoedig aan te vullen. Dit is een groote hindernis voor de Russen, wier leger sterk gemotoriseerd is. Het benzinegebruik is in de koude tot 40 gr. beneden het vriespunt zeer groot, aangezien de chauffeurs de motoren 's nachts door moeten laten draaien, om het anders 's ochtends niet mogelijk is de motoren op gang te krijgen. De correspondent van United Press Webb Miller meldt: Lijken van duizenden Russen. De Finnen zetten het opdrijven der vluchte lingen van de vier en veertigste Russische divi sie in het Suomussalmi-district voort. De belang rijkheid van de débacle der Sovjets wordt steeds duidelijker. Duizenden gesneuvelde Russen be dekken de gronden der bosschen en de wegen zijn mijlen achtereen bedekt met groote aantallen gewonden, die dood zijn gevroren, voordat hun hulp kon worden geboden. In de bittere koude en door de dikke sneeuw jagen de Finnen op hun ski's verdwaalde troepjes van de verslagen di visie op en doen het aantal hunner gevangenen stijgen. Het vernielen van den Moermansk-spoorweg door kleine Finsche expedities van enkele man schappen met dynamiet gewapend maakt de taak van het weer verzamelen der Russische colonnes in het Noorden enorm moeilijk. Enkele resten der divisie, die aan den ondergang zijn ontsnapt, proibeeren nu de Russische grens over te steken en dat zal dan het vijfde punt zijn, waar de Fin nen de Russen over hun eigen grens hebben terug gejaagd. Al het veroverde oorlogsmateriaal kan door de Finnen tegen de Russen worden ge bruikt. De Finnen gebruiken hetzelfde kaliher kanonnen als de Russen en misschien is dit niet alleen maar toeval. Mannerheim en vele zijner hooge stafofficieren, die in 1918 de Russen in dezelfde streken tijdens den Finschen Onafhan kelijkheidsoorlog hebben bevochten, zijn niet vergeten dat het grootste gedeelte van het door hen gebruikte materiaal op het Roode Leger was veroverd. Toen ik op een keer een officier erop wees hoe moeilijk het moest zijn ammunitie te krijgen uit het buitenland zeide hij: „Ja, maar de Russen gebruiken hetzelfde kaliber." Evenals te voren heeft het Finsche legercommando 't nieuws van de overwinning niet eerder verspreid voor dat het succes volledig was en gewoonlijk zijn de communiqués zeer bescheiden in zake eigen verdiensten, hetwelk om gezonde militaire re denen geschiedt. De Finsche posities zijn ten zeerste verbeterd, ook al omdat de diepte der Mannerheimlinie aanzienlijk is vergroot dooi den aanleg van tweede en derde linies. Optreden der Russische luchtmacht. De Russische luchtmacht heeft Dinsdag vol gens Havas geprobeerd drie stadjes in West-Fin land te bombardeeren en drie in het oosten des lands, waarvan de namen evenwel niet worden gegeven. Totnutoe werd geen enkele bijzonder heid verstrekt. Des middags was er ook luchtalarm te Abo. Volgens de eerste inlichtingen zijn er geen slachtoffers. Overigens wordt uit betrouwbare bron ver nomen, dat zich onder de Russische krijgsgevan genen hij de operatie van Raate veertig Russische officieren bevinden, waaronder een kolonel, chef van een divisiestaf. Be Killöla zo ueen generaal zijn gedood. Het Russische legerbericht. Het hoofdkwartier, van het militaire district Leningrad deelt mede: „Op 9 Januari hebben zich in het district Ukhta gevechten voorgedaan tus- schen infanterie-afdeelingen als resultaat waar- ,van de Russisehe troepen zich ten oosten van Suomussalmi verscheidene kilometers hebben moeten terugtrekken. In de districten Repola en Petrozavodsk acti viteit van verkenningsafdeelingen. Op de land engte van Karelië een weinig veelvuldige actie der artillerie. Met het oog op het ongunstige weer was het optreden der luchtmacht beperkt. Oproeping van president Kallio. President Kallio heeft een nieuwe oproeping gericht tot de wereld egen de bombardementen der Russen op de burgerbevolking. Hij zegt: „Rusland stelt er zich niet mede tevreden oorlog te voeren tegen ons leger op de gebruikelijke wijze, maar het zendt vliegtuigen achter het front om onze huizen enbur gers te vernieti gen. Dat is een ongelooflijk optreden van den kant van een staat, die op zich genomen heeft de internationale beginselen van de oorlogvoering te erkennen. Deze meedoogenloosheid heeft den geest van ons volk niet gebroken, ofschoon de vijand ongeveer 100 plaatsen, onder welke de meeste onzer steden, gebombardeerd heeft. Wanneer men overweegt, dat bijna 4000 bom- men neergeworpen zijn en machinegeweren zijn gebruikt, is het aantal slochtoffers betrekke lijk gering. Dat is te danken aan vele redenen, o.a. aan het feit, dat wij er in geslaagd zijn zeer snel onze luchtafweermaatregelen te orga- niseeren. In één