Spart en SpeC mm/ BURGERLIJKE STAfl Hoe moet onze voeding zijn? Wat de natuurlijke leefwijze leert. De plaatselijke afdeeling van de Nederland- sche Vereeniging voor Natuurgeneeswijze hield gisteravond in gebouw „Adrichem" een open bare propaganda-avond, die zeer slecht bezocht was. De voorzitter, de heer A. Vis, weet in zijn openingswoord de geringe belangstelling aan de gladde wegen en de concurrentie van de ijsba nen. Voorts bracht spr. dank aan het P. E. N., dat voor de kookdemonstratie geheel belangloos het kookgerei beschikbaar stelde. De heer Jan Vonk, lid van het hoofdbestuur, heeft alvorens met de kookdemonstratie werd begonnen een inleidend woord gesproken. De in leider ving aan met te zeggen, dat als er ooit een tijd is geweest, waarin aandacht aan de voeding meet worden besteed, deze nu wel aangebro ken is. In de eerste plaats noodzaakt de oor logstoestand ons hier nu wel toe, omdat wellicht aan één en ander gebrek kan ontstaan Jn de twee de plaats vraagt deze toestand geestelijk meer dan 'n normale. En 'n eerste vereischte hiervoor is een goed corpus. Als we echter zien hoe groot het 'aantal ziekten en speciaal het aantal maag ziekten is, is dit toch wel het bewijs, aldus spr., dat er fets aan de voeding mankeert. Bij het bepalen van de voedselkeus dient men er dan ook rekening mede te houden, dat het lichaam maar weinig eiwitten noodig heeft. 30 gram eiwit per dag vond spr. ruim voldoende. Ook wat de koolhydraten betreft is men gauw klaar, omdat men daarvan, evenals van vetten, heel weinig noodig heeft. Vetten worden vaak veel te veel gebruikt, wat spr. volkomen verkeerd achtte. De minerale be- standdeelen kan het lichaam echter niet missen, daar deze stoffen bevatten, die noodig zijn voor het lichaam. Voor de vitaminen is het noodza kelijk wat groenten rauw te eten. De plaats van het wittebrood is in het naturisohe gezin reeds lang ingenomen door het volkorenbrood. Bij het koken of stoomen van de groenten dient men er rekening mee te houden, dat de goede be- standdeelen niet verloren gaan. Zout hoort m de naturistische keuken niet thuis. 4 a 5 gram zout per dag is het maximum. Nadat de inleider er op gewezen had, dat de overgang van de gewone leefwijze naar de naturistische geleidelijk moet gaan, was het woord of liever de daad aan me vrouw A. Vermeul(Koster, die den aanwezigen aanschouwelijk onderwijs gal hoe het voedsel hereid moet worden. Mevrouw vermeul vestigde er de aandacm op dat een mensch aan drie maaltijden, een koude en twee warme, genoeg heeft. Tijdens het kookproces konden vragen gesteld worden, die door den heer Vonk en mevrouw Vermeul beantwoord werden. Het eerste product, dat uit de keuken van mevr. Vermeul kwam was toma tensoep en het tweede groentensoep. Ook w verslaggever proefde natuurlijk ™fe en^«af d voorkeur aan de tomatensoep, omdat deze heel wat „hart-iger" was dan de groentensoep. Het laatste bereide gerecht, aardappelen, roode kool enz., werd door de aanwezige natu risten met evenveel smaak genuttigd. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Donderdag: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Liin H: 8.00 Hilversum H. Liin UI: 8.00 Keulen; 10.30 Parijs; l-.Oo Di versen; 12.20 Brussel Ned.,; 2.20 L?nde" 4.20 Parijs. 4.35 Londen Reg., 5.20 Brussel Ned. 6 05 Radio P.T.T, Nord. 6.20 Londen Reg. 7,20 Radio PT.T. Nord, 7.50 Diversen, 8,20 Londen Reg. 9.00 Keulen, 10,20 Brussel Ned. pl.m. 10.35 ^LiirT IV- 8.00 Brussel Ned., 10.35 Londen Reg., 1.20Nationaal programma, 10.45 Londen Reg., Lijn V: Diversen. Openbare Werken bestreed de gladheid. Het bedrijf was actief. Dank zij de maatregelen welke het Bedrijf Open bare Werken had genomen, waren de xn spiegel gladde ijsbanen herschapen straten Dinsdag weer vrij goed begaanbaar. Den geheelen dag waren de zandstrooimachines in de weer. Ook de belangrijkste zijstraten kwamen nu aan de beurt om met een zandlaagje te worden bedekt. Hoewel voor het ver keer groote voorzichtigheid geboden bleef, kon het toch behoorlijk doorgang vinden. Ook de autobus diensten reden vrijwel