Moeilijkheden in het visscherijbedrijf. MARKT lila IERUHTEN Een historische verschijning in de straten. f „Er wordt bekend gemaakt." Gisteren verscheen in ae straten van Bever wijk dat wij in heel erg' chauvinistische buien wel eens „Groot Beverwijk" noemen een figuur, waarvan wij dachten, dat zij al lang tot de his torie behoorde. Een lang aangehouden bel-gelui deed ons naar het venster snellen. Deze „schel" was niet te de- termineeren. De alarmbel van de brandweer kennen wij ambtshalve uit duizend andere voor ijsco zijn de tijden thans niet gunstig, wat ter wereld kon dit driftige geklingel beteeke- nen, wanneer de aankondiging van de afsluiting der waterleiding, zoo zij niet bevroren is, mid dels een ratel pleegt te geschieden? Wij ontwaarden een man, die zich aan de lij zijde van de Breestraat posteerde, de slimmerd. Op dezen dag waren de straten zeer glad en bij deze heftige belbewegingen kan slechts van ..posteeren" worden gesproken; wellicht ware hij ten val gekomen, wanneer hij slechts was gaan „staan Het was kennelijk zijn bedoeling de burgerij kond' te doen van een belangrijke gebeurtenis. En deze bleef niet achterwege. De menigte, die zich rond hem schaarde" bepaalde zich tot twee jochies, benevens een juffrouw die ter plaatse juist uitgleed en haar „figuur" redde1 hetgeen bij deze gladheid overbodig mocht hee- ten door een wijle den wonderlijken man aan te staren. Er ging thans gesproken worden dat was dui delijk, want de bel zweeg. Inderdaad, daar schalde de menschelijke stem door de winter- stille hoofdstraat, een stem, die men gewoonlijk versterkt, van een gramofoonplaat hoort. Deze man sprak en zijn auditorium .mocht zijnent wege binnenskamers blijven. Zijn stem drong in de huizen, al waren deuren en vensters geslo ten. Dit was de stem van een omroeper, niet van de radio, maar van den echten, ouderwetschen om roeper. Deze man riep om, die van de radio praat alleen maar. Dit was roepen, zeg ik u. „Er wordt bekend gemaakt.en wij be grepen aanstonds dat hier sprake was van de advertentie in den meest primitieven vorm en dat wij deze regelen alzoo wijden aan een con current. Het zij zoo, hoewel het gevaar geens zins denkbeeldig is, dat wij herrie krijgen met de administratie. „Er wordt bekend gemaakten de twee jochies, de bijna gevallen juffrouw en wij. die achter de vensters staande bleven, spitsten ons o.p de komende nieuwstijding. „Er wordt bekend gemaakt, dat de ijsbaan hedenavond geopend is met prima verlichting. Zegt het voort!" Ziezoo, nu wisten wij het allemaal. Wij her stelden ons van den schok. De omroeper was al weer onderweg naar zijn volgende standplaats, maar het eene joch volgde hem met zijn blik ken. Dit had hij wellicht nooit meegemaakt. Hij had er niet veel commentaar op. Eigenlijk heelemaal niets, want hij zei alleen maar: „Nou moe" en dan weten wij genoeg. De omroeper is er nog in Beverwijk. Maar het fraaie koperen klankbekken van vroeger staat al lang in de Kennemer Oudheidkamer. Zoodoende dachten wij, dat ook die omroeperja, wat wilt u, maar dat gaat natuurlijk niet aan! Onze vroegere omroeper, die al vele jaren dood is, ging er ook bij „uit porren". Maar dat is al lang afgeschaft, althans voor de langslapers. De terugkomst van koning Winter. Met sneeuw en gladde wegen. Nauwelijks is de eene ijs- en vorstperiode weer voorbij of Koning Thialf doet opnieuw zijn in trede. Vorige week ging dit gepaard met ijzel en nu met sneeuw en hoewel het niet zoo glad was als op dien bewusten Maandag moest men toch terdege uitkijken om niet in onzachte aanraking te komen met moeder Aarde. Ook voor het ver weer was weer groote voorzichtigheid geboden. Openbare werken was echter zeer actief, want de sneeuwval was goed en wel ten einde of de wagens van den dienst trokken er al op uit om de gladheid te bestrijden. De misère van de gladde wegen was dan ook spoedig opgeheven. Hoewel de felle Noord-Ooster het zand later weer grootendeels van de zijwegen blies, was toch de oppervlakte van de wegen niet zoo ge vaarlijk glad meer, al maakten verscheidene auto's dan ook een onverwachte wending. Over het algemeen werd op den weg groote voorzich tigheid betracht, zoodat ongevallen van be- teekenis gelukkig achterwege bleven. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Donderdag: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum n. Lijn m: 8.00 Keulen, 10.30 Parijs, 12.05 Diver sen, 12.20 Brussel Ned., 2.20 Londen Reg., 4.20 Parijs, 4.35 Londen Reg., 5.20 Brussel Ned., 6.05 Radio PTT Nord, 6.20 Londen Reg., 7.20 Radio PTT Nord, 7.50 Diversen, 8.20 Londen Reg., 9.00 Keulen, 10.20 Brussel Ned., pl.m. 10.35 Keulen. L-ijn IV: 8.00 Brussel Ned., 10.35 Londen Reg. 1.20 Nationaal programma. 10.45 Londen Reg. Lijn V: Diversen. Er waren geen liefhebbers. !De kwaliteit van het ijs van de Kennemer Ijs baan was gisteren al weer van dien aard dat de directie besloot de baan des avonds voor het publiek open te stellen. Het weer lokte geenszins Schoorsteenbrand op den Hof 1 ander weg. Tijdig ingrijpen voorkwam erger. Een schoorsteenbrandje bracht de brandweer gisteravond in het-Oostelijk en dus meest koude deel der gemeente. Terwijl de felle Noord-Ooster stormachtige allures aannam en in de huizen de kachels eens extra werden opgestookt, ont dekte de familie M. R. Gooijer, wonende aan den Hoflanderweg 228 vuurverschijnselen tusschen het plafond in de nabijheid van de schoorsteen. Een dichte scherpe rook verspreidde zich snel door het huis en de bewoners achtten het dan ook raadzaam zijn kinderen die c.p de boven verdieping te bed lagen, naar een veiliger over te brengen. Intusschen was de politie gewaarschuwd en snel was de waarnemende corpschef, brigadier W. J. den Otter ter plaatse om zich van den toestand op de hoogte te stellen. In verband met den sterken wind achtte hij het raadzaam de brandweer te alarmeeren omdat bij het uit slaan der vlammen het ergste gevreesd moest worden voor de belendende perceelen die van de zelfde makelij zijn. Maar terwijl de brandweerauto op den spek- gladden Provincialen weg naar de plaats des onheils reed, wellicht meer „zeulde" dan reed, hadden de buren reeds krachtige pogingen aan gewend om den brand in de kiem te smoren. Een boven den schoorsteenmantel aangebrachte asbest plaat liet zich vrij gemakkelijk verwij deren en toen kon men de vuurhaard bereiken Dat was maar net op tijd, want het vuur had zich tusschen plafond en zoldering genesteld en stond op het- punt zich over de bovenverdieping te verspreiden. Emmers water werden aange dragen en vrij spoedig was het gevaar bezworen, ongetwijfeld tot groote opluchting van de brand weerlieden die zich al hadden voorbereid op een ijzig avontuur. De spuit behoefde geen water te geven. De staf van de brandweer stelde nog even een on derzoek in, maar zij kon al spoedig 'constateeren dat geen enkel gevaar meer dreigde. De afgerukte schoorsteenplaat bracht tevens de oorzaak van dit brandje aan het licht. Men zou achter dez-e muurbedekking een gemetsel- den schoorsteen verwacht hebben. Men bleek hier met een geïmproviseerden schoorsteen te doen te hebben. Aansluitend op de kachel deed 'n gegalvaniseerde kachelpijp dienst als afvoer kanaal. Nabij de zoldering bracht een kniestuk de verbinding met den gemetselden schoorsteen van de voorkamer tot stand. Het laat zich hooren dat zoodoende bij koud weer en dus een feller branden van den kachel van „accuut" brandge vaar sprake was. De hitte, die de metalen pijp uitstraalde deed 't houtwerk in de nabijheid vlam vatten. Men vroeg zich met verbazing af, hoe een dergelijke knutselarij