Schipbreukelingei HE hadden ontzettend te lij dei lUt Frïcö-TnehJ: op ■&cu*JL, e&ti loaahjbvtoj wot JLvaiifobE Acht en veertig uur op een vlo op de Noordzee rondgedreven. Zeventien opvarenden omgekomen. (Adv. Mgez Med.) CONCERT „EUPHONIE". Uitstekend geslaagde uitvoering met mede werking der gezusters Hessels. Nu het symphonieorkest „Euphonie" onder leiding van zijn muzikalen leider Karei H. Kerk hof f eenige maanden van hard studeeren achter den rug heeft, heeft het ons weer eens verrast met een goed geslaagde uitvoering, die Zater dagavond in een vrij goed bezette Patronaatszaal gegeven werd. „Euphonie kwam wederom met een tingeerd programma voor den dag, dat er even eens qua uitvoering wezen mocht. Na het openingswoord van vorzitter F. Bras- slnga liet Kerkhoff de eerste maten van de zevende Londener symphonie (D-groot, nr. 104) van Joseph Haydn inzetten, waarvan het Adagio stralend van klank voorgedragen werd. Vooral de strijkers met aan het hoofd de eerste violen- groep, waren uitstekend van kleur; het laatste jaar heeft dit degister veal ean toon gewon nen. Het is Kerkhof wel toevertrouwd het boeiende klassieke werk nieuw leven in te gieten. Pakkend waren de dynamische scha keeringen. Het hout en het koper secondeerden de andere registers op een wijze, welke verried, dat er op gewerkt was en dat men de noten beheerschte: een eerste vereischte voor een goede uitvoe ring. Het koper, bezet door vertrouwde krach ten was van voornaam gehalte; de hobo was wel eens minder gellukkig (temperatuur), maar is in het symphonie-orkest nog „versch". Dat zal mettertijd wel beter worden; orkestroutine en toon zijn aanwezig; nu het gehoor nog. Met de levendigheid hem eigen, liet de dirigent de pittige 3-deelige Fransche suite van Grétry weergeven, een dankbare opdracht voor zijn muzikanten, die zich in stevig cakestver- band van deze aangename taak kweten, maar er meer van hadden kunnen maken. Jammer dat in het ragfijne menuetto de •blazers minder gelukkig stemden (fluit, hobo, trompet) en ongelijkheid]es van klarinet en fluit in hun samenspel niet voorkomen werden. Mot de ouverture Silvio Pellico schiep de componist Zerco ex werk. dat te weinig be kendheid geniet en dat toch zulke momenten van groote spanning en muzikale waarde be zit. Het orkest gaf een reproductie, die we gaarne nog eens zullen mogen hooren en waar in Kerkhoff de vele facetten dezer knappe par- titie duidelijk en met waar entrain belichtte, zoodat dit knappe werk een weloverwogen climax van het optreden van het orkest werd: dat zich hier weer eens deed kennen als een uitstekend arbeidend amateur-ensemble. Medewerking verleenden, wederom als aan het vorige concert, de gezusters Hendrica en Catha- rina Hessels, resp. als cello- en als zangsoliste (alt) Aan het vorige optreden dezer ras-artisten hebben we de meest aangename herinnerin gen en het stemt ons prettig, dat deze ook nu weer niet beschaamd werden. De zangeres ontpopte zich in haar Ah Ren dimi van Francesco Rossi als een alt, die gehoord mag worden. Een dergelijk volume en stemomvang hadden we niet bij haar gezocht: een fraai, warm getimbreerd geluid, dat in alle registers uitstekend klinkt en draagt. Van de celliste behoeven we eigenlijk niets te schrijven, want zij heeft haar reputatie reeds gevestigd. Het was wederom subliem en wij heb ben met de anderen genoten van haar boeiende vertolking van Haydn