IJmuider Courant RLAND.. Sovjets trekken bij Salla 45 k.m. terug Sommige actikeim mém Hex -JAeatef !Beslissmde slag, ia dit gebied apt komst DAGBLAD VOOK VELSEIN, IJMLIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen De Arendskerk. Aanslag op minister van Irak. NEDERLAND - Zeeweg 80-84 IJmuiden-Oost Velsen(N.) Santpoort Weer drie schepen door mijnen ten onder gegaan. Explosies in Engelsche kruitfabriek Een kwaad geval. Voor Z 55 O JOH. DE WAARD'S IJSBAAN BREDERODE De verhoogd IJmuider Courant Op bon 4 boonen en capucijners. limine -P Nieuwe aanvallen bij het Ladogameer afgeslagen. 25e JAARGANG No 67 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant Directiei P W PEEREBOOM EN ROBER'I PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 19 JANUARI 1940 Abonnementen pei week 0.12^, pas maand /0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Officieren en verdere bemanning van het door een Duitsche duikboot in de Golf van Biscaje getorpedeerde Nederlandsche motorschip „Arends kerk" zijn te Lissabon aan wal gebracht En zij hebben verklaard dat er volstrekt geen contra bande aan boord was en dat de Duitsche duik bootkapitein alleen tot torpedeeren overging, om dat de Arendskerk met zijn normale lading stuk goederen onderweg was naar Zuid-Afrika, dat voor den Duitscher een vijandelijk land is. In zooverre is er dus een verschil met de torpedee ring van het tankschip „Sliedrecht" in November, dat onderweg was naar een Noorsche, dus neu trale haven. Maar het is duidelijk genoeg dat volgens het internationale recht geen motief om een 3chip te vernietigen bestaat als er niets anders is aan te voeren dan die duikbootkapitein deed. Handelden de Duitsche duikbootkapiteins als regel op deze wijze, dan zou men moeten gaan aannemen dat ieder neutraal schip dat onderweg was naar een haven in Engeland of Frankrijk, of in een van de Dominions of koloniën van die lan den, voortaan aan torpedeering zou blootstaan. Van een dergelijk consequent optreden is tot dusver niet gebleken Sinds het begin van den oorlog heeft de Nederlandsche koopvaardijvloot elf schepen verloren, waaronder verscheidene groote, maar van die elf zijn alleen de Sliedrecht en de Arendskerk getorpedeerd, beide door Duit sche duikbooten. Evenmin als het duidelijk was waarom de Sliedrecht plotseling tot dit noodlot werd bestemd is nu de onverwachte ondergang van de Arendskerk te verklaren. Men zou zich kunnen afvragen of de beide betrokken U-boot kapiteins hun instructies overschreden hebben. Maar na het eerste geval lijkt dat in het tweede al onwaarschijnlijk. Bovendien blijkt uit de me dedeelingen van de bemanning dat de eerste offi cier van de Arendskerk, die met een sloep naar de duikboot ging nadat het Nederlandsche schip beschoten was en gestopt had, den Duitscher dui delijk had gemaakt dat er geen reden tot torpe deeren bestond. Hij pleitte buitendien nog voor zijn mooie nieuwe schip de Arendskerk, die 8000 ton mat, was pas anderhalf jaar in de vaart en een voorbeeld van een modernen vrachtvaarder maar dat baatte niets. Hij herinnerde eraan dat het schip op een Duitsche werf (te Dantzig) ge bouwd was. De duikbootkapitein zei alleen dat „oorlog is oorlog" en dat het hem speet zoo'n mooi schip te moeten laten zinken, maar dat hij zijn plicht moest doen. Dat wil dus zeggen: han delen volgens zijn orders. De bemanning ik er ditmaal goed afgekomen. Dat is natuurlijk alleen een gevolg van het feit, dat de omstandigheden gelukkiger voor haar •waren. Niemand kan het geval van de Sliedrecht vergeten zijn. Dat gebeurde op den Atlantischen Oceaan, op aanmerkelijk'en afstand van de Ier- sche kust en op een ruwe zee. De bemanning kreeg een half uur tijd om het schip in de sloepen te verlaten; de duikbootkapitein zei dat hij de mannen niet aan boord kon nemen. Een achttal bereikte, na een verschrikkelijken roeitocht die dagen duurde, in uitgeputten staat de Schotsche kust. Van de zesentwintig anderen werd nooit meer iets vernomen; zij moeten ellendig zijn om gekomen. De vijfenzestig opvarenden van de Arendskerk kregen ook een half uur om het schip te verlaten en waren natuurlijkerwijze eveneens verplicht dat te doen