VELSEN f Zondagsdienst der apotheken. ONS KNIPPATROON Radio van de Centrale is en blijft het ideale Voor Dameskousen uaat JCCeuteifuris Een laatste groet. c I! De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag Waargenomen door de IJmuider Apotheek op het Koningsplein. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. BOUWMEESTER-ENSEMBLE VOOR O. EN O. Wederom een goede uitvoering in het Patronaat, Verwelkomd door het pittige rhythme van de band van het 42ste, woonden we Vrijdagavond een voorstelling bij van het Frits Bouwmeester-ensem ble in het Patronaatsgebouw, dat wederom geheel bezet was met militairen, belangstellenden voor een der vele uitvoeringen wederom georganiseerd door het comité voor O. en O., dat in de positie IJmuiden blijken geeft van groote activiteit. En wat meer is, dat iedere keer weer zorgt voor een voorstelling, die klinkt als een klok. Medewerkenden waren ditmaal Dogi Rugani, Frits Bouwmeester, Ferdinand Koolbergen en Max Weber. Een aantal vlot gespeelde sketches, aaneen geregen door de vrool-ijke, populaire melodieën van het regimentsorkest, hield de aandacht steeds ge spannen. Dit pleit voor het optreden van de leden van het ensemble, die dit succes uitsluitend te dan ken hadden aan hun- spelcapaciteiten, daar zij moesten werken met primitieve hulpmiddelen, in het gebouw aanwezig en vaak een beroep moesten doen op de fantasie van het publiek om een ont brekende figuur, pruik, grime of tooneelrequisiet aan te doen vullen. Zooals gewoonlijk vormden ernst en luim een aangename afwisseling. Smakelijk gelachen is er om de sketch „op het zondaarsbankje", transfor- matieschetsen uit de rechtszaal, waarin Dogi Ru gani en Frits Bouwmeester toonden artisten van het ware ras te zijn Een-acters van J. B. Schuil, Robert Brown en Robert Cigal vormden o.rr.. het gedeelte voor de pauze. Daarna zagen we in de transformatieklucht „Hoe wordt ik filmster?" van Koolbergen, dat Frits Bouwmeester op waardige wijze de voetstappen van zijn voorzaat, den grooten Louis, volgde. Zeven verschillende typeeringen in deze sketch beeldde hij op een knappe wijze uit en hij „jongejande" zooals we het vroeger wel van den onvergetelijken Louis de Vries hebben mogen zien. Er werd in het kader van den avond gezien veel van het drietal acteurs gevergd, zoo niet te veel. Een vlot afgewerkt programma en de gulle bijval waren hun welverdiende belooning. Max Weber beoefende met veel succes „de zwarte kunst" als prestidigateur met al de gehei men daaraan verbonden en deed het publiek, zoo als in zoovele gevallen, weer eens gapen van ver bazing over de mogelijkheden van het „ohne Schwindel". Een herhaling van deze uitvoering wordt Zater dag 20 Januari a.s. te Beverwijk gegeven. En de commissie voor O. en O. van de positie IJmuiden is reeds weer druk aan het werk met voorbereid selen te treffen voor een volgenden avond. Die wederom met belangstelling tegemoet gezien wordt. W. MIDDAGJArONNETJE. HET DIERENASYL. Hel verbouwen van twee perceelen aan den IJmuiderstraatweg tot dierenasyl en vergaderlokaal voor de afdeeling Velsen van de Nederl. Vereeni- gjng tol bescherming van dieren is, na gehouden aanbesteding, opgedragen aan den heer C. Jansen alhier. Architect is de heer H. de Vries te Velsen- Noord. GROOTE DIEPGANG. Het gisférèn1 ;'mèt. een ladiifg" stukgoederen Van Amsterdam naai- Batavia vertrokken Nèderland- sche motorschip Poèlau Bras 'passeerde het Noord zeekanaal met een diepgang van 8.1 Meter. SCHEEPVAARTVERKEER VLISSINGEN. Gedurende het afgeloopen jaar werd de haven van Vlissingen bezocht door 1707 zeeschepen met 1.816.822 N.R.T. tegen 2031 schepen met 2.425.519 