IJmuider Courant REX pxe&euteexfr PIE KROIESZAMCiRIS Russische nederlaag ten noorden van het Ladogameer. DAGBLAD VOOR VELSEJN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen )e Oorlog a het Noorden. Een enkel woordje... Vaart op groote rivieren weldra gestremd. Zu p dievandesUaatleum Tweehonderd dooien lieten de Russen op het slagveld achter. Voorzichtig op het I Jselmeer 5e JAARGANG No 60 tgave Lourens Coster, Maatschappij voor jurant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. sutstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau mulder Courant: Kennemerlaan 42, Ilmuiden, ilefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, >gegeven voor dit blad, worden kosteloos •genomen in de Kennemer Courant. Directie: P. W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredactenr: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 11 JANUARI 1940 Abonnementen pet week /0.12J6, pan maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ.1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels /(X25, elke regel meer ƒ0.10. Terwijl de oorlog in het Westen te land nog ieds zijn karakter van „afwachtend beleg" blijft houden en ter zee in de laatste weken aanmer- lijk in scherpte is afgenomen, begint de strijd het Noorden ook steeds meer verwondering te kken. Aanvankelijk leek die op een ouderwet- len oorlog. Dat een grootmacht een klein land jrviel was niet nieuw. Dat het kleine land hevig erstand bood evenmin. De successen van de men verrasten eerst, zij begonnen later verba- igwekkend te worden. Voor de derde maal blij ft zij een heele Russische divisie op een der vele óiten (dat van Suomussalmi) vernietigd te heb ei, met verovering van een enormen buit aan rlogsmateriaal en levensmiddelen. En volgens n eigen mededeelingen hebben zij die divisie jls bestreden met het geschut, de pantserwa- 15 en de munitie die zij al eerder op de tegen- rfcij hadden buitgemaakt. Dat geeft al een heel nelijken indruk van den Russischen weerstand, uit de verdere mededeelingen omtrent dezen ijd wordt die indruk versterkt. Evenals de vo- e maal, toen de Finnen met een heele divisie •ekenden, schijnen zij hun succes te hebben nnen bereiken door met sterke patrouilles de iroldoende-beschermde verbindingslijnen van tegenstander te bestoken en te verstoren. Tot i veldslag schijnt het eigenlijk ook nu niet eens tomen te zijn; de Russen geraakten in paniek gingen er vandoor voorzoover zij zich niet jgsgevangen gaven. Er wordt vermeld dat de nanningen van de tanks eruit kropen en aan 1 haal gingen en dat de artilleristen hun ge uit eenvoudig lieten staan. Van een strijd tot uiterste is blijkbaar ook ditmaal bij de Russen ,-n sprake geweest. ïr komen nu uiteenzettingen over de techni- ie tekortkomingen van het roode leger. Aan de ere bevelvoering vooral zou veel haperen door- de officieren niet voldoende opleiding hebben lad. De hoogere wordt in haar initiatief geremd )r de aanwezigheid van „gedeputeerden te de". Het aantal manschappen en onderofficie- i dat de moderne oorlogsmachines goed bedie- i kan is onvoldoende. En de regeling van het voer is ook niet in orde. lavas heeft over deze dingen uitgepakt. Er zal licht heel wat van waar zijn, ofschoon men i dan toch afvraagt waarom verschillende mi- ,ire deskundigen, die Rusland bezocht hadden, vorige jaren zoo sterk onder den indruk sclie- te zijn van de kracht en de organisatie van roode leger. Ik herinner mij trouwens, van :ele jaren