met achterlating van al hun persoonlijke bezittingen. Zij troffen beter weer en een drukker bevaren route dan de Sliedrecht. Toch dobberden zij ook nog uren rond voor het Italiaansche schip Fedora in zicht kwam en hen oppikte. Aan boord van dat schip wist men niets van den ondergang van de Arendskerk. Het gaf later de schipbreuke lingen over aan het Nederlandsche schip „Poelau Bras", omdat dit bestemming had naar Lissabon. En dat bracht hen veilig aan wal. Wij kunnen ons afvragen wat dit Incidenteel torpedeeren van Nederlandsche schepen voor be doeling heeft, maar kunnen er het antwoord niet op vinden. Het is natuurlijk ondenkbaar dat de Duitschers zouden meenen, door de torpedeering van de Arendskerk het Britsche dominion Zuid- Afrika eenig noemenswaard nadeel toe te bren gen. Het geval van de Sliedrecht is al evenmin verklaarbaar. De Nederlandsche regeering zond toen een protest-nota naar Berlijn. Van eenig antwoord daarop of van antwoord op verschei dene andere dergelijke nota's hebben wij nooit iets vernomen. Wellicht zal de torpedeering van de Arendskerk weer tot een protest-nota leiden? Blijkbaar wacht de regeering eerst het rapport van den Nederlandschen gezant in Lissabon af. Er is nu wel een nota-wisseling over een Ne- derlandsch vliegtuig dat volgens Berlijn ergens bij Nordhom boven Duitsch gebied zou hebben gevlogen. De Nederlandsche regeering verklaart dat onomstootelijk vast staat dat geen Neder - landsch vliegtuig de Duitsche grens is gepasseerd. Maar Berlijn houdt vol op grond van een verkla ring van de luchtwacht te Nordhorn. Is deze luchtwacht onfeilbaar? Wel hebben sinds het be gin van den oorlog verscheidene Duitsche toestel len boven Nederland gevlogen en één werd neer geschoten door onze militairen toen het boven Roermond cirkelde. R. P. Wraakneming van ontslagen politie-inspecteur. De minister van financiën van Irak, Roestam Haidar, is Donderdag op zijn bureau neergescho ten door een oud-inspecteur van politie, die uit s lands dienst was ontslagen en een onderhoud met den minister had verzocht. De minister werd in allerijl naar een zieken huis vervoerd De dader van den aanslag werd gearresteerd. Roestam Haidar is door drie revolverkogels ge- •offen. Hij is ernstig gewond. Weer nieuwe koopjes o.a. Fantasieschortjes 29 cent Op alle artikelen extra opruimings korting 9xo4iteed et aaq. eaa~! (Adv. Ingez. Med.j Van Grieksch schip vermoedelijk 12 opvarenden omgekomen. Duitsch vaartuig verging in Bothnische golf. Het Grieksche s.s. „Asteria" groot 3313 ton, is, naar Reuter meldt, op de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. Elf overlevenden en het-lijk van een lid der bemanning, die uit 24 koppen be stond, zijn in een haven aan de oostkust van En geland aan land gekomen. De overlevenden had den 15 uur rondgedobberd in een kleine boot. Men vreest dat de 10 andere opvarenden en een Engel- sche loods als verloren moeten worden beschouwd. In een haven aan de zuidwestkust van Enge land is de bemanning aan land gebracht van het te New-Castle thuis behoorende Britsche c.s. „Cairnross" (5.494 ton). Het schip is voor de west kust van Engeland op een mijn geloopen en bin nen een uur gezonken. Een der stokers verklaarde dat enkele seconden na de ontploffing het water 60 c.M. diep op de stookplaat stond. Het Duitsche schip „August Thyssen" is op een Zweedsche mijn geloopen toen het schip poogde ten oosten van den vuurtoren Understen in het zuiden van de Bothnische Golf te passeeren in plaats van tem westen. Het schip had verzuimd een mijnenloods aan boord te nemen. De bemanning is gered door een Zweedsch oor logsschip, dat inmiddels in een Zweedsche haven is aangekomen. Noorsch schip getorpedeerd. De kapitein van het Noorsche s.s. „Enid" (1.140 ton) heeft aan zijn reederij te Dront- heirn getelegrafeerd dat zijn .schip ter hoogte van de Sheüands-eilaiiden door een torpedo getroffen en gezonken is. De bemanning is voor een deel aan boord geno men door een Britschen trawler, terwijl de ande ren er im zijn geslaagd met een boot een eiland te bereiken Volgens laatste opgave 5 dooden en 30 gewonden. Omwonenden dachten aan luchtaanval. Officieel wordt uit Londen over