N.R.T. in het jaar tevoren. Voorts 266 schepen van de Mij. „Zeeland" tegen 390 schepen van deze ree- derij in 1938 en 5054 schepen van den Prov. Stoom- bootdienst tegen 5531 schepen in het voorafgaande jaar. Sedert de laatste vier maanden van 1939 liep het verkeer in de haven dus belangrijk achteruit ten gevolge van den oorlogstoestand in de scheep vaart BEROEP NIET-ONTVANKELÏJK VERKLAARD Bij Koninklijk besluit is niet-ontvankelijk ver klaard het beroep van H. J. A. van Olffen, di recteur van de N.V. Lindbergh Touringcars te Amsterdam, tegen de beschikking van de com missie, waarbij afwijzend beschikt is op het ver zoek van de N.V. Lindbergh Touringcars om vergunning voor het exploiteeren van autobus sen in de uitoefening van dagelij ksche autobus diensten tusschen Amsterdam en IJmuiden, Am sterdam en Arnhem en tusschen Amsterdam en Groningen. JEUGDDIENST „GOEDE HERDERKERK". A.s. Zondag organiseert de Vereeniging van Hervormde Jóngeren te IJmuiden-Oost een Jeugddienst uit de Goede Herder-kerk aan den Velserduinweg. Deze dienst begint 's namiddags 5.30 uur en wordt geleid door ds. A. A. Wildschut *jit Rotterdam. Er is zang door het dubbelgemengd kwartet „Laudamus". V. Z. V. VERGADERT. A.s. Maandag zal V. Z. V. in de bovenzaal Op de vergadering staan verschillende punten dering houden. Op de vergadering staat verschillende punten als: bestuursverkiezing, commissieverkiezingen, enz. Na afloop zal gelegenheid zijn om te dan sen De aanvang is om 8 uur precies. SPAARKAPITAAL IN DECEMBER BIJ DE NUTS- SPAARBANK VERMEERDERD DOOR BIJSCHRIJVING DER RENTE. Tegoed der spaarders op 1 Januari 1 1/4 millioen. Gedurende de maand December 1939 werd bij de Nutsspaarbank alhier ingelegd: a. Kantoor Julianakade f 20.041,43 b. Kantoor Willebrordstraat f 14.831.96 c. Kantoor Santpoort f 1.752.61 d. Kantoor Velsen-N. f 965,22 Aan rente werd bijgeschreven: a. Kantoor Julianakade f 21.048,90 b. Kantoor Willebrordstraat f 9.994,12 c. Kantoor Santpoort f 1.829,69 d. Kantoor Velsen-Nf 1.909,66 f 34.782,37 Totaal dus f72.373,59. En terugbetaald: a. Kantoor Julianakade f 32.932,04 b. Kantoor Willebrordstraat f 14.384,23 c. Kantoor Santpoort f 2.329,71 d. Kantoor Velsen-Nf 6.596,56 f 56.242,54 Het inlegkapitaal vermeerderde dus met f 16.131,05 Het tegoed op 1 December 1939 bedroeg f 1.233.905,65 Het tegoed op 1 Januari 1940 bedraagt f 1.250.036,70 Uitgegeven Werden 13 nieuwe spaarbankboekjes £ii ingetrokken 15 spaarbankboekjes. Eenvoudig, doch gekleed model voor den middag met afkleedende, vierkante halslijn. Ingehaalde ruimte op de schouders, die men echter ook kan verwerken in eenige bustenaden. Korte mouwen. Doorloopende baan middenvoor, van waar de cein tuur begint, die op den rug gestrikt wordt. Benoo- digde stof voor maat 44 ongeveer 4 Meter. Het patroon is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij Kennemerlaan 42, IJmui den en Breestraat 29, Beverwijk. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENIGING. De Haarlemsche Orkestvereeniging geeft in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem Zondag 14 Januari a.s. een namiddagconcert onder leiding van Marinus Adam. Medewerking verleent het gemengd dubbel- kwartet „BACH" uit Haarlem onder leiding van den heer P. M. Germes. Het programma vermeldt: Symphonie in Es-groot van W. A. Mozart: Tenebrae Tactae Sunt en Eram quasi Agnus, beide van G. A. da Palestrina; Pater Noster van G. Verdi, Zorgennacht.van Nico Hooger- werf; Kerstliedje, van Bernard Diamant; Harp- zangh van Philip Loots; het symphonische gedicht Le chasseur maudït van César Franck en Unga- rischer Marsch van Hector Berlioz. De Rijkspostspaarbank in