op tijd. In den namiddag toen de wind het droge zand van de rij wegen had geblazen kwam Openbare Wer ken wederom in actie. Wat dit bedrijf in deze dagen met de ten dienste staande middelen gepresteerd heeft, verdient een woord van hulde. Toen Maan dagmiddag de toestand van de verkeerswegen uitermate slecht werd kwamen de strooimachines spoedig op den weg en het lag niet aan de ijverige werklieden, dat zij niet alle bewoners van de zij straten tegelijk konden bedienen. In dit verband mag ook wel eens worden gewezen op den bij poli tieverordening geregelden burgerplicht, die den in gezetenen voorschrijft bij gladheid voor hun per- ceelen zand o£ haardasch te strooien. Daar man keerde nog wel een en ander aan. Aangezien wij niet over pekelwagcns beschikken zal Openbare Werken, „ijs en weder dienende" zich nog wel met de zandstrooierij blijven bezighouden. Uitbreiding van een confectiebedrijf Het confectiebedrijf van 'de N.V. Tebecon, dat vorig jaar in het voormalige feestgebouw „Odeon" aan de Baanstraat werd gevestigd, zal belangrijk worden uitgebreid. De naast de fabriek gelegen winkel en een ver gaderlokaal zullen bij het bedrijf worden getrok ken. In verband hiermede zal ook het personeel een uitbreiding ondergaan. Daarvoor wordt in onz& advertentiekolommen reeds een oproep gedaan. Steun aan het Finsche Roode Kruis. Ten behoeve van het Finsche Roode Kruis zijn bij de plaatselijke afdeeling van het Ned. Roode Kruis de navolgende giften ingekomen: F. aus Sn. f 2.50; C. Br. f 2; Gez. L. f 5; W. M. f 1; N. N. f 1. Mevr. Z.-St. f 10; K. de Br. f 1, N. N. f 2, totaal f 24.50. VlflJE EVANGELISCHE KRING Als gevolg van de uitbreiding der Confectiefa briek „Tebecon" gevestigd in het voormalige ge bouw „Odeon" aan de Baanstraat, zal Beverwijk weer een vergaderzaal armer worden. Verschillende vereenigingen zijn daardoor genoodzaakt naar een andere vergaderzaal om te zien. Ook de Vrije Evan gelische Kring „Maranatha", die in de laatste jaren ln „Odeon" zijn samenkomsten hield, was genood zaakt te verhuizen. Met ingang van Zondag 14 Januari zal „Marana tha" de samenkomsten voortzetten in het gebouw ^Adrichem" in de Adrichemstraat. De schaatsen weer onder. De terugkeer van de vorst beteekent voor de lief hebbers van schaatsenrijden een onverwacht buiten kansje. Reeds Dinsdagmiddag heropende een van de ijsbanen aan de Adrichemstraat haar poorten, Direct kwamen de rijders opdagen en weldra zwier den zij over de spiegelgladde vlakte alsof er van dooi geen sprake was geweest. De Eerste Beverwijksche Ijsbaan achter het Sport park bleef nog gesloten. Zij werd hedenmorgen voor liet publiek opengesteld. Deze rustperiode kwam aan de kwaliteit van het ijs ten goede. De scheuren zijn toegevroren het water is van het ijs verdwenen, kortom de schaatsenrij ders zullen ook hier weer volop kunnen genieten. Niet genoeg kan herhaald worden, dat het ijs op het buitenwater niet ten volle betrouwbaar is. Men zij voorzichtig, vooral nu oude bijten en wakken met een nog te zwak ijslaagje bedekt zijn. Ook er varen rijders dienen wat dit betreft op hun quivive te zijn. IIET TWEEDE CONCERT VAN „ZANGLUST" Het tweede winterconcert van het Mannenkoor „Zanglust" is vastgesteld op Donderdag 14 Maart in de groote zaal van het Kennemer Theater. Aan dezen concertavond zal het Mandoline- en Hawaiian Orkest O. K. K., dirigent de heer G. Blok, mede werking verleenen, .Zanglust" zal vanaf heden repeteeren in het Witte Kruis Gebouw aan de Baanstraat op de Vrij dagavonden. Zangers van Beverwijk en omstreken, die het koor willen komen versterken en die aan het tweede winterconcert hun medewerking willen verleenen, kunnen zich op de repetitie-avonden aanmelden. je nu de goede haven bent ingeloopen. Het anker is gevallen." De zoon van den overledene dankte allen voor hunne belangstelling. DE ZWEMCOMPETITIE. Zondag j:l. nam een V. Z. V. zwemploeg weer deel aan de zwemwedstrijden der wintercompetitie. Op elk nummer was een V. Z. V.'er bij de eersten. Op de 66 M. rugslag werd P. Gottmer derde in 54 sec. Bij de dames werd M. Kwak tweede in 1.20.8 min. na de bekende zwemster T. Burggraaf. De estafette ploeg van V. Z. V. bestaande uit, Swier, Gottmer, Duimker, werd derde in een tijd van 2 m. 39 sec. A.s. Zondag over een week, de 21ste Januari dus, zullen de wedstrijden worden voortgezet in het Velserband te IJmuiden-Oost. Dat hier in het strijd te wachten is zeggen reeds de nummers die verzwommen1 worden. