IJmuider Courant Jhx De Engelsche controle op de Amerikaansche mail. 3tet wmdt loeei duuidei Personentrein op goederenwagons gereden. jen Duistere Toestand. Weer-evoluties De IJmuider Courant Noorsch schip Joego Slavisch oorlogsschip vergaan. PRESENTEERT Moto op het Eiland des Doods MANHATTAN Ongeluk gebeurd door los schieten van zes wagens. ^JAARGANG NO 72 '<l,3ave Lourens Costei, Maatschappij voor ,,u,anl-Uitgaven an Algem Drukkerij N.V.. Gr. I utstraat 93. Haarlem, Telefoon 10724 Bureau mulder Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, ilefoon 5301. Postgiro 310791 Alle Advertenties, gegeven voor dit blad. worden kosteloos .genomen In de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOK VELSEIN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnl dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEFRFROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREROOM DONDERDAG 25 JANUARI 1940 Abonnementen per week ƒ0.1254, pai maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Zoowel de militaire als de politieke en diplo- ttieke toestand in Europa zijn nu zoo ondui- B Jifk geworden, dat men zich geenerlei beeld 9 kan vormen van hetgeen ons allen in den B jo van dit jaar te wachten staat. De aandacht arvoor is eenigszins verflauwd gedurende de (■enge vorstperiode, die zich in zooveel landen ,eft°doen gelden en die niet alleen krijgsope- 'tles bemoeilijkte of volkomen belette, maar ik een soort algemeene afleiding gaf. Het was gof de wereld even respijt kreeg. Nu de winter foijnt te wijken dat is ook een onzekere zaak begint men zich meteen weer af te vragen elk uitzicht de toestand nu biedt. Het is in de laatste weken volstrekt niet op- op Relderd. Wij hebben pas een beschouwing van lijn mn militairen medewerker geplaatst, waarin «e feitelijk tot de slotsom komt dat eenige 'tbreiding van de fronten zoowel voor de eene B s voor de andere zijde groote moeilijkheden S iU opleveren, groote risico's bovendien, en zeer ginig kans op eenig beslissend gevolg. Het is lidelijk dat de strijdende partijen in West- iiropa daarbij genoodzaakt zijn vooral met de fnsclien en inzichten van Italië en met die van vereenigde Staten rekening te houden. Een wereldoorlog", zooals in 1914-1918 is er gelukkig if )g steeds niet. Als vijf mogendheden in oorlog 1 jn en dan nog in twee verschillende oorlogen, 1 i vele tientallen andere niet alleen erbuiten aan maar bovendien niet den geringsten lust y ionen erin betrokken te worden en integendeel He vrede wenschen, dan is het zoo helder als fit (as dat de grootmachten onder de .strijdenden ierniee bij al hun overwegingen rekening heb- m en te houden. Trouwens ook met het feit, dat un eigen bevolkingen evenmin oorlogs-geest- rift toonen. Zoo komt men tot de gedachte- dat het voor- nar wel eens heelemaal geen groot offensief in 9 iet Westen zou kunnen brengen en evenmin een if (jtbreiding van den oorlog tot fronten in an il :ere windstreken. Dat is een bemoedigende ge achte, want er volgt meteen een tweede op: als jen in dezen toestand blijft verkeeren, moet jen meer en meer voor een vrede door overleg aan voelen. De hoop daarop is evenwel niet bé- prdei'd door de merkwaardige redevoering van jen Britschen minister van Marine, Winston Ihurchill. Hij heeft nogal wat bijval bij het pu- lliek en een deel van de pers in zijn land ge- iogst met zijn gedachte, dat de kleine neutralen fch maar bij Engeland en Frankrijk moesten oegen om Duitschland te bestrijden. Een woord eerder der regeering heeft de beteekenis van jjnrede zeer beperkt door haar als een persoon- jjke uiting te kenmerken Maar de bijval van ommige bladen geeft te denken. Zijn er meer Ingelsche ministers die zoo weinig waardeering n begrip hebben voor het neutraliteits-stand- tunt der kleine volken in het Westen, Noorden jn Zuidoosten van Europa? Dan zullen- zij toch lit de reacties in de neutrale landen op Chur- hill's betoog gemerkt hebben, dat het hun met ae neutraliteit naar alle zijden diepe ernst 5 en dat er geen kans bestaat dat zij hun stand- tunt prijsgeven. jlntusschen heeft de rede van Churchill den joest-and weer ondoorzichtiger gemaakt. Men ;an er een zekere propaganda in zien van een jigen standpunt dat hij op deze wijze aan