IJmuider Courant Sneeuw over het heele land Gevechten en lelie koude in Finland. „Arendskerk" GETORPEDEERD OMDAT ZIJ NAAR Z. AFRIKA GING EE DAGBLAD VOOH VELSEIN, IJMUIDEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen De Commissaris der Koningin. W erkloosheidspercentage gelijk aan dat over zelfde tijdvak in 1939. Aacd van de Coding, ivas niet van CeCung Alle verkeer heeft er ernstig onder te lijden. Russen pogen opnieuw naar de Bothnische Golf door fe dringen. De ondergang der drie Engelsche duikbooten. Weer verloven voor het Engelsche expeditieleger 25é JAARGANG No 66 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Prnufder Courant: Kennemerlaan 42, Umulden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit biad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Din-ctie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur! ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG t8 JANUARI 1940 Abonnementen per week ƒ0.1254, pa* maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0,12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Het zilveren ambtsjubileum van den Commissa ris der Koningin in Noordholland, mr. dr. A. baron Röell, is op zichzelf een groote zeldzaam heid. Iii deze provincie is het zelfs nog nooit voor gekomen dat de bekleeder van dezen hoogen post zoo langen tijd op zijn post bleef. Toch heeft juist de ambtsperiode van dezen Commissaris zich ge kenmerkt door een zeer belangrijke uitbreiding van de werkzaamheden, eraan verbonden, met inbegrip van een aanzienlijke vergrooting van de representatieve taak. Dat baron Röell aan de hooge eischen, aan zijn bekwaamheid en werk kracht gesteld, tenvolle beantwoord heeft en nog beantwoordt is wel gebleken uit de warme huldi ging, hem Dinsdag ten deel gevallen. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken werd hem de mededeeling gedaan dat H. M. de Koningin hem benoemd had tot Commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Hem werden be halve de versierselen van deze zeer hooge onder scheiding verscheidene geschenken vereerd en uit de redevoeringen die daarbij gehouden werden sprak groote bewondering voor zijn werk. Zoowel de minister als de Gedeputeerden mr. J. B. Bo- mans en A. W. Michels als de het woord voerende Statenleden E. Luden en L. van der Wal en latei- de woordvoerder der ambtenaren gaven daaraan uiting. En niet alleen bewondering en dankbaar heid maai" ook hartelijkheid en sympathie klon ken in de woorden van de sprekers, die gedurende zoovele jaren zijn medewerkers in het belang van deze groote en dichtbevolkte provincie zijn ge weest. In zijn antwoord, waarin hij allen dank be tuigde, verklaarde de Commissaris der Koningin omtrent den geuiten wensch, dat hij nog lang deze hooge functie zou mogen vervullen, dat het niet aangaat, dit op zijn leeftijd nog lang te doen maar dat hij trachten zou nog eenigen tijd werk zaam te blijven. Het gerucht van zijn aftreden heeft wel eens geloopen; dit is aldus weerlegd. Al zijn medewerkers zullen dat met voldoening heb ben vernomen. De regel die wil dat de meeste menschen hun arbeidstaak op 65-jarigen of 70- jarlgen leeftijd neerleggen telt zijn uitzonde ringen en het is goed dat die toegepast kunnen worden als het hooge posten met groote verant woordelijkheid geldt, waarop de betrokken functio naris, door zijn groote kennis én ervaring, juist in moeilijke tijden slecht gemist kanworden. Wie den Commissaris der Koningin kennen hebben bewondering voor zijn onverminderde vitaliteit, rijn groote scherpzinnigheid en energie en ver heugen zich er dus in dat hij bereid is zijn taak te blijven vervullen In zijn antwoord aan het oudste lid van Gede puteerden heeft hij bevestigd „dat hij nooit aan politiek doet". Zijn buitengewone carrière, die thans een hoogtepunt heeft bereikt, bewijst hoe