Hef zilveren ambtsjubileum van mr. dr. A. baron Röell. Hulde van Burgemeesters en vertegenwoordigers van Waterschappen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeyen, wenscht Mr. Dr. A. baron Röell geluk met zijn zilveren ambtsjubileum als Commissaris der Koningin in Noord-Holland. Bij de huldiging van den Commissaris der Ko ningin in deze provincie, mr. dr. A. baron Röell, waarvan wij in ons nummer van Dinsdag reeds mel ding hebben gemaakt, is ook nog het woord gevoerd door den heer L. v. d. Wal, als voorzitter der groot ste Statenfractie. Hij herinnerde aan de vele goede dingen, die in deze 25 jarige ambtelijke loopbaan tot stand wa ren gekomen, en aan de moeilijke jaren gedurende den wereldoorlog 19141918. En ook nu gaan weer velen gebukt onder het leed van dezen tijd. „U hebt rich", zei spreker, .afgevraagd of het niet beter was, daarom van een officieele herdenking af te zien; ik ben blij, dat U er tenslotte toch in hebt toegestemd. De Staten danken u voor de wijze, waarop gij deze 25 jaar de vergaderingen hebt geleid: U deed dit op een correcte en hoffelijke wijze; trots alle moei lijkheden, die zich soms voordeden, werden door U de debatten uitstekend geleid. Een enkele korte op merking van U was vaak voldoende, om de debat ten weer in het goede spoor te leiden. Met groote scherpzinnigheid en wetskennis hebt gij üw plicht vervuld; het was steeds een genot, naar u te mogen luisteren. De onderlinge verstandhouding en saam- hoorigheid wei-den nimmer geschokt, U stelde ook altijd belang in het particuliere leven van de Sta tenleden; dit kwam herhaaldelijk tot uiting, vooral bij een sterfgeval. En uw woorden waren dan geen formaliteit, doch zij getuigden van groote men- schelijkheid." Namens de Statenleden overhandigde spreker aan den Commissaris een prachtigen gouden gedenkpen ning; hij hoopte dat als eenmaal de dag komt, dat de ambtelijke loopbaan van baron Röell zou eindigen, deze penning een aangename herinnering zou zijn aan alles, wat hij in het belang van de provincie ge daan heeft. (Applaus.) De Commissaris dankt. Tenslotte heeft Baron Röell een dankwoord ge sproken. „Er is bij mij slechts één gevoel", zei spreker, „en dat is van groote dankbaarheid voor alles wat ik hier vanmorgen heb mogen ondervinden. Het valt mij moeilijk, „dien dank onder woorden te brengen, maar ik zal toch trachten, alle sprekers te beantwoorden. Aan den vertegenwoordiger van H.M. de Koningin deel ik mede dat ik zeer ver heugd ben, dat H.M. op deze wijze notitie van dit feest heeft willen nemen en ik verzoek u, mijn dank aan de Koningin te willen overbrengen". Spreker dankte minister Van Boeyen voor zijn waardeerende woorden en voor de wijze, waarop ik met hem ambtelijk heb mogen samenwerken. „De heer Michels heeft er aan herinnerd, dat ik nooit aan politiek doe. Dat is juist. En daarvan getuigen ook mijn benoemingen tot burgemeester van de verschillende gemeenten, die ik aan mi nisters van uiteen loopende politieke gezindheid te danken heb. Inderdaad, ik heb nooit aan po litiek gedaan en daar heb ik mij altijd wel bij bevonden". (Gelach). De Commissaris dankte den heer Michels voor zijn vriendelijke woorden, die hem uit het hart waren gegrepen, evenals die van den heer Luden. „Van de Statenleden, die er 25 jaar geleden wa ren, toen ik mijn ambt van Commissaris aan vaardde, zijn er nog maar drie, die ook nu nog lid zijn. Dat zijn de heeren Klaas de Vries, Mr. Slingenberg en Dr. Van der Waerden; de laatste in deze kwart eeuw ononderbroken. In totaal heb ik 284 Statenleden gekend en ik mag zeggen dat het mij nimmer moeilijk is gevallen, in goede verstandhouding