terug, een stuk in het Alg. Handels- d waarin (nu wijlen) A. H. G. Fokker, na een ;oek aan Rusland, heel hoog opgaf over de ssische luchtmacht. De Finnen, die ten aanzien het luchtwapen wel het allerergst in de min- 'heid zijn, schijnen zelfs op dit wapen zich te inen handhaven. Maar zelfs als al die technische tekortkomin- n van de Russen waar zijn blijkt uit de be- ihtgeving omtrent den oorlog in het Noorden g iets heel anders, dat van veel doorslaander teekenis is. Namelijk het feit, dat de Russen n strijd ingaan zonder eenige overtuiging. ,n daden van grooten moed en zelfopoffering .nnerzijds verneemt men eigenlijk niets. De ische berichten geven nooit den indruk dat a overwinning lang in het onzekere is geweest, t men op hardnekkigen tegenstand is stoeten, dat zich zooiets als een veldslag heeft fcwikkeld. Telkens weer moet men er uit af- den, dat de tegenstander het snel opgegeven eft. Met de in den oorlog gedreven Russische jepenmassa's toont men van Finsche zijde rhaaldelijk medelijden. Het is toch duidelijk t een aanval van „wilde horden" hoe slecht leid dan ook, -die doorvochten tot het bittere ide, andere gevoelens zou wekken. Dus wordt wel heel sterk de indruk gewekt, t wat in de eerste plaats bij de Russen ont- eekt geestdrift voor den oorlog is. En niet een geestdrift, maar ook toewijding, zelfopof- ring, volharding. Men krijgt den indruk dat Ilooze, min of meer afgestompte massa's zich in n strijd laten drijven omidat zij geen anderen us hebben, omdat er toch niets aan te doen is. Ifs de historie van Ruslands vroegere oorlogen, i zeer schaarsch in overwinningen is, levert g een heel ander beeld op dan dit. En Na- leon getuigde juist van hun logge onverzette- kheid. „Als men een Rus doodgeschoten heeft >et men hem nog omverloopen ook", zei de ansche Keizer. De Finsche getuigenissen nken wel heel anders. Zoo is de oorlog in het Noorden ook al reemd" geworden en de Russische oorlogvoe- ïg herinnert eigenlijk het sterkst van alle aan .t volkomen gebrek aan oorlogsgeestdrift dat owel tijdens de West-Europeesche crisis van ptember 1538 als bij het uitbreken van den est-Europeeschen oorlog in September 1939 t uiting kwam en dat wij nu nog steeds larnemen in de stemming van de volken. Ook t Duitschland dringt de uit 1914—1918 zoo kende strijdlust, de dorst naar krijgsroem, al enmin tot ons door als uit Engeland en •ankrijk. Er wordt wel veel betoogd en gere- neerd en verzekerd, maar waar is de jacht op glorie gebleven? Weg. Dat is een factor die er al meermalen op den voorgrond is gebracht, tmmigen schijnen er de beteekenis van te on- •rschatten of maar buiten beschouwing te la- n omdat zij er geen raad mee weten. Wonder- k dat zij een zoo geweldig verschil met de oor gen van het verleden niet inzien als een dui- mjfc te eken van Europa's oorlogsmoeheid en Het water is tot ijs verstard, (Och kom, zegt u, hou me ten goede....) De grond is kei- en bikkelhard (Ook daarvan had u een vermoeden) De thermometer staat heel laag (Nou, zegt u, dat is knap bekeken) En het is buiten koud vandaag (Zoo, zegt u, is 't je ook gebleken?) Wat ik maar verder zeggen wou, (Ha, denkt u, nu zal 't nieuwtje komen) De vogels, buiten in de kou (U hadt ze ook al waargenomen) Moeten ook eten op hun tijd (Nee maar, zegt u, hoe zou hij 't weten) En drinken (ja, zegt u, een feit, Dat ik ook nog niet was vergeten). Nou, goed, ik praat er niet meer van, Ik hoef u dus ook niet te vragen, Of u voor vogels