IJMUIDEN BEVERWIJK Geschiedenis van en van de Ned. Hei de kerk te Velsen v. Gemeente aldaar. n. wii moeten nog het een en ander vertellen van den schutspatroon der Velser kerk. Zooals be kend is, wordt iedere R.K. kerik toegewijd aan een heilige en moeten in de kerk eenige re- üquiën van den schutspatroon aanwezig zijn. De kerk te Velsen nu was toegewijd aan den H Engelmundus. Dat kan eerst later gebeurd zijn, want Engelmundus is eerst een tijd na zijn dood heilig verklaard en de kerk was door Wille- jjrord gesticht, van wien Engelmundus een tijd genoot was. In een boekje van Molanus 1) over „Geboorte dagen der heiligen van Nederland" wordt over Engelmundus meegedeeld, dat deze was een Brit. maar van Friesche afkomst. Hij behoorde tot de orde der Benedictijnen en zou door god delijke ingeving naar Holland gekomen zijn, ten tijde van Willebrord. Hij behoorde echter niet tot de twaalf apostelen, die door bisschop Egibertus in Ierland gevonden werden en waartoe Wille brord wel behoorde, benevens Adelbert be kend van de abdij te Egmond Werenfrid, Willebold en Marcellinus. In Holland gekomen heeft Engelmundus het woord der zaligheid aan „de barse en tomelooze Kennemaaren" gepredikt. Na veel arbeid de koorts gekregen hebbende, heeft hij zijne ziel in de handen van zijnen Schepper overgegeven en is te Velsen statelijk begraven, alwaar ook wa ter uit de aarde door zijn gebeden vanzelf op geweld- was. Men gelooft dat Baldericus, de vijftiende bisschop van Utrecht, zijn heilig lichaam met meer andere lichamen van heilige personen gevonden en daarmede zijn bisdom voortreffelijk opgeschikt heeft in 't jaar 977. Zijn geboortedag staat in de oude misboeken aangeteekend op den eersten Februari, maar hij is, zoo lang als het menschen heugen konden, altijd gevierd geweest in den zomer, op den 21sten Juni; wanneer zijn lichaam waarschijn lijk uit de aarde zal geheven zijn. Shit Engel mundus heeft nog bij onzen tijd 2) vele wonder werken te Velsen gedaan en wordt met baat aan geroepen tegen de tandpijn. Doch zijn hoofd, in. goud geslagen, is voor eenige jaren gestolen. Naderhand zijn zijne veaxlere neliquieën door de eerste aanhangers van de nieuwe gezindheid (de Hervorming) over den vloer van de kerk verstrooid, doch de koster heeft dezelve zorg vuldig opgeraapt en in veilige plaats gebracht. Thans worden ze te Haarlem bewaard, omdat meest alle huizen te Velsen, zoowel als de bal ken der kerk afgebroken zijn, hetwelk tendeele aan de strooperijen der vijanden, ten deele aan de noodzakelijkheid van 's konings soldaten (van den koning van Spanje) geweten moet worden". Wij vinden nog vermeld, dat in de abdij der Premonstreitheeren te Antwerpen een oud hand schrift werd bewaard, waarin eenige mirakelen stonden vermeld, die door de verdiensten van den H. Engelmundus waren geschied. Zij be troffen de genezing van een kind uit Gelderland met een gezwel aan den hals in 1370, van een man, die niet slikken kon in 1390 en van kind, lijdende aan etterloop. De roep, dat Engelmundus taiidpijn genas, bracht vele bedevaartgangers naar Velsen. Dezen verzamelden zich dan op een open veld, waarop een kapel stond, die aan den H. Engelmundus was gewijd. Behalve Molanus hebben ook andere Bollan disten, als Bucdinus, Hugo Menardus en Mabii- lon (3), bijzonderheden meegedeeld uit het leven van Engelmundus. Een der pastoors van Velsen, die Heer Milerd genoemd wordt en die in 1564 pastoor was, heeft een levensbeschrijving van den H. Engelmundus 'gegeven. Volgens Lindanus, ook een Bollandist en bis schop van Gent, zou Heer Milerd ook eenige wonderdaden verricht hebben op voorspraak van den H. Engelmundus. Van de oude Rooimsche kerk en de pastoors vinden wij verschillende dingen vermeld in boe ken en, oudië akten. De kérk zelf verwisselde nogal eens van bezit ter. Nadat Karei Martel de kerk aan de abdij van Epternach had geschonken, is zij gekomen aan dien bisschop van Utrecht. Natuurlijk ge noten de abt van Epternach zoowel als de bis schop van Utrecht voordeelen van dit bezit, want de kerk