en Cassado, die mede door geraffineerde techniek en fraaien toon alles zins slaagden. Voor het artistieke duo was het een welverdiend succes, dat namens het orkest nog eens met fraaie bloemen onderstreept werd De heer P. Zalm speelde 2 gedeelten uit Mozart's derde hoornconcert, dat in het allegro zeker slaagde, de temperatuur in de koele zaal in aanmerking genomen. Maatvast, welbestu deerd met goeden klank, droeg de hoornist de prachtige Mozartpartituur voor. De strijkers (violen) namen het af en toe niet zoo nauw in het allegro; in de Romanze sloot daarentegen het samenspel beter en maakte het orkest een goede beurt. Euphonie" mag met voldoening op dit in vele opzichten zeer geslaagde concert terugzien. Een voornaam deel in het welslagen er van heeft het te danken aan de leiding van hem, die in deze gemeente reeds zoovelen hoogstaande uitvoerin gen geschonken heeft en waarin het orkest zulk een muzikalen dirigent heeft gevonden. Moge .Euphonie" Karei H. Kerkhoff nog lang als aan voerder behouden. W. TE VERWACHTEN TRAWLERS. Onderstaande trawlers bevonden zich Zondag avond tien uur nog op zee. Vertrokken Maandag 8 Januari: I. S. Groen ÜM. 130. Vertrokken Dinsdag 9 Jan. Caroline IJM. 26. Vertrokken Donderdag 11 Jan. Bergen IJM. 16. Vertrokken Vrijdag 12 Januari: Viking Bank IJM. 183. Vertrokken Vrijdag 19 Januari: Petten IJM. 49. Er waren hedenmorgen drie trawlers aan den afslag. n.l. de Knikker IJM. 4, Haarlem IJM. 9 en Adelante IJM. 19. Binnen liggen de Cornelis IJM 15, Utrecht IJM. 73, Gloria IJM. 37, Eveline IJM 115, Delft IJM 17, Dirkje RO 53, Uiver IJM. 384, Libra IJM. 98, Erin IJM 12, Maria van Hattem IJM 1, Gerberdina Johanna IJM. 38, Norma Maria IJm. 6, Protinus IJM. 85 en Prinses Beatrix IJM 117, in totaal 14 trawlers. LEZING VOOR „PRO REGE". In het Protestantsch Christelijk militair Tehuis in de Bloemstraat heeft de heer D. Vis ser, hoofd van de Marnixschool het tweede deel van zijn lezing, getiteld: „Mijn reis naar Rome" gehouden. In het bijzonder vestigde spreker in dit gedeelte de aandacht op de schoonheden van de oude steden Napels en Florence. Het ge sprokene werd met een keur van lichtbeelden geïllustreerd. De bijeenkomst werd geleid door den heer A. ten Broeke, voorzitter van de Burgervereeniging „Pro Rege" die zijn blijdschap over de groote belangstelling uitte. Aan het eind der vergade ring dankte de voorzitter den heer Visser voor zijn mooie causerie. HET 15-JARIG BESTAAN VAN D. C. IJ. Het bestuur van D. C. IJ. heeft besloten het 15- jarig bestaan in Februari zonder feestelijkhe den of jubileumwedstrijden te laten voorbij gaan. Wel wordt een gedenkboek uitgegeven, het geen, gezien de medewerkers, zeer interessant felooft te zullen worden. NED. CHRISTEN VROUWENBOND. Dezer dagen hield de afdeeling IJmuiden ln de bovenzaal van café „Kennemerland" een ver gadering, die door de leden, ondanks wind en sneeuw, goed bezocht was. Mevrouw Nauta, de presidente, opende op de gebruikelijke wijze. Voor de pauze werden enkele huishoudelijke zaken afgehandeld, na de pauze sprak mevr. A. KnoppersValkenier, presidente van dep Bond, over „De bereidheid waarin een Christenvrouw leeft". Juist in deze benarde tij den en in een ontwrichte maatschappij was dit een actueel onderwerp. Juist nu is het haar taak het verschil te laten zien tusschen „vreugde", een kostbaar goed., massief als goud, zooals spr. het noemde ei .vermaak", dat in tegenstelling met de blij moedige vreugde, slechts een verguldsel is. Daarom moeten de Christelijke beginselen als zout en zuurdeesem doorwerken in deze wereld en uitstralen in ons leven, ook in ons bonds- leven, betoogde spr. Wij moeten in bange dagen niet vreezen, want Christus triomfeert in de branding van ons leven. Na deze rede, welke met zeer veel aandacht gevolgd werd, dankte mevrouw Nauta de bonds presidente in hartelijke bewoordingen voor de zen avond en werd er met gebed gesloten. DE HEER E. WIJKER BENOEMD TOT O.K. PASTOOR TE KROMMENIE. Met ingang van 1 April 1940 is onze plaatsge noot, de weleerw. heer E. Wijker door den Oud- Katholieken Bisschop van Haarlem, Mgr. H. T. J. van Vlijmen, benoemd tot pastoor te Krommenie, welke gemeente sedert het emeritaat van pastoor B. J. Jans op 1 Juli 1931 zonder eigen pastoor is geweest. Sedertdien geschiedde de bediening door den pastoor te Zaandam. Deze benoeming valt samen met het gereed komen met de restauratie van het reeds zeer oude kerkgebouw, welke restauratie voor een groot deel geschiedde door de Vereeniging van Rijksmonumentenzorg. HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Dukel en Ligthart zijn van de partij. Het tournooi om het persoonlijk damkam pioenschap van Nederland zal begin Februari een aanvang nemen. Wat de deelnemers uit Haarlem en omstreken betreft, kunnen wij melden, dat voor IJmuiden meesters Dukel er Ligthart zullen deelnemen, terwijl over de toela ting van Suijk, die zich ter elfder ure nog heeft opgegeven, wordt beraadslaagd. Voor Haarlem zal deelnemen meester P. J. van Dartelen. WERKEN NOORDZEEKANAAL. Het onderhoud der werken van het Noordzee kanaal gedurende het jaar 1940 is opgedragen aan den heer J. v. d. Vlies te Sliedrecht ir massa voor f 98.400. VERGADERING O. K. BESTURENBOND. De Oud-Kath. Besturenbond hield een ver gadering in het O.K. Vereenigingsgebouw onder voorzitterschap van den heer A. A. van Pel. Besproken werd den bonten feestavond op 31 Januari a.s. in Thalia ten bate van het Oud- Kath. vereenigingsgebouw. welke avond be langeloos wordt aangeboden door de vereenigin- gen, aangesloten bij bovengenoemden bond. Medewerking verleenen de Oud-Kath. Zang- vereeniging „Crescendo" de vereeniging van Jonge Oud Katholieken „D. G. S." en haar „boys" met mondaccordeons, de tooneelamateurs onder leiding van den heer C. v. d. Plas, mej. R. Dekker te Egmond aan Zee, bekend uit de Eg- mondsche revu's, zal de leiding hebben bij een ballet en zelf eenige dansen uitvoeren. Een groot bal zal dezen feestavond besluiten. CONCERT „KUNST NA ARBEID". eigen inspiratie geschreven had. maar den werkelijken componist vermeld had. Hetzelfde kunnen we zeggen van „Het Wijn glas" van denzelfden componist, dat onder an deren titel en maker opgediend werd. Dat neemt niet weg, dat ze er bij het publiek grif ingingen; dat pleitte voor de levensliedjes, iets waar we trouwens niet aan behoefden te twijfelen. Een daverend applaus was zijn belooning en een aan moediging om op den ingeslagen weg van de conference voort tc gaan. De goeden in dit vak zijn maar al te zeldzaam en alle begin iS moei lijk. Na afloop van de uitvoering kon men door een dans den bloedsomloop weer in beweging bren gen. Voor een volgende maal wenschen we „Kunst na Arbeid" een warmere zaal toe. W. Zondagavond zag „Het Wapen van Velsen" de genoodigden en de muzikanten van