Ons volk paraat D. Finland en Rusland. SUOMUSSALMI. zijn onafhankelijkheid te verdedigen 31 zal* De historie herhaalt zich. NIEUWS IN 'T KORT. Maar ieder moet daarbij zijn volle plicht doen e radiorede van rof. de Savornin Lohman JLprof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman, lid der Kamer en lid van den Raad van Defensie, L-st$eft Vrijdagavond voor de microfqon van de N.C. udeV. een rede gehouden over het onderwerp „Ne- rirland paraat". n£®In een tijd van verschrikking en verwarring als „„ij beleven, worden de volken, ook die niet in den Slog zijn betrokken, in den smeltkroes beproefd, er,o zeide spr. Ook van ons volk zal moeten blij ;er«n, of het werkehjk waard is als onafhankelijke ertttie te bestaan. Zijn wij.op de hoogte van onze ak? Beseffen wij diep, wat van ons wordt ge- scht. Is Nederland, in den volsten zin des woords, Na de goedgeslaagde mobilisatie is, aldus spr., kort tijdsbestek, wat de verdediging van Ne- •rland betreft, naar het oordeel van bevoegde Ne- rlandsche en buitenlandsche autoriteiten zooveel wrocht, dat, wat de inrichting van verdedigings lies, en wat de geoefendheid van den troep be- rft, een belager onzer onafhankelijkheid er op öet rekenen, op feilen en hardnekkigen tegen- md te zullen stuiten. Van overrompeling op kor- n termijn, van welke zijde ook, zal geen sprake eer kunnen zijn. Ieder weet, dat de tegenwoordige oorlog een ogenaamd totalitair karakter draagt, dat wil ggen, dat ook de niet-strijder daarin onmid- Hijk is betrokken. Ook de defensie van een straal land moet met dit nieuwe karakter van n oorlog rekening houden. Dei-halve neemt een el van de burgerij ook thans reeds deel aan de rlogsvoorbereiding, door mede te werken aan het m-t stand brengen van terreinversterkingen aan Edustrieele maatregelen, aan de vorming van I Qiedselvoorraden en aan zooveel meer. De proef eni de som zou toch eerst worden genomen, als in- 'anrdaad de oorlogsbrand naar ons land zou over- m-ian. ienWij mogen hopen en moeten bidden, zoo ver- ienilgde spreker, dat, mede door een eerlijk en ver- lo-mdig buitenlandsch beleid en door een krachtige ifensie-voorbereiding, die ramp ons bespaard zal ■anijven. Maar, wij mogen ons geen oogkleppen aan branden en wij moeten steeds met de mogelijkheid kening houden, dat het ondanks alles anders loo- Taak der burgers. Het Nederlandsche leger zal zeker niet versagen, aar Nederlands zonen, die zonder eenige aarze- ïg kalm en zonder bravour hun leven veil zullen jbben voor het vaderland, hebben er recht op, it ook de burger voor 100 pCt. zijn plicht zal doen. óór alles zal ieder vaderlander zich als een sol- lat in burger stipt aan de voorschriften der over- ;id moeten houden. Voor sommigen zal dat beteekenen, dat zij gedul- 3 g en kalm de ramp van een vreemde bezetting illen hebben te ondergaan, want in een. land in de geografische gesteldheid van Nederland in de verdediging nu eenmaal niet zijn ingericht het duurzaam vasthouden van eiken vierkanten eter grond. Anderen zullen ordelijk op den tijd eL op de wijze, door de overheid bepaald, aan een 3n racuatiebevel moeten gehoorzamen. Weer ande- d'sn zullen het gevaar moeten trotseeren, verbon- aan het verblijf in streken, die tot het eigen site gevechtsterrein behooren. efc In dat alles zijn plicht te doen is niet gemaklce- ;njk. et Wellicht is het, aldus spreker, zooals onlangs >eDor den ministerpresident werd opgemerkt, nog 3"ioeilijker voor den non-combattant, dan voor den ^itieven strijder. Maar het is een volstrekte nood- 1- ikelijkheid. 