IJmuider Courant B Finsche tegenaanval „Holland" en „ÏJssel" weer in veilige haven ten westen van Salla. E5UJQRTenC0. ELZER's Deze Vreemde Tijd. ^Beslissing) uitgebleven Aex -JAeater' Sneeuw. i Voor suiker bon 12 w:mmww: M nii Sandler waarschuwt 25e JAARGANG NO 68 Uitgave Loutens Coster. Maatschappij vppr Ceurant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Umuïdei Courant: Kennemerlaan 42, Umuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kostelooi opgenomen in de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOR VELSEN. IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Directies P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 20 JANUARI 1940 Abonnementen per week ƒ0.1254, pa* maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. HePfTerïchfc dat in België weer militaire ver loven verleend zullen worden geeft een verdere bevestiging van de kalmeering, die na de militaire maatregelen van het laatste weekend zoo spoedig is gevolgd. Het is een vreemde tijd waarin wij leven. Br heerscht een oorlog in West-Europa, die een zoo zonderling verloop heeft dat hij zijn weerga in de historie niet kent. Om vele redenen. En ofschoon deze oorlog niet in militaire verbin ding staat met dien tweeden, dien de Russen tegen Finland voeren, bieden zij gezamenlijk een war winkel van mogelijkheden „op het diplomatieke schaakbord". De kansen dat de bestaande oor logen- tot een Europeeschen oorlog zouden leiden, waarin ettelijke landen zouden kunnen worden betrokken, leiden tot velerlei alarm en tallooze veronderstellingen. In dezen toestand wemelt het van velerlei berichten en natuurlijk nog veel meer geruchten, zonder dat voorshands 'de ver dere loop der gebeurtenissen zich met eenige dui delijkheid heeft afgeteekend. Er komt vooral geen eind aan de gissingen, wat het Duitsche opper commando nu wel eigenlijk van zins zou zijn, wat er aan de andere zijde gedaan zou worden om Finland te helpen, in welke positie Zweden en Noorwegen terecht zullen komen en wat er broeit aan den Balkan en in Italië. Zelfs hebben de veronderstellingen zich al uitgestrekt tot den Kaukasus en geen enkel volk in dit werelddeel kan zich meer bevrijd voelen van onzekerheden. Misschien is Portugal de eenige uitzondering, maar het grenst onmiddelijk aan een Spanje, dat weliswaar alle neiging toont zich buiten Europee- sche conflicten te houden en trouwens uitgeput is door zijn burgeroorlog, maar blijkbaar nog steeds geen binnenlandsche rust heeft gevonden. In dezen toestand ontstaat af en toe spanning betreffende België en Nederland, waarbij men wel moet inzien dat men niet alleen staat in deze onaangename ervaringen. Dat is natuurlijk een beetje moeilijk om in te zien, want als eigen land in de belangstelling van de geprikkelde Euro- peesche publiciteit staat schijnt .alles ineens veel belangrijker dan wanneer het de Zweden, de No ren, de Hongaren, de Roemenen, de Joego-Slaven enzoovoorts geldt. Toch zijn die ook allemaal al aan de beurt ge weest en in de laatste weken begint het er op te lijken alsof soms allen gelijktijdig aan de beurt komen. Onrust wordt aan alle zijden gewekt en als men leest wat allerlei buitenlandsche kranten ten beste geven kan men zich daardoor leelijk "laten beïnvloeden. Dat is niet verstandig. Of schoon het niet prettig is het te moeten zeggen, herinner ik eraan dat de veronderstellingen en ook de berichten van velerlei bladen volkomen bezijden de waarheid zijn gebleken. Als iemand den tijd en den lust had daarvan eens een over zicht te maken, een onpartijdig samengesteld overzicht, zou het resultaat "verbazingwekkend van omvang zoowel als van inhoud zijn. - Lang niet alle onjuiste mededeelingen worden met een of andere kwade bedoeling gedaan. Daar kan men wel van overtuigd zijn, temeer omdat het in het algemeen voor iedere krant, waar ter wereld ook, een nadeel is berichten te geven die kennelijk door de feiten weerspraken worden. Maar men is onrustig, men