f Speet en Spel j De ondergang van „Orazio" de Dr. ir. L. R. Wentholt directeur-generaal van den rijkswaterstaat. Een fotograaf in de perikelen. Nieuwe avonturen van Formby. Na de films ,,'t Zit in de lucht" en „Leven in de Brouwerij" brengt het Luxor Theater thans de nieuwste film van George Formby „Kouwe drukte", die de beide voorgaande producten nog verre in de schaduw stelt. Formby, de lachverwekker bij uitnemendheid is in deze geestige rolprent assistent van den lomstfotograatf O-uthwaite. George Bright (Form- by) heeft een klein toestelletje uitgevonden, dat hij in zijn das kan verbergen en zoodoende de menschen kan fotografeeren als ze er niet op verdacht zijn. Meneer Outhwaite is echter niet te overtuigen van George's genialiteit en gebruikt hem als loop jongen en sjouwer van zijn omvangrijke toestel len, als hij op reis moet. Dat Bright echter ook voor dit laatste nog niet bijster geschikt is, blijkt, als hij op zekeren dag een alleraardigst meisje te hulp snelt, dat door een stapel van een lorrie vallende bagage verpletterd dreigt te wor den. Bij dit reddingswerk ziet George n.l. kans, een camera te laten vallen, doch de jongedame is gered en in den trein lokt zij George uit zijn coupé om hem nog eens extra te bedanken. Zij hebben een gezellig samenzijn in den ba gagewagen, bij welke gelegenheid Bright het meisje van zijn uitvinding vertelt. Hij ver neemt, dat zij Judy heet en op weg is naar Lon den, waar zij met haar partner, Paul Martine, in een ijsrevue moet optreden. Het duurt niet lang, of deze Paul Martine, een zeer verwaand en jaloersch jongmensch, komt Judy halen, George als den gelukkigsten aller stervelingen achterlatend. Deze stemming duurt echter niet lang, want plotseling komt onze fotograaf tot de conclusie, dat het gedeelte van den trein, waarin zijn baas zich bevindt, afgehaakt is en dat hij zich op weg bevindt "naar Londen en niét naar zijn oor spronkelijke bestemming, Birmingham George trekt aan de noodrem en wordt prompt ingerekend, daar hij de hooge boete niet kan betalen. Hij weet echter als vrouw verkleed te ontsnap pen en Judy slaagt erin, hem een baantje als tooneelknecht te bezorgen in het theater, waar zij en Martine optreden met de bijzondere at tractie, miss Lina Douschka, een kunstrijdster, die zich beroemen kan op de bewondering van den befaamden poolonderzoeker Barmanoff. Volgens de geruchten bevindt dit heerschap zich aan den Noordpool, doch alle dagbladfoto grafen weten beter en trachten tevergeefs een opname van hem te maken. De camera- schuwe Barmanoff vernietigt woedend de nega tieven en hier komt George's miniatuur-appa raat van pas. Hij slaagt er dan ook in, het baardige aan- gelaat van den onderzoeker op de gevoelige plaat vast te leggen, doch is tevens oorzaak, dat „Paul Martine and partner" ontslagen worden. Judy is echter niet boos op haar nieuwen vriend, doch raadt hem aan, den volgenden dag onverwijld met de foto van Barmanoff naar „Het Nieuwsblad" te gaan. Hij wordt toegelaten bij meneer Galloway, den hoofd-redacteur die enthousiast is over de foto van den Poolonderzoeker. Door deze foto ont staan verwikkelingen, die hier moeilijk te ver tellen zijn. Formby beleeft echter duizend-en- één avonturen, niét alleen als fotograaf,-- maar ook als koormeisje en sohaatsrijder. Het spreekt echter vanzelf, dat hij zich door alle moeilijk heden heenslaat naar een „happy end". Het andere hoofdnummer is „Cassidy's wraak" piet William Boyd. Langs de Lijn. f Pregiramma vara de RadSoceüitral©. Vrijdag: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn H: 8.00 Hilversum II. Lijn Hl: 8,00 Keulen, 10.20 Parijs, 12.20 Keulen, 12.55 Brussel Ned., 2.20 Nationaal programma, 4.45 Keulen. 