ffi Brutaal inbreker loopt rechercheurs in de armen Ceen carnaval in het Zuiden. '<n Mijnhardtje Dionnitis. BURGERLIJKE STAND Vijf jaren S. O. V. Met een receptie en een feestavond gevierd. J.l. Zaterdag was het vijf jaar geleden, dat de 6.O.V. afd. IJmuiden opgericht werd, hetgeen aanleiding was voor een receptie en een feest avond, die beide zeer geslaagd genoemd mogen worden. 's Middags 4 uur werd de receptie gehouden in het Ned, Herv. Ver. Gebouw aan de Kalverstraat, waar de 2e voorzitter, de heer J. H. M. Mulder een overzicht gaf van hetgeen in deze jaren ge beurde. Onder de aanwezigen merkten wij op de heeren K. Blopthoofd, stationschef IJmuiden en W. G. L. de Haas, algemeen secretaris van het hoofdbe stuur. Onderstaande organisaties hadden afgevaardig den gezonden, om de S.O.V. met haar eerste Z lustrum te complimenteeren: C. Wismeijer namens den Prot. Christelijken ■Bond van Spoorwegpersoneel; D. B. Timmer namens N. C. G. O. V.; G. Frankfoort, N.V., Santpoort; H. E. Kaspers, A. N. G. O. B„ Santpoort; Contr. Drankweer Comité, IJmuiden; C. J. W. de Vries, Loge In Veilige Haven I.O.G.T. H. de Boer, Ver. van Spoor en Tram hot Des avonds om 8 uur werd de feestavond ge- Vf. houden in de groot© zaal van het Hervormd Ver- „eenigingsgebouw aan de Kalverstraat. 4 De zaal was keurig aangekleed en op het po dium stond een tiental bloemenmanden, die door .eenige organisaties aangeboden waren. De heer Mulder opende ook deze vergadering, daar de heer van Iiinte door droeve familie- nii,omstandigheden niet aanwezig kon zijn. K Ook nu gaf de waarn. voorzitter een overzicht aa van deze vijf jaren, waarna de muziek er een ,!vroolijke stemming in bracht. Na optreden van den humorist Leo Peelen was het woord aan den spreker, den heer R. de Boer ,..,van Apeldoorn. Het is moeilijk, aldus de heer de Boer om als .^'spreker op te boksen tegen muziek en humorist. ltteGauw is dan een spreker vervelend. Maar liet is toch noodzakelijk dat op een avond als deze een an woord gesproken wordt. Er is aanleiding om nu Befeest te vieren nu deze af deeling 5 jaar bestaat enen zich met ..Dieselvaart" ontwikkeld heeft. Want 1 d'niet één afdeeling heeft het ooit bestaan, om twee keer achtereen de wisselmedaille en het Blauwe Lint te behalen. En dat terwijl ze er zoo voorstaat, lipdat er groote kans is dat er een derde keer bij komt, waardoor ze definitief eigendom van de afdeeling worden zouden. Daaraan kunt gij mede- 'nlihelpen. Door lid, donateur of abonné te worden ;ften zoodoende de vereeniging te steunen. de Vijf jaar geleden was er nog geen diesel. In de 2e eerste halve eeuw van het bestaan van den spoor weg was er maar weinig verandering. Maar onder drang van auto en vliegtuig is ook bij de spoor- IJlwegen de snelheid ten zeerste opgevoerd. Nu is de beisr.elheid nog maar 120 K.M. hetgeen zeer spoedig I tot 160 opgevoerd zal worden. En ondanks deze Blisnelheden gebeuren er zeer weinig ongelukken. stDit is op den weg niet altijd het geval. Vaak lerschrikken we er van terug om de courant te lezen. beiOveral leest men van vandalen die dronken ach- arter het stuur van een auto zitten. >ve Oorlog is vreeselijk, maar als men de cijfers van de slachtoffers van snelverkeer en van oor log met elkaar vergelijkt, zal men tot de con clusie komen, dat die van snelverkeer er ver boven ^Uitgaan. lfc., Alleen in Amerika vallen per jaar 500.000 doo- 'den door. snelverkeer. Bij.de spoorwegen gebeurt zelden' één ongeluk. Alles wordt