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. van DijkSietses, d., Doodweg 61, Velsen-N.; R. IskesLauckner, d., v. Speijkstraat 43, IJmuiden; A. C. de BackSmoor, z., P. J. Troel- straweg 9. IJmuiden; M. v. d. BosZoon, z., Cor- verslaan 51, Velsen-N.: E. J. C. SpruitVergouw, d., Ladderbcekstraat 24, Velsen-N.; J. M. Heere mansde Graaf, z., Narcissenstraat 32, Santpoort: K. G. TrilcTrik, d., Rijksweg 264, Santpoort; O. J. DikPopken, z., Lindenstraat 2, IJmuiden. Overleden: P. Bosman, 69 j., echtgen. v. J. v. d. Miesen, Zeeweg 377, Velsen; R. Lauwers, 8 j., d. v. F. J. J. Lauwers, Kortenaerstraat 3, IJmuiden; J. H. Zeegers, 4 d„ z. v. J. Zeegers en W. P. Zeegers, 5 d.. z. v. J. Zeegers, Pres. Krugerstraat 63, IJmuiden. JUBILARIS GEHULDIGD. Veertig jaar bij Van Gelder Zonen. Maaandag was het 40 jaar geleden, dat de heer P. Zonneveldt. Jzn., wonende in de Corverslaan, in dienst kwam bij de N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, welke jubileumdag aan den heer Zonneveldt niet onopgemerkt is voor- bi,] gegaan. Des morgens werd de jubilaris op het directie- kantoor ontvangen, waar hij werd toegesproken door den heer Joan H. A. Kruimel, die den jubilaris als plichtsgetrouw kenschetste. Hierbij waren tegenwoordig de beide procuratiehouders, de heeren J. Smit en Ir. W. A. Staring. Als jubileumsgeschenk mocht de heer Zonneveldt van de directie inplaats van het meer gebruikelijke gouden horloge, een ameublement ontvangen benevens het vereerend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Vervolgens vond een huldiging plaats in de af deeling malerij van de papierfabriek, waar de jubi laris reeds sedert vele jaren werkzaam is. Omringd door collega's, bazen en chefs werd de heer Zonneveldt gehuldigd door den chef van de papierfabriek, den heer W. J. Willems, die in harte lijke woorden het leven en werken van den jubi laris schetste en hem namens collega's enz. een prachtige hanglamp overhandigde. De jubilaris dankte voor de vriendelijke woorden en het geschenk. Crematie P. Bosman. Een indrukwekkende plechtigheid. Uit vele maatschappelijke kringen waren belang stellenden op Westerveld aanwezig om wijlen den heer P. Bosman de laatste eer te bewijzen. Een lange stoet schreed achter de baar, toen deze van de ontvangkamer naar het crematorium werd ge dragen. Oude krijgsmakkers, n.l. het bestuur van de afdeeling Velsen van den Koninklijken Bond van Oud-Onderofficieren, dat voltallig aanwezig Was. fungeerden als slippendragers. In den stoet hepen o.a. mede burgemeester en mevrouw Kwint, de wet houders W. F. Visser en A. J. van Leusen, laatst genoemde tevens als voorzitter van de afdeeling Velsen van den Vrijz. Democratischen Bond, waar van eveneens aanwezig waren de bestuursleden de heeren A. Peek en A. J. Allan. De Nutsspaarbank was vertegenwoordigd door de heeren Ds. F. F. Milatz, G. Klimp en L. Boeree, terwijl ook de oud administrateur Me heer A. P. Roza aanwezig was. Verder merkten wij op de heeren K. Tusenius, oud wethouder, A. Cassée, wethouder van Bloemendaal. J. A. Verhoef, directeur van Openbare Werken, M. W. Hellemons, directeur der Gem. Arbeidsbeurs, P. J. Verwaijen, directeur der Gem. Visscherijschool, W. de Boer, loco-secretaris, J. G. Koning, hoofd opzichter van Bouw- en Woningtoezicht, J. P. Koo- pen, hoofdopzichter van Openbare Werken, J. Klein Hzn., L. M. Camman en A. v. d. Linden na mens de Woningbouwvereniging „Velsen", H. Groeneveld namens deVereeniging van Waterstaats- personeel „Eendracht "maakt Macht", mej. E._ Vijl- brief en de heer de Korte namens het Comité voor Schoolvoeding, eenige raadsleden en ongetwijfeld velen, die kwamen uit eerbied voor het vele