verwacht iets en som migen zijn in zulke omstandigheden merkwaardig lichtgeloovig. Vooral als zij tot pessimisme ge neigd zijn, hetgeen met veel menschen het ge val is. Dat zulke dingen niet alleen het buitenland maar in sommige landen ook het binnenland be treffen is gebleken uit de zonderlinge, opgewon den rel in het rumoerige deel van de Londen- sche pers over het aftreden van den eigen mi-, nister van Oorlog, Hore Belisha. Wat is er ten slotte van over gebleven? Het is een leeg, hol rumoer geweest. Van hol rumoer is deze tijd vervuld. Het mag een geluk voor ons land geacht worden dat bij de overgroote meerderheid der Nederlandsche dag bladen rustige bezinning overheerscht en zeker zal blijven overheerschen. R. P. DANCING l iHltUelMM UITGEEST ZONDAG A.S. van 36 uur MUZIEK van „THE REVELLIS'. Vanaf 7 uur en volgende ZONDAGEN: NICK WHITE'E Show-, Dans- en Stemmingsband. (Adv. ingez. Med.) Terugreis vlotter verloopen dan heenreis Vanmorgen vroeg te Amsterdam aangekomen aan dit (cont nog. Vanmorgen om kwart voor drie kwam het kon-f vooi, bestaande uit de sleepbooten „Daniël Goed koop" en „Wilhelmina Goedkoop", en de beide schepen van de reed er ij Koppe, de „IJssel" en de „Holland", in zicht van de Oranjesluizen. Reeds vroeg in den avond had men van Marken uit de schepen waargenomen en om half tien zag de vuur torenwachter van Durgerdam den schijnwerper van de „Daniël". Met spanning werd uitgezien naar de vordering van de schepen, want het was bekend, dat juist het laatste gedeelte van den terugtocht uiterst zwaar zou zijn, daar de vorst en de wind hadden samenge werkt om een koek van gemiddeld zestig centimeter dikte over het water te leggen. Omstreeks middernacht circuleerde het bericht, dat de schepen tusschen het ijs zouden overnachten en bij het opkomen van de zon de reis zouden voortzetten. Inderdaad lagen de schepen gedurende ruim een half uur stil, naar later bleek om gelegen heid te geven de vuren schoon te maken en.een intiem afscheidsfeestje te vieren. Om kwart voor drie zag men op de Oranjesluizen de schepen naderen en spoedig daarna hoorden wij het kraken van het brekende ijs. Voorop voeren de „Daniël" en de „Wilhelmina", gevolgd door de „IJssel" en de „Holland", die in tegenstelling met aanvankelijke berichten de reis op eigen kracht volbracht en niet gesleept be hoefde te worden. Om half vier lagen de „Daniël" en de „Holland" in de kolk. De stemming aan boord was opperbest. Iedereen was blij weer thuis te zijn na de spannen de avonturen, welke beleefd waren. De sleepbooten hadden een zeer zware reis gehad naar de schepen toe. Om kwart over zes waren de „Daniël" en de „Wilhelmina" Woensdagochtend uit Amsterdam vertrokken. Op volle kracht was door gevaren tot des avonds kwart' over tien. Toen woedde een felle sneeuwstorm. Het zicht bedroeg ten hoogste vijf meter, zoodat de bemanningen van beide sleepbooten elkaar niet meer zagen. Om half zes werd Donderdag de reis weer her vat. Het ijs was gemiddeld tot zestig centimeter dik, waardoor het uiterst moeilijk was te vorderen. Te gen half tien 's avonds werden de in het ijs be knelde schepen bereikt. Op enthousiaste wijze werd de bemanning der sleepbooten begroet. Een korte bespreking van de kapiteins, de chefs van den technischen. dienst van de reederijen Koppe en Goedkoop en den heer Koppe Jr. had tot resultaat, dat besloten werd naar Amsterdam terug te keeren. Het werd niet mogelijk geacht Kampen te bereiken, daar juist in die richting het ijs zeer dik en glashard is. Vrijdagochtend om zes uur werd begonnen met het uitbreken van de „Holland" en de „IJssel", waarmede men na twee uur klaar was en toen de totale kolenvoorraad over de vier schepen was ver deeld, werd om half twaalf de terugtocht aanvaard. Deze veidiep zeer vlot, daar het mogelijk bleek van de geul, -welke de sleepbooten óp hun heenreis hadden gebroken, gebruik te maken. Het weer was intens koud. De terugreis, binnen een etmaal vol