3" Over onzen vasten wil, geweld met geweld te ïe eer en, kan geen twijfel bestaan. Evenmin echter in/er de oprechtheid van de neutraliteitspolitiek l" nzer regeering, die ten doel heeft, allereerst in het i115 elang van het door haar vurig gewenschte herstel an den vrede, ons land buiten den oorlog te hou- te en' e* Dat onze regeering eert dergelijke politiek 15 met bekwaamheid, inzicht en resoluutheid 13 voert, is ook aan het buitenland zeer wel be- kend, al oefent men, uit doorzichtige politieke motieven, soms in de buitenlandsche pers op die politiek een volstrekt ongezonde critiek. De i traditioneele onzijdigheidspolitiek heeft voorts de instemming van geheel de Nederlandsche n natie. Ons volk zal zijn paraatheid ook hierin ;r moeten toonen, dat het de regeerïng steunt in 1* haar streven, de neutraliteit te handhaven cn in haar verzet tegen aandrang, van welke zijde ook geoefend, om het met die neutraliteit niet te nauw te nemen, n De regeering heeft er recht op, ging spreker :oort, dat men in Nederland zelfbedwang toont in 5 .e bespreking van alles, wat op den oorlog en de II orlogvoerenden betrekking heeft. Over het alge- Jroote villa te Kralingen door vuur verwoest. p Brandweer had met bijzondere moeilijkheden te kampen. p Uren lang heeft Vrijdagmiddag en -avond l ten fantastische brand gewoed in een villa aan - le Groene Wetering op Kralingen, toebehooren- l ïe aan mr. H. C. Hintzen, firmant van de firma R:. Mees en Zonen. De aanwezigheid van een /ijftal slangenwagens en drie motorspuiten j leeft niet kunnen verhinderen, dat de villa door i /uur en water volkomen werd verwoest. De brandweer had een buitengewoon zware 1 taak. De tuinen rondom de villa waren toch al glad door de bevroren sneeuw, maar toen iaarop nog stroamen water neerplasten, vorm den er zich ware meertjes met een gladden I Ijsondergrond. Er werd daarom een groote vxachtautomet zand gerequireerd en militairen maakten zich verdienstelijk door emmers zand aan te dragen, waardoor de pijpleiders midden in de meertjes een klein eilandje kregen, waarop zij zich eenigszins behoorlijk konden be wegen. Eindelijk tegen kwart over acht kon men zeggen, dat gevaar yoor uitberiding verdwenen Was. Wel was het rieten dak nog niet geheel vrij van vlammen en moest speciaal op den linker vleugel een straal worden gericht, om te voor komen, dat een schoorsteen het begeven zou. maar het ergste was toch geleden. Omtrent de schade valt nog niets te zeggen. Villa en inboedel waren verzekerd voor een be drag van f 185.000. meen houdt men zich al wel aan dien regel. Een paraat volk moet tot offers bereid zijn. Het zou diep beschamend zijn, als niet met opgewekt heid allereerst door hen, die niet aan het front staan, materieele offers zouden worden gebracht, wanneer die straks door de overheid worden ge vraagd. Offers in geld, offers in economische las ten, offers in gebruiksbeperkingen, offers in het afzien van op zichzelf, redelijke hervormingen en lotsverbeteringen! Ook daarop zal, besloot spreker, de natie, wil zij werkelijk paraat zijn, zich hebben voor te bereiden. HET NIET-DOORGEZONDEN TELEGRAM AAN STALIN. Krenkend voor bevriende mogendheid geacht. TELEGRAM-KOSTEN WAREN NIET VOLDAAN. Op de vragen van den heer Wijnkoop in ver band met het niet doorzenden van een perstele gram, door het „Volksdagblad" tot het pers agentschap Inprekorr gericht, heeft de minister van defensie als volgt geantwoord: Op 20 December 1930 is door een militaire auto riteit de verzending verboden van een perstele gram, door het „Volksdagblad" gericht tot het persagentschap Inprekorr. De bevoegdheid daartoe berustte op het Ko ninklijk besluit van 15 April 1939, staatsblad no. 584, waarbij het geheele telegraaf verkeer werd geschorst, behoudens verleende ontheffing. Het telegram bevatte twee resoluties, onder scheidenlijk gericht tot den heer Stalin, te Mos kou, en tot de Finsche volksregeering, minister president Kuusinen, te Terioki. De inhoud dier resoluties in een telegram vervat steant overeen met een te voren in het „Volksdagblad" "gepubliceerd stuk. Bij het ter zake ingesteld onderzoek is niet gebleken, dat het bericht over deze aangelegen heid, voorkomende in het ochtendblad van 22 December 1939 van