Een droom, die geen werkelijkheid werd. Minister Cross over de economische oorlogsvoering. Opnieuw 'n mijnontploffing te Huisduinen. RADIfi PROGRAMMA PÖNDERDAG 18 JANUARI 194Ö Beoogde resultaat reeds grootendeels bereikt geacht Engeland wenschf de belangen der neutralen te respecteeren, aldus betoogt de minister. In het Lagerhuis heeft de Britsche mi nister voor de economische oorlogvoering. Cross, Woensdag een overzicht gegeven van den economischen oorlog. Hij zeide: „Wij bestrijden een land, waar het geheele volk geklonken is tot één uitgebeide militaire machine en dat een economische organisatie heeft, die reeds lang werkte voor den dag- van den oorlog. Dat maakt naar mijn opvatting Duiitsch- land technisch sterker dan in 1914-1918 en maakt het ook brozer dan ooit te voren". Na te hebben gesproken over de nauwe samen werking met Frankrijk vermeldde de minister een belangrijk onderscheid tusschen dezen oor log en den wereldoorlog. „Thans is alleen de Fransche grens gesloten. De rest van Duitsch- land's naburen is neutraal en zijn mogelijke leverantiekanalen zijn derhalve ontzaglijk toe genomen. Daarom heeft de regeering een bijna nieuwe techniek aanvaard". Spreker beschreef het systeem der contrabande-controlebases en besprak de „slimme trucs", waarmede neutrale kooplieden trachten de regelingen van hun eigen regeering te omzeilen", „Om het hoofd te bieden aan deze listigheden hebben wij een inlichtin gendienst noodig die de wereld omspant en in feite hebben wij dien". Voortgaande zeide Cross: „Het is duidelijk, maar misschien moet het nog gezegd worden, dat onze campagne niet gericht is tegen de neutra len, wij stellen alles in het werk om den weg voor den neutralen handel zoo vlot mogelijk te ma ken, waarbij echter steeds de overheerschende overweging voorop staat, dat wij onze rechten van oorlogvoerende ten volle moeten uitoefe nen. Ik wil op de krachtigste wijze verklaren, dat het geenszins onze wensch is een muur op te bouwen tegen eenigerlei neutralen staat, Wij zijn verlangend om niets in den weg te leggen aan de vrijheid der neutralen om de materialen, die zij van overzee noodig heb ben voor hun eigen gewettigde verbruik, welke materialen ook, te importeeren. Het doel is een slagboom op te werpen rond om onder Duitsche controle staand gebied. Hoe meer wij er in kunnen slagen om dezen slagboom te controleeren van af de zeetoegangen, hoe minder de vertragingen zullen zijn voor de neu trale scheepvaart en hoe grooter het gemak zal zijn voor de bonafide neutrale kooplieden". In dit verband gaf Cross een beschrijving van het systeem der' navicerts en van de onderhandelin gen over handelsovereenkomsten voor den duur van den oorlog als middel om de contrabande- controle te verzoenen met de behoeften der neu tralen. Sprekende over de Middellandsche Zee zeide Cross dat in dit gebied speciale problemen on der oogen moeten worden gezien op grond van de klaarblijkelijke moeilijkheden in het doen functioneeren van het contrabande-controle systeem. „In een geest van wederzijdschen goe den wil streven wij en de betrokken neutrale regeeringen er naar al deze problemen tot een oplossing te brengen en in dit verband zou ik in het bijzonder de Engelsch-Italiaansche com missie willen noemen, die te Rome gevestigd is. Deze bereidt de behandeling voor van alle com- mercieele zaken, die de beide landen aangaan en die voortvloeien uit den oorlog". Een ander en zeer belangrijk terrein der Brit sche activiteit bestond in „de zeer concurreerende verkoopen en aankoopen in sommige neutrale landen". Cross zeide dat Duitschland in de afge- loopen jaren zijn buitenlandschen handel vooral in de Donaulanden voerde door een ingewikkeld systeem van clearing en ruilhandel, dat Duitsch land een belangrijken greep gaf op den buiten landschen handel in verscheidene kleinere lan den. Om deze vijandelijke positie aan te vallen had Engeland nieuwe methoden noodig, aldus de minister. Bijgevolg werd het voor de Schatkist