nu en dan, Een snavelkostje bij wilt dragen, Wat water en wat restjes brood, Dat zij nu zelf niet kunnen krijgen, Beteekent redding in hun nood En goed, ik zal wel verder zwijgen. P. GASUS. als een omstandigheid, die van overheerschend belang voor de verdere ontwikkeling van zaken moet zijn. R. P. DE VRAGENRUBRIEK. Opheffing per 1 Februari. Wij deelen onzen lezers mede dat wij besloten hebben onze speciale Vragenrubriek per 1 Fe bruari a.s. op te heffen. Vragen voor die rubriek, die ons bereiden na 25 Januari, zullen dientenge volge niet meer beantwoord kunnen worden. Tot dezen maatregel gaan wij over, omdat de onzekere toekomst der grondstoffenvoorziening ook in het dagbladbedrijf noopt tot voorzichtig beleid. Met den omvang der dagbladen, die in de laatste jaren steeds is toegenomen, dient thans scherp te worden gerekend. En aangezien iedere courant altijd over veel meer nieuws, artikelen en andere stof beschikt dan zij verwerken kan, gaat hiermede een verscherpte selectie gepaard. De Vragenrubriek moet nu plaats maken voor be langrijker tekst. Daarbij hebben wij overwogen, dat in den loop der jaren het aantal consultatie- en informatiebureaux op verschillende gebieden zoozeer is toegenomen dat de bestaansreden van deze rubriek zeer verzwakt is. Andere tijden, an dere vereischten. Wij beschouwen de Vragenru briek als min of meer verouderd en schaffen haar daarom in een tijd, waarin het overbodige op zoo velerlei terrein moet wijken, af. JUBILEUM IN HET PROV. ZIEKENHUIS. Heden, Donderdag, herdenkt de heer A. Molen kamp den dag, waarop hij 25 jaar geleden als tuin knecht in dienst trad van het Provinciaal Zieken huis nabij Santpoort. Bij deze gelegenheid sprak de directeur, dr. G. Kraus, den jubilaris hartelijk toe. Van de Commis sie van Bestuur ontving de heer Molenkamp een geschenk onder couvert, een zilveren horloge en een bloemstuk. Hij had verder den dag vrij. Verschillende veerdiensten reeds gestaakt. Indien niet spoedig dooi intreedt, zal de scheepvaart op de groote rivieren weldra on mogelijk zijn geworden. Bij Nijmegen en Arnhem is de ijsgang thans reeds zoo zwaar geworden, dat de scheepvaart alleen nog voor de grootere booten onder ont zaglijke moeilijkheden doorgang kan vinden. Verschillende veerdiensten zijn reeds ge staakt en in verband met de hevige vorst van hedennacht zal dit aantal heden nog wel zijn vermeerderd. SCHAATSENRIJDEN Kampioenschap van Groningen schoonrijden. Woensdag zijn op de banen van de ijsclub Fi- velgo te Appingedam wedstrijden in het schoon rijden om het kampioenschap van Groningen geor ganiseerd. Bij de dames legde mevr. Vogelzang uit Groningen beslag op den titel, bij de heeren Legro uit Groningen. In den wedstrijd om den titel voor paren zegevierden mej. Timmermans en Timmer mans uit Schagen. A.s. Maandag de elfstedentocht. Eenige leden van 't Centr. bestuur der Elfstedenver eeniging hebben Woensdag eenige trajecten van den elfstedentocht, nl. die van Leeuwarden naar Dokkum en vandaar via Franeker naar Harlingen, geïnspecteerd. De overige trajecten waren reeds voldoende betrouwbaar gebleken, doch van ge noemde stukken bleken enkele deelen, in het bij zonder FranekerHarlingen, dat niet, zulks ten gevolge van het stroomen door de Roptazijl. Nu sinds Dinsdag niet meer gestroomd wordt, zal ook dit traject spoedig berijdbaar zijn. Bij blijvende vorst zal dan ook de elfstedentocht op Maandag 15 Januari gehouden kunnen worden. De inschrijving is