IJmuider Courant ten Urn Sxwiet-bamtneti op Junsche ziekenhuizen (Roode 'Jituis. Ceen verlof DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMIJ1DFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Winston Churchill. In schuilkelder van hospitaal 19 dooden. aaac ftef Jiasche Britsche vloot lijdt nieuw verlies. De gevallen fon in vreemden krijgsdienst te treden. ^^JAARCANC NO 71 Ullgave Lourens Coster, Maatschappij voot Courarl-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr, Houtstraar 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau - Kruidt» Courant: Kertnemerlaan 42, Uitluiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos j opgenomen In de Kennemer Courant. Directiei P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 24 JANUARI 1940 Abonnementen pet week 0.12J4, p&t maand /0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. ne Engelsche minister van Marine, Winston 1 „rcbill. is in een radio-redevoering aan het 'itoakken geweest over de Kleine neutralen op I n wijze- die in die landen algemeene verbazing P ergernis gewekt heeft. In dit blad hebt u feandag die rede kunnen lezen. Churchill sprak de groep kleine, maar oude historische anden, gelegen in het Noorden of de andere iroep zich bezorgd voelende volken op den Bal- tan en in het Donaubekken". Hij duidde er een Santal nog eens bij name aan, o.a. Nederland, jlelgië, Zwitserland en de Scandinavische lan- len. En hij zeide: Maar wat zou er gebeuren, indien al deze neutrale landen, die ik opnoemde en eenige I andere die ik niet opnoemde, in een spon- taan gebaar hun plicht zouden doen over- f eenkomstig het Volkenbondshandvest en - zich aaneen zouden sluiten met het Britsche Fransche rijk tegen de agressie en tegen het kwaad? Op het oogenblik is hun toe stand betreurenswaardig en deze zal nog erger worden. Zij buigen nederig en vrees achtig voor het Duitsche geweld-dreigement, zich troostende met de gedachte, dat Enge land en Frankrijk den oorlog zullen winnen, dat zij alle wetten en overeenkomsten strikt naleven en dat inbreuken alleen van Duit sche zijde verwacht kunnen worden. Alle hopen dat de storm zal voorbijtrekken voor dat hét hun beurt is verslonden te worden. Maar ik vrees, dat de storm niet zal voorbij trekken. Hij zal steeds luider en steeds verder woe- I ^en. Hij zal zich uitbreiden naar het Zui- £ien' hij zal zich uitbreiden naar het Noor den'. Er bestaat geen kans op een spoedig einde, behalve door een gezamenlijke actie, en indien ooit Engeland en Frankrijk den strijd moede zouden worden en een schan delijken vrede zouden sluiten, zal er voor de kleine landen van Europa, met hun scheep- I vaart en hun bezittingen niets anders over- blijven dan verdeeld te worden tusschen de tegenovergestelde doch gelijkstaande bar- baarschheden van nationaal-socialisme en bolsjewisme". De insinuatie „als zij hun plicht zouden doen eigens het Volkenbondshandvest" is er volko- nen naast. Men behoeft de treurige geschiedenis isn de Volkenbonds-mislukkingen niet te gaan iphalen om te kunnen zeggen dat het een vol- tomen onrechtvaardigheid is, daarvan den klei- ïen staten nu de schuld te gaan geven. Wij her- nneren ons den loop van zaken allen zeer goed. Dok den Abessinischen oorlog en de ineenstor ting van het stelsel van collectieve veiligheid. Het is den kleinen staten eenvoudig onmogelijk jemaakt zich langer te verplichten tot naleving an een stelsel, op welks toepassing door de jroote zij niet konden rekenen. Zij hebben dat jok tijdig doen weten, lang voor deze oorlog legon. Nu zouden zij zich. volgens Churchill, bij Enge- and en Frankrijk moeten verbinden om Duitsch- and te bestrijden. En de Britsche minister van farine veroorlooft zich, enkele dagen nadat zijn jremier, Chamberlain, in het Lagerhuis hulde ieeft gebracht aan de