December Tegoed verminderde met ruim 15.000. Ook in de maand December was het totaal der opgevraagde gelden bij de Rijkspostspaarbank weer grooter dan dat der beleggingen. Het nadeelige verschil bedroeg f 15.806.64. Er werd ingelegd f 100250.49 en terugbetaald f 116057.13. Van de ver mindering kwam ruim f 13.000 voor rekening van de beide IJmuidensche kantoren, terwijl aan de Santpoortsche ruim f 7000 meer werd terugbe taald dan ingelegd. Alleen de beide Velsensche kantoren maakten een sprong in de goede richting. Velsen-Noord ging zelfs c.a. f 3500 omhoog. Dit is dan ook het deel der gemeente, waar de economi sche toestand der bevolking het gunstigst is. In Velsen-Noord zijn zeer weinig werkloozen. Er werd aan de verschillende kantoren ingelegd en terugbetaald: Kantoor IJmuiden: Ingelegd f 36.532.97 Terugbetaald f 45926.92 Minder ingelegd dan terugbetaald Kantoor IJmuiden-Oost: Ingelegd Terugbetaald Minder ingelegd dan terugbetaald Kantoor Velsen: Ingelegd Terugbetaald Meer ingelegd dan terugbetaald Kantoor Velsen-Noord: Ingelegd Terugbetaald Meer ingelegd dan terugbetaald Kantoor Santpoort-Dorp: Ingelegd Terugbetaald Minder ingelegd dan terugbetaald Kantoor Santpoort-Station: Ingelegd Terugbetaald f 9393.95 f 15195.48 f 18943.67 f 3748.19 f 6831.97 f 5867.05 f 964.92 f 9804.94 f 6318.04 f 3486.90 f 20588.67 f 24599.05 f 4010.38 f 11296.46 f 14402.40 GESLAAGD VOOR STENOGRAFIE Te Amsterdam slaagden voor het diploma kantoor stenograaf 130 Ned. (Groote) de dames D. Karssen, Velsen-Noord en R. Passchier, Beverwijk. Voor het diploma typist(e) de dames C. Gillis;en. C. Snijders en M. de Pagter, IJmuiden, T. Banrler, Santpoort, N. Schelling, Velsen-Noord; M. Danger' mond. T. van Eek en A. Zwager, Beverwijk, A. v. Ploeg, Heemskerk en de heeren H. Vischman, IJmu den en J. Bosman, Velsen-Noord. De geslaagden werden opgeleid door mevr. P. Ruiter-Smelik te Velsen-Noord. PROPAGANDAFILM BIJENTEELT. Maandag 15 Januari a.s. geeft de afdeeling Vel sen en omstreken van de Vereeniging tot bevorde ring der bijenteelt in Nederland een propaganda- avond in het Vereenigingsgebouw der Vrijzinig Hervormden aan den Stationsweg. Tevens wordt de bijenfilm vertoond van den heer de Meza. LIJST VAN GEVONDEN VOORWERPEN. Hoofdbureau van politie (Willemsplein)twee belastingmerken, een bankbiljet, een kinder handschoen, een dameshandschoen, een meisjes portemonnaie, twee rol pakking, een polshorloge, Bureau IJmuiden Oost (Engelmundusweg) een vulpen, een rijwïelslot, een horloge met ket ting', een portemonnaie met inhoud, een oor knop, een damestasch, een ceintuur, een ketting, een rijwielbelastingmerk, een kinderpopje, een huissleutel, een handschoen. Bureau Velsen Noord (Wijkerstraatweg)een kinderschaats, een blad spaarzegels, een rijwiel belastingmerk. een zakmes, twee doozen en eenige losse lijnkoeken, een reservewiel van een auto, een polshorloge, een damesbeursje met in houd, een witte overall, diverse handschoenen; aan komen loopen een hondje. Politie Santpoort Station: een snelbinder en eenige handschoenen. Minder ingelegd dan terugbetaald f 3105.94 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 82. WANNEER STEMPELEN? De stempeluren in de week van 15 t.m. 20 Jan. a.s. zijn voor de verschillende organisaties als volgt vastgesteld: Algemeene Nederlandsche Bouwarbeidersbond 9—9.20. Algemeene Nederlandsche Metaalbewerkersbond 9.25—9.45. Werkloozenvereeniging 9.5010.20 IJmuider Transport Federatie (N.A.S.) 10.30 10.45 uur. Ongeorganiseerden 1112 Kleine bonden 99.15 R.