het Algemeen Handelsblad, het gevolg is van een indiscretie, niet gepleegd door civiele ambtenaren. Naar het oordeel van den minister is: a. De verzending van het voor een persagent schap bestemde telegram door de bevoegde mili taire autoriteit te recht geweigerd, aangezien de inhoud krenkend moest worden geacht voor een bevriende mogendheid en haar door Neder land bij uitsluiting erkende regeering; b. Van verbindingen busschen militaire autori teiten en journalisten, die het verstrekken van ambtelijke mededëelingen aan onbevoegden ten gevolge hebben gehad en alsnog kunnen hebben, is niet gebleken. In verband met het vorenstaande wordt het instellen van een nader onderzoek niet noodig geacht. Zoodra er geen bezwaren meer zijn van de niet-verzending van een telegram mededeeling te doen, wordt de afzender ter zake ingelicht en hem terugbetaling gedaan van de betaalde tele- gramkosten. In het onderwerpelij'ke geval werd voor de verzending van het geweigerde tele gram door den afzender niets betaald, daar de betaling geschieden zou door den geadresseerde te Moskou. Verplichte verbouwbeperking van sommige gewassen. In verband met de voedselvoorziening. Met het oog op de voedselvoorziening van on: volk en op grond der Bodemproductiewet verbiedt minister Steenberghe het verbouwen van geel mos terdzaad en zaaduien moet per boerderij worden beperkt tot de gemiddelde oppervlakte van 1937- 1939. De verbouw van karwij-, suikerbieten- en voer- bietenzaad blijft dit jaar nog vrij, maar in 1941 zal niet meer worden verbouwd dan het gemiddelde van 1938—1940. De aan te vragen oppervlakte vlas zal waar schijnlijk worden toegewezen, doch wanneer de toewijzing kleiner is dan de aanvraag, zal de boer worden verplicht, de toegewezen oppervlakte te verbouwen. De prijs zal nog worden vastgesteld. De teelt van zilveruien blijft vrij. De gemiddelde beteelde oppervlakte van karwij- zaak bedraagt 4000 ha., blawmaan 2000 ha., vlas 25.000 ha., uien 6000 ha., suikerbietenzaad 1000 ha., geel mosterd 500 a 1000 ha„ bruin mosterd 100 ha. Deur van kolenwagen opengeslagen, Drie ruiten van personentrein vernield. Op de spoorbrug over de Lek bij Culemborg heeft zich Vrijdagavond een ongeval voorgedaan, dat zeer goed is afgeloopen. Op de brug passeer den elkaar een goederentrein en de electrische per sonentrein, welke om 19.40 uit Utrecht was ver trokken. Een deur van een leegen kolenwagen van dei? goederentrein, die was losgeraakt slingerde tegen den personentrein, waardoor drie ruiten wer den verbrijzeld, o.a. één in een derde-klasserijtuig. Niettegenstaande het feit, dat de ruit en de spon ning geheel vernield was en het glas door den geheelen wagen verspreid werd, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Wel waren enkele passagiers door den schrik bevangen, doch zij ble ken weer spoedig gekalmeerd. Mogen Nederlanders zich in vreemden krijgsdienst begeven. Het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters heeft aan den Minister van Algeimeene Zaken. Voorzitter van den Raad van Ministers: de volgende vraag gesteld' Is de r-egeering bereid, te bevorderen, dat desgevraagd aan Nederlandsche vrijwilligers verlof wordt verleend, zich in Finsche krijgs dienst te begeven? Spoorwegontvangsten in Nov. 1939 aanzienlijk hooger dan in November 1938. De ontvangsten van de Nederlandsche Spoor- wegen over de maand November 1939 bedroegen Reizigers en bagage f 4.799.558 (v.j. 4.022.39) brief- en pakketpost f 341.489 (v.j. 205.000), goe deren en levende dieren f 4.321.897 (v.j. 3.413.774) diversen f 164.432 (v.j. f 318.824), totaal f 0,©27.376 £v4, 2.959.988L Bandar Rubber verhoogt het dividend. Winst op rubber bijna verdubbeld. Aan het verslag der Bandar Rubber Maatschap pij te Amsterdam over het boekjaar 1939 ontlee- nen wij het volgende: De standaardproductie voor 1939, berekend vol gens de grondslagen vastgelegd in de