IJmuider Courant Periodieke verloven in ons land tijdelijk ingetrokken België neemt enkele militaire maatregelen Moskou richt ernstige verwijten tot Zweden en Noorwegen. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Al die Pogingen. Verloven in België ingetrokken. Houding inzake Finland zou tot complicaties kunnen leiden. Berlijn zwijgt. Londen's oordeel 25e JAARCANC No 63 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau ITmuider Courant. Kennemerlaan 42, Dmulden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directies P W PEEREROOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 15 JANUARI 1940 Abonnementen per week 0.12^4, pa# maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Het oorlogsmateriaal, dat door de Finsche troepen op het Russische leger werd buitgemaakt, bedraagt aanzienlijke hoeveelheden. Hierboven lichte Russische tanks, welke de belangstelling der Finsche bevolking hebben. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer is de minister van Buitenlandsche Zaken, mr. van Kleffens, teruggekomen op het aanbod van goede diensten, dat bij herhaling door onze Koningin en den Koning van België is gedaan, om den vrede te helpen bereiken. Hij heeft gezegd dat het helaas geen onmiddellijk resultaat heeft gehad, maar niettemin wel degelijk van nut is geweest. En hij heeft de mogelijkheid van nieuwe pogingen in uitzicht gesteld. Die zouden zich onder bepaalde voorwaarden niet behoeven te be perken tot den kring van de Oslo-staten. Neder land zou ook wel in samenwerking met andere, lees: meer neutralen kunnen ageeren. Zulk een verklaring gaat weer een stap verder op den weg der samenwerking van de mogend heden, die een vrede door overleg willen bevorde ren. Er worden heel wat van die stappen onder nomen. Zoo hebben wij onlangs de zeer belang rijke verklaring van den Paus gehad. En de be noeming van een ambassadeur van Roosevelt bij het Vaticaan. En de toenadering tusschen Vati- caan en Quirinaal: de wederzijdsche bezoeken van den Paus en den Koning van Italië. Gisteren was er het bericht, dat generaal Franco zich bij het Italiaansche streven naar den vrede heeft aan gesloten. Als men zulke berichten afzonderlijk leest en ze daarna weer uit zijn aandacht verbant kan men telkens zeggen: „Och, al die pogingen! Wat geeft het? Ze vechten toch door". En dat doen veel menschen. Maar als men ze in verband met elkaar brengt krijgt men een juister indruk: dien. van steeds in aantal toenemende initiatieven, die el kaar zoeken en vinden en langzamerhand een groot geheel beginnen te vormen. En als men dan nog twijfelt moet men maar eens denken aan dat fiere en moedige woord van den grooten Noor Fridtjof Nansen, onlangs nog hier geciteerd: het moeilijke moet onmiddellijk gedaan worden, het onmogelijke vordert eenigen tijd. Nansen's leven heeft bewezen dat dit allerminst een phrase voor hem was. Hij heeft herhaaldelijk het schijnbaar- onmogelijke volbracht. Zoo zal men ook den vrede-doór-overleg in Euro pa kunnen bereiken als men maar koppig genoeg volhardt en bij tegenslag steeds weer naar nieuwe middelen zoekt. En men zal ook dat nog grootere doel: een nieuwe internationale samenwerking, die in de eerste plaats rust in Europa en als hooger oogmerk den wereldvrede heeft, kunnen bereiken. Slecht menschenwerk kan altijd door goed men- schenwerk worden vervangen. In den loop van vele jaren heb ik herhaaldelijk betoogd dat het streven der volken zelf onmis baar is als staatshoofden en regeeringen ooit een dergelijk doel willen verwezenlijken. Als dat stre ven bijvoorbeeld met voldoende kracht tot uiting was gekomen in den tijd van de Ontwapenings conferentie zou die geen mislukking geworden zijn. Maar er waren teveel menschen die zeiden: wat geeft het nou wat ik doe. Of: wat geeft het nou wat mijn kleine vereenigingetje doet. Of: wat geeft het nou wat een klein volk als het onze doet. Al die pogingen