IJmuider Courant Twee vijandelijke compagnieën in den sector Salla vernietigd. DE FINNEN MELDEN: IJSBAAN BREDERODE Baardige toekomst. „Arendskerk" had geen contrabande aan boord Nederlandsche ambulance naar Finland? Vorst en sneeuw Jhr. Loudon bracht geen bezoek aan Daladier. 25e JAARCANC No 65 Uitgave Lourens Costei. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V.. Gr. Houtstraat 93, Haarlem Telefoon 10724 Bureau IJmufdèr Courant Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant DAGBLAD VOOH VELSËN. IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnl dagelijks, beüaive op Zon- en Feestdagen Directie! P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur! ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 17 JANUARI 1940 Abonnementen per week 0.12H, pe* maand 0.52J-4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex* Advertentiën 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Het Dinsdag uitgegeven Finsche leger- bericht meldt dat zich het gewone afmat- tingsvuur der artillerie op de Karelische landengte heeft voorgedaan. Een aanval bij Taipale werd met eenige zware verliezen afgeslagen. In den sector Salla zijn twee vijandelijke compagnieën vernietigd. Ter zee: niets belangrijks. In de lucht: De Russische luchtmacht is Maan dag veel minder actief geweest dan den vorigen dag Olngeveer 80 Sovjetvliegtuigen legden bombardementen in het binnenland ten uit voer. De Finsche luchtmacht voerde verkennings vluchten uit en defensietochten. Zij bombar deerde eenige malen de vijandelijke troepen. Vier Sovjet Russische vliegtuigen zijn neerge haald. Bovendien is gebleken, dat twee Russi sche vliegtuigen, waarvan in 't vorige commu niqué gezegd werd, dat' zij waarschijnlijk ver loren waren gegaan, gevonden zijn. Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad deelde mede: Op 16 Januari bedrij vigheid der verkenners in de districten Moer- mansk, Oekhta en Repola. In het district Petro- savodsk hebben de gevechten tusschen infan- terie-eenheden voortgeduurd. Op de landengte van Karelië een niet hevig artillerievuur. De Russische verkenningseenheden hebben vijandelijke pogingen verkenningen uit te voeren over een uitgebreid front onmogelijk gemaakt. De vijand heeft groote verliezen geleden. De Sovjet luchtmacht heeft verkenningsvluchten gemaakt en op sommige plaatsen knooppunten van spoorwegen en militaire doelen gebombar deerd. De radiozender van Moskou geeft volgens Ha- vas toe, dat de Russische luchtmacht tijdens de campagne in Finland brandbommen gebruikt. Dit blijkt uit een gisteravond om elf uur pl. tijd uitgezonden relaas over het optreden van een escdrille, dat onderscheiden werd. Dit escadrille had 'n trein en en station gebombardeerd, waar zich „Wit-Finsche troepen" bevonden en huizen op welker daken zich vijandelijke soldaten hadden genesteld. De spreker verklaarde dat het uit de Russische vliegtuigen brandbommen regende. Onbekend vliegtuig bombardeerde Russische bases. De Finsche bladen publiceeren een bericht over een bombardement door een vliegtuig van onbekende nationaliteit op het eiland Dagö, waar de Sovjets lucht- en vlootbases van Est land hadden verkregen. In welingelichte Finsche kringen zegt men niet te begrijpen hoe de Fin nen van een dergelijke provocatie zouden kunnen worden beschuldigd, gezien het feit dat die bases niet in een vergevorderd stadium verkeeren en den Finschen troepen geen schade kunnen doen De Sovjets hebben op Dagö 2000 a 3000 man gelegerd. Uit andere bron wordt voorts gemeld dat het bombardement geen schade zou hebben aangericht en