thans geopend bij den voor zitter, mr. M. S. Hepkema of bij den penning meester, J. M. Kingma, beiden te Leeuwarden. Sluiting Zaterdagmiddag 4 uur. Jan Langedijk wint een beker te Oudkarspel. Op de banen van de ijsclub „Volharding" te Oud karspel zijn Woensdag wedstrijden in het hardrij den gehouden, waaraan werd deelgenomen door den kampioen van Nederland Jan Langedijk. Hij bezette op alle afstanden de eerste plaats, waar door hij definitief in het bezit van den Willem Kost^beker kwam. Op de 500 M. noteerde Langedijk den snelsten tijd, dien hij ooit in Nederland heeft gemaakt. De uitslagen luiden* 500 M.: 1 Langedijk (Rotterdam) 48.1 sec.; 2 Van Zijp (Oudkarspel) 53.2 sec., 3 Leek (Oudkarspel) 53.3 sec.; 4 Kos (Oudkarspel) 55.2 sec. 1500 M.: 1 Langedijk 2 min. 39 sec.; 2 Van Zijp 2 min. 51.4 sec., 3 M. Strijbos (Woudmeer) 2 min. 51.8 sec., 4 Leek 2 min. 56.2 sec. 2000 M.: 1 Langedijk 5 min. 39.2 sec., 2 Strijbos 5 min. 44.2 sec., 3 Van Zijp 6 min. 3 sec., 4 Spanjaard 6 min. 7 sec. Zaansche Molen- en Merentocht. De Zaansche V.V.V. heeft voor a.s. Zondag een grooten molen- en merentocht per schaats uitge schreven. Het traject loopt over mooie gouwen en trek vaarten en langs tal van molens. Vele Zaange- meenten zijn in het parcours opgenomen, dat na genoeg ononderbroken kan worden gereden,, met als attractie het meest noordelijk punt de route over het vermaarde zeilerscentrum, het Alkmaar- dermeer. De baan is reeds uitgezet. De lengte van het parcours is 50 K.M. Het ver trek heeft des ochtends te half tien plaats op den Dam in het centrum van Zaandam. Wie het geheele traject binnen vijf uur heeft afgelegd, ontvangt een fraaie molenherinnering. Een negendorpentocht. Uit Stolwijk. De ijsbond „Krimpenerwaard" heeft voor Zaterdag 13 Januari een negendorpen tocht uitgeschreven, waaraan uitsluitend rijders uit Krimpenerwaard kunnen deelnemen. De start zal 's morgens tien uur te Stolkwijk geschieden. Er wordt een snelheidswedstrijd over een afstand van 50 K.M. en een prestatierit gehouden. Elfmerentocht door den Z.W.-hoek van Friesland. De vereenigng tot bevordering van het Vreem delingenverkeer te Sneek organiseert Zaterdag 13 Januari a.s. een elf-merentocht door den Z.W. hoek van Friesland. Het vertrek is vastgesteld des ochtends negen uur van de Waterpoort te Sneek. Het eindpunt is eveneens te Sneek. De afstand bedraagt ongeveer 80 K.M. Elke deelnemer, die den tocht volbrengt, ontvangt een herinneringsmèdaille. vanaf Vrijdag de meesterschepping van twee genieën (ST. MARTIN S LANE.) Alleen een CHARLES LAUGHTON kan U zoo meevoeren van 1 ww.i W. I I WM NUM tuu I I ICCVUCI I van de onpeilbare diepten der menschelijke smart tot de hoogste toppen van verheven geluk. Vóór de pauze LYS GAUTY, 's werelds grootste cabaretière Dit is weer een groote Fransche film die dus natuurlijk weer in REX loopt. (Geen toegang beneden 18 jaai.) (Adv. In ff es. Med.) De strijd in Finland. Een schuilplaats voor den militairen staf wordt inderhaast achter het Noordelijk front geyawn door manschappen der Finsche genie-troepen Het Finsche legerbericht van Woensdag luidt: Te land: de dag van 9 Januari was op de landengte van Karelië betrekkelijk kalm, met uitzondering van het gebruikelijke vuren van de artillerie en activiteit van patrouilles. Aan het oostelijk front, ten noorden van het Ladogameer hebben de Finsche troepen een vijandelijk bataljon uiteengedreven. De Sovjet lieten 200 dooden op het slag veld achter