IJmuider Courant RUIMT OPI De Elfstedentocht. NEDERLAND - Zeeweg 80-84 IJmuiden-Oost Filialen Santpoort en Velsen-Noord Geslaagde ijsbruiloft op Marken. dancing] ff Aëmma uitgeest Kolennood in Duitschland, Mislukte staatsgreep in Ecuador Elf-steden tocht. Nieuw wereldrecord voor Alie Stijl. Urk moeilijk te bereiken Visscherij-Snufjes. 25e JAARGANG No 62 Uitgave Lourens Costei. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau KJmuider Courant. Kennemerlaan 42, 13,muiden. Telefoon 5301, Postgiro 310791- Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie! P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM hoofdredacteur! ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 13 JANUARI 194Q Abonnementen per week ƒ0.1254, p« maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f035, elke regel meer ƒ0.10. Eigenlijk moest hij elk jaar gehouden worden. Dat is immers zoo met alle „klassieke" kracht metingen op alle gebieden van sport. Maar ons grillige klimaat staat dit nu eenmaal niet toe. De Nederlandsche kampioenschappen schaatsenrij den, waarvoor maar-één goede ijsbaan en enkele dagen gelegenheid tot voorbereiding vereischt worden, kunnen al lang niet ieder jaar worden verreden. Hoeveel minder moeten dan nog de kansen zijn van den Elfstedentocht, die vergt dat de wateren van een heele provincie, met inbegrip „van de meren, een ijsvloer van voldoende sterkte dragen. Dat is nu wel bereikt. Maar de moderne tech- niek, die niet alleen menschen en steden veel beter weet te vernietigen dan vroeger, maar ook jjs waarmee overigens het handelsbelang be- vorderd wordt heeft deElfstedenvereeniging voor nieuwe moeilijkheden geplaatst. Zoo krach tig hebben de ijsbrekers zich op sommige Friesche kanalen geweerd, om het goederenvervoer te wa- ter zoo lang mogelijk in stand te houden, dat die nu vol vastgevroren schotsen zitten en niet be rijdbaar zijn. Zoodat Hepkema en de zijnen, daarbij gebonden aan de heilige traditie van hun elf steden, die in elk geval alle bezocht moeten worden, genoodzaakt zijn geweest andere verbin dingen te zoeken. Maar hun ervaring en volhar ding hebben deze ijspadvinders-bij-uitnemend- heid natuurlijk op het goede spoor geleid en zij hebben den Tocht nu voorloopig vastgesteld op a.s. Maandag. De Elfstedenvereeniging bestaat nu éénendertig jaar maar de traditie der elf steden is, niet alleen uit schaatsenrijders-oogpunt bezien, veel ouder. En dus is het begrijpelijk dat de Friezen geen route aanvaarden wijlen waarin ook maar één dei- elf zou "ontbreken. In dat opzicht zijn zij even tra ditioneel als de Engelschen zich plegen te toonen. Ook in hun sport. Geen Engelschman zou de mogelijkheid aanvaarden dat de Derby niet op de baan te'Epsom zou worden geloopen, ofschoon het een vlakke baan-race heet te zijn en de baan niet vlak is maar vrij sterk helt. Evenmin ware het denkbaar dat „the Boat Race", Oxford-Cam- bridge, ergens anders dan op de Theems tusschen Putney en Mortlake werd verroeid, ofschoon het traject bochtig is, vol ongelijkmatige stroomver snellingen zit en soms zooveel nadeel van den wind ondervindt dat de loting-voor-de-boeien bij voorbaat over het resultaat van de race beslist. Bij klassieke wedstrijden moeten zulke dingen 'op den koop toe genomen worden. En zoo weten de deelnemers aan den Elfstedentocht bij voor baat dat, als zij straks stukken ijs te verwerken krijgen, die meer tot een strompelpartij dan tot schaatsenrijden aanleiding geven, dit eenvoudig 'niet anders kan. Dat moet men voor het classicis me over hebben. Hepkema heeft natuurlijk de -beste oplossing gevonden, die mogelijk was, maar zijn elf steden moést hij hóuden. Het moet voor de Friezen een trots en een vreugde zijn dat onze meest-traditioneele sport gebeurtenis onafscheidelijk aan hun provincie verbonden is. En dat