goede werk, dat de overledene in zijn verschillende func ties op maatschappelijk gebied heeft gedaan. Allereerst sprak de heer A. J. van Leusen namens de afd. Velsen van den Vrijz. Democratischen Bond een woord van afscheid en dank tot den mènsch die veel voor den bond en daardoor op zijn wijze veel voor de gemeenschap heeft gedaan". Niet zoo lang geleden, aldus spreker, zeide de heer Bosman ,er is een tijd van komen, er is een tijd van gaan". Hoe verstrekkend deze woorden voor hemzelf zou den zijn. besefte hij niet, toen hij afscheid nam van zijn werk om plaats te maken voor jongeren. Groote belangstelling en toewijding had hij voor vele din gen, soms met felle reacties, maar altijd met een bewogen hart. De heer Bosman is steeds een voor beeld geweest van belangelooze toewijding. Hij was iemand, die het wel meende met iedereen en daarom begrijpen we, wat vrouw en kinderen erliezen in hem, die zooveel voelde voor anderen. Bosman, we kunnen niet anders dan bloemen leg gen op je baar. Deze bloemen vertolken iets van onze gevoelens. God geve je de rust en den vrede, die je tijdens je leven niet hebt willen kennen en die je nu zoo ruimschoots verdient", zoo besloot de heer van Leusen. De heer J. Klein, sprekende namens de Woning- bouwvereeniging Velsen, zeide dat het bestuur der vc-reeniging met groot leedwezen kennis heeft ge nomen van het overlijden van hun medebestuurder. Nog pas had de heer Bosman met het bestuur ver gaderd; niemand kon toen vermoeden, dat hij nu reeds naar zijn laatste rustplaats zou worden ge bracht. Lang heeft de heer Bosman met de ver eeniging samengewerkt, eerst als wethouder, latei- als bestuurslid en steeds heeft de vereeniging ge profiteerd van zijn groote belangstelling voor de volkshuisvesting. Spreker dankte den overledene voor zijn vriendschappelijken omgang. We zullen zijn goede adviezen moeten missen, maar zijn her innering zal steeds bij ons blijven voortleven." De heer P. Dijkstra zeide, dat een schok van ont roering door de afdeeling Velsen van den Koninklij ken Bond van Oud-Onderofficieren ging toen men vernam van het overlijden van den heer Bosman. Nog' kort geleden sprak de heer Bosman het „Rust in Vrede" bij het overlijden van een ouden makker. We hadden niet gedacht, deze woorden zoo spoedig tot hem te moeten spreken. Gedurende 29 jaar is de heer Bosman een trouw lid van den bond'gewees Hij heeft den bond de kritiek niet gespaard, maar deze was steeds opbouwend. Nadat hij de marine- uniform had uitgetrokken heeft hij nog veel gedaan. Vele oude kameraden kwamen dikwijls bij hem om raad en zij zijn hem zeer dankbaar voor zijn goede adviezen. Hij was een man met een warm hart en daarom was hij steeds vol belangstelling voor de oud-militairen, die dikwijls met een klein inkomen moeten rondkomen. De heer de Korte sprak namens het Comité Schoolvoeding. Spreker herinnerde er aan, dat toen zes jaar geleden het comité werd opgericht, de heer Bosman dadelijk bereid was, het voorzitterschap op zich te nemen. Warm klopte zijn hart voor degenen, die gesteund werden. Nooit heeft men tevergeefs om hulp bij hem aangeklopt. Zijn taak in de com missie zal moeilijk te vervullen zijn. De heer II. Groeneveld zeide, dat in de Vereeni ging van Waterstaatspersoneel de heer Bosman velen aan zich heeft verplicht, toen hij het voor zitterschap der afdeeling vervulde. Thans ligt hij te rusten. Laat de wetenschap, dat dit niet het laatste is, de familie een tx-oost zijn. Ds. Milatz voei-de het wooi-d namens de commis sarissen van de Nutsspaarbank. Het is een wee moedige gedachte, aldus spreker, dat de heer Bos man weinige oogenblikken vóór zijn plotseling heengaan zijn beste krachten in dienst van de Nuts spaarbank gaf. Hij deed dit bijna van de oprichting af. Hij was een dergenen, die met raad en adviezen en ook metterdaad het bestuur heeft gediend. Ten slotte sprak de heer S. U. Douma nog eenige het regelmatige werk in kantoor of fabi-iek, omdat wooi-den, als oud scheepsmakker van den over- het Vaderland andere diensten van ze verlangt, be- Het Hoogovenbedrijf