IJmuider Courant „cKooge Vuwische in (dammen opgegaan. Met 12i cent twt week Nederlands Levenskracht. PRACHTIG KASTEEL VERLOREN GEGAAN. De IJmuider Courant Kasbloemen Canadeesche parlement ontbonden. Order van de K.L.M. bij Fokker. 25e JAARGANG NO 73 Uitgave lourens Coster. Maatschappij voor Courant-Ui'gaven en Algem Drukkerij N.V. Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724 Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, epgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Coutanl. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Directie. P W PEERF.BOOM EN ROBER T PEEHEBOOM Hoofdredacteur! ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 26 JANUARI 1940 Abonnementen pei week 0.12Va. p&r maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. In de Eerste Kamer heeft de minister van Bui- tenlandsche Zaken, mr. van Kleffens, Donderdag een belangrijke begrootingsrede gehouden waar op ik aller aandacht vestig. Er is al eerder geble ken dat deze nieuwe bewindsman, in de moeilijk ste omstandigheden tot zijn zeer verantwoorde lijke taak geroepen, de rechte man op de rechte plaats is. In weinige maanden tijds heeft hij zich reeds een reputatie veroverd van zeer scherpzin nig en weloverwogen beleid, van besluitvaardig heid en durf. Waarbij komt dat hij de taal spreekt, die wij allen verstaan omdat zij zoo echt i en kenmerkend Nederlandsch is. Geen wonder dat in de Kamers door'vertegenwoordigers van de meest uiteenloopende politieke richtingen ver trouwen in zijn beleid wordt uitgesproken. Ik hoop dat ook in het buitenland groote aan dacht besteed zal worden aan de rede die mr. van Kleffens gisteren heeft gehouden. En dat is ook wel te-verwachten, want men heeft daar al ge merkt dat Nederland op deze belangrijke post een voortreffelijk man heeft gevonden. In dezen tijd kan men er dan wel van verzekerd zijn, dat nauwkeurig nota wordt genomen van hetgeen zulk een woordvoerder-van-zijn-volk te zeggen heeft. En dat geldt niet alleen het Nederlandsche standpunt ten aanzien van de vele moeilijkheden, die onze positie als kleine neutrale mogendheid meebrengt, maar ook onze volkskracht. De minister heeft die geschetst in zeer kern achtige en heldere bewoordingen. En hij heeft daarbij eenige feiten aangeroerd, die als propo- ganda in den besten zin des woords op den voor grond gesteld mogen worden. Hij heeft de aan dacht gevestigd op ons buitengewoon hoog ge- boortecijfer en buitengewoon laag sterftecijfer, cijfers waarvan het verschil zoo groot is dat wij daarin alle Europeesche groote mogendheden en de Vereenigde Staten achter ons laten. Hij heeft diegenen in het buitenland gewraakt, die in onze kracht ter zee geringer dan die van de groote mogendheden, zoodat wij daar slechts in bijzon dere gevallen geweld met geweld kunnen keeren - een gebrek aan ruggegraat zagen, en de va- derlandsche bedachtzaamheid voor gemis aan be sluitvaardigheid hielden. Hij heeft gezegd: wan neer buitenlanders willen zien hoe het met de levenskracht van Nederland gesteld is, laten zij dan eens bij onze weermacht gaan kijken, of in Indië, of laat hen bij onze padvinders te gast gaan, of een Kaagweek meemaken of een Vier- daagschen Afstandsmarsch. Laten zij de Zuider zeewerken bezoeken. Zoolang Nederland, dat mits het zelfstandig is, evenals trouwens België, een element van rust vormt in Europa, het vrijheids lievende, arbeidzame land is dat het altijd is ge weest, sterk ook door den religieuzen inslag zijner bewoners, de verscheidenheid hunner gaven, hun ondernemingszin, vooruitstrevendheid en verrich tingen op het gebied van wetenschap en kunst. zoolang verdient