wijze waarop met name tederland en België hun neutraliteit nakomen, ien te gaan hoonen en van lafheid te betichten. {Kennelijk voelt deze minister, ook blijkens zijn rerdere uitlatingen, voor een uitbreiding van de Itrijdterreinen, voor nieuwe „bewegingsfronten" yaarop dan de kleine staten het voorrecht zou- len hebben, de slagen te mogen opvangen. Als lit zijn opvatting is van het zoo vaak te bende ge dachte motief „bescherming der kleine naties", jan begrijpt hij blijkbaar niets van de stemming Hider de kleine volken. Wij zijn niet vergeten hoe Ie kleine volken in den vorigen oorlog onder den |oet geloopen werden. Wij hebben opnieuw ge ilen hoe in dezen tijd kleine volken onder den roet geloopen zijn, al gebeurde dat dan niet door Engeland en Frankrijk. Maar die landen hielpen sen militair niet. En wij zien thans het kleine Mand zich als een wanhopige verdedigen en begrijpen allen wat het droevige eindie tenslotte toch zal moeten zijn, tenzij een wonder gebeurt of het Russische régime ineenstort. Wij zitten als kleine volken middenin een dol geworden wereld en wenschen niets liever dan een vrede-door- overleg tusschen de strijdende grootmachten. Wij Zijn bereid om alles te doen wat in ons vermogen is om die te bevorderen. Onze staatshoofden heb ben dat reeds bewezen door hun daden. Tot dus ver is dat helaas niet geslaagd. In afwachting vertrouwen wij op onszelf. Wij zullen ons tegen een aanvaller verweren, en dat is ons program. En de bedreiging, die in den toestand schuilt Voor onze bevolking, voor onze vróuwen en kin deren, is grooter dan die welke de Engelsche bur gerbevolking boven het hoofd hangt. Want een invasie in Engeland is onmogelijk. De positie van de kleine neutrale volken is bit ter, tergend, moeilijk te dragen. Zij bezorgt hun geweldige economische verliezen, houdt hen in i Voortdurende zorg en spanning, tergt hen met. jf^ooze moeilijkheden. Ook komt zij hun op ver- hf Van menschenlevens te staan. Maar zij heb ben dezen oorlog niet gewild. En zij zijn niet ge iend in de besprekingen en onderhandelingen die er aan voorafgingen. Is dat soms „Volken- I bondsch"? Thans blijkt, dat men in Engeland meit de rede van den minister van Marine nogal in zijn b^ag zit. Men noemt dit fraaie betoog nu „een praatje bij den haard", gericht tot het Engel sche volk alleen en geen officieele uiting van de peening der regeering, maar een persoonlijk woprd van minister Churchill. Nu, dat noteeren we dan. Het zou evenwel nuttig zijn als de eerst- °gende officiëele woordvoerder der Engelsche egeering het tegensprak. Het zou niet vreemd als de kleine neutrale staten dit verwacht en. In tusschen. heeft mr Churchill, blijkens de 1 tingen van een deel der Engelsche pers. bij niassa al het succes behaald, dat met een nzhdige wijze van voorstellen, gericht tegen Een aardig panorama van Beverwijk onder de sneeuw. In het midden de hooge koepel van de St. Agatha-kerk. anderen, voor een ervaren volksredenaar altijd te behalen is, Wat zijn naargeestige voorspellingen .be treftlaat u daar door niet verschrikken. Hoe de toekomst zal zijn weet minister Churchill evenmin met zekerheid te zeggen als anderen. Hij heeft zich weeir eens onberaden versproken. Hij is nu vijfenzestig jaar oud en toch houdt hij een dergelijke rede. R. P. De Haarlemsche financiën. In de Memorie van Antwoord op het afdelings verslag over de begrooting voor 1940 schrijven B. en W. van Haarlem, dat het college wel verheugd is over het feit. dat de begrooting voor 1940 begon nen kon worden met een kleiner nadeelig saldo dan de begrootingen voor 1939 en 1938 maar dat komt omdat over 1938 meer door het rijk is bijgepast dan over 1937 en 1936. B. en W. kunnen volstrekt niet inzien dat het on juist zou zijn, om, wanneer blijkt dat ondanks alle tot het bereiken van het