5.20 Parijs, 6.85 Keulen, 7.20 Brus sel Ned., 7.50 Diversen, 8.30 Keulen, 9.50 Brussel Fr., 10.20 Brussel Ned., 10.45 Nationaal pro gramma. 11.40 Kleulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 10.35 Londen Heg., 5.20 Nationaal programma, 6.50 Londen Reg., 7.20 Nationaal programma. 10.05 Londen Reg. 10.20 Nationaal programma. 10.45 Londen Reg., I4jn V: Diversen. MARKTBERICHTEN. Noteering van den 24en Januari 1940. Koolrapen per zak 1.20 Wortelen per K.G. 5 Bieten per K.G. 4 Aardappelen, klei per K.G. 46 Spruitjes per K.G. 38 Boerenkool per K.G. 612 Roode kool per K.G. 57 Savoye kool per 100 35 Uien per Kilo 5 Prei per Kilo 30 Selderie per KG. 28 Appelen per Kilo 1024 Peren per Kilo 828 Brusselsch lof per Kilo 1622 WIJK AAN ZEE UITSLAGEN „DENK EN ZET" Schaken: J. C. C. v. d. Aar—G. de Boer 1—0; C. de BoerJ. de Boer 1 Wisselbeker: F. v. Son—J. Zwart 1—1; H. Witte- veld—F. v. Son afgebr. W. v. d. Elzen—J. Zwart 2—0; KI. DurgeT. Mahlberg 11. Dammen I: J. v. d. WalM. Bruineberg 2'0; M. Klein—A. Duin 2—0; P. Zonneveld—J. Kraak man 20. Dammen II: B. DuinJ. v. d. Meïj 11; C. Jokes A. v. d. Meij 1—1. I AGENDA TE HAARLEM Heden: DONDERDAG 25 JANUARI Gem. Concertgebouw: Galaconcert Mozartavond. 8.15 uur. Frans Hals Theater: „De Kat en de Kanarie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Goodbye Mr. Chips", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Jesse James „De wreker", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: Gloria Jean in „Pip met va- Cantie", 2.30, 7 en 9al5 uur. Movias Theater: Charlie Chaplin in „De Wiiïkel- fchef", 2.30 en verder van 7,15 uur af. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 7—9 uur. VRIJDAG 26 JANUARI Gem. Concertzaal: H. O. V. ledenconcert o. 1. v. Toon Verhey. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen: 's middags en 's avonds Nieuw programma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend Behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en va E—9 uur. SANTPOORT AANBESTEDING. Dinsdagavond werd door den architect C. d. Bom te Amsterdam namens den Kerkeraad van de Geref. Kerk te Santpoort onderhands aanbsteed het verbouwen van het kerkgebouw van de Geref. Kerk aldaar. Er werd als volgt ingeschreven: G. Boon, Amsterdam f 11.400, variant plan f 1710 meer; G. J. Veldwijk, Haarlem f 12,645, variant plan f 1468 meer; W. J. I-Ioek Haarlem, f 12,850, variant plan f 1500 meer; D. Bruljn, Haarlem f 12.986, variant plan f 1829 meer; J. Hemmes, Santpoort, f 13.400, variant plan f 2000 meer; G. Tiggelman, Haarlem f 13,923. NAAR ZEE VERTROKKEN. De trawler Caroline IJm. 26 is Woensdagmid dag naar de visscherij vertrokken. Vermoedelijk zal vandaar de trawler Hercules IJm. 196 naar zee vertrekken. Dit schip zal dan zijn eerste reis maken in oorlogstijd. Marktbericht IJmuiden: Heden geen viscihprijzen. Aangevoerd aan den afslag: kleine partijtjes consignatiezendingen uit Noorwegen en Dene' marken. Snoekbaars 45—43 cent per KG BRAND IN EEN ONDERSTAND. In een onderstand is Woensdag door het in brand geraken van een petroleumvergasser brand ont staan. Een ander blad heeft over dit geval een sen sationeel bericht geplaatst, dat echter niet alleen overdreven, maar