bezat vele landerijen. De wereldlijke heerschers bemoeiden zich echter ook met de kerk en gaven de gebouwen en eigendommen der kerk/Weg aan wien zij wilden. Zóo heeft Graaf Dirk III de kerk te Velsen in zijn tijd van de kerk te Utrecht afgenomen en aan den abt van Epternach geschonken. Er is een akte van 28 December 1063, waarbij de toenmalige bisschop van Utrecht verschillende kerkenl in Holland aan de abdij van Epternach afstaat, waarbij ook de kerk te Velsen. Daartoe zal de bisschop echter wel door graaf Dirk de derde gedwongen zijn, want het was in dien tijd meer oorlog dan vrede tusschen de Hollandsche graven en den bisschop van Utrecht. In 1064 kreeg de kerk van Utrecht de kerken weer te rug, waarbij ook de kerk van Velsen, van den Roomsch-koning Hendrik IV, dezelfde die den paus afzette en later den tocht naar Canossa maakte. Nadien is de Velser kerk nogmaals in het bezit der abdij van Epternach gekomen. In het Rijks archief te 's-Gravenhage berust een akte, waaruit blijkt, dat in 1156 de toenmalige abt van Epternach, Gerardus genaamd, eenige kerken in Holland, waaronder die te Velsen, aan graaf Floris III teruggaf. De abt kreeg er lande rijen op Schouwen voor terug. In het jaar 1326 werd in de kerk van Velsen een vicarie gesticht door Johannes van Tersijn, heer van Waterland. Een vicarie was een geeste lijke stichting, gevestigd op een bepaald altaar in de kerk én waarvoor de stichter landerijen of an dere eigendommen schonk, uit welker opbrengst een viearius of hulpkapelaan werd benoemd, die missen moest lezen aan het bedoelde altaar voor de zielerust van den stichter en diiens familiele den. De Persijns waren heeren van Waterland, het deel van Noord-Holland tusschen Amsterdam, Purmerenu, Edam en Monnikendam en woonden in Velsen, waar zij hun buitenplaats Waterland noemden. De vader van Johannes, heer Nicolaas van Persijn, was een zwager van Gerard van Vel sen, den moordenaar van Graaf Floris de Vijfde, maar deze stond niet aan den kant van zijn zus ter en zwager en kreeg het Huis te Velsen reeds in 1290 van Floris V. Desondanks werd na den moord op Floris V de burcht te Velsen grooten- deels vernield door het volk, waarschijnlijk omdat het volk het Huis te Velsen toch beschouwde als den burcht van heer Gerard. In 1358 gaf de toenmalige bisschop van Utrecht, Johannes van Arkel, aan Willem van Wezenmale en Catharina van Velsen, heer en vrouwe van waterland, vergunning, dat zij de renten en vruchten tot dotatie van de vicarie in de kerk te Velsen op andere landerijen mochten overbren gen. Uit de Bijdragen voor de geschiedenis van het bisdom Haarlem blijkt, dat de vicarie, door 1) Molanus behoorde tot de Bollandisten, Jezuïetenpaters, genoemd naar Johannes Bol- jandus (15961655), dié de levens der R.K. hei ligen beschreven ('2) Omstreeks 1600. (3) Mabillon was een Fransche Benedictijne" »ter en bekend geleerde. Johannes van Persijn gesticht, in 1376 door den toenmaligen bisschop van Utrecht, Arnoldus van Hoorn, werd overgebracht op het altaar van het H. Kruis in de kerk te Haarlem en wel op verzoek van de toenmalige patronen der vicarie, Guede van Haemstede, vrouwe van Bersen en Gijsbert van Nijenrode. In 1391 werd deze Gijsbert van Nijenrode -door Floris van Haemstede van Bergen beleend met het Huis te Velsen. Ondanks de overdracht in 1376 bleef de vi carie in de Velserkerk bestaan. Er is een akte van 3 Juli 1427, waarin Philips van Bourgon- dië de vicarie in de kerk te Velsen, in de kapel van Persijn, vacant geworden door den dood van Henrik van Nijenrode, overdraagt op Sij- ger van Steeland, klerk van het bisdom Doornik. Ondertusschen was op het St.-Andries-altaar in de kerk te Velsen een tweede vicarie gesticht, door wie is niet bekend, maar vermoedelijk door den priester Gerardus Hoflant, die voort durend viearius genoemd wordt in een akte van 31 October 1393, waarin uitspraak werd gedaan in een geschil tusschen Gerardus de Parcke, pastoor van de kerk te Velsen, en Simon Men- soosz., parichiaan aldaar en genoemden viearius Gerardus Hoflant. Hieruit blijikt, dat er een derde vicarie gesticht was en dat men nu in moeilijk heden zat en twee vicariën wilde vereenigen en de derde overbrengen naar Beverwijk. Het ge schil toch liep over het vereenigen van twee vicariën gevestigd op het St.