gedaan om dit v',te voorkomen; Iedere technische verbetering wordt benut, het personeel ten zeerste geschoold. Maar wat zou dit alles helpen als het personeel niet nuchter was? 1 Aan 't personeel moeten de hoogste eischen ge- '™steld worden. Er moet naar gestreefd worden, dat de menschen fit zijn en vlug kunnen reageeren .op iedere omstandigheid. "Ii Dit zou belet worden door het gebruik van alcohol. E Dertig jaar geleden zagen enkele spoormannen n in, dat snelverkeer en alcohol niet samengaan. c- Zij sloten zich aaneen en maakten propaganda voor hun idee. Thans is de S.O.V. groot gemaakt Msen velen staan symphatiek tegenover haar. 4 Dit heeft als gevolg een zeer groote veiligheid d:bij de spoorwegen. Na deze rede declameerde een dochter van een igtder leden, mej. Annie Kuenen, een gedicht met Iheilwenschen aan het adres der S.O.V. n, Hierna was het woord weer aan de muziek en i (Werd de avond besloten met een geanimeerd bal, fdat tot een uur duurde. De heer Mulder sloot den avond met een woord jVan dank. ;n, >yi Collecte voor Het Roode Kruis. e f'J Met het oog op de buitengewone omstandig- heden, waardoor ook aan het Roode Kruis bij- zondere lasten worden opgelegd en men zich, ®mede door de zeer uitgebreide werkzaamheden, voor financieele problemen ziet gesteld, welke l dringend voorziening behoeven, zal, met de ge- wone jaarlijksche collecte Zaterdag 27 Januari a.s. een extra Nationale Roode Kruis-collecte worden gehouden. "I Voor deze collecte is een groot aantal dames II en meisjes noodig, die zich nu reeds kunnen aanmelden aan onderstaande adressen: ,ta Voor IJmuiden bij Dr. W. van Haselen, Ka naalstraat 40; voor Driehuis bij M. W. Helle- mons, De Oostalaan 6; voor Velsen-Noord bij W. Hoekstra, Ogelwightstraat 6; voor Santpoort bij W. Deen, Rijksweg, 348 en bij L. Dijksen, 31 Charlotte de Bourbonlaan 1, Santpoort-Sta tion. Het O. en O.-werk in de positie IJmuiden. Aan gelden bijna 900 gulden ontvangen, In het overzicht der werkzaamheden van het Centraal Comité voor de Ontwikkeling en de Ontspanning der militairen in de positie IJmui den lezen we het volgende: Het O. en O. werk is aanvankelijk niet altijd even vlot geloopen. Dit was niet te wijten aan gebrek aan medewerking, dan wel aan tal van omstandigheden, die aanvankelijk stagneerend werkten. Wij denken aan de uitgestrektheid van het gebied, waarover de positie haar menschen verdeeld heeft, de wisselende bezetting van de verschillende onderdeelen, de burgerij, die niet goed wist wat er van haar verlangd werd en teleurgesteld was, dat zij niet altijd afzetgebied kon vinden voor alles wat zij den militair wilde aanbieden (huiselijk verkeer, studiekamers, etc. etc.). Het comité he^ft dit in zeker opzicht wel zien aankomen en zijn taak was dan ook niet altijd een dankbare; daarentegen is het zelf wellicht ook te kort geschoten in het geven van voor lichting aan de pers. Maar hoe het ook is geweest in de- korte voor geschiedenis, gewerkt is er ongetwijfeld en het comité is dankbaar te weten, dat het thans d-i organisatie en zeker in het bijzonder de or ganisatie van militaire zijde thans zoo is uit gebouwd, dat het kan zeggen, dat de ontwikkeling en de ontspanning voor de militairen de periode van de kinderschoenen voorbij is Leiding in deze voor de militairen zoo belang- langrijke zaken heeft het militaire comité, dat thans een eigen bureau heeft, met eigen admi nistratief personeel. Ons burgercoimité heeft als taak aanvullend werk te