DE TWEEKAMP EUWE- KERES. I- SCHAKEN Euwe wint de laatste parti BURGERLIJKE STAR De wateronttrekking aan den bodem. Bezwaren ingevolge de Hinderwet. Naar wij vernemen zal op Donderdag 25 Januari voonmiddags 11 uur, in een open bare zitting van het gemeentebestuur gelegen heid worden geboden tot het indienen van be zwaren, ingevolge de bepalingen van de Hinder wet tegen de aanvrage van het Provinciaal Wa terleiding Net om in het provinciaal duinterrein onder deze gemeente pompen te mogen opslaan ten behoeve van te verrichten boringen. Het valt te voorzien, dat van de zijde der bloembollenkweekers en tuinders van deze ge legenheid om hun bezwaren kenbaar te maken, een druk gebruik zal worden gemaakt. Reeds jarenlang wordt een georganiseerde strijd gevoerd tegen de wateronttrekking aan den bcdem, waardoor reeds menig stuk teelland, dat vroeger vruchtbaar was, totaal waardeloos werd. De uitdroging van de gronden in de duinstreek wordt voor het grootste deel toegeschreven aan het oppom/pen van water uit den bodem ten behoeve van de waterwinning door de P.W.N. Wij brengen in herinnering, dat destijds ook te Castricum een verweer werd gevoerd op grond van de bepalingen van de Hinderwet. In Castricum werd nadien aan het P.W.N. een voorloopige vergunning verleend om nieuwe boringen te verrichten voor den tijd van zes jaar. In dien tijd zal worden onderzocht in hoeverre de aan de cultuurgronden toegebrachte nadeelen moeten worden toegeschreven aan het P.WjN. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. WOENSDAG: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen; pl.m. 10.20 Diversen; 10.30 Parijs; 11.05 Diversen; 11.20 Parijs; 12.05 Diversen; 12.20 Brussel Ned.; 2.20 Keulen; 2.50 Londen Reg.; 3.35 Deutschlandsender of diversen; 4.20 Parijs; 4.35 Londen Reg.; 5.20 Parijs; 6.20 Londen Reg.; 7.40 Diversen; 8.20 Brussel Fr.; 10.20 Brussel Ned.; 10.35 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Diversen; 10.35 Londen Reg.; 12.05 Nationaal programma; 9.20 Lon den Reg.; 10.20 Nationaal programma. Lijn V: 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Diversen; 11.05 Londen Reg.; 12.50 Brussel Ned.; 2.20 Nationaal programma; 4.20 Parijs; 4.35 Londen Reg.; 5.20 Nationaal programma; 6.20 Londen Reg.; 7.40 Na tionaal programma; 8.20 Londen Reg.; 8.30 Keulen. Wat de tuinders kregen. Noteering van de groentenveillng. Andijvie per K.G. 923 Aardappelen (klei) per K.G. 33'/s Tomaten per K.G. 8 Prei per K.G. 13—24 Uien per K.G. U/z—2»/s Witlof per K.G. 1218 Waschpeen per K.G. 59>/2 Knollen I per stuk 47>/2 Knollen II per stuk 22V« Breekpeen per K.G. V/22'A Nero per K.G. ll'/g Gele kool per K.G. 2>/25 Groene kool per K.G. 2Vi4^ Roode kool per K.G. 34 Appelen per K.G. 1020 Peren per K.G. 812 Boerekool per K.G. 2'/:6 Spruiten per K.G. 1423 Bieten per K.G. 33'/fe DE STUDIECLUB BESPREEKT DE BLOEMENTENTOONSTELLING. In de Donderdagavond in het veilinggebouw „Centrum" te houden jaarvergadering van de Tuinbouw Studieclub zal ook een bespreking worden gevoerd over de van 8 tot en met 12 Februari alhier te houden tentoonstelling van bolbloemen. Ook zullen in deze bijeenkomst de inzendingen voor het puntenstelsel worden be oordeeld. Tot slot zal onder de leden een verloting van nuttige prijzen plaats vinden. Commissie tot wering van schoolverzuim. Aanbeveling voor de nieuwe samenstelling. Op 1 Januari j.l. is de