-Andries altaar en het overbrengen van een derde vicarie, opge richt in de kerk te Velsen ter eere van de H. Maagd Maria en van alle heiligen, naar de kerk te Beverwijk. Scheidslieden waren de geestelij ken Mr. Ghiselbertus Soyerss en heer Johannes Theodoricuss van Haarlem, de uitspraak werd verleden voor Henricus Nicolai de Cule, geeste lijke van het bisdom Utrecht en openbaar kei zerlijk notaris. Later werden nog meer vicaries in de kerk te Velsen gesticht. Zoo zou na 1535 een vicarie gesticht zijn, waardoor zoovele processies naar Velsen ontstonden, dat, naar Allan in zijn ge schiedenis van Haarlem meedeelt, de tot deze vicarie behoorende goederen op last van de Staten werden verkocht. De Velser kerk bezat vele eigendommen, in hoofdzaak landerijen. Zeker zou het bezit der kerk vóór de hervorming veel grooter zijn geweest, ware er niet geweest de abdij v. Egmond waaraan vele huizen en landerijen werden geschonken, ook in Velsen. Reecis vóór het jaar 1000 schonken Graaf Arnulf en zijn gemalin Ludgard aan de abdij te Egmond drie hoeven te Velsen en Graaf Dirk II en zijn gemalin Hildegard zes hoeven te. Velsen. In de elfde eeuw schonken zekere Fretherard een halve hoeve te Velsen en zeke re- Gerbrant en Isbrant een vierde hoeve te Velsen aan de abdij van Egmond. Uit akten van 1334 en 1342 blijkt, dat de abdij van Egmond bezat twee stukken land, genaamd de Licht- kampen, in de Velserbroek en een stuk land, genaamd de Lauwerskamp in den Velserbroek. In. 1424 werd uitspraak gedaan in een geschil t-usschèn deh toenmailgen abt van Egniond en de'voorzaten van Velsen over een stuk land te Velsen; In 1426 verklaarde de schout van Vel sen, dat hij als dijkgraaf aan den abt Otto van Egmond' toegewezen had het land aan den dijk te Velsen, welke dijk de abt had laten maken. In 1433 had de bekrachtiging plaats van den erfpacht, door den abt van Egmond uitgege ven van landen, gelegen te Velsen. Dé' goederen van dié vicarie óp het St. Anddes-' altaójr werden door de Staten van Holland ver beurd verklaard; na de vernieling4 der' abdij van Egmond door Sonay in 1573 zijn de bezittingen, der abdij ook aan de domeinen gekomen. Toen de kerk te Velsen aan de Gereformeerden kwam, zal deze nog wel verschillende landerijen bezeten hebben. Nadien werd er land aan de kelk ge schonken en er werd ook land gekocht. Er is een aktè van 6 Januari 1609, waarbij Cornells Dircksz,. woonachtig op het Hofland en Gerrit Rutgersz. bekennen verkocht en overgedragen te hebben aan kerkmeesters te Velsen een stuk land, groot omtrent 1 morgen, genaamd de helft van Mastenbroek, ten westen van. den Buurweg, belast met 4 stuivers min een duit per jaar, die de pastorie van Velsen toekwamen. Volgens een akte van 25 November 1610 kocht de kerk toen van Simon Arisz., wonende op. den Hof geest, een stuk land van 1 morgen, eveneens genaamd de Mastenbroek, zoodat dit wel die andere helft zal zijn geweest. Uit de geschiedenis der buitenplaat sen Rooswijk en Westerwijk blijkt, dat eigenaars van die plaatsen stukken land kochten, ge naamd de Kerkekroft. Vermoedelijk heeft dat land aan de kerk behoord Hofdijk vertelt van de Velser kerk, dat het in gestorte koor later 'werd hersteld In 1806 kreeg die kerk een orgel, dat geschonken werd door den heer Jacobus Salomon van de Poll. In 1836 werd op begeerte van een zeer godsdienstige jon geling door diens vader een fraai bewerkte zil veren wijnkan ten dienste van het avondmaal aan de kerk geschonken. Hofdijk vertelt, dat de toren van de kerk 28 Meter hoog is en geheel uit tufsteen is opgetrokken, waaruit blijkt dat de toren van ouderen datum is dan de kerk zelf, die slechts nog hier en daar dezelfde steen soort vertoont. Dit bewijst tevens, dat de kerk in den loop der eeuwen belangrijke verbouwin gen heeft ondergaan. In