tegendeel strekkende po gingen, het geraamde tekort over 1940 wederom f 120.600.grooter is dan het geraamd tekort over 1939, eenige onvermijdelijke nieuwe, respectieve lijk hoogere uitgaven aan te wijzen, die op zichzelf reeds een verklaring voor dit grooter tekort geven. Haarlem heeft steeds tijdig gestreefd naar uiter ste zuinigheid. Dat de raad en het college van B. en W. er niet in geslaagd zijn een financieel evenwicht te berei ken is niet onverklaarbaar. „Ook wij kunnen zoo merken B. en W. op somwijlen niet den indruk van ons afzetten,., dat dit besef bij hooger autoriteit minder levendig is dan bij ons, al mag hierbij niet wonden vergeten, dat bedoelde hoogere instanties hunnerzijds voor de uitermate zware taak zijn gesteld, hetgeen wij ook zien als de lijn door de bezuinigingsinstanties gevolgd, om de financieele belangen van het geheel te verzoenen met die van de plaatselijke gemeene- besten; dat hierbij, althans naar ons inzicht, wel eens fouten worden gemaakt, is begrijpelijk, al blijft het te betreuren Onder die maatregelen, welke wij minder juist achten, rangschikken wij ook de verlaging der subsidie voor Haarlem's Bloei. Zagen wij een redelijke mogelijkheid tot het sla gen van pogingen om die subsidie te verhoogen, gaarne zouden wij dergelijke pogingen steunen; de mogelijkheid zien wij echter niet. B. en W. geven er de voorkeur aan af te wachten of de veranderde samenstelling der Rijksregeering wijziging zal brengen in het optreden der commis sie van overleg, dan hieromtrent een verwachting uit te spreken, die slechts op vage vermoedens in stede van op concrete feiten zou kunnen zijn ge baseerd. Het bedrag, waarmede Haarlem van de nood lijdendheid verwijderd is, beloopt blijkens de ontwerp-begrooting f 80.679.42. In de nota van wijzigingen zal dit bedrag nog eenigszins wor den gereduceerd. Wefsonlwerp in voorbereiding Op schriftelijke vragen van het lid der Eerste Kamer, de heer Van Emb- den betreffende het verleenen van steun aan Finland, heeft minister De Geer geantwoord, dat een wets ontwerp, waarbij wordt voorgesteld een bedrag van 100.000.— uit 's lands kas door bemiddeling van het Neder- landsche Roode Kruis ter beschikking te stellen van het Finsche Roode Kruis in voorbereiding is. Tlieuive Russische aanvallen afgeslagen. HELSINKI, 24 Januari. (Havas) De Russische vliegtuigen, die Finsche steden hebben gebom bardeerd, hebben te Hyaynsalmi een ziekenhuis getroffen: twee dokters en negen broeders zijn gedood. Te Nurmis is een vliegtuigbom van 100 kg. terecht gekomen in den schuilkelder van het garnizoenshospitaal. Negentien personen wer den gedood, o.a. een dirigeerend arts en ver scheiden zieken. Tal van zieken werden zeer ernstig gewond. Er zijn in het geheel wel 400 bommen boven tien plaatsen uitgegooid. Een tiental gebouwen werd verwoest. Negen Russi sche vliegtuigen zijn neergehaald. H&t offensief der Russen ten noorden en ten noordoosten van het Ladogameer is mis lukt na een Finscheii tegenaanval, ondanks den steun, die de Russische luchtmacht en ar tillerie aan de troepen heeft verleend, In de beide. laatste dagen hebben de Rus sen in dézen sector bij Killaanjoki 1000 man verloren en evenveel in de buurt van Aitta- joki tusschen Summa en Merkajarvi aan het front in Kaïrelië. Een Russisch bataljon ging er tot den aanval over in de hoop de Finnen te verrassen, doch kon slechts tot op een paar honderd meter van de Finsche linies na deren, waar het vernietigd werd De Finsche troepen hebben een groot aantal stukken ge schut van de luchtafweer buit gemaakt. Men verwacht in den sector van het- Ladoga meer een belangrijke ontwikkeling in de operaties. Aan het front van Salla is geen wijziging in den toestand gekomen. De Russen blijven er in versterkte stellingen gekantonneerd. Het Finsche legerbericht