zittingsduur van de leden van de commissie tot wering van schoolverzuim ge ëindigd. B. en W. hebben den Raad voor elke te vervullen plaats een aanbeveling van 2 personen doen toekomen. Deze aanbeveling luidt als volgt: I. Ouders van leerplichtige kinderen: mevr. J. Malestein—Schermer (aftr.), mevr. Polder—Duijve; P. van Wijngaarden Pzn (aftr.), J. van Dorp; Chr. de Goede; H. A. C. Dames. II. Onderwijzers bij het openbaar en bijzonder onderwijs: L. J. Vonk (aftr.), D. Dangermond; Th. Runia (aftr.), A. C. v. d. Giessen; J. G. van de Nes (aftr.), Th. M. Luijpen. III. Overige meerderjarige inwoners der gemeen te: W. van Klaveren (aftr.), Joh. Gertenbach; H. A. J. J. v. d. Berg (aftr.), R. de Ruijter; A. L. van Groningen (aftr.), A. Wernke. Het aftredende lid A. Vosse heeft geen leerplich tige kinderen meer en kan dus niet onder cata- gorie I ter benoeming worden aanbevolen. LEZING VOOR DE AQUARIUMHOUDERS. Donderdagavond houdt de Vereeniging van Aqua rium- en Terrariumhouders „Kennemerland" in de bovenzaal van Hotel „Ter Burg" een ledenver gadering. De heer P. J. Rademaker, secretaris van de af- deeling „Scalare", Den Haag zal een causerie houden over „Het aesthetisch aquarium en onze technische hulpmiddelen". Ook zullen in deze bijeenkomst mededeelingen worden gedaan over de in de maand Januari te houden huiskeuring. FILMAVOND VOOR DE MAATSCHAPPIJ VOOR LANDBOUW. Voor de leden van de Hollandsche Maatschappij voor Landbouw, afdeeling Velsen en omstreken zal het Inlichtingenbureau voor Chilisalpeter te Rot terdam een filmavond geven. Vertoond v/ordt de ge heel nieuwe geluidsfilm „Het vruchtbare land", een reportage van de historische wording van ons Nederlandsche cultuurland en van den huidigen toestand. Deze rolprent telt vier afdeelingen, getiteld: „Ontworsteld aan de Zee", „Doof ontginning ver kregen", „Zijn werkers" en „Het loon van den arbèid". Deze film vormt een origineele en hoogt interes sante landbouwreportage, waarin ook de humor niet antbreekt. De opruiming van krotwoningen. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring. In verband met den zeer slechten staat, waarin de woningen Noordwijkerweg 39 en 41, Groote Houtweg 24/26 en Beecksanghlaan 44 verkeeren, hebben B. en W. zich ingevolge artikel 25, eerste lid, der Woningwet tot den Inspecteur der Volks huisvesting gewend teneinde te worden ingelicht omtrent de bewoonbaarheid van genoemde percee- len. De Inspecteur heeft daarop medegedeeld, dat deze wonnigen ongeschikt zijn ter bewoning en niet door het aanbrengen van verbeteringen in be woonbaren staat kunnen worden gebracht. Hij ad viseert mitsdien tot onbewoonbaarverklaring van genoemde woningen. B. en W. kunnen zich met dit advies volkomen vereenigen en geven den Raad in overweging tot onbewoonbaarverklaring van deze woningen te be sluiten. De termijn van ontruiming stellen zij voor te bepalen op 3 maanden, te rekenen van den dag, waarop de tijd tot voorziening is verstreken of het raadsbesluit is gehandhaafd. HEEMSKERK TRAGISCH. Het bijna 13-jarig zoontje van den heer S. Zon neveld viel Zaterdagmorgen op het schoolplein. Het knaapje klaagde over pijn in het hoofd, zoodat de onderwijzer hem per auto naar de ouderlijke wo ning liet brengen. De ontboden geneesheer con stateerde hersenschudding. Aanvankelijk leek de toestand van het knaapje niet zoo ernstig. In den namiddag echter werd de pijn erger en spoedig trad de dood in. Woensdag a.s. zou het zijn 13e verjaardag geweest zijn. A. D. O.