het de onaantastbaarheid van zijn gebied en zijn zelfstandigheid. Dit is taal die ons allen goed zal doen. De mi- I nister heeft niet nagelaten buitendien op feiten te wijzen, die wij met trots en zelfbewustzijn als i ons eigen krachtige standpunt handhaven en die niettemin zelfs enkelen in ons land soms onder schatten. Hij heeft er de aandacht op gevestigd dat het vraagstuk der bestaansruimte, dat zich voor onszelf in buitengewoon sterke mate voor doet, naar onze overtuiging met vreedzame mid delen dient te worden opgelost. Hij is met cijfers voor den dag gekomen omtrent ons buitenge woon groote bevolkingsoverschot. Op ons Euro peesche gebied moeten wij per vierkanten mijl 618 menschen voeden, dat is meer dan anderhalf maal zooveel als Duitschiand, driemaal zooveel als Frankrijk en nog altijd 100 meer dan Groot- Brittannië en Ierland. Acht en driekwart millioen j menschen te voeden in een land, welks bodem slechts vier millioen in leven kan houden, is een kunststuk dat slechts mogelijk is door de grootste krachtsinspanning. Indië helpt ons daarbij,'al is de groote bevolkingsdichtheid van Java (748 men schen per vierkanten mijl) weer een vraagstuk op zichzelf En niettemin sluiten wij onze koloniën niet i voor anderen. En ons bestuur daar wordt door bevoegde beoordeelaars in het buitenland aan I andere landen ten voorbeeld gesteld. Wij hopen dat tegenover onze open deur de poorten bij die anderen zich spoedig opnieuw zullen openen Ik zou meer kunnen citeeren, maar is dat hier I noodig? Er zal reden te-over bestaan om op J andere gedeelten uit minister Van Kleffens' rede terug te komen. Wat ik hier heb aangehaald toont een zelfbewustzijn en levenskracht waarop wij inderdaad trotsch mogen zijn. En moge tot leering strekken aan diegenen die geneigd zijn naar bui- tenlandsche redevoeringen te luisteren en te meenen dat die het zooveel beter weten dan onze knappe menschen en dat die buitenlanders ons wel eens zullen vertellen wat wij nu eigenlijk moeten doen. Dat ergert mij en velen vaak. Wij kunnen en weten het waarachtig zelf wel en dat heeft onze historie, dat hebben ook onze levenskracht en vastberadenheid in dezen tijd bewezen. Laten we dat wel beseffen. Zelfvertrou wen en rustige moed zijn machtige eigen schappen, waarom anderen ons des te meer zullen eerbiedigen. De kloeke taal van een Van Kleffens is in dezen tijd, meer dan ooit. het geluid dat ons volk moet doen hooren. Wij weten zelf wat het beste voor ons is. Wij hebben onze zelfstandig beid veroverd en bewezen die waard te zijn! R. P. Kasteel „De Hooge Vuursche". Vanochtend vroeg is door tot nu toe onbekende oorzaak een felle brand uitgebroken in het kasteel „De Hooge Vuursche" nabij Baarn. De brandweren uit Baarn en Hilversum, welke laatste in verband met den g'rooten omvang van den brand te hulp was geroepen, zijn er in geslaagd na harden strijd het vuur te blusschen. Het kasteel is zeer ernstig beschadigd. De geheele eerste verdieping is uitgebrand, evenals de daarboven gelegen verdieping en de toren. Van het gelijkvloersche gedeelte zijn een kamer en de keuken, die uitgebouwd waren, gespaard gebleven. gelegen verdieping en de toren. Van het gelijk vloersche gedeelte waren een kamer en een keu ken, die uitgebouwd waren, gespaai'd gebleven. De inrichting van het kasteel was zeer kostbaar en gedeeltelijk afkomstig van den vorigen bewo ner, den heer J. A. L. van den Bosch. Op 20 De cember was het kasteel als hotel in gebruik geno men waarbij weliswaar de inboedel een zekere wijziging had ondergaan. Het voornaamste deel was echter nog van vroeger afkomstig. Kostbare betim meringen, tapijten, schilderijen