van Dinsdag luidt vol gens Havas: Te land: Op de landengte van Karelië op som mige punten artilleriebedrij vigheid. Tusschen Summa en Nuolaajarvi hebben de Finsche troepen een Russische verkennin-gsafdeeling teruggedre- Reuter meldt uit Londen dat de Britsche torpe dojager „Exmouth" tot zinken is gebracht. Men vreest dat alle opvarenden om het leven gekomen zijn. Er waren 175 man aan boord. De „Exmouth" was een flottieljeleider van 1475 ton, die in Portsmouth was gebouwd. Het schip had 330.000 pond sterling gekost en was in 1935 in dienst genomen. Het was bewapend met vijf 4.5 duims kanonnen en zes kleinere stukken geschut, benevens acht 21 duims torpedolanceerbuizen. De „Exmouth" is de vijfde Britsche torpedojager, die sedert het begin van den oorlog verloren is gegaan Het is echter de eerste, die met man en muis is gezonken. In een officieel communiqué deelt de Britsche admiraliteit mede: „De secretaris der Admiraliteit betreurt te moe ten mededeelen, dat Zr. M's torpedojager „Exmouth", gezagvoerder R. S. Benson, tot zinken is gebracht door een mijn of torpedo. Men vreest, dat er geen overlevenden zijn. De naaste bloedver wanten zijn op de hoogte gebracht." (De ton in de Staatsloterij is ge vallen op no. 9617.) De ton is maar weer eens gevallen, Als altijd grijpt dit feit me aan, Ik kan welhaast de vuisten ballen, Dat ik weer niet heb meegedaan. 'k Had hem misschien toch niet gekregen, Dat 's waar, u zegt dat zeer gevat, Maar op dien gulden gulden regen, Heb 'k nu zelfs niet de kans gehad. Verdenk mij echter niet van mokken, Ik lach een bittren lach, en zwijg, Ik heb niet meegedaan aan 't gokken Dus heb 'k geen recht dat ik 'm krijg Hij is intusschen weer gevallen, Voor enklen is 't een vreugdedag, Maar voor zeer vele duizendtallen, Klinkt in zijn val een harde slag. Zoo'n ton die valt, valt licht in duigen, In twintig vaak, nog meer wellicht, Een rekensom kan overtuigen: Dan nog heeft elke duig gewicht. Hij is (zei ik het al?) gevallen, Die veel gezochte vette ton, En ik verklaar, dat 'k namens allen Het stel gelukwensch, dat hem won. Al zie ik niets van al die duiten. Toch ben ik niet teleurgesteld, 'k Heb ook geen niet, want 'k bleef er buiten 'k Ben er dus uit „met eigen geld". Al gaat die ton voor mij verloren, Er is nog ander lot per slot, Al was geen staatslot mij beschoren, Ik heb 't zoo kwaad niet met mijn lot. P. GASUS. ven. De Finsche troepen hebben Maandag vier tanks vernield. Ten noordoosten van het Ladogameer hebben de Finnen met succes alle aanvallen van den vijand afgeslagen en hem zware verliezen toege bracht. Zij ontnamen den Russen enkele steun punten en vernielden verscheidene tanks. De roode troepen hebben in de gevechten om Kal- Laanjoki in twee dagen tijdis meer dan duizend man verloren. Te Aittoojoki en in de richting van Ilomantsi krachtige activiteit der artillerie. Te Aittoojoki viel de vijand op verscheidene punten aan, doch zijn aanvallen werden afgeslagen. Niets nieuws in de overige sectoren. Ter zee: aan de kusten van de landengte van Karelië, evenals aan de kust van het Ladogameer en van die Finsche Golf activiteit van patrouilles op het ijs, De kustartillerie bombardeerde met succes doelen op het land. In de lucht: Maandag zijn Ivalo en Lapland en Sortavala ten noorden van het Ladogameer door de Russische luchtmacht gebombardeerd. Eenige andere plaatsen werden eveneens Aangevallen. Volgens tot .dusver ontvangen inlichtingen wer den twee burgers ernstig gewond. In de operatie- zone, voornamelijk op de landengte van Karelië, activiteit van vijandelijke jachtvliegtuigen. Ten noorden van het Ladogameer activiteit van Sov jet-Russische bombardementsvliegtuigen. De Finsche luchtstrijdkrachten hebben verken- nings- en bewakingsvluchten uitgevoerd en foto's genomen, die van nut waren bij het