alleen de zenuwen van de roode soldaten op zwaren proef zouden hebben gesteld. De ondergang van de 44ste divisie der Sovjets. Met talrijke bijzonderheden publiceeren de Finsche dagbladen een relaas over de ver schrikkingen van de Russische nederlaag" in het noorden, aldus een Havas-bericht uit Helsinki. Een der correspondenten schrijft: Wie de 44ste divisie niet vernietigd heeft ge zien op den weg van Suomussalmi naar Raate, kan geen raming maken van de geweldige ver liezen. die de Finnen den Sovjets hebben toe gebracht in dit afgelegen gebied. Langs den weg liggen de door de koude ver steende Russische lijken: sommigen zitten nog gehurkt in inderhaast van takken opgebouwde schuilplaatsen, anderen zijn doodgevroren in vu rende houding, een opengescheurde tank toont de bedienende manschappen in zittende houding. De journalist voegt hieraan toe: „Daar liggen duizenden mannen, wier gezinnen ongetwijfeld nooit zullen weten wat er gebeurd is. Dat is de af schuwelijke misdaad van het Kremlin tegen het Russische volk". Door de Finnen krijgsgevangen gemaakte Rus sen verklaarden, dat de troepen, waartoe zij be hoorden, hun commissarissen hadden gedood. De soldaten waren toen bijeengekomen om een brief op te stellen aan Stalin, opdat hij den oor log zou doen staken. De brief is nooit afgeschre ven doordat de Finnen den vijand met handgra naten aanvielen en de mannen verspreid werden in het woud. Een zeker aantal soldaten bleef er gens in de sneeuw en zijdie zich later overgaven hadden zes dagen zonder voedsel doorgebracht. Verder verhalen de reportages dat de verplaats bare Russische propagandabureaux vol papieren zaten en portretten van Sovjetleiders, vooral wer den groote portretten van Stalin gevonden. Onder de gevonden documenten bevonden zich boekjes waarin de ideale omstandigheden beschreven werden, die in de Sovjet Unie heerschen. Ook wa ren er verhalen bij. die tevoren waren geschreven en gedrukt, over de successen van den Sovjet veldtocht in Finland. Ook zijn formules gevonden voor het afleggen van den eed van trouw aan het communisme en de Sovjet Unie. Verder lang op den weg een veldbioscoop waar schijnlijk bestemd voor de Finsche dorpen, waar de Russen dachten met open armen ontvangen te zullen worden. Een veldambulance werd door de Russen op hun terugtocht achtergelaten. De ver pakkingen der medicamenten en verbandmidde len waren zelfs niet opengemaakt. Russische zie kenverplegers hadden holen gegraven aan den kant van den weg en die met takken afgedekt. Daarin werden gewonden gevonden, die door de koude al lang geheel bevroren waren voor de Fin sche soldaten arriveerden. Volgens de gevonden documenten schijnt het, dat de 44ste divisie.ver sterking van een bataljon skiloopers vernachtte. Dit is waarschijnlijk verdwaald, want. niemand Weet wat er van kan zijn gewonden. doaxtoopwd r°:jwiIlstalling g r a t i s. Q&OJlCltd Verboden op „Noren" te rijden. Spionnen terechtgesteld. De Finsche autoriteiten die den strijd hebben aangebonden tegen de Russische spionnage in Finland, hebben volgens Havas onlangs twee man van het Russische leger gearresteerd, in wier bezit men documenten betreffende de landsverdediging vond. Zij wérden enkele dagen later veroordeeld en binnen 24 uur terechtge steld. Ook is een Finsch staatsburger, die sedert den aanvang van het conflict in dienst der Sov jets stond, gearresteerd en wegens spionnage ter dood veroordeeld en terstond terecht gesteld. Russische versterkingen naar Salla. Uit den sector Salla-Kuolajarvi wordt aan het D.N.B. de aankomst van aanzienlijke Russische