mogelijk was in een tijd, dat het bouw- en woningtoezicht zoo goed eregeld is. Het vermoeden lag voor de hand dat deze schoorsteenen eerst zijn aangebracht, toen de huizen bewoond waren. Wanneer het onheil den bewoners bij nacht had overvallen, zouden de gevolgen ongetwijfeld ernstiger zijn geweest. Rook en water richtten in de vertrekken eenige schade aan, die zooals wij vernamen door ver zekering gedekt wordt, evenals die, welke aan de wonjng- werd aangericht. Hulpactie voor het Finsche Roöde f Kruis. Voor het Finsche Rcode Kruis zijn in de af- geloopen week de volgende giften ontvangen: Dames D en A f 5; G. W. P. S. f 10; W. P. G. S. f 10; N.V. Sch. K. f 10. Bijdrage voor dit doel kunnen worden ge stort op de giro-rekening van het, Roede Kruis Ziekenhuis no. 98776. De Zwemclub vierde feest. In het Kennemer Theater heeft gisteravond de Heemskerksche Zwemcluib haar jaarlijksche feestavond gehouden, waarvoor vrij veel belang stelling bestond. De voorzitter van de feestcommissie, de heer A. van Wijngaarden, verwelkomde de feest vierenden en hoopte, dat de avond een even prettig verloop zou hebben als vorig jaar. Deze wensch van den voorzitter is in vervul ling gegaan want met medewerking van de aècordeonband „The Broadway Serenaders" heerschte er al gauw een prettige stemming, die naar mate de men vorderden oversloeg in feestvreugde. De mensehen van het zilte nat hebben zich dan ook kostelijk geamuseerd. Tot in den nacht duurde de feestvreugde voort. HEEMSKERK AANHOUDING BERUSTTE OP MISVERSTAND. Dezer dagen beleefde de zoon van den rijwiel hersteller B. een minder aangenaam avontuur. Aan een soldaat, die zijn fiets in reparatie gaf en nog naar Beverwijk moest leende hij zijn eigen fiets. Den volgenden morgen bracht de soldaat een verkeerde fiets terug. B. maakte hem hierop opmerkzaam. Vermoed werd dat de fiets in Beverwijk per abuis verwisseld was. De zoon van B., die zijn eigen rijwiel kwijt was ge bruik te de verwisselde fiets om naar de kerk te gaan. Bij het uitgaan van den dienst werd hij door de politie aangehouden en naar het bureau ge bracht. Hier was de zaak echter spoedig opge helderd. Het bleek, dat de soldaat per abuis de geleende fiets had verwisseld bij het K.S.A.- gebouw. Een andere soldaat miste zoodoende zijn rijwiel. Toen deze hiervan aangifte deed, zag hij aan, om een baantje te rijden. Het was er wat juist den zoon van B. op zijn rijwiel naar de kerk men noemt „Siberisch" en zelfs de meest ver stokte schaatsliefhebbers bleven liever in de warme huiskamers. De zeer koude Noord-Ooster blies over de ijsvlakte, die dan ook onbevolkt bleef CLUBAVOND VAN „BEVERWIJK". Donderdag a.s. houdt de voetbalvereniging „Beverwijk" in haar clubgebouw aan den Alk- maarscheweg weer een clubavond. FILMVOORSTELLINGEN VAN DEN METAAL- BEWERKERSBOND. In navolging van verscheidene afdeelingen van den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewer- kersbond zal ook de af deeling Beverwijk een drietal filmvoorstellingen organiseeren. Deze zullen gehouden worden oj) de Zondagen 4 Fe bruari, 3 Maart en 31 Maart, 's morgens 11.15 uur in het Kennemer Theater. Op den eersten Zondag zal vertoond worden: „Men gaf hem een geweer" met Spencer Tracy, Galdys George en Franchot Tone in de hoofd rollen, Indien de filmvoorstellingen slagen is het bestuur voornemens ook in de verdere toe komst dergelijke bijeenkomsten te organisee ren. gaan. Daarop werd de jongen aangehouden. SANTPOORT TERAARDEBESTELLING W. L. A. WARNIER. SANTPOORT Dinsdag Onder groote belangstelling had heden op Wester- veld de teraardebestelling plaats van wijlen den heer W. L. A. Warnier, in leven directeur van het Koloniaal Etablissement. Onder de* aanwezigen merkten wij op de heeren T. H. van Voorthuysen, gecommitteerde voor Indi sche zaken, mede als