verrichten. Ons comité heeft altijd zijn taak zoo gezien, mede dank zij het contact, dat het reeds bij de oprichting met de officieel© instanties in Den Haag had gezocht. Dat het militaire comité niet heeft stilgezeten blijkt wel uit 'het feit, dat in de afgeloopen periode de volgende voorstellingen voor de mi litairen zijn gegeven: IJmuiden Be verwijk/Wijk a. Zee Bioscoop 10 6 Tooneeil 3 1 Cabaret 10 6 Concert 3 6 Door de duurdere exploitatie, bussen en zaal- huur was het niet mogelijk het aantal voorstel lingen in beide gemeenten gelijk te houden. Sport. Gedurende de zomermaanden werd een polo dag en een waterfeest georganiseerd, terwijl bo vendien een voetbalcompetitie werd ingesteld, waaraan 17 elftallen deelnemen, verdeeld over Noord en Zuid. Ontwikkeling. Met stijgend succes worden de schriftelijke cursussen van het I.V.I.O. (Instituut voor Indi vidueel Onderwijs) en hetP.B.N.A-. (Polytechnisch Bureau Nederland Arnhem) gevolgd. Ruim 500 cursisten volgen regelmatig de- lessen. Lectuur en spelen werden verdeeld. Feesten. Heit Kerstfeest en de Oudejaarsavond werden zooveel mogelijk in de eigen can tines gevierd terwijl ook de patiënten en het verplegende per soneel niet werden vergeten. Het burgercomité hield steeds nauw contact met het militaire comité en. steunde waar-mo gelijk en wel op verschillende wijze. Bijdragen werden gegeven in den vorm van geld, in den vorm van „amateur-artisten", in het geven van prijzen voor de wedstrijden, -het aan bieden van auto-bussen voor het vervoer, het geven van versnaperingen aan zieken, het distri- bueeren van tijdschriften enz. De gelden, hiertoe benoodigd, ontving het co mité: a. door het houden van een straatcollecte 387.28 b. uit de bijdragen van particulieren 484,55 AGENDA VOOR BEVERWIJK ie MAANDAG 15 JANUARI '8 Luxor Theater, Breestraat: „Heerschers der Zee" '''fen „De Mikado", 8 uur. Eil DINSDAG 1 JANUARI Luxor Theater, Breestraat: „Heerschers der Zee" 1Jen „De Mikado", 8 uur. TI- AGENDA TE HAARLEM m l Heden: SI MAANDAG 15 JANUARI Jf F Luxor Theater: Huckleberry Finn. 2.30, 7 en G.15 uur. Rembrandt Theater: Vier moedige meisjes. 2.30 en 9.15 uur. f Cinema Palace: De moordkamer. 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: Bel Ami. 2.30, 7 en 9.15 uui Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend d'behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van T|79 uur. I DINSDAG fc JANUARI Gementelijke Concertzaal: Vierde Bachconcert, 18,15 uur. l?' Bioscoopvoorstellingen: 's middags en 's avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend l| behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van E9 uur. Totaal 871.83 terwijl uitgegeven werd: bijdragen aan militaire comité HO.— ontspanning, zaalhuur, grimeur, tooneel, requi- sieten, busvervoer, etc. 164.50 zieken, veawoer van familileden en versnaperin gen 12.75 reclame, advertenties, spandoeken, etc 119.81 prijzen voor wedstrijden 35.05 algemeene onkosten, porti, telefoon, drukwerk etc. 45.42 487.53 Saldo 871.83487.53 384.30. UITREIKING VAN STEUNBONNEN DOOR DE RADIOCENTRALES. De radiocommissie voor de uitreiking van steunbonnen aan de werklooze aangeslotenen bij de radiocentrales maakt bekend, dat de her nieuwde inschrijving voor de maand Februari zal plaats hebben voor de Centrale Kennemer land en Velsen-Noord Donderdag 18 Januari a.s. en de uitreiking Donderdag 25 Januari a.s.; voor de Centrale Kennemerland van 78 uur en voor Velsen-Noord van 6.307.30 uur. Voor