IJmuider Courant Jiwitet oponthoud Ut tngelsche havens? Te Helsinki verwacht men spoedig hernieuwde Russische aanvallen. Gedane vredesstappen hebben hun nut DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMU1DFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Regeling binnenkort te verwachten BETREKKELIJKE RUST AAN HET FINSCHE FRONT. Waakzaamheid. Van koude qesptoken Ketelontploffing brengt 100 man zonder werk NIEUWS IN 'T KORT. Huwelijks loterij. !5e JAARGANG No 61 Jitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. -foutslraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Jmuider Courant: Kennemerlaan 42, iJmuiden, 'elefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, jpgegeven voor dit blad. worden kosteloos ipgenomen in de Kennemer Courant. Directie! P W PEEREROOM EN ROBER1 PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM SERVICE BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Bij de vuurpotten, die op het perron Van het station te Den Bosch zijn geplaatst, kunnen de verkleumde wachtende reizigers zich warmen. MINISTER Van Kleffens acht het niet uitgesloten, dat, voor wat Neder land betreft, binnenkort zoodanige voorzieningen kunnen worden ge troffen, dat de moeilijkheden, ontstaan door het lange oponthoud van Neder- landsche schepen in Engelsche havens, zooal niet uit den weg geruimd, dan toch althans aanzienlijk zullen worden verminderd. Deze mededeeling doet de minister in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. In deze Memorie deelt hij tevens mede, dat het voor zichzelf spreekt, dat de regeering zich er niet bij zou neerleggen, indien Groot-Brit- tannië in verband met den „order in council" van 27 November 1939 inzake den uitvoer met neutrale schepen van goederen van Duitsche herkomst, aan andere neutrale mogendheden zekere voordeelen mocht toestaan, die niet voor Nederland zouden gelden. De burgemeester van Haarlem heeft Woensdag- iddag in den gemeenteraad zijn Nieuwjaars- de gehouden en ik kom hier terug op twee be- ngrijke passages daarin: het begin en het slot. Burgemeester de Vos van Steenwijk ving aan et aan de gebruikelijke heilwenschen in de jidige omstandigheden een diepere beteekenis in in andere jaren toe te kennen. „Wij hopen len vurig dat ons geliefde vaderland en daar- ede ook deze stad gespaard zullen blijven voor j zware oorlogsramp, waaronder zoo onnoeme- k velen thans reeds gebukt gaan, maar bij het tSRreken van dien heilwensch komt een andere ide op onze lippen, een bede om kracht en wijs- iid, om vastberadenheid en kalmte, als het ons igelegd mocht worden, ons deel van die rampen dragen". Aan het slot van zijn rede zei hij: „Voor het gasbedrijf was van belang het na nige dramatische intermezzo's sluiten van een 'ereenkomst met Heemstede tot gaslevering en ;t daarbij behoorende besluit tot den bouw van •ee nieuwe gasovens. Omtrent de luchtbescherming heeft uw Raad ;h een tweetal malen in principieelen en mate- ïelen zin''uitgesproken; bij de uitvoering van e besluiten- is door de betrokken diensten veel ;rk verzet, maar vooral wil ik memoreeren, dat leidelijk de bevolking in zijn geheel door- ongen wordt van de noodzakelijkheid, zich zelf tief met deze problemen bezig te houden. Nu j in een periode van betrekkelijke rust leven, 1 ik er nog eens op aandringen, dat men hierin et moge verslappen. Nog veel meer inwoners jeten lid worden van de vereeniging voor lucht- scherming, nog veel meer kan gedaan worden n de zelfbescherming, nog velen kunnen het ijwillige kader van luchtbeschermingsdiensten men versterken en de oefeningen van de diver- onderdeelen kunnen nog wel trouwer bezocht >rden. Ook hier geldt de oud-Hollandsche reuk „volhardt en waeckt". Moge deze spreuk, niet alleen wat de luchtbe- iierming betreft, voor ons allen de leiddraad zijn zer taakvervulling in 1940." Er is alle reden voor iedereen om deze woorden n een ernstig en bekwaam magistraat, wiens rsoon algemeen vertrouwen geniet, met bijzon- re aandacht te lezen en ter harte te nemen, int ongetwijfeld is er in den laatsten tijd bij len een nogal luchthartige stemming over den >p van den oorlog ontstaan. En optimisme is ed en zelfs noodig, maar