Ja, het is natuurlijk makkelijker en aardiger als iets dadelijk lukt. Maar wie meent dat acties van enkelingen, of van kleine groepen of van klei ne volken daarom vruchteloos blijven heeft niet veel over de menschelijke samenleving nagedacht en begrijpt er weinig van. Menschen die ze wel voerden wisten en weten nu nog dat er over al in de wereld van die kleine acties zijn, die ge zamenlijk op den duur tot een groote strooming zijn geworden. Niet eens altijd omdat zij in on middellijke aanraking met elkaar kwamen, maar ook al omdat zij overal dezelfde soort invloed deden gelden. Zoo is dan ook het' punt bereikt waarop de af keer van het oorlogsgeweld in alle volken is gaan overwegen, waarop de geestdrift voor het krijgs- 1 bedrijf uit de massa's week. Ik geloof dat dit in alle landen der Westersche beschaving het geval is. Men kan zeggen dat de Finnen met enthou siasme hun onafhankelijkheid verdedigen. Maar niet met enthousiasme voor den oorlog-als-zooda- nig. Zij strijden met verbetenheid voor hun zelf- e„ behoud nadat zij alles beproefd hebben om door tic overleg en onderhandeling den overweldiger bui- 3® ten hun land te houden. Niemand zal durven be- 2r weren dat de Finnen een krijgszuchtig volk zijn. ir En dat een krijgszuchtige stemming heerscht bij ui de volken van Engeland, Frankrijk, Duitschland 7~ zelfs nu, na meer dan vier maanden oorlog wie zou dat durven beweren? Wij hebben het an- m ders gekend in de jaren 1914-1918! Sm Dat is bereikt met al de tallooze afzonderlijke .j, kleine acties, in de jaren 1918-1939 in de volken gevoerd. Het steunde de staatslieden die zelf in die richting wilden en met dien steun, met die groeiende strooming werden tijdelijke of gedeel- fn telijke successen bereikt, zooals de eerste nog st on voldoende Volkenbond, het Pact van Locar- g" no, het Briand-Kellogg-Pact dat den oorlog „uit- i. bande" als middel tot oplossing van internationa- Et le geschillen. Dit alles hield geen stand omdat de strooming nog niet machtig genoeg was. g Maar het was geen nutteloos werk. Evenmin als, zooals minister Van Kleffens zeide, dat aanbod van goede diensten nutteloos werk is geweest. Dit zijn mijlpalen op een langen, moeilijken weg naar het schijnbaar-onmogelijke. Degenen die hem n blijven volgen weten dat het bereikt zal worden. 5 R-p l Autobusdienst over den Afsluitdijk wegens gladheid stopgezet. e Naar wij vernemen, is Zondag in verband met de gladheid van de wegen de autobusdienst Alkmaar- Leeuwarden van de A.T.O, tot nader order stop gezet De Regeeringspersdienst meldt ons: In verband met eenige mingunstige symp tomen in de internationale situatie, heeft de regeering, teneinde ook thans op alle ge- beurtelij kheden geheel voorbereid te zijn, besloten tijdelijk geen periodieke verloven te verleenen. Dit bericht werd in den loop van Zondagmorgen gepubliceerd, nadat de Ministerraad zich beraden had over den internationalen toestand. Het be sluit der regeering heeft geen betrekking op zakenverloven (ook al worden zij periodiek ge noten), op weermachtsindustrieverloven en op uitzonderingsverloven. Hieruit blijkt dus al, evenals uit het feit, dat geen enkel verlof werd ingetrokken, dat de maat regel alleen is getroffen om paraat te zijn. Daar mede houdt ook de beperkte bewegingsvrijheid der militairen verband. Nederland wenscht zelfstandig te blijven en die zelfstandigheidspolitiek legt ons de verplichting op steeds, en naar alle zijden, paraat te zijn. Om op alle mogelijke verwikkelingen voorbereid te zijn, is dé regeering tot den door haar bekend ge- maakten maatregel over gegaan. Wat zij thans heeft gedaan, gaat minder ver dan waartoe in November j.l. werd besloten, toen alle verloven werden ingetrokken. De reactie in de groote steden. De reactie in de groote steden op het bericht, dat de regeering besloten had tijdelijk geen pe riodieke verloven meer te verleenen, was geens zins sterk. Nadat de