richten van ons geschutvuur. Volgens hier ontvangen inlich tingen werden zes Russische vliegtuigen neerge haald. Het waarschijnlijk verlies wordt gemeld van drie andere Russische toestellen, zonder dat dit tot dusver kon worden bevestigd." Na de publicatie van het legerbericht werd ver nomen, dat Dinsdag tegen 14.25 uur te Helsinki luchtalarm is gemaakt, dat om 15 uur eindigde. Er is geen enkel vliegtuig gezien of gehoord. De wolken hingen laag en het sneeuwde een weinig. Het communiqué van het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad luidt: „Op 2-3 Januari hadden er verkenningen plaats .in de richting van .Oekhta en Repola. Ook in de rich ting Petrozavodsk was er activiteit van eenige detachementen infanterie. In de landengte van Karelië trad de artillerie op en hadden verken ningen plaats. De Sovjet-luchtmacht leverde gevechten en hield verkenningsvluchten", Een Fin haalt zes vliegtuigen neer. De Finsche vlieger Jorma Sarvanto heeft, vol gens Havas in vier minuten tijd zes Russische vliegtuigen vernietigd. Hij was op het vliegveld toen een luchtaanval gemeld werd. Hij stapte in zijn toestel en viel een formatie van zeven vijandelijke vliegtuigen aan. Allereerst viel hij het op den linkervleugel vliegende Russische toestel aan, dat hij neerschoot, vervolgens haalde hij een toestel van den rechtervleugel neer en zoo vervolgens, tot zes van de zeven vliegtuigen buiten gevecht waren gesteld. Sarvanto bleef zeven minuten in de lucht. De eigenlijke strijd duurde slechts 4V2 minuut. Pamfletten te Leningrad verspreid. Het Finsche blad „Usi Suomi" verneemt uit Tallin, dat in den nacht van 21 Januari, de herdenking van den verjaardag van Lenin, te Leningrad pamfletten zijn verspreid, waarin stond, dat een einde moest komen aan den oorlog. De pamfletten sloten met woorden: „Leve het pacifisme van Lenin". De Gpoe heeft een onderzoek ingesteld en tal rijke verdachten gearresteerd. Verder wordt uit Tallin gemeld, dat iederen dag treinen met landbouwproducten uit Estland, Letland en Litauen naar Leningrad vertrekken. Dit was reeds het geval voor het uitbreken van de vijandelijkheden in Finland, doch nadien is deze uitvoer nog toegenomen. Eerst waren deze landbouwproducten bestemd voor de bevolking van Leningrad, doch thans gaan zij naar het Roode Leger in Finland. De Scandinavische vrijwilligers. United Press meldt dat generaal Ernst Under thans als commandant van het Scandinavische vrijwiligers corps is aangewezen. Hij is Dinsdag te Rovaniemi gearriveerd De Zweedsche en Noorsche vrijwilligers zijn hoofdzakelijk naar het noordfront gezonden. Waarnemers zijn over het algemeen de meening toegedaan dat de verdubbelde luchtactiviteit, die gedurende de laatste week valt op te merken, eenigszins verband houdt met het verschijnen van de Zweedsche vrijwillige vliegers aan het noordelijke front. Een van de doeleinden van de vele raids is zeker om de luchtbases te tref fen, waar de Zweden gestationneerd zijn. Volgens Zweedsche berichten zouden de Zweedsche vrijwilligers nog steeds met succes een luchtoorlog voeren tegen verscheiden Russisch* centra in het Petsamo-district. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana vertoefden Dinsdag eenigen tijd op de Gouwzee. De Prinses maakte bij deze gelegenheid in gezelschap van eenige hofdames een tochtje op de schaats Op een schriftelijke vraag van het lid der Tweede Kamer den heer van der Goes van Naters, betreffende het verleenen van verlof aan Nederlandsche vrijwilligers, zich in Finsclien krijgsdienst te begeven, heeft minister de Geer geantwoord, dat de re geering het in de bestaande tijdsomstan digheden ongewenscht acht te bevorderen, dat aan Nederlanders verlof wordt verleend in vreemden krijgsdienst te treden.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1