noodzakelijk de verschillen in prijs te betalen, die ontstonden. De Schatkist is nooit in gebreke ge bleven een snelle en royale beslissing te geven ten aanzien van aankoopen, die ten doel hadden den vijand te berooven van vitale goederen. „Zeer aanzienlijke aankoopen zijn gedaan. Wij hebben sommige soorten goederen gekocht in landen waar wij ze nooit tevoren gekocht hadden. Over al hebben wij contracten afgesloten betreffende de nationale productie van goederen. Wij hebben ruiltransacties gesloten". Over de gevolgen voor Duitschland verklaarde Cross, dat de snelheid van den Britsehen econo mischen aanval de Duitsche staatshuishouding een hevigen slag heeft toegebracht. „Na vier en een halve maand zien wij Duitschland zoo ongeveer onder denzelfden economischen druk als na twee jaar van den vorigen oorlog. De levensomstandig heden in Duitschland zijn krap. Er is reeds een rantsoeneering voor kleeding en zeep. De bewo ners van Berlijn lijden koude door gebrek aan Amerikaansche kruitfabriek bij ontploffing verwoest. Twee dooden, één gewonde. Tengevolge van de ontploffing van 6000 pond nitroglycerine is een gebouw der kruitfabriek te Gibbstown (V.S.), eigendom van de Düpont de Nemours Cy, verwoest. De ontploffing deed het geheele omliggende gebied dreunen en kon twintig mijl verder gevoeld worden. Tot op een afstand van 15 mijl, in de buitenwijken van Philadelphia, wer den ruiten versplinterd. Er werden twee personen gedood en één gewond. De politie en het Federale Bureau hebben een on derzoek ingesteld. Zij laten echter niets uit over de vraag of er een mogelijkheid van sabotage be staat. steenkool. Er zijn tekorten aan petroleum, ijzer, katoen, koper, wol, oliën, vetten en veel andere materialen". De exporten zullen de beste proef vormen op Duitschland's industrieele onbehaaglijkheid. Duitschland's exporten worden belemmerd door een tekort aan materialen en veel fabrieken moe ten sluiten of onder hun capaciteit werken. Tenslotte zeide Cross: „Er zijn geen be langrijke lekken in de controle en practisch alle Duitsche exporten, die door dit wapen kunnen worden aangevallen, zijn werkelijk gestuit. Wij verwachten den dag, waarop wij op zoodanige wijze Duitschland's economische leven zullen hebben gewurgd dat het de oor logsinspanning niet langer kan volhouden. Door dat middel gelooven wij dat wij den dag der afrekening dichterbij kunnen brengen en de levens van onze eigen menschen kunnen sparen". Na deze rede van minister Cross voerde Dalton namens de Labour oppositie het woord. Hij zeide, dat voor zoover de blokkade betreft hij betwijfel de of daar ernstige critiek op kon worden uitge oefend. Het schijnt dat het navicert-systeem goed functioneert. Het is zeer bevredigend, dat de Vereenigde Staten het met zooveel goeden wil hebben aanvaard. Sprekende over de handels overeenkomsten zeide Dalton dat één der grond slagen dezer accoorden moest zijn, dat geen en kel neutraal land een grootere hoeveelheid be hoorde te importeeren van één of ander artikel dan voor den oorlog. Spreker noemde een gepu bliceerd bericht als voorbeeld, zeggende, dat hij hoopte dat dit kon worden tegengesproken. Dit bericht had de voorstelling gewekt, dat de im porten van soyaboonen in Nederland en de Scan dinavische landen gestegen waren „met verschei dene honderden procenten, naar mij gezegd wordt". Mander, oppositioneel Liberaal, prees het werk van het departement voor den economischen oorlog, doch overwoog dat het uitgebreider vol machten moest hebben Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „De Woensdag is aan het Westelijke front op de gebruikelijke wijze verloopen. In den Noorde lijken sector werd de rust slechts door licht artil lerievuur verstoord. Optreden van verkennings troepen in beperkten omvang deed op eenige pun ten nieuwe opstellingen van den tegenstander constateeren. Een Fransche verkenningsafdeeling, ter sterkte van ongeveer 30 man, werd bij Merten afgeslagen." ZWEDEN NEUTRAAL EN ONAFHANKELIJK. Warme