en 40 gevangenen. Een vijan delijke aanval te Buhtlnanmari werd afge slagen. Te Suomussalmi hebben de Finsche troepen naar den kant van Raate de Russische grens be reikt en het terrein tot de grens gezuiverd. Dit is het vierde punt, waarop de vijand tot Russisch gebied is teruggedreven. Overigens is van het front niets belangrijks te melden. De activiteit van patrouilles wordt met succes voortgezet. Ter zee; Vijandelijke vliegtuigen hebben zon der succes gepoogd, verschillende objecten in de Finsche Golf en op het Ladogameer te bom bardeeren. De batterijen van Ladoga en Koivisto namen aan de operaties deel. In de lucht: Niets bijzonders te melden van de vijandelijke activiteit. De Finsche luchtmacht verrichtte een aantal verkenningsvluchten. Be halve de vliegtuigen, die in het communiqué van 5 Januari als vernield zijn gemeld, heeft men Dinsdag nog een vliegtuig gevonden, dat denzelf den dag is neergehaald, waardoor het aantal Russische vliegtuigen, dat oip 5 Januari is neer gehaald, gestegen is tot negen". De correspondent van de .Daily Telegraph" te Helsinki deelt mede, dat de Finsche troepen op verscheidene plaatsen de grens van de Sovjet Unie hebben bereikt. Zij zullen zich hier ver schansen en niet op Russisch gebied voortruk ken. Het oppercommando van de Finnen wil op deze wijze te kennen geven, dat Finland een zuiveren verdedigingsoorlog voert. Bovendien zou het moeilijker worden de troepen va^i voorraden te voorzien en zou men het voordeel verliezen op eigen terrein te strijden. Men verwacht dat de huidige adempauze als het voorspel van een nieuwen aanval van de Russen, die naar men verwacht in ongeveer twee maanden hun troepen gereorganiseerd zullen hebben. Het Zweedsche blad Aftonbladet verneemt uit Helsinki dat in de gevechten bij Suomus salmi veertienduizeqd Russen zijn gedood. Ten Noordoosten van het Ladogameer probeeren de Russen de terugtrekkende troepen in de rich ting van Aglajarvi te organiseeren, hetwelk echter door de Finsche guerillas wordt ver hinderd. Russische vliegtuigen hebben volgens United Press gepoogd voedselpaketten voor de voorste Russische linies uit te werpen. Veelal kwamen deze echter,binnen het bereik van de Finnen terecht. De Russische radio-omroep heeft Woensdag het volgende legerbericht van het militaire district Leningrad verspreid: „Gedurende den tienden Januari was er niets van beteekenis te melden. Op verscheidene pun ten bedrijvigheid van patrouilles en verken ners. In verband met het slechte weer heeft de Russische luchtmacht slechte eenige verken ningsvluchten ondernome/i". Een leger onder den grond. De United Press-correspondent bij het Fin sche leger op den Isthmus meldt: Ik heb een Finsche batterij bezocht om te zien hoe het zoogenaamde Nenonen-systeem werkte, genoemd naar den generaal, die dit systeem heeft ontworpen. Een dertigtal man schappen, die vrij van dienst waren, hadden het zich gemakkelijk gemaakt in een ondergrond- sche schuilplaats. De telefoon ratelde en de commandeerende officier ging naar het bureau, waar andere officieren zich bogen over een kaart bedekt met geometrische teekens, waarover zij het een of ander instrument bewogen. Door de telefoon kwamen orders, die door een officier in het kort werden verklaard. „Ze hebben een paar kanonnen noodig" zei hij en gaf daarna bevel tot alarm, hetgeen geschiedde door op een knop te drukken. Wij gingen naar buiten en zagen in het wit gekleede gestalten naar hun posten