-K. bonden 9.2010 uur. IJmuider Federatie 10.2011.05 Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders 11.10—11.40 Oud-Katholiek Vakverbond 11.4512 uur. i VAN WIEN IS DIE HOND? Aan het hoofdbureau van politie zijn inlich tingen te verkrijgen omtrent een hond, die daar is komen aanloopen. Signalement: donkergrijs, kortharig hondje, reu. voorzien van halsband. Veelbelovende N. C. R. V.-avond. Aantrekkelijk programma samengesteld. Voor den op Donderdag 25 Januari.in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw te houden N.C.R.V.- avond blijkt de belangstelling reeds nu zoo groot te zijn, dat op een uitverkocht huis moet worden gerekend. Het feit ,dat de voorzitter van het hoofd bestuur, de heer mi". A. van der Deure als spre ker komt was blijkbaar reeds voldoende om velen te doen besluiten den N.C.R.V.-avond bij te wonen. In het pogramma is voorts een plaats ingeruimd aan den heer Van Dorp uit Rotterdam, die vorig jaar zoo'n groot succes oogstte als declamator. Verder verleent medewerking het Christelijk Gemengd Koor „Vox Humana", dirigent de heer P. J. Potgieser. Het gebruikelijke kopje thee zal op dezen avond niet ontbreken, evenmin als de traciatie. ditmaal aangeboden door de Zaansche Koekfabriek Van Delft te Zaandijk. Voor 350 bezoekers zal deze firma bovendien nog een verrassing beschikbaar stellen. Ongetwij feld zal ook nu de zaal van het Ned. Herv. Ver eenigingsgebouw te klein zijn om alle liefhebbers voor dezen mooier, avond te kunnen bevatten. JAARVERGADERING VAN DE TUINBOUW- STUDIECLUB. De Tuinbouw Studieclub zal op Donderdag 18 Januari in het veilinggebouw „Centrum" haar jaarvergadering houden. De agenda vermeldt o.m. de jaarverslagen van secretaris en penning meester. bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren R. W. A. Muyen en A. Martens, die zich herkiesbaar stellen en ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. Schoehuis. Ook zullen in deze bijeenkomst de prijzen worden uitgereikt behaald bij de inzendingen. CHRISTELIJKE MEISJES VEREENIGING „ORA ET LABORA". Op Vrijdag 26 Januari houdt de Chr. Meisjes- vereeniging „Ora et Labora"'in het Ned. Her vormd Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijk straat een vergadering, waarin een lid van het hoofdbestuur van de Vereeniging tot beharti ging van de belangen voor jonge meisjes" een le zing met lichtbeelden zal houden. 5 Stations 5 0 cent per week Wol- en Handwerkzaak Velserduinplein 9 IJmuiden-Oost Vraagt eens onze zeer mooie tBem&eig Jiousen a f. 1.10 Mooi ijs op Ringvaart en Fort- gracliten. Vrijdag hebben niet alleen de ijsbanen groote belangstelling getrokken, doch ook de Ring vaart en de Batterij aan het einde van deze sloot. De kwaliteit van het ijs is daar prima. Het ijs op de Fortgrachtén is eveneens prachtig. Van de Ringvaart af kunnen dus a.s. Zondag al aardige tochtjes gemaakt worden. Voor de groote Molen- en Meerentocht, een 50 K.M. schaatsprestatie voor toeristen, welke is uitgeschreven door de Zaansche V.V.V., blijkt onder de Beverwijksche schaatsliefhebbers groote animo te bestaan. Zondagmorgen te 9.30 uur zullen dan ook verscheidene Beverwijkers star ten van af den Dam te Zaandam. Wij wenschen onze plaatsgenooten goed ijs en een prettigen tocht toe. Men kan zich voor deelname nog aanmelden vóór Zondagmorgen 9 uur. Aan den Frieschen elfstedentocht, die ijs- en we der dienende a.s. Maandag wordt gereden, zullen eveneens eenige plaatsgenooten deelnemen. CURSUS OVER MODERNE VOEDING. De begindatum van den cursus „Moderne voe ding". georganiseerd door de Nederlandsche Ver eeniging voor Natuurgeneeswijze, is voorloopig één week uitgesteld en zal dus nu aanvangen op Dinsdag 23 Januari a.s. De voor 13 Februari aangekondigde lezing kan geen doorgang vinden wegens