Spoct en Spet j micov Een aclueele film in Luxor. Sonja Henie, de ijskoningin. [Poor een goede valei-regeling in de duinstreek. Actie tegen de nieuwe boringen. Uitgaande van de Vereeniging voor een goede ■waterleiding in Kennemerland werd gister avond in het veilinggebouw van de Vereenigde Veilingen een vergadering gehouden van afge vaardigden van tuinbouw- eil kweekersorgani saties ter bespreking van de kwestie der wa teronttrekking aan den bodem in de duinen onder Heemskerk en Castrieum door het Pro vinciaal Waterleidingnet. Deze zaak is intusschen in een nieuw stadium ge komen door de aanvrage van de provincie om ver gunning tot het oprichten van boringen in de duinen onder Heemskerk. De voorzitter, de heer W. de Groot, directeur van ge Vereenigde Veilingen, gaf een overzicht van den stand van zaken. Hij herinnerde er aan, dat inder tijd te Castrieum door een zeventigtal kweekers bezwaren zijn ingediend, toen de aanvrage van de provincie om water te pompen in de Castricumsehe duinen, werd behandeld. Dit verzet had tot resul taat, dat de Minister van Economische Zaken een onderzoek gelastte door de commissie inzake de wateronltrekking aan den bodem, gevestigd te Utrecht, dezelfde commissie, die te Bennebroek een onderzoek instelde met het gevolg, dat de provin cie daar niet mocht pompen. Spr. deelde mede, dat herhaaldelijk getracht is met deze commissie in contact te komen, doch dit mocht niet gelukken. Evenmin kon inzage worden verkregen van de bescheiden. Onlangs ontving de vereeniging voor een goede waterregeling van den Minister van Economische Zaken de mededeeling, dat de commissie voor onderzoek het op prijs zou stellen, dat ook de belanghebbende partijen aandeel in het onderzoek zouden hebben. Daarop is een commissie gevormd, waarin verte genwoordigd zijn het Provinciaal Waterleiding Net, het Rijk, de Provinciale Waterstaat en de belang hebbende kweekers. Deze laatste worden in de commissie vertegen woordigd door den heer Hei-mans.. Bovendien kan iedere vertegenwoordiger zich laten, bijstaan door een deskundige. Als zoodanig heeft de vereeniging aangewezen den heer Ir. Volkers uit Lisse. Als voorwaarde is gesteld, dat de kweekers in de kosten van het onderzoek, dat zich over een tijdvak van zes jaren zal uitstrekken, bij dragen. Deze kosten worden begroot op f 15.000, welke door het Kijk, het P. W. N., de Provinciale Waterstaat en de kweekers gelijkelijk zullen moeten worden ge dragen. Van de kweekers wordt dus een bedrag van ongeveer f625 per jaar gedurende zes jaren ge- yraagd. Het groote belang van de zaak rechtvaardigt deze uitgave volkomen. De kwestie is voor Heemskerk var. veel grooter belang dan voor Castrieum, om dat de oppervlakte, bestemd voor tuinbouw veel grooter is. De vereeniging voor een goede watervoorziening heeft daarom besloten van alle belanghebbende, kweekers een bijdrage te vragen, terwijl voorts aan de tuinbouw- en kweekersorganisaties, de veilin gen, de betrokken gemeenten en iristellingen 1 op tuinbouwgebied eveneens om èen bijdrage zal wor- den verzocht. Intusschen is bekend geworden, dat ook bij' het gemeentebestuur van Heemskerk een aanvrage van, het P. W. N. is ingekomen om vergunning tot het oprichten van pompinstallaties in de Heemsker- kerduinen. Deze aanvrage dateert reeds van 15 December en het gemeentebestuur van Heemskerk had aanvankelijk geen aanleiding gevonden Öiri hiervan afkondiging te doen. - Voor de vereeniging was dit intusschen een ge lukkige omstandigheid, want nu werd het mogelijk om de gelegenheid open te stellen voor het indienen van bezwaren.. Daartoe wordt, zooals wij reeds be richtten, op Donderdag 25 Januari