komt hun toe ook, want zij zijn onze béste schaatsenrijders. Uit andere stre ken des lands mogen soms snelheidskampioenen op de officiëele wedstrijdbanen voorkomen, zooals het phenomeen Jaap Eden, C. C. J. de Koning en van der Scheer, maar als de meeste goede rijders per provincie gezocht worden spant Friesland verre de kroon. Dat hebben we in deze weken weer eens in Haarlem en omgeving kunnen waar nemen want de vele Friesche soldaten, hier ge legerd, onderscheiden zich op iedere ijsbaan, op eiken singel, op elk kanaal. Dat herinner ik mij ook uit de vorige mobilisatie, toen wij in den strengen winter van 1916 wekenlang ijsdienst hadden en de Friezen altijd aan den kop reden bij „onze opleiding" en op den duur niet waren in te halen.. Hepkema is een geboren en getogen Fries, zoo als zijn naam ook al aanduidt. Een veelzijdig man, die twee beroepen uitoefent, namelijk die van dagbladdirecteur en van advocaat, en desondanks tijd weet te vinden om zich 's zomers met geest drift aan het zeilen en 's winters met evenveel geestdrift aan het ijs te wijden. Hij is een werker, een enthousiast en een hartelijk mensch: als het ware voorbestemd om ook de leiding van zulk een onderneming als de Elfstedentocht, die steeds met groote haast en niettemin met grondigheid voor bereid moet worden en zooveler vriendschappe lijke samenwerking eischt, met succes te voeren. Dat wensch ik hem ook ditmaal. Moge zijn Elf stedentocht 1940 al zijn voorgangers overtreffen! In de elf steden: Leeuwarden, Dokkum, Harlin- gen, Franeker, Bolsward, Sneek, IJlst, Sloten, Workum, Hindeloopen en Stavoren zijn iedereen en alles gespitst op de komende groote gebeuxte nis: den wedstrijd en den tocht over 200 K.M. En er schijnt nu nauwelijks meer mogelijkheiid te bestaan dat dooi het doorgaan nog zou kunnen verhinderen. R. P. O O O O O Profiteerde U al van de extra opruimingskorting op alle artikelen (Bovendien veie cutikeien met 25-50 pCt. (Kocting) (Adv. Ingez. Med.) Volendam organiseert ook een bruiloft. Marken moge zijn karakter als visscherseiland verliezen, de tradities blijven er bestaan. Dit be wees de bruiloft, welke er Vrijdagmiddag op het havenijs werd gehouden. De oorsprong van deze traditie ligt eeuwen terug en de laatste maal vond een dergelijk ijsfeest in 1917 plaats. Nu men in de gelegenheid was dit nogmaals te doen werd daartoe zonder schroom door de Mar ker ijsclub besloten. Op onze vraag: „Is dit feest uitsluitend uit reclame-oogpunt georganiseerd?" kregen wij ten antwoord: „Neen, dat is niet het eenige doel". Men vreest echter, dat dit de laatste maal zal zijn dat een bruiloft op het ijs in scène gezet kan wor den. De Marker kleeding raakt meer en meer uit de mode en wanneer over enkele jaren het eiland ingepolderd zal zijn, is zij misschien geheel ver dwenen. Dit voor oogen houdende, wilde de be volking nog eenmaal haar erfkleeding voor den dag halen en aan de massa toonen wat een Mar ker bruiloft is. Duizenden vreemdelingen hebben Vrijdag genoten van het schouwspel, dat men ook kan zien als een modeshow van bijzondere soort. Niet één waarop nieuwe modellen getoond worden, doch een show uit de oudheid. Immers op deze bruiloft droegen de gasten een keur van kleedlngstukken, opgehaald uit de „bouwekist", waarin voorouders 200 a 300 jaar geleden hun bruiloftskleeding bewaarden, deze kleedlngstuk ken werden van vader op zoon en van moeder op dochter zorgvuldig bewaard. De generatie van thans demonstreerde Vrijdagmiddag op levendige wijze deze kleeding. De vier bruidsparen droegen de vier typische bruiloftscostuums. Zij zaten te midden van de gasten aan de welvoorziene tafels, waaraan de dranken en het gebak werden rondgediend. Iedere bediende had zijn eigen taak en welke deze was konden de kenners zien aan de kleeding, welke gedragen werd. Typische