verhindering van arts C. Verhoog. Omtrent een anderen spreker wordt nog over leg gepleegd. Bouwterrein aan den Noorderwijk- weg. Eenige vooraanstaande bouwondernemers heb ben van het gemeentebestuur een uitnoodiging ontvangen om in te schrijven voor een stuk bouwgrond aan den Noorderwijkweg. Op dit ter rein zullen acht middenstandswoningen kunnen verrijzen. De inschrijvingsbiljetten moeten op 16 Ja nuari bij het gemeentebestuur zijn ingeleverd. IJspret heeft ook schaduwzijden. Gisteravond heeft zich op één dér 'Beverwijk sche Ijsbanen een vrij ernstig ongeval voorge daan. Aan het begin van de baan kwam een ma troos na een botsing met een anderen schaatsen rijder ten val. Hij kwam hierbij zoo ongelukkig op het ijs terecht, dat hij een sleutelbeen brak. Nadat de leden van de Transportcolonne den onfortuinlijken schaatsenrijder de eerste hulp hadden verleend werd hij per auto naar het Roode Kruisziekenhuis vervoerd. HEEMSKERK DAMMEN. De damclub D. C. H. speelde in Café Henne- man te Heemskerk een competitiewedstrijd tegen de R.K. Damclub „Castricum". D.C.H. won met 13—7. CASTRICUM (Adv. Ingez. Med.) Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Zondag. Lijn I: 8.55 Hilversum I. Lijn EE: 8.30 Hilversum II. Lijn III: 8.50 Keulen, 1.20 Brussel Ned., 2.20 Brussel Fr., 2.25 Brussel Ned. 3.20 Brussel Fr. 5.20 Brussel Ned. 6.20 Keulen, 7.55 Diversen, 8.20 Brussel Fr. pl.m. 8.50 Keulen, pl.m. 10.20 Parijs of diversen, pl.m. 10.50 Keulen. Lijn IV: 8.30 Brussel Ned., 9.20 Brussel Fr., 9.40 Brussel Ned. pl.m. 11.05 Nationaal program ma; 5.20 Londen Reg., 6.50 Nationaal programma pl.m. 11.00 Brussel Fr., 11.20 Parijs. Lijn V: 8.30 Brussel Ned., 9.20 Brussel Fr., 10.50 Parijs, 11.05 Nationaal programma, 1.20 Brussel Ned., 2.20 Brussel Fr., 2.35 Nationaal programma. 4.20 Londen Reg. 4.50 Nationaal programma, 5.20 Londen Reg., 6.50 Nationaal programma, 8.10 Diversen, 8.35 Parijs. 10.55 Keulen. Maandag: Lijn I: 8.Hilversum I. Lijn II: 8.Hilversum II. Lijn III: 8.Keulen, 10.20 Parijs, 12.05 Diver sen, 12.20 Brussel Ned., 2.20 Keulen, 3.20 Parijs 3.35 Deutschlandsender of diversen, 4.— Radio P.T.T. Nord of diversen; 4.20 Keulen, 6.20 Parijs 6.50 Brussel Ned., 7.05 Brussel Fr., 7.20 Brussel Ned., 7.50 Keulen, 8 .30 Pauze, 8.35 Parijs, 11.20 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen, 10.35 Londen Reg., 5.20 Parijs, 6.20 Nationaal pro gramma, 6.45 Londen Reg., 7.05 Nationaal pro gramma, 8.20 Londen Reg., 10.20 Nationaal programma, 8.30 Londen Reg., 10.20 Nationaal programma. Lijn 5: 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Diversen, 11.05 Londen Reg., 12.20 Brussel Ned., 1.50 Nationaal pro-' gramma, 2.35 Londen Reg., 4.20 Keulen, 6.20 Lon den Reg., 7.05 Nationaal programma, 8.20 Londen Reg., 10.Radio PTT Nord of diversen; 10.20 Lon den Reg. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Gerardus Wilhelmus Zonneveld, oud 26 jaar, dameskapper, wonende te Heems kerk en Maria Groot, oud 23 jaar. zonder beroep, wonende te Castricum, toekomstig adres: Ben- nebroek, Zwarteweg 21. Getrouwd: J. N. M. Hanck en J. Beentjes. Overleden: Cornells Lute, oud 76 jaar, zonder beroep, wonende te Castricum, weduwnaar van Maart je van Duijn; Grietje Bakker, oud 20 jaar, zonder beroep, wonende te Castricum. Gevonden: een rijwielbelastingmerk in br. étui (J. Mooij, v. Oldenb. weg 19, alhier); een huissleutel (politie Castricum); een pr. heeren handschoenen (J. Lute, Mient 51, alhier)een kettinkje met medaille (J. Bos, Beverwijker straatweg 73 alhier)een vulpen „Paramount" (J. de Groot, Dr. Jacobilaan 7, alhier); een al- pinomuts (politie Castricum). Kosten van het levensonderhoud