in 1939. Een terugblik van Ir. G. A. Kessler. Ir. G. A. Kessler, directeur der Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken schrijft in „Samen": De korte tei-ugblik, dien ik tegen Kerstmis gewoon ben op het afloopende jaar te richten, zal ditmaal nog korter zijn dan gewoonlijk. Heel ons werken wordt beheerscht door het feit, dat in dit jaar de sinds lang dreigende ooi-log in Eux-opa is uitgebro ken; Vanaf 1 September bevindt ons" land zich in geklemd tusschen de oorlogvoerende partijen. De inachtneming van de politieke neutraliteit eischt van ons land de grootst mogelijke militaire paraatheid, van de Regeering wijs beleid en sterke zenuwen en van ons volk in de eei-ste plaats geduld en vertrou- De bedreiging, dat ook wij in den strijd be trokken worden is nog geenszins geweken. Maar Nederland beleeft, ook zonder in den strijd militair partij te zijn, moeilijke tijden. In normale tijden zijn de belangen van ons bedrijfsleven nauw vervlochten met den handel met de drie belligerenten. Het is onmogelijk deze handelsbetrekkingen op den ouden voet voort te zetten. De invloeden, die van de zgn. blokkadepolïtïek der geallieerden uitgaan, zijn zeer ingrijpend, terwijl de onveiligheid van de Noordzee en van de toegangswegen tot onze havens door mij nen en door de actie van de Duitsche onderzeeboo ten uitermate bedenkelijke gevolgen heeft voor onze volkshuishouding. Als de groote rivieren en de vrije zee, waaraan Nederland gelegen is, ophouden veilige en goedkoope verkeerswegen te zijn, dan is het met de welvaart van ons land gedaan. De gevol gen hiervan woi-den na vier maanden van oorlog reeds duidelijk inerkbaar, ofschoon het land nog ruim van vooi-raden vooi-zien is. Bij een langen duin- van de thans bestaande verhoudingen zullen wij in ons land tot vérgaande beperkingen en vei-soberin- gen worden genoopt en zal het in het Nederland- sche bedrijfsleven stil worden. Wel blijkt het nu hoe in de 20 jaren na den we reldoorlog veel in ons land op industrieel gebied is tot stand gekomen, waai-door een veel grootere mate van zelf verzorging mogelijk is geworden. Onze groep van bedrijven neemt een belang - x-ijke plaats in in deze ontwikkeling. IJzer, staal, buizen, cement, stikstof, al deze producten zijn eerst in de laatste 15 jaren in ons land tot ver vaardiging gekomen. Voor ijzer en gegoten buizen is ons land practisch onafhankelijk van het buitenland, voor stikstof eveneens, waarbij aan de Mekog een belangrijke plaats toekomt; de Cemij vervult een gelijke x-ol voor de ce- ment-voorziening van ons 4and, dat echter voor de helft nog op buitenlandsche levex-ingen is aangewezen. Voor staal ten slotte is de eigen aanmaak, die voor 1940 op pl.m. 200.000 ton mag worden geschat, wel belangrijk, maar toch in verband met de totale behoefte van Nederland, nog relatief bescheiden. Van deze ca. 200.000 ton zullen wij ca. 60 pet. produceeren. Het is de vraag of al deze bedrijven in vollen om vang zullen kunnen wox-den voox-tgezet. Alles hangt af van den aanvoer der grondstoffen, ijzerertsen, kolen en schrot. Wij beschikken over flinke voor raden, maar de ertsen moeten van overzee komen en van dien kant dreigt het gevaar. Het zal moei lijk zijn om den aanvoer op peil te houden. Voor kolen en voor schrot ziet de toekomst er minder zorgelijk uit, oxndat de koleri, die wij verwerken, voor een belangrijk deel en het schrot geheel en al van Nederlandschè hex-komst zijn. Het is te. vex-- wachten, dat de afzet onzer producten minder be zwaren zal oplevex-en dan de aanvoer der grond stoffen, ofschoon toch wel mag wox-den vex-meld, dat het lang niet zeker is, dat de vex*koopprijzen zullen kunnen worden verhoogd in dezelfde mate als waarin de kostprijs zal stijgen. Zooals U weet hebben wij er ons door den oorlogstoestand niet van laten weerhouden om onze nieuwbonwwerkzaamheden met kracht voort te zetten. Begin 1940 verwachten wij, dat de 2e S.M.-oven in bedrijf zal komen, eind 1940 moet de 3e S.M.