sympathie jegens Finland. „GEEN INSTRUCTIES UIT HET BUITENLAND NOODIG," CONSTATEERT HANSSON. De Zweedsche minister-president Hansson heeft in den Zweedschen Rijksdag een rede gehouden, waarin hij zeide dat de buitenlandsche politiek van Zweden geenerlei wijziging heeft ondergaan. De onafhankelijkheid en neutraliteit van Zweden zul len verdedigd worden. Hansson zeide ten aanzien van de discussies in de buitenlandsche pers over de mogelijkheid voor Zweden zich buiten den oor log te houden dat dit discussies waren „over de hoofden der Zweden heen". Er is, zoo zeide Hans son, noch door de Westersche mogendheden druk op ons uitgeoefend, noch zijn wij door Duitschland bedreigd. Iedere poging onze neutraliteit te schen den zal met alle te onzer beschikking staande mid delen worden afgewend. Er kan geen sprake zijn van daden, welke in strijd zijn met de neutrali teit, zooals het doorlaten van troepen der oorlog voerende landen of het gebruik maken van steun punten op ons grondgebied. Zweden handhaaft de samenwerking met de kleine staten, die niet door bondgenootschappen verbonden zijn en welke den vrede zoeken, die veiligheid geeft door rechtvaardigheid. Het doel van de samenwerking tusschen de Noordsche sta ten is het verzekeren van de neutraliteit en de on afhankelijkheid. Er is nooit sprake geweest van een militaire coalitie cn er bestaat voor Zweden geen enkele verplichting zich aan de zijde van Finland te scharen. Het Zweedsche volk is jegens Finland met warme gevoelens bezield. De Noord sche solidariteit is ten diepste getroffen door de daden van geweld tegen een Noordsch volk en door de bedreiging, waarmede getracht wordt het te dwingen tot het verlaten vain de Noordsche ge meenschap, die het gekozen heeft als zijn levens ruimte in den ruimsten zin des woords. Dit be- teelcent geenszins vijandigheid jegens het Russische volk. De hulp aan Finland is het voorwerp van de leveodige sympathie der Zweedsche regeering, doch voorzichtigheid is geboden indien wij niet een deel willen worden van het gebied van het groote con flict. Wij hebben geen instructies uit het buiten land noodig voor onze betrekkingen met Finland. Wij beoordeelen zelf vrijelijk hoe wij het beste de zaak van het Noorden en Finland kunnen die- „Geheele Zweedsche volk verlangt Finland te helpen." Nader meldt Reuter uit Stockholm: Tijdens de debatten in het parlement heeft de Zweedsche minister van buitenlandsche zaken, G-ünther, verklaard, dat het geheele Zweedsche volk verlangt de Finnen te hel pen en dit is ook een der beginselen van de politiek der regeering. De toekomst van Zweden hangt in hooge mate af van het lot van Finland, doch Zweden moet ook rekening houden met zijn neutraliteit in het conflict tusschen de groote mogendheden. De atmosfeer is zeer gespannen en men ver wacht dat dit nog erger zal worden. De toestand aan het Westelijk front doet vreezen dat het oorlogstooneel zal worden verplaatst naar neutraal gebied en derhalve moet Zweden alles vermijden, wat als niet neutraal kan worden be schouwd en kan de regeering niet alles doen wat zij zou willen om Finland te helpen. Twee schepen vallen aan mijnen ten prooi. Vier vermisten bij vergaan van Belgisch vrachtschip. De Compagnie Maritime Beige meldt dat, naar zij vernomen heeft, haar vrachtschip „Josephine Charlotte", groot 3422 ton, op een mijn is geloopen en gezonken. Vier leden der bemanning worden vermist. Vijf man zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Geen hunner is ernstig gewond en allen gaan op bevredigende wijze vooruit. In officieele Belgische kringen te Londen werd Woensdagavond verklaard dat de vermisten naar alle waarschijnlijkheid om het leven zijn gekomen Een der functionnarissen der Belgische legatie heeft gezegd, dat de overige leden der bemanning, ongeveer veertig personen, Woensdagochtend in Engeland zijn aan wal gebracht. Uit Madrid meldt Reuter dat het Noorsche schip „Fagershein" in de Golf van Biskaye na een ontploffing gezonken