zijn Imbtgenooten zou willen opdringen. Men zou iok kunnen veronderstellen dat hij de bedoe- fog heeft gehad het volk een soort injectie van Jorlogsovertuiging toe te dienen, door een con trast te scheppen met de volken die niet vech ten en daarbij te voorspellen dat zij. zich toch niet zouden kunnen redden. Maar het blijft bij lieronderstellingen. Men weet het niet zeker en men is teleurgesteld en bezorgd over deze rede van een Engelschen minister. Evenals men in dertijd teleurgesteld werd door Churchill's agres sieve betoog waarin hij de Duitschers als Kunnen" betitelde, in den stijl van den volken- haat van 1914-1918 juist op het oogenblik toen Koningin Wilhelmina en Koning Leopold III hun aanbod van goede diensten deden. Woensdag was er nog een nieuwe merkwaardig- heid. Dat is het debat in het Zuid-Afrikaansche parlement, waarin de oud-premier generaal Hert zog heeft voorgesteld den staat van oorlog met Duitschland te beëindigen. Men zal zich herin- beren dat het Zuid-Afrikaansche parlement leu slechts met een zeer kleine meerderheid tot den t« oorlog besloot. Hertzog lichtte nu zijn voorstel toe met te zeggen „dat de geheele oorlogvoeren-- ju, de wereld zich in een staat van krankzinnigheid bevindt, omdat niemand den oorlog gewild heeft en nergens eenige geestdrift te bespeuren is. Zuld-Afrika in het bijzonder heeft geen reden om met Duitschland oorlog te voeren, omdat het nergens door Duitschland bedreigd wordt. En het is onjuist Hitier, voor wien ik overigens ?een sympathie voel, te beschuldigen van het streven naar de wereldheerschappij". De premier, generaal Smuts ook een van r, de belangrijke mannen van den vorigen oorlog - antwoordde dat het een schandaal was dat t oen oud-premier van de Unie een dergelijke rede hield. Hij betoogde dat Hitler met zijn verove- ringen van Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en t Polen juist begonnen was toen alle verkeerde bepalingen van Versailles behalve de regeling van de kwestie-Dantzig, die hij langs vreed- Zamen weg had kunnen ver Inrijgen al door de feiten waren achterhaald. Hij beschouwde Hitier als een grooter gevaar dan Versailles ooit ge weest was en voorzag dat hij bij een overwinning ruet alleen de voormalige Duitsche kolonie Zuid- west-Afrika zou opeischen maar daarna ook Tanganyika en tenslotte wellicht het heele ge bied der Unie. is nog niet over de motie-Hertzog gestemd. De weersvoorspellers slagen Nooit zonder ongemak, Maar 't is in deze dagen Een extra moeilijk vak. Je kunt op niets meer bouwen, Ten aanzien van het weer, Het nobelste vertrouwen Beschaamt het keer op keer. Het dooit als het moest vriezen, Als 't dooien moest, komt vorst, Je zou den moed verliezen Die lang voorspellen dorst. Het wemelt van depressies, Bij IJsland in de buurt, Door hooge druk „impressies" Weer in de war gestuurd. De thermometers dansen Vlug op en neer als kwik Soms wisselen de kansen Haast bij het oogenblik. Nu is het weer aan 't dooien, De sneeuw smelt naar haar graf, Het sprookjesachtig mooie, Is er nu wel weer af. Nu zieltoogt weer het schoone In een kilnatte plek En dwingt ons om te wonen In Haarlem-aan-de-lek. hoort men telkens Maar., dit geldt niet voor Haar abonnementsprijs is nog steeds 12|cënt per week, dus het goed koopste dagblad in Kennemerland Het debat werd verdaagd. Ma,ar het is teekenend Voor de tegenstellingen in Zuid-Afrika en men kan zich voorstellen diat veel menschen daar zul len zeggen: Waarom geen vrede door overleg? Met waarborgen van weerszijden, gesteund door machtige neutralen? Zonden wij daar niet mede naar kunnen streven? Ik veronderstel dit omdat het zoo logisch is. Zoo simpel logisch, En weer vraag ik mij af of door de verwarring en duisternis- van -dezen oorlog-zonder-volks- geestdrift niet duidelijk de lijn der tegenstelling loopt tusschen de menschen van den ouden tijd die alleen kunnen gelooven in oude methoden en mogelijkheden en de „nieuwe menschen" die het oorlogsmiddel als verouderd en onbruikbaar (be halve als slecht) beschouwen. Ik vraag mij af of de aanhangers van beide opvattingen nevens een massa, welker overtuiging niet duidelijk is maar welker oorlogs-afkeer wel niet in alle oorlogvoerende landen voorkomen. En of wij het vreemde schouwspel