-ovexx gereed komen en begin 1941 moet volgens het" programma de plaatwalserij gereed zijn. De mobilisatie heeft een groot aantal jonge man- men uit ons midden weggehaald. Het opgeven van ledene, met wien hij in 1885 de Kweekschool Leiden bezocht. „Je bent in menige haven in- en uitgeloopen" zeide de heer Douma. „Ik hoop, dat teekent een offer dat voor verscheidenen zwaar is. De banden met deze menschen .zijn niet vei-broken. Hun dienstbetrekking blijft gehandhaafd en voor zoover zij kostwinnei-s zijn, wordt hun militair in komen eerst voor rekening van de maatschappij en daarna ten laste van de Wenckebachfondsen aan gevuld. Ten aanzien van hun wederindienststelling na demobilisatie moet de onderneming zich voor elk geval afzonderlijk de noodige reserves voorbe houden, daar de omstandigheden, die dan zullen heerschen, niet te overzien zijn. Het ligt echter wel in de bedoeling om zoolang mogelijk en zooveel mogelijk er naar te streven voor de terugkeerenden uit militairen dienst de plaatsen open te houden. Voor ons allen is de oorlog de achtergrond ge worden van ons dagelijksch werken en denken. Een groot verlangen naar een werkelijken vrede vervult een ieders gemoed. Het zou een heerlijk ding zijn als er ook vertrouwen kon bestaan, dat deze spoe dig komen zal. Maar daarvoor is noodig dat er achter het militair bedx-ijf een meer broederlijke zin tusschen de volkeren merkbaar werd. De voor teekenen daax-van zijn nog niet te ontdekken. Moge het volgend jaar ons nader brengen tot het begin althans van een opruiming van al het kwade wex-k, dat over Europa gekomen is. Zware ijsgang. Sedert de laatste dagen komt er een groote hoe veelheid drijfijs langs het Noordzeekanaal naar de sluizen, alhier. Om ophoopen van de ijsschollen te verhinderen, waardoor de scheepvaart bemoeilijkt zou worden, wordt er zooveel mogelijk gespuit, zoodat de schotsen mee naar zee drijven. Scheepvaartbeweging Noordzeekanaal. Gedurende de afgeloopen week kwamen alhier binnen 41 'stoom- en motorschepen, waarvan 31 voor Amstex-dam bestemd waren en 10 voor andere binnenlandsche havens. Vrijgegeven. Gistermorgen passeerde alhier het Finsche stoom schip Oscar Midling met een lading gezaagd hout van Kemi naar Amstex-dam. Het schip, dat geduren de enkele weken voor onderzoek vastgehouden was, rapporteerde bij aankomst alhier op de afgeloopen x-eis met stormweer te kampen te hebben gehad, waardoor hét zware slagzijde kreeg aan bakboord zijde. Ten einde gevaar te voorkomen, is men er toe overgegaan circa 50 standaard hout van de dek lading te Brunsbuttel te lossen, welke men aldaar achtex-gelaten heeft. Daarop werd het schip vrijge geven, waax-na het de ondex-broken reis naar de loshaven kon vervolgen. PRIESTERWIJDING KAPELAAN VAN DE POLL. Mgr. H. F. J. van Vlijmen zal op Zondag 14 Januari a.s. de px-iester wij ding toedienen aan den diaken van het bisdom Haax-lem der Oud-Katholieke Kerk, de weleerwaax-de heer A. C. van de Poll, die, zooals men zich herinneren zal, met ingang van 15 Januari a.s. tot kapelaan der gemeente te IJmuiden werd benoemd. De heer Van de Poll zal Zondag 21 Januari zijn eersten dienst als priester doen in de kerk van de H. H. Petrus en Paulus aan de Ruysdaelstraat te Amsterdam, de tegenwoox-dige gemeente van pastoor P. J. Jans, in wiens plaats de heer Van de Poll tot kapelaan te IJmuiden werd benoemd. De nieuwe kapelaan, die na 21 Januari zijn dienst- wei-k in de O. K. gemeente te IJmuiden zal aan vangen, zal den daaropvolgenden Zondag 28 Januax-i, officieel met de IJmuidensche gemeente kennis maken jii»|lir SANTPOORT ARBEID ONDER LIJDERS AAN VALLENDE ZIEKTE. Onde auspiciën van de plaatselijke afdeeling der Vereeniging ter verpleging van lijders aan vallen de ziekte wordt alhier morgenavond in de Ned. Hex*v. Evangelisatie aan den Pastorieweg een film vertoond, die het werk in beeld brengt, hetwelk in en buiten de stichtingen door bovengenoemde vereeniging in 't belang van onze ongelukkige medemenschen wordt gedaan. Eén der broeders van de stichtingen te Haarlem en te Heemstede zal een toelichting geven. Voor de jeugd zal op denzelfden avond om 7 uur een speciaal voor haar