ook geheel onjuist is. Gevaar voor ontploffingen heeft zich niet voorgedaan; de schade beperkte zich, wat het materiaal betreft tot een hoes van een mitrailleur, welke verbrandde. Van een ontruiming van een deel van IJmuiden uit gevaar voor ontploffingen is absoluut geen sprake gewe'est. Felle sneeuwstormen in de Ver. Staten. Verkeer ernstig gestagneerd. United Press meldt uit Atlanta (V.S.) Hevige sneeuwstormen hebben de ge woonlijk zonnige staten Arkansas, Ten- nessee, Louisiana, Mississippi, Alabama en Georgia geteisterd. Men herinnert zich niet dat in deze staten een dergelijke win ter geheerscht heeft. In Atlanta is 25 c.M. sneeuw gevallen, in Washington 20. Dui zenden ambtenaren die in de omgeving van Washington wonen konden slechts met groote vertraging de regeeringsbureaux be reiken. Een aantal treinen in genoemde districten wérden door de sneeuw geblokkeerd, terwijl op verscheidene vlieghavens de toestellen niet konden vertrekken. Op de wegen zijn dan ook een aantal ongelukken, dat zich voordeed, aan de sneeuw en koude te wijten. De sinaasappel- en citroenboomgaarden in Florida, voornamelijk in de Rio Grande vallei zullen, zoo vreest men, voor millioenen schade lij den door de vorst. Ondertusschen heerschen er te St.-Joseph (Missouri) 18 graden onder nul, in ;Utica 7. New-York is ditmaal van den sneeuwstorm ge spaard gebleven. De sneeuwstorm dreef in het midden van de kust van New-Jersey naar zee af. der Handelsbesprekingen geallieerden. Minister Gentin vertoefde te Londen. De Fransche minister van handel, Gentin, heeft te Londen met den Britschen minister van handel Sir Andrew Duncan, en den staats secretaris, Hudson, economische vraagstukken, die voor beide landen van belang zijn, be- Men bleek het volkomen eens te zijn zoo zegt Havas over de maatregelen, welke genomen moeten worden, zoowel voor de bevordering van den goederenruil als voor de handelsbetrekkin gen met derde staten. Onverwijld zullen tech nische onderhandelingen tussehen gedelegeer den der beide ministeriën van handel worden geopend, die ten doel hebben de algemeene overeenstemming in practische maatregelen tot uiting te brengen. Reuter meldt dat de Fransche minister van handel tien dagen te Londen heeft vertoefd. In een officieel Britsch communiqué wordt gezegd dat deze besprekingen het geheele terrein der handelsbetrekkingen besloegen, niet alleen tussehen Engeland en Frankrijk, doch ook met derde mogendheden en dat in beginsel volledige overeenstemming werd bereikt. Verklaard wordt dat de besprekingen over an dere kwesties binnenkort „wanneer een nader onderzoek is ingesteld", zullen worden hervat. Omtrent het lot van 104 opvarenden niets vernomen Relaas van den gezagvoerder Blijkens een Havasbericht uit Genève heeft men nog steeds niets vernomen over het lot der 104 opvarenden van de „Orazio", die Zondagochtend het brandende schip in drie sloepen hadden verlaten. Dertig perso nen zijn in een ziekenhuis opgenomen. In een exclusief interview met de United Press heeft de gezagvoerder van de „Orazio", Michele Sohiano, het volgende verteld omtrent den brand op zijn schip: „Om 3.5:5 uur 's nachts werd mij gemeld dat er ten gevolge van een ontploffing in de machinekamer brand was uitgebroken en dat het vuur zich snel naar' het middengedeelte van het schip uitbreidde. Ik gaf onmiddellijk order de machines stop te zetten en te pogen het vuur te stuiten met behulp van de noodblus- schers, Intusschen nam de bemanning haar plaatsen in en verlieten de passagiers hun hut ten om aan dek te komen. Om 4.12 uur zond ik de eerste S.O.S.