met hen om te gaan. En nu de wensch, die zooeven geuit is, dat ik nog lang deze hooge functie mag vervullen. Het gaat niet aan, op mijn leeftijd dit nog lang te doen, maar ik zal trachten nog eenigen tijd als zoodanig werkzaam te zijn en mijn best te doen". Spreker dankte voor de hem verleende Ko ninklijke onderscheiding en voor het fraaie beeld; hij dankte den beeldhouwer Theo van Reyn voor de aangename uren, in zijn atelier doorgebracht. Hij zou gaarne voldoen aan het tot hem gerichte verzoek, aan dit beeld een plaats in het Gouver nementsgebouw le laten geven. „Het zou moeilijk een plaats iti mijn huis kunnen vinden", zei spre ker lachend. Hij toonde zich ook buitengewoon dankbaar voor den gedenkpenning van de grootste Staten fractie. Het spreekwoord zegt; „waar het hart vol van is, loopt de mond van over". Dit is met spreker niet het geval; zijn hart was weliswaar vol, maar hij kon niet voldoende woorden vinden om zijn dank te betuigen. „Ik hoop, dat het de provincie, ook als een opvolger eens mijn werk overneemt, steeds wel moge gaan Alle leden verhieven zich na deze woorden van hun zetels en juichten den jubilaris langdurig toe. Hierna werd aan de aanwezigen gelegenheid geschonken de cadeaux te bezichtigen. Huldiging' door de ambtenaren. Om half één werd de jubilaris door de ambte naren gehuldigd. Mr. Dr. F. S. Witteveen, admini strateur ter Prov. Griffie sprak namens de ambte naren ter provinciale griffie, waarbij zich het bureau van den Economisch-Technologischen Dienst heeft aangesloten. Ik moge li, aldus spr.. dan in de eerste plaats namens de ambtenaren ter provinciale griffie in alle geledingen, van hoog tot laag, een hartelijken en welgemeenden gelukwensch aanbieden met het zeldzame feest, dat u viert. Stellig mag ik van een zeldzaam feest spreken, want in de annalen van de historie der provincie Noord-Holland is tot dusverre nog niet geboek staafd, dat eenzelfde persoon gedurende een kwart eeuw aan het hoofd van dit van ouds zoo belangrijke gewest heeft gestaan. Ik kan u hierbij de verzekering geven dat de ambtenaren "van uwe griffie van ganscher harte deelen in uw feest. Immers zij hebben grooten eerbied en bewondering voor u omdat het allen bekend is, dat u het hooge ambt. dat u bekleedt, op zoo voorbeeldige wijze vervult. Aan den eerbied en de bewondering paart zich ook een gevoel van dankbaarheid voor hetgeen tijdens uw commissariaat, mede door uw toe doen, in het belang van de ambtenaren is ge schied. Ik denk hierbij aan uwen krachtigen steun voor het tot stand brengen van een zéér gunstige regeling van hun rechtspositie, belichaamd in het Ambtenaren-reglement 1920, vastgesteld reeds vóór het in werking treden van de Ambtenaren wet err voor het invoeren van een Salarisregle ment, dat een belangrijke verbetering bracht in de materieele positie van de provinciale ambtenaren. Het is dan ook niet te verwonderen dat toen bekend werd, dat uw zilveren ambts jubileum niet onopgmerlct zou v irbij gaan. spontaan uit den kring der griffie-ambtenaren de wensch naar voren kwam u bij die gelegenheid ook een stoffelijk huldeblijk te mogen aanbie den". Den commissaris werd daarop een sigaren doos aangeboden met inscriptie. Het geschenk ging vergezeld van een bloem stuk. Mr. Dr. A. Baron Röell dankte hartelijk voor dit huldeblijk en prees de goede verstandhouding tusschen hem en het personeel. Dinsdagmiddag half drie werd in de feestelijk versierde Statenzaal te Haarlem de herdenking van het zilveren ambtsjubileum van den Commis saris der Koningin in Noord-Holland, Mr. Dr. A. baron Röell, voortgezet. Deze bijeenkomst werd geleid door den Burge