v.m. 11 uur ten raadhuize te Heemskerk een openbare zitting ge houden. Alle betrokkenen heeft de vereeniging hiervan in kennis gesteld. Het plan van de provincie omvat het slaan van 50 pompen voor het verrichten van boringen. Bij de hierna volgende bespreking werd er op gewezen, dat vooral bij deze gelegenheid een actie tegen de plannen van de provincie niet achterwege mag blijven. Wat het resultaat zal zijn moet worden afgewacht. Anderzijds werd er de aandacht op gevestigd, dat de provincie bezig is een onderzoek in te stellen naar andere mogelijkheden voor water winning. Aan het slot der vergadering sprak de voorzitter de verwachting uit, dat de organisaties e.a. bereid zullen zijn om in de kosten van het onderzoek, dal van buitengewone beteekenis is, bij te dragen en dat de belanghebbende kweekers uit Heemskerk niet zullen nalaten van hun bezwaren tegen de plannen van de provincie te doen blijken. WINKELIERSCOMBINATIE „PLAN WEST". Bij de Winkelierscombinatie „Plan West" wer den in de laatste veertiendaagsche periode in totaal 108 zegelboekjes ingeleverd. De datum voor de extra-uitkeering was 9 Januari. Negen Inzenders kwamen daarvoor in aanmerking. Gebrek aan kleeding en dekking in vele gezinnen. Spoedige hulp is dubbele hulp. Voor de schaatsenrijders was het een tegen valler, dat Zondag de vorst plotseling op aftocht bleek te zijn. Voor anderen gaf dit echter een gevoel van opluchting: nu zouden zij niet meer zoo bitter van de kou te lijden hebben. Die vorst is echter een grillig heer: hij keerde weer-en niemand weet, wanneer hij definitief van het tooneel zal verdwijnen. Maar hoe het ook zij, vorst of geen vorst, in Bevredigend gebruik van de spaarregeling. Voordeelen voor de deelnemers. In het verslag van den Dienst voor Sociale Za ken is ook een plaats ingeruimd voor de spaarre geling vooi' ondersteunden en haar werking. Teneinde te voorkomen, aldus het rapport van den Dienst, dat ondersteunden bij liet aan schaffen van noodzakelijke kleeding, schoeisel en dekking en zelfs, van huishoudelijke benoodigd- heden hun toevlucht zouden nemen tot het systeem der betaalzegelbedrijven en tevens om de gedachte meer ingang te doen vinden, dat het verre de voorkeur verdient eerst dan te koopen, wanneer het benoodigde geld bijeen is, heeft de minister van Sociale Zaken destijds de zooge naamde spaarregeling ingevoerd. Voor ieder kwartje, dat door de daarvoor in aanmerking komende personen wordt gespaard, wordt door rijk en gemeente tezamen een. toeslag gege ven van f 0.25 of f 0.40 al naar de grootte van het gezin. Van deze spaarregeling werd tot nu toe een vrij .bevredigend gebruik gemaakt. Echter werd de indruk gewekt, dat nog niet iedereen van het groote voordeel, verbonden aan deelneming aan deze regeling, voldoende overtuigd was. Sommigen brachten als bezwaar naar voren, dat het kwartje niet van den steun kon worden gemist. Onder degenen, die dit beweerden wa ren er evenwel, die meermalen voorschotten hebben gevraagd voor het aanschaffen van kleeding e.d. en er dan geen bezwaar tegen had den, dat deze in gedeelten op den steun werden ingehouden. De moeilijkheid zal dan ook vooral hierin zijn gelegen, dat men, wanneer in houding op den steun plaats vindt, gedwongen wordt met het aldus ontvangen geringere be drag rond te komen, doch dat men er vaak niet toe komt zelf het voor deelneming aan de spaar regeling benoodigde kwartje ter zijde te leggen. Hieraan zou kunnen worden tegemoet geko men door bedoeld kwartje op verzoek van de betrokkenen van den steun af te houden, maar dan zou wederom iets aan de zelfwerkzaamheid van deze menschén worden ontnomen en het be sef, dat