dansen vormden het slot van het feest, althans voor het publiek, want 's avonds verzamelden de gasten zich weer, om het restant van de boerenjongens met suiker en de roode wijn, de traditioneele Marker bruiloftsdran- kèn, op té maken. Ook Volendam krijgt zijn bruiloft lil navolging van Marken zal Zondagmiddag om half drie te Volendam een origineele Volendam- mer bruiloft met muziek en dans op het ijs wor den georganiseerd. ZONDAG A.S. van 36 uur MUZIEK van „THE REVELLIS'. Vanaf 7 uur en volgende ZONDAGEN MICK WHITE'S Show-, Dans- en Stemmingsband. (Adv. Mgez. Med.) Hoog en laag leidt onder het gebrek. BERLIJN, 13 Januari. De hevige koudegolf, die men ook in Duitsch land thans ondergaat heeft Berlijn op zijn zwakste plek getroffen, in de verwarming namelijk. De kolenvoorraad daalt evenredig aan de temperatuur, terwijl de binnenschepen die groote hoeveelheden huisbrand moeten afleveren, vastgevroren liggen in de havens waar zij thuis hooren of onderweg door het ijs zijn tegengehouden. Het officieele rantsoen is slechts 50 kleine bri ketten per gezin per weelq maar een groot aantal menschen kan geen voldoende gunstige plaats krij gen in de queus, die 's morgens voor de kolenhan delaren staan opgesteld. Aanvankelijk werden de lagere klassen door den kolennood het zwaarst getroffen, maar thans zijn de groote kamers en de centrale verwarming van vele flatgebouwen' in het welgestelde westen der stad een grooot nadeel voor de bewoners. In vele gevallen hebben de huiseigenaren de centrale ver warming buiten werking gesteld» en gezinnen ge dwongen tot het ijlings improviseeren van een stookgelegenheid in één enkele kamer of het ge bruiken van electrische verwarming, indien men die kon krijgen. Voor zoover de centrale verwar ming in sommige flatgebouwen nog aangesloten is heeft men slechts brandstof toereikend voor drie dagen per week. De eigenaars van enkele der grootste kantoorgebouwen Unter den Linden heb ben hun huurders medegedeeld dat zij nog slechts voor een enkelen dag kolen in voorraad hebben. Vierduizend departementsambtenaren zijn naar huis gestuurd om daar verder te werken, daar er geen kolen in hun kantoorgebouwen beschikbaar waren. Voorts hebben veel cafés en restaurants hun deuren gesloten. Ook de groentemarkt in de openlucht wordt tot nader order niet gehouden. Tegen het gebruik van hout om het tekort aan kolen aan te vullen wordt door de kranten en in filmjournaals heftig geageerd, daar hout thans een waardevolle grondstof voor cellulose en voor klee- dingstoffen is. Maar zelfs een officieele ban tegen het gebruik van hout als stookmateriaal was niet in staat deze handelwijze in sommige arbeiders kringen tegen te gaan. Men heeft aangekondigd dat de spoorwegen het passagiersvervoer zullen beperken om meer men schen en materiaal voor goederenvervoer beschik baar te krijgen, wat zoolang de koud aanhoudt klaarblijkelijk uitsluitend brandstoffenvervoer zal zijn. De kranten versterken het geheel van maat regelen door een beroep op het puibliek te doen „om af. te zien van overbodige en niet dringende reizen". Ook op het voedselprobleem is de koude van in vloed want aardappelen, die het belangrijkste voe dingsmiddel zijn, kunnen tengevolge van de weers omstandigheden niet vervoerd worden, terwijl zij in den grond bevriezen waardoor zij voor de con sumptie onbruikbaar worden. Naar verluidt echter zullen de broodrantsoenen worden verhoogd indien de huidige aardappelvoor- raad ontoereikend zou blijken- (United Press). FOOLSCH KOOPMAN TER DOOD VEROORDEELD. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De bijzondere rechtbank te Bromberg heeft den Poolschen koop man Mania ter dood veroordeeld. Blijkens het von nis heeft de man op den „bloedigen Zondag" te Bromberg een aantal Polen aangevoerd, die „volgens tevoren opgestelde lijsten Volksduitschers uir. hun woningen hadden gehaald en op gruwelijke' wijze vermoord". Vuurgevecht te Guayaquil Uit Guayaquil wordt aan H&vas gemeld, dat Vclasco Ibarra, de verslagen candidaat voor het presidentschap, gepoogd heeft een staatsgreep te ondernemen, geholpen door een aantal socia listen en afdeelingen van de luchtmacht van Ecuador. Een twintigtal socialistische leiders te Quito en Guayaquil is gearresteerd. Ook Velasco Ibarra zelf is gevangen genomen en aan boord van het oorlogsschip „Eloy Alfara" gebracht. De troepen van het garnizoen van Guayaquil hebben zich verzet tegen de poging tot opstand, zij openden het vuur op de samenzweerders en zes personen werden gedood en veertien gewond. De arbeiders hebben een algemeene staking te Guaya quil afgekondigd. De voornaamste leiders van den opstand zijn te zamen met Ibarra aan boord van het oorlogsschip „Eloy Alfara" gebracht. Zij zullen hier gevangen blijven tot het vonnis over hen zal worden uitge sproken. De muiters van het militaire vliegveld van Guayaquil, die aan den opstand hebben deel genomen, zullen voor den krijgsraad verschijnen. De commandant van het vliegveld, die zich aan het hoofd van de muiters had gesteld, is gevlucht. Te Quito is alles kalm. ZWEMMEN Ze gaan dus weer langs de elf steden rijden, Als het blijft vriezen, gaat het Maandag doop, Een heelen dag liaing zonder uit te scheiden, Nou, ik beken, daar heb ik eerbied voor. Ik slaag erin, om op de been te blijven En min of meer voorzichtig uit te slaan, Maar verder zal ik er niets over schrijven, Dan dat die tocht boven mijn kracht zou gaan. Dat zal in Friesland weer een vreugde geven, Die enthousiasten voor de schaatsensport, Kunnen geen grooter ijsfestijn beleven. Dan als die tocht weer eens gereden wordt. Er zullen er weer zeker velen falen, Het is ook waarlijk lang geen kleinigheid, Om op die lange reis het eind te halen, Zelfs als je zeer behoorlijk schaatsemrijdt. Maai- velen zullen ook het 'doel bereiken En later als ze weer naar huis toe gaan Wat zelfbewuster uit de oogen kijken, Met trotsch besef: dat heb ik toch gedaan. De groote rit langs de elf Friesche steden Is in ons land een sportgebeurtenis, Op echte Nederlandsche wijs bestreden, In eenvoud en in vreugd, sportief en frisch. P. GASUS. „Het Huis Assamburg", Assendelft DANSEN Zondag Nergens zoo fijn als in de n D lg rcTEU dancing van Cor Kleyn vKRfca I tN 's Middags en 's avonds vrij dansen (Adv. Ingez. Med.) Het record 100 yards schoolslag verbeterd. Nederland heeft er een wereldrecordhoudster bij gekregen en tegelijkertijd is er één verdwenen: Vrijdagavond heeft Alie Stijl, lid van „De Meeu wen", in het Sportfondsenbad-Oost te Amsterdam het wereldrecord over 100 yards schoolslag, dat se dert 14 Augustus van het vorig jaar op naam stond van Doortje Heeselaars met ee ntijd van 1 min. 15.6 sec., gemaakt te Rotterdam, met niet minder dan 2.6 sec. verbeterd en gebracht op 1 min. 13 seconden. Bakfietsen bieden ook geen uitkomst Na een zeer moeilijke reis zijn Vrijdagmid dag om ongeveer half zes vier personen met bak fietsen van Kampen op Urk aangekomen. Het gewezen eiland is door de vorst geheel geïsoleerd en al het voedsel en andere levensbehoeften moeten over het ijs worden aangevoerd. Tot nog toe geschiedde dat per ijsvlet, hetgeen echter zeer veel tijd vergde. Vrijdag heeft men daarom gebruik gemaakt van bakfietsen in de veronder stelling, dat dit den reisduur aanmerkelijk zou bekorten. Het ijs vertoonde echter verschillende groote scheuren, zoodat de lading, bestaande uit drie vaten visch, boter en vleeschwaren, tot drie maal toe moest worden uitgeladen. De reis duurde daardoor van 's morgens zes uur tot des avonds half zes. Hedenochtend zou op Urk een vliegtuig van de K-L.M. arriveeren, dat post zou aanvoeren en medenemen. Nog