-seinen uit. Een half uur later was het vuur uitgebroken alle lichten gingen uit ten gevolge van kort sluiting. Ik begaf mij met den hoofdmachinist naar brug A, waar het grootste gedeelte der passagiers met de officieren en de bemanning zich bevonden. Zij werden naar den voorsteven van het schip geleid. Ongeveer 200 personen ech ter werden door de vlammen afgesneden. Ik zeide den hoofdmachinist en eenige officieren naar het middengedeelte van het schip terug te keeren, waar het vuur ten deele van zelf was uitgebrand. Een aantal passagiers werd er heen gebracht, doch het passeeren van de vuurzóne eischte helaas eenige slachtoffers. Enkele pas sagiers, die door een paniek werden bevangen, wierpen zich in zee, anderen werden het slacht offer der vlammen. „Een aantal leden der bemanning en passa giers liet op eigen initiatief de reddingbooten zakken. Dit was uiterst moeilijk tengevolge van de hooge zeeën, de intense koude en de bran dende wanden van het schip. Van de booten werd er een door 't Fransche s.s. „Ville d'Ajac- cio" opgepikt; er zaten slechts zes leden der be manning en één passagier in. Van de andere booten is sindsdien niets meer gehoord en ik vrees dat ze als verloren moeten worden be schouwd. Vervolgens begon het overbrengen der pas sagiers op de „Conté Bianoamo" en de „Colomba* Daarna maakte ik tezamen met eenige leden der bemanning een vólledigen rondgang door het geheele schip om mij er van te overtuigen dat zicih geen menschen meer aan boord bevon den. De brand is een van de ontzaglijksté rampen geweest, die ooit zijn voorgevallen. Hij is toe te schrijven aan de snelle verspreiding der vlam men, aangewakkerd door den sterken wind. Dat zoo vele personen werden -gered is te danken aan de passagiers en boven alles aan de discipline en den moed der officieren en man schappen. Er dient op te worden gewezen dat besloten werd op hulp te wachten, alhoewel deze langer uitbleef dan wij hadden verwacht, en de sloepen niet te strijken met het oog op het onrustige weer. Hadden wij het wel gedaan dan zouden er veel meer menschen zijn omge komen. Ik ben overtuigd mijn plicht te hebben gedaan, zooals alle officieren den hunne deden" De Indische marinefilm ,,'t Zal waerachtig wel gaan". Première op 1 Februari. De première van de Indische marinefilm ,,'t Zal waerachtig wel gaen" zal op Donderdag 1 Fe bruari plaats vinden. De heer Mannus Francken heeft in samenwerking met den heer H. v. Quispel, hoofd van den Marine-Voorlichtings dienst in Ned.-Indië, deze film voor de N.V. „Ani- film" in opdracht van de marine vervaardigd. Aan de voorbereiding en samenstelling is acht maanden gewerkt. Van alle zijden is medewer king ondervonden. De cineast heeft een maand op het Indische departement van Marine vertoefd om zich in de betreffende aangelegenheden te kunnen in werken. Opnemingen werden gemaakt aan boord o.a. van de „Kortenaer", de „Van Galen", de „Piet Hein" en de „Witte de With", zoomede op verschillende duikbooten. Gedurende vier maan den zijn diverse vlootoefeningen opgenomen, die een interëssanten kijk geven op den arbeid van onze marine in de tropen. De technische gegevens zijn samen geweefd in een scenario, dat zoowel zijn humoristische als zijn ernstige kanten heeft. De film begint met een feestdag, waarop dé schepen zijn gepavoiseerd en waar een