veel diegenen, die zich buiten en boven politieke partij geschillen weten te plaatsen en begaafd zijn met de ware eigenschappen van den regent, die dus van nature weten te leiden, in 's Lands belang kunnen tot stand brengen Het groote publiek, de massa, komt met de da- gelijksche ambtsvervulling van den Commissaris der Koningin weinig in aanraking. Maar dat is niet de maatstaf, ook niet in onzen luidruchtigen tijd, waarnaar men het belang der bestuurstaak kan afmeten. En dat men niet dagelijks van zijn werk en de moeilijkheden, die hij overwinnen moet, verneemt, bewijst wel allerminst dat deze functionaris zijn taak in een soort van bevoor rechte afzondering zou kunnen verrichten. Met alle stroomingen en tegenstellingen van den tijd is hij in zijn bestuurstaak in voortdurend contact en moet hij rekening houden, zijn invloed op zoo vele benoemingen eischt van hem groote men- schenkennis en ondervinding en zijn representa tieve taak, wil die met welslagen vervuld worden, een zeer veelzijdige belangstelling. Dat deze Com missaris der Koningin een ambt dat zoo bijzon dere eigenschappen vergt zoo voortreffelijk ver vult geeft hem recht op dankbaarheid en erken ning ook buiten den kring van zijn medewerkers. Bij onze gelukwenschen zij dus ook de hoop geuit dat de voortzetting van zijn arbeid hem nog veel voldoening moge schenken. R. P. In de we,ek van 27 t/m. 30 December 1939 waren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozen- kas aangesloten 592.406 personen, waaronder 75.395 landarbeiders. Van de 517.011 verzekerden buiten de land- ai beiders was het wei-kloosheidspercentarge 24.1 (in de vorige verslagweek van 4 t/m. 9 December 1939 was dit percentage 19.1). Voor de 592.406 ver- - zekerden, met inbegrip van de landarbeiders, was het werkloosheidspercentage 26.5 (vorige verslag week 18.2). In de overeenkomstige verslagweek van Decem ber was het werkloosheidspercentage voor alle ver zekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten) 1932: 33.5 (32.4); 1933: 37.4 (32.7); 1934: 33.8 (32.4); 1935: 39.5 (36.7); 1936: 33.7 (32.3); 1937: 32.2 (29.9); 1938: 35.8 (32.5); 1939: 26.5 (24.1). Uit de bij den rijksdienst der werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling bekende voorloo- p:ge cijfers kan worden opgemaakt, dat in 1939 de werkloozenkassen bij een gemiddeld aantal leden van 585.000 in het totaal aan bijdragen van de leden ontvingen 7.700.000 gld. Ten laste van het rijk en de gemeenten ontvingen de kassen in het totaal aan subsidie 10.200.000 gld. Aan haar werklooze leden keerden de kassen in het. totaal uit 13.200.000 gld De som der reserves der werkloozenkassen, die op het einde van 1938 14.800.000 gld bedroeg, steeg tot 20.000.000 gld. op het einde van 1939. De „Arendskerk" is tot zinken gebracht, omdat zij goederen naar Zuid-Afrika vervoerde. De duikboot-kapitein meende om die reden de lading als contrabande te moeten beschouwen en niet vanwege den aard der goederen. D.eze verklaring heeft kapitein Wijker van de „Arendskerk" in een interview met Reuter afgelegd. De gezagvoerder vertelde voorts, dat het schip op weg was naar Kaapstad en Durban met een lading stukgoederen. Men was om 1 uur 's middags Heisant gepasseerd, toen men ver voor uit iets aan den ge zichtseinder zag, dat naar de meening der scheepsofficieren een mijnenveger was. Plotseling daalde een kogelregen in de buurt van het schip neer. Toen wij dichterbij kwamen, aldus kapitein Wijker, zagen wij een duikboot, die voortdurend dichterbij kwam, bleef vuren en mij bevel gaf te stoppen. Hoe wel mijn schip volkomen stil kwam te liggen, bleef de duikboot vuren. Gehoor gevende aan het bevel der Duitschers heb ik mijn eersten officier met de scheepspapieren naar de duikboot gezonden." Na de papieren te hebben onderzocht, zeide de commandant van