de Centrale Kennemerland is de inschrij ving en de uitreiking in het kerkgebouw aan de Willebrordstraat. Voor de Centrales Huisman en v. d. Broek is de inschrijving Vrijdag 19 Januari a.s. en de uitreiking Vrijdag 26 Januari a.s. van 78 uur bij Outenaar aan het Enschedéplein. Motorschip Flevo voorloopig gedicht. Naar gemeld wordt is de lekkage van het meer gemelde Nederlandsche vrachtmotorschip Flevo van de K. N. S. M. voorloopig dichtgemaakt. Naar men weet is het schip op het eiland Aves gestrand geweest. Thans is het van Curacao naar Newport- News gesleept door het bergingsvaartuig Killerig. Aldaar zal de bekomen Schade gerepareerd worden. Van eigenaar veranderd. Het Nederlandsche vrachtmotorschip Fram. 550 t. n. w., dat in 1939 gebouwd werd door de werf der firma Muller Bröerken te Foxhol (Gr.), is dezer dagen verkocht door bemiddeling van de makelaars Jacq.'Pierot Jr. Zonen te Rotterdam aan de N.V. Hudig Pieters Algemeene Scheep vaart Mij., aldaar. Het schip, dat opnieuw in de vaart gebracht zal worden, behoorde toe aan de N.V. Motorschip Fram te Groningen. Nieuwe scheepvaartdienst. Naar gemeld wordt zal dit jaar door een Neder landsche reederij een snelle scheepvaartdienst worden geopend tusschen Palestina en de havens Antwerpen en Rotterdam. Deze nieuwe dienst, welke met vijf schepen zal beginnen, is speciaal bestemd voor het verschepen van sinaasappelen. WIJK AAN ZEE MILITAIR TEHUIS. Met groote dankbaarheid heeft de commissie dé lavolgende bijdragen ontvangen: Firma P. van E f 2.50 T. N. (derde bijdrage) 2.50 B. J. Sch. (tweede bijdrage) G. W. P. SI. (tweede bijdrage) W. P. G. St Vorige verantwoording 2.50 „10.— „10.— f 6.- Totaal f 33.50 Gaarne zullen bijdragen in ontvangt worden ge nomen door den penningmeester F. R. C. Rijkens, Voortsraat 26 W. a. Z., giro 77029. SANTPOORT VV. L. A. WARNIER f Zaterdag hebben wij gemeld, dat de heer W. L. A. Warnier alhier is overleden. De heer Warnier heeft den 64-jarigen leeftijd bereikt. Hij studeerde te Utrecht, waar hij op 21- jarigen leeftijd slaagde voor het apothekers examen. Hij is toen een jaar gedetacheerd geweest bij het Koloniaal Museum,- toen te Haarlem ge vestigd, waar hij een koffie-onderzoek leidde. Daarna ging hij als apotheker naar Indië, waar hij vele jaren werkzaam was in Atjeh, Makassar, Am- bon en Buitenzorg. In de mobilisatie in 1914 werd hij gedetacheerd bij het Militair Hospitaal te Harderwijk. In 1916 ging hij met pensioen en werd toen chef van het laboratorium van het Koloniaal Etablissement (in koopbureau voor Indië) te Amsterdam. Na eenigen tijd werd hij door de regeering naar Amerika uit gezonden in dezelfde functie voor de keuring van rechtsteeks van Amerika naar Indië te verzenden goederen. Na den oorlog werd de heer Warnier eerst adjunct-directeur van het Koloniaal Etablissement, waarvan hij nu al ongeveer 7 jaar directeur was. Het wil Zondags niet vriezen. De zevende teleurstelling. Onder ideale weersomstandigheden hebben Za terdag drommen schaatsenrijders nog eens volop genoten van de ijsvreugde. Bij honderden togen zij er op uit om op de ijsbanen en op het ijs van slooten en vaarten op de gladde ijzers rond te zwieren ofwel om fiksche tochten te onder nemen. Onder de Beverwij kers waren er ook vele, die de beenen nog nog eens los wilden maken voor de tochten, die voor Zondag en Maandag op het programma stonden. Helaas, hoe groot was Zondagmorgen de teleurstelling, toen een mie zerige motregen de illusie aan een Zondag van ongekende ijsgenoegens volledig te niet deed. De temperatuur steeg iets boven het vriespunt, het haantje van den toren draaide zijn staart naar het oosten en de meest verstokte schaatsenlief- hebber moest wel tot de overtuiging komen, dat. het dooide. Zeker, niet allen Heten zich zoo maar voetstoots alle genoegens ontnemen.