NOORSCHE VRIJWILLIGERS Echtpaar z.k. Mr. Kea Bossers Het eerste contingent Noorsche vrijwilligers vertrok dezer dagen naar Finland. Even voor het vertrek van het station te Oslo Een machinegeweer, dat op de Russen werd buitgemaakt, wordt door deFinsche soldaten aan een inspectie onderworpen De vrijwilligers uit Newioundland, die dienst zullen nemen bij de Engelsche vloot, worden thans op verschillende marine-depóts, .ergens op Brilschen bodem opgeleid leder onderdak voor mensch en dier is welkom. Een verlaten bioscoop gebouw ergens bij het Finsche Noorde lijke front, werd ingericht als paarden stal, om de dieren gedurende de rust te beschermen tegen de felle koude De bekende zangeres Erna Sack, die een tournée door Nederland maakt, is te Amsterdam aangekomen. Erna Sack in de kamer van haar hotel In de hoofdstad Ameland geïsoleerd. De voor het eiland bestemde post werd Dinsdag per speciaal K.L.M.-vliegtuig aangebracht Na aankomst der machine wordt de post overgeladen op een boerenwagen, die voor verder transport zorg droeg werd aan den medisch student R. Luyken het getuigschrift der eervolle ver melding uitgereikt voor zijn antwoord op een prijsvraag oehu.pzaam te zijn bij de verdediging des lands hebben talrijke leden der Finsche Lotta's de uitkijk en luisterposten tegen vijandelijke vliegtuigen be trokken Het 16e regiment Infanterie herdacht Dinsdag .ergens in Nederland" zijn 126sten verjaardag, ter gelegenheid waarvan een marsch gemaakt werd en de drie muziekkorpsen van het regiment de plechtigheid opluisterden door 39 Toen: „Wat is uw beroep?" „Chauffeur" antwoordde hij kalm. Ziezoo, dat was tenminste voorbij. „Het woord is aan Meneer de Officier „Verdachte staat terecht, terzake, dat hjj Het ging allemaal een beetje langs hem heen. Toen moest hij weer antwoorden. Of hjj het ten laste gelegde bekende? Hoe lang hij reed? Over de remmenDezelfde vragen, die de politie gesteld had. De getuigen: De agent, die het proces-verbaal had opgemaakt. De expert, die de auto's onder zocht had. De dokter, die het slachtoffer Duinema behandeld had. Frank zag de aandacht van den Officier zich spannen, toen de President een paar zinnen uit het rapport van den dokter voorlas. „Ja" bevestigde deze en etaleerde nog eenige medische termen. Frank, vanaf zijn plaats, opzij van zijn verdediger, verstond er niet veel van. „Vrij zware hersenschudding twee gebroken ribben verscheidene kneuzingen" ving hij op. Toen de deurwaarder weer in de open zaal deur: „getuige Duinema Duinema Duine ma En toen „ïk dacht, dat ik door den grond ging" zei Frank later. Wantde getuige Duinema strom pelde binnen op twee krukken. Heftige belangstelling tyj den Officier. De President ging weer zoeken in het medisch rap port scheen te vergelijken. Een rechter boog zich naar hem toe, fluisterde iets De ondervraging van den getuige Duinema be gon. Frank hoorde er niets van. Hadden ze hem nu tóch voorgelogen? Daar kwam hij nooit over heen die ander misschien voor zijn leven ver minktZijn verdediger zag hem bleek wor den, boog zich naar hem over. „Ziet udat been?" hakkelde Frank. „Wacht maar" gebaarde de verdediger, liep meteen naar het podium. „En, meneer de verdediger?" vroeg de Presi dent. „Ja, meneer de President" begon Mr. van West- hove, „ik zou om te beginnen graag vastgesteld willen zien, dat de verwondingen, die de getuige bij déze aanrijding heeft opgeloopen, in het zoo juist behandelde medisch rapport volledig zijn opgesomd." „Ja" zei de President. „Wilt u ons dat even meedeelen, getuige. Het rapport hier spreekt al leen van hersenschudding, gebroken ribben en kneuzingen. Hoe zit dat? Is dat juist?" „Ja zéker, meneer de President. O U denkt hiéraan" hij wees op zijn been „Nee, dèt heb ik aan dat lèètste gevalletje te danken. Ziet u" weidde de getuige Duinema genoeglijk uit „een week, nadat ik uit het Ziekenhuis kwam, ben ik tegen een boom opgereden, ja, als je doorloopend op den weg zit, overkomt je nog al eens iets. Maar ik kom er altijd goed af. Dit Lykt ook erger dan het is" voegde hij er gerust stellend aan toe. Frank had wel naar den getuige Duinema toe willen hollen, om hem te vertellen, wat een reuzen- kerel hij was. Gemeen van meester van West- hove, om die goeie man nu nog verder door te zagen over zijn vroegere veroordeelingen, over zjjn veel te groote snelheid bij het kruispunt het kon hem allemaal niet meer schelen Zelfs het scherpe requisitoir van den Officier drong maar half tot hem door. Hij hoorde wel een paar venijnige zinnen: „verregaande roeke loosheid wetenschap, dat de remmen ondeug delijk waren afweging van schuld, waar meneer de verdediger wellicht op aan wilde stu ren, kwam hier niet ter sprake, waar de remmen van de andere auto wél behoorlijk functionneerden en voor normaal oversteken