de onderzeeboot dat het hem speet, doch dat hij het schip moest tot zin ken brengen, daar de lading uit contrabande bestond. Omdat zij bestemd was voor Zuid- Afrika, beschouwde hij de lading als contrabande, niet wegens haar aard. „Mijn schip", aldus de heer Wijker, „vervoerde slechts stukgoederen en daar was geen contra bande bij. De eerste officier was zeer onder den indruk van de vriendelijkheid van den Duitschen com mandant, die zeide, dat het hem zeer speet zoo'n goed schip tot zinken te moeten brengen, doch dat hij zijn plicht moest doen. Ik moet hieraan toevoegen, dat mijn schip pas een jaar oud was en beschouwd werd als een der beste vrachtschepen ter wereld. De duikboot zelf sleepte de boot terug en gaf de bemanning een half uur haar te ver laten. Dat hebben wij in drie booten gedaan. Toen wij ver genoeg waren, zagen wij dat het geheele dek, de mast en de lading van ons schip waren opgeblazen. Het schip brak in stukken uiteen en zonk. Wij zagen duidelijk de uitwerking der ont ploffing. Twee uur in de reddingbooten. Wij zijn twee uur in de reddingsbooten ge weest en werden toen opgepikt door het Italiaan- sche stoomschip „Fedora". De Italiaansche be manning was buitengewoon aardig voor ons. Dinsdagochtend passeerde de Poelau Bras (van de Stoomvaartmaatschappij Nederland) en daar dit schip op weg was naar Lissabon en het Ita liaansche schip niet, gingen wij over. Wij waren met on-s zestigen, met twee passa giers, den heer en mevrouw Brouwer. Allemaal wanen ze zeer kordaat. Ik moet zeggen, dat me vrouw Brouwer wonderlijk kalm en beheerscht is geweest. Wij hebben al wat wij aan boord had den verloren en hadden slechts onze kleeren, daar ons slechts een half uur was gelaten om in de booten te gaan vóór de ontploffing werd veroorzaakt". De eerste officier van de Arendskerk, de heer Oosterhuis, die zich aan boord van de duikboot heeft begeven, zeide, dat de Duit- sche commandant zeer vriendelijk was ge weest, doch niet kon worden overtuigd het schip door te laten gaan. Ook wilde hij er niet van hooren dat de lading van algëmee- nen aard was en geen contrabande, noch wilde hij er over praten, dat het een neu traal schip betrof. Per eerste gelegenheid naar Nederland terug. De 'bemanning van de „Arentdskerk" zal met het eerste NedeiTarudsche schip, dat naar het vaderland vertrekt, de. reis maken. De heer Wijker zal waarschijnlijk met den trein via Spanje en Frankrijk reizen. De Ne- derlandsche legatie te Lissabon heeft zich in verbinding gesteld met de Poelau Bras PROF. DR. P. V. SORMANI OVERLEDEN. Woensdag is te Nijmegen overleden dr. P. V. Sor mani, oud hoogleeraar in de klassieke taal- en letterkunde aan de universiteit te Nijmegen. Dr. Sormani, die den 80-jarigen leeftijd bereikte, is-te Boxmeer geboren. In 1886 promoveerde hij tot doctor in de klassieke taal- en letterkunde. Van 1885 tot 1899 was hij eerst leeraar, daarna rector aan het gymnasium te Maastricht. Van 1899 tot 1923 was hij rector aan het Stedelijk Gymnasium te Nijmegen. In 1923 volgde zijn benoeming tot lector aan de Nijmeegsdie Hóogeschool en in 1926 tot buitengewoon hoogleeraar. biedt van VRIJDAG A.S. een bijzonder programma. Twee superfilmwerken uit de groote Amerikaansche Warner pro ductie. (Adv. Ingez. Med.) ;EN hevige sneeuwval, zooals we die maar betrekkelijk zelden in ons land meemaken, is gisteren begonnen en heeft ook heden voortgeduurd, zoodat elk verkeer er de lasten van heeft ondervonden. Zoowel de spoor als de tram heeft stagnatie en automobilisten en fietsers moeten elk oogen- blik bedacht zijn op slippen. Op vele plaatsen in ons land zijn door den storm ware sneeuwbarrières gevormd, zoodat elk verkeer lam werd gelegd. Door de fijne jachtsneeuw zijn vele treinwissels dichtgeloopen en ondanks een leger van beambten, bijgestaan door militairen, is het