versterkingen gemeld. De Russen zouden hun front vooruit hebben geschoven in de richting van Komijarvi. Russisch oordeel over de Sovjet-troepen. Het Russische blad „Isvestia" wijdt een hoofdartikel aan het verleenen van onderschei dingen aan manschappen en officieren van het tegen Finland strijdende leger, waarbij het blad den lof tuit van hun dapperheid en moed. Men zegt thans, zoo schrijft het blad, dat de uitrus ting van het Roode Leger goed is, maar dat het personeel niet deugt. Tijdens den strijd te gen Denikin en Koltsjak werd geen aandacht geschonken aan de uitrusting en toch werden zij verslagen. Het artikel eindigt met de volgen de woorden: „Met Stalin's naam op de lippen trekken zij ten strijde om de wespennesten te verpletteren van de Finsche witte garden. De wil onzer krijgslieden is hecht, hun doel is duidelijk: de vijand zal verpletterd en vernietigd worden." Weer luchtalarm op Zweedsch gebied. Dinsdagmorgen is te Tornea en Haparanda op nieuw luchtalarm gemaakt. Drie kwartier latei- klonk het sein, dat alles veilig was. Er zou ove rigens geen enkel vliegtuig gezien zijn. (Adv. ingez. Med.j Professor Nyström van de Co lumbia Universiteit voorspelt, dat de mannen binnen twintig jaar weer allen volle lange baarden zullen willen dragen Zullen wij heusch baarden dragen, Binnen hoogstens twintig jaar, Als de man van vroeger dagen Met zijn aanschijn onder haar? Zal de overtuiging dian zijn Zooals oudtijds ook op aard, Mannen kunnen niet echt man zijn, Zonder langen vollen baard? Is het mooglijk dat ons zusje, Zich nog eens aan 't spreekwoord houdt, Dat het baardelooze kusje Als een ei is zonder zout? Of zou 't wezen dat de vrouwen, Zij het niet tot ons gemak, Toch den baard blijven beschouwen, Als een soort van kinnebak? 't Lijkt me nog niet zoo onaardig, Als 't er weer van komen zou, Baarden staan natuurlijk waardig En beschermen tegen kou. Er 's een einde aan het lijden Door dat eeuwige gescheer. Geen om zeep en geen snijders, Geen haarklooverijen meer. Maar toch kan ik niet verlangen Naar dat nieuwe baardbegin. Ik heb liever stoppel wan gen, Dan gordijntjes aan mijn kin. Neen. het kan me niet bekoren, 't Eenige dat ervoor pleit Is: wij zitten wel geschoren Zonder baard, in dezen tijd. P. GASUS. Verklaring der reederij „Maaskerk" en „Heemskerk" varen niet uit De bakkerij in de openlucht. - De .kuch soldaten aan het Westelijk front komt zoo voor de Duitsche juist uit de Daar gebleken is, dat in Finland de komst van een Nederlandsche ambulance op prijs zal worden gesteld, heeft zoo vernemen wij het bestuur van de Finsch-Nederlandsche vereeniging zich ter zake met het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis in verbinding gesteld. Een beslissing hierover kan op korten termijn worden tegemoet gezien. Voorts is onder auspiciën van genoemde vereeni ging een dames-comité in wording dat de inzame ling van kleeren voor Finland op zich zal nemen. Wielrijder door slippende auto gegrepen en gedood. Op den Putterstraatweg onder Nijkerk, kwam Dinsdag een bus van de Veluwsche Autobus dienst te slippen, met het gevolg dat een wielrij der, de 18-jarige van P., door den zwaren wa gen werd gegrepen. Het slachtoffer werd met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis „Salem" te Ermelo vervoerd, waar hij in den loop van den middag is overleden. SOLDAAT LIET ZICH NIET BELEEDIGEN. Toen in een café te Heerlen de bezoekers een dezer avonden gemoedelijk bij elkaar zaten, kwam een zekere A. H. K. het café binnen. Hij liet zich op beleedlgende wijze uit over het Ne derlandsche leger. Een 30-jarig