bracht, was een uitstekende prestatie. - Het bleek ons thans, dat de schepen van het RILLEN ETER ILLIJKER P. DE GROOT Opticien. KENNgMERLAAN 30 IJMUIDEN. LEVERANCIER ALLE ZIEKENFONDSEN. (Adv. Ingez. Med.) Zondag 11 uur Cultuurfilm 3 en 8.15 u. ZARAH LEANDER (Adv. ingez. Med.) Hamsteren van groene erwten en spliterwlen verboden. Hoewel de verkoop van groene erwten en Bphterwtën aan verbruikers thans vrij is, is toch elk ander vervoer en elke aflevering aan andere personen zonder vergunning verboden. Evenals tot nu toe het geval was, kunnen de genoemde pro ducten uitsluitend betrokken worden van de ver- eeniging „De Korenbeurs" te Rotterdam, die den grossiers op aanvrage geleidebiljetten verstrekt voor het vervoeren naar en het afleveren aan win keliers. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat ten aanzien van groene erwten en spliterwten thans wederom geldt het voorschrift van de prijs- opdrijvings- en hamsterwei 1939, dat geen grootere hoeveelheid tegelijk mag worden gekocht, dan mer' Voor een periode van één week noodig heeft. De sneeuw is op het land gedaald, In trage vlokken donzig zacht, De winter heeft een beeld gemaald Van reine vredig stille pracht. Geen zuchtje stoort het blank tapijt, Dat, komend uit de hooge lucht, Zich op idle aarde heeft gespreid, Geleidelijk, zonder gerucht. Het wïntersch somber grauw en zwart .Is even tijdelijk verlicht, De wereld is in rust verstard, Het is een wonderschoon gezicht. Maar 't menschenleven blijft In gang. Zij 't in een wat geremde haast, Het beeld van schoonheid blijft niet lang, Als straks de wind ook weder blaast. De blanke vacht wordt weer verstoord En wordt verlaagd tot vieze brij, Het beeld van schoonheid wordt vermoord, En alle grauwheid komt weer vrij. Maar ook al toont die stille pracht Maar kort zoo vredig en zoo rein Den mensch is weer eens bijgebracht, Hoe mooi de wereld toch kan zijn. P. GASUS. kruien van het ijs op Woensdag en Donderdag vrij wel geen schade hadden ondervonden. Het was mogelijk geweest de lekken te dichten, zoodat de schepen thans slechts zeer weinig water maken. Hoe groot de totale schade is, kan nu nog niet worden vastgesteld, al zeide de heer Koppe ons wel, dat zij in de tienduizenden guldens zal beloopen. OcigineeCe hildecstukken- Deze maand nog zeer voordeelig ARTISTIEK KALVERSTRAAT 8 TELEF. 5705 - IJMUIDEN-O. (Adv. Ingez. Med.) Van heden af tot en met Donderdag 8 Fe bruari zal bon 12 van de rijksdistributiekaart recht geven óp het koopen van één kilogram suiker. Twee schepen getorpedeerd. Een Zweedsch en een Deensch vaartuig. Volgens de bij de Zweedsche reederij ont vangen telegram is het Zweedsche s.s. „Pa- jala" ,6873 ton) door een duikboot zonder waarschuwing getorpedeerd en binnen 25 mi nuten gezonken. Het schip, dat een lading graan aan boord had, was op weg van Buenos Aires naar Zwe den. De geheele uit 35"koppen bestaande be manning is in een Schotsche haven aan wal gegaan. Het Deensche motorschip „Canadian Ree fer" (1831 ton) is blijkens een bericht uit Ma drid ter hoogte van kaap Fihisterre (Spanje) tot zinken gebracht. De bemanning van 26 koppen werd gered. De opvarenden zijn opgepikt door een Spaansche visschersboot, welke zich ter hoogte van Kaap Finisterre bevond, en te La Corunha aan land gezet. Het schip was op weg van Haifa naar Glasgow. Ook een vrouw behoort tot de geredden. In het Noorsche parlement is gisteravond ont huld dat de Noorsche regeering Duitsehland ver zocht heeft de gevallen na te gaan van de tot zin ken brenging van drie buitenlandsche schepen ter hoogte van Noorwegen, o.m. het Britsche stoom schip „Thomas Walton", teneinde vast te stellen, of deze rampen het werk waren geweest van Duit sche duikbooten. Minister van Buitenlandsche Zaken Koht deelde mede dat de Duitsche regeering geantwoord had, dat in geen der gevallen Duitsche duikbooten bin nen de Noorsche territoriale wateren waren ge weest. Koht voegde hieraan toe,- dat in geen