van dezen oorlog niet groo- tendeels moeten verklaren uit de barensweeën van een nieuwen tijd. Die gedachte geeft moed. Al is de toestand duister en al voelt men dat, een nieuw vredes initiatief dringender wordt. Want als de strijd toch in volle kracht losbrandde zou het (voor- loopig) te laat zijn. Dus blijft van groot belang wat de Paus, de Italiaansche regeering en presi dent Roosevelt diplomatiek aan het voorbereiden zijn. R. P. bij Nederlandsche kusf vergaan Geredden met de Borgholm naar IJmuiden. Vannacht is op ongeveer 36 mijl noordwest van IJmuiden het Noorsche s.s. „Biarritz" op een mijn geloopen. Het schip was met het Noorsche stoomschip „Borgholm" van Antwer pen naar Oslo vertrokken. De „Borgholm" heeft de geredden, onder wie zich gewonden bevinden, overgenomen en is op weg naar IJmuiden. Het schip heeft echter eerst het daglicht afgewacht, alvorens te vertrekken, om te zien of er nog drenkelingen gered konden worden. Met de geredden en gewonden wordt het schip vanmiddag in IJmui den verwacht. Het Noorsche s.s. „Biarritz" meet bruto 1752 ton en behoorde aan de reederij Fred. Olsen Co., te Oslo. Het werd in 1922 gebouwd. In de Adriatische Zee op een rif geloopen Vermoedelijk een groot aantal slachtoffers. De Joego-Slavische torpedojager „Loebliana" is Woensdagmiddag, na op een zich onder water bevindend rif te zijn gestooten, in de Adriatische zeehaven Sibenik gezonken. Er zouden talrijke slachtoffers te betreuren zijn. De ramp geschiedde toen het schip met twee andere torpedojagers, de „Belgrado" en de „Zagreb", manoeuvreerde om de haven bin nen te komen. De autoriteiten stelden ter stond een onderzoek in en lieten de haven door politie afzetten. Uit nadere berichten blijkt dat de storm, die gisteren aan de Adriatische zeekust van Joego slavië woedde, sterke stroomingen aan den haveningang tengevolge had en het manoeu vreeren zeer bemoeilijkte. De „Loebliana" slaagde erin de haven binnen te komen, doch door den stroom werd de orcüogsbodem op een rif gedreven. Terstond stroomde het water de machine kamer binnen. Het schip zonk vrijwel onmiddel lijk. Toen de ramp zich afspeelde had de „Loeb liana' 180 man aan 'boord. De torpedojagers „Belgrado" en „Zagreb" snelden direct te hulp. doch toen zij ter plaatse .waren, was de „Loeb liana" reeds onder waterverdwenen. Daardoor heeft men ook het aantal slachtoffers nog niet kunnen vaststellen. De .Loebliana" was in Joego-Slavië gebouwd én in 1938 te Split (Spalato) te water gelaten. Het was één der vier torpedojagers der Joego slavische marine. Kapitein Achlin, de commandant van de „Loeb liana", die gered kon worden, is in verband met het onderzoek, in verzekerde bewaring ge steld. II a.s. VRIJDAG de groote PETER LORRE in waar de terreur haar schaduw werpt en een doode zijn moordenaar aanklaagt Verderhet grootsche muzikale filmwerk MERRY-GO-RAOUND - TED LEWIS - CAB CALLOWAY - KAY THOMPSON. (Adv. Ingez. Med.) Vele chèques en wissels voor Duitschland in beslag genomen. Het Britsche ministerie voor den economischen oorlog, deelt bijzonderheden mede over inbeslag nemingen van Amerikaansche mail door de Brit sche autoriteiten en over de methodes, waarmede burgers van Duitsche afkomst in Amerika trachten gebruik te maken van de Amerikaansche mail om voorwerpen van waarde en levensmiddelen naar Duitschland te verzenden, zoo meldt Reutér uit Londen. Het ministerie verklaart dat sedert het begin van den oorlog tot 12 Januari 6000 brieven en 50.000 paketten als contrabande in beslag werden geno men. De meeste brieven bevatten chèques, wissels, credietbrieven en een nieuwe soort mark, de „Giftenmark". De tot dusverre verbeurd verklaarde marken hebben een waarde van 5.279.750 rijksmark. De in beslaggenomen chèques en wissels in Ame rikaansche dollars beliepen 426.355 dollars, voorts 900 dollars in bankpapier en 17.800 pond sterling in Er.gelsch geld. De afzender der marken naar Duitschland uit Amerika koopt deze marken bij een Duitsche bank of een agentschap en een bon voor deze marken wordt dan per post naar Duitschland gezonden, waar de ontvanger het bedrag bij de bank incasseert. Op die wijze ontvangen de Duitsche bankagentschappën in Amerika groote hoeveelhe den buitenlandsche deviezen. De