meester van Haarlem, Dr. J. E. baron De Vos van Steenwij k. Deze deelde mede, dat de burgemeesters van de Noord-Hollandsche gemeenten het een groot voor recht achtten, in de gelegenheid te worden ge steld, op deze plek hun hulde en eerbied aan den hoogen jubilaris te kunnen bewijzen. Tot zijn groot leedwezen moest hij echter mededeelen, dat de burgemeester van de grootste stad, Dr. W. de Vlugt, door een lichte ongesteldheid verhinderd was, hier namens alle burgemeesters het woord te voeren. In zijn plaats had men den burge meester van Laren. Jhr. Mr. Van Nispen tot Sevena ar, bereid gevonden, deze taak over te nemen. Deze merkte op, dat het voor alle burge meesters in de provincie een behoefte was ge weest, baron Röell te huldigen, niet alleen als Commissaris der Koningin, maar ook als ma- i gistraat van groot formaat, als stoere werkkracht j en als autoriteit, voor Noord-Holland van zulk een bijzondere beteekenis. De burgemeesters zijn den Commissaris zeer dankbaar voor de groote I belangstelling, die hij hun altijd betoont, want zij hebben met hem altijd de grootste bemoeienis. Spreker was het als burgemeester van de bekende kunstgemeente Laren aangenaam te mogen her inneren aan de bijzondere belangstelling, die de Commissaris altijd voor de kunst getoond heeft; de kunst is een cultureel belang van de eerste or de. Toonkunst en beeldende kunst mogen zich im mer in de warme belangstelling van baron Röell verheugen De kunstenaars zijn hem daar zeer dankbaar voor. Spreker herinnerde aan de groote gebeurtenis sen, die in deze 25 jaar in de provincie hebben plaats gehad; o.a. aan den watersnood in 1916, toen de Commissaris een bezoek aan de geteister de gebieden bracht en persoonlijke activiteit bij de hulpverleening toonde. Ook prees spreker den Commissaris voor zijn bemoeiingen bij den strijd voor het behoud van. het natuurschoon, waardoor het bekende Gooische natuurreservaat tot stand kwam. Ook hebben de burgemeesters het altijd zoo gewaardeerd, dat de Commissaris steeds zulk een groote belangstelling bij de geschillen van bestuur toonde. „De burgemeesters zien in u een hoogen supérieur, die op de bres staat voor de belangen van de hoofden der gemeenten. Zij heb ben dan ook gemeend, het niet alleen bij woor den te moeten laten, maar ook een stoffelijk blijk van hun belangstelling te moeten aanbieden. En omdat Mevrouw Röell uw liefde voor de kunst zoo ganschelijk deelt, bieden wij u dit schilderij van Gabriëls aan, voorstellende een landschap aan de Loosdrechtsche plassen. Een uitvoerend comité, bestaande uit de heeren J. van Reenen, H. de Bordes, Mr. H. Th. s'Jacob, R. G. Rij kens en Jhr. Mr. J. Th. M. Smits van Oyen, bood den Commissaris der Koningin na mens een groot aantal oud-burgemeesters van Noord-Holland een schilderij' aan, voorstellende een gezicht in Vianen, vervaardigd door den Larenschen schilder Anth. P. Schotel. De heer Van Reenen voerde daarbij het woord. Ook deze herinnerde aan de aangename samenwerking, die de vroegere burgemeesters van baron Röell mochten ondervinden. Als er wat bij zonders in hun gemeenten te doen viel, dan kon den zij er van op aan, dat de Commissaris der Koningin aanwezig was om van zijn belangstel ling te doen blijken. De heer J.Commandeur, burgemeester van Wognum, sprak namens de Vereeniging van Noord-Hollandsche Waterschappen, voor wie het ook een groote eer was, den Commissaris te mo gen complimenteeren én getuigenis van hun eer bied jegens hem te mogen geven. „U hebt uw hooge ambt steeds voortreffelijk en met eere ver vuld; u toonde zich in waarheid Hr. Ms. hoogste gezagdrager in deze provincie. U toonde