en meubilair, wat bij de inrichting uit Frankrijk werd ingevoerd en door Fransche kunstschilders werd ontworpen, zijn verloren gegaan. Het kasteel dateert uit het jaar 1910, toen hei oude gebouw geheel werd afgebroken en het nieu we kasteel werd opgetrokken onder architectuur van Ed. Cuypers. Het werd ongeveer acht jaar als kasteel bewoond, toen vertrok de eigenaar naar hel buitenland. Sedertdien was het slechts enkele maanden van het jaar bewoond en de laatste jaren m het geheel niet meer. Sinds 20 December werd het kasteel zooals reeds gezegd als hotel geëxploi teerd door een combinatie, welke ook hotel Beek huizen te Velp, hotel Staameren te Maarn, zoomede hotel de Silven te Loenen op de Veluwe exploi teert. De schade aan den inboedel wordt geraamd op anderhalve ton. De totale schade zal vermoedelijk het millioen te boven gaan. Voor zoover den heer Tolhuisen bekend is# is het gebouw verzekerd. De inrich ting moet echter, naar de heer T. ons mede deelde, slechts gedeeltelijk verzekerd zjjn. Het kasteel werd sinds 20 December door een combinatie als hotel geëxploiteerd. De directeur van het hotel, de heer J. P. Tolhuisen, heeft hedenoch tend verklaard, dat hij vannacht omstreeks één uur een begin van brand in zijn slaapkamer heeft gehad. Daar hij zeer verkouden was, wilde hij, voordat hij ging slapen inhaleeren. Daarvoor gebruikte hij een electrisch keteltje, dat hij op zijn bed zette. Het schijnt dat de heer T. in slaap is gevallen, waardoor het electrisch keteltje, dat onder stroom stond, brand in zijn bed veroorzaakte. Door dit begin van brand werd hij wakker. De heer Tolhuisen heeft daarop met veel water het vuur gedoofd en toen hij er zeker van meende te zijn, dat er geen verder gevaar bestond aldus deelde hij ons vanmorgen mede begaf hij zich in een er naast gelegen kamer om daar te gaan slapen. Vanmorgen om tien minuten voor zes werd hij kunt U, ook nu nog, heel wat doen!! Namelijk een abonne ment nemen op Volgt het voorbeeld van de duizenden die dit reeds deden wakker door een brandlucht. Hij opende de deur van de kamer waar hij in het begin van den nacht had gelegen en daar was, ondanks het feit, dat hij alles goed met water had nat gemaakt, toch brand uitgebroken. Toen hij de deur open de, sloegen de vlammen hem tegemoet, zoodat er van een blusschen ter plaats geen sprake kon zijn. De heer Tolhuisen wekte onmiddellijk het perso neel, bestaande uit vijftien personen, die op dezelfde verdieping de brand was op de bovenste verdie ping uitgebroken sliepen. Ook de zes gasten, die zich in het hotel bevonden en hun slaapkamers op de benedenverdieping hadden, werden onmiddellijk gewaarschuwd. De heer T. waarschuwde zelf onmid dellijk ook de brandweer van Baarn. Zoowel de gasten als het personeel konden onge deerd het gebouw verlaten. Eerstgenoemden hadden nog tijd zich te kleeden en hun bezittingen bijeen te pakken, het personeel moest gedeeltelijk in nachtge waad naar beneden vluchten en kon van zijn bezit tingen niets mee nemen. Het vuur greep zeer snel om zich heen. Het vond gretig voedsel in het droge hout van de eiken be timmeringen, welke in het geheele gebouw waren aangebracht. Toen de brandweer van Baarn verscheen, sloegen de vlammen reeds naar alle kanten uit. Daar de slooten in de omgeving bevroren waren, duurde het eenigen tijd voordat water gegeven kon worden. Het vuur kon intusschen zijn vernielend werk voort zetten. Besloten werd daarom de hulp van de Hil- versumsche brandweer in te roepen, welke ook spoe dig ter plaatse was, zoodat toen rondom het kas teel water gegeven kon worden. Het vuur woedde het hevigst in het linker ge deelte, onder