den toren boven den ingang vindt, men nog een steen, waarop vol gens overlevering het beeld van den H. Engel mundus is uitgehouwen. Ook hier lezen we dat Engelmundus hier gestorven en begraven is, de schrijver vermeldt echter ook, dat volgens een andere lezing Engelmundus hier gemarteld zou zijn, terwijl de legende verder verhaalt, dat hij, op een ijzeren berrie in zee geworpen, door de zee weder werd teruggegeven. Het verhaal, volgens hetwelk de kogel waar mede Jacob van Heemskerk op 25 April 1607 voor Gibraltar werd gedood, in den toren van Velsen zou zijn opgehangen en door de Velsenaren ge bruikt werd om er mosterd mee te malen, wordt cloor Hofdijk een verdichtsel genoemd, omdat het door geen enkel bewijs gestaafd werd. Craandijk vermeldt, dat de torenspits van de kerk in 1887 bouwvallig was en dat deze toen gerestaureerd is door den architect D. E. L. van den Arend te Haarlem en van een nieuw leien dak voorzien. G. VOET. GEMEENTELIJKE VISSCHERIJSCHOOL. Geslaagd voor het diploma „Motordrijver ter Koopvaardij"; C. Emmelot. Geslaagd voor het diploma „Scheepswerktuig- kundige ter Koopvaardij (voorloopig diploma): K. Bosseher. Geslaagd voor de proef „Kaartpassen": J. de Groot, C. v. d. Leek, W. Glas, F. Bal, T. Groen, J. Vink, J. Gravemaker, Ai de Goede, R. C. Zegel, H. Vuil, P. Visser, J. Schaap, H. Plug, J. Glas, R. Groen, J. Blok, T. Broek, J. Prins, J. van Belzen, A. de Groot, A. Krab, J. Zwart. T Glas, H. Ouwehand. L. Plug, Ph. Zwaan, A Bron. D Koper, R Zwem mer, K. Blok, M. de. Boer, A. v. Pel, G. Plug, A. Blok, D. Peeters, Güdmündssón, C. Zwart, A. de Vinter, P. Zwart en J. Plokker, ARBEIDERS TOONEELVEREENIGING „PAL VU". „Vadertje Langbeen". Voor' haar tweede uitvoering in dit seizoen had de leiding van de Arbeiderstooneelvereeniging „Palvu" het bekende vroolijke spel „Vadertje Langbeen" gekozen naar het destijds veelgelezen boek van Jean Webster Daddy Longlegs. Jaap van der Pel bewerkte voor het Neder- landsche tooneel dit blijspel met zijn uitgebreide rolbezetting en met zijn veelheid aan jonge krachten. Deze jonge krachten kosten vele tooneelclubs evenzooveel hoofdbrekens, teneinde tot een be hoorlijk bezetten der vereischte dramatis per sonae te komen. Palvu is den laatsten tijd naarstig aan het zoeken naar deze voor iedere vereeniging zoo noodzakelijke aanvulling van gelederen en regisseur H. van Dokkum heeft er dezen Dins dagavond in het Thalia Theater heel wat op de' planken gehad. Er waren veel debutanten, de indeeling ver meldt daarenboven 18 personen, zoodat we mede wegens de plaatsruimte een individueele bespre king der figuren ditmaal maar achterwege wil len laten, daarbij een uitzondering makende voor een 3-tal hoofdpersonen: Judy de vondelinge, Vadertje Langbeen en mrs. Lippe-tt de direc trice. De laatste was in deze rol uitstekend en had met het uitbeelden van deze „tang" niet de minste moeite. Zoodoende kon een scène als die met het kwartet vondelingen een sterk ge speeld tafereeltje worden. Vadertje Langbeen had de jonkheid mede! tusschen de oude pruikebollenregenten, maar, j had als de rijke Daddy, meer distinctie kunnen hebben. (Waarom bijv. steeds met de handen in de zakken locrpen en het niet in acht nemen der beleefdheidsvormen in. gezelschap?) Wan neer hij op deze tekortkomingen meer acht geeft zal Palvu een zeer bruikbare kracht aan hem hebben. Onder de andere jongere leden van het ge zelschap waren trouwens velen waar Palvu nog plezier van zal kunnen hebben. Voor opgesteld, dat zij hun volle medewerking geven. Zoo een was bijv. vriendin Julia, die van haar rol iets zeer verdienstelijks wist te maken. Judy had zich veel moeite gegeven de hoofd figuur zooveel mogelijk te benaderen. Ze bleef het zachte inschikkelijke wezentje, dat vol adoratie is voor haar mysterieuzen beschermer Vadertje Langbeen. Ze kende haar tekst op haar duimpje; welk een voordele dit is, bleek meermalen tijdens den gang van het spel. Vooral in 3 was zij goed van toon en wist zij sfeer te geven. Laten de jongere dames uitgezonderd Julia en Sally er