-FEESTAVOND. In het café van Gebr. Dam hield A.D.O. Zondag haar jaarlijkschen feestavond. Voor dezen avond verleenden de beste krachten van „Ons Genoegen" en „De Vriendenkring" medewerking. Een groote attractie vormde ook nu weer de traditioneele verloting. Honderd prijzen waren er, alle door Heemskerksche winkeliers geschonken. De avond werd met een gezellig bal besloten met muziek van de „Vita Nova" band. R.-K. PAROCHIAAL ZIEKENFONDS. Op Maandag 22 Januari houdt het R.-K. Paro chiaal Ziekenfonds zijn jaarvergadering in het café van Gebr. Dam. WIJK AAN ZEE JAARVERGADERING V. V. V. De algemeene jaarvergadering van V. V. V. zal gehouden worden op Dinsdag 23 Januari in café De Zon. Behalve de verslagen vermeldt de agenda be stuursverkiezing. Aftredend en herkiesbaar zijn de heeren M. Klein, B. Schelvis en C. de Boer. CASTRICUM UITVOERING FANFARECORPS D. I. U. Het bestuur van D. I. U. deelt ons mede, dat het corps op Vrijdag 26 Januari a.s. een uitvoering zal geven in de tooneelzaal van Duinenbosch. Dit con cert zal in samenwerking met de Zangvereeniging Zang en Vriendschap worden gegeven. Een deel van het programma zal door D. I. U., een ander deel door Zang en Vriendschap worden verzorgd. D. I. U. voert uit onder dir. P. M. Joosen: Sambre et Meuse, Rauski, Au Pays Basque, H. Fernand, de ouverture van Wagner's Tannhauser en een deel uit Grieg's Peer Gynt Suite. Zang en Vriendschap onder dir. J. Beider zal o.m. zingen: Salve Régina, Oberhofer; Goede Vrijdag van Hoogerwerf, Le Rossignol van Gretzer; Avondvrede, van Boedijn, Verbeidend van George Rijpen en de bekende compositie van Corn. Dopper „De Wilgen". KENNEMER IJSBAAN In deze dagen van dooi lijkt de ijspret al weer veraf. De Kennemer IJsbaan was Zondag door de slechte weersomstandigheden genoodzaakt het uit geschreven gecostumeerde ijsfeest te laten verval len. Men hoopt echter bij herstel van de vorst het feest alsnog te kunnen laten doorgaan. De vereeni ging kan op een goede periode terugzien. Van de baan is druk gebruik gemaakt, dank zij de kwali teit van het ijs, terwijl een aantal nieuwe leden wer den ingeschreven. Groote aanvoer van visch. Bijna alle hallen lagen vol. Na een periode van vischschaarschte, die eenige v/eken heeft geduurd, was er gisteren eindelijk weer een ruime aanvoer aan den afslag, afkomstig van zes trawlers, twee motorloggers, vier Deensche en één Nederlandsche snurrevaadkotter. Verder waren er nog flinke consignatiezendingen van allerlei visch- soorten uit Denemarken. De trawlers alléén voerden reeds ongeveer 4000 kisten aan, waarvan 1000 kis ten versche haring, afkomstig van de Delft IJM. 17. De kotters voerden groote partijen schar aan. Een mooie reis maakte ook nu weer de IJM. 23, die na een reis van 11 dagen f 1620 besomde. Onder de loggerreeders bestaat nog steeds wei nig animo, hun schepen naar zee te zenden. Er is nog slechts een viertal in de vaart, waarvan gisteren twee binnen waren. Van dit tweetal liet de KW 162 slechts een gedeelte van zijn vangst afslaan; het restant wordt heden verkocht. SCHEEPVAARTBEWEGING NIEUWE WATERWEG. In de afgeloopen week kwamen 92 stoom- en motorschepen den Nieuwen Waterweg binnen tegen 81 schepen in de voorafgaande week. ZWEEDSCH STOOMSCHIP VENERN VLOT GEBRACHT. Het op 11 dezer op de Westergronden