vervaardigde filxn over het werk worden vertoond, alsmede eenige tee kenfilm en Beelden uit het leven van Prinses Juliana. WIJK AAN ZEE ■UITSLAGEN „DENK EN ZET'. (Dammen) Vierde ronde bekerwedstrijden: R. MahlbergP. Durge 1—1 H. WitteveldJ. v. d. Wel Jr. 2—0 F. v. SonM. Klein 2—0 J. ZwartH. Witteveld afgebr. Competitie 'dammen afd. I: J. KraakmanR. Mahlberg 0—2 Afdeeling II: 0—2 J. v. d. MeijJ. Bol A. v. d. MeijJ. Bol 0—2 Schaken) W. v. KlaverenG. Zuiderduin 1—0 ^liiiiiiiiigii]iiii!!ui!ii!iiiiiiiiiii!iiiiiuiiiiiii!iiuiiiiiiii«iiiiini!i[iiiiiiiiiyii!iiiniiiii!iiiiii!niiiiiinnBnitf BILJARTEN COMPETITIE NED. BILJARTBOND De eerste ronde van de clubcompetitie is al f gevorderd; die heeft voor de Haarlemsche vere gingen een gunstig verloop. De teams van D. I nemen beide de bovenste plaats in in de klasa Afdeeling 2 en klasse F. Afdeeling 3. Zij behaa x-esp. 90, 88 en 92.35 pet. van het maximum-aa te maken cax-amboles. De ploegen van Insulinde ken eveneens een uitstekend figuux*. In de klasi speelt Insulinde in de Afdeelingen 1 en 2 uitstek Haar drietallen staan daar ook aan het hoofd de ranglijst met 95,10 en 94.92 pet. van het totai maken aantal punten. De beide teams, die ir klasse F, Afdeeling 1 en 2 uitkomen, nemen eervolle 3e en 4e plaats in en brachten het tot en 86.05 pet. De B. C. Haax-lem sukkelt met zi van haar spelers. Haar tweede plaats in de klass Afdeeling 1, met bijna 89 pet. van het maxix is des te fraaier. Haar D-team bengelt onderaa) ranglijst, doordat het maar 3/4 van haar totaal behalen. Over de laatstgespeelde wedstrijden nog het gende: Klasse D, Afd. 2. In Amsterdam tegen Insul zag het er voor D. E. S. aanvankelijk donker v. d. Hoek (DES) was er finaal uit en bleef ti v. Nifterik op 75 van de 100 staan. Slot en Stri waren er goed in; zij klopten Dessauer en E resp. met 34 en 39 caramboles. De gastheeren b ten dus een tekort van 73 punten tegen DES 75. Klasse F, Afd. 1. Insulinde 1 zette het jaar in, door tegen het drietal van de Algemeene ni carambole te laten liggen. De Amsterdammers den hardnekkigen tegenstand. Springer (De 1 bleef slechts 3 punten beneden zijn totaal, het; Lopez Cardozo hem nadeed. Brouwer (Ins.) haalde de grootste winst; hij nam 19 puntjes op derweg. De Algemeene maakte dus 207 van de 2 Klasse F, Afd. 2. De reserves van Insulinde le den een fraaie prestatie, door Sarphati vai derde plaats te vei-dringen. Ovenmeter gaf Insul een voorsprong van 11 caramboles en liet Webe. niet verder komen, dan 72 van de 83. v. Gog rr echter 2 puntjes afstaan aan Lindenaar (Sarph Klasse F, Afd. 3. Het leidende DES-drietal mitteex-de zich de luxe in de hoofdstad van „O; Ons" met 5 caramboles te verliezen. Vlug spe wederom constant en maakte Broekman 16 pu afhandig. Steenkist (DES) moest de zege echter Van Deyck laten; hij verspeelde 25 kostbare ramboles. Kaars bezorgde Onder Ons nog 4 ver! punten, zoodat de thuisclub 20 caramboles te maakte en DES 25. Bestrijding van miltvuur. Overheid neemt krachtige maatregelen. UTRECHT, 9 Januari. Bij het onderzoek naar de oorzaak van de sterke verbreiding van het miltvuur onder het vee, is men tot de conclusie gekomen, dat de verwerking van -niet-ontlijmd beendermeel in mengvoeders gevaar kan opleve ren voort miltvuur. Gebleken is, dat in de mineralenmengsels, be reid door de Utrechtsche krachtvoederfabriek „De Adelaar" te De Bilt, beendermeel in plaats van ontlijmd beendermeel voorkomt. In verband hiermede werd op last van den in specteur voor de volksgezondheid te Amersfoort, dr. Sj. Douma, in deze fabriek een onderzoek in gesteld, waarbij een partij mineralenmengsels in beslag werd genomen en voor onderzoek naar den veeartsenijkundigen dienst te Utrecht werd opgezonden. Dit onderzoek heeft ertoe geleid dat de re- geeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij bij besluit van 5 Januari j.l. heeft bepaald dat aan erkende distribuanten van mineralenmengsels en mengvoeder tot nader order niet wordt toegestaan van ge noemde krachtvoederfabriek mineralenmeng sels te betrekken. In de fabriek „De Adelaar" is