radio het bericht gebracht had en sommige bladen het hadden gebulletineerd, deed het nieuws zeer spoedig de ronde en wel aan vankelijk door mondelinge overbrenging, nogal eens in dezen verminkten vorm: „de verloven zijn ingetrokken". Talrijk waren dan ook de telefoon tjes op de dagbladredacties van militairen, die weten wilden of zij nu onmiddellijk moesten te- rugkeeren of niet. Wanneer dan bleek, dat de reedsloopende verloven normaal konden worden geëindigd en dat het alleen de bedoeling was dat, door het niet meer verleenen van nieuwe ver loven, de verloven langzaam zouden uitsterven, was de conclusie voor de hand liggend, dat het wel zoo erg niet zou zijn met den internationalen toestand. Als men van een bepaalde stemming kan spre ken, was het die van een mislukten IJs-Zondag. De bedrukte gezichten, die men zag, waren van teleurgestelde schaatsenrijders, die met bunge lende schaatsen mistroostig door een akelig mot regentje, dat later tot een dikken mist werd, huis waarts keerden. En aangezien het straatbeeld verlevendigd bleef door de slierten van gemoedelijke soldaten, die heel welgemutst hun Zondagavondje door- flaneerden, was het effect van wat op het eerste gehoor een zorgelijke tijding scheen, later op den dag vrijwel nihil. Geen onrust in Limburg. Een der Limburgse-hé correspondenten schreef Zondagavond uit Maastricht: In den loop van den avond hebben wij in de groote gemeenten van de provincie inlichtingen ingewonnen teneinde na te gaan, hoe de stem ming is in verband met de berichten over den internationalen toestand, die werden gepubli ceerd. In tegenstelling met de spannende dagen van November, was er niet die spanning, die wij toen meemaakten. Over het algemeen reageerde het publiek vrij rustig op de verschillende mededee lingen en men begreep, dat de regeering geen risico wilde nemen. Anderzijds zag men den toestand ook al niet zoo ernstig in, omdat de zakenverloven niet in het besluit der regeering betrokken waren. Was de toestand inderdaad dreigend, zoo meende men, dan zouden deze verloven zeer zeker niet zijn gehandhaafd. Ook het feit, dat degenen, die reeds verlof had den, dit rustig konden voltooien, werkte gerust stellend. In enkele plaatsen langs de Belgische grens maakte men zich iet of wat ongerust, omdat bij onze Belgische buren eenigszins omvangrijke maatregelen zijn getroffen. Zoo is o.m. de weg MaastrichtLuik tijdelijk voor het verkeer ge sloten geweest, doch men kan de stemming over het geheel aldus samenvatten: Limburg volgt rustig den loop der gebeurtenissen en vertrouwt volledig op de regeering, die niet zal nalaten alle maatregelen te nemen, welke voor de veiligheid en onschendbaarheid van ons grondgebied nood zakelijk zijn, Aantal reservisten opgeroepen. Het Belgische ministerie van landsverdedi ging deelde Zaterdagavond laat mede dat alle militairen, van alle eenheden van het leger die met verlof waren, zich onmiddellijk bij hun eenheden moesten voegen. Bovendien werd bekend gemaakt dat de Belgische militaire autoriteiten besloten had den over te gaan tot versterking van het leger. Zondagochtend vroeg waren in verband hiermede overal in de stad op de muren bil jetten aangeplakt. Het betreft de z.g. phase „D.". De phase „D" beteekent het oproepen van een aantal reservisten in het kader van het progressieve mobilisatieplan van het leger. En aantal militairen, vallende onder phase „D" is trouwens reeds vroeger onder de wa penen geroepen. In den loop van den Zondagavond, aldus Belga zijn twee treinen met personen uit geëvacueerde grensplaatsen het Noordstation van Brussel gepasseerd, Onder de personen'die deze plaat sen moesten ontruimen, bevonden zich o.a. ver pleegden van bepaalde ziekenhuizen in deze ge bieden. In het blauwe affiche, dat de Belgen Zondag morgen op de muren zagen verschijnen, wordt bekend gemaakt dat Zondag 14 Januari als de eerste dag van de nieuwe phase beschouwd