men voor eigen huishouden aanspra kelijk is, nog meer worden verzwakt. Weer anderen waren gewoon op afbetaling te koopen, in welk geval echter een dwang om wekelijks te betalen aanwezig is. Het sparen geschiedt door het koopen van ze gels, welke tegelijk met de levensmiddelenbon nen voor rechthebbenden verkrijgbaar zijn. Over het algemeen behoort men gedurende tenminste 13 weken te hebben gespaard, voor dat men tot inwisseling overgaat, dit •.om te- bevorderen, dat zooveel mogelijk de grootere stukken kunnen worden aangeschaft. De democratie en de vakbeweging. Rede voor den Christelljken Besturenbond Gisteravond hield de Christelijke Besturenbond een propaganda vergadering in het gebouw naast de Geref. Kerk aan. het C. H. Moensplein waarin de heer A. Wetselaar uit Dordrecht, hoofdbe stuurslid van den Chr. Metaalbewerkersbond, sprak over „Democratie en Vakbeweging". Spr. zei, dat wij democratie moeten beschouwen als een weldadige actie op alle terreinen van het leven en dan krachtens het Goddelijk evangelie. In deze democratie is geen plaats voor den klas senstrijd, daar dit haat en nijd beteekent, maar zij wil de vrijheid, den welstand en het recht be vorderen gedachtig het woord van Chtfj^aagil „>4^1 'zijt allen'broeders". Dit doel heeft deh stf'ijd-van. de Christelijke vakbeweging geadeld^ëb hét: is; duidelijk waarneembaar, dat de invloed van dit gezonde Christelijke beginsel vrucht heeft ge dragen. Om dit duidelijker aan het licht te laten treden gaf spreker een overzicht van den maat- schappelijken toestand in de tweede helft van de vorige eeuw, toen.het liberalisme heerschte en. niet alleen het vermogen, had om fabrieken te bouwen, maar ook de arbeiders.onder de macht, van het kapitaal te brengen en .te houden. Doof liet christelijk beginsel op het terrein van. digri arbeid heeft de arbeider, hier .ook erkenning en waardeering verkregen. Dit is, aldus de heer Wetselaar, een groote zegen daar de bescherming en de beveiliging van het arbeidende volk niet alleen voor deze categorie van belang is, maar voor het geheele Nederlandsche volk. Doch er dreigen echter gevaren die deze beginselen kun nen aantasten, aldus vervolgde de heer Wetse laar zijn rede, en wel in den vorm van de dicta tuur, die gepropageerd wordt door het fascisme, het nat. socialisme en het communisme. Maar al is in deze stelsels voor. de vrijheid geen plaats en al wordt het zedelijk, geestelijk en stof felijk leven in het keurslijf vanden staat ge regen en al is er g'een plaats voor het christelijk democratisch beginsel, wij .mogen niet vervaard zijn en moeten voelen, dat dit een strijd is voor de christelijke vakbeweging omdat deze dwang tegen de christelijke beginselen indruischt. Wij. moeten bedenken aldus eindigde de heer Wetse laar zijn rede, dat het uiteindelijk Christus is die triumfeert. Daarom zij onze conclusie deze, dat het redden van de menschen door den staat al leen niet mogelijk is, maar in de eerste plaats door Christus. Hierna werden nog een-ige vragen gesteld, die door den heer Wetselaarnaar aller genoegen werden beantwoord. Tooneeluitvoering van de gezellen. De tooneelafdeeling van de .St. Jozefgezellenver- eeniging Beverwijk I gaf gisteravond in het gebouw der K. S. A. een tooneeluitvoering, welke vermoe delijk als gevolg van de ongunstige weersomstandig heden niet zoo druk bezocht was als men had mogen verwachten. Nadat kapelaan Willemse een kort openingswoord had gesproken vertolkte het zangkoor der vereeni ging onder leiding van den heer Lou Tervoort een liedje om de toeschouwers in de juiste stemming te brengen voor de opvoering van het Indische too- neelspel „Oessin-Blanda" van