belang stelling voor een onnoemelijk aantal aangelegen heden in Noord-Holland en speciaal ook van de waterschappen, die u daarvoor den tol der dank baarheid willen betalen. Ook zij wenschen het niet bij woorden te laten, maar u een bewijs van waardeering aan te bieden zij het ook een laag- bij-de-grondsch geschenk, namelijk een Perzisch tapijt, in de hoop dat u daar jaren lang plezier van moogt beleven en dat u dit zult blijven zien als een bewijs van waardeering der waterschap pen". Dank van baron Röell. De Commissaris dankte alle sprekers voor hun van zooveel waardeering getuigende woorden. Hij deelde mede, wat hem in de morgenuren van de zijde der Koningin, van de regeering en van de Provinciale Staten ten deel was gevallen. En thans zag spreker de Statenzaal wederom gevuld, maar nu met burgemeesters, oud-burgemeesters en vertegenwoordigers der waterschappen. Van de 125 burgemeesters, die hij 25 jaar geleden ge kend heeft, zijn er nog slechts zeven in functie. Hij dankte voor de schitterende schilderstukken en voor het „laag-bij-de-grondsche geschenk, dat hij gaarne met de voeten zou treden". Spreker was echter niet alleen dankbaar voor de schit terende geschenken, maar vooral voor de waar deerende woorden. „Ik heb het altijd met de bur gemeesters goed kunnen vinden; dat komt omdat ikzelf ook burgemeester ben geweest en dus weet, welk een moeilijke taak zij te vervullen hebben. Ik hoop, dat gij allen later met veel voldoening op de door u verrichte taak zult mogen terug zien, evenals de besturen der waterschappen, die het ook zoo moeilijk hebben, maar die den moed niet moeten verliezen" (Applaus). De Burgemeester van Haarlem, Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, en de heer Jansonius, se cretaris van Haarlemmermeer, boden den Com missaris een bloemstuk aan namens de Vereeni ging van Burgemeesters en Secretarissen, afdee- ling Noord-Holland. Hulde van deputaties. Te half vier werd de Commissaris in de Staten- tal gecomplimenteerd door deputaties van: de af deeling Noord-Holland van den Bond van Provinciaal Personeel; Gooisch Natuurreservaat; Sociëteit Trou moet Blycken, te Haarlem: de Hollandsche Maatschappij der Weten schappen; Groep V (Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers) in Noord-Holland van de A.R.K.A.; Arti et Amicitiae; Alg. Vereeniging voor Bloemtoullencultuur; Afd. Noord-Holland van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam; R.K. Studentenvereeniging „Sanctus Thomas Aquinas" te Amsterdam; Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst; Bureau der Kamer van Koophandel te Haar lem en het Bureau der Kamer van Koophandel te Amsterdam; De dochter van den Commissaris, freule Röell, onthult het borstbeeld, dat de Provinciale Staten van Noord-Holland haar vader ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum hebben geschonken. Artis; Scheidsgerecht voor- provinciale ambtenaren; het Ned. Roode Kruis; Koninklijk Oudheidkundig Genootschap; Verzekeringskamer; B. N. A. (Bond van Nederiandsche Architecten afd. Haarlem) Noord-Holl. Ver. Het Witte Kruis; Jhr. Reigersman, Oud-Hoofdingenieur-Direc teur Prov. Waterstaat; Koninklijke Akademie van Wetenschappen (Prof. van der Hoeve en Scholten); Vrouwelijke Studentenvereeniging Amster dam Vereeniging van Burgemeesters en Secretaris sen in Noord-Holalnd; Afd. Noord-Holland Vereen, van Ned. Ge meenten; Genootschap „Kunst zij ons doel" te Haar lem; Haarlemsche Bachvereeniging Haarlemsche Orkestvereeniging (H.O.V.); Kerkeraad Ned. Herv. Gemeente Haarlem; Polder 's Graveland; Kerkvoogden Ned. Herv. Gemeente te Haar lem; Ver. voor de Diamantbeurs te