is. De overlevenden van de bemanning zijn door het Grieksche schip „Iris" naar Vigo gebracht. De „Fagershein" was op weg van Afrika naar Engeland. Na de ontploffing is het schip binnen twee minuten gezonken, zonder dat tijd was een S. O. S. uit te zenden. Men veronderstelt dat 14 op varenden zijn omgekomen. De overlevenden werden gevonden in een kleine boot, allen waren uitgeput door vermoeienis, hon ger en koude. De kapitein heeft beide beenen ge broken, Allen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Ontploffing op Zuid-Amerikaansch schip. United Press meldt uit Londen: Een uur nadat het Zuid-Amerikaansche schip „Gracia" een haven aan de noordwestkust van Engeland had verlaten, is het door een explosie beschadigd. De ontploffing had in de Iersche Zee plaats. Een ander schip heeft de bemanning en officie ren, in totaal 60 personen, aan boord genomen. De „Gracia" is op het strand gezet. Ofschoon het schip passagiersaccomodatie had waren er deze reis geen passagiers aan boord. Oneenigheid 111 het leger van Tsjang Kal Sjek? Leger van 60.000 man zou in verzet zijn gekomen. Reizigers uit Zuid-Sjansi vertellen aldus een Reuterbericht uit Sjanghai dat het in het noordwesten van China tot een openlijken oor log tusschen troepen van Tsjang Kai Sjek is gekomen. Er bestaat twist tusschen het 200.000 man sterke leger van Jen Si Sjan en een nieuw uit communisten en boeren gerecruteerd leger van 60.000 man. Jen had namelijk dit nieuwe leger een zekere taak opgedragen met d-e bedoe ling het uit zijn buurt te verwijderen: zijn eigen leger hield hij op den achtergrond; Intusschen tracht de centrale regeering met grooten spoed een vreedzame regeling tot stand te brengen, omdat het gevaar bestaat dat het achtste communistische leger tusschenbei.de komt en een burgeroorlog ontketent. Schade grooter dan de vorige maal. Ontruiming van het dorp? HUISDUINEN 18 Januari. Voor de tweede maal is de badplaats Huisduinen door een mijnont ploffing ernstig beschadigd. Nog versch lag in de herinnering van de bewoners de dubbele ramp van 30 December, toen, zoowel in den vroegen ochtend als des avonds, een mijn vlak voor het dorp tegen den dijk tot explosie kwam en geweldige schade aanrichtte. Woensdagavond om half twaalf is wederom een Nederlandsche mijn, welke door den Wes terstorm naar de kust was gedreven, vlak voor de Badhuisstraat, die van het dorp uit toegang tot de Boulevard geeft, uit elkaar gesprongen. Een gal van acht meter werd bij hoog water in den dijk geslagen. De schade door deze ont ploffing veroorzaakt ,is grooter dan die van de ontploffing van 30 December, toen de schade op ruim 7000 gulden werd geschat. Reeds was men in Huisduinen voor de helft ge reed met het herstellen van de schade van de vorige ontploffing en was voor duizenden guldens aan nieuw materiaal verwerkt, toen deze mijn alles weer kwam verwoesten. Daar deze mijn iets zui delijker uit elkaar 'sprong, werden ditmaal villa's en huizen, welke op 30 December vrijwel gespaard bleven, tot een ruïne gemaakt. Van het hotel, annex paviljoen van de N.V. Zeebad Huisduinen, waarvan men thans bijna alle ruiten, die op 30 December ge sneuveld waren, weer had aangebracht, was letterlijk geen ruit meer heel. De groote zaal lag bezaaid met glasscherven. Het meubilair van het restaurant lag in groote wanorde door elkaar en het ziet er naar uit, dat het hotel voorloopig niet in be drijf kan worden gesteld. Ruiten en vensters van deuren waren met sponning en al verbrijzeld. Tal- looze pannen waren van het dak gerukt en ver scheidene daken van huizen in de omgeving inge drukt. De villa's van de N.V. Zeebad Huisduinen, die eveneens gedeeltelijk hersteld waren, zien er weer even troosteloos en geruïneerd uit, als na de ontploffing op 30 December. De wind en de sneeuw storm hadden weer vrij spel. Doch ook het Roode Kruis-gebouw, dat op den uitersten duinrand staat en een aantal villa's van particulieren uit Den Helder, "gelegen aan de Kijkduinlaan, bewoond