vooral om denken duidelijker te spre ken. Dit wordt zoo gauw verwaarloosd, dit mer ken we bij meer ensembles en het is voor het welslagen van een uitvoering toch zulk een voornaam ding. De ouderen waren goed verstaanbaar. Het tempo was nogal wisselend; nu eens heel vlot maar ook (door nu en dan een hiaat in de rolkennis) wat aarzelend. Een voile zaal heeft met belangstelling de avonturen van Judy de vondelinge en haar Vadertje Langbeen Jervis Pendleton gevolgd, in stemming doen blijken met het spel en daarvan aan het einde der bedrijven door spontaan applaus getuigd, zoodat de Palv ui-acteurs en actrices ongetwijfeld over deze uitvoering vol daan geweest zijn. Wij hebben het wat zoete lijk gespeeld gevonden (gramofoonscène in 2 bijv.) en van de zijde van de titelrol wat on- noodig gechargeerd in zijn antipathie jegens Jimimy c.s. Langzamerhand zijn we dit genre werken, -met hun groote dosis sentimentaliteit in dezen kring ontgroeid. Al was het dan een goede' gelegenheid de nieuwe jonge leden van Palvu eens te'starten. En daar is dë heer van Dokkum zeker in geslaagd. GEZELSCHAP ROMIJN VOOR O. EN O. In de garnizoenscantine Mahustraat trad gis teravond voor de militairen het Amster- damsche Cabaret-gezelschap Romïjn op. De zaal was meer dan vol en het cabaretgezelschap heeft een flink succes weten te oogsten. De mu ziek werd verzorgd door de Band 42 R. I. onder leiding van korporaal Fürrer. Het was een goed verzorgd non-stopprogramma en de heer Ro- mijn deed zich'ook nu weer kennen als een con ferencier die er vaart in weet te brengen. Jopie v. d. Tel, die voor het eerst in onze -ge meente als danseres optrad oogstte een welver diend applaus. Han Verne, bekend uit het gezelschap Scha kels, en Tilly van Vliet, met aan de piano Jo Beekman, hadden met. hun zang eveneens een groot succes. Na de pauze gaf de heer Romijh een telepatliie-séance. Dit was feitelijk de clou van den avond en officieren en manschappen verbaasden zich over hetgeen de heer Romijn op dit gebied presteert. Verschillende opdrachten van uiteenloopenden aard werden correct en vlot uitgevoerd. Het ge heel was een zeer goed geslaagde avond en wij twijfelen niet of de hier gelegerde manschappen zullen met verlangen uitzien naar een volgend optreden van het Amsterdamsch. Cabaretgezel schap. WIJK AAN ZEE DE JAARVERGADERING VAN V.V.V. Gisteravond hield V.V.V. haar jaarvergadering in café „De Zon" van den heer De Boer. Uit het jaarverslag bleek, dat in het bestuur geen verandering was gekomen. Aan de gemeentebe sturen van Beverwijk en Heemskerk was verzocht, het vervoer van tenten op Zondag te verbieden. Van de firma Van Gelder en Zonen werd toestem ming verkregen, kaarten uit te reiken voor Tussen- wijk. Tevens werd het gemeentebestuur verzocht banken te plaatsen langs de wegen en bij Depen dance, terwijl een betere verlichting van den strandweg niet werd verkregen. Ook gelukt 't niet de autobusregeling in den officieelen reisgids der spoorwegen te plaatsen. Het opnieuw uitgeven van een badkrant stuitte op financieele moeilijkheden. De directie, der. P.W.N. stond ook wandelkaarten toe. De afzanding der duinen werd onder de aan dacht van B. en W. gebracht. Het ledenaantal liep terug van 214 naar 208. Overzicht seizoen: I-Iët verhuren der woningen liep niet zoo v-lot. Juni was .vrij goed, Juli minder en in Augustus was alles bezet. De voortijd voor de pensions was slecht, het bezoek der dagjesmen- schen bevredigend. Er kwamen geen buitenlan ders. De feestcommissie kreeg een pluimpje voor haai werk en het bestuur zeer veel waardeering van de zijden der gasten. Het houten gebouwtje op 14 Febr. 1921 geplaatst had f 1455 gekost waarop een leehing was geplaatst van f 1175 in 235 rentelooze aandeelen van f 5.—. Deze schuld' was nu afgelost. - Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een nadeelig saldo was van .f 555,91. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden B. Schelvis, C. de Boer en ,M. Klein herko zen terwijl de heer Klein weer'voorzitter werd. De heer Klein-Onstenk stelde voor het volgend jaar en dame in het bestuur op te némen. Bij de rondvraag verzocht de'heer Rijkens con tact te zoeken met het Noorderbad. De heer Van der Wel verzocht pogingen in het werk le stellen een ijsbaan te krijgen, speciaal voor militairen. De voorzitter beantwoordde de vragen, braoht dank voor het gestelde vertrouwen en sloot daarna de vergadering. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. DONDERDAG: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen; 10.30 Parijs; 12.05 Diversen; 12.20 Brusel Ned.; 2.20 Londen Reg.; 4.20 Parijs; 4.35 Londen Reg.; 5.20 Brussel Ned.; 6.05 Radio P. T. T. Nord; 6.20 Londen Reg.; 7.20 Radio P. T. T. Nord; 7.50 Diversen; 8.20 Londen Reg.; 9.00 Keulen; 10.20 Brussel Ned.; pl.m. 10,35 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned.; 10.35 Londen Reg.; 1.20 Nationaal programma; 10.45 Londen Reg. Lijn V: Diversen. CURSUS MODERNE VOEDING. De door de plaatselijke afdeeling van de ver eeniging voor Natuurgeneeswijze georganiseerde kookcursus „Moderne voeding" die gisteravond in gebouw Adrichem zou aanvangen is wegens de slechte weersomstandigheden tot nader te bepalen datum uitgesteld. Op Dinsdag 6 Februari zal arts IJ. Hettema voor de afdeeling een vraagavond in het Witte Kruis- gebouw houden. HEEMSKERK „DE VRIENDENKRING". In de concertzaal van Gebr. Dam, gaf de tooneelvereeniging „De Vriendenkring" voor de tweede maal in dit seizoen een tooneeluitvoe- ring. De groöte zaal was geheel gevuld. Op het laatste oogemblik was een der hoofdrolvertolksters door ziekte verhinderd. De invalster mej. Groen landv. d. Maat, heeft zich echter uitstekend van haar taak gekweten. Voor eenige mede spelers, die nog niet de noodige routine bezaten was het echter moeilijk spelen. De hoofdrolver tolker van „Een, die nie geteld werd", de heer Nic. Beentjes, maakten veel goed; zijn scpel was uitstekend. Over het algemeen had het publiek veel ge noten, de acteurs moesten na afloop een dank baar applaus in ontvangst nemen. De heer v. d. Maat dankte het publiek voor hun aandachtig gehoor en wenschte verder ieder de avond werd met een bal gesloten een prettige avond. R. K. PAROCHIAAL ZIEKENFONDS. In de zaal van Gebr. Dam hield het R.K. Pa rochiaal Ziekenfonds zijn jaarvergadering on der leiding van den heer E. Cornelisse. Bij de opening heette de voorzitter allen wel kom en memoreerde in het kort het afgeloopen jaar. Hoewel in den aanvang van 1930 het fonds er uitstekend voor stond, was het jaar toch uiterst moeilijk geweest. Desondanks sloot het boekjaar met een voor- deelig saldo. Met het oog op de a.s. toeslagregeling, waardoor weer vele nieuwe leden zullen toetreden, werd de leeftijdgrens onbepaald gelaten. Voor nieuwe le den welke geen steun of toeslag genieten, werd de leeftijdgrens voor .toetreding vastgesteld tot 60 jaar. Een kleine reglementswijziging had plaats: Le de).! iii militairen dienst kunnen voor halve con tributie lid blijven, doch zijn dit niet verplicht. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat bij het fonds zijn ingeschreven 636 gezinnen met 3126 leden. Er is een vooruitgang van 76 gezinnen mét 219 leden. In de verschillende zie kenhuizen werden 58 patiënten 1379 dagen ver pleegd. Het financieel verslag vermeldde een batig saldo van f. 864,91. De heer P. Veldhuis verklaarde namens de verificatie-commissie dat boeken en beschei den in orde waren. Tot nieuw lid van de controle-commissie werd benoemd ,de heer E. van Veen. De voorzitter deelde nog mede, dat de toeslagregeling per centsgewijs lager is geworden. Het vorig jaar ging dit van 20 tot 90 pet., thans is het van 20 tot 50 pet. Bij bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden: A. v. Lieshout, H. v. d. Zón en J. Th. v. d. Maat bij enkele candidaatstelling herbenoemd. De begrooting werd met een bedrag van f 24500 goedgekeurd. Er zullen dit jaar onder voorbehoud van bijzondere omstandigheden, 8 premievrije weken worden gegeven. Na de rondvraag, die niet. veel opleverde wer den 5 maal 2 premievrije weken verloot alleen