Amsterdam; Noord-Hollandsche Vereeniging ter bestrijding der T.B.C.; he't 'Conce?tgebou\vcirkest; de heer S. C. de Haas van Dorsser, als oud burgemeester van Spaarndam en als secretaris van de afdeeling Noord-Holland van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren; Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, oud-wet houder van Haarlem, enz. De Bloemstukken. Aan den jubilaris werd een groot aantal prach tige bloemstukken gezonden, die alle in een af zonderlijke zaal standen opgesteld. In het mid den prijkte een zeer groot stuk witte seringen van den Aalsmeerschen Tuindersbond. dat onder het schijnsel van het lamplicht zoo uitstekend tot zijn recht kwam. Verder zagen we bloemstuk ken van: het hoofdbestuur der Noord-Holl. Vereeniging „Het Witte Kruis"; het bestuur der H.O.V.; de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur; Ned. Bond van personeel in overheidsdienst; de Vereeniging van Nederiandsche gemeenten, af deeling Noord-Holland; Commissarissen en di rectie der Stoomvaart Mij. Nederland; Geweste lijke Landstormcommissie Kennemerland; Alg. R.K. Ambtenarenvereeniging; Vereeniging van Burgemeester en Secretarissen in Nederland afd. Noord-Holland; de Vereeniging van Provinciaal personeel in Noord-Holland; de Noord-Holland sche Vereeniging tot bestrijding der tubercu lose („aan haar eere-voorzitter")de Vaste Com missie voor de Streekplannen; het Corps Con sulair te Amsterdam; het bestuur der Amster- damsche Vrouwelijke Studentenvereeniging, Gemeentebestuur van Haarlem; Stichting Gooisch Natuurreservaat („aan haar grondlegger en voorzitter"); Provinciale afdeeling van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren; Arti et Amicitiae; Personeel Prov. Waterstaat; Bestuu; der Ver. Beurs voor den Diamanthandel en tenslotte prachtige orchideeën van de schoon maaksters der Cemsto. Verder was er een overstelpende hoeveelheid schriftelijke bewijzen van belangstelling, o.a. een telegram van Prinses Juliana en Prins Bern- hard. Achttienjarige jongen stal 18 fiets HAARLEM. Dinsdag Door de Haarlemsche politie is een 18-jar; bankwerker uit Santpoort gearresteerd, die t minder dan 18 fietsen in Haarlem en omst; ken heeft gestólen. Hij heeft de gestolen rijwielen in Haarlem Heemstede verkocht. Door de politie is reeds aantal opgespoord en in beslag genomen. jeugdige dader is begin December uit. de oud-: lijke woning te Santpoort gevlucht. Zij oud; hadden reeds zijn opsporing verzocht. Men nee aan, dat de diefstallen gepleegd zijn sinds jongeman van huis is weggeloopen. In dat tijdti ongeveer IV2 maand heeft hij dus k gezien 18 rijwielen te stelen en weer van hand te doen. BLOEMISTPATROONS. HAARLEM. Dinsdag, Gisteravond hield de Bloemistpatroons-V; eeniging voor Haarlem en Omstreken haar jas vergadering in de Leeuwerik onder leiding y den vice-voorzitter, den heer C. Sipkes. De voorzitter memoreerde éér- goed ding. het voorafgaande vereenigingsjaar gebracht h: n.l. de organisatie van de Bloemist-Hoveniers- een kwaöd ding. den internationalen toestai Scherpe critiek oefende hij op enkele collega's, t geen lid worden en toch profiteeren van de-v; beteringen die door de organisatie tot sta: komen. De secretaris, de heer Zuurendonk Sr. brat zijn jaarverslag uit waaruit bleek dat de veree: ging 160 leden telt en buiten Haarlem en 0: streken den stoot heeft gegeven tot een aanwk van een kleine duizend leden, terwijl de eer; voorzitter, de heer W. Beunder, voorzitter w van de landelijke organisatie. De waarnemend penningmeester, de heer Cs v. Empelen bracht namens den heer Pool, dieg moblliseèrd is. het financieel jaarverslag uit. be heeren