de harmonie- vereenigïng „Kunst na Arbeid" tusschen zijn muren. Het waren er, gezien het wintertje, nog velen. De heer Van Schadewijk opende bij ont stentenis door ziekte van voorzitter Ebbeling met een kort maar krachtig speechje. Directeur Kley had zijn programma samen gesteld uit werken, die de aandacht van het pu bliek weten vast te houden en zoo werd de uit voering ervan met een welgemeend applaus be loond. Na Schubert's militaire marsch volgde de ouverture „De Neurenberger pop" van Adam, die mood op toon werd uitgevoerd, al kwam weer het oude verlangen bij ons op, n.l. wat meer nuanceering en dan wat minder forsch. Maar dan herinneren we weer het gezegde van den directeur, dat harmonie-muziek ook als har- monie-musiek moet klinken en bergen we ons verlangen maar weer op tot een volgende uit voering. Br werd vlot gelezen en juist gereageerd op de aanwijzingen van directeur Kleij. Zoo kon b.v. het welbekende menuet van Boccherini (was het geen arrangement van den leider, die reeds zooveel voor zijn corpsen geïnstrumenteerd heeft en dit zeer vakkundig deed) een wellui dende uitvoering krijgen. Goed klarinetwerk hoorden we in Czibulka's wals „Liefdesgedachten na het bal". Het corps was goed bezet en ook het hooge koper, de saxen en de lage registers produceerde een aanneme- lijken harmonieklank. De figuratie van de middenstem was niet altijd 18-karaats. Trou wens hier zaten nog zwakke plekken. De groote Troubadour-fantasie gaf gelegen heid aan de solisten van het corps, hun talenten te demonstreeren. De pistonnist blies zijn trekjes heel verdienstelijk; het hout was er vrij scherp in, al hebben we waardeering voor het werk van de soliste van dat egister. In het tutti-orchestre produceerde „Kust na Arbeid" een formidabel- forschen harmonieklank. De Miserere blies de trombonist keurig en het begeleidend orkest secondeerde zeer goed; het daarop aansluitend thema was beheerscht en zuiver met een juist aangebrachte decrescendo en rallentando. Na de pauze volgden Keler-Bela's Lustspiel- ouverture, een concertwals van den directeur „Een droom", een groote potpourri uit Rossini's opéra Tancred en de finale. Wat zullen de blazers het koud gehad hebben. Zij hebben zich echter kranig door hun opgave heengeslagen. Theo Donkerlo en zijn begeleider Theo Vogel zorgden voor een praatje en een liedje. Daar onder was het aardige liedje van Dirk Witte „Jopie", dat reeds een wicht van 25 jaar ge worden is, maar nog altijd even levendig doet zijn het gevoelige verlies dat onze kleinkunst ge leden heeft door het vroegtijdig heengaan van dezen kunstenaar. Daarom was het fijner geweest, als de con ferencier dit liedje niet op rekening van zijn BIJ HET OVERLIJDEN VAN DEN HEER SCHUIT Velen zullen hem missen. In aansluiting op het bericht in ons blad van j.l. Zaterdag betreffende het plotseling overlijden van den heer D. Schuit, in liet leven bedrijfs- chef van de Centrale van de N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, deelen wij nog het volgende mede. De overledene was 9 Februari 1883 te Hoorn geboren en studeerde na zijn gewone schoolop leiding aan de M.T.S. te Amsterdam. 