voortdurend nieuwe miltvuur- gevallen, Groote hoeveelheden veevoeder geblokkeerd. Naar wij vernemen doen zich op vele plaatsen in hét district Noord-Holland en noordwestelijk Utrecht. Van den veeartsenijkundigen dienst nog eiken dag nieuwe gevallen van miltvuur voor. Tot dusver zijn In totaal 78 gevallen gemeld, Door den dienst is een onderzoek ingesteld bij verscheidene veevoederfa brieken, waar een hoeveelheid veevoeder, dat naar men vermoedt met miltvuurbacteriën is besmet, voor den verkoop is geblokkeerd. Voorts zijn onder toezicht van den dienst een aantal boerderijen, waar zich miltvuur heeft voorgedaan, ontsmet. Van de - zieke" beesten." :zij-n de-"-meeste--gestorven;- - Een Marker bruiloft op bet ijs werd Vrijdag onder groote belangstelling in scène gezet. Voorafgegaan door een harmonica-speler begeeft de stoet zich naar de bmnenWen, waar het feest plaats vond CDXXXVII. Zoo langzamerhand zijn we van de feestdagen uitgerust en is alles in de vaart wat daarvoor in aanmerking komt. Een paar booten zijn nog maar van vóór de Kerstdagen binnen, nl. de Maria IJM 95 en de Claesje RO 46, zoodat er op het oogen- blik al weer een goede twintig booten in de vaart zyn, waarvan er gisteren maar één binnen was, nl. de Viking Bank. Er kan dus spoedig wat meer viséh verwacht worden en dat wordt meer dan tijd, want wat we tot nu toe in het nieuwe jaar gehad hebben is een bitter beetje. De handel klaagt steen en been en het is vooral de straat handel, die er nu heelemaal uit ligt. Maar hoe krijgen we het anders? De omstandigheden zij nu eenmaal van dien aard, dat we zoo maar niet een dertig of veertig opgelegde booten naar zee kun nen zenden als er al eens zooveel beschikbaar mochten zijn. Het eenige middel om de binnen- larudsche markt ruimer te voorzien is invoer uit Scandinavië, maar daar schijnt men een beteren afnemer te hebben dan ons land. Wat er hier uit het Noorden op de markt komt is niet van zulken omvang, dat de gezinnen met schrale beurzen aan de beurt komen. Want alles is natuurlijk zoo duur, dat visch een luxe-artikel geworden is en dit voorloopig ook wel zal blijven. Met de haring staat het even anders. Er is deze week een groote partij haring uit Noorwegen in gevoerd. zoodat de rookerijen weer wat hébben kunnen koopen. Als deze consignatiezending voor den importeur loonend is geweest als de zen ding tenminste voor zijn rekening was zal er wel meer geïmporteerd worden, want haring is nog altijd een gewild artikel. Rechtstreeks uit zee kwa men er deze week nog 1875 kisten, waarvan 1370 van de Viking Bank IJM 183, die dank zij deze verrassende vangst ongeveer f 12.000 besomde. Er kwamen deze week slechts zes trawlers aan de markt en de besommingen waren ruim voldoen de, zou ik zeggen. Op de Viking Bank volgde de Bergen IJM 16 met c.a, f 7700, wat ook nog een mooie reis genoemd mag worden. De Knikker IJM 4 was de laagste, maar f 4880 is voor deze tus- schenfooot. nog niet- slecht. Van een verbetering van den aanvoer door het in de vaart brengen van trawlloggers zie ik voor loopig nog niets komen. De hooge premie, die voor molestrisico betaald moet worden, schijnt een sta- in-den-weg te zijn voor het in de vaart brengen van deze schepen' In een klein berichtje in de IJmuider Courant werd deze dagen verteld, wat de drie grootste trawlers van „De Vem" in 1939 besomd hebben. Dat is heel wat geweest. De Delft en de Haarlem haalden het dubbele van een normale jaarbesom ming van een Noordzeeboot. Zoodat gebleken is dat dit type schepen, waarover men, toen ze voor het eerst in de Visschershaven kwamen de schou ders ophaalde bewezen heeft voor onze haven en onze visscherij een geschikt type te zijn, vooral door htm groote vang. en leadcapacitéiten voor de harïngvisscherij. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1