stijgen. Het indexcijfer der kosten- van het levens onderhoud voor arbeidersgezinnen, berekend op de basis van het peil der prijzen in 19111913 is 100, bedraagt volgens berekening van het bureau van statistiek der gemeente Amsterdam in December voor de totale kosten van het levensonderhoud 146.0 tegen 144.3 in Nov. en 135.5 in Augustus 1939, de maand vóór het in treden van den oorlogstoestand in Europa. Voor de voeding afzonderlijk is het index cijfer 137.3 in December tegen 136.2 in Novem ber en 124.4 in Augustus. Voor het totale budget is er derhalve sedert November een toeneming met 1.2 procent en sedert de maand voor den oorlog een toeneming met 6.9 procent. Voor de voeding alleen is er een stijging met 0.8 procent sedert November en een stijging met 10.3 procent sedert Augustus 1939. Voor het eerst vertoont het totale index cijfer thans een grootere toeneming sedert de voorafgegane maand dan het indexcijfer voor de voeding afzonderlijk. Dit is te wijten aan het merkwaardige verschijnsel dat de zgn. tweede helft van het budget, d.i. het totaal der uit gaven voor andere doeleinden dan voor voeding, in welke tweede helft de prijsbewegingen ge woonlijk langzamer en minder sterk tot uiting komen ditmaal door een grootere bewegelijkheid wordt gekenmerkt. Indien, ter verbreeding- van de basis van ver gelijking, niet de maand doch het volle jaar vóór den aanvang van den oorlog derhalve het jaar September 1938Augustus 1939, als grond-- slag wordt genomen, bedraagt de stijging "voor de totale uitgaven in December 6.3 procent. (Adv. Ingez. Med»toe! <ien M. toei Boj Het is een oud Weensch gebruik vrienden q goede bekenden, als het eenigszins kan, mondeliger nieuwjaar te gaan wenschen. En als men dan zegt: „A langs Leben una a guats Jahr", dan hegö< men alles gedaan, wat men als Weener kan dij aan Nieuwjaarsbeleefdheid en -hartelijkheid, p daar men, Weener gebleven in hart en ziel, hierg' Holland heel veel en heel goede vrienden en kf j nissen heeft, bracht de jaarswisseling tochten laijne vele wegen. Zij leidden naar Santpoort, waar :^c. nu wemeld van recruten op vurige rossen en n;jje Heemstede met zijn grimmig bewaakt Groentv i daal, naar de eenzaamheid van het stoïcijnsch st:^ei Aerdenhout met zijn van de wereld afzijdige viUwe, en naar het ook in den winter vriendelijke Blijar| mendaal. Voor den eersten keer leerde ik de lus: f en listen van de fiets bij winter kennen, en r(pa nog tamelijk onzeker op de met ijs bedekte padrjn volg zorg ook, daar het overgevoelige, arglist 25 roode achterlicht steeds weer den dienst weiger,mé Zoo had ik mij, al nieuwjaar-wenschend, aj menigen gezelligen haard rondom Haarlem [£'eY warmd en ondervonden, hoe versterkend na egg ijzigen rit zoo'n kopje sterke thee kan zijn. Ik hjje ook met warme bewondering gekeken naar al (gg bloemen, die het daar overal „in wintertijd" prachtig doen: Ik zal nooit meer de winteimarciss^g vergeten, die in ondiepe schalen op hun lan;^ groene stelen uit de witte kiezel opschieten en zij bovenaan wit ontplooien, als vroege lentebodt^ terwijl de ijsbloemen van den strengen winter alle ruiten glinsteren. Nu nog naar Zandvoort. Het is heerlijk rijden door de lanen om Kraantj lek, al zijn ze nu ook in ijs verstard en grauw. is stil en alleen zoo nu en dan krassen de rav en krijschen de meeuwen. Of er komt plotseli juichend een wilde troep jongens uit het donl van een door elzen overschaduwd, prachtig bevt ren boschvijvertje te voorschijn. Nog steeds trei men om de edele, oude boomen van de Laan, vooral bij „Duinlust" een idylle geschapen haddi Nu maakt dit stuk weg den indruk van een stn door een steppenlandschap. Tot