meisje, Annamarie geheeten, in gezel schap van haar-geliefde aan boord van een dezer marineschepen komt, doch struikelt over een dek plaat en dan haar taschje laat vallen. Er komt dan een uitnoodiging uit dat taschje te voorschijn tot het bijwonen van een dansfeest in de sociëteit „Modderrust" en in een volgende scène zien we haar met haar geliefde op dat feest, doch zij danst daar vrijwel doorloopend met marine officieren, hetgeen haar vriend de schampere op merking ontlokt, dat men bij de marine in hoofd zaak danst en feestviert. De toevallig achter hem staande vlootvoogd viee-admiraal Ferwerda hoort die opmerking qn vindt daarin aanleiding den „burger" te zeggen, dat de marine ook nog wel wat anders weet te presteeren en noodigt hem uit eens een serie oefeningen van onze marine bij te wonen. De uitnoodiging wordt gaarne aanvaard en dan volgt een indrukwekkend overzicht van dergelijke oefeningen, waaraan ook de marineluehtvaart deelneemt. De vertooningsreehten voor deze film in Neder land zijn in handen van de N.V. Cityfilm te 's-Gravenhage Gemeenteraad van Amsterdam. Aanvankelijk was vastgesteld, dat in de eerste hoofdstedelijke raadsvergadering in 1940 de debatten over de raadhuisplannen zouden be ginnen. Wegens ongesteldheid van burgemeester De Vlugt echter zijn deze debatten naar late- ren datum verschoven. Zoo werd vanmiddag een normale agenda af gehandeld onder leiding van den Ioco-burge- meester, wethouder Kropman. Besproken werd om een voordracht van B. en W. van 9 Januari 1940 tot vaststelling van de suppletoire begrootingen voor 1937, 1938 en 1939. Hierbij kwam de Amsterdamische begrootings- kwestie weer eens ter sprake. Wethouder Rustige verklaarde, dat B. en W.binnenkort opnieuw een onderhoud met den betrokken minister zuiden hebben. Het raadslid Seegers (Comm.) had een voor stel ingediend om B. en W. uit te noodigen maatregelen te treffen voor het tijdelijk ver strekken van een bijslag in geld of natura aan alle gesteunde werkloo-ze arbeiders en arm lastigen van tenminste f 1 per week. Na langdurige debatten werd het vooorstel verworpen met 21 tegen 15 stemmen Te dicht bij de kachel gezeten. Vrouw in brand geraakt. Woensdagmiddag is in een woning op de eerste verdieping va-n het perceel Kwakersstraat 10 te Amsterdam een 42-jarige vrouw in brand ge raakt doordat zij te dicht bij de brandende kachel zat. Op het gegil van haar en de kinde ren, snelde een buurman toe, die de vrouw in dekens wikkelde, waardoor de vlammen werden gedoofd. Het slachtoffer had brandwondenaan rug en handen opgeloopen. De G.G. en GJD. vervoerde haar naar het Wilhelmina Gasthuis. VERLAGING VAN HET BELGISCHE DISCONTO. Be Nationale Bank van België heèft met ingang van 25 Januari haar disconto voor geaccepteerde wissels en ceelen verlaagd van 2yz op 2 pet. /C'rlEEP/ TJEINCEN3 HOLLAND—AMERIKA LIJN. Veendam, 24 v. Rotterdam n. New-York. Bosohdijk, 24 v. Rotterdam n. New-York. JAVA—NEW-YORK LIJN. Kota Pinang, 23 v. New-Orleans te Kaapstad. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Iriten (udtr.) p. 23 Pt., de Galle. SILVER—JAVA—PACIFICLLJN. Djombi. 23 van Bombay n. Ned.-Xndië, Verioachtinggeldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur Verder toenemende bewolking met tij delijke stijging va.n temperatuur en kans op regen of sneeuw, meest matige veranderlijke wind, later uit oostelijke richtingen met weer .invallende of toenemende vorst. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren F 32 Laagste hedennacht F 30 Hoogste heden F 30 BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 769 m.M. Neiging: Stilstand. Opgaaf MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS. Kanaalstraat 86. IJmuiden. HOOG WATER TE IJMUIDEN Vrijdag v.m. 3.54 uur; n.m. 4.08 uur. Zaterdag v.m. 4.38 uur; n.m. 4.53 uur. Zondag v.m. 5.23 uur; n.m. 5.40 uur. Als opvolger van ir. J. P. van Vlissingen. Bij K. B. is met ingang van 1 Maart 1940 aan ir. J. P. van Vlissingen te 's-Gravenhage op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur- generaal van den Rijkswaterstaat, met dankbe- tuiging voor de langdurige en gewichtige dien sten door hem aan den lande bewezen en is be noemd tot directeur-generaal van den Rijkswa terstaat dr. ir. L. R. Wentholt, hoofdingenieur- directeur van den Rijkswaterstaat te 's-Gra- venhage. Ir. J. P. van Vlissingen was met ingang van 1 December 1935 de opvolger van dr. ir. Rin gers, die toen benoemd werd tot lid van den raad van beheer der Ned. -Indische Spoorweg maatschappij. Vóór den heer Van Vlissingen het directeur-generaalschap aanvaardde, was hij hoofdingenieur-directeur van den Rijkswater staat en werkzaam aan het bureau van den di recteur-generaal als hoofd van de afdeeling nieuwe wegen. Geboren 2 Februari 1875 te Amsterdam, ver kreeg de heer Van Vlissingen, na de H.B.S. te Haarlem en de toenmalige polytechnische school te Delft te hebben doorloopen, in 1895 het di ploma van civiel-ingenieur. In hetzelfde jaar werd hij benoemd tot adsp.-ingenieur van den Rijkswaterstaat. Ir. van Vlissingen doorliep de verschillende rangen en werd in 1919 benoemd tot hoofdingenieur-directeur. Dr. Ir. L. R. Wentholt. Dr. ir. L. R. Wentholt, is 22 Maart 1885 in den Helder geboren. Hij deed eindexamen H.B.S. in den Haag en studeerde daarna aan de technische hoogeschool te Delft, waar. hij in 1907 het diploma voor civiel ingenieur behaalde. Van 19071923 was hij als adjunct-ingenieur en ingenieur in dienst van den Rijkswaterstaat. In 1912 promoveerde ir. Wentholt tot doctor in de technische weten schappen. In 1923 werd hij benoemd tot hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat. Sinds 1935 is de heer Wentholt hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat. Zeer belangrijke werken zijnonder leiding van den heer Wentholt uitgevoerd. BRAND KOST VIJF MENSCHEN HET LEVEN. Gisternacht is brand uitgebroken in een huis in het oosten van Berlijn. De bewoners werden door den verstikkenden rook verhinderd 't huis t,e verlaten. De brandweer is er in geslaagd met behulp van rookmaskers en zuurstof apparaten alsmede springzeilen, een deel der ingeslotenen te redden. Vijf personen zijn evenwel gestikt. jllllll» '"««lljj. PK VOETBAL. Wedstrijden Haarl. Voetbalbond afgelast. Alle voor Zaterdag en Zondag vastgestelde wed strijden van den Haarl. Voetbalbond zijn afgelast. SCHAATSENRIJDEN BANEN VOOR TOCHTEN IN ORDE GEMAAKT. De IJsvereeniging voor Haarlem en Omstre ken, afdeeling IJsbond Holland's Noorderkwar tier, heeft niettegenstaande de groote moeilijk heden, waarvoor de ijsclubs van den IJsbond staan, wederom een aantal banen in orde ge maakt. Zunderdorp heeft de baan naar Broek in Waterland omgelegd: via de Broekervaart is Monnikendam te bereiken. Ook via Zuiderwoude is de baan naar Monnikendam berijdbaar. De baan Monnikendam—Marken is verbeterd; ook is een baan getrokken naar Volendaim en van Volendam naar Edam. EdamMonnikendam zou heden in