- Velen reden een baantje, al was dit dan ook lang geen onverdeelde vreugde, maar meerderen zagen van alle ijspret af en schaarden zich rond den haard. Het was „sof" voluit. Ook voor degenen, die van den in uitzicht gestelden ijs-Zondag een bron van inkomsten dachten te vinden. Droeg groot aantal gestolen sieraden bij zich. Om half negen Zondagavond surveilleerden rechercheurs van de Centrale Recherche in de Oranje-Nassaulaan te Amsterdam. Hun aaai- dacht werd getrokken door een man, die, nadat hij zijn auto in de laan geparkeerd had, zich op verdachte wijze bij een der huizen ophield. De rechercheurs lieten hem rustig begaan, daarbij er wel zorg voor dragend, dat hij niet kon ont snappen. De man verschafte zich toegang tot een der woningen, sloot de deur achter zich en bleef ge- ruimen tijd binnen. Toen hij naar buiten kwam en zich naar zijn auto wilde begeven, hielden de rechercheurs hem aan en fouilleerden hem ter plaatse. De inbreker had een goeden slag geslagen, want men vond op hem een groot aantal gouden sieraden en zilver, tot een waarde van naar schatting 30.000 of 40.000 gulden. De ongeveer 49-jarige man werd aangehou den en naar het hoofdbureau van politie ver voerd. Het onderzoek is nog in vollen gang. Geen staking bij de Alkmaar Packet Zaterdag is het ultimatum van den Centralen Bond van Transportarbeiders. inzake het scheepvaartbedrijf van de „Alkmaar Packet" af geloopen. Er zijn in den loop van de laatste dagen be sprekingen .metde werkgevers gehouden, met het resultaat, dat een compromis is getroffen op basis van de landelijke regeling, welke door de werkgevers op een kleine uitzondering na wordt toegepast. Deze uitzondering wordt door de werk gevers gemotiveerd op grond van het feit, dat de overeenkomst op een drietal punten gunstiger is dan de landelijke regeling. Naar wij, vernemen ligt het in het voornemen van den commandant van het 3e legerkorps, een verordening uit te vaardigen, waarin wordt be paald, dat ter gelegenheid van de a.s. carnavals viering geen openbare vermakelijkheden als mas kerade en optochten mogen plaats vinden. De openbare gelegenheden zullen na het volgens plaatselijke verordening geldende, gewone slui tingsuur niet geopend mogen blijven. Deze verordening zal gelden voor het tot het gezagsgebied van genoemden commandant be- hoorende gedeelten van Brabant en Limburg. K. L. M.-vliegtuig „Mees" bracht zieke van Ameland naar Groningen. Zaterdagmiddag om half ,drie vertrok het K1.M.- vliegtuig „Mees", bestuurd door gezagvoerder Bax van Ameland naar het vliegveld Eelde bij Gro ningen met negen passagiers aan boord. Acht van hen waren gezonde menschen, die gaarne het eiland wilden verlaten en door de vorst ge dwongen waren van het vliegtuig gebruik te ma ken. De negende passagiere, mej. B. de Boer, reis de per brancard. Dokter Poortenaar, de arts van Ameland, had n.l. een blindedarmontsteking bij haar geconstateerd en achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. Op het vliegveld Eel de stond een ziekenauto gereed om de patient© over te nemen. De reis verliep vlot. Het vliegtuig was via Schiermonnikoog naar Ameland vertrokken met zeven passagiers aan boord. Vier hadden Schiermonnikoog als bestem ming, De overigen hebben op Ameland het vlie- tuig verlaten. Stuit die en voorkomt erger door' De echte xijn niet rond, maar hartvormig- (Adv. Mgez. Med.) TWEE N. Z. H.