onzen plaatsgenoot Joh. N. Tromp. Voor zoover dit lied daarin niet kon vele gezinnen blijft de nood bestaan, de nood slagen, deed dit het décor. Toen het doek vaneen tengevolge van tekort aankleeding, dekking enz. Als is het soms dan wat minder koud, koud is en blijft het, den heelen winter door. Wie heeft dus gebruikte boven- of onderklee- ding, schoenen, dekens, beddegoed, zelfs huis raad (kachels!), die hij niet meer gebruikt en die hij bewaart voor., ja waarvoor? Misschien zouden ze nog wel eens te pas komen ja, maar misschien ook niet! En door ze nu beschikbaar te stellen, doen ze nu onmiddellijk en zeker dienst. Op gaven kunnen gédaan worden aan een van onderstaande adressen, waarna de goederen zoo spoedig mogelijk zullen worden weggehaald. Hier volgen de adressen: I Freule P. Boreel, Huize Westerhout, Tel. 3339. Zuster H. Houtwipper, Zeestraat 210, Tel. 3570. Mw, w. J. HuenderBosch, Wijk aan Zee, Tel. K. 517—224. Mw. G. M. VermeulenGraafsma, Parklaan 7, Tel. 3692. Mw. D. de VriesWierda, Zeestraat 86, Tel. 3368. Mw. W. Nooi-v. Oosten, Bloemhofstraat 3. Wie zich (met of zonder auto) - beschikbaar wil stellen voor het transport der goederen, geve zich op bij: dr. A. Vis, Zeestraat 101, Tel. 3221. ging vertoonde zich een keurige Indische voorgalerij. De regisseur, de heer Bonnema, had hiervan zeer veel werk gemaakt. Dat was werkelijk prima in orde en degenen, die met de beschikbare primitieve mid delen dit mooie resultaat wisten te bereiken verdie nen daarvoor alle hulde. Ook de kleeding zag er welverzorgd uit. Jammer, dat de zaakwaarnemer Smoorman daarmee uit den toon viel. De opvoering zelf had weliswaar, een vlot ver loop, maar toch ging dit stuk, waaraan zelfs gerou tineerde dilettanten een heele opgave hebben, boven het uitbeeldingsvermogen van deze over het alge meen nog jonge spelers. Natuurlijk deden zij hun uiterste best en zoo zagen wij enkele zeer geslaagde typeeringen. Het was lang geleden, dat de Gezellen zich aan een tooneelspel waagden en met deze we tenschap voor oogen mocht hei resultaat niet onver dienstelijk worden genoemd. Een gezellig samenzijn besloot deze uitvoering. Ondanks den feilen wind en de sneeuwbuien heb ben gisteren nog velen op de Beverwijksche ijsba nen de schaatsen ondergebonden. Het viel echter lang niet mee om tegen den wind en sneeuw op te tornen, omdat de schaatsenrijders alles wat men noemt „uit de eerste hand*' kregen. Ook op de Ringvaart eri dé Batterij is gisteren al weer gereden, maai' ook daar maakte de koude het rijden niet tot een onverdeeld genoegen. I-Ilcrna volgde de vertooning van de bijzonder ge slaagde geluidsfilm „Het vruchtbare land", waarin als het ware een reportage wordt gegeven van de wording van ons Nederlandsche cultuurland. De vier deelen van deze film genoten terecht groote be langstelling. Het was zeer interessant. Het slotwoord van den voorzitter werd dan ook door een welgemeend a'ppiaus onderstreept. Langs do Lijn. Programma van de Radiocentrale. Vrijdag: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II, Lijn IH: 8.00 Keulen; 10.20 Parijs; 12.20 Keu len; 12,55 Brussel Ned„ 2.20 Nationaal pro gramma; 4.45 Keulen; 6.20 Parijs; 6.35 Keu len; 7.20 Brussel Ned.; 7,50 Diversen; 8,30 Keu len; 950 Brussel Fr., 10.20 Brussel Ned., 10.45 Nationaal programma; 11.40 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 10.35 Londen Reg., 5.20 Nationaal programma; 6.50 Londen Reg., 7.20 Nationaal programma; 10.05 Lon den Reg., 10.20 Nationaal programma, 10.45 Londen Reg. Lijn V: Diversen. Tyrone Power in „Second (Luxor Theater, Beverwijk.) In de nieuwe bioscoopweek geeft het Luxor Theater als