orde wor den gemaakt. Ook van den Oost-Zaanschen Overtoom is de baan naar den Hp en üpendam tot de Purmerenderbrug gereed. Aan de verbinding Hpendam—Monnikendam wordt gewerkt. Het ijs is uiteraard niet meer zoo, mooi als vóór den sneeuwval, maar de ijsclubs doen wat mogelijk is.. In verband met de lange ijsperiode worden aan de kassen d.er ijsclubs enorme eischen ge steld. Daarom hoopt de IJsbond, dat de geld- bussen bij de diverse posten goed bedacht zullen len worden. LANGEBAANWED STRIJDEN TE AALSMEER. De Zondag- j.l. in verband met den sneeuwval uitgestelde wedstrijden van de bij den K. N. S. B. aangesloten Aalsmieersche IJsclub, waarT aan mej. Gonne Donker zou deelnemen, zijn Woensdag onder groote belangstelling verreden. Aan de uitslagen ontleenen we de volgende: Heeren: 3000 M.: 1. Scheer (Twisk) 6 min. 5.4 sec.; 2. Kramer (Amsterdam) 6 min. 6.5 sec. 500 M. 1. H. de Vries (Amsterdam) 54 sec.; 2. Bosson 54.4 sec. 15O0 M. 1. Scheer 2 min. 49.2 sec.; 2. Kremer 2 min. 50 sec. Eindklassement: 1. Scheer, 2. Bosson, 3. A. de Vries (Rotterdam). Dames: 500 meter: 1. Gonne Donker (Ilpendam) 58.6 sec.; 2. Mevr. N. Spaargaren—Jorre (Aalsmeer)] 1 min. 12 sec. 1500 M. 1. Gonne Donker 3 min. 19 sec.), 2% mej. A. de Boer (Zaandijk) 3 min. 47 sec. Eindklassement: 1. Gonne Donker; 2. mevr. N, SpaargarenJorre; 3. mej. A. de Boer. IJSHOCKEY BELGIë—NEDERLAND. Onder leiding van den heer Van Zalinge, secre taris-penningmeester van den Ned. IJshockey Bond, gaat de Nederlandsche ploeg naar Ant werpen om daar op 27 Januari als nationale ijshockey-ploag te spelen tegen de officieele Bel gische nationale ploeg. Om studieredenen en tengevolge van ziekte zijn vier spelers niet beschikbaar, nl. Taconis, Ben jamins, Everwijn en Dupon. De samenstelling van de Nederlandsche ploeg is als vólgt: Doel: Jan Gerritsen. Achter: Hans Gerritsen, Ko Klotz. Vóór: M. Lammerts, J. Suurbeek, Lankhof, F. de Jong, A. Plesman, P. van Heeswijk. WATERPOLO WINTERCOMPETITIE K. N. Z. B. De wedstrijd StarU. Z. C. voor de winter competitie van den K. N. Z. B. eindigde in een 1—1 gelijk spel. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. f 1000,— 1306 4871 6028 7617 10745 17446 f 400,— 15886 20022 f200,— 9411 12088 12482 13105 13521 i' 100,— 2745 8263 10661 17817 18925 20124 In ons nummer van morgen geven wij de volle dige lijst. De „Deutschland" teruggekeerd. Sinds het uitbreken van den oorlog vertoefde het schip op zee. BERLIJN, 25 Januari (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „In het Westen geen gebeurtenissne van be- teekenis. Het luchtwapen heeft contrölevluohfen on dernomen aan het westelijk front en verken ningsvluchten tegen Groot-Brittannië. Het pantserschip „Deutschland" dat sinds het uitbreken van den oorlog in de wateren van den Atlantischen Oceaan handelsoorlog heeft gevoerd, is onlangs in het vaderland te ruggekeerd". Voorts meldt het D.N.B.dat de Führer en op perbevelhebber van de weermacht bevel heeft ge geven het pantserschip „Deutschland" voortaan den naam te geven van „Lützow", daar de naam „Deutschland" vaov een grooter schip bestemd is. De oorspronkelijk „Lützow" gedoopte zware krui ser zal eveneens een anderen naam krijgen. Dertig gewonden tengevolge van het slippen van een wielrijdster. Op den Buiksloterweg in Amsterdam Noord is Woensdagavond omstreeks zes uur een ongeluk ge beurd, waarbij ongeveer dertig inzittenden van een autobus van de Naco lichte kwetsuren opliepen. De