vertegenwoordiger van den minister van koloniën; ir. H. A. J. Hietink, onder directeur van het Koloniaal Etablissement; H. Frey- danck Osinger, directeur van het Technisch Bureau van het departement van Koloniën; A. F. Ruim- schotel, chef van het Tinverkoopbureau; A. C. Broese van Groenou, namens de Nederl. Handel- Maatschappij; J. v. d. Hoeven, namens den Chemi- schen Kring te Haarlem en verder bijna het geheele personeel van het Koloniaal Etablissement. De heer Van Voorthuysen getuigde van zijn groote ontsteltenis en zijn diepe droefheid, toen hij Vrijdag kennis nam van het heengaan van den heer Warnier. Pas een week geleden was deze nog aan wezig geweest in een vergadering op het departe ment van koloniën. Hij was daar nog even blijmoe dig en opgeruimd als altijd. Toen zijn -pensioneering ter sprake- kwam zeide hij: „Zie ik er niet veel te jong uit?" Hij is van ons heengegaan midden In zijn werk. Zijn werk, dat hij zoo lief had en dat altijd gericht was op de belangen van het land, dat hij diende. Namens den minister van Koloniën zegde spre ker den overledene hartelijk dank voor alles wat hij gedaan heeft. Spreker voegde zijn persoonlijken dank daaraan toe. Ir. Hietink schetste de moeilijke taak van den overledene. Hij was nog niet lang directeur, toen 't aanschaffen van pharmaceutische middelen voor rekening van het Etablissement kwam, waardoor hij veel werk kreeg en genoodzaakt was iederen avond een pak werk mee naar huis te nemen. Daarop werd een pharmaceut benoemd en kreeg hij het wat gemakkelijker. Maar na weinige maan den kwam de mobilisatie, waardoor zijn werk weer werd verzwaard. Voor zijn gezin is het een groote troost dat hij altijd het geestelijke op den voorgrond stelde en dat zij zijn geluk hebben uitgemaakt. Ook namens het personeel bracht de heer Hie tink den overledene dank. De heer J. v. d. Hoeven memoreerde dat de over ledene tot de oprichters van den kring behoorde en dat hij tien jaar lang in het voorste gelid heeft meegeloopen. Van groote waarde waren zijn voor drachten en zijn opmerkingen in de discussies, waaruit bleek dat hij over een schat aan ervarin gen beschikte. - Mej. M. Hartman las daarna eenige deelen uit den Bijbel, waarna de baar grafwaarts werd ge dragen. Een broer van den overledene dankte voor de belangstelling. VAN WIEN IS DIE HOND? Bij de politie te Santpoort, tel. 8400, zijn inlichtin gen te verkrijgen over een aldaar opgevangen her dershond, oud. ca. 7 maanden, reu, ongeveer 35 c.m. hoog, kleur: wolfsgrauw. Zeevisschers houden voet bij stuk. Geen trawlers meer naar zee. JUBILARIS BIJ DE PAPIERFABRIEKEN. De heer Th. Mooy herdacht Maandag den dag, waarop hij gedurende 40 jaren in dienst was bij de N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken, der firma Van Gelder Zonen. Den heer Mooy, die zich in die 40 jaar tot „papier maker", een veeleischende functie, heeft weten op te werken en thans als zoodanig aan papier machine 6 werkzaam is, heeft het op dezen gedenk dag niet aan belangstelling" ontbroken. Des morgens werd hij ontvangen op het directie- kantoor, waar de heer Joan H. A. Kruimel in tegen woordigheid van de heeren J. Smit en Ir. *W. A. Staring, procuratiehouders, den jubilaris geluk- wenschte. De heer Kruimel memoreerde hoe de heer Mooy door zijn ijver van hekkenjongen papiermaker was geworden. Hij overhandigde den jubilaris het gebruikelijke gouden horloge met inscriptie benevens een enve loppe met inhoud en het vereerende getuigschrift van de Maatschappij- voor Nijverheid en Handel. De. heer Mooy sprak daarop woorden van dank. Ook door collega's werd de jubilaris gehuldigd, welke huldiging geschiedde in de papierfabriek. Hier werd hem in tegenwoordigheid van zijn chefs, de heeren Ir. T. F. Hubrechts en W. J. Willems een fraaie staande schemerlamp geschonken. AANTAL WERKLOOZEN WEER IETS GESTEGEN Het aantal bij de Gem. Arbeidsbeurs ingeschreven geheel werklooze volwassenen bedroeg op 13 Januari .1.