-WAGENS TEGEN ELKAAR GEBOTST. Enkele passagiers gewond. BEIDE BESTUURDERS VERKLAARDEN, DAT SEIN OP VEILIG STOND. Zondagochtend om elf uur zijn twee motor wagens van de Noord- en Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij onder de gemeente Broek en Waterland cp enkel spoor in volle vaart tegen elkaar gereden. Een motorwagen met twee bijwagens, komen de van Monnikendam, was het dubbele wissel spoor 150 meter gepasseerd en stond op het punt de Broekermeer in te rijden, toen tot groote verbazing van den bestuurder en con ducteur plotseling op korten afstand pp hetzelfde spoor een motorwagen met bijwagen uit Am sterdam naderde. Met groote stelheid botsten de beide motorwagens op elkaar. De wagen uit Monnikendam werd slechts licht beschadigd, doch het voorbalcon van den wagen, welke uit Amsterdam kwam, werd geheel ingedrukt, ter wijl de vleier door de botsing omhoog was ge wipt. De passagiers van dit rijtuig waren erg ge schrokken. Van hen liep mevrouw S. Halderman uit Zand- voort een blessure aan- den schouder op. Boven dien was haar arm uit het lid geschoten. De geneesheer Eltzbacher uit Den Haag, die met zijn auto juist passeerde, verleende medische hulp, waarna het slachtoffer naar haar woning werd vervoerd. Mej. C. Niboer uit Amsterdam- Noord kreeg een lichte hersenschudding en kon op eigen gelegenheid huiswaarts keeren. De andere passagiers werden of wel door glas scherven aan gelaat en ledematen verwond, of kwamen met den schrik vrij, Met een koevoet moest een gat in het inge drukte balcon worden gemaakt, teneinde den bestuurder te bevrijden. Hij kreeg evenals zijn collega van den anderen wagen slechts verwon dingen aan de handen. In de tram uit Monnikendam werd geen der passagiers geblesseerd. De bestuurders hébben beiden verklaard, dat de seinlichten op veilig stonden, hetgeen bij een defect mogelijk zou kun- nen zijn. De directie der N.Z.H.T.M. deelde even wel mede, dat de installatie goed' functionneer- de. Gedurende een uur had het tramverkeer on- onthoud. Omzet van Heineken's iets gestegen, Dividend 8 en 6 procent. Aan het verslag der Heineken's Bierbrouwerij Mij. over 1938/1939 ontleenen wij het volgende. Ware de oorlog niet uitgebroken, dan zou, ge zien de resultaten van het afgeloopen jaar, een gematigd optimisme over den toestand van ons bedrijf gerechtvaardigd zijn. De kleine stijging van den omzet, waarvan wij in ons vorige jaarverslag melding maakten, kon gehandhaafd worden. Was deze geringe vooruit gang het vorige jaar het gevolg van het warme zomerweer, zoo spreidde deze zich dit jaar meer gelijk over het geheele jaar uit; zij mag derhalve toegeschreven worden aan een lichte verbetering van den economischën toestand in Nederland, welke zich ook bij andere ondernemingen in het afgeloopen jaar manifesteerde. Na de afschrijvingen ad 1.060.390 (933.705), welke in hoofdzaak samenhangen met nieuwe aanschaffingen, beleggingen en met normale af schrijvingen op fabrieken en kantoren, resteert een winst groot ƒ1.483.779 (1.535.968); hierop is reeds in mindering gekomen het bedrag, dat in gevolge onze statuten voor belastingen moet wor den gereserveerd. Wij stellen voor aan de Reserve divers© belan gen, nu daaraan 197.735 