soldaat, die met verlof te Heerlen was, J. Ramaekers, vroeg K. of hij wel wist wat hij zeide. Hij gaf hem daarbij den raad wat te kalmeereri, Toen K. aan dit verzoek geen gevolg gaf en op luidruchtigen toon belee- digingen in het rond bleef slingeren, werd hij door den soldaat bij den kraag gegrepen en naar het politiebureau overgebracht. Daar werd de man opgesloten, nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt wegens beleediging. De commissaris van politie was vol lof over het optreden van den soldaat. Bij zijn terugkomst in het café werd de soldaat onthaald op sigaren en sigaretten. Dr. Colijn bezocht Mr. Van Kleffens De oud-ministerpresident dr. H. Colijn, die Maandagavond van zijn buitenlandsche reis is teruggekeerd, heeft Dinsdag volgens te Tel. een bezoek gebracht aan den minister van Buiten landsche Zaken, mr. E. N. van Kleffens. Zooals men weet, heeft dr. Colijn zonder eenigerlei opdracht een bezoek gebracht aan Parijs en Rome, in welke laatste plaats hij o.m. een onderhoud heeft gehad met den minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano. Echter spreekt het vanzelf, dat minister Van Kleffens ook gaarne de persoonlijke indrukken van iemand van de internationale ervaring als dr. Colijn verneemt, wanneer deze en zeker in dezen tijd een buitenlandsche reis heeft gemaakt en daarbij gelegenheid.heeft gehad om, zij het als particulier, verschillende autoriteiten te ont moeten en met hen van gedachten te wisselen over de actueele internationale problemen en verhoudingen. houden voorloopig nog aan, maar het kwik zal, naar De Bilt verwacht, in de buurt van het vriespunt blijven. Uit de bewolkte lucht- zullen nog wel sneeuw buien neerdwarrelen, maar de Westen wind is zwak tot matig. DRIE BOOTEN OP HET IJSEL- MEER. IJsbrekers gaan ze terughalen. BIJ DURGERDAM KRUIT HET IJS. Naar wij hedenochtend van de reederij vernamen, zijn de sleepbooten „Wilhelmina Goedkoop" en Daniël Goedkoop" uit de Oranjesluizen vertrok ken, ter assistentie van de drie stoombooten „Fries land", „IJssel" en „Holland", welke j.l. Maandag het IJselmeer zijn opgevaren, teneinde te trachten een vaargeul door het ijs naar Kampen te maken Hoewel het aanvankelijk de bedoeling wat de drie schepen naar Kampen te doen opstoomen, heeft men door de plotseling weer ingetreden strenge vorst (het vroor hedennacht op het IJselmeer 18 gr.), van dit voornemen moeten afzien, omdat de reederij het risico niet wil loopen, dat de schepen, eenmaal te Kampen aangekomen daar gedurende een langere vorstperiode zouden moeten verblijven. Bovendien is het de vraag of er in de haven van Kampen op het oogenblik wel ligplaats voor de schepen is. Er is derhalve besloten om zoodra de beide sleep booten contact met de schepen hebben gekregen, ze gezamenlijk te laten opstoomen naar Amsterdam. In geen geval zal dit een gemakkelijke reis wor den bij open zee zou de reisduur ongeveer 3% uur bedragen, maar het is thans niet met benadering te zeggen hoeveel tijd het izch een weg banen door het steeds sterker wordende ijs in beslag zal nemen. Indien alles naar wensch gaat, vertrouwt men dat de schepen Woensdagavond Amsterdam zullen kunnen bereiken. Dat de tocht echter niet gemakkelijk zal zijn, kan men zelf vaststellen, als men weet, dat het ijs op de route, welke door de schepen is gevolgd, een dikte heeft van 27 tot 33 c.M. Tengevolge van den straffen Noord Oosten wind is van het Keteldiep langs Urlc naar Enkhuizen een groot stuk open water ontstaan. Daarentegen is juist tengevolge van dien wind het ijs rond het vuurtoreneiland onder Durgerdam