hoofdnummer „Second Fiddle" met de Ijskoningin Sonja Henie en Tyrone Po wer in de hoofdrollen. Aan den inhoud hebben wij het volgende ont leend: Trudi Hovland. het.knappe onderwijzeresje in het plaatsje Bergen heeft eens meegedaan aan een prijsvraag en haar foto ingezonden. Zijzelf is dit reeds lang-vergeten, maar plotse ling, terwijl zij met toewijding met de -kinderen in en buiten de. school optrekt, komt voor haar de groote sensatie: een aanbieding uit Hollywood! Met haar en tante Phoebe vlogen ze naai' Hollywood, waar natuurlijk onmiddellijk algeheel beslag op Tru di wordt gelegd. Zij on dergaat alle voorberei dende maatregelen ge laten, en eindelijk-komt het tot de proef opname. Terwijl zij er zélf heelemaal niet aan gelooft, komt het oordeel: buitengewoon, iets bijzonders! 'Van dit moment af wordt zij het middelpunt van iederen alles, wat maar niet de film te ma ken heeft. En of deze reclame nog niet voldoende is, bedenkt Jim-my nóg een extra publiciteit, die tevens voor den acteur Roger Maxwell bedoeld is. Deze heeft namelijk nog wel wat reclame noodig. DoorTr.udi in aanraking met hem te brengen, weet Jimmy het te bewerkstelligen, dat zij veel samen gezien worden en dus. besproken. Had Roger nu maar niet een ver loofde gehad, dan hadden hierdoor waarschijn lijk ook niet miiader aangename situaties ont staan. Maar bovendien- hielp Jimmy nog mee ook,;door iederen dag bloemen en brieven te stu ren op naam van Roger;' zoodat Trudi langza merhand écht iets voor haar partner gaat voe- lént Nof -e^gf wordt dit,--als hij zelf een- song kaan haari opdfaagt. dié Ook op 'rekening van Jimmy staat. Deze begrijpt en ziet dan plots dat het spel te ver gevoerd is. H ij was van Trudi gaan houden Het loopt dan ook verkeerd Trudi vlucht. Inmiddels was de film gelukkig voltooid, maar Hollywood was een ster kwijt. En dat, terwijl haar eerste optreden al direct enorm succes oogstte. -Ze -moest terug komen en weer tijgt Jimmy naar het Noorden. Eri miet alleen als „business-man" maar tevens .als de gefolterde, die niet meer bui ten Trudi kan. Zij is echter weer op school en wil niets meer van Hollywood weten, van Jimmy niet, en alles ziet èr al heel somber uit. Doch nog éénmaal wordt Jimmy geloofd, mede dank zij tante, en via een nog te nemen zware hin dernis. beleven we tóch nog het happy-end van deze romantische story. Het tweede hoofdnummer is het actueele film werk „Ultimatum" iriet Erieh von Stroheim in de hoofdrol. Vereeniging van amateur fotografen. Viering van het derde lustrum. De Beverwijksche Amateui'fotografenvereeniging heeft gisteravond in het Ned. Hervormd Vereeni- gingsg'eb'ouw aan de Oosterwijkstraat ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan een berdènkingsavond ge houden, die door talrijke leden -met hun dames werd bijgewoond. De voorzitter, de. heer G. Broertjes, herinnerde er in zijn welkomstwoord aan, dat-vijftien jaar geleden, eenige amateurfotografen op het idee kwamen een vereeniging te stichten. Op 1 November 1924 kwam de oprichting tot stand op initiatief van de heeren A. van Wijk en Koster, G. Boeke en H. Bouman. Spoedig kreeg de heer Van Wijk door zijn goede hoedanigheden als amateur-fotograaf de leiding van do vereeniging. Het was dan ook een gevoelig verlies voor de amateurs, toen de heer Van Wijk overleed. Van de oprichters is de heer G. Boeke nog steeds lid en het moet vó'or hem, aldus spr., een groote vol doening zijn, dat de' B. A. F. V. nu zoo kernge zond is. Vervolgens wees spr. er op, dat het peil van de wedstrijden steeds beter wórdt en dat vooral de jeugdige amateiifs"-góede vorderingen maken. Met den wensch, dat inde Toekorrisri dé