waakzaamheid blijft boden. Want eenige zekerheid over de verdere twikkeling der gebeurtenissen ontbreekt ten nenmale. Wie voorzorgsmaatregelen verwaar- >st, of het niet meer zoo noodig acht zich voor n of andere taak beschikbaar te stellen, han- lt dus lichtvaardig en loopt het gevaar, onvoor- reid te staan als het noodig mocht worden ge- ed te zijn. Onvoorbereid ook in gemoedstoe- ind. Er is een rustig optimisme dat niettemin takzaam blijft. En dat is het beste. Het staat oral ver verheven boven die oppervlakkige, laat maar zeggen flodderige mentaliteit die zich or ieder kwaad gerucht uit het veld laat slaan uit elk gunstig verschijnseltje maar weer af- dt: het zal wel losloopen. Dat sommiger waakzaamheid dreigt in te sla- n vindt natuurlijk zijn verklaring in de ont- anning, gevolgd op den schrik-van-November, het uitblijven van eenigen aanval aan het ansch-Duitsche front, in de verminderde acti- eit in den oorlog ter zee en ook in den geduch- en geslaagden weerstand dien Finland aan een tchtigen overweldiger biedt. Ja, ook in dit laat- i. En niet het minst. Want men leidt er terecht af dat kleine landen met een ouden vrijheids- i en een sterke bevolkingseenheid, zooals Ne- rland er ook een is, zich veel beter te weer kun- n stellen dan eigenlijk verwacht was en dat nieuwe besef groote mogendheden wel moet en aarzelen, zulke vinnige tegenstanders aan vallen. Maar men moet daarbij bedenken dat gebleken dat de Russische kolos nog steeds leemen voe- heeft en dat de andere oorlogvoerende kolos- i daar niet aan lijden! Aan hun militaire acht, veel grooter dan die van Rusland, kan en twijfel bestaan. Men moet tevens bedenken, t als een grootmacht bezig is zich economisch I; te putten, die overweging tot voorkeur or een snelle beslissing moet leiden. En wij ten allen, dat dit het slechte jaargetijde is or krijgsoperaties en dat het voorjaar heel an- re kansen biedt. Ck schrijf dit niet uit zwartgalligheid. Ik schrijf t wel neer met bitterheid, omdat het slechte leid van menschen ertoe noopt het heerlijkste irgetij, dat wij anders allen met onvermeng- blijdschap tegemoet zien, nu met zorg te ver- ,chten. Eïet kan alles meevallen. President Roosevelt :eft zich Woensdag blijmoedig uitgelaten over kansen, die zijn streven naar vrede juist binnen tl paar maanden zou kunnen hebben. Moge gelijk krijgen. Maar zekerheid heeft zelfs t machtigste aller staatshoofden niet. Hoe uden anderen die dus kunnen hebben? In deze ostandigheden moet waakzaamheid aan opti- isme gepaard worden. Er is geen andere keus. Ten aanzien van de ontwikkeling der gebeur- aissen zou ik verder nog eens met nadruk wil- zeggen, dat de kansen zich ook ten aanzien n ons land nog herhaaldelijk wijzigen kunnen, i worden niet beïnvloed door een gezonken slag- uiser of een paar vernietigde duikbooten of een der min of meer geruchtmakend bericht, maar innen zich wel wijzigen tengevolge van een di- imatieke manoeuvre, of een economischen aatregel, of iets anders dat de bestaande ichtsverhoudingen der oorlogvoerenden sterk ïnvloedt. Met voldoening, zoo verklaart de Minister verder, heeft hij kennis genomen van de warme instemming, welke verscheiden ledën hebben betuigd met het aanbod van goede diensten, in Augustus j.l. door Hare Majesteit de Koningin en den Koning van Bel gië gedaan en in November herhaald. Alhoewel hij betreurt, dat geen van beide stappen tot het ge- wenschte resultaat mocht leiden, meent de minister erop te mogen wijzen, dat de bedoelde pogingen tot herstel van den vrede daarom nog niet noodzakelijk ook voor de toekomst geheel steriel zullen blijken. Handhaving onzer neutraliteit. De buitenlandsche politiek, welke de regeering te midden van den om ons heen woedenden oorlog volgt blijft wat zij van den aanvang af was: eerlijk, zelf standig, waakzaam, de Nederlandsche onzijdigheid grondend op de objectieve, voor allen gelijkelijk gel dende normen van het volkenrecht De besprekingen omtrent regelingen met Groot- Generale staven kunnen door zulke dingen er toe gebracht worden hun plannen geheel te her zien. Alweer voeg ik daarbij: niet alleen in voor anderen ongunstigen maar ook in gunstigen zin. In verhouding tot onze huidige