de duinen stee hooger worden en de prikkelende, zilte zeewi merkbaar wordt. In deze maanden is Zandvoort een vriendeli dorp. Ook de uitzichttoren met zijn groen reclara licht kan geen mondaine illusies wekken. H wonen nu visschers en zeevaarders als in oud; tijd. Dan wordt het uitzicht ruimer. En telke hoé dikwijls men de zee'ook ziet, is zij weei- e: openbaring. Dus rijd ik den Zuid-boulevard af en ga dan gens, waar een mooi uitzicht is, zitten om di indrukken te verwerken. Dit is nu dus slagve no. 1. Maar de zee is als altijd, golvend en eind loos wijd. Alleen dat er gings bij IJmuiden ge: schepen voorbijgaan, dat de vuurtorens niet lid ten en er geen rookpluim achter den horizon ve dwijntEn dat er hier en daar een solda v loopt. Maar het zand en de golven, de hemel en sterren zijn eeuwig dezelfde. Eigenlijk is dit ook een nieuwjaarsbezoek, e: deftige visite bij Neptunus en-ook een bezoek 1 ons zelf, bij het beste in ons zelf: een bezoek t de wijde verten, bij de vrijheid waarin men ruim adem haalt. Het wordt donker, de lichten gaan aan, de 2 wordt somber, de sterren helderder. Er is nog één bezoek af te leggen op den teru; weg. Het vriendelijke huisje is bekend, er is daar mre nig vertrouwelijk gesprek gevoerd. Nu al siiïg0 lang niet meer. Waarom eigenlijk niet? Den één;c. keer was men zelf op reis, een anderen keer v.:<ie het huisje gesloten en waren de gordijnen dictee dan weer had men geen tijd, was misschien laat !Vc vermoeid van het zwemmen teruggekeerd, in e;vc vreemde auto voorbij geflitst. Eigenlijk was feds in het voorjaar de laatste maal geweest, in stille huis, bij de dame met het grijze haar en Cie) heldere oogen. Maar nu: „A langs Leben...." vc De fiets wordt tegen een boom gezet, ik bel aïfoc De slaapkamer boven is verlicht, ze leest zeker, 20 Het licht boven de huisdeur gaat aan. 20 Wat is dat? Op de deur staat een andere naam m Op de verbaasde vraag antwoordt het diensibc meisje, dat die dame al drie maanden gelede2a verhuisd is. Naar de stad. g? Ik wil graag het nieuwe adres weten. Het meis'z? moet het gaan vragen. g« Mevrouw laat zeggen, dat die dame twee dagc-vi geleden gestorven en juist vandaag begraven :im Ze woonde het laatst ni Ik hoor het adres niet meer. Ik weet, waar :li nu woont. Ik sta beschaamd met mijn nieuwjaar wenschen. Beschaamd ook, dat ik zoo lang nilh< hier geweest ben. In het voorjaar hadden we n<st achter in den tuin gezeten en had zij mij vol trogi haar crocussen laten zien. P! Jaren geleden, tientallen jaren zijn het nu ig< toen ik als student in Holland was, woonde ze n<w in Bloemendaal, in een klein, maar feestelijk hui g met haar dochters en de jongens om zich heen, c tuin vol rozen en de salon vol muziek. We speelden veel samen. Tschaikowsky, de Pi thétique belachelijk, om dat vierhandig 00 maar oppervlakkig tot uitdrukking te willen brei gen; toch, als men de muziek door en door ken als een herinneringWe werden warm ondf het spelen. En al de symphonieën van Schube: waar het Oostenrijksche hart in klopt, de eers: met haar „göttliche Langen", de „Tragische" mi haar verborgen demonieAls we begonnen w; het nog licht en als we de klep sloten stonden sterren aan den hemel. Toch waren het toen lans zomersche dagen. Nu stond wel de zwarte vleugel in het klein huis. Ik had hem gezien en gegroet, en we wilde ook weer spelen. Het ging anders. Ook met mij goede wenschen ben ik te laat gekomen. Maar i geeft het niet op en zet ze om in andere. Tijdlood H. St. WEEK-ABONIVEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avondi betaald te zijn, daar de bezorgers of Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2