1 Mei 1918 kwam de heer Schuit in dienst bij de firma Van Gelder Zonen, waar hij zich direct de belangrijke functie van chef over de afdee ling Centrale zag toegewezen. Voordien was hij werkzaam bij de Centrale grofsmederij te Leiden. Wat zijn werkzaamheden in dienst der Papier fabriek betreft, welke hij ruim 21 jaren heeft gediend kunnen we mededeelen, dat de heer Schuit een zeer belangrijk aandeel heeft gehad in de uitbreidingen van de Centrale. De geheele evolutie van deze afdeeling van lagen druk tot hoogen druk, de bouw van de Stork-ketels en de bouw van de Sulzer-höoge- drukketels, de grootste in Nederland, kwamen mede onder zijn leiding tot stand. Het lijdt geen twijfel, dat de Papierfabriek bij het verscheiden van dezen bekwamen chef veel aan hem zal missen. Dit is zeker niet minder het geval met zijn ondergeschikten, die een alleszins vtriendelijken en humanen chef, die voor zijn menschen op de bres stond en in stilte bij ziekte of leed veel goed deed, hebben moeten verliezen. Ook maatschappelijk heeft de heer Schuit veel van zijn krachten gegeven. Hij was sedert vele jaren president-kerkvoogd van de Ned. Herv. Kerk te Velsen, alsmede bestuurslid der afd. Velsen van de Ver. tot Bestrijding der Tubercu lose, terwijl hij ook enkele jaren voorzitter is ge weest'van de vereeniging „Papyrus". Het verscheiden van deze geziene figuur heeft op allen, die hem kenden, een diepen indruk ge maakt. De begrafenisplechtigheid zal plaatsvinden Dinsdag, 23 Januari a.s. des namiddags 3.15 uur op de begraafplaats. „DE RIDDER VAN DEN KOUSEBAND". In de Centrale Cantine aan den Stationsweg zal de Tooneelvereeniging „Concordia" Woensdagavond voor de militairen in de Positie IJmuiden opvoeren „De Ridder van den Kouse band", klucht in drie bedrijven van Henk Bak ker. De avond wordt aangeboden door het Districts voorlichtingsbureau „Velsen-Noord" van het Centrale Burgercomité voor O. en O. Medespelenden zijn de dames A. RobWeg man, C. BakkerJongejans, E. VisserBakker en M. Tromp en de heeren A. Wegman, C. Ree horst, F. Maenhout, F. Brakenhoff, C. C. J. Bakker, L. K. Boeree, G. v. d. Veldt en J. Jonge jans. Regie de heer L. W. Boeree SCHEEPVAARTBEWEGING. Naar de directie der papierfabriek ons mee deelt, zijn er na 1 Augustus voor de fabriek 9 zeeschepen met gasaarde aangekomen. Zoodoen de bedraagt het totaal der aangekomen zee schepen voor de fabriek niet 56, doch 65. "ET Noorsche vrachtschip „Balzac" heeft te Amsterdam vier leden varu bemanning van het Zweedsche stoomschip „Flandria" aangebrac- welk schip op de Noordzee op twee mijnen is geloopen en in enke oogenblikken is gezonken. De ellende, welke de vier schipbreukelingen hei ben doorstaan, is zóó groot geweest, dat het bijna onbegrijpelijk is, dat nu nog in leven zijn. Na eerst in het ijskoude water te zijn terecht gekorrif hebben zij acht en veertig uur lang op een vlot rondgedobberd, acht en veer uur lang in ontzettende koude, storm, sneeuwjacht, hagel Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. DINSDAG: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen, 10.20 Parijs, 10.50 Keulen, 11.20 Parijs, 12.05 Diversen, 12.20 Parijs, 1.20 Brus sel Ned.. 2.20 Nationaal programma, 2.35 Keulen, 3.05 Parijs, 4.50 London Reg., 5.20 Brussel Ned., 7.05 Brussel Fr., 7.20 Brussel Ned., 7.50 Keulen, 8.20 Brussel Fr., 9.05 Keulen, 9.20 Brussel Fr., 10.50 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen, 10.35 London Reg., 4.20 Keulen, 5.20 Brussel Fr., 5.50 Keulen, 6.20 Nationaal programma, 6.45 London Reg., 7.00 Nationaal programma. Lijn V: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen, 11.05 London Reg., 1.20 Brussel