positie is het dus ook zeer wel denkbaar, dat zich gebeurtenissen voordoen waardoor alle gevaar voor ons land ver dwijnt. Eveneens is het denkbaar dat binnen drie maanden de wapens worden neergelegd. Onzekerheid is niet makkelijk aanvaardbaar. Maar het baat niet haar te loochenen. Moed. rust, blijmoedigheid zijn kostbare eigenschappen in dezen tijd. „Volhardt en waeckt". door bur gemeester De Vos van Steenwijk als slotsom van zijn rede gebezigd, is daarbij het beste devies dat wij ons Mezen kunnen. r. p. Brittannië en Frankrijk, waardoor 'n eind zou wor den gemaakt aan het langdurig oponthoud van onze schepen en het willekeurig lossen van zoogenaamde verdachte lading in havens van die landen, vergen inderdaad geruimen tijd. Men verlieze echter niet uit het oog, dat het hier zeer ingewikkelde vraag stukken geldt en dat het een slechte politiek zou zijn, zich te laten leiden door de gedachte, dat in deze materie een snel bereikt resultaat ook een gunstig resultaat zou kunnen zijn. Neutraliteitsverklaring. Terwijl in 1914 bij den aanvang van den wereld oorlog, toen de neutraliteitsproclamatie van dat jaar werd uitgevaardigd, bewapening van belligerente koopvaardijschepen minder gebruikelijk was, is deze toestand reeds in den loop van den wereldoorlog in dien zin veranderd, dat de bewapening van belli gerente koopvaardijschepen thans veelvuldig voor komt. Met dien veranderden fpitelijken toestand moest rekening worden gehouden. In dit verband zij vermeld, dat Nederland in den oorlog van 1914 on der alle neutralen alleen was blijven staan in haar weigering, gewapende koopvaardijschepen van bel- ligerenten toe te laten. Evenals andere landen heeft Nederland waarborgen tegen misbruik van zijn ge wijzigde houding verkregen in beperking van toe gelaten bewapening en bemanning en in voorwaar den, door de plaatselijke overheden in het belang van 's lands veiligheid te stellen. Samenwerking met andere mogendheden. Het is geenszins uitgesloten, dat de Nederland sche regeering in een bepaald geval, waarin haar dit nuttig zou voorkomen, deel zou nemen aan eenige gemeenschappelijke actie van een kring van neutrale staten, die zich niet zou beperken tot Nederland en België of de Oslo-staten. Veel, zoo niet alles, zal afhangen van de vraag, waarop die actie zou zijn gericht. Deelneming aan poli tieke groepvorming tegen een bepaalden staat of groep van staten acht de minister op het voet spoor zijner voorgangers met onze zelfstandig- heidspolitiek niet te rijmen. Wijziging van Pensioenwetten. Ingediend is een wetsontwerp, houdende wij ziging en aanvulling van de pensioenwetten voor de zee- en landmacht, van de militaire we- duwenwet 1922, van de pensioenwet voor het personeel der koninklijke marinereserve, van de Pensioenwet voor het reserve-personeel der land macht, alsmede van de wetten van 31 December 1935 Het officieele Finsche legerbericht van Donder dag luidt: „Te land: Op de landengte van Karelië en aan de oostgrens niets nieuws. De vijand heeft een aan val ondernomen in de richting van Salla en Pet- samo, doch hij werd teruggeworpen. Ter zee: Niets belangrijks te melden. In de lucht: In den loop van Woensdag heeft de vijandelijke luchtmacht getracht twee weinig be langrijke bombardementen ten uitvoer te brengen in het gebied van Ekenas en Strömfors en in laatst genoemd gebied werden zes meisjes gewond. Men heeft nog geen volledige gegevens over de slacht offers en de materieele schade". De kalmte, welke op het oogenblik aan het front op de landengte van Karelïe heerscht, zoo meldt Havas uit Helsinki, is waarschijnlijk slechts een kalmte aan de oppervlakte. Bovendien, wanneer men spreekt van kalmte aan het front, dan moet men zich niet voorstellen dat in het geheel niets gebeurt aan de 100 K.M. front op de landengte van Karelië of aan de 800 K.M. van het Ladoga-meer tot de IJszee. In het noorden opereeren de pa trouilles, op vier plaatsen zelfs op Russisch gebied, om te verhinderen, dat de Russen van voorraden worden voorzien. Bovendien is de artillerie van de Russen voortdurend actief, tallooze granaten worden op de Finsche linies afgevuurd. Ook blijkt uit den Russischen radio-omroep, dat de Russen