bijna niet mogelijk de wissels te laten functionneeren, zoodat de treinenloop op sommige plaat sen bijna ontwricht dreigt te worden. De pontverbind'ng over den Rijn te Eek en Wiel is Wpens .'ag, na eeivgen lijd tengevolge van zwaren ijsgang onderbroken te zijn geweest, weer hersteld. De eerste overtocht Reuter meldt uit Helsinki: De gèvèchten in Finland worden geleverd in een koude van een hevigheid als Finland de laatste 35 jaren niet heeft gekend. De Russen hebben drie nieuwe aanvallen in westelijke richting naar de Bothni sche Golf ingezet. Er woedt nog steeds een hevige slag. Twee van deze aanvallen zijn tot staan gebracht. De Finnen doen op hun beurt een tegenaanval van het westen in de richting van Salla. Ten zuidwesten van Salla hebben de Finnen Kursu heroverd. De Russen hébben sleohts succes gehad in het zuiden, waar de Finnen zich in goede orde terugtrekken op nieuwe stellingen bij Viitara. Het Finsche legerbericht van Woensdag luidt: „Te land: Op de landengte van Karelië wederzijd- sche afmattingsactie. Aan de oostgrens, ten noorden van het Ladogameer, gevechten tusschen verken ningselementen. Tijdens deze gevechten hebben de Finsche troepen een vijandelijke afdeeling ter sterkte van een compagnie teruggedreven en twee tanks vernield. De vijand liet 70 dooden en een honderdtal geweren op het terrein achter. In Lap land vechten de Finsche troepen met succes in den sector van Salla. Op andere punten van het front de gebruikelijke activiteit van patrouilles en van de artillerie. Ter zee: Niets te melden. In de lucht: De activiteit der Russische lucht macht was niet van veel beteekenis, behalve op de landengte van Karelië en in het gebied van Kajani. De Finsche luchtstrijdkrachten hebben in den loop van den dag bommen geworpen op vijandelijke colonnes en op Russische troepenconcentraties. Een vijandelijk vliegtuig werd neergehaald." Het Finsche telegraafagentschap spreekt het be richt tegen, volgens hetwelk drie Russische vlieg tuigen, na Zweedsch gebied gebombardeerd te heb ben, in Finland zouden zijn geland, tegen. De woordvoerder van Finland te Londen heeft gisteren verklaard dat de laatste dagen dagelijks van 300 tot 400 Russische bommenwerpers over Finland hebben gevlogen, doch dat de Finsche luchtmacht, om de éanvallen af te weren, slechts beschikt over ongeveer 150 vliegtuigen, waaron der lestoestellen en de sedert het begin van den oorlog uit het buitenland ontvangen machines. Webb Miller meldt uit Helsinki aan United Press: Teneinde groote branden te veroorzaken hebben de Russische vliegtuigen gedurende de luchtraids van de laatste dagen duizenden kleine brandbom men op de houten huizen van de voorstedein laten vallen. Tot nu toe kon de Finsche brandweer er in sla gen de branden te beperken niettegenstaande in sommige gevallen er meer dan 10 branden in de steden van de kust op deze wijze werden veroor zaakt. Overal heeft pien met het oog hierop de brandweer uitgebreid. Niettegenstaande 5/6 deel van de bevolking van Helsinki geëvacueerd, is, begint het normale leven hier wederom zijn beloop te nemen. De restaurants laten hun orkest 's avonds weer spelen, de bloe menwinkels zijn weer geopend en vrouwen en mannen zijin weer begonnen met het sneeuwrui men in de straten van -de hoofdstad. De optimisti sche Finnen hebben zelfs het werk van twee groo te gebouwen, die hier neergezet worden, wederom opgenomen. De commandant van de luchtverdediging van Goreborg, Ernst Fontell, die zich te Aabo bevond tijdens het bombardement door de Sovjet-Russi sche luchtmacht, heeft in een interview met ver tegenwoordigers van de Scandinavische. pers te Helsinki medegedeeld, dat de Finsche autoriteiten in Sovjet-Russische bombardementsvliegtuigen, welke bij Aabo omlaag zijn geschoten, twee kaar ten hebben gevonden, waarop de weg van Le ningrad