de explo sies waarover in een deel onzer vorige op laag reeds werd bericht gemeld dat deze zich hebben voorgedaan In de koninklijke kruitfabriek in Waltham Abbey. Volgens de laatste niet-officieele berichten wordt het aantal gewonden geraamd op 30. Vijf personen werden gedood, aldus een ver klaring van het ministerie voor de voorraden, dat het toezicht heeft op de producten van wapens en munitie. Niet officieel wordt verder vernomen, dat de ex plosies beperkt bleven tot één loods der fabriek en dat zij zoo sterk waren dat stalen balken 500 M. ver werden weggeslingerd. Onder normale arbeids omstandigheden werken niet meer dan zes arbei ders in elke loods der fabriek. De politie-afzetting houdt een ieder op een behoorlijken afstand. Van een zekeren afstand gezien echter ziet de fabriek er niet ernstig beschadigd uit. De fabriek ligt in het hartje van een tuinbouwdistrict en honderd duizenden glasruiten zijn versplinterd. Honderden personen in de omgeving renden uit hun huizen, denkende, dat de ontploffingen veroor zaakt waren door bommen of geschutvuur. Een bewoner zeide: „Er was een verschrikkelijk, onbeschrijfelijk geraas en het huis schudde. Wij dachten aan een luchtaanval en renden naar den schuilkelder. Toen wij het huis verlieten zagen wij een geweldige zware rookwolk in de lucht en toen wij vijf minuten later uit den schuilkelder kwamen, zagen wij boven de fabriek een groote vuurzuil, die verscheidene minuten bleef'. Vele personen werden de lucht ingeslingerd en vielen op den grond De zolderingen van vele huizen scheurden en schilderijen vielen van de muren. De rieten van sommige nabijlig- gende huizen braken echter niet, ofschoon winkelruiten op 10 K.M. afstand vernield werden. .In het onbeschadigde deel van de fabriek wordt het werk normaal voortgezet. Alle arbeiders in de aangrenzende afdeelingen bleven op hun post na de ontploffing. Kort voor de arbeiders de fabriek zouden verlaten kwamen honderden personen uit de omliggende buurten bijeen voor den hoofd ingang en toen de mannen naar buiten kwamen werden zij verwelkomd door de ongeruste vrouwen en verwanten. (In een onzer steden is een 16-ja- rige jongen gesnapt, die bij een apotheker door inbraak ongeveer 30 gulden had gestolen. Het bezit van drop waarvan hij de her komst niet kon verklaren, ver ried hem.) Dit ite wel een heel triest geval, Hier ging een jonge knaap uit stelen, Die nog met knikkers of een bal Met vrindjes op de straat moest spelen. Hij maakte 'n deel aan dropjes op. Dat feit bracht hem, naar gauw zou blijken, Slechts van dien regen in den drop, Hij kon ontdekking niet ontwijken Nu kan hij van zijn misse daad, De consequenties niet meer keeren, Men hoopt, dat hij als resultaat, Voor 't verder leven veel zal leeren. Er mag dan in een apotheek Genezing zijn voor vele kwalen, 't Is al een ongepaste streek, Er ongevraagd iets uit te halen. Maar bovendien is 't nooit de plek, Waar je, zelfs openlijk, moet wezen, Om ooit de kwaal van geldgebrek, Hoe pijnlijk soms ook, te genezen. Voor ons is een merkwaardigheid Uit dit klein drama te onthouden Door dit wel onverwachte feit: Drop maakte dezen knaap verkouden. P. GASUS. Massa-ontslag bij Van Leer's Walsbedrijven. Tengevolge van uitvoer-moeilijkheden. Naar wij vernemen is bij van Leer's Wals bedrijven N.V. alhier aan een 150-tal arbei ders ontslag aangezegd. Dit ontslag houdt, naar ons wordt medegedeeld, verband met de ex port-moeilijkheden, waardoor de directie er toe is overgegaan, de productie te beperken. Bij de ramp van de „Arendskerk" zou een groote hoeveelheid ijzer (men spreekt van 1200 ton plaatijzer) van de fabriek te IJmui den afkomstig en bestemd voor een der Afri- kaansche bedrijven, verloren zijn gegaan. LU N CL LU O I od uu BONTMUTSEN BIVAKMUTSEN GEBREIDE HANDSCHOENEN NAPPA GEVOERDE HANDSCHOENEN SHAWLS SLOBKOUSEN WOLLEN ONDERKLEEDING WOLLEN VESTEN MET EN ZONDER MOUWEN ENGELSCHE TRUIEN PULLOVERS SLIPOVERS Bleyle Jongenskleeding Uw adres Heerenmodemagazijnen KANAALSTRAAT 44—48, TELEF. 