van den weg de snel heid zeer zeker tijdig geminderd had kunnen worden verklaring van den verdachte, dat hij niet sneller reed dan dertig K.M. per uur door niets bevestigd en toen de eisch: twee maan den hechtenis, voorwaardelijk, met een proeftijd van een jaar en een geldboete van vijftig gulden doch, gezien het feit, dat verdachte nog nooit veroordeeld was en hij als beroepschauffeur in zijn onderhoud moest voorzien ditmaal geen termen aanwezig om intrekking rijbewijs te vor deren. „Het woord is aan meneer de verdediger." Deze wendde zich vragend tot Frank, den brief van den Jonker in de hand. „Neen" schudde Frank overmoedig. Hij waagde het er op. Nu zou het immers allemdél best los- loopen. Na afloop vonden ze elkaar in den gang. Jimmy's gezicht stond bezorgd. „Nog al bar hè?" zei hij. „Bèr? Man, ik voel me honderd pond lichter" ik zal wel heilig oppassen, dat me niets meer gebeurt. Maar toen die vent binnen kwam hin ken ik wist niet waar ik bleef „Wat spijt me dat" zei Mr. van Westhove. „Ik had je er op kunnen voorbereiden. Ik wist het nameljjk al. Die meneer Duinema is een' aspirant zelfmoordenaar." „Toch ben ik hem dankbaar" lachte Frank. „Maar u in de eerste plaats, meneer van West hove. Mag ik u hartelijk danken voor uw hulp." „Tot je dienst, hoor. Ik zal vandaag veertien dagen wel even opbellen, misschien doen ze er nog wel wat af." „Dank u wel, meneer" zei Frank nog eens. Ze kregen allebei een hand. „Kom mee" zei Jimmy toen. „Wat gaan we doen?" vroeg Frank. „Sherry drinken en kreeft eten" zei Jimmy. „Kerel, wat zie jij er katterig uit." „Ik ben de schrik nog niet te boven" zei Frank. „Daar helpt Kempinsky je wel overheen" voor spelde Jimmy. Lies wachtte in spanning. Hendrik holde den heelen morgen af en aan, vertelde zeven keer, dat ze hem hadden moeten meenemen als getui ge: „Want ik wist allang, dat Frank 'm kneep voor die vervloekte remmen, zie je." Eindelijk om drie uur reed de grijze wagen het hek binnen. Lies zag ze er allebei uitspringen. Ze zagen er nogal opgewekt uit, dacht ze. Na tuurlijk gingen ze rechtdoor naar de studeer kamer. „Zei Frank nog iets?" v^peg Lies angstig aan Hendrik, die opengedaan had. „Nou en öf" grinnikte Hendrik. Hg zei „voor mekaar, ouwe gek" En hij mepte mijn schouder zoowat dit mekaar. En meneer van Elden had ook al zoo'n lol." „Ik heb port moeten brengen" vertelde Hendrik een kwartier later. „En de Jonker zei: Schenk Robberts ook maar een glas in voor den schrik. Dus 't zal wel in orde zijn." En toen Frank en Jimmy later samen in de keuken kwamen en haar samen ongeveer vijf keer het heele verloop van de zitting verteld had den, begreep Lies wel, dat 't inderdaad in orde was. HOOFDSTUK XXII. Gerard Scholten zat in het bestuur van de Algemeene Weldadigheidsvereeniging. Ze hadden dien avond vergaderd met de commissie tot steun aan werklooze intellectueelen en een paar be stuursleden bleven nog even napraten. De voorzitter bladerde in zjjn notities, schoof ineens zijn papieren met een ongeduldig gebaar opzij. „Ja" zei hij. „Wéér een avond volgepraat. Con tact met de studentenvereenigingen, contact met de medici, met de juristen, met de leeraren wat bereiken we er tenslotte mee? Er is nu een* maal een teveel en we kunnen het niet weg-> werken. Want er is nergens anders een tekort aan arbeidskrachten. Het is hopeloos volgens mij." „Ja" beaamde Gerard, „in het algemeen zie ik ook geen uitweg. Al blijft er hier en daar voor een enkeling nog wel een gaatje om in te glippen." „Voor een enkeling, die geluk heeft, misschien wel." „En die durft" vulde Gerard aan. „Ik weet er zelf een voorbeeld van. Een van mijn beste vrien den, een jong jurist zoon van een rechter boven dien, die den moed gehad heeft om alles over boord te gooien en die nu al sinds een jaar be hoorlijk z\jn kost verdient als wat, denk je? als gewoon chauffeur." „Ja" knikte de voorzitter. „Zulke gevallen ken ik ook wel een paar. Maar wat bewijs je er mee?. Misschien één op de honderd, die zooiets lukt." „Het bewijst in ieder geval" zei Gerard, „dat de besten het nog altijd klaarspelen, zich op een of andere manier te redden. Want die zooiets durven aanpakken, zijn toch in elk geval men- schen, waar wat inzit. En dat geeft je toch weer een beetje moed." „Laten we op die hoopvolle woorden van jou de zitting dan maar sluiten" zei de voorzitter en stond op. „Van zitting gesproken, Diepveld' hield Gerard hem nog tegen. „Mag ik je nog even een privé- ïnlichting vragen? Wanneer daarginds bij jullie iemand veroordeeld wordt in een strafzaak, hoe kan ik dan zoo vlug mogelijk de uitspraak te weten komen? Ik bedoel, zonder ->p ambtelijke manier van kamer zes naar kamer zeventien en- zoovoort gestuurd te worden." .(Wordt vervolgd^

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 8