nabij Ter schelling gestrande Zweedsche stoomschip Venern, dat op reis was van Antwerpen naar Stockholm, is dezer dagen door de sleepbooten van de firma Doek- sen, vlotgebracht. Het schip zette de onderbroken reis naar de haven van bestemming voort. Het is echter niet bekend, of het schip nog schade beko men heeft. PROPAGANDA AVOND „WILIIELMINA". Woensdag 17 Januari a.s. zal de Christ. Mu- ziekvereeniging „Wilhelmina" een propaganda- avond in het Patronaatsgebouw aan den zee weg geven. Voor de pauze zal het corps eenige muzieknummers uitvoeren, na de pauze zullen enkele leden der vereeniging een tooneelstukje opvoeren, dat getiteld is „Ze krijgen mekaar". Het bestuur hoopt, dat de trouwe bezoekers aan de avonden van „Wilhelmina" zich ditmaal niet zullen laten afschrikken door den afstand; men was genoodzaakt in verband met het thans heerschende zalentekort zijn toevlucht te zoeken in IJmuiden-Oost in de groote tooneelzaal van het Patronaatsgebouw. Ledenvergadering Ver. voor Nijverheidsonderwijs in Ken n emerlan d Een leening van dertig mille voor het aanschaffen van machines. De Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Ken nemerland hield gisteravond een buitengewone le denvergadering in het schoolgebouw onder voor zitterschap van den heer J. D. B. Oly, als oudste be stuurslid. De voorzitter, de heer D. Bjis was verhin derd. Na vaststelling der notulen kwam in behandeling het voorstel tot het aangaan van een geldleening. Deze geldleening is, aldus de voorzitter noodig, voor het aanschaffen van machines, waarvan de kosten op aanwijzing van den minister moeten worden be dreden door een leening. Het Indische Pensioenfonds is bereid, de vereeniging een bedrag van f 30.000 te leenen. De rente bedraagt 4 pet., de aflossing zal geschieden in tien jaar Het voorstel wordt aangenomen. Tot lid van het bestuur, wegens bedanken van Ir. Thiel wordt benoemd Ir. J. Verschoor wonende te Velsen. Cursus voor scheepsmachinist. Van de zijde der groote scheepvaartmaatschappijen was aandrang gekomen, om aan de school een cur sus voor scheepsmachinist te verbinden. Het bestuur heeft deze zaak onderzocht en het advies van den Inspecteur van het Nijverheidsonderwijs ingewon nen en voorts van den Inspecteur Gene raal, die er op weest, dat deze cursussen op andere plaatsen over het algemeen niet floreeren. Het bestuur is echter van meening dat een dergelijke cursus in een streek waar men veel voor de scheepvaart voelt, op zijn plaats is. Het is echter de vraag, of de opzet gelukken zal. Het bestuur zal echter zijn best doen. De cursus eischt slechts een ge ringe opoffering van rijk en gemeente. De voorzitter hoopt spoedig het resultaat van de pogingen te kun nen mededeelen. Het is de bedoeling, een da^cursus te stichten. Het leerplan zal zich aanpassen aan de ontwikkeling der leelingen, die zich eventueel ko men aanmelden. Hiermede was de korte agenda afgehandeld. En passant deelde de directeur der school, de heer H. Zeeman ons mede, dat de school thans drukker bezocht wordt dan ooit. De dagschool telt 430, de avondschool 260 leerlingen en bovendien komen er eiken dag 190 militairen, die verschillende lessen volgen. Er gaan dus dagelijks bijna 900 jongelui de schooldeuren in en uit. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft Woensdag 17 Januari a.s. een concert in de Ge meente-Concertzaal te Haarlem. De dirigent is Toon Verhey, de soliste is Corry Bijster (sopraan). Het programma vermeldt: Jos. Haydn's Oxford- symphonie (no. 92 in G groot), Excultate Jubilate van W. A. Mozart, vier wiegeliedjes (voor zang) van Henk Badings en Maurice Ravel's Valses nobles et sentimentales. EEN VACANTIEREIS DOOR ITALIë. Op uitnoodiging van de vereeniging Pro Rege zal de heer D. Visser, hoofd der Marnixschool, Woensdagavond in het Militair Tehuis, Bloem- straat, een causerie houden over: „Met vacantie in Florence, Rome en Napels". Het gesprokene wordt verduidlijkt door lichtbeelden. De vischaanvoer te Oostende in 1939. De aanvoer van visch in Oostende in 1939 be droeg 29129.045 KG met een opbrengst van 16.589.669 fr. tegen 29.781.495 KG. met een op brengst van 89 339.110 fr. in 1938. De gemiddelde prijs per KG bedroeg in 1939 2.97 fr. en in 1938 3 fr. De B 24 keerde niet terug. Den 26en December van het vorig jaar was de Belgische motorkotter B 24, een stevig gebouwd visschersvaartuig, pas in 1938 van een nieuwen Deutz-motor van 150 P.K. voorzien, van de thuis haven Blankenberge naar de visscherij op de Ferrybank aan de Oostkust van Engeland ver trokken. Het scheepje is niet teruggekeerd, zoo dat het als verloren beschouwd moet worden. Er waren vier man aan boord. Schipper was de 33-jarige Charles Fallein, die nog slechts een maand geleden door den voorzitter van den Onderzoeksraad voor Scheepvaart was geluk - gewenscht in verband met zijn moedige redding van de schipbreukelingen van het Belgische s.s. Quenast, dat nabij de Belgische kust was ver gaan. Aangezien de ramp niet aan slecht weer toe geschreven kan worden neemt men aan dat de B 24 op een mijn is geloopen. DRIEHUIS GEPENSÏONNEERDEN DER SPOORWEGEN. In ,,'t Huis te Velsen" houdt de afd. Velsen van den Bond van Gepensionneerden der Ned. Spoor wegen Woensdagmiddag om 3 uur haar jaarver gadering. Naast de gewone punten bevat de agenda de ver kiezing van een bestuurslid (vacature Verdik) en het vervullen van een spreekbeurt door het Hoofd bestuurslid, den heer J. D. Mulder uit Haarlem. Amateur-imkers vergaderden. De heei De Meza, Santpoort's bijenkoning, aan het woord. In het Vereenigingsgebouw van de Vrijzinnig Hervormden hield gisteravond de Vereeniging tot bevordering van de Bijenteelt een propaganda-ver- gadering. De vergadering die geopend werd door den heer S. Boerema, was zeer druk bezocht. In zijn openingswoord sprak de heer Boerema een bij zonder woord van welkom tot het bestuur der ver eeniging Kennemerland. Na een korte inleiding over het houden van bijen en het bijenleven te hebben gehouden gaf de heer Boerema het woord aan den heer J. de Meza uit Santpoort. Spreker zeide, het leven der bijen te willen doen zien door middel van een door hém zelf vervaardigde film. Alvorens deze te vertoonen hield hij eerst een causerie over het houden van bijen. Dat er nog veel onbekendheid over bijen bestaat toonde de heer de Meza met een aardig voorval aan. Hij sprak vervolgens alleen over de honingbij. Het houden hiervan noemde spreker een onderhoudende nuttigheid, waardoor veel geleerd kan worden. Het leven der bijen heeft van oudsher altijd veel belangstelling gehad. Over de bij, van de geboorte tot het eind, kan altijd op romantische wijze gesproken en geschreven worden. Met voor vallen uit ervaring toonde, spreker dit aan. Met klimmende belangstelling werd spreker beluisterd. Duidelijk bracht hij naar voren, dat bijenhouden den blik in de natuur verruimt. Het is niet alleen sport maar het is tevens een bron van studie. En bovendien is het houden van bijen een te waardeeren voordeel. In het bijzonder wees de heer de Meza op de belangrijke rol, die de bijen bij het bevruchten van de planten spelen. Keres gehuldigd. De veertiende en laatste partij van den V.A.R.A.