B. A. F. V. zou mogen groeien en bloeien besloot spr. zijn toespraak. Van de N.V. Focixs was een felicitatie ingekomen. Na deze opening, werd een serie humoristische lantaarnplaatjes .vertoond,die. vervaardigd en sa mengesteld waren, door;het dub.Bro-Har (Broertjes en Hartong). De lichtbeelden veroorzaakten nogal wat hilariteit. Hierna heeft dr, W. W. Muys van der Moer een komische smalfilm; geprojecteerd en een film, geti teld „Als verkenners naar deri Balkan". Een fraai filmpje, dat met groote aandacht werd gevolgd. Na de pauze, .waarin ververschingen werden aan geboden, werden nog een aantal fraaie kleurenfoto's geprojecteerd, Deze. foto's waren opnamen van het lid der B. A. F. V„ den heer P. Kleyne. De voorzitter heeft in zijn slotwoord dank gebracht aan allen, die op eenigerlei wijze hadden meege werkt om dezen avond te doen slagen. Het vruchtbare land. Voor de leden van de afdeeling Velsen en Om streken van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw werd Woensdagavond in ,de bovenzaal van Hotel „Ter Burg" een filmavond :gegeven, uitgaande van het Inlichtingenbureau voor Chilisalpeter te, Rotterdam. Een "vertegenwoordiger van deze instel ling heeft een lezing gehouden, waarin hij tal van wetenswaardigheden omtrent dé bemesting met kunstmest en in het bijzonder met Chilisalpeter me dedeelde. ri Marktberichten en besommingen. (Versclie visch) IJmuiden, 18 Januari 1940 Tarbot 98—92 ct. per K.G. Heilbot 110—80 ct. per K.G. Zetschol f 20 per 50 K.G. Kleinschol f 18—f 8 per 50 K.G. Schar f 8.30—f 4.30 per 50 K.G. Poontjes f 8 per 50 K.G. Groote schelvisch f 20f 14 per 50 K.G. Middel schelvisch f 17f 12 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 14f 9.70 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 12—f 7.90 per 50 K.G. Groote gul f 9.50—f 7.50 per '50 K.G. Wijting f 7.70—f 4.60 per 50 K.G. Makreel f 7.50 per 50 K.G. Kabeljauw f 44-f 18 per 125 K.G. Vleet f 1.70—f 0.35 per stuk. Leng f 1,80f 0.65 per stuk Koolvisch f. 95f 15 Rog f 16f 12.50 per koop. Besomming IJmuiden: Haringaanvoer op 17 Januari 1259 kisten. Trawlers; Manden: 730 Gerbei'dima Johanna IJM 38 f 4070 200 Protinus IJM 85 f 1630 665 Prinses Beatrix IJM 117 f 4510 Deensche kotters: FN 283 f 770, E 100 f 1000, E 19 f 360. DE POSITIE VAN DEN VISCHHANDEL. Dr. Vos stelt vragen aan den Minister. Het liberale Tweede-Kamerlid Dr. I. H. J. Vos heeft aan de Ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat door het afloopen van het ar beidscontract tusschen opvarenden en reeders in het visscherijbedrjjf, alsmede ten gevolge van de moei lijkheden op zee onvoldoende trawlers uitvaren? 2. Is het den Ministers bekend, dat, in verband met de weersomstandigheden de invoer van Deen sche en Noorsche visch stagneert en dat deze visch voor de groote massa, der bevolking veel. te duur is? 3. Is het den Miriisters bekend, dat slechts in eenige gemeenten belanghebbenden bij den visch- handel van gemeentewege financieelen steun ont vangen? 4. Hebben de Ministers, gezien de moeilijke om standigheden, waarin de vischandel verkeert, over wogen, van Rijkswege in eenigerlei vorm een finan- cieeele tegemoetkoming te verleenen aan de visch- winkeliers, de standplaatshouders en de venters, voor zoover deze niet reeds van gemeentewege worden geholpen? Zoo ja wat is van deze ovxerwe ging dan het resultaat? - KINDERZEGELS EN PRENTBRIEFKAARTEN. De presidente van het plaatselijk Comité voor den verkoop van kinderzegels en Prentbriefkaarten, mevr. H. A. KwintWiersura deelt ons mede, dat in deze gemeente voor een bedrag van f 1073,13 aan zégels en kaarten werd omgezet, gesplitst als volgt: Zegels: f794,90 en