Ned., 2.15 London Reg., 4.20 Keulen, 4.40 London Reg., 5.20 Brussel Ned., 5.50 Keulen, 6.20 London Reg., 7.40 Diversen, 7.50 Nationaal programma, 9.20 Brussel Fr., 10.50 Keu len. SANTPOORT FEESTAVOND HARDDRAVERIJ-VEREENIGING. Zondagavond had in „Zomerlust" te Santpoort de tweede feestelijke bijeenkomst van de leden en hun dames van de harddraverij-vereeni ging „Santpoort en Omstreken" plaats. Nadat de voorzitter der vereeniging, de heer Tammes, de aanwezigen welkom had geheeten, wees hij er op, dat in het achter ons liggende kortebaan-seizoen ook de draafsport natuurlijk den terugslag van de tijdsomstandigheden had ondervonden, immers, juist toen nog tal van in teressante courses verreden zouden worden, kwam de mobilisatie. ..Santpoort en Omstreken" zelf echter had een goed jaar achter den rug. De mede door de ver eeniging verzorgde ringrijderij van dit jaar be hoorde tot één van de best geslaagden. En ook over de draverij aan den Hagelingerweg valt veel goeds te vertellen. De nieuwe baan vol deed in alle opzichten en ook de publieke belang stelling viel zeer mee. Verder memoreerde spreker nog het succes van de feestweek, die weer een ordelijk verloop had gehad en den groei der vereeniging. Tenslotte wees hij er op, dat de vereeniging het volgend jaar haar eerste lustrum hoopte te her denken. Hij verwachtte, dat dit voor de leden een aansporing zou zijn om het ledental nog meer op te voeren. Hierna was het woord aan het trio Johpny Rovo, humorist-conférencier, Wies Koolhoven, soubrette en Huib van Meurs, imitator. Door de vlotte conférence en het overige gebodene zat de juiste stemming er al spoedig in en die bleef er in tot het einde. Er was bal na. DE vier overlevenden van deze scheeps ramp zijn de lichtmatrozen Wantzel Johansson en Bengt Wallman, de Russische stoker Iwan P. Wlason en de timmerman Oskar Berntson. De timmerman Oskar Bernston deed in ge broken Engelsch en Duitsch een eenvoudig en sober relaas, dat de verschrikkingen, die deze mensehen hebben doorleefd, des te ster ker deed gevoelen. Meer dan eens moest hij zijn verhaal onderbreken, omdat de aandoe ning hem te machtig werd. De „Flandria" van de „Svenska Lloyd" was onge veer 1200 ton groot en stond onder bevel van ka pitein Albert Rönne. Het schip had een lading steen en papier in en was verleden week van Go- tenburg naar Amsterdam vertrokken met 21 man aan boord. Alles ging goed tot den nacht van Donderdag op Vrijdag. Het was tegen twaalf uur, we waren naar schatting 150 mijl van IJmuiden, ik zou vertelde de timmerman juist naar de brug gaan om gedurende de hondenwacht als roerganger dienst te doen. Ik ging nog even naar beneden om wat uit het volkslogies te halen. „Net was ik weer boven", zoo vertelde de timmerman verder, „toen zich een vreeselij- ke ontploffing voordeed. Ik kan onmogelijk precies beschrijven wat er toen gebeurde. Het geheele middenschip, de brug, het dek huis, de schoorsteen, alles was verdwenen. Een paar seconden later daverde een tweede ontploffing. De lichten waren uit, het schip zonk zeer snel. Ik werd in het water ge slingerd of dat nu bij de eerste of bij de tweede ontploffing gebeurde, zou ik niet kun nen zeggen ik zwom even en belandde toen MUZIEKAVOND Evenals reeds een paar jaar het geval is geweest, zullen blinden van de inrichting aan de Plantage Middenlaan te Amsterdam Dinsdag a.s. wederom een muziekavond komen verzorgen in de kapel van de Ned. Herv. Evangelisatie aan den Pastorieweg. In de pauze zullen de aanwezigen door films ken nis kunnen maken met den arbeid der blinden. WIJK AAN ZEE MILITAIR TEHUIS In de afgeloopen week kwamen de volgende gif ten binnen: Mevr. A. W.