gaan kruien. De schotsen schoven Dinsdag tegen den hoogen dijk op en stortten met donderend geraas aan de andere zijde naar beneden. Het Oostelijk en Noordelijk ge deelte was 's middags reeds geheel met ijs bedekt. De verbinding tusschen het eiland en den vasten wal is verbroken. Ameland is geïsoleerd. De bakkers beschikken slechts over een kleinen voorraad meel. De sneeuwstorm maakte het Dinsdag voor de bewoners van Ameland niet mogelijk, verbinding met den vasten wal, hetzij per boot hetzij per vliegtuig, te verkrijgen. Was Maandag de lading voor een vliegtuig vanwege de gesteldheid van het terrein door den ingevallen dooi uitgesloten, Dinsdag was een landing onmogelijk doordat de zee zeer hoog op het strand stond. De wadden zijn voor schepen niet te bevaren wegens het vele drijf ijs. Tenzij binnenkort de wind naar het Westen draait, waardoor hooger getij het ijs zal verdrijven, kan er voorloopig geen sprake zijn van een bootverbinding met den vasten wal. Vooral zeelieden, die van een reis terugkomen of moeten vertrekken, zijn hiervan de dupe Ook anderen ondervinden echter de nadeelige gevolgen. De bakkers op Ameland beschikken thans nog slechts over een kleinen voorraad meel. Bij het afkondigen van de mobilisatie kregen de bakkers slechts voorraad voor een week, doch een later besluit, dat eerst Januari is afgekomen, maakt het mogelijk om gedurende den winter voor vier weken tarwemeel op te slaan Bij het in werking treden van dit besluit was de bootverbinding evenwel reeds verbroken, ter wijl de bakkers op dat oogenblik slechts weinig voorraad hadden. In normale tijden slaan de bakkers een voorraad voor den geheelen winter in, zoodat de verbreking van de verbinding met den vasten wal hun thans wel heel ongelegen komt. Ook de zuiverfabrieken hebben te lijden van de gevolgen van dezen strengen winter. Er is thans geen afzetgebied voor boter en kaas, waardoor de voorraad opstapelt. Vooral voor boter is deze toestand hoogst ongewenscht, aangezien de kwaliteit vermindert. De reederij van de getorpedeerde „Arends kerk", de Ver Ned. Scheepvaartmaatschappij, bestrijdt de Duitsche bewering, dat het schip contrabande aan boord zou hebben gehad. De „Arendskerk", die leeg van Rotterdam was ver trokken, had in Antwerpen een lading Inge nomen, welke uit stukgoederen bestond en be stemd was voor Kaapstad en Durban. De verzekering van het schip was voor 3/4 onder gebracht bij Britsche assuradeurs en voor 1/4 bij den Staat der Nederlanden ingesloten molestrisico. De „Heemskerk", welke Dinsdagavond uit Antwerpen naar Zuid Afrika is vertrokken, is te Vlissingen tot nader order van de directie vastgehouden. Ook de „Maaskerk", welke van Rotterdam naar West Afrika zou vertrekken en in Rotterdam lading zou innemen, zal veor- loopig niet vertrekken. Wel een gratieverzoek aan Lebrun overgebracht Duitschland over de militaire maatregelen in ons land en in België. Semi-officieel wordt te Berlijn medegedeeld: Zooals reeds in een D. N. B.-beiücht werd vast gesteld, beschikt men in politieke kringen alhier over aanwijzingen, dat de door België en Neder land genomen militaire maatregelen niet in de laat ste plaats verband houden met een Fransch infor matie-initiatief. Vooral schijnt een bezoek van den Nederlandschen gezant te Parijs aan Daladier een rol geshpeeld tehebben In het genoemde D. N. B.