naar Stockholm en Haparanda duidelijk was aangegeven. Ook werd een volledige hand leiding voor het gebruik van het kompas op deze route gevonden. Fontell voegde hieraan toe dat hieruit blijkt dat men op alles voorbereid moet zijn. De practische gevolgtrekking, welke gemaakt moet worden is, dat in Zweden overal schuilplaatsen moeten wor den aangelegd. Niettegenstaande de verwoesting, welke te Aabo is aangericht, moet men toch vaststellen, dat de bommen, welke de Russen gebruiken van zeer slechte kwaliteit zijn. De Russische vliegers trach ten dit goed te maken, door veel bommen te wer pen, zij werpen 10 brandbommen en tien explo sieve bommen tegelijk. Zij bombardeeren alles en schijnen zich vooral er op toe te leggen de huizen in de arbeiderswij ken :te vernielen. Het Russische legerbericht. Het hoofdkwartier van het militaire district Le ningrad deelt mede: „Op 17 Jatnuari in alle dis tricten bedrijvigheid van verkenners en in eenige sectoren een niet intensief vuur van geweren en artillerie. De Russische luchtmacht heeft verscheidene ver kenningsvluchten gemaakt en tal vam spoorweg- knooppunten en militaire doelen gebombardeerd. Bij luchtgevechten zijn elf vijandelijke vliegtui gen omlaag geschoten". Voorts spreekt het hoofdkwartier van het mili taire district Leningrad het volgende tegen: 1. Hét Engelsche dagblad Daily Herald meldt, dat onze luchtmacht ernstige verwoesting heeft aan gericht in een van de arbeiderswijken van Helsinki. Dit bericht is niet in overeenstemming met de fei ten. De luchtmacht van het Roode Leger heeft de stad Helsinki niet gebombardeerd en bombardeert deze 'niet en nog minder de arbeiderswijken van deze stad. 2. Het Duitsche persagentschap Transocean meldt dat het doodgevroren lichaam van den commandant van de 45ste Russische divisie Vinogradof, door Fin sche troepen in den sector van Suomussalmi zou zijn aangetroffén. Ook dit bericht is niet in overeenstemming met de feiten. Het Duitsche dagblad „Frankfurter Zeitung", waarvan een nummer uit December 1939 onlangs te Moskou werd ontvangen, heeft een artikel bevax over de geschiedenis van het district Petsamo in Finland, waarin wordt beweerd, dat de terugkeer van het gebied van Petsamo een der belangrijkste eischen was, door Molotof in zijn op 31 October gehouden redevoering aan Finland gesteld. Het telegraafagentschap der Sovjet Unie is ge machtigd te verklaren dat de Russische regeering nimmer den eisch heeft gesteld dat het gebied van Petsamo naar de Sovjet Unie zou moeten terug- keeren en dat Molotof niets van dien aard heeft ge zegd, noch in zijn redevoering van 31 October noch in andere toespraken. Ruim honderd vermisten. De Britsche Admiraliteit heeft thans de lijsten van de vermiste opvarenden van de verloren ge gane duikbooten „Seahorse", „Undine" en „Starfish" gepubliceerd. Hierop komen 14 officieren en 94 min deren voor. Aan het communiqué wordt nog toegevoegd dat de Duitsche radio heeft medegedeeld dat een gedeelte der bemanningen van de „Undine" en de „Starfish" gered is, doch dat dte namen nog niet bekend zijn. Spanning verminderd geacht Reuters correspondent bij het Britsche hulp leger in Frankrijk meldde Woensdag, dat met ingang van gisteravond de verloven naar En geland, die Zondag opgeschort waren, weer zijn verleend. Het algemeen hoofdkwartier heeft medegedeeld: „Beperkte verloven worden weer toegestaan". Van verschillende plaatsen zijn gisteravond treinen met verlofgangers vertrok ken. Deze feiten zijn een aanwijzing, aldus de correspondent van Reuter, dat de spanning van het weekeinde, indien zij niet geheel geweken is, in ieder geval aanzienlijk verminderd is. Het Britsche ministerie van oorlog bevestigde later dat de „beperkte verloven" voor het Brit sche expeditieleger hervat waren.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1