wordt. De militairen met- verlof moeten zich on middellijk op de snelste wijze naar de hun aan gewezen posten begeven. De reserve-officieren zijn verplicht, onmiddellijk hun dienstboek je te raadplegen en de bepalingen op te volgen, die daarin staan aangegeven. Geen enkel voorwend sel dat men niet van het decreet op de hoogte zou zijn, wordt aanvaard.Alle officieren of subal terne militairen in uniform mogen zonder eenige formaliteit gratis van de spoorwegen ge bruik maken. De regeering, zoo wordt in de af fiche gezegd, rekent op de vaderlandsliefde en den goeden wil van alle militairen die zijn op geroepen, opdat de orde op de stations en in de plaatsen, door welke zij heentrekken, niet ver stoord worde. Ordeverstoorders zullen onmiddel lijk gearresteerd worden. Tegenspraak van geruchten. Het is raadzaam, zoo meldt Belga voorts, de geruchten, die naar aanleiding van de getrof fen veiligheidsmaatregelen in omloop zijn gebracht, te wantrouwen. Deze maatregelen worden gekenmerkt door den overgang tot de vierde faze van de weermachtversterking phaze d en door zekere maatregelen van hoogste waakzaamheid bij de legeronderdeelen. Als automatisch gevolg van den overgang tot phaze D is het algemeen hoofdkwartier ge vormd. Maar het is niet juist dat de algemeene mo bilisatie is afgekondigd, het is niet juist, dat voor een bepaalde streek de alarmtoestand is I ingesteld. Het is niét juist dat men nieuwe maatregelen voor de evacuatie van bevolking en fabrieken heeft genomen. De maatregelen, die thans ten uitvoer gelegd worden en die in het bijzonder betrekking hebben op de voorraden van bepaalde fabrieken, zijn reeds verscheidene maanden geleden vastgesteld en voorbereid. Slechts enkele honderden menschen uit de grensplaatsen zijn naar het binnenland over gebracht. De dezer dagen getroffen maatregelen toonen aan, dat de waakzaamheid der regeering niet verflauwt. Geen enkele gebeurtenis wordt voor het Belgische publiek verborgen gehouden: de onafhankelijkheid der bronnen van informa- toe en de vrijheid der pers moeten de openbare meening tot kalmte inspireeren. In België en het buitenland zullen misschien nog meer alar- meerende berichten verspreid worden. In En geland heeft men vanmiddag (Zondagmid dag Red.) zelfs gepubliceerd, dat de Duitsche troepen de Belgische grenzen hadden over schreden. Dergelijke enormiteiten moeten geen beroering verwekken onder onze landgenooten, die in het geen in het buitenland geschreven of verspreid wordt, de fantasie zullen weten te herkennen. .België blijft kalm, doch met het geweer aan den voet". Volgens United Press zouden door phase D 30 a 40.000 mannen zijn opgeroepen. In totaal schat men de strijdmacht, die België thans onder de wapenen heeft, op 700.000 man, waarvan 650.000 tot de linietroepen zouden behooren. De volgende phase is de algemeene mobilisatie zelf, waarbij één mil- lioen onder de wapenen zouden komen. Feiten der laatste dagen. Daden, die niet vereenigbaar zijn met de neutraliteitspolitiek Het telegraaf agentschap der Sovjet-Unie meldt: Onlangs is de aandacht der Sovjet-re geering gevestigd op zekere feiten, welke zich voordoen in Zweden en Noorwegen. Persorganen, die in nauwe betrekking staan met de regeeringen der beide landen en ze kere officieele personen zijn in geheime ver standhouding en met steun van de Zweedsche en Noorsche autoriteiten een campagne op groote schaal begonnen tegen de Sovjet-Unie en overgegaan tot daden, welke niet vereenig baar zijn met de politiek van neutraliteit, welke door de regeeringen der beide landen werd geproclameerd. Op 5 Januari heeft de gezante van de Sovjet- Unie in Zweden mevrouw Kolontay, aan den mi nister van Buitenlandsche Zaken van Zweden, Günter, namens de Sovjet-regeering een verkla ring overhandigd. Hierin wordt gezegd: „Gedu rende dé geheele maand December hebben krin gen en bladen, welke vijandig gezind zijn aan de Sovjet-Unie, onder