maand zijn 234 burgers gedood, 269 gewond en 210 licht gekwetst. Ongever 170 vijandelijke vliegtuigen met de bemanningen zijn reeds neergehaald en onze weerstandskracht neemt snel toe, dank zij de vele luchtafwer- wapens, die wij op den vijand buitgemaakt heb ben". Voor een groote kaart van Finland zie men elders in dit nummer. De vorst vervormd' in kille speelschigheid, Het pad der menschen, zijn trottoir en rijbaan, Wel passend in het beeld van dezen tijd, In een gevaarlijk glibbergladde glijbaan. Het loopen gaat ons niet zoo glad meer af, 't Zit ons niet glad, wanneer wij gladweg zitten, Doordat de haast ons aanzet tot een draf, Of ons verleidt tot al te gladde ritten. Het menschlijk evenwicht heeft ook zijn grens, Doe dus voorzichtig om het te bewaren, Zelfs voor een extra evenwichtig mensch, Vertoont het levenspad nu veel gevax-en. De leuze „zand erover" komt van pas. Om samen voor het ergst „geval" te hoeden, Strooi niet uw hoofd maar strooi den weg met asch, Wat andren doen komt ook weer u ten goede. Want in de vraag: wat doen wij in de kou? Is weer opeens een nieuw probleem gerezen. Wij kunnen enkel hopen, dat maar gauw De gladde weg weer gladweg weg zal wezen. P. GASUS. dowdaetieitd qeopend Toegangsprijs 20 ct. Fietsenstalling gratis (Adv. Ingez. Medj Bij dertig graden vorst Een Finsche ski-patrouille rust even uit op den tocht door het besneeuwde land de* sfatfd togen de gowiscfco koepeg Buitengewoon wreede dieren mishandeling. Op een volkstuintje, gelegen aan het ver lengde van de Rembrandtkade, even buiten de gemeente Utrecht, zijn de lijken gevonden van eenige kippen en konijnen en van een hond, wel ke dieren daar onverzorgd waren achtergelaten en van koude en honger zijn omgekomen. De kippen en konijnen waren opgesloten geweest in een hok; de cadavers waren gedeeltelijk reeds door ratten opgevreten. De hond was met een ketting vastgebonden aan een op zijn kant lig- genden ouden kinderwagen, die blijkbaar als hok had gediend. Het dier was tot op het skelet vermagei'd en de halsband was kennelijk bij pogingen tot bevrijding diep in den hals ge drongen. De politie te Maartensdijk, onder welke ge meente het volkstuintje is gelegen, heeft tegen den huurder, die verklaarde de eigenaar van deze dieren te zijn, proces-verbaal opgemaakt. SCHAKEN Achtkampen N .H. S. B. Door het bestuur van den Noord-Hollandschen Schaakbond zijn twee achtkamipen georganiseerd voor jongere en sterke spelers. Op een enkele uitzondering na, nemen daaraan geen hoofd klasse-spelers deel. De deelnemers aan achtkamp A, die in het clublokaal van de Bloemendaalsche Schaak club, hotel „Rusthoek", gehouden wordt, zijn: L. Biesheuvel—v. d. Bronk 10 lem), P. Heijn (A.S.C.), J. H. Marwitz (H.S.G.), P. A. Hoogendoorn (Het Oosten), J. Speijer (Zandvoort) en P. A. C. v. d. Bronk en W. v. d. Werff (Bloemendaalsche S. C.). Aan achtkamp B, die in het clublokaal van de Haarlemsche Schaakclub, Jansstraat 49, gespeeld wordt, nemen deel: J. Wijker („Morphy", den Helder), S. Kooi („Kijk Uit", Velsen), Ph. Bakker en P. Stet („Weenink", Beverwijk), D. v. Hoorn („Zaandamsche S.C."), G. Swanenveld (VAB.), H. Blokker („de Rochade") en D. F. de Lange (Haarlemsche S. C.) De uitslagen van de eerste ronde van achtkamp A luiden: Biesheuvel—v. d. Brond 10 Heijn—Hoogendoorn remise v. d. WerffMarwitz 01 J. BlokkerSpeijer afgebroken. - Biesheuvel kreeg reeds in de opening een voor sprong, dien hij wist te behouden; hij won ten slotte gedecideerd. Heijn en Hoogendoorn speel den gelijk op; bij den 27sten zet werd tot remise besloten. De partij Van der Werff—Marwitz had een wisselvallig verloop. Marwitz kwam eerst een pion voor; na 18 zetten hadden beide spelers nog ongevere een kwartier den tijd voor de overige 18 zetten en later kwam Marwitz in nog heviger tijdnood. Toen de vlaggen gevallen waren, was v. d. Werff twee pionnen voor; hij had een gewonnen stelling, maakte echter een blunder, verloor een toren en gaf op. De partij J. Blokker—Speijerf werd afgebroken in een vor zwart guxxstiger stelling; 'Speijer is een pion voor; Blokker heeft een dubbelpion. Woensdag 17 Januari wordt de tweede ronde gespeeld. De eerste ronde van Achtkamp B werd ge handicapt door de gladde wegen van Maandag avond j.l. Twee spelers waren niet opgekomen. De drie gespeelde partijen werden alle afgebro- kexi. Die van Kooiv. Hooxux in voor wit betere stelling; omtrent den uitslag van de partij Wijker—De Lange valt nog niets te voorspellen; in de partij Swanenveld—H. Blokker is wit een pion voor. De partijen worden a.s. Maandag uitgespeel^.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1