- tweekamp EuweKeres, welke Zondag werd afge broken, is Maandagmiddag in het Amsterdamsch Schaakhuis voortgezet. Na 61 zetten gaf Keres het op. De eindstand van den tweekamp luidt: Keres 7}4, Dr. Euwe 6'A punt. De afgebroken stelling van de laatste partij na 41. Tb2c2 is: Wit (Keres) Kh2, Tc2, Pf2, e4, f3 en g2 Zwart (Dr. Euwe) Kg6, Tal en fl. e6, 14 en g5 Er volgt: 41Kg6h5 (Dezen zet heeft Dr. Euwe Sn couvert afgege ven). In aanmerking kwam 41. g4 b.v. 42. fg4: e5 43. Tb2, Kg5 44. Tc2 Ta8 45. Tb2, Th8 46. Ph3 Keres gehuldigd. Na afloop van de 14e partij werd Keres gt digd. De heer E. Bomli van de V.A.R.A. sprai zijn overtuiging uit, dat Keres de match ver<j: heeft gewonnen. Hij schonk hem een fraai po; om daarmede in 'de toekomst zijn winstpartije; f gen anderen te noteeren. De voorzitter van den K.N.S.B., de heer G jj( J. van Zittersteyn, wees er op, dat Euwe hs|jai.0 niet in al zijn partijen, zooals b.v. in de veer,j£0jj de, den vechtlust heeft getoond, die noodig jjna in een dergelijke match te overwinnen. Hij noijj00£ dit een psychologische fout, welke zal moeten iwerc den gecorrigeerd. j- Namens het Euwe-Comité sprak Mr. M. Le bach, die uiting gaf aan het gevoel van lichti leurstelling over het resultaat van Euwe in <5 tweekamp. Overigens voegde Mr. Levenbacl aan toe, dat het Comité dit de laatste jaren j gewend was. Toch wordt de moed niet opgege Hij legde er den nadruk op, dat er van we<y leiding in deze match eigenlijk niets te bespei is geweest. Dat komt hoofdzakelijk door de gi sportiviteit van Keres. Wij zijn, aldus de voq ter van het Euwe-Comité, dit de laatste jaren eens anders gewend geweest. In ieder geval Keres Euwe in sportiviteit geëvenaard, want' heeft zoowel overwinning als nederlaag op sj tieve wijze gedragen. Tenslotte sprak Mr. Levenbach de hoop uit, Euwe in de toekomst nog eens een enkelen niet zou teleurstellen. Mede namens Keres heeft Dr. Euwe allen, dankt, die hadden medegewerkt tot het slagen- dezen tweekamp. Revanchewedstrijd in 19| Tijdens een interview tusschen Mr. C. Q Oskam met Euwe en Keres voor de V.A.R.A. i medegedeeld, dat Dr. Euwe zijn tegenstander j uitgedaagd voor een vevanchematch in het vol jaar, een uitdaging, welke door Keres is aang men. Keres. Kg4: 47. Tc2 Th3: 48. gf3: -fKf3; zwart ver overt den e-pion en heeft een eindspel van twee pionnen (e en f) tegen een op ide lh-lijn, hetgeen wel gewonnen is. 42. Tc2—b2 g5—g4 43. f3xg4 Kh5g5 Het ziet er naar uit, dat zwart op een toren-eind spel aanstuurt, waai'bij hij met den e- en f-pion tegen den g-pion te kampen krijgt. Het procédé zal waarschijnlijk zoo verloopen, dat zwart de kwaliteit offert en daarna den e-pion verovert. 4. Tb2c2 Wit heeft alleen afwachtende zetten. 44Kg5—f6 De zwarte koning wordt naar het centrum ge bracht. Op e5 staat hij het beste. 45. Tc2—b2 Kf6e5 46. g4g5 Om den koning te verhinderen, dat deze via d4 en e3 ingrijpt, dit wordt met den tekstzet belet, daar deze pion nog gevaarlijk zou kunnen worden. 