woordvoerder van het ministerie van oorlog vertelde dat een inbeslaggenomen paket parels be vatte ter waarde van 8000 pond sterling en verzon den was uit Japan. Industrieele diamanten ter waai-de yan ruim twee millioen pond sterling zijn gevonden bij de briefpost. Het grootste deel van deze diamanten was echter geadresseerd aan ont vangers in neutrale landen en men stond toe dat zij naar hun bestemming verzonden werden. Vele afzenders adresseerden een groote enveloppe aan een ontvanger in een neutraal land. Deze envelop pen bevatten dan een aantal kleinere, die geadres seerd waren aan ontvangers in Duitschland. Het verzenden van paketten levensmiddelen naar Duitschland uit de Vereenigde Staten heeft gewel dige afmetingen aangenomen. Al deze zendingen werden beschouwd als contrabande en in beslag genomen. Men wijst erop, dat de waarde der pa ketten ongeveer een vijfde was van den werkelijken prijs die ervoor betaald was. Van de 4462 paketten, die per post in een maand tijd uit Amerika verzon den werden, bleek, dat niet minder dan 4063 con trabande bevatten, geconsigneerd aan een neutraal land en listig gecamoufleerd, aldus besluit deze officieele Engelsche mededeeling. Hoofdconducleur om het leven gekomen. De personentrein, welke om 18.05 uit Maastricht naar Den Haag vertrekt en te 19.25 uur in Weert moet aan komen, is Woensdagavond vijfhonderd meter vóór dit station op een goe derentrein gereden. De hoofdconduc teur van den goederentrein, de heer J .Ots, uit Heerlen, is bij de botsing zóó ernstig gewond, dat hij korten tijd later in een ziekenhuis te Weert Hoewel de rivieren in ons land op vele plaatsen „zitten", werd Woensdag op de Lek de ge wone dienst tusscben Alblasserdam en Ridderkerk op normale wijze per motorboot onderhouden is overledeneen aantal reizigers van den personentrein heeft lichte kwetsuren opgeloopen. De materieele schade is zeer groot. Het mistte Woensdagavond in dezen hoek van Limburg namelijk zeer sterk. Toen men omstreeks half acht op het station Weert een heviger, slag hoorde, gevolg door een dof gedreun, dat seconden lang aanhield, snelde men terstond naar de spoorbaan bij het viaduct over den weg naar Maaseyk, vanwaar het geluid kwam en vond drie kolenwagens schots en scheef over het duibbele spoor liggen. Het bleek, dat van den kolentréin, bestaande uit veertig kolenwagens, de laatste wagens waren losgeschoten en waren teruggerold in de rich ting Roermond, waarheen de spoorbaan om laag loopt. Op hetzelfde oogenblik naderde de personentrein no. 80 uit Maastricht. De machi nist van dezen trein zag opeens eenige wagens, uit den mist opdoemen. Hij remide krachtig, maar een ongeluk was niet meer te voorkomen. Met een geweldigen slag botste de locomotief op het stel, waarvan de achterste wagen volkomen verbrijzeld werd. Beide andere wagons schoten uit de rails en sloegen om, tengevolge waarvan het dubbele spoor werd versperd. De hoofdgeleider van den kolentrein, die op -ijn plaats in den laatsten wagen was gezeten, liep hoogst ernstige verwondingen aan het hoofd op en werd nadat een pastoor uit Weert hem gees telijken bijstand had verleend, naar het Sint Jansgasthuis te Weert overgebracht. Aanvanke lijk vond men slechts de uniformjas van den man, doch later ondekte men het slachtoffer onder de resten van het versplinterde rijtuig. In den personentrein waren vele passagiers door den schok met de hoofden tegen elkaar geslagen, doch niemand van hen liep verwondingen op. Wel had een der conducteurs een wond aan het hoofd opgeloopen, welke van dien aard bleek, dat overbrenging naar het Sint Jansgasthuis noodzakelijk was. Een geneesheer uit Weert, die onmiddellijk was ontboden, verleende den slachtoffers de eerste hulp. Tengevolge van het ongeluk zijn de treinver bindingen van Weert met Maastricht en Duitsch land verbroken. Het verkeer met Midden- en Zuid-Limburg wordt via Helmond onderhouden. Soldaten uit den omtrek hebben onmiddellijk een aanvang met het opruimingswerk gemaakt, teneinde de stagnatie van zoo kort mogelijken duur te doen zijn. Het laat zich evenwel aanzien, dat er geruimen tijid mee gemoeid zal zijn, voor dat het .verkeer.op dit. baanvak zal zijn hersteld.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1