rennen. Kort daarna weerklonk het bosch van kanonschoten. Spoedig daarop antwoordden de Russen en daarna keerden wij naar de schuil plaats terug totdat het gevaar voorbij was. De mannen, die de kanonnen bedienen, zijn gemakkelijk en veilig gehuisvest. Het groote ver trek, waarin zij wonen, heeft een groot fornuis en er is een pomp voor drinkwater. De britsen, staan in twee lange rijen langs den doorgang ge schaard maar zij zijn ruim en gemakkelijk. Ner gens zag ik de sporen van het Russische artille rievuur. Terwijl de Finsche artillerie de Russen tracht te beletten zich m te graven hebben de Finnen dat alreeds gedaan en zij versterken de Manner- heimlinie uur na uur, dag na dag. Het Finsche leger, dat eigenlijk onder den grond leeft, werkt in een ploegenstelsel teneinde de linies te ver sterken of nieuwe verdedigingsmiddelen te con- strueeren. Het eten in het Finsche leger is goed en wan neer de mannen geen dienst hebben slapen zij betrekkelijk veilig en zelfs warm in de sneeuw stormen en bij een temperatuur van dertig gra den onder nul. Zelfs de paarden slapen onder den grond. Ze zijn weliswaar klein, maar sterk en zij worden goed gevoed. Geruchten over muiterij onder de Russen. Een correspondent van Havas seint dat op 29 December op die plaarbs, waar hij zich bevond, muiterijen onder de Russen schenen voor te val len. Den geheelen dag lostten de Russen geen schot, doch wel hoorde men van tijd tot tijd aan den Russischen kant schieten en onophoudelijk geschreeuw. Finsche patrouilles, die bij het invallen der duisternis werden uitgezonden, konden zich ervan vergewissen, dat de Sovjets hun stellingen had den verlaten, met achterlating van hun wapens, munitie en bepakking. Des middags vlogen Rus sische bombardementsvliegtuigen over de leger plaatsen der roode troepen en lieten drie bommen vallen. Het Finsche blad „Uusi Suomi" verneemt uit Riga, dat besprekingen zijn gevoerd tusschen den commandant van de politieke commissarissen van het Roode Leger, generaal Mahlis en de politieke commissarissen van leger en vloot te Kroonstad. Deze laateten zouden gebrek aan energie hebben getoond en zouidien geen einde hebben weten te maken aan het gebrek aan discipline bij ver schillende af deelingen. Uit andere deelen van de Sovjet Unie is een aantal politieke commissarissen naar Leningrad overgeplaatst, om die commissa rissen, die niet hebben voldaan, te vervangen. Te Helsinki merkt men verder op. dat de Rus sen voor het eerst in een legerbericht (het vo rige) hebben toegegeven, dat hun troepen in het gebied van Suomussalmi zijn teruggetrokken. Naar Havas uit goede bron verneemt, is in die Sovjet Unie een aantal arestaties verricht wegens het luisteren naar Finsche radio-uitzendingen in de Russische taal. Vernieling op de spoorlijn Indo-China—Yunnan. Japansche bommenwerpers hebben naar van geloofwaardige zijde wordt gemeld, een belangrijke brug van de spoorlijn Indochina —Yunnan vernield, aldus meldt Havas uit Hongkong. Hierdoor is voor minstens 14 dagen de voornaamste toegang tot China versperd. Er komen veel wakken voor. In verband met de ongevallen, welke gedu rende de laatste dagen op het IJselmeer zijn voorgekomen, wordt van bevoegde zijde ge waarschuwd, dat de schaatsenrijders op het IJselmeer zeer voorzichtig moeten zijn. Er komen in het üs veel wakken voor, vooral op plaatsen waar pieren zijn en waar riviertjes in het meer stro omen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1