geenszins hun aanvalsplannen hebben opgegeven en men kan binnenkort een nieuwen aanval ver wachten. De Russische verliezen. Een Zweedsch oorlogscorrespondent in Fin land meldt dat de Russen sedert het uitbreken van de vijandelijkheden 50.000 man aan ge sneuvelden hebben verloren, terwijl ook 50.000 gewond zouden zijn. Hij voegt hieraan toe dat de Russen wel degelijk hun elitetroepen in het vuur hebben gebracht. De 44ste divisie, welke bij Suomussalmi is vernietigd, werd als een model-divisie beschouwd en nam een eerste plaats in bij de parade op het Roode Plein te Moskou bij de herdenking van de October-revolutie. „Svenka Dagbladet" schrijft de. zwakheid van de BEUNOS AIRES 12 Januari (Reuter). Gisteren zijn te Buenos Aires twaalf perso nen omgekomen en acht ernstig ziek ge worden tengevolge van een hittegolf, zoo hevig als men in dertig jaar niet heeft gekend. Het land heeft zeer erg van de droogte te lijden en aan de oogst wordt ernstige schade toegebracht. In de textielfabriek „Bato" te Enschedé heeft zich Donderdagavond laat in het ketelhuis een ernstige ontploffing voorge daan, welke vermoedelijk ontstond doordat zich explosieve gassen in het rookafvoerka naal hadden verzameld. Het ketelhuis werd geheel verwoest en de groote fabrieks schoorsteen barstte. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Als gevolg van de ontploffing zal het bedrijf, waar ruim honderd personen werk zaam zijn, voorloopig moeten worden stil gelegd. Mooie prestatie van een Beverwijkschen jongen. In 7 uur per schaats van Uitgeest naar Sehellingwoude. Een zeer jeugdige Beverwijker,, de 6-jarlge Otto Krommenhoek, heeft Donderdag een op merkelijke prestatie op de schaats geleverd. Hij maakte met zijn ouder een tocht op de schaats van Uitgeest naar Sehellingwoude om daar een bezoek aan zijn grootouders te brengen. De kleine man reed er zeven uur over. Bij een kort bezoek aan zijn grootouders bleek hij nog in zulk een goede conditie te zijn dat hij na een korte rust poos maar weer onder wilde binden om een baantje te rijden. Wanneer deze jeugdige schaat senrijder de voetsporen gaat volgen van zijn overgrootvader, dan zou er in hem zelfs nog een beroepsrijder steken. Zijn overgrootvader was n.l. de bekende Beverwijksche hardrijder Klaas Tuyn. die in zijn glorietijd heel wat prijzen bij wed strijden op de schaats heeft gewonnen. Zeven en zestig Haagsche politieagenten zijn geslaagd voor het esperanto-diploma. Een 11-jarige jongen, J. Broekhuizen is te Kampen zoo ernstig op het ijs gevallen, dat hij een hersenschudding opliep en aan de gevolgen daarvan is overleden. De 19-jarige wielrijder J. M. Kloos is op het Achterklooster te Rotterdam komen te vallen en levensgevaarlijk gewond. De Haagsche rechtbank heeft een bouwkun dige tot f 1500 boete subs. 100 dagen hechtenis veroordeeld wegens belastingontduiking. Een verkiezing voor het Kiescollege dei Ned. Herv. Kerk te Hengelo is door het-classicaal bestuur van Deventer, waaronder Hengelo hoort, Gngeldie verklaard VRIJDAG 12 JANUARI 1940 Abonnementen per week 0.12%, pa* maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal losse nummers 3 cent per ex. Adv^rtentiën: 1-5 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting, ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Sovjet Russiche luchtmacht toe aan de onkunde van de Russische vliegers, die snel demoraliseeren, alsmede aan de slechte kwaliteit van de brandstof, wellte de Russen gebruiken. Bovendien zijn de Sovjet Russische mecaniciens niet handig in het aanpassen van de toestellen aan de weersomstandig heden. Verder wordt gemeld, dat generaal Vinogradof, de commandant van de 44ste divisie, tijdens de slag bij Suomossalmi is verdwenen. De waarde van het materieel, dat door de Finnen is buitgemaakt, wordt op een half milliard franc geraamd. De Finsche radio heeft gezegd dat het Finsche leger alleen den strijd kan voortzetten, wanneer het goed is uitgerust. Reeds heeft men in het geheele land groote hoeveelheden kleeren en gereedschap pen voor het leger verzameld en deze actie wordt voortgezet. Thans is bepaald, dat alle staatinstel- lingen, hierbij inbegrepen de scholen, alle materieel, dat zij