onderne- rningsrubberuitvoer-ordonnantie, bedroeg 2.492.069 K.G. Hiertegen werd appèl aangeteekend en een hoogere toewijzing gevraagd van 852.045 K.G.. waar op een gunstige beschikking werd verkregen voor 825.550 K.G. De totale standaardproductie werd hierdoor gebracht op 3.317.619 K.G. cn wel 1.585.386 K.G. voor Bandar Paulau en 1.732.233 K.G. voor Maryke. De uitvoerlicenties voor den oogst bedroegen 1.840.648 K.G. Aangezien de uitslag op het ingediende appèl eerst in September bekend werd, was het toen niet mogelijk den geheelen extra-oogst te produceeren, zoodat 103.848 K.G. voor uitvoer aan den voorraad werden onttrokken. De financieele resultaten geven het volgende beeld te zien: Saldo anno po. f 4.998 winst op rubber- oogst f 642.058 (334.608); rente f 4.667 (9.077), totaal f 651.724 (343.685). Welk bêdrag wordt ver- mniderd met: onkosten f 25.779 (25.270); koers verschil op remises f 4.394 (1.180): Ned. Ind. ven nootschapsbelasting en uitvoerrechten f 194.080 (v. j. 104.659), zoodat hierna f 427.470 (212.576) resteert. Gezien de onzekere tijdsomstandigheden stelt de directie aan commissarissen voor van deze winst te bestemmen: Voor extra afschrijving op ondernemingen f 60.103 (18.478), toe te voegen aan de reserve voor afschrijving op ondcrn. f 180.000 (81.521), over te boeken uit de speciale reserve f 20.127 (13.332) zijnde iy2 pet. (5 pet.) dividend, incl. div. belas tingen, op de in 1937 uitgegeven f 258.000 aan- deelen, voorts aan aandeelhouders uit te keeren een dividend van 7pet., waarvoor incl. div. en tant. belastingen f 206.143 noodig is, waarna f 1350 (120.910) kan worden overgebracht op de reke ning onverdeeld dividend. De standaardproductie 1940 zal, berekend naar de grondslagen, vastgelegd in de ondernemings- rubberuitvoer-ordonnantie c.a. 3.429.000 K.G. be dragen. Van oogst 1940 zijn 1.005.000 K.G. tot dooreen 35.12 cent bruto per h. K.G. verkocht. De Finsche Vrijheidsoorlog in 1918. Het voorspel van den tegen- woordigen strijd. Distrünitiebescliikking voor peulvruchten. Erwten en linzen uitgezonderd. De minister van Economische Zaken heeft de „Peulvruchtendistributiebeschikking 1940" vastgesteld. Onder „peulvruchten" verstaat de beschik king: alle soorten droge peulvruchten, tenzij vaststaat, dat deze niet bestemd zijn voor men- schelijke consumptie, en met uitzondering van groene erwten, spliterwten en linzen. Peulvruchten worden als distributiegoed in den zin van artikel 4 van de distributiewet 1939 aangewezen. Peulvruchten mogen niet worden gekocht, afgeleverd of vervoerd dan met inachtneming van de distributieregeling, doch dit verbod geldt niet voor het koopen van peulvruchten door of namens de Akkerbouwcentrale en voor het af leveren en vervoer van de door of namens deze centrale gekocht peulvruchten. De beschikking bevat verder zeer uitvoerige voorschriften over de regeling der distributie. Ze is opgenomen in Stct. no. 9. IN mijn vorig artikel schreef ik over de jager beweging, die den vrijheidsoorlog tegen Rusland inleidde en waarvan heer A. II. Saastomoinen, die mij de geschiedenis van zijn land vertelde, de ziel is geweest. De jagersbeweging ging voornamelijk van de jeugd uit. In stilte weken honderden Finsche jon gelingen naar het buitenland uit, eerst grootendeels uit de studeerende kringen, maar later ook uit alle kringen van de maatschappij. Men wees mij bij Uleaborg, in het hooge Noorden van Finland, den weg, dien de jonge jagers gingen. Over het ijs der toegevroren zee trokken zij 's nachts op hun ski's er op uit, twee dagen en twee nachten trotseerden zij de hevigste kou om zich, in Zweden aangekomen, bij de andere Finsche jagers të voegen. Binnen enkele maanden hadden meer dan 2000 jonge Finnen in stilte hun land verlaten om voor Finland tegen Rusland te strijden. Het was niet de spontane daad van de jeugd, welke hier in de eerste plaats bewondering afdwong. Zij