door officieren en hun gezinnen, welke villa's de vorige maal gespaard bleven, werden ditmaal ernstig be schadigd. Niet alleen aan ramen en daken alle ramen waren namelijk verbrijzeld ook aan het inwen dige van deze woningen werd groote schade toege bracht. De bewoners zijn nog vannacht naar Den Helder vertrokken, omdat hun huizen onbewoon baar waren geworden. Verderop in het dorp hebben winkels en particuliere woningen eveneens weer schade opgeloopen. Voor sommige huizen zaten nog de houten betimmeringen, welke daar op 31 De cember zijn aangebracht. Van andere waren de pas- aangebrachte ruiten weer weggeslagen. Het lijkt er op, dat Huisduinen binnenkort waarschijnlijk ont ruimd zal moeten worden. Wij spraken nog met verschillende bewoners van Huisduinen ,die ons verzekerden, dat de schade dit maal die van 30 December overtreft. Bij een krui denier in de Badhuisstraat vond men een mijn- scherf in de suikerpot. Merkwaardig is, dat tal van ruiten, die met kruisbandjes beplakt waren, ge spaard zijn gebleven, ofschoon wij ook konden con stateeren, dat dit hulpmiddel in vele gevallen niet gebaat had. Wij hadden vanochtend nog een onderhoud met den burgemeester van Den Helder, den heer G. Ritmeester, die gisteravond onmiddellijk na de ontploffing een bezoek aan het geteisterde dorp bracht. Hij achtte den toestand van Huisduinen thans vrijwel hopeloos en hij vond het heel begrij pelijk, dat sommige bewoners naar Den Helder wa ren getrokken. Deze ontploffing heeft de vraag doen rijzen, of het wel raadzaam is, dadelijk aan te vangen met het herstel van de schade, gezien de mogelijkheid, dat zich binnen enkele dagen weer een ontploffing kan voordoen. Het niet in bedrijf brengen van het hotel brengt echter ook schade met zich mee, waar bij de gemeente, welke bij de N.V. Zeebad Huis duinen geïntereseesrd is, betrokken wordt. Ook het fonds voor bijzondere nooden had tegenover de bewoners van Huisduinen, die zelf niet in staat waren, de schade te herstellen, een tegemoetkomen de houding aangenomen en reeds was voor enkele honderden gulden hersteld, toen ook deze woningen wederom werden getroffen. Bij deze ramp hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Naar wij verder vernamen heeft de marine gister avond bij het fort Harssens voor den haveningangt een drijvende mijn onschadelijk gemaakt. (Van onzen Amerikaanschen correspondent). NLANGS zijn in eenige van de sta ten van Noord-Amerika volksstem mingen gehouden over bepaalde punten van Staatsbeleid. Zoowel in den staat Californië als in den staat Ohio stonden plannen tot pensioenverleening aan ouden van dagen op het stembiljet. Beide zijn met groote meerderheid van stemmen ver worpen, doch zoowel de minderheid, die geens zins zóó gering was dat zij een te verwaar- loozen factor mocht heeten, als de geweldige propaganda, die aan de stemming is vooraf gegaan, als de i'deëele en sociale factoren en vragen, die met deze pensioenplannen samen hangen, rechtvaardigen het wijden van eenige aandacht aan deze zaak, die de illusie van vele honderdduizenden vormde en die de rest van Amerika in hevige mate bezig hield. Vooraf dient gezegd te worden dat zoowel i Californië als in Ohio de ouden van dagen niet aan hun lot worden overgelaten. Er bestaat in beide staten reeds een ouderdomspensionneering, die min of meer gelijkt op die, welke ook in Nederland bestaat. Daar niet alle Amerikaansche Staten zulle een ouderdomspensionneering kennen, zijn vele tienduizenden min-of-meer behoeftige ouderen den loop der laatste jaren met pak en zak naar Californië, waar het hoogste ouderdomspensioen wordt betaald, verhuisd. Dit heeft twee tegenge stelde gevolgen gehad: ten eerste heeft dit het kie zerscorps, dat vóór het nog uitgebreider pensioen plan (het zoogenaamde Ham-aod-Eggs-plan) stemde, vermeerderd, ten tweede heeft deze volks- verhuiizng-van den-onproductieven ouderdom, den tegenzin der Californische belastingbetalers tegen „Ham-and-Eggs" nog vergroot. Deze