werd onttrokken, op nieuw toe te voegen 208.000. waarna een winst saldo overblijft van 1.275.779. Hieruit zou een dividend van 8 pet. aan alle aandeelhouders kunnen worden uitgekeerd, waarna een bedrag van ƒ73.846 aan 't Reserve fonds zoude worden toegevoegd, terwijl op nieuwe rekening 57.318 zoude worden overgebracht. Zooals uit het prospectus van 11 Januari 1939 bij de introductie onzer aandeden ter beurze blijkt, was echter overeengekomen, dat de nieuw uitgegeven aandeelen, die de nummers 2401-12000 dragen, in verband met de aan hun uitgifte ver bonden kosten elk recht zouden geven op 3/4 van een eventueel dividend over 1938/39 op ieder van de aandeelen, genummerd 1 tot en met 2400, uit te keeren. Sedert zijn dan ook de beide groepen onzer aandeelen elk afzonderlijk ter beurze ge noteerd. Wij stellen daarom voor om over het boekjaar 1938/39 het dividend over de aandeelen, genum merd 1 tot en met 2400, t© bepalen op 8 pCt. en over de aandeelen. genummerd 2401—12000. op 6 pCt. Voortaan zal er dan geen verschil meer bestaan in de aandeelen onzer vennootschap en zullen deze alle in dezelfde noteering ter beurze worden opgenomen. (Bericht wordt, dat dc beroemds Dionne vijfling voor het publiek, op de Neio-Yorlcsche tentoonstel ling te zien zal zijn). Sinds de Dionne vijfling is geboren, Heeft heel de wereld van ze moeten hooren, Al vijf jaar lang (of zes?) in beeld en woord? Begrijp me goed, dat vind ik niet zoo'n wonder, Een vijfling is en blijft wel heel bijzonder, Een unicum, geloof ik, in haai- soort. Men heeft den kleuters alle zorg gegeven, Om ze gezond te houden in het leven En die verzorging had een resultaat. Waar staat en medici der Canadeezen, Wel ongetwijfeld trotsch op mogen wezen, De vijfling bloeit in goed gezonden staat. Snel werden haar portretten en haar namen, Geëxploiteerd ten dienste der reclame, Men kon ze ook gaan zien tegen entree. In 't eigen huis, dat borg niet veel gevaren, Zoolang de kinderen nog babies waren, Met van de wereld slechts een vaag idee. Maar nu zij tot begrip van 't leven komen, Nu heeft haar lot een kwaden keer genomen. Zij worden in New-York tentoongesteld; Helaas, de levensleus: laat naar je kijken, Zal haar geluk in 't leven niet verrijken, Ook al verrijkt het haar In roem en geld. P. GASUS. Drie slachtoffers van het ijs. IJselmeer levensgevaarlijk. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is op het IJselmeer een ernstig Ijsongcluk gebeurd, dat twee onge levens heeft gcëischt. Drie ongelieden, t.w. Jan Schilstra en Sybreti Koen resp. negentien en achttien aar, beiden af komstig uit Hemelum en de zeventienjarige Jan de Jager uit Rijs, waren op de schaats binnendoor naar Molkwex-um getrokken om daar toeschouwer te zijn van een hardrijderij voor vrouwen. Bij de baan ge komen, kwamen zij tot andere gedachten en gingen er op eigen gelegenheid op uit. Dit werd hun nood lottig. Zij waren in dit gebied niet bekend en wis ten derhalve niet, dat zij, het IJselmeer oprijdend, al spoedig bij de vaargeul StavorenHarlingen zou den zijn. Wel is waar is deze dichtgevoren, maar het ijs is er in het geheel niet betrouwbaar. Het drietal was naar schatting 600 meter uit de kust en nog maar als stippen te zien, toen zij op eens verdwenen bleken. Andere schaatsenrijders begrepen, dat een ongeluk was geschied en snel den toe. De 16-jarige Douwe Zeldcnrust en Jisk Bijmin slaagden er in Jan de Jager op het ijs te brengen. Schilstra en Koen kou men niet meer