leiding van het dagblad „So cial Demokraten", dat in nauwe betrekking staat met de regeering, een ontoelaatbare campagne gevoerd tegen de Sovjet-Unie, welke alleen ver klaarbaar zou zijn, ingeval Zweden in staat van oorlog met de Sovjet-Unie zou zijn of een oorlog tegen de Sovjet-Unie zou voorbereiden". In de verklaring van de gezante werd verder te kennen gegeven dat de Zweedsche pers ware op roepingen tot oorlog tegen de Sovjet-Unie richt en een gewapende interventie eischt van Zweden aan de zijde van de regeering van Ryti en Tanner in den oorlog tegen de Sovjet-Unie. Deze campagne, er op berekend verwikke lingen te provoceeren tusschen de Sovjet-Unie en Zweden, ontmoet van de zijde der Zweed sche regeering geen enkelen tegenstand. Bovendien hebben zekere officieele personen openlijk deelgenomen aan de organisatie van den militairen tegenstand van de regeering van Ryti en Tanner. Op 7 December ongeveer zijn 47 recruteerings- bureaux geopend in Zweedsche steden, onder be scherming van de Zweedsche autoriteiten. Het aantal door dez ebureaux gerecruteerde „vrijwilli gers" loopt in de duizenden. Volgens zekere ge gevens, op 28 December verstrekt, waren 10.000 van die „vrijwilligers" uit Zweden in Finland aan gekomen. Later werd gemeld, dat twee „vrijwilli- gers"-korpsen uit Zuid- en Midden-Zweden naar Finland waren vertrokken. De Zweedsche generaal Ernst Linder heeft het opperbevel over hen aanvaard. Bovengenoemde campagne van de Zweedsche pers roept op tot militaire acties tegen Sovjet- Rusland en de openlijke vorming van „vrijwilli- gers-detachementen" met steun van de Zweedsche autoriteiten. Bovendien worden- van Zweden uit aan de regeering van Ryti en Tanner rechtstreeks wapenleveranties gedaan en vergunning gegeven oorlogsmateriaal van allerlei aard door Zweden naar Finland te zenden. De verklaring van de gezante der Sovjet-Unie in Zweden tegenover den minister van Buitenland sche Zaken besluit als volgt: „De regeering der Sovjet-Unie vestigt de aandacht der Zweedsche regeering op boven staande feiten en acties der Zweedsche auto riteiten, die gericht zijn tegen de Sovjet-Unie. De regeering der Sovjet-Unie achtte den tijd gekomen tegenover de Zweedsche regeering te verklaren dat deze acties van Zweedsche autoriteiten niet alleen in strijd zijn met de Zweedsche politiek van neutraliteit, doch zou den kunnen leiden tot een ongewenschte com plicatie in de betrekkingen tusschen Zweden en de Sovjet-Unie." Op 5 Januari heeft de gezant der Sovjet-Unie in Noorwegen, Plotnikof, eveneens namens de regee ring der Sovjet-Unie een verklaring overhandigd aan den Noorschen minister van Buitenlandsche Zaken Koht. .In deze verklaring wordt gezegd: „Onlangs hebben zekere kringen in Noorwegen, die in nauwe betrekking staan met de regeering en de Noorsche pers een onbeperkte campagne ge voerd tegen de Sovjet-Unie, welke campagne slechts schadelijk kan zijn voor en complica ties veroorzaken in de betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Noorwegen". In de verklaring van den gezant wordt verder opgemerkt dat naast deze openlijke oproeping tot oorlog tegen de Sovjet Unie de Noorsche pers ruimte beschikbaar stelt voor eischen tot militai ren steun aan de regeering van Ryti en Tanner door de regeering van Noorwegen tegen de Sovjet- Unie. Zekere officieele personen, zooals Hambro, de president van het Storting, kapitein-generaal Or- flit en anderen steunen deze campagne en nemen er zelfs actief deel aan. In Noorwegen worden openlijk recruteeringscommissies georganiseerd tot aanwakkering van een oorlog op het gebied van Finland tegen Sovjet Rusland. Er zijn berichten, dat een speciale divisie „vrijwilligers" van de lan den der Oslogroep wordt gevormd voor Finland. Tegelijkertijd wordt de regeering van Ryti en Tanner onder bescherming der Noorsche autoritei ten uit Noorwegen van wapenen voorzien en wor den verschillende soorten