tegenzin ging zóóver dat een oud, gezaghebbend en conservatief Californisch weekblad „The Argonaut" schreef dat oude menschen die rekenen op staatssteun alléén omdat zij oud zijn gelijk staan met dieven en dat wilde stammen die hun oude leden dooden en daar na opeten méér sociaal gevoel hebben dan de Ham-and-Egg'ers. Zulke uitingen zeggen reeds voldoende omtrent den hartstocht, waarmede deze strijd is gepaard ge. gaan. De H. en E. menschen hebben een klein mil- lioen kiezers op hun plan weten te doen stemmen; het aantal tegenstemmers bedroeg een kleine twee millioen. Ondanks deze onmiskenbare nederlaag wil het wat zeggen dat bijna een derde gedeelte van alle Californische kiezers zijn zegen aan het Ham-en-Eieren plan heeft gegeven. Ofschoon het een uitgemaakte zaak was dat het een economi sche kwakzalverij is, die den staat naar het bankroet zou drijven en dat van de leiders dezer beweging niet alleen geen enkele eenige elemen taire economische ontwikkeling bezit, doch boven dien een vrij hoog percentage zeer ongunstig be kend staat. Er zijn er zelfs bij die wegens delicten van allerlei aard in de gevangenis hebben gezeten. Zelfs wie met een goede dosis sociaal gevoel en een warm kloppend hart behept is kan niet an ders doen dan concludeere-n, dat deze pensioen plannen even naief als gevaarlijk en hol zijn. Eén van vele feiten reeds kan dit duidelijk maken: het Ham-en-Eieren-plan wilde van een onderscheid tusschen gepensionneerden niet weten. Ook gefor tuneerde ouden van dagen zouden van de vrijge vigheid der openbare kassen moeten profiteered pensioen-trekkenden zullen zijn vrijgesteld van de 3 procent belasting, die in Californië op alle waar wordt geheven. Arthur J. Altmeyer, de voorzitter van de Federal Social Security Boax-d heeft uitge rekend dat deze smakelijke eieren-met-ham op den duur den Staat Californië per jaar zullen kosten 1,560.000.000 hetgeen wil zeggen 'n extra-belasting pei hoofd van de niet-gepensionneerde bevolking van 625 dollar per jaar! Daarbij zullen nog de admi nistratiekosten worden gevoegd. Op deze wijze zul len de werkende belastingbetalers van Californië aan de niet-werkende niet-belastingbetalers van Californië iedere week een pensioen betalen dat aanmerkelijk hooger is dan de meesten zélf ver dienen! Natuurlijk is over dit alles méér te zeggen, doch het is niet mijn bedoeling hier een diepgaande eco nomische verhandeling te houden over een materie, die door haar utopistische allure een ernstige behandeling niet waard zoude zijn, ware het niet dat deze utopie door gewetenlooze politieke „stre- vers", onder het masker van menschenliefde, zoo danig werd gehanteerd dat zij een gevaar gaat vormen voor de geheele staathuishoudkunde en politiek der Vereenigde Staten. Overigens heeft dit voor Nederlandsche krantenlezers geen directe bc-teekenis. Het is een aangelegenheid die, in de praktijk, alleen de Vereenigde Staten aangaat. Evenwel: wie belang stelt in alles wat in het groote land aan gene zijde van den Atlantischen Oceaan geschiedt, moet weten welke invloeden daar wer ken. En tot de belangrijkste invloeden behooren deze pensioenplannen, die gesteund worden door millioenen burgers, hetgeen wil zeggen door mil- lioenen kiezers, dat wil zeggen: door machten die er toe in staat zijn de eenlingen, die zich van hun kiezersinvloed willen bedienen, aan invloed en macht te helpen. Daarom strooien politieke aspiranten, candida- ten voor posten in het Staatsbestel, om zich heen met pensioenbeloften alsof het goedkoope peper noten waren. Wie iets wil beleven van het boeiende tafereel dat de Vereenigde Staten bieden, een tafereel dat heel veel schoons en idealistisch, heel veel jongs en krachtigs en benijdenswaardigs te aanschouwen geeft, moet ook de donkere zijden van dit tafereel niet verwaarloozen. Van deze donkere zijden is de hanteering-hoe-dan-ook van het kiezerscorps ter bereiking van eigen voordeel één der duisterste. En de wijze waarop deze hanteerders de liefste