-2032,-tegen 200'9"'éen weëk" daarvoor, zoodat er een" geringe stijging -valt te "constateeren.- Als werk zoekende stonden ingeschreven 2339 (v.w. 2316) vol wassenen, n.l. 556 (535) bouwvakarbeiders, 201 (168) metaalbewerkers, 30 (34) houtbewerkers, 63 (62) landarbeiders, 22Ö (220) havenarbeiders, 294 (358) visschers, 26 (36) kantoorbedienden, 708 (698) losse arbeiders en 241 (205) arbeiders in ove rige beroepen. Verder stonden ingeschreven 91 (93) mannen on der 18 jaar, 19 (15) vrouwen boven en 7 (14) vrou wen onder 18 jaar. In de werkverschaffingen werd nog steeds niet gewerkt, SCHAAKCLUB „KIJK UIT". Wederom behaalde „Kijk Uit" in de competitie van den Noord-Hollandsehen Schaakbond twee overwinningen. Vrijdag 22 December 1939 werd de thuiswed strijd tegen De Rochade I door het eerste tiental gewonnen. Donderdag 4 Januari won Kijk Uit II van De Pion I in Castricum. Weliswaar staat deze litslag nog niet vast: de stand is 54 voor „Kijk Uitf met één afgebroken partij, welke echter hoogstwaarschijnlijk remise is. Kijk Uit I: De Rochade I: van DijkJ. Blokker 01 PelsBiesheuvel y21/2 Kooi—Strengers o1 H. Schmitzv. Gorselen 10 Mr. Hellemav. d. Velde i/2y2 LansenEssinlc lo H KoelemeyJ. Kruyt 10 WoldringhSteenbergen i/s StalsWever io G. F. ZandbergenHolman 01 De Pion I: Kijk Uit II: Dr. WestendorpBoermaC. Bilder A. v. RavenzwaaiJ. A. A. Falk F. SantifortN. Soeteman Th. de SmalenL. Bink van LeeuwenW. Verhagen Heeck Sr.I. J. Rietdijk KeetbaasH. Oderkerk van HoeveK. Schermer TeerinkG. Baljet C. PetersF. Faber 51/2—4 V» afgebr. 1—0 0—1 0—1 1—0 0—1 VzV2 VzV2 0—1 1—0 4—5 Onderlinge wintercompetitie: Stand na de wedstrijden van 12 Januari. I A: 1. C. Pels 4 (4); 2. S. Woldringh 4'/; (7); 3. H. Koelemey 3!/2 (6). I B: 1. Mr. A. Hellema 3>/a (4); 2.' S. Kooi 3i/2 (5); 3. P. Lanser 3y2 (6). II: 1. H. Büchi 4 (5); 2. H. Oderkerk 7 (10); 3. F. Faber 2i/2 (4); 4. T. Hildama 3 (5); 5. L. Bink "Is (8); 6. H. Dienaar 2 (4). W. Verhagen heeft pas één partij gespeeld en ge wonnen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: W. Zijl-Genis, d., Willem Beukelsz- straat lrd. IJmuiden. H. B. B. Gottmer-Wolte- rig, d„ Hagelingerweg 183, Santpoort. C. J. v. d. Burg-Rutte, d., Groeneweg 43 IJmuiden. J. Nat-Smit, z., v. Speijlcstraat 25 IJmuiden. G. A. V. Wijtsema-Udo, d., Meidoornstraat 14, IJmuiden. A. Otto-van Os, z., Ahornstraat 12, IJmuiden. A. v. d. Lugt-Pauwels, d., Hageveldstraat 13, Sant poort. W. H. Meijns-van Reeuwijk, d„ Velser- duinweg 165, IJmuiden. J. Paap-van der Leek, d„ Adrianastraat 24, IJmuiden. A. C. Rollfs of Roelofs-Riedijk, d., Pr. Hendrikstraat 7 rd., IJmui den. A. Mes-Stuij, z., Bloemstraat 23, IJmui den. A. W. Bol-Korthouwer, z., Hagelingerweg 23 Santpoort. Overleden: A. Kohier, 85 j„ wed. van D. v. Heijst, Stationsweg 9 Velsen. M. Doff, 70 .i., echtgen v. W. Smits, Huijgensstraat 36, IJmuiden. W. E. Pluijm, 63 j., echtgen. van K. Hendriks, Wijn. Daniëlslaan?,.Santpoort Zooals men weet werden reeds ver voor de jaars wisseling besprekingen gehouden tusschen de ree- ders en de organisatiebesturen over het afsluiten van een nieuw contract ter vervanging van het contract 1939 dat door de werknemers was opgezegd. Langdurige besprekingen werden gevoerd, maar een overeenstemming werd niet bereikt. De zeelie den verlangden dat de toeslag van 50 pet. op de vaste gages, welke toeslag heeft geleid tot de hervat ting van het werk na het uitbreken van den oorlog, ook wordt gegeven op het z.g. procentengeld, dat deel van het loon, dat afhankelijk is van de gemaakte besommingen. De reeders zijn hiertoe niet bereid, omdat zij zich op 't standpunt stelden, dat 't