den toren, en vandaar breidde het zich uit over de geheele eerste verdieping en tastte ook de tweede verdieping aan. Het gelijkvloersche gedeelte werd evenmin gespaard. Het was een fantastisch schouwspel, den hellen gloed en den vonkenregen in de ochtendschemering te zien. Om half negen ongeveer was men het vuur meester. De geheele eerste verdieping was toen, zooals hier boven is vermeld, uitgebrand, evenals de daarboven (Hoewel kasbloemen bij de ver zending speciaal gekoesterd wor den en zeljs met wollen dekens warme kruiken en watten verpakt zijn geicorden, konden zij in de laatste weken niet voor bevriezing worden gevrijwaard.) De vorst maakt wel vandaag den diag Met onze bloemen korte metten, Je kunt nu, als 'k zoo zeggen mag, De bloemetjes niet buiten zetten. Dat komt den kweeker slecht van pas, Hij heeft nu onverbloemde zorgen, Vorst staat niet bij hem in de kas, En hij ziet tobbend naar den morgen. Hij geeft de bloem een warme kruik, Pakt haar in dekens en in watten, Met een soort winterjas en pruik, Opdat zij maar geen kou zou vatten. Maar zelfs die moederlijke zorg Staat in een tijd van strenge kouide, Helaas er nog niet steeds voor borg, Dat Flora's kindren 't leven houden. Dit maakt den kweeker tot een man, Die, trouw bij kas voor 't handeldrijven, Wel aanspraak maakt op kassian, Ornaat hij niet bij kas kan blijven.' En alle bloemenhandel moet Nu wel op moeilijkheden stuiten. Slechts één soort bloemen tiert nog goed En dat zijn bloemen op de ruiten. P. GASUS. Reeds de volgende maand verkiezingen. De Canadeesche minister-president, Macken zie King, heeft Donderdag het parlement ont bonden na de zitting voor twee uur te hebben verdaagd, teneinde het kabinet te raadplegen. De ontbinding geschiedde vier uur na de ope ning van de zesde zitting van het achttiende parlement. Een dusdanige ontbinding heeft zich nog nooit voorgedaan in dé Canadeesche parlementaire geschiedenis. Einde Maart zullen de verkiezingen gehouden worden. Tevoren had de gouverneur-generaal van Cana da, Lord Tweedsmuir, de troonrede uitgesproken, waarin hij vroeg terstond algemeene verkiezingen te doen houden. Volgens de grondwet zouden verkiezingen aan het einde van het jaar moeten worden gehouden. Na deze mededeeling was de rest van de troon rede gewijd aan de oorlogsinspanning van Canada. Mackenzie King nam na den gouverneur-gene raal het woord. Hij zeide gehoopt te hebben een gewone parlementszitting te kunnen houden om zekere essentieele wetten te doen aannemen. Een beroep op het land zou later gedaan worden. Deze werkwijze schijnt thans echter onwaarschijnlijk. Het is te wenschen, zeide spreker, dat de verkie zingen gehouden worden voor het eventueele groo te voorjaarsoffensief aan het Westelijk front be gint. Een nieuwe toestand doet zich voor op grond van het feit dat Mitchell Hepburn, de eerste mi nister van Ontario, het wetgevend lichaam van Ontario een resolutie heeft voorgelegd, „die onbe twistbaar gericht is tegen de regeering van het dominion". De leider der Canadeesche regeering sprak de meening uit dat de resolutie van Ontario geen ander doel had dan een politieke campagne te ont ketenen, terwijl de parlementaire zitting in vollen gang__ was. Voortgaande zeide Mackenzie King dat een ver kiezing voor de maand Mei den leden van de eerste Canadeesche divisie, die over zee gezonden is, de gelegenheid zou geven hun stem uit te bren gen terwijl zij in Engeland zijn. De tweede divisie zou kunnen stemmen alvorens uit Canada te ver- tr enken. De premier besloot met de woorden: „Het volk zal beslissen". Vervolgens verdaagde de premier de zitting voor twee uur om het kabinet