niet strikt noodig hebben en wat het leger kan gebruiken, moeten afstaan. Ook wordt een be roep gedaan op de particulieren om het leger klee- dingstukken, dekens, gereedschap als bijlen, hou- weelen, zagen e. d. ter beschikking van het leger te stellen. Zij die deze artikelen niet kosteloos kunnen afstaan, zooals handelaars, zullen van den staat ver goeding krijgen. De speciale correspondent van de „Nya Dagligt Alelhanda in Finland bevestigt de reeds gegeven berichten over den toestand, waarin de Sovjet Rus sische luchtmacht zich zou bevinden. In den aan vang van het conflict hadden de Sovjets 1000 vlieg tuigen tegen Finland in den strijd gebracht en zij hadden groote opslagplaatsen voor benzine en munitie ingericht. Van deze 1000 toestellen waren 450, die overigens van buitenlandsche herkomst waren, geschikt om met succes te worden gebruikt. Van deze 450 machines zijn 170 neergeschoten. Er zijnthans nog 250 vliegtuigen in den strijd. De voornaamste fout van de Russische bevelvoe ring schijnt te zijn geweest, 'dat zij terstond de beste vliegtuigen heeft gebruikt, zoodat het Roode leger op het oogenblik voor groote moeilijkheden staat tengevolge van de vermindering van zijn resei-ves. De piloten hebben overigens een opmerkelijk ge brek aan ervaring getoond. 4000 bommen werden sedert het begin van de vijandelijkheden neerge worpen op 100 verschillende plaatsjes, zonder dat eigenlijke militaire doelen zijn getroffen. Wrijving in het Russische leger. Belangrijke documenten zijn volgens United Press gevonden op gesneuvelde Russen, rapporten, welke erop wijzen, dat er inderdaad wrijving bestaat tusschen de politieke commissarissen der commu nistische partij, die toegevoegd zijn aan de Russische eenheden, en de officieren en manschappen. Er werd o.a. op het lijk van een ondercommissaris een aan- teekenboekjé gevonden, waarin de namen stonden opgeteekend der soldaten, die over het voedsel klaagden en het eten op den grond hadden gewor pen. Van de legerleiders werd geëischt dat derge lijke incidenten in het vervolg zouden worden voor komen. Ook namen van deserteurs en van hen. die ageer den onder de soldaten, stonden genoteerd Havas meldt nog dat de Russische legerberichten, die steeds meer terughoudend zijn, naarmate de tijd voortschrijdt, in Rusland vrij ernstige ongerustheid teweeg brengen Men had namelijk herhaaldelijk verklaard, dat slechts enkele dagen noodig zouden zijn om het Finsche leger te overwinnend In verband hiermede merkt het Finsche blad „Uusi Suomi" op dat sommige Russische organen een arti kel weergeven uit het blad van het Roode Leger, waarin verklaard wordt, dat de Mannerheim-linie even sterk is als de Maginot-linie of de Siegfried- linïe. (Een bericht uit Amerika maakt melding van een loterijivaarbij de hoofdprijs bestaat uit het hu welijk met een zekere Miss Eve lyn, die zich daarvoor beschik baar heeft gesteld.) Er is weieens gezegd dat trouwen, Zoowel voor mannen als voor vrouwen, Een lot is in de loterij; Je kunt er soms een niet mee halen, Een prijsje soms en enkle malen Is er de honderdduizend bij. Maar bij een derglijk vergelijken, Wil men 't niet letterlijk bekijken, Nietwaar, het is zoo maar een beeld; Maar in Amerika (natuurlijk) Wordt het niet enkel strict figuurlijk, Maar waarlijk letterlijk „gespeeld" Daar is een jonge (zeg maar) dame, Thans nog Miss Evelyn bij name, De hoofdprijs in een loterij. In woord en beeld voor de reclame, Wordt deze vreemde jonge dame Geschilderd als een prachtpartij. Ik kan nu gaan moraliseeren, Maar zal die zijde maar negeeren, Hoe makkelijk het hier ook is; Ik zal me op dit punt beperken, Door er slechts over op te merken: Die Miss is wel volkomen mis. 't Succes moet al verzekerd wezen, De mannen schijnen niets te vreezen, Bij t nieuwtje wordt althans gemeld: Zij blijken druk te hoop te loopen, Om vol van hoop een lot te koopen, De prijs wordt dus op prijs gesteld. Ik zeg niet, dat ik het wil hopen, Maar 'k vrees wel dat dit uit zal loopen Op 't eerste loterij geval. Waarin de toekomst zal bewijzen, Dat hier een niet in plaats van prijzen De grootste vreugde brengen zal. P OASU9.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1