-IJ. f 19, van een onbekende f 1, N. N. f 2.50, totaal f 13.50. Vorige verantwoor ding 1940 f 33.50. Totaal f 47.—. Van den heer J. B. Sch. kwam een zending boe ken, van den heer en mevr. M. L.-Sch. een zending bodken. Laat ieder naar mate zijner (harer) krachten een steentje bijdragen tot instandhouding en exploitatie van het Militair Tehuis Laten wij vooral door het ijsvermaak onze vrien den en wachters aan de kust niet vergeten. Men wordt vriendelijk verzocht boeken, tijdschrif ten, spelen e. a. gaarne te doen bezox-gen aan het adres Militair Tehuis, Vooi-straat 11 te Wijk aan Zee. MARKT ALKMAAR. 20 Januari 1940. Aanvoer 302 stuks boter van Vi K.G. Groothandel: 82y285; kleinhandel: 87'/*90. Handel goed. 6775 kippeneiei*en 44V2. Geen eendeieren. Han del matig. AGENDA VOOR BEVERWIJK MAANDAG 22 JANUARI Luxor Theater, Breestraat: „Second Fiddle" en „Ultimatum", 8 uur. DINSDAG 23 JANUARI Luxor Theater, Breestraat: „Second Fiddle" èp .Ultimatum", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: MAANDAG 22 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Het Nederlandsch Tooneel met „Mrs. Warren's Bedrijf", 8.15 uur. Frans Hals Theater: „De Kat en de Kanarie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Goodbye Mr. Chips", 2.30, 7 en 1.15 uur. Cinema Palace: Jesse James „De wreker", 2 en 1.15 uur. Rembrandt Theater: Gloria Jean in „Pip met va- cantie", 2.30, 7 en 9al5 uur. Movias Theater: Charlie Chaplin in „De Winkel chef", 2.30 en verder van 7.15 uur af. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van —9 uur. DINSDAG 23 JANUARI Gemeentelijke Concertzaal: de H. O. V. met „Sam son et Dalila", 8.15 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Pianorecital Mo nique Haass voor de vereeniging „Voor de Kunst", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen: 's middags en 's avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopeno behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. bij een van de twee reddingvlottcn. We h: den er twee aan boord, een op het ach,' schip en een op het voorschip. Het vlot; het voordek was door de tweede ontplof aan de achterzijde van het schip terecht komen. Ik wist op één van de twee vlotte:' klimmen en met mij nog drie andere rt nen, een stoker en twee lichtmatrozen". „Ik hoorde nog roepen.de timmeram loor even zijn zelfbeheersching, de onto werd hem een oogenblik te machtig. „Ik zal die schreeuw om hulp nooit ver. maar we konden niets doen". Van het'j was niets meer te zien, het was pikdonkere waren doornat. Gelukkig waren onze reddinj! ten goed uitgerust ze waren voorzien vatl waren, oliegoed en electrische lantaarns. Da ons behoud worden de wind was tat, krachtig N.O en er stond nogal deining. Wti beerden ons zoo goed mogelijk warm te hc De stoker had niet veel kleeren aan en Ifl er het slechtst aan toe. Ik kan u niet beschrijven wat we uitgt, hebben. We waren in een betrekkelijk c scheepvaartroute en we meenden ieder oog( de lichten van een schip te zullen zien, de nacht ging voorbij en we hadden geen; „vuurtje" gezien. Het werd dag. In de verte zagen we twee,; maal een schip. We riepen, we