te raadplegen. Tijdens deze besprekingen werd besloten dat het parle ment terstond zou worden ontbonden. Het ontbin- dingsbesluit werd door Mackenzie King naar het regeeringsgeboüw gebracht, waar het werd onder teekend door Lord Tweedsmuir. Vier uur na de opening van de zitting werd het ontbinidingsbe- sluit bekend gemaakt. De zomertijd in Engeland. Begin op 25 Februari vastgesteld. Sir John Anderson heeft Donderdag in het Lagerhuis medegedeeld dat de aanvang van den Zomertijd is vastgesteld op 25 Februari a.s., des nachts om twee uur. Vier verkeersvliegtuigen voor 24 passagiers. AMSTERDAM, 26 Januari. Naar wij ver nemen, werd vandaag de overeenkomst tus- schen de N.V. Nederlandsche vlicgtuigenfa- bick te Amsterdam en de K.L.M. betreffende de levering van vier verkeersvliegtuigen van het type F 24 voor 24 passagiers met een kruissnelheid van 330 K.M. per uur geteekcncL Deze overeenkomst werd mogelijk gemaakt door de medewerking van de ministers van Financiën, Sociale Zaken, Waterstaat en Eco nomische Zaken. De vliegtuigen, geheel metalen twee-moto- rige hoogdekkers, voorzien van neuswiel, zul len in de tweede helft van het jaar 1941 aan de K.L.M. worden afgeleverd. Ds. D. HENSTRA ALS VELDPREDIKER Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van ds. D. Henstra, predikant bij de Chr. Geref. Kerk van Haarlem-Noord, die thans als reserve-veldpre diker gemobiliseerd is, sprak de kerkeraad dezer ge meente uit dat, waar ds. Henstra met veel zegen on der de militairen werkzaam is, de gemeente zich ook eenige offers moet getroosten en de nood in de ge meente niet van dien aard is, dat het werk van ds. Henstra onder de militairen gestaakt moet worden, zoodat de kerkeraad momenteel de vrijmoedigheid mist het destijds aan ds. Henstra verleend verlof tot het aannemen van de benoeming als reserve-veld prediker, thans in te trekken. Een wedstrijd op priksleden voor mannen boven de 48 jaar werd Donderdag onder veel belangstelling te Stiens (Fr.) gehouden. Twee deelnemers meten elkanders krachten Aanslag op Finseh vaartuig verijdeld. BUENOS AIRES, 25 Januari. De bemanning van het Finsche instructievaartuig Moshulu heeft tijdig een poging dit schip op te blazen weten 's verijdelen. Zij ontdekte dat in verschillende deelen van het schip dynamiet verstopt was door on bekende personen. De haven autoriteiten stellen een onderzoek in. (United ATHLETÏEK STEUN VAN ATHLETEN VOOR FINLAND. Uit Nc.rrkoeping in Zweden, waar het bureau van de International Amateur Athletic Federa tion (I.A.A.F.) is gevestigd, komt het bericht, dat het dagelijksch bestuur een oproep zal richten tot alle athleten van neutrale landen om Finland in zijn strijd te steunen. Finland, het land, waardit jaar de Olympische Spelen zouden plaats hebben, het land van de athletiek bij uit nemendheid, vecht (aldus heet het in den op roep), tegen een numerieke overmacht. Men mag aannemen dat iedereen het Finsche volk wil steunen. Het bestuur van de Kon. Ned. Athletiek Unie, dat dezen oproep nog niet ontvangen had, zal binnenkort zijn standpunt bepalen. Niettemin was de heer Strengholt, vorozitter der K. N. A. U. bereid zijn persoonlijke meening wer te geven. Hij deelt mede, dat deze kwestie onlangs ter sprake is gekomen bij het bezoek van den heer Ekelund, secretaris der i.A.A.F. aan Nederland. Het bestuur zal dezer dagen bijeenkomen om deze aangelegenheid te bespreken. „Persoonlijk sta ik er sympathiek tegenover en mocht het besturu er ook zoo over denken, dan zal de steun toch bescheiden moeten zijn in verband met de niet al te ruime financiën der Unie".

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1