-bericht was er ook reeds op gewezen, dat men deze Fransche manoeuvre in verband brengt met bepaalde neigingen, een meer levendige oorlogsbedrijvigheid tot stand te brengen, waarbij men te Parijs, gezien de onmo gelijkheid, tegenover den Duitschen Westwal een offensief te ontketenen, Duitschland alsook elders, zooals in België en Nederland zou willen provo- ceeren. Zooals bekend, speelt het bewustzijn der westelijke mogendheden, dat de oorlog op de tot dusver gevolgde wijze niet tot een resultaat kan leiden en derhalve een uitbreiding noodig heeft, sedert geruimen tijd een belangrijke rol. In dit beeld passen talrijke berichten, o.a. ook die van een Amerikaansch agentschap, dat kortgeleden meldde, dat Engeland Zweden wil „garandeeren". Een tegenspraak is tot dusver nog niet gepubliceerd. Interessant zijn in dit verband voorts stemmen van Fransche bladen, die, nadat de door hen en door de Britsche pers rondgestrooide beweringen over een zoogenaamd Duitsch vredesinitiatief in Finland en Rusland meermalen waren tegengespro ken, niettemin beweerden, dat Duitschland tot dit initiatief was overgegaan om, na bijlegging van het Finsch-Russische conflict, tezamen met Rusland tegen het Europeesche Oosten te velde te kunnen trekken. Al deze symptomen zijn voldoende voor Berlijn om alle bewegingen der tegenpartij, die tracht, waar dan ook, in troebel water te visschen, met de uiterste waakzaamheid te volgen. Hierbjj kan op grond van informatie te be- voegder plaatse worden aangeteekend, dat heti bezoek, waarvan in de internationale pers van Zondag en Maandag melding werd gemaakt, in werkelijkheid betrof een bezoek bij den pre sident der Fransche Republiek, den heer Lebrun, en dat bij die gelegenheid, met uitslui ting van andere onderwerpen, behandeld is een gratieverzoek ten behoeve van een in Frankrijk wegens spionnage veroordeelden Ne derlander. ten Marokkaan, die aan net Westelijk tiont gevangen ge nomen werd, wordt onder bewaking van Duitsche soldaten jn verzekerde bewariog gesteld Een Duitsche piloot, wiens toestel boven Fransch grondgebied omlaëg geschoten werd, wordt onder geleide 'naar het Fransche hoofdkwartier gebracht Garnalenvisschers klagen hun nood, Om opneming in de steunregeling gevraagd. In verband met den noodtoestand in de garna- lenvisscherij te Stellendam, die is ingetreden, toen de oorlog uitbrak en sindsdien steeds is verergerd, zijn dezer dagen alle schippers en bloc naar het gemeentehuis gegaan, waar zij door den burgemeester werden ontvangen. De heer A. van Eek, voorzitter der visschers- vereeniging „Samenwerking", voerde namens allen het woord. Hij zeide o.m., dat de kritieke toestand in de gezinnen der schippers hen nood zaakt een beroep te doen op de gemeente. Hij vroeg of het gemeentebestuur bereid is, de schip pers, die dit noodig hebben, uit de gemeentekas te ondersteunen zoolang het Rijk geen steun geeft. De burgemeester, de heer P. J. Keyzer, sprak in zijn antwoord allereerst zijn voldoening uit over de ordelijke wijze van demonstreeren en gaf vervolgens een uitvoerig overzicht van alles dat door het gemeentebestuur is gedaan om hulp te bieden. Spr. is enkele malen in Den Haag geweest om de betreffende, belangen te be pleiten. De raad heeft aan de regeering ge adresseerd. Spr. zeide, dat hij den toestand kri tiek acht. Wat echter den directen steun aan de gezinnen betreft, dit vraagstuk is zeer moei lijk, daar de gemeente tot de gesaneerde be hoort en de kas slechts over beperkte middelen beschikt. Spr. poogt hiervoor een oplossing te vinden en zeide, dat hij zal doen, wat mogelijk is. Hij eindigde met de hoop uit te spreken, dat de minister van Sociale Zaken een gunstige be schikking zal geren op de vraag om opneming der schippefs in de steunregeling.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1