in afwijking van de door de overheid vastgestelde mengvoorschrif- ten beendermeel gebruikt in plaats van ontlijmd beendermeel. Mineralen op zichzelf kunnen nooit gevaar voor miltvuur opleveren. Dit geldt ook voor ontlijmd beendermeel, dat zoo hoog verhit wordt dat alle sporen gedood zijn. Ook andere mineralen kunnen geen sporen bevatten. Anders staat het evenwel met beendermeel, dus niet-ontlijmd beendermeel. De door de overheid tegen „De Adela&r" geno men maatregelen, het intrekken van de vergun ning tot het afleveren van mineralenmengsels en mengvoeder, is geschied omdat de fabrikant in strijd met de voorschriften heeft gehandeld. De plaatselijke politie te De Bilt heeft opdracht gekregen controle uit te oefenen op de fabriek, opdat geen mineralenmengsels deze fabriek meer verlaten. Canada's vijf ling op de wereld tentoonstelling te New-York. LONDEN, 9 Januari. (Havas). De correspon dent van de „Daily Expx-ess" bericht dat het pu bliek de vijfling van Dionne kan zien op de ten toonstelling te New-York. WANDELSPORT GROOTE NATIONALE MOBILISATIEMARS Ten bate van het Centraal Comité voor O. en i te 's Gravenhage. Herhaalde malen is in de Wandelsport-Box de vraag gerezen, of de mogelijkheid ook bestaat men ook iets voor de gemobiliseerde militairen kunnen doen. Het bestuur van den Stïcht-Gooische-Wan sportbond heeft daarom besloten een wandelt te organiseeren en het batig saldo af te dragen het Centx-aal Comité voor Ontwikkeling en Ontsj ning voor Militairen. De organisatie is opgedr; aan de Bussumsche Wandelclub „De Kievit", Keizer Ottostraat 121, te Bussum, alwaar ooi marsch gehouden zal worden. ,De Kievit" is reeds in volle actie met het c niseeren van dezen max-sch. Zij verzoekt -aan die een prijs beschikbaar willen stellen, dien t( willen zenden aan het secretariaat van „De Kie De marsch wordt gehouden op Vx-ijdag 23, Zc dag 24 en Zondag 25 Februari. ATHLETIEK ZWEDENNEDERLAND. Naar wij vernemen zal in Juli een lant athletiekwedstrijd tusschen Zweden en Ne land worden gehouden. De ontmoeting, waa het standaardprogramma zal gelden, heefi Malmö of te Stockholm platas. De secretaris van de I.A.A.F., de Zweed Ekelt was dezer dagen in Amsterdam, waar hij bes kingen heeft gevoerd met de leden van dagelijksch bestu'ur der K.N.A.U., de het A. J. G. Strengholt, C. H. Trines en E. G. der Werff Jr. Tijdens dit onderhoud is men volledige overeenstemming omtrent den lanc wedstrijd gekomen. JAARVERGADERING K.N.A.U. Op 10 Maart zal te Amsterdam de jaarlrfk: algemeene vergadering van de Kon. Ned. At tiek Unie worden gehouden. SCHAATSENRIJDEN DRIE NEDERLANDSCHE RIJDERS NAAR O! Naar wij vernemen zullen Jan Lange (Rotterdam), Roelf Koops (Zuid-Laren) Dolf van der Scheer (Rotterdam) door het i sidium van den Kon. Ned. Schaatsenrijdersb naar Noorwegen worden uitgezonden om Oslo op 20 en 21 Januari a.s. deel te nei aan een internationalen wedstrijd over de standen 500, 1500, 5000 en 10.000 Meter. De rijders zullen Vrijdag a.s. per vliegtuig r het hooge noorden vertrekken, waar zij nog week gelegenheid krijgen te trainen. De v strijd te Oslo zal bestaan uit een tweekamp schen eexi Noorsche ploeg en een team. dat worden samengesteld uit de te Oslo vertoeve buitenlandsche rijders. HAARLEM, 9 Januari 19' Bevallen. 6 Januari: W. TeeuwexiVan Goes, d. M. M. de GraaffStam, z. 7 Jam G. van der MeulenNijman, z. G. Groenend Hogendoorn, d. G. StienstraVledder, d. 8 nuari: A. GroeneveldBakker, d. Ch. S. Ni huisGreeff, z. J. H. Opdam—Korthouwei 9 Januari: A. J. van der VeldtSnoeks, d. Overleden. 7 Januari J. B. Bongers, 80 J Kerkstraat. 8 Januari: M. VuijkSchenk, 7 Westerhoutpark. J., 17 m„ zoon van D. van t der, Kleverparkweg. A. Wijnen, 45 jaar, Schc iveg. TJtlNCIM STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Aagtekerk (thuisreis) 8 van Batavia. JAVA—NEW YORK LIJN. Bennekom 9 van Batavia naar New Yorl Java 9 van New York naar Batavia. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Madoera 7 van Los Angeles via de Golf i Oost-Afrika,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2