droo- men van oude menschen ten eigen bate exploitee- ren, onder het mom van menschenmin, één der meest verachtelijke. Mr. E. ELLAS. II Je man, die de droom van het hooge pensioen heeft opgewekt, was dr. Townsend. Ofschoon hij geen demagoog en geen welsprekend redenaar was. maar wel een bescheiden plattelandsdokter, heeft zijn optreden als dynamiet gewerkt. Zijn voorstel was da< ieder persoon, die 60 jaar was of ouder, van de re geering der Vereenigde Staten 200 dollar in de maand zou ontvangen, welke 200 dollar binnen de grenzen des lands en binnen een maand weer moes ten worden uitgegeven. Deze pensioenen zouden worden opgebracht door de gemeenschap door mid del van een belasting van 2 procent op alle waren, Het moet erkend worden dat het Townsend-plan scheen te passen in de nieuwe „bestedings" of uitga ven-theorie van de regeering Roosevelt. Roosevelt's New Deal-politiek immers beoogde het geld te doen rouleeren en uit te geven zonder in eerste instantie onmiddellijk te denken aan de kosten. Uitstekend! zei dr. Townsend en hij rekende voor dat door de verwezenlijking van zijn plan: 11 millioen maal 2400 dollar per jaar in roulatie zou worden gebracht. Dit plan leek zoo plausibel en zoo prettig voor de oude ren dat dr. Townsend na eenigen tijd kon zeggen dat hij 35.000.000 onderteekenaars van zijn pro gram had. Dit had tot gevolg, ofschoon dan dit plan niet is doorgevoerd, dat toch het Congres met overweldigende meerderheid van stemmen de Social Security Act heeft aangenomen, aldus het Townsendisme van een groot deel van zijn gevaar lijken invloed beroovende en den Staat latende fun- geeren als een soort levensverzekeringsmaatschap pij. Het ouderdomspensioen in de Vereenigde Staten was geboren. Alzoo geschiedde in den jare 1935. Doch al was het Townsendisme nu onthoofd en al had de oude dokter zich voor een deel bij het door zijn actie bereikte neergelegd de droom van de 200 dollar was geen werkelijkheid geworden en de werkelijkheid was niet zóó schoon als de droom was geweest. De pensioen-appel smaakte naar meer en wie een vinger krijgt wil vaak de heele hand heb ben. En bovendien: niet alleen goedhartige men schen waren aangetrokken tot de behartiging van de belangen van ouden van dagen, óók lieden met politieke aspiraties begonnen zich er van te bedie nen. In Amerika is meer dan waar ook de politiek een beroep. Al deze factoren werkten samen om, na een korte inzinking der belangstelling door de in werkingtreding van de Social Security Act, het vuurtje weer te doen oplaaien, ditmaal aangestookt door minder fatsoenlijke mannen dan dr. Townsend onmiskenbaar was. Op het oogenblik hebben dezen en hun droomende volgelingen de nederlaag geleden. Zoowel in Californië als in Ohio. Doch deze neder laag was niet zóó vernietigend dat de Ham- en Eieren-menschen er door uit het veld zijn geslagen. Zij hebben, onmiddellijk na den verkiezingsuitslag medegedeeld dat zij hun actie, zelfs in verhevigde mate, zullen hervatten en voortzetten. A AT ons nu eens zien wat deze „Droom-ver wekkers" deze leiders naar het land van ham-en- eieren hun volgelingen beloven en welke gevolgen het zou hebben wanneer hun belofte in vervulling zou gaan. Zij beloven 30 dollar iederen Donderdag voor alle inwoners van Californië, die 50 jaar of ouder zijn. Dat wil zeggen dat iederen Donderdagmorgen 5Ö0.000 a 800.000 Californiërs in de queu zullen staan om hun speciale kaart in ontvangst te nemen. Deze kaart zal een grooteren omvang heb ben dan gewoon papier-geld, omdat er iedere week een zegel op geplakt moet worden tot dat er een jaar verstreken zal zijn, waarna de kaart ingewis seld kan worden voor gewoon gangbaar geld door hen, die haar als betalingsmiddel in ontvangst hebben moeten nemen. Californië's handeldrijvende burgers, winkeliers en kooplieden zullen op zijn minst voor 780.000 dollar per jaar van dit „geld" in ontvangst hebben te nemen en balen vol van de 52 strooken van de 500.000 a 800.000 kaarten zul len naar de banken moeten worden vervoerd om ingewisseld te worden. Daar komt nog bij dat de VRIJDAG 19 JANUARI HILVERSUM I, 1875 cn 414,4 M. 8.00 VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO. 