bedrijf deze vehoogde uitgaven niet kon dragen. Ondanks dat de organisatie-besturen dezen eisch der zeelie den steunden, bleven de reeders weigerachtig. Van de zijde der organisatiebesturen werd er op gewezen, dat de verhoogde loonen der zeelieden niet den- inzet van het leven der visschers waard waren en voorts, dat de zeelieden ter koopvaardij meer heb ben gekregen dan de visschers. Tot nu toe zijn alle visschers, die na 3 September, den dag waarop de reeders zich bereid verklaarden den toeslag van 50 pet. op de vaste gages te geven, hebben meegewerkt om een deel der vloot weer naar zee te krijgen, blijven varen, al ging dit reeds eerder met moeilijkheden gepaard. Gisteren zijn zü opnieuw bijeengekomen om den toe stand te bespreken. Het resultaat daarvan was, dat men besloot, niet naar zee te gaan, voordat een be vredigende oplossing is verkregen. Het gevolg hiervan is, dat gisteren geen enkele boot van het achttal booten dat had moeten varen naar zee is gegaan, zoodat er wederom een stagnatie in het trawlvisscherijbedrijf is gekomen. Er is thans nog een twaalftal trawlers op zee. Ver wacht wordt, dat de opvarenden van dit twaalftal, waarvan de meeste deze week wel binnen zullen komen, hetzelfde besluit zullen nemen als degenen, die de vergadering bezochten. In „Toenadering" lezen we nog het volgende: Nadat door de samenwerkende organisaties de loopende contracten waren opgezegd, werden de be sprekingen geopend over den inhoud van een nieuw contract. Verschillende verlangens betreffende de beman ning werden besproken. Het is nog niet den tijd om hierover nu reeds te schrijven. De reeders hebben de voorstellen in overweging genomen en de bespre kingen zullen worden voortgezet. Het spreekt wel voor zichzelf, dat het voor beide partijen niet zoo ge makkelijk ligt. Onzekerheid en gevaren spelen thans een groote rol. Naast de verlangens van de opvarenden, zijn er bij de vischlossers ook wenschen tot verbetering van hun arbeidsvoorwaarden. Wij zullen hopen dat spoedig overeenstemming wordt bereikt. Trawl loggers. Voor de trawlloggers bestaat thans geen contrac tu eele regeling. Besprekingen vonden plaats, ten einde een regeling te treffen. De samenwerkende organisaties waren van mee ning, dat met de onderstaande voorwaarden reke ning moet worden gehouden: 1. 50 pet. toeslag op' de uitkeeringeii van' de Zee ongevallenwet. 2.. Regeling bij opbrengen van schepen. 3. Het vaststellen van een garantieloon. Verder zal aan eenige onderdeelen aandacht moe ten worden geschonken. Met het principe konden de reeders accoord gaan. Na overleg met de betrokken arbeiders zullen de besprekingen worden voortgezet. DE VELSER HUISVROUW IN JANUARI. Het maandbericht over Januari van de afdeeling Velsen der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen heeft door de feestdagen, welke achter ons liggen, zeker wat. vertraging ondervonden, want hoewel het den datum 1 Januari draagt verscheen het eerst den 16den op onze redactietafel. De in „De Velser huisvrouw" aangekondigde lezing van den heer Leo Straus is dan ook reeds bijna achter den rug als deze regelen verschijnen. Zij zou n.l. hedenmiddag in het gebouw der Vrij zinnig Hervormden gehouden worden. Handwerkmiddagen houdt de afdeeling in de Bethlehemkerk en wel op de Donderdagen 4 en 18 Januari en 1 Februari. De boekenruildagen zijn (of waren) 6 en 20 Januari. Voor de nieuwe maand moge „De Velser huis vrouw" wat vroeger opstaan. NED. CHRISTEN VROUWENBOND. Voor Woensdagavond 17 Januari a.s. heeft de af deeling IJmuiden van den Ned. Chr. Vrouwenbond een bijeenkomst georganiseerd in de bovenzaal van .Kennemerhof", waar de bondspresidente, mevr.! A KnoppersValkenier zal spreken over „Met vreugde bereid". DUO SPEENHOF VOOR O. en O. De militaire commissie voor O. en O. van de Po sitie IJmuiden organiseert heden een ontspannings avond in de Garnizoenseantine op het Kennemer- plein. Het programma vermeldt: optreden van het Duo- Speenhof, van de Band 42 R. I. onder leiding van korporaal Furrer en van het Swing-kwartet „The Jim-Jacksons" onder leiding van Wim Vernie. De Band 42 R. I. concerteert voortaan eiken Dins dag- en Woensdagavond van 810 uur in de Gar nizoenseantine. POLO-WED STRIJDEN IN HET VELSERBAD Aan de wedstrijden van a.s. Zondag zal V. Z. V. 