4054 IJMUIDEN. (Adv. ingez MecLj De ondergang der Engelsche duikbooten. Vier officieren en 26 minderen gered. Van bevoegde zijde wordt vernomen, zoo meldt het D.N.B. uit Berlijn, dat volgens de gegevens, waarover men thans beschikt, vier officieren en 26 minderen van de ver nietigde Britsche duikbooten „Seahorse", Undine" en „Starfish" gered zijn. Toegangsprijs 20 cent J RIJWIELSTALLING GRATIS Verboden op „Noren" te rijden. i Adv. ingez Med.) worden in prijs Niet alle echter, bijvoorbeeld, kost nog steeds slechts m ct. per week en is daarmede 't goedkoopste dagblad ^ennemerl land Van heden tot en met Donderdag 15 Fe bruari zal bon 4 van de rijksdistributie kaart recht geven op het koopen van een half pond bruine boonen, witte boonen of andere gekleurde boonen, capucijners of grauwe erwten. ZARAH LEANDER MARIKA ROKK vanaf heden in De muziek van Tschaikowsky de stem van Zarah Leander vormen een waar kunstgenot Zondagmorgen 11 uur in de CULTUURFILMSERIE EEN ACTUEEL FILMWERK (Adv. ingez. Med.) HELSINKI, 19 Januari. (Havas). In het ge bied van Salla zijn de Russische troepen 45 K.M. teruggetrokken. Eerst trokken zij terug op Kemijarvl, waar fel werd gestreden. De strijd verliep gunstig voor de Finnen en de Russen trekken verder terug vla Joutsijarvi naar Merkajarvi. De Finnen stellen zich even wel niet tevreden met deze resultaten en men verwacht dat binnenkort een beslissende slag in dit gebied zal worden geleverd. Alvorens een offensief te ontketenen hebben de Finsche patrouilles krachtig gewerkt op de achter- waartsche verbindingen van de Russen. Men weet niet uit hoeveel divisies de Russische strijdmacht bestaat, doch men heeft reden om aan te nemen dat dit twee divisies zijn. Een van deze is op Ke- mijarvi teruggetrokken en werd gedwongen verder naar de Russische grens te retireeren. In het ge bied van Merkajarvi wordt zeer verwoed gevoch ten en men verwacht dat hier het beslissende ge vecht zal worden geleverd. Niettegenstaande de felle koude zijn de Rus sen ten noorden van het Ladogameer tot den aanval overgegaan. Zij werden evenwel met groote verliezen teruggeslagen. In het gebied van Ayttojoki en Kuamo werd gevochten bij een .temperatuur van 45 graden beneden het vriespunt. Aan het front van Karelië blijft de artillerie van de Russen zeer actief. Veel resultaat levert dit schieten niet op en men veronderstelt dat het voor namelijk ten doel heeft de Russische troepen moed te geven. In de bosschen heeft men de geheel tot ijs bevroren lijken van Russische soldaten gevon den. De Russische luchtmacht bombardeert iederen dag de Finsche batterijen te Bjorko, een vijftigtal vliegtuigen heeft bommen geworpen, doch zonder succes. Een toestel werd omlaag geschoten. Volgens de statistieken van den Finschen gene- ralen staf heeft de luchtmacht van de Sovjet-Unie sedert het uitbreken van de vijandelijkheden 208 toestellen verloren. Naar schatting verbruikt de Russische luchtmacht bij de operaties boven Fin land iederen dag een half millioen liter benzine en aangezien het transport van zulke hoeveelheden brandstof niet gemakkelijk is verwacht men dat het optreden van de luchtmacht gehinderd zal worden door gebrek aan benzine. De strijd in het gebied van Salla is buitengewoon moeilijk, aangezien de Russen hier veldverster- kingen hebben gebouwd. Zij beschikken hier over betere verbindingsmiddelen dan bij de vroegere gevechten en hopen in de nieuwe stellingen, waar op zij tergugetrokken zijn, tegenstand te kunnen bieden. Zij pogen thans een half cirkelvormig front te vormen. In de bosschen voor het front zijn de Russische patrouilles zeer actief en pogen zij de verbindingswegen van de Russen te verbreken. Men kan den strijd bij Salla beschouwen als de sleutel van de win ter campagne. (Men zie ook pag. 5). Doodvonnis wegens spionnage. CHaLONS-SUR-MARNE, 18 Jan. - Vanochtend bij het aanbreken van den dag is de 26-jarige Ne derlander W. Z. van Z., die op 18 November j.l. 1oor den permanenten krijgsraad van het zesde district wegens spionnage ter dood was veroor deeld, gefusilleerd. (A.N.P.) Lloyd George is 77 jaar geworden. De oude staatsman heeft nog steeds de leiding over zijn farm in Churt, waar de veestapel zijn onverdeelde interesse heeft en de verzorging hem blijkbaar jog zeer ter harte,oar» -

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1