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA. 8.Berichten ANP, Gramofoonmuziek 10.Mor genwijding 10.20 Gramofoonmuziek 10.40 Declama tie 11.Residentie-orkest (opn.) 12.De Palla- dians 12.45 Berichten ANP, Gramofoonmuziek 1. AVRO-Amusementsorkest 2.Voor de vrouw 2.10 Vioolvoordracht 2.35 Pianovoordracht. 3.Lezing „Muggenzifterij". 3.30 AVRO-Dansorkest. 4.Gra mofoonmuziek met toelichting 4.30 Residentie-or kest (opn.) 5.Voor de kinderen 5.30 Gramofoon muziek 6.— Cello en orgel 6.30 Letterkundig over zicht 6.50 Zang met pianobegeleiding 7.— Cyclus „De grondslagen van het democratisch socialisme" 7.18 Berichten ANP 7.30 Berichten 7.35 Voor de jeugd 8.Pianovoordracht 8.30 Cyclus „De nooden van de hedendaagsche Beeldende Kunst en hun geestelijke achtergrond" 9.Radiotooneel 9.20 Gramofoonmuziek 10,15 Muzikale show (opn.) 10.40 Avondwijding 11.Berichten ANP 11.Jazzmu ziek (gr.pl.) 11.30 Hammondorgelspel. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n. 301.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de KRO. 8.Berichten ANP 8.059.15 en 10.Gramo foonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie 12.— Berich ten. 12.15 Musiquette. 12.45 Berichten ANP, Gra mofoonmuziek 1.10 KRO-orkest 2.Orgelconcert 3.Gramofoonmuziek 3.15 Cellovoordracht 3.30 Gramofoonmuziek 3.45 Cellovoordracht 4.Gra mofoonmuziek 4.10 Pianovoordracht 4.30 Gramo foonmuziek 5.15 KRO-Melodisten en solist 6.00 Gra mofoonmuziek 6.20 Rococo-octet. 6.40 Causerie „Jeugdregïstratie en arbeidsbemiddeling". 7.Be richten 7.15 Gramofoonmuziek 7.25 Causerie „Ne derlandsche volkskrachtvernieuwing van levensvor men". 7.45 Berichten ANP 8.Bouwmeester-revue „Jolijt" (Om 10.25 Berichten ANP) 11.25—12.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND. 391 en 449 M. (Na 6.20 ook 342 M.) 12.20 Eddie Carroll's dansorkest 1.05 Causerie „The spirit of France" 1.20 Berichten 1.302.20 BBC-Northern orkest 3.20 Variété 3.50 Radiotooneel 4.20 Berichten 4.35 BBC-Harmonie-orkest en solist 5.20 Kinderhalfuur 5.50 BBC-Variété-orkest 6.29 Berichten 6.35 Causerie „In Britain now" 7.05 Piano voordracht 7.20 Mededeelingen 7.40 Orgelspel. 8. Causerie over Roosevelt 8.20 Radiotooneel 9.20 Be richten. 9.35 Radiotooneel 10.35 Cabaret 11.05 BBC- orkest 11.50 Jack Harris' dansorkest 12.2012.35 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 12.05 Solistenvoordracht 12.20 Lichte muziek 1.05, 1.35, 2.05 en 2.30 Solistenvoordrachten 3.20 Orgel concert 4.20 Radiotooneel 4.50 Solistenvoordracht 5.20 Chansons 5.35 en 6.35 Kamermuziek 7.20 Lichte muziek. 7.50 Radiotooneel 9.05 „Pelléas et Méli- sande", opera. 11.05 Solistenvoordracht 11.20 Orkest concert m.m.v. soliste. 12.95—12.50 Orkestconcori; KEULEN, 456 M. 5.50 Herm. Hagestedt's orkest 7.40 Gramofoonmu ziek 9.309.50 Populair programma. 10.50 Gramo foonmuziek 12.20 Leo Eysoldt's orkest 1.15 Muzikaal tusschenspel 1.35 Populair concert 2.20 Zang 2.45 Muzikaal tusschenspel 2.50 Concert 4.50 Folkloris tisch programma. 5.20 Gramofoonmuziek 6.30 Om- roepkleinorkest 7.35—12.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.51 en 1.30 Omroepor kest. 1.502.20, 5.15 en 6.00 Gramofoonmuziek 6.05 Cellovoordracht 6.50 Pianovoordracht 7.35 Gramo foonmuziek 8.20 Voor soldaten 8.50 Omroepqrtcest 10.3011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.39 Omroep- dansorlcest 1.50—2.20 en 5.20 Gramofoonmuziek 6.35 Zang en viool. 8.20 Voor soldaten 8.50 Selectie uit de opera „Lakmé" 10.3011.20 Omroepdansorkest, DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Folkloristisch programma 8.20 Otto Dobrindt's orkest 9.20 Berichten 9.50 Gramofoonmuziek 19.20 Politiek overzicht, hierna: Omroeporkest. 11.20 Be richten Hierna tot 12.20 Nachtconcert. j

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 7