'met een flinke ploeg zwemmers deelnemen. Op het lste nummer, de 100 m. vrije slag heeren komen o.a. uit V. Schoone, P. Swièr, P. Duinker, P. Kramer en P. Gottmer. De 100 m. rugslag dames brengt o.a. A. Buding en M. Kwak aan den start. Op den rugslag heeren wordt VZV vertegenwoordigd door P. Swier, P. Gottmer e.a. De schoolslag dames brengt C. Koster aan den start, welke zeker dé eerste plaats zal in nemen. Naast haar heeft VZV nog R. Groot, B. Blok, e.a. Hiernazullen nog twee estafettes worden verzwommen. Eerst zullen de heeren op de 5 x 50 m. wisselslag hun krachten meten en daarna de da mes op de 3 x 50 m. wisselslag. De heerenploeg be staat uit P. Swier, N. Schoone, P, Duinkei', P. Kra mer en P. Gottmer. De damesploeg uit C. Koster, M. Kwak en A. Buding. Tot slot volgen nog twee polowedstrijden n.l. VZV 1—Haarlem 1 en VZV 1— Haarlem 2 (dames). Deze wedstrijden zullen zeer zeker interessant worden. Gemeente Alkmaar in het gelijk gesteld. 1 Het P. E. N. op dwangsom verplicht strooi te leveren. HAARLEM. Dinsda| De Haarlemsche Rechtbank heeft hedenmo.-, uitspraak gedaan in het geding tusschen deji vincie Noord-Holland P.E.N.» en de geniep Alkmaar. De Rechtbank heeft allereerst bep£ dat de gemeente Alkmaar als eischeresse r- vankelijk moet worden beschouwd en dat de> vincie verplicht is aan Alkmaar elke gewenst hoeveelheid stroom te leveren. Verder moet provincie zich onthouden van eiken maatregej- deze levering in gevaar kan brengen De Ree-' bank stelde een dwangsom van 10.000 vay. betalen voor eiken dag, dat het P.E.N. in gebj: zou blijven aan Alkmaar stroom te leveren. Verder wordt de provincie tot betaling van, gelijken dwangsom veroordeeld indien zij oe- handeling zou verrichten, welke op die veroorde^ inbreuk mocht maken. Door deze uitspraak kan Alkmaar dus zelf electriciteitblijven distribueeren. Zooals weet wenschte het P.E.N. deze distributie te i maar aan zich te trekken. Voor de gemeente Alkmaar trad op mr. A. E Nijsingh uit Den Haag en voor de provincie; j A. baron van Haersolte uit Amsterdam. FA ILLIS SEM ENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haaj», is het volgende faillissement uitgesproken Dinsdag 16 Januari 1940. De Naamlooze Vennootschap Velser Bouwmj rialenhandel, gevestigd te Velsen en kantoorhj dende te Beverwijk, Alkmaarsche straatweg 15 Curator: Mr. J. Deenik te Haarlem. Rechter-commissaris in bovengenoemd failljj ment Mr. E. J. W. Top te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven- faillissementen van: 1. P. J. Christiaanse, courantenbezorger, wont de te Haarlem. Curator: Mr. H. J. Pot, te Haarlem. 2 G. J. S. van Wijk, grossier in carbolineum 1 teerproducten, vroeger wonende te Duivendr» thans te Heemstede. Door het verbindend worden der uitdeelingsj; zijn geëindigd de faillissementen van: 1. A. Venema, timmerman, wonende te We zaan. Curatrice: mevr. Mr. E. A. J. Scheltema-C» radi te Haarlem. 2. de nalatenschap van J. C. H. L. M. Klëyntj gewoond hebbende te Haarlem. Curator: Mr. Silvain Groen te Haarlem. 