oorlogsmateriaal dwars door Noorwegen naar Finland getransporteerd. De verklaring van den gezant der Sovjet-Unie aan den Noorschen minister van Buitenlandsche Zaken eindigt als volgt: „De regeering der Sovjet-Unie vestigt de aan dacht der Noorsche regeering op bovengenoemde feiten en acties der Noorsche autoriteiten, welke tegen de Sovjet-Unie zijn gericht. De regeering der -;o'_TTpif> acht het dringend noodig te verklaren, •—onver de Noorsche regeering, dat bovenge noemde acties van Noorsche autoriteiten niet al leen in flagranten strijd zijn met de politiek van neutraliteit door de Noorsche regeering geprocla meerd, doch zouden kunnen leiden tot onge wenschte verwikkelingen en de nol-male betrek kingen tusschen de Sovjet Unie en Noorwegen zou den kunnen verstoren". Naar volgens United Press te Brussel ver» luidt zou de versterking der verdediging aan de oostgens van België in verband staan met een aantal feiten, die de laatste dagen zijn gebeurd. De publieke opinie is van meening dat bijna dagelijks Duitsche vliegtuigen over België vlie gen en dat de artikelen in de Duitsche bladen vijandig gestemd zijn ten opzichte der neutrale landen. Ook gaan er geruchten dat het Duitsche vliegtuig, dat enkele dagen geleden gedwongen was bij Mechelen aan de Maas te landen, do cumenten vervoerde, waaruit zou blijken dat vliegers foto's nemen van de Belgische forten. Het aantal nieuw opgeroepen en is niet belang rijk en bestaat voornamelijk uit het oproepen van arbeiders voor den aanleg van militaire werken. Uit betrouwbare bron wordt verder ver nomen, dat de positie der Duitsche troepen langs de Nederlandsche en Belgische grenzen sinds November vrijwel geen wijziging heeft onder gaan. In officieele kringen te Berlijn weigerde men volgens United Press ieder commentaar ten aan zien van den gang van zaken in Nederland en België. Ten aanzien van deze gebeurtenissen zou, naar werd gezegd, „geen communiqué wor den uitgegeven". Het Duitsche Nieuwsbureau bracht een drieregelig bericht uit Brussel over de „order tot wederoproeping der troepen". In een kort bericht uit Amsterdam meldde het D. N. B. dat de Nederlandsche ministerraad in Den Haag bijeen kwam „in verband met de in ternationale situatie". De vooravond-edities der Maandagochtend bladen maken geen melding van den gang van zaken in Nederland en België. „Der Montag" heeft echter een onder-kop, welke luidt: „Ne- derlandsch vliegtuig schendt Duitsch grondge bied". Zoowel „De Montag" als de „Berliner Montagspost" werken het communiqué van het oppercommando, waarin dit (inmiddels van Nederlandsche zijde tegengesproken) bericht vermeld staat, sterk op; de „Mcntagspost" legt echter den nadruk op de verkenningsvluchten over Frankrijk en de Noordzee. In Londensche diplomatieke kringen aldus is Reuter van oordeel meent men, dat on danks de veorzirgsmaatregelen in België en Ne derland, er waarschijnlijk op het oogenblik geen bijzondere reden bestaat een inval in één van beide landen te verwachten. Het lijkt waar schijnlijk, dat België en Nederland inlichtingen hebben ontvangen, welke hen er toe hebben ge bracht te gelooven, dat er mogelijkerwijze moei lijkheden op handen waren. In zulke omstan digheden, vervolgt Reuter, zouden deze landen terecht onmiddellijk voorzorgsmaatregelen nemen om hun veiligheid te verzekeren en niets aan het toeval over te laten. Hun optreden beteekent dus niet noodzake lijkerwijs, dat de situatie voor deze landen ver slechterd is, maar snelle wijzigingen zijn altijd mogelijk. Beide landen staan bloot aan het zelfde gevaar, maar het is onduidelijk, in welke mate zij gemeenschappelijk optreden. In dit ver band herinnert men er in Londen aan, dat de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken onlangs den nadruk erop heeft gelegd, dat da onafhankelijkheid van Nederland van grooi belang was voor België,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1