voor hoofden van gezinnen welke ter vergadering waren. SANTPOORT CONCERT DOOR BLINDEN. Gisteravond werd door en ten bate van de blin den uit de inrichting aan de Plantage Middenlaan te Amsterdam in de kapel van de Herv. Evangeli satie aan den Pastorieweg een concert gegeven. In zijn openingswoord zeide een propagandist van genoemde inrichting o.m.: „We zijn hier geko men om de belangstelling voor ons werk te verle vendigen. Laten we toch niet vergeten, dat we op elkaar zijn aangewezen, dat we elkaar noodig heb ben in deze wereld en dat het héérlijk is iets voor anderen te mogen zijn. Wanneer we dit bedenken, kan het niet anders, of onze inrichting zal daar de vruchten van plukken. Na dit openingswoord opende de heer Piet Meyer het concert met Nocturne op. 9; de mooie composi tie van Chopin, die altijd weer tot het gemoed spreekt. Vervolgens bracht mej. J. Beyen (alt) op mooie wijze „Arioso" van Handel ten gehoore. volgzaam begeleid door Piet Meyer. Een der mooiste nummers van den avond von den we de viool-solo van ipej. A. W. Pelt, nl. „Larghetto en Allegro uit de vierde sonate" van Handel. Het muzikale gedeelte werd afgewisseld door beelden uit den- arbeid der blinden en een toelich ting daarop. „Werk brengt Licht", aldus de spreker, is een samenvatting van heel onzen arbeid. Van bedelaar hebben wij den blinde verheven tot arbeider. Da gelijks werken 150 blinden in onze inrichting, waar aan een internaat verbonden is voor alleenstaande vrouwelijke blinden. Hierna werd op het witte doek te zien gegeven, wat blinden kunnen vervaardigen. Jhr. ur. dr. E. A. van Beresteyn gehuldigd. Museumpenning in goud toegekend. Dinsdagmiddag heeft de secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, vergezeld van den chef der af deeling kunsten en wetenschappen, zich naar de woning van jhr. rar. dr. E. A. van Bere steyn begeven voor een eenvoudige plechtig heid. Prof. van Poelje bracht in herinnering het vele, dat jhr. van Beresteyn ten behoeve van rijksverzamelingen op het gebied van kunst en wetenschap heeft verricht. Het belangrijkste was wel de schenking van al zijn materiaal voor de portretkunst en topografie van Nederland, be staande uit vele duizenden foto's en fiches, alsméde kostbare boeken ten behoeve van het rijksbureau voor kunsthistorische en ikonografi- sche documentatie te 's Gravenhage. Onlangs nog schonk hij zijn zeer uitgebreide bibliotheek op staatsrechtelijk gebied, welke o.m. zeer volledige reeksen kostbare publicaties bevat, aan de staat ten behoeve van het alge meen rijksarchief, nadat te voren de Konink lijke bibliotheek een keuze daaruit had mogen doen. H.M. de Koningin heeft Jhr. van Beresteyn als blijk van haar waardeering voor deze verdiensten den museumpenning in goud toegekend. De heer van Poelje reikte dit eereblijk uit met de woor den, dat hij het een voorrecht achtte dezen ver dienstelijken landgenoot den penning op de berst te spelden, nu minister Bolkestein door on gesteldheid verhinderd was dit persoonlijk te doen. Kapitein ontslagen wegens lidmaat- schap van den Nalionalen Jeugdstorm. Op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Van der Goes van Naters be treffende het houden van een vergadering der N.S.B. in een gebouw, waarin een militaire com mandopost gevestigd was, en het waarnemen van een functie in den „Nationalen Jeugdstorm" door een reservekapitein, heeft de minister van de fensie geantwoord, dat het onderzoek geleid heeft tot de volgende conclusie. a. Op 29 November 1939 is in een hotel te Zeist door de leden van de groep Zeist en Drie bergen van de N. S. B. een besloten vergadering gehouden. b. Voor het houden van de onder a, bedoelde besloten vergadering was geen vergunning vereischt, noch van de burgerlijke, noch van de militaire autoriteiten. c. De zaal, waarin de vergadering werd gehou den de benedenachterzaal ligt geheel afge scheiden van dê localiteiten op de eerste ver dieping waarin de commandopost van den kantonnementscommandant is gevestigd; zaal en commandopost kunnen niet door denzelfden