was begrijpelijk bij jonge mannen, die van vrijheid droomden en hun land zagen lijden onder vreemde overheer- sching. Neen, het was het grootsche, bijna ongeloof lijke feit, dat dit gebeuren kon, zonder dat de Rus sen, die overal hun soldaten, gendarmen er spionnen hadden, hier iets van bemerkten. Maan den lang i-eeds oefenden de Finsche jongelingen onder de Pruisen in het kamp te Holstein, zonder dat de Russen hiervan iets bekend was. Geen enkele Fin had van deze groote over het heele lande verspreide beweging één woord aan de Russen verraden. Meer dan 12 maanden lang heeft een heel volle tegenover de machthebbers weten te zwijgen. Geen enkele verrader onder de 3 millioen Finnen! Kan men een hooger lof aan dit volk toe brengen? De heer Saastomoinen ging naar Holstein en inspecteerde zijn jagers. Hij keerde naar Finland terug en durfde die kans wagen, omdat hij wist, dat niemand hem verraden zou. Deze jagersbewe ging was een der schoonste bladzijden uit de ge schiedenis van de worsteling der Finnen om hun vrijheid. Wat de jagersbeweging voor Finland waard is geweest, heeft de Finsche vrijheidskamp bewezen. In Maart 1917 brak de revolutie in Rusland uit en hiermee ving ook voor Finland een nieuw tijdperk aan. De nieuwe Russische regeering onder prins Lwoff gaf Finland zijn oude rechten terug en erken de zijn autonomie. Het scheen, of de zon der vrijheid voor Finland eindelijk zou opgaan. Maar het moest eerst nog door bloed en tranen heen, voordat het werkelijk vrij was. Want na de revo-lutie dreigde voor Finland van Russische zijde een nieuw gevaar, nog erger dan de overheersching, en wel: het bolsjewisme. Over heel Finland lagen Russische troepen ver spreid en het was deze na de revolutie bandelooze Russische soldatesque, dié een deel der Finsche arbeiders in de steden met haar bolsjewistische ideeën beïnvloedde. Deze Russische soldaten en ma trozen, die ondanks alle vertoogen van de Finsche regeering in de garnizoenen en havens van Finland bleven, verbroederden zich met de twijfelachtigste elementen van het Finsche volk. Zij brachten twee spalt in de Finsche gelederen. Op het voorbeeld der Russen werden in Finland overal revolutionnaire roode garden opgericht, die van het „broederland" uit, dat vroeger altijd de vrijheid was geweest, zoowel moreel als materieel werden gesteund. Nu pas werd het den Finnen duidelijk wat de Russen wilden. Nadat Svinhufoed op 16 December 1917 Finland onafhankelijk had verklaard, volgden Lenin en Trotski dit voorbeeld. Maar tegelijk zon den zij wapenen, munitie en uitrusting aan de Finsche roode garden. Zij gaven het land met de eene hand de vrijheid om het met de andere hand hun revolutie mee te sleepen. Wanneer de ar beiders in Finland het voorbeeld van hun Russische broeders volgden, zou Finland ook in de toekomst Russisch blijven. Nu was bij vele Finnen met recht de leus: „Los van Rusland! Finland voor de Finnen!" Maar daar voor was het noodig dat de Russische soldatesque uit Finland werd verdreven. Overal werden nu „witte garden" opgericht, die onder leiding van de gerepatrieerde jagers in stilte oefenden. Het was een nieuwe nationale macht, die zich vormde om tegen de Russen op te treden. Het roode oproer brak uit, de roode gardes en de Russische broeders terroriseerden Finland, Lenin en Trotski verklaarden zich één en verbonden met de Finsche bolsjewieken, zooals thans Stalin zich één verklaart met de Finsche bolsjewiek Kuusinen. Het nieuwe, vrije Finland kreeg den steun van de Russische bajonetten. Maar dat was niet de vrijheid, welke de Finsche bevolking in haar overgroote meerderheid wensch- te. Wit Finland in het Noorden en het Westen stond op en de burgeroorlog, die tegelijk een oorlog tegen Rusland was begon. In het begin scheen het voor de „Witten" een bijna onmogelijke taak de rooden en de Russen te overwinnen. Zoo goed als ongewapend stonden zij