der geval len het bewijs was geleverd da det schepen waren getorpedeerd en dat derhalve het vermoeden moest worden uitgesproken, dat zij op mijnen waren ge- loopen. Naar Reuter uit Helsinki meldt wordt er bitter gevochten rondom Markijarvi, op on geveer 30 K.M. ten westen van Salla. De Russen staan thans, nu hun offensief gebro ken is, nadat zij ernstig het kopstation Kemijarvi hadden bedreigd, voor een tegenaan val, die hen reeds vele mijlen heeft terugge dreven. I-Iet resultaat van den strijd is ech ter nog onzeker. De Russen verzamelen hun strijdkrachten en werpen, naar gemeld wordt, geïmproviseerde versterkingen op in een halfcirkelvormige opstelling, Beter ge voed en uitgerust dan de troepen, die aan andere fronten werden verslagen, zullen de Roode troepen waarschijnlijk een hardnek- kigen weerstand bieden en men denkt dat een nieuwe veldslag met onzekeren uitslag maar van vitaal belang ophanden kan zijn. Militaire kringen hier ramen, dat de Russen twee divisies hebben in den sector van Salla. Of schoon zij door hun terugtocht een belangrijk milt-air voordeel hebben verloren, hebben de Russen thans veel betere verbindingen met hun achterland en krijgen zij voedsel en wapens langs wegen, die zij zelf hebben aangelegd en die loopen tot aan den spoorweg naar Moermansk. Luchtaanvallen. Vrijdagmiddag was het van half drie tot tien minuten voor half vier luchtalarm te Helsinki. Er werd gemeld dat twee eskadrilles Russische bomvliegtuigen de stad uit noordelijke richting naderden. 'De toestellen vlogen bij helder weer op groote hoogte en veranderden hun koers toen het lucht doelgeschut in actie kwam. Er werden geen bommen uitgegooid. Van Finsche officieele zijde wordt gemeld, dat Hangö, Ekenas, Karls, Lohja en Hyvinge door de Russische vliegtuigen zijn gebombardeerd. Russische steunpunten genomen. Het gistermiddag om 12 uur uitgegeven leger- bericht luidt volgens Havas als volgt: Te Land: Op de Karelische landengte heeft zich niets nieuws voorgedaan. De vijand gaat voort versterkingen aan te leggen. Aan het ooste lijk front, ten noordoosten van het Ladoga- meer, hebben de Finnen eenige Russische steunpunten genomen. Tijdens de gevechten ver nielden zij vijf tanks en maakten zij vier mi trailleurs en vijf automatische geweren op de Russen buit. Verscheidene patrouilles van den vijand werden vernietigd. In de richting van Ilomantsi hebben de Finsche troepen een Sov jet-Russisch detachement, bestaande uit vijf officieren en vijfenveertig man gedecimeerd. In de richting van Kuhrno zijn eveneens twee Sovjet-Russische tanks vernield. In Lapland niets noeuws. Te Markijarvi zijn de gevech ten den geheelen dag voortgezet. Ter zee: In het oostelijk deel van dg Finsche Golf was de bedrijvigheid in de lucht van den vijand zeer levendig, gericht op zekere kustfor- ten. De batterijen van het Ladogameer hebben herhaalde malen hun aanvallen hervat op doelen te land, gelegen aan de noordelijke en noordoos telijke oevers van het meer. Van de andere zee fronten niets te melden. In de lucht: In het zuiden van Finland heeft de vijandelijke luchtmacht gisteren een zeker aantal districten in den archipel van Aabo, in het gebied van Hangö en in het dal van Kymmene gebombardeerd. In het noorden van Finland heeft de vijandelijke luchtmacht de gebieden van Nautsi en Kajani bestookt. In de zone der operaties telde men bijna 250 Sovjet-Russische vliegtuigen boven deKarelische landengte en voor het geheele land een totaal van 450 toe stellen. Volgens de Vrijdag ontvangen berich ten hebben de Russische bommen den dood ver oorzaakt van één persoon en verwondden zij vier personen, in het geheele land. In den loop van den dag hebben de Finnen drie Russische toestellen neergehaald. In de afgeloopen week hebben Zweedsche vrijwilligers met succes de vijandelijke troepen gebombardeerd. Het Russische legerberïcht. Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad deelt mede: „Op 19 Januari bedrijvig heid van verkenners in alle districten. In eenige sectoren botsingen tusschen klein eenheden. In het district Petrazavodsk heeft een verkennings- froep van ons in het gebied van Kitela een vij andelijke bataljon, dat 26 machinegeweren ter plaatse achterliet, vernietigd. Op de landengte Karellë botsingen tusschen vooruitgeschoven eenheden, waarbij de vijand, tal van dooden, en gewonden te betreuren heeft. In eenige streken heeft onze lucht verkennings vluchten gemaakt en militaire doelen gebom bardeerd". »OTHANDEL-DRUKKER'J SATH60-BEVERWUK (Adv. ingez. Med.) - V- -■%'k sk-kkk", SRI 2' - -v -■ ,:i - r* - - 'v: - V laSSF' B8| Dr. Max Euwe aan zet tijdens de groote simultaan séance welke Vrijdagavond met Paul Keres en verschillende andere schaakmeesters voor 300 militairen in Amersfoort werd gegeven. HEEREN MODEHUIS ZEEWE.G 78 IJ M U I D E N - OOST 2Cee(t de SCoed die 11 noekf (Adv. Ingez. Med.) Het Huis Assumburg", Assendelft DANSEN Zondag Nergens zoo fijn als in de ORKESTEN dancing van Cor Kleyn 's Middags en 's avonds vrij dansen (Adv. ingez. Med.) opnieuw tegen het bolsjewisme. Sociaal democraten versus de Sovjet Unie. „Bolsjewisme brengt het Oostersche despotisme met zich mee." De vroegere Zweedsche minister van buiten landsche zaken, Sandler, heeft het woord ge voerd op een bijeenkomst van de afdeeling Stockholm van de Zweedsche sociaal-democra tische partij, zoo meldt Havas uit Stockholm. Hij zeide dat de regeering van de Sovjet-Unie tot zes keer verklaard heeft dat zij niet in staat van oorlog was met Finland, doch sedert de overeen komst, welke de Sovjet Russische regeering heeft gesloten met de zoogenaamde regeering Kuusi- nen, is zij een ware verovering van Finland be gonnen. Br is thans geen sprake van het zich mees ter maken van bases voor de luchtmacht of de vloot, doch van een bolsjewiseeren van. het land in al zijn geledingen. De dag, waar op Kuuisinen de macht in Finland in han den zou krijgen, zou het Finsche volik in slavernij vervallen en zou het bolsjewisme de grenzen van Scandinavië1 naderen. Vervolgens nam de hoofdredacteur van het blad ,Social-Demokraten'Höglund, het woord. Hij zeide, dat de Finsch-Russische oorlog de meest beschamende van den laatsten tijd is. Het bolsjewiseeren van Finland zou de veroordeeling van een democratisch land beteekenen en het overleveren aan den staat van barbarij. In Rusland is niets overgebleven van den geest van de revolutie, het Bolsjewisme brengt het Oostersche despotisme mee. Het tsaristische regime van Bobrikof in Finland was een idylle vergeleken bij wat Finland te wachten staat bij een overwin ning van het Roode Leger. In Finland speelt zich een vreeselijk treurspel af. Spreker bewees met den tekst in de hand dat Stalin handelt in tegenspraak met Lenin, die iri 1901 heeft geschreven dat Rusland zoover in slavernij was gevallen dat het andere volken wilde onderwerpen. Stalin handelt ook in tegen spraak met Karl Marx, die heeft gezegd dat een volk dat andere volken onderdrukt, zelf niet vrij kan zijn. Het bolsjewisme, zoo zeide Höglund verder, zal tenslotte onder het gewicht van zijn eigen leugens ineenstorten. Sprekende over de uitwisseling van de nota's tusschen Zweden en de Sovjet Unie zeide Hög lund, dat de Sovjet Unie thans een volkomen moreele neutraliteit van Zweden kan eischen. De Russen leveren het bewijs van een buitenge wone naivieteit. Zij meenen dat een vrij Zweden zou kunnen bestaan naast een gebolsjewiseerd Finland, met Russische bases op de Aaland eilan den en Russische onderzeeërs in de Bothnische Golf. Spreker verzocht dringend Finland moreel, ma terieel, financieel en humanitair te helpen. Fin land heeft vrijwilligers noodig, zoowel strijders als arbeiders. Finland strijdt niet voor eigen zaak alleen, doch ook voor de Westersche beschaving. Zoowel Sandler als Höglund werden door da tfrwJj bezochte vergadering luide toegejuicht;,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1