in gang worden bereikt. Bovendien worden op de eerste verdieping de kamers, waarin de bureaux van de commandoposten gevestigd zijn, door mi litair personeel bewaakt. d. Er zijn geen militairen in de vergadering aanwezig geweest. Evemin hebben zich, gedu rende de vergadering, militairen opgehouden in de straat, waar het hotel is gelegen. e. De betrokken reserve-kapitein heeft met de vergadering geen enkele bemoeienis gehad. Deze conclusie geeft den minister geen aan leiding tot het treffen van maatregelen. Afgescheiden van het vorenstaande is meer- bedoelde reserve-kapitenn bij Kon. Besluit van 17 Januari eervol ontslag uit den militairen dienst verleend op grond van het feit, dat hij nadat de minister van defensie hem er op had gewezen, dat aansluiting bij of eenigerlei steun- verleening aan den Nationalen Jeugdstorm op grond van het bepaalde in de ministerieele be schikking van 10 Maart 1933, in strijd is met de plichten van den militairen ambtenaar en der halve voor hem is verboden niet binnen rede lijken tijd voor het lidmaatschap van den Na tionalen Jeugdstorm heeft bedankt- Echtpaar bewusteloos in bed gevonden. Dinsdag is het echtpaar J. P. de Vries—Gijzen, wonende in de Middenstraat te Weesp, in bewus- teloozen toestand in bed aangetroffen. De buren werden opmerkzaam gemaakt door het luid: schreien van het ruim 2-jarig jongetje, dat ge- ruimen tijd voortduurde. Toén eenige omwonen den naar binnen gingen, zagen ze dat de man als de vrouw op het bad lagen. Alle pogingen, om hen wakker te maken verondersteld werd, dat zij in diepen slaap lagen mislukten. On middellijk werden doktoren gewaarschuwd en dr. S. Wartena en dr. R. Wartena kwamen spoedig te plaatse. Het zuurstofapparaat van het Roode Kruis werd gerequireerd en ook op tal van andere wijzen poogden de beide medici, het bewustzijn van het echtpaar op te wekken. Ongeveer een uur zijn zij onafgebroken hiermee doende ge weest, zonder eenig resultaat te bereiken. Wel werd geconstateerd, dat het leven nog niet geheel geweken was, waarom tenslotte besloten werd, de patiënten per Rood Kruisauto te doen over brengen naar het Burger Ziekenhuis te Am sterdam, waar zij bij kennis zijn gekomen. Hun toestand was zoodanig, dat zij konden worden gehoord. Het parket uit Amsterdam, vergezeld van den politie-deskundige, den heer C. J. van Ledden Hulsebosch, heeft een onderzoek naar de oor zaak van dit gebeuren ingesteld. Het rook in.de woning naar gas, dat hoogst waarschijnlijk uit een riool Is ontsnapt. Dit riool, waarin onder gewone omstandigheden vol doende bui.tenlucht kan doordringen, was in deze dagen van vorst en sneeuw volkomen af gesloten, zoodat de ontwikkelde gassen een uit weg zochten door een opening in een oud ge deelte van het riool. Deze gassen zijn toen in de woning terecht gekomen. Reeds eenige dagen hadden de bewoners een zonderlinge lucht in hun huis opgemerkt. Zij waren echter niet naar bouw- en woningtoezicht gegaan. In het riool bevonden zich waarschijnlijk ook resten van waschbenzine, afkomstig van een naburige garage. AGENDA VOOR BEVERWIJK WOENSDAG 24 JANUARI Luxor Theater, Breestraat: „Second Fiddle" en „Ultimatum", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: WOENSDAG 24 JANUARI Gemeentelijke Concertzaal: Concert „Die Spaerne- sanghers". Frans Hals Theater: „De Kat en de Kanarie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Goodbye Mr. Chips", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Jesse James „De wreker", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: Gloria Jean in „Pip met va- cantie", 2.30, 7 en 9a 15 uur. Movias Theater: Charlie Chaplin in „De Winkel chef", 2.30 en verder van 7.15 uur af. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve. Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 7—9 uur. DONDERDAG 25 JANUARI Gem. Concertgebouw: Galaconcert Mozartavond. 8 15 uur. Bioscoopvoorstellingen, s middags en 's avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en yaa .7—9 uur.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3