kaarten f278,23. Het vorig jaar was de omzet f 1099,07. Gezien de bijzondere tijdsomstandigheden en let op eenige moeilijkheden welke bij den. verkoop van de kaarten zich voordeden mag van een alles zins gunstig resultaat worden gesproken, waar voor de medewerksters dank en hulde toekomt. SCHAATSENRIJDEN vermoedei.uk deze wel geen elfstedentocht. Wel individueele tocliten. Uit Leeuwarden: Nu er Dinsdag wederom een. strenge vorstperiode is ingetreden, waren velen van meening, dat de elfstedentocht toch nog mis schien deze week zou kunnen plaats hebben. De voorzitter van het centraal bestuur der Frie- sche Elfstedenvereeniging, Mr. M. E. Hepkema, deelde ons evenwel mede, dat de dooi van enkele dagen geleden het ijs op verschillende trajecten, van de vastgestelde route onbetrouwbaar heeft ge maakt, zoodat de kans, om den tocht op Vrijdag of Zaterdag te houden, buitengewoon gering moet worden geacht. Zoodra het mogelijk is, zal de elfstedentocht worden verreden. De inschrijvingen, welke tot nu toe bij het bestuur zijn binnengekomen, blijven ge handhaafd. Tot zoover 'de mededeeling van Woensdagavond. Hedenmorgen werd het volgende uit Leeuwar den gemeld: Het bestuur van de Frïesche Elfstedenvereeni ging heeft de mogelijkheid overwogen, of de Frïe sche Elf steden individueel of groepsgewijs op een dag kunnen bezocht worden; de algemeene ijstoe stand kan nog niet voldoen aan de zeer zware eischen, welke een tocht van 3500 deelnemers daaraan moet stellen. Het centraal bestuur wil op deze wijze tegemoet komen aan de wenschen van talrijke schaatsenrij ders in den lande, die er naar uitzien, den ver maarden stedentocht te volbrengen en dan niet meer aangewezen zijn op den „massalen tocht". Het gezamenlijk rijden heeft natuurlijk zijn groote bekoring; men leeft dan mee in de elfsteden- sfeer en vormt een kleinen schakel in de massieve keten van deelnemers. Maar er zullen er ook niet weinigen zijn, die dezen zwaren tocht liever onder elkaar of in een kleine groep willen trachten te volbrengen, dan im gezelschap van honderdtallen deelgenooten, zoo meent het bestuur. Het heeft besloten, zijn ox-ganisatie uit te bouwen én voortaan de gelegenheid open te stellen, om den traditioneelen tocht af te leggen, hetzij dan indi vidueel, hetzij ïm groepsvex-band op alle dagen, dat dit geacht wordt mogelijk te zijn. Dit. .besluit is genomen uit overweging, dat bij het stijgen van het aantal deelnemex's de mogelijk heid daalt, dat de tocht kan gehouden wox-den. Niet in de -eerste plaats is hierbij gedacht aan da problemen, welke de administratie van duizendtal len deelnemers in verloop van enkele dagen mede brengt, omdat het centraal bestuur van alle zijden, steun geniet, zoowel van eigen stadgenooten als van de leden der controleposten in de andere ste den. De vraag der huisvesting vormt ook eexi pro bleem, maar het bestuur heeft krachtig steun ge vonden in de medewerking van het bureau der Prov. Vereeniging voor Vi'eemdelingenverkeei'. Hoofdzaak voor het centx'aal bestuur is de alge meene veiligheid. Het ijs moet over het volle 200 K.M.-traject absoluut vex-ti'ouwd en behoox'lij'k be- i'ijdbaar zijn. Dat het heele traject niet per schaats is af te leggen en enkele steden te voet moeten gepasseerd worden, is wel jammer, maar op den koop toe te nemen, doch als honderdtallen rijders zich tegelijkertijd, in de vx*oege mox-genuren, als de duisternis heerscht, op het ijs begeven en zich in elfsteden-tempo voortbewegen, moet de uiterste vooi'zichtigheid betracht worden. Het bestuxu- heeft dus de mogelijkheid overwo gen, dat wellicht nog in dezen winter en anders in komende winters, de Friesche elf steden