tegenover twee van moderne wapenen voorziene Russische legerkorpsen en tegen de roode garden, die uit Rusland met allen spoed van het noodige werden voorzien. Maar toen hebben de Finnen ook in dien tijd gesteund door Zweedsche vrijwil ligers bewezen wat geestdrift, vaderlandsliefde in den oorlog waard zijn. Met 1500 man, bijna geheel ongewapend „alleen maar met dit"! zei mij de heer Saastomoinen en hij wees op zijn vuist en zijn. „puuko", het Finsche dolkmes overvielen de Finnen op een nacht het 4000 man sterke gar nizoen te Vaasa en van de Russen bleef er geen een in leven. Het was het eerste groote wapen depót, dat de „Witten" in handen viel. Hun vurige vrijheidszin en de haat tegen de Rus sen hebben aan de Witten onder de bekwame leiding van Baron Karl August Mannerheim, de overwinning bezorgd. Zachtzinnig is deze oorlog niet gevoerd. Integendeel. Reeds in Mei dat is nog geen 4 maanden na het uitbreken van het op roer was Finland geheel van de Russen en de roode garden bevrijd. Wel is waar hebben ook de Duitschers geholpen, maar de Finnen hadden de Russen reeds vernietigend bij Tammerfors versla gen en het lot van Finland was daarmee feitelijk beslist. Van de Russen, die in Finland waren, is bijna geen een naar zijn land teruggekeerd, zei mij de heer Saastomoinen. Het was de opgekropte haat na jarenlange onderdrukking, die zich uitvierde in dezen vreeselijken oorlog. Twee Russische leger korpsen werden door de Finnen, die den oorlog zonder één kanon begonnen waren en nooit oorlog voeren hadden geleerd, vernietigd en meer dan 600 kanonnen, 1500 mitrailleurs, duizenden ge weren en millioenen partonen bleven in handen der overwinnaars. De Russische invloed is in 1918 in Finland voor goed lamgeslagen. Toch was er geen enkele Fin, die niet het gevaar van het bolsjewistisch Rusland vlak aan de grens inzag. „Maar voorloopig", zoo zei mij de heer Saastomoinen, „zullen wij geen last van de Russen hebben. Zij weten, wat de Finnen waard zijn!" Nu, 15 jaar later is de aanval toch losgebroken. Maar dat de Russen het niet gemakkelijk hebben, weten wij allen. Of zij Finland zullen overwinnen, nu de Finnen weer vereend zijn, zal de toekomst leeren. J. B. SCHUIL. SUOMUSSALMI. Vrouwen verrichten zwaren arbeid, welke elders door de mannen gedaan wordt. Hier ziet men hoe de vrouwen hout op de wagens stapelen om ze daarna over rails naar de fabriek te rijden Is het wonder dat Finland in tijden van nood over een gehard vrouwenleger beschikt? E vertaling van Suomussalmi zou kunnen luiden Schubbenbaai, hoe wel men plaatsnamen niet vertalen kan. Het wordt wel eens het schoon ste oord van Finland genoemd, d.w.z. in den zo mer. Zeker is het het armste oord des lands en in den winter ook nog het koudste. Aan een stuk door is het 's winters koud en niet zoo een klein beetje. 30 graden Celsius onder nul 'wordt nogal schappelijk gevonden. De bevolking van het kleine dorpje leeft van wat zij kan verbouwen op de kleine akkertjes met slechten grond. Oorspronkelijk kwamen er men schen. die een soort landverhuizers waren. Men kan nu nog zien dat het den menschen niet voor den wind ging: de huisjes zijn eigenlijk nog niet veel meer dan hutjes. Hier en daar heeft eens iemand een koe; meer dan een is meestal een ongekende luxe. De lynx en de wolf zijn er nog geregeld be zoekers, die af en toe wel. in de stallen doordrin gen en een van de magere koeien verschalken. De kinderen gaan er in den langen Poolwinter dikwijls niet naar school, omdat zij geen schoenen hebben. Den heelen winter moeten zij in huis door brengen. De scholen geven tegenwoordig wel schoe- nep cadeau aan de meest behoeftigen. Hoe arm dit armste district van Finland wel is, blijkt daaruit dat men er in den vorigen oorlog brood moest eten, waarin driekwart dennenboomschors verwerkt was. Eerst gemalen en daarna met het beetje gewone meel aangemengd en dan gebakken. In