46. Tala3 47. Pf2h3 Om de mogelijkheid te hebben na Ke4: een even tueel Tg3 met Pf4: te beantwoorden. 47Ke5xe4 48. g5—gS Ta3—al Een fout zou zijn 48Tg3 wegens 49. Pf4: Kf4: 50. Tc4-f en Kg3: 49. Ph3—f2 Mat op hl moet gedekt worden. 49Ke4—f5 50. g6g7 Tal—a8 51. Tb2b7 Om op 51Tf2: met 52. Tf7+ te antwoor den. b.v. 52Kg6 63. Tf8 Kg7: 54. Ta8: (f3 55. Kg3!) en winst is voor zwart moeilijk te ha len. 51Ta8g8 52. Pf2d3 Kf5—f6 Verhindert Tf7+ en dreigt Tg7: 53. Pd3c5 Tg8xg7 Wit hoopt na ruil het eindspel toch nog te kun nen winnen. 54. Tb7xg7 Kf6xg7 55. Pc5xe6+ Kg7—f6 56. Pe6c5 Kf6—e5 De laatste zetten geschieden snel in tijdnood. Nu is de tijdcontróle voorbij. 57. Kh2h3 Ke5—f5 Anders zou wit met Kg4 een sterke defensieve stelling kunnen innemen. Overigens komt Tdl om het paard eenige lijnen af te snijden, in aanmer king. 58. g2g4 De beste kans, daar op 58. Kh2 nu inderdaad 58Tdl volgt met uitsluiting van het paard. Met den tekstzet verschaft wit zich eenige tegen- kansen. 58Kf5—e5 59. Pc5—d3+. Ke5e4 60. Kh3—g2 - Tfl—bl Ook 60. Tf3 was goed. 61. Pd3—c5+ Ke4e3 Wit geeft het op. De f-pion is niet meer tegen te houden. De slotstelling luidt: Wit Keres: Kg2, Pc5, pion op g4 Zwart dr. Euwe: Ke3, Tbl pion f4 Dit eindspel bood nog spannende momenten, daar Dr. Euwe een iets omslachtige winstmethode koos, zoodat men er niet zeker van was of deze werkelijk tot winst zo* leiden. Ook Keres had een andere voortzetting verwacht; hij meende, dat Dr. Euwe door een kwaliteitsoffer het toren-eindspel zou bereiken met twee verbon den vrijpionnen tegen een van wit en dit was vol gens hem gemakkelijker gewonnen. Euwe deed het anders, hij offerde zijn g-pion en marcheerde met zijn koning naar het midden, waarna hij den e-pion veroverde. Toen Keres met zijn vrijen g-pion oprukte, leek het een oogenblik gevaarlijk voor Euwe, want hij moest zijn dreigen de toerenstelling opgeven en met een toren terug wijken om den g-pion onschadelijk te maken. Ke res kon nu eer. pion terugwinnen, doch moest eerst de torens ruilen. Het werd nu een eindspel van toren tegen paard, plus een pion van beide spelers: doch Euwe's vrijpion op de f-lijn bleek sterker te zijn, dan die van Keres op de g-lijn. Toen Euwe met zijn pion doorliep en promotie niet meer te verhinderen was, gaf Keres het op. Een hard be vochten winstpunt van Euwe, die zijn achterstand tot een punt terug bracht Tot slot vertelde de heer de Meza nog iets over den bijenstand „Mellona" te Santpoort, waarna de filmoperateur zijn film kon afdraaien. Door middel van het filmbeeld, waarbij de heer de Meza een explicatie gaf, werd een zeer duidelijk beeld gege ven van het houden en het leven der bijen. De mooie film werd met onverdeelde*- belangstelling gevolgd. Het was voor de vereeniging een uitstekend ge slaagde propaganda-avond. BILJARTEN COMPETITIE NED. BILJARTBOND. Het „griepspook" heeft ook slachtoffers gem onder de biljarters, zoodat enkele wedstrijden gesteld moesten worden. y Klasse D, afd. 1. gen B. C. H. behaalde 100 pet. winst tegen H. Ipoc E. IJ. uit Amsterdam. Houtkooper maakte een tegen Van Meel (H. E. T. E. IJ.) De B. C. H^öe De Jager had weer eens zijn ouden vorm te pak^..,. hij maakte 167 in 35 beurten. Zijn partner e£l broek bracht het tot 104 van de 135. De slotp leverde een groote zege op voor de gastheeren-, Zwart (B. C. H.) scoorde 117 in slechts 20 beu z met o.a. een serie