bereiken. Zij verdronken jammerlijk. Later 1 kwam m envan den wal per ijsvlet te hulp. De lijken der beide slachtoffers kon toen worden geborgen. Jan de Jager bracht men binnen in de voormalige sluiswachterswoning, waar hij voorloopig zal wor den verpleegd. Hij had water binnengekregen en was door de koude bevangen. Zijn toestand is ech ter niet verontrustend. In een wak geraakt en verdronken. Zondagmiddag is dertigjarige schaatsenrijder J. W. van Geen uit Alphen aan den Rijn op.het Braas- semermeer in een wak gereden en verdronken. De heer van Geen bevond zich alleen op het een zame gedeelte van de plas, dat door de ijsclubs was afgezet, omdat het ijs daar zwak was. Uit de verte zagen schaatsenrijders de van Geen in het wak rij den. Zij waarschuwden de gemeentepolitie van Rijn- saterwoude, die aan het dreggen ging en na twee uur het lijk ophaalde. Het ijs op het IJselmeer was Zaterdagmiddag reeds zeer gevaarlijk en van alle kanten werden schaat senrijders gewaarschuwd zich niet op de groote vlakte te wagen. Nu men de laatste dagen de ijs vlakte beter had kunnen verkennen, bleken er vele groote wakken te zijn. Daarbij kwam nog, dat de Oranjesluizen waren opengezet om het drijfijs van het Noordzeekanaal te spuien. Dientengevolge ontstond een Stérke stroom, waardoor groote scheuren in het ijs kwamen en wakken ontstonden. Alleen nabij Durgerdam zijn Zaterdagmiddag al vijf personen door het ijs gezakt, die gelukkig alle konden worden gered. Het is een ieder dan ook sterk af te raden zich op het IJselmeer te begeven, ook wanneer het in de komende dagen mocht vriezen. De nu ontstane waken en scheuren zullen dan met een dun laagje ijs worden bedekt en moei lijk te herkennen zfjn. Het gevaar zal daardoor juist nog grooter worden. Volendammer bruiloft afgelast. Het kleurige feest op het ijs, de Volendammer bruiloft, die aangekondigd was, Is afgelast. Dat was een tegenvaller, maar eigenlijk rekende men er maar half op Bij dooi was er toch eigenlijk de goede stemming niet meer voor. De Volendammers hebben hun kostbare kleeren niet aan het slechte weer willen dagen en wij kun nen hen geen ongelijk geven. Onverantwoordelijk gedrag. Twee schaatsenrijders zijn Zondagmorgen uit Schellingwoude over het IJsselmeer naar Lemmer vertrokken. Waarschuwingen hielpen niet en hoewel men deze menschen voorhield, dat hun plan gelijk stond met een poging tot zelfmoord, bonden zij onder. Zij waren Zaterdagmiddag op de schaats uit Friesland in de Hoofdstad aange komen en wilden ook de terugreis over het ijs maken. Met een kompas zouden zij den weg wel vinden en door de dikken mist en het gevaar lijke ijsveld een weg zoeken. Zij hadden tasschen mondvoorraad op den rug. REORGANISATIE BIJ „PICUS" TE EINDHOVEN. In verband «met een onlangs omtrent de N.V. Houtindustrie „Picus" te Eindhoven in de pers ver schenen bericht aangaande een reorganisatie we gens den oorlogstoestand vernemen wij, dat de noo- dige maatregelen thans vrijwel hun beslag gekre gen hebben. Alle fabrieksafdeelingen werken thans weder, zij het ook sommige op wat kleineren voet. Alle orders worden normaal uitgevoerd. HAARLEM, 13 Januari 1940s Bevallen: 12 Januari: V. M. Giling—v. Wes ten z., J. A. H. de Graaf—Staphorst d., J. K. van der Meij—Sicking 2 d., M. Haver—Nijman d., L. StathiBrandenburg z. Overleden: 12 Januari: ch. G. Helderman- van Kreel 78 j., Koninginneweg; B. J. van der Hoeven 68 j., Ramplaan.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3