autobus, waarin zich veertig personen bevon den, wilde een wielrijdster, die door de gladheid van den weg ten val was gekomen, ontwijken. De chauffeur slaagde hierin wel, doch reed dienten gevolge tegen een boom. Dertig inzittenden'liepen door de botsing wonden aan gelaat of ledematen op. Allen konden echter met een andere bus van de Naco naar hun wonin gen worden vervoerd. De wielrijdster ondervond geen gevolgen van haar val. De autobus, waarmede het ongeluk geschiedde, werd ernstig beschadigd. Kauitein voor den Centralen Raad van Beroep. Ontslag blijft gehandhaafd. UTRECHT, 25 Januari. Hedenochtend deed de Centrale Raad van Beroep te Utrecht uitspraak in de zaak van den kapitein van het Nederlandsche leger D. B. H. te 's-Gravenhage, die in October j.l. eervol uit den dienst werd ont slagen, nadat hij zes dagen in arrest had ge zeten. Aanleiding tot dit ongevraagd ontslag was een bezoek van den kapitein geweest aan een feest in een Duitsche grensplaats. De kapitein had tijdens zijn bezoek niet gezorgd voor over dracht van het commando over zijn compagnie gelegerd op korten afstand van de Duitsche grens. Tegen 't gegeven ongevraagde eervolle ontslag was de kapitein in verzet gekomen. De Raad verklaarde het beroep ongegrond. De kapitein blijft dus eervol ontslagen. „De mensch heeft meer waarde dan goud". Voorzitter van Prot. Chr. Werkgevers over bestrijding der werkloosheid. Te Amsterdam is het Verbond van Protestantsc'n- Christelijke werkgevers in j aar vergader ipg bijeen geweest. De voorzitter, de heer A. Borst Pzn., wees in zijn openingsrede op de moeilijkheden, waarin handel en bedrijf als gevolg van een oorlogstoestand ver- keeren. Wij krijgen, zoo zei spr., soms heel sterk het gevoel, dat wij tot nog toe missen een eigen chris telijke economie als wetenschap, wil men breeder: maatschappijleer, die richtlijnen geeft en houvast biedt aan onze economische en sociale werkers. Vóór alles hebben wij te waken voor negativisme. Positief zal de opbouw van ons economisch denken en hande len, allereerst ten opzichte van een zoo belangrijk vraagstuk als dat der bestrijding der werkloosheid, dienen te worden beheerscht door het Schriftwoord, dat de mensch meer waarde heeft dan het goud d.w.z,, dat in het middelpunt van ons economisch denken steeds dient te worden geplaatst het welzijn van den naaste en niet daarboven de waarde van het betaalmiddel van goed of goud. Daarom moet werkloosheidsbestrijding door werk verschaffing op groote schaal niet worden afgekeurd, omdat de z.g. economische doelmatigheid van het werk niet opweegt tegen de kosten. De duidelijk waarneembare structuurverandering in onze natio nale huishouding, maakt, dat er niet meer aan te ontkomen is, dat talrijke maatregelen worden ge nomen door of in samenwerking met de overheid. Na de rede van den voorzitter werd de vergade ring geschorst en vereenigden de deelnemers zich aan een gemeenschappelijke lunch. Des middags hield de heer H. Botterweg uit Utrecht, een inleiding over het onderwerp „de eigen positie van het bedrijfsleven." De rede van den heer H. Botterweg werd gevolgd door een geanimeerde discussie. In een besloten huishoudelijke vergadering wer den de jaarverslagen van den secretaris en den pen ningmeester zonder discussie goedgekeurd. De aftredende bestuursleden J. H. van Lonkhuy- zen, W. te Gussinklo en J. ter Haar werden zonde? hoofdelijke stemming herkozen,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3