Sipkes. v. d. Colk en Beunder dedt verslag van hun bezoek als afgevaardigden as de algemeene vergadering te Utrecht. In de voorzittersvacature werd gekozen de he Carl v. Empelen te Heemstede, terwijl de heer; Beunder, Sipkes en Pool als aftredende bestuur, leden herkozen werden. Aan cultuurproducten werd ingezonden e; groep moois Primula chinensis door den he Smit en een bos wilgenteen door den he- Termetz. Nadat nog enkele punten van huishoudelijk; aard waren behandeld, werd de vergadering in een Menwedstrijd besloten. Diner der Commissarissen. De eerste feestdag van baron Röell werd be sloten met een diner te zijnen huize aan de Nieuwe Gracht, waar o.a. de Commissarisser, der Koningin met hun dames aanzaten. Stijgend aantal vcrkeersongelukke in Engeland. In December 895 slachtoffers van de verduistering. Officieel wordt te Londen medegedeeld dl i'n December in Engeland 1155 personen b: verkeersongelukken zijn gedood, waarvan 8i tijdens de verduistering Dit is het hoogste to taal, dat ooit in een enkele maand is ger; gistreerd. Het aantal doüdelijke ongevallen tij dens de verduistering bedroeg, in de maande; October en November resp. 564 en 674. I' 1939 bedroeg het totale aantal dooden tengevol? van verkeersongelukken 8270 tegen 6599 in 19$ Nieuwe Amerikannsrlie ambassa deur naar Brussel. Reuter meldt uit Londen; Cudahy, de gezant der Vereenigde Staten, dl' vier dagen geleden werd benoemd tot amba; sadeur in België is Maandagavond plotselirc uit Dublin vertrokken om zijn functie f' Brussel te aanvaarden. Hij zou pas over twee of drie weken vertrek ken. Men gelooft dat zijn overhaast vertré moet worden toegeschreven aan den tegen- woordigen internationalen toestand. Beslajr on allo communistische Macïcn in België. De Maandagavond gehouden Belgische kat- netsraad is bloten met inbeslagneming van c communistische bladen onder welken titel de:: ook verschijnen. Ook is medegedeeld dat de gouverneurs dt' provincies besloten hebben raoporten uit tf brengen over het besluit met betrekking tot 4 sluiting der openbare gelegenheden. De regeering heeft besloten een nieuw cen trum te vormen voor de opneming' van vreemde lingen. Mevrouw Dinges schoot nu ook in een lach. Maar haar man beaamde; „Zeker, een mensch kan heel wat öeleve- Ik heb eens meegemaakt, dat de heele politie macht op de been was om een inbreker te pakken. En wie, denkt U, dat hem ving? Ik! Tusscnen m'n duim en wijs vinger heb ik hem opgebracht. Waai j! niet vrouw?" Mevrouw Dinges keek haar man eens aan. „Bedoel je soms die geschiedenis met agent nummer 18 en dien wekker, die jij in je hand had en dit* plotseling afliep? Die man is er toch vandoor gegaan De boerin en de boer schoten in een lach. Zij lachten nog harder, toen Dinges aan 7-; - vrof°: „Heb ik dien man dan 1,,^-hoiior. Tpnakt „Nou jok je of het gedrukt is", zei z'n vrouw, „je bent een leelijke opschepper", waarop zij alle vier onbedaarlijk begonnen te lachen. „Man", zei de boerin nu, „laat mijnheer hier het kasteel maar eens zien. De baron is toch in 't buitenland." „Dat is best", zei de boei en nam z'n geweer óver den schouder, w-iaron hij. samen met VOETBAL. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG Voor a.s. Zondag staan o.a. de volgende wedstrif den op het programma: Haarlem—'t Gooi- DO&- Stormvogels. VSV—Aiax, AFC—EDO. QSC—RCB Beverwijk- Kinheim. HFC-Kennemers, Bloemen- daal- ZW CSV -Alcm Vietrix 3, Ripperda—fill- linen. Hillegom- Schoten ZeemeeuwenHaarlem i RCH 2Zandvoort. DIO—Vliegende Vogels, Spaar- nevogelsTHB, WB—HFC 2, Kennemers 2EHS """ouwpn 2 Zandvoort 2.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6