zwaaiden meii renhet hielp niet, ze zagen ons niet. „Vliegtuig o\ Hoog over onze hoofden kruiste een vlieg ne, weer déden we wat we konden. Weer hie, niet. de machine was te hoog. Weer viel de ternis in. We waren onbeschrijfelijk koud c en we hadden een erge dorst, want er wa- water op het vlot. Een enkelen keer zagen licht dat ons ver weg passeerde. Toen kwaaie vuren van het Noorsche schip in zicht. We zc den met de lantaarn. Bijna moesten we de. weer laten varen, het schip was ons al bijm passeerd op een flinken afstand toen het pi ling van koei-s veranderde. We waren gezk; het draaide bij Een oogenblik zweeg de timmerman, hij weer aan dat moment, toen de „Balzac" koe: te naar het vlot met hem en zijn drie verklei kameraden „We waren al gauw aan boord, ofschoon i langszij komen heel wat zeemanschap eischtel den kapitein. We zijn op het Noorsche schip prachtig zorgd en heel gelukkig dat we veilig in Amste zijn aangekomen, wanneer er niets gebeurd zou nu op deze plaats de „Flandria" gemeerd ben gelegen de „Flandria", met kapitein R: een beste baas", besloot de timmerman verhaal. De kapitein van de „Balzac", Aage Wilhek heeft nog verteld, dat het alleen aan het scherpe wacht houden van den tweeden s: man te danken is, dat de mannen zijn opgei Deze stuurman zag in den nacht van Zaterd; Zondag, ongeveer honderd mijl Noordwest IJmuiden lichtsignalen aan stuurboord. Eerst dacht hij met een onderzeeër te doen hebben. Hij liet den kapitein roepen, die lil hut was.... Na eenige aarzeling kwamenH mannen tot de conclusie, dat sehipbreukeit hulp noodig haddenMen wendde het schil stoomde in de richting van de lichtsignaleil heel wat gemanoeuvreer had men het grootej aan leizijde. De loodstrap ging uit en een paar: nuten later stonden vier druipnatte en verklei' de mannen aan dek. Zij hadden nog krach: noeg gehad om zelf naar boven te klauteren le^n een man, die later een stoker van de Ji dria" bleek te zijn, moest geholpen worden,.. Men had geen dokter aan boord, zag men dat geen van de mannen Warmte, drank en voedsel was alle: dig hadden en daar heeft men het i ontbreken. Aardappelprijzen wederom verhoogd. De vereeniging ter behartiging van den derlandschen aardappelhandel te 's-Graveni deelt mede. dat, tengevolge van de langdurig strenge vorst en de daardoor ontstane te portmoeilykheden en hoogere kosten, de pr$ consumptie-aardappelen in de steden, die: ingang van Woensdag 17 Januari was' hoogd met 50 cent per 100 K.G. met in| van heden wederom, met 50 cent per lOO' is verhoogd. Engelsche vliegtuigen boven land De regeeringspersdienst meldt: Vrijdag zijn opnieuw op groote hoogte vree- vliegtuigen over het Noord-Oostelijk deel var- land gevlogen. Daar enkele aanwijzingen vermoeden dat het Britsche vliegtuigen warer te Londen opnieuw om opheldering gevraagi Breien voor de weermacht. Aan de Nederlandsche breisters wordt nie^ deeld, dat zij, die nog aan blauwe bivakni^ voor de Marine bezig zijn, deze zoo spoedig^ lijk kunnen inzenden bij den commandant j Marine te Nieuwediep. Men wordt echter zocht niet nog aan nieuwe blauwe bivakiw'' te beginnen, wel worden nog blauwe polsm» en dassen gevraagd. Voor de Landmacht worden groene bivak& sen, dassen, polsmoffen en wanten bij allf comités en in kamer 6 van het Haagsche huis, met het oog op de strenge koude, zo0$ dig mogelijk ingewacht.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2