dezen oor log hebben ze het wel iets beter en zijn zij nog niet aan de schörsbrooden toe. In de hoofdstad wordt al tijd gecollecteerd voor deze menschen. Warme klee- ren, schoenen en alles wat maar te gebruiken is, wordt per trein en vrachtauto aangevoerd. De trein is er een heel eind vandaan en in den winter hebben de vrachtauto's een harden dobber er doorheen te komen. De groote compensatie, waarnaar de heele bevol king uitziet en waarom ze er eigenlijk blijft, is de zomer. Drie maanden daglicht en het schoonste plekje, dat men zich op aarde denken kan. Dan sla pen er geen zeven man meer in een kamer, dan lo geert alles onder den blooten hemeL De historie herhaalt zich: tijdens de vorige oorlo gen, hoever men ook terug gaat, werd daar ook al gevochten. Men is er door overlevering aan gewend. Er zijn velen, die ook in 1918 denzelfde hel mee maakten. Dat het „l'Histoire se repète" voor hen niet altijd moge opgaan! J. KIRCHNER. Toeslagfonds voor het Land- en Tuinbouwfonds in Noord-Holland. In overleg met de plaatselijke commissies van het Toeslagfonds heeft de Bedrijfsraad bepaald, dat binnenkort een eerste uitkeering over het contract jaar 19391940 zal worden gehouden. Voor uitkeering kunnen in aanmerking komen zij, die in 1939 tenminste 7 weken in dienst waren van een of meerdere aangesloten werkgevers. Uitkee ring wordt toegekend voor elk eigen kind beneden 15 jaar, met dien verstande dat een dezer kinderen buiten beschouwing blijft en voor elk valide inwo nend kind boven 18 jaar een kind beneden 15 jaar minder wordt berekend. Voor de berekening van het aantal kinderen 'zal de datum van 1 December 1939 worden aangehouden. Om voor uitkeering in aanmerking te komen ge lieven rechthebbenden voor 31 Januari a.s. bij de plaatselijke commissie (waarvan het adres is aan gegeven op de verklaringen) een verklaring van hun werkgever(s) in te leveren waaruit blijkt, hoe lang zij in het kalenderjaar 1939 werkzaam waren. Bij de inlevering daarvan moet tevens hun trouw boekje, eventueel ook contributieboekje van hun vakbond worden getoond. De hen toekomende uitkeering zal daarna worden vastgesteld en spoedig worden uitbetaald. Opgemerkt zij nog, dat aan de aangesloten pa troons de noodige formulieren zijn verstrekt, zoodat alle arbeiders zich tijdig om een verklaring bij hun werkgever(s) kunnen vervoegen. Zij, die om be paalde reden nog geen uitkeering over 1938/1939 ontvingen, kunnen ook ten behoeve daarvan alsnog de noodige verklaringen bij de plaatselijke commis sie inleveren. De Rotterdamsche rechtbank heeft een 35-jarigen schilder en een 32-jarigen koopman, wegens opzettelijken brandstichting en mede plichtigheid hieraan, veroordeeld tot onder scheidenlijk vijf en twee jaar gevangenisstraf Vrijdagmiddag is op den Verhuellweg (Scheveningsche Boschjes) te 's-Gravenhage een auto, bestuurd door den gep. luit.-generaal H. A. Seyffardt, geslipt en tegen een boom ge reden. De heer Seyffardt kreeg daardoor een beenbreuk, terwijl zijn mede-inzittende dochter niet ernstig aan het voorhoofd en aan de rech terknie werd gewond. Tegen een secretarie-ambtenaar uit Gieten, die zich aan verduistering van een bedrag van 700 zou hebben schuldig gemaakt, is een jaar gevangenisstraf geëischt. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 12 Januari 1940 Bevallen: 10 Jan., Ch. E. BeuckersGrötzsch, d.; A. E. van der Puttenvan Egmond, d.; A. Mooij Opdam, d. Overleden: 10 Jan., A. M. C. Wintering, 87 j., Has- selaersplein; 11 Jan., H. Th„ 2 m„ z. v. Th. B. J. van Lieshout, Billitonstraat; E. Hessels, 77 j., Voor uitgangstraat; A. Kammeijer, 39 j„ Spaarnelaan; A. van der HoefSchuitema, 67 j„ M. v. Heemskerk straat; J. H. Damiaansvan Til, 76 j„ Haarlem- merliedestraat; T. KerkhofSchram, 63 j., Lange Poellaan Ondertrouwd: 12 Jan., P. M. M. Asselberghs en W. Magrér

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 9