van 32. De Haarlemmers speelden dus geen enkele carambole, terwijl I® T. E. IJ 84 verliespunten boekte. Klasse E. afd. 2. Zltt Het tweede drietal van Isulinde stuurde Oi111" Ons met een groote nederlaag naar Amstes®p terug. Colighem (Ins.) speelde veel vaster y00 eBstman, zoodat de laatste met 47 van de 115*ieh noegen moest nemen! Christoffels (Ins.) moest 20 puntjes afstaan; Ccmpier, die 113 in 14 beurten maakte. Ook' maal bleef Hugtenburg in de meerderheid en led- teR Oosten (O. O.) niet verder komen dan 50 va;Var 103. Insulindë 'maakte 94 pet. van het totaal a&te te maken caramboles; hij blijft daardoor aanech hoofd van de rangschikking. bin hee Stu ROEIEN v/ DATUM VAN VARSITY NOG NIET BEKEN i Op de vergadering van den Ned. Roeibond isgch de vaststelling der wedstrijddata nog niet beslo! C op welken dag de Varsity zou worden gehoufrh' Men voelde voor 2 Mei (Hemelvaartsdag), ir D ook Zondag 5 Mei kwam in aanmerking. Ve.-Jan stond ook nog niet vast, of de Varsity weer, zoienl de laatste jaren gebruikelijk was, op de Boschbfriec bij Amstei-dam zou plaats hebben. ;e t Naar wij vernemen is er door den Ned. Studi U ten Roeibond nog geen beslissing genomen inzie plaats en datum. Je Dit houdt verband met het feit, dat het besltige van den roeibond er zeer veel voor voelt, terujsra keeren tot den wedstrijd over 3 K.M., ïnplaats i i over 2 K.M. De Bosehbaan is 2 K.M. lang, zocBo eventueel naar een ander roeiwater zou moejne worden omgekeken. Bij het bestuur van den btec is een voorstel ingekomen om te onderzoeken de Varsity over 3 K.M. misschien op het niei'flei gedeelte van het AmsterdamRijnkanaal bij JH. phaas zou kunnen worden gehouden. ve: In Februari zal waarschijnlijk -een beslissing o: trent definitieve plaats en datum' vallen. gei na -te I scl HAAKLEM Maandag Bevallen; 11 Januari: M. Veenendaal-Steem»pr z. 12 Januari A. Vos-Welbed acht, d. L. en Dekkers-van Appelen, d. 13 Januari: Balm-Prijden, z. M. M. G. Knip-Buur, z. - van den Berge-Sehouten, z. G. Brouwer-i^ gers, d. G. Wagner-van der Pol, z. N. Pe''ge sen-Dortmundt, z. 14 Januari: A. J. F. UiLj mark-Honnebier, z. M. G. Pronk-Stevens, d.€j, F. de Bie-Meeuwissen, d. Overleden: 13 Januari: W. Vermeer, 81 j., resstraat. 14 Januari: M. C. van Houten-D2- gerdis, 72 j., Lange Lakenstraat. L. Gemmefcju 60 j., Zijlweg. €e Ondertrouwd: 13 Januari: R. H. Uijtenbogl'^ en M. J. D. H. van der Kuij. tii H HOLLAND—AMERIKA LIJN Breedijk, 15 van Baltimore te Rotterdam. Zaandam, 15 van New-York te Rotterdam. Boschdijk, 15 van New-York te Rotterdam. a.' Veendam, 15 van New-York te Rotterdam. Z1 Delftdijk, 14 v. Rott. n. Vancr. via N.-York. JAVA—NEW-YORK LIJN *-• Kota Tjandi, 13 van New-York naar Java. Siantar, 14 van Java te New-York. z Kota Baroe, 13 van Batavia n. New-York. Salabangka, N.-York n. Java 14 te Belawan. ei Tabian, Java n. New York 14 v. Balik Papan Poelau Roebiah, 15 v. Batavia te New-York. ROTTERDAMSCHE LLOYD Dempo, (thuisreis) pass. 14 Perim. Bengalen, (thuisreis), 13 te Suez. Buitenzorg, 15 van Batavia te Rotterdam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND g Saleier, (thuisreis) 15 te Amsterdam. Aagtekerk, (thuisreis) 15 van Sabang. Mapia (thuisreis) 15 te Suéz. 4 SILVER JAVA PACIFICLIJN 2 Bloemfontein, 15 v. Soerabaja n. Pacifickust. u Tarakan, Batavia n. d. Pacifickust 15 v. Tohafl ii

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2