3 W. H. J. Rabbe, ijzerhandelaar, wonende Haarlem, Kruisweg 60. Curator: Mr. T. A. M. A. van Löben Seis Haarlem. T Surseance van betalinj Op 16 Januari 1940 is door de Haarlemse Rechtbank aan de N.V. Bloembollenkweekerij t Handel De Koster, gevestigd en kantoorhouder,! W te Bennebroek, Duinlaan 12 definitief sursean I11 van betaling verleend voor den tijd van l'A ja; O1 ingaande 21 November 1939. la Bewindvoerder: Mr. T. A. M. A. van Löben S= d te Haarlem. ROTTERDAMSCHE LLOYD Slamat (uitr.) 16 van Suez - STOOMVAART-MIJ NEDERLAND Johan van Oldenbarnevelt (uitreis) 16 te Sabaag. VEEMARKT. Rotterdam, 16 Jan. 1 Totaal aanvoer: 3772. Paarden 139, .-veulen! magere runderen 634, vette runderen 983, vel! kalveren 35, graskalveren 156, nuchtere kalvefe '1281, schapen en lammeren 481, varkens" 3, boidu en geiten 59. Prijzen per K.G., vette koeien le kwaliteit-8! 2e kwaliteit 68, 3e kwaliteit 46—56, vette ossen kw. 76, 2e kw. 68, 3e kw. 4656, stieren le kw. 1! 2e kw. 64, 3e kw. 54, vette kalveren resp. 145, 12 95—105. schapen resp. 47, 42, 36, lammeren resj 50, 45, 42, graskalveren 2e kw. 60, 3e kw. 50, nuci tere kalveren resp. 48, 43, 38, slachtpaarden res 59, 49, 40. Prijzen per stuk: schapen le kwaliteit 28, 2e kw liteit 20, 3e kw. 15, lammeren le kw. 19, 2e 15,3 kw. 10, nuchtere kalveren resp. 12, 10, 7, nuchter folckalveren resp. 26, 22, 18, slachtpaarden res; 260, 180, 120, werkpaarden resp. 360, 240, 140, hi: ten resp. 250, 200, 120, kalfkoeien resp. 285, 19; 140, melkkoeien resp. 280, 195, 140, varekoeie resp. 190, 135, 105, vaarzen resp. 145, 125. 75, pie ken resp. 105. 85, 65, graskalveren resp. 60. 40, 3: bokken en beiten resp. 11 7. 4. OVERZICHT: Vette koeien en ossen, aanvoer: als vor. weei handel: tamelijk, pry zen: stabiel. Stieren, aanvoer: onv., handel: stug, prijzen: al vor. week. Vette kalveren, aanvoer: grooter, handel: leven dig, prijzen: constant. Schapen en lammeren, aanvoer: iets grooter handel: tamelijk. Nuchtere slacht- en fokkalveren, aanvoer: vee! grooter, handel: kalm, prijzen: lager. Paarden, aanvoer: ruimer, handel lui, prijze: onveranderd. Kalf- en melkkoeien, aanvoer: korter, hande! stil, prijzen: prijsh. Varekoeien, aanvoer: korter, handel: redelijk prijzen: hooger. Vaarzen en pinken, aanvoer als vor. week, hac- del: slecht, prijzen: onv. Graskalveren, aanvoer: ruimer, handel: stroel prijzen: onv. Bokken en geiten, aanvoer: als vor. week, han del: vlot, prijzen, lager. MARKTBERICHT PURMEREND. Purmerend, 16 Januari 194! Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 19 partije.' wegende 50000 K.G. Handel stug. Hoogste pr$ f 23.50. Aanvoer artikelen. Kaasmarkt. 664 K.G. Handel matig. KleiEi Boeren f 24 per 50 kilo. Boter 387'/2 kilo f 1.65—f 1.72 per kilo. Runderen, totaal 651 stuks. Vette koeien 350 st. f 0.68—f 0.86 per kilc matig. Gelde koeien 201 st. f 110—f 180 per matig; Melk koeien 75 st. f 180—f 275 per stó matig; Stieren 25 st. f 0.57—f 0.62 per kilo, matü Paarden 6 st. f 70—f 130 per st., stug; Vetü kalveren 90 st. f 0.78—f 0.95 per kilo, stug; Grï kalveren 90 st. f 40—f 65 per stuk, stug; Nuch tere kalveren voor de slacht 500 st. f 13—f 18 pe: stuk. stug; Nuchtere kalveren voor de fokker; 500 st. f 15f 20 per stuk, stug; Vette varkeK voor de slacht 260 st. f 0.55—f 0.60 per kil: matig; Magere varkens 22 st. f 20—f 35 per st matig; Biggen 198 st. f 8—f 13 per stuk, goed Schapen 1650 st. f 20—f 32 per stuk, matig: Bokken 47 st. f 3—f 10 per stuk, matig. Kippeneieren f 3.75—f 4.25 per 100 st. Eenden eieren f 2.85 per 100 st. Noord-Holl. Blauwen (kuikens) 7075 ct. pe' kilo; Oude kippen en hanen (wit en rood) 610! st. 421/250 st. per kilo. Oude kippen en hanei (blauw) 6100 st. 50 ct. per kilo; Konijnen f 0.40- f 2 per stuk; Eenden 1600 st. 15—25 ct. per stuï Duiven 40 st. per paar; Ganzen 41 st. f 2.25- f 3.25 per stuk. Zwanen 12 st. f 3.50 per stuk. COÖPERATIEVE CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Aanvoer 60.000 Eendeneieren f 2.90 a f 3.05* 80.000 Kippeneieren f 3.50 a f 4.50.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2