wel op één dag per schaats zijn te bezoeken, indien indi vidueel of in gx'oepsverband wordt gereden. Het bestuur zal deze nieuwe plannen thans met .spoed..nader, uitwerken, en stelt voor zich in den. vervolge, behalve door eigen -inspecties, dagelijks door zijn plaatselijke controleurs te doen voorlich ten, De deelnemers aam deze individueele en collec tieve tochten zullen dan onder auspiciën en con trole van de Elfstedenvereeniging den tocht moe ten volbrengen; zij zullen bij het volbrengen daar van ook het zoozeer begeerde zilveren Elfsteden- kruisje in ontvangst kunnen nemen als bewijs van een herinnering aan hun sportprestatie. Als de banen niet sneeuwvrij gemaakt kunnen worden, is de tocht nu niet te rijden; daarom heeft het bestuur zich Woensdag telegrafisch tot de be treffende gemeentebesturen gewend met het ver zoek om de banen op het elfsteden-traject in orde te brengen Men verwacht bij de gemeentebesturen voldoen de bereidheid om aan dit verzoek te voldoen, maar of de middelen^ er voor noodig, aanwezig zijn, is een vraag. Van vorige winters weet men, dat het banenprobleem in sommige gemeenten veel moei lijkheden oplevert- De Elfstedenvereeniging heeft ook de controle posten opgeroepen om het ijs te inspecteeren en. daarover rapport uit te brengen. Eerst wanneer zekerheid bestaat, dat het ijs (ook op de meer ris kante deelen van het traject) voldoende sterk en vertrouwd zal zijn, is het verantwoord, den tocht uit te schrijven. Einde Kerstreces Tweede Kamer. 's GRAVENHAGE, 17 Januari. Vermoedelijk zal de Tweede Kamer op Dinsdag 6 Februari weder in openbare vergadering bijeenkomen Voordien komt de Kamer in de afdèelingen bij een tot het onderzoek van een aantal wetsont werpen. Voor het Finsche Roode Kruis. De collecte, die gisteren na afloop van het Bach-concert te Haarlem ten bate van het Finsche Roode Kruis is gehouden, heeft een bedrag van f 678.19 opgebracht. jip ik MMUIIIImuinimf»maiir Haarl. Scheidsrcchlersvereeuiging. Lezing-Van Asperen uitgesteld. De lezing, die de heer C. A. van Asperen heden avond voor de Haarlemsche Scheidsx-echtei'svereeni- ging in café Rest. „De Pont" te Velsen zou houden, is tot nader order uitgesteld. SCHAKEN SIMULTAANSéANCE VAN KERES. Woensdagavond heeft Paul Keres onder auspiciën van de Zaandamsche Schaakclub te Zaandam aan veei'tig borden simultaan gespeeld. Na 3y2 uur was de strijd beslist. Keres behaalde een fraai resultaat door 38 partijen te winnen. De heeren Veen en Van den Berg slaaagden er in, over den Estlander te zegevieren. HANDBAL HAARLEMSCHE HANDBALCOMMISSIE. In de vergadering der Haarl. Handbalcommissie werd genoemde commissie als volgt samengesteld! voorzitter: A. H. Dietz (Conc.); secretaresse: mej. L< Bakker (Rapïditas); penningmeesterresse: mej. F. Berendes (B.V.G.); leden: A. v. Santen (Conc.), C« Mienis (Lijnden) en Waterdrinker (O.S.S.). 'T'JMNCiNj JAVA—NEW YORK LIJN. Weltevreden, New York n. Java 16 fce Sin® pore, ROTTERDAM9CHE LLOYD. Kota In-ten (uitr.) p. 16 Perim. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Bras (uitr.) 17 te Lissabon. AGENDA TE HAARLEM Heden: DONDERDAG 18 JANUARI Luxor Theater: Huckleberry Finn. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Vier moedige meisjes. 2.30| en 9.15 uur. Cinema Palace: De moordkamer. 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: Bel Ami. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. VRIJDAG 19 JANUARI Bioscoopvoorstellingen: 's middags en 's avonds, Palestina Diorama's, Schotex-slngel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en va# 7—9 uur. M 4 f/y 41«fi.- „A&i

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3