Befana, het Italiaansche Sint-Nicolaasfeest. J vpTTPAG JXNUART 1940 [en geëerbiedigde vrouw in Amerika. W Jionmin Wilhdmina. Feeststemming maakt het oude Rome onherkenbaar Stukje Schiphol op Capodichino. (Van onzen Amerikaanschen correspondent) 1v de bladen van een groot Amerikaansch dagblad-concern, de Scrips-Howard-bla- den die een gezamenlijke dagelijksche op laag 'van 5.000-000 exemplaren hebben, stond j.7Pr dagen een artikel, gewijd aan Koningin Srtihelmina. Er was een groot portret bij ge- laatst en het opschrift luidde „Meet the out- fanding woman of the year, Wilhelmina, Queen f the Netherlands" (Ziethier de belangrijkste Jrouw van dit jaar, Wilhelmina, Koningin der T^den^dat u het met even groot genoegen vult lezen als wij Nederlanders in den vreemde dat deden en daarom vertaal ik het hier voor u: De belangrijkste vrouw van het jaar is een kranige, kleine grootmoeder, die van alle „rouwen in 1939 het meest indrukwekkende gevecht" voor den vrede leverde. Haar naam is Wilhelmina, Koningin der Neder landen, en zij was de eerste en krachtigste van allen, zoowel mannen als vrouwen, in haai' pogingen om de wereld te helpen bij het zoeken van den vrede. Tweemaal onder teekend e zij, met Koning Leopold van Bel gië boodschappen gericht tot de regeerings- hoofden der oorlogvoerende landen, haar initiatief aanbiedende voor het beginnen van vredesonderhandelingen. Beide aanbie dingen werden afgewezen. Maar de rede lijkheid, diè aan deze aanbiedingen ten grondslag lag, was een inspiratie en vormde goede hoop voor hen allen in de heele wereld die ziek zijn door dezen zinloozen oorlog. Haar vredes-aanbiedingen zijn niet het eenige wat Koningin Wilhelmina in het af- geloopen jaar heeft verricht om haar grootheid aan de menschheid te toonen. Of schoon haar kleine land midden in het krijgsgewoel ligt, heeft zij het door haar zeer besliste houding heel duidelijk gemaakt 1 dat Nederland neutraal wil blijven. Om dui- delijk te toonen dat besparing op benzine noodig is was zij niet te koninklijk om te fietsen. En bovenal heeft zij haar vaste, stel- lige, vrome geloof getoond in de wereld en in 1 de goede krachten van de menschheid om zich op te richten uit de modder, waarin zij zichzelf geworpen hebben. Ofschoon haar i vredespogingen haar naam op de frontpa- gina's der kranten hebben gezet, geeft Ko- ningin Wilhelmina er de voorkeur aan niet in de aandacht van de wereld te staan. Wan- neer de tijdsomstandigheden dat zouden toe- staan zou zij uiterst gelukkig zijn in haar rol van trotsche grootmoeder. En zij zou uren doorbrengen met schilderen. Doch de tijd dringt Europa's- eenige regeerende vorstin in de aandacht van de wereld, waar in zü gedurende 1939 stond als de belang rijkste vrouw-van-het-jaar en één van de fijnzinnigste regeerders der wereld. Ziet, dit kleine stukje is heed kenmerkend voor de plaats, die onze Koningin in de harten en in de eerbied en waardeering van het Amerikaan- sche volk inneemt. Dit moge ons niet alleen ple zierig stemmen, wij moeten er ons bovendien goed van bewust zijn wat dit voor Nederland be- teekent. Vorsten zijn niet alleen menschen, zij i zijn ook vertegenwoordigers van him volk en hun land, De waardeering, die het ééne volk voor het andere volk koestert is met slechts een lcwestie van sentiment en menschelijke harte lijkheid, doch zij heeft ook althans: zij kan ook hebben staatkundige beteekenis. Dit geldt in groote mate voor de machtige Vereenigde Staten welker regeeringsdaden niet alléén worden ingegeven door koele en zakelijke politieke be rekening, doch die wel degelijk en misschien meer dan in welken staat ter wereld ook mede worden ingegeven door de gevoelens, de sym pathieën en de antipathieën van de massa des volks. Een goed voorbeeld daarvan is bijvoor beeld geweest de poging door president Roose velt aangewend om de Finsch-Russische vijan delijkheden te voorkomen. Deze heeft geen suc ces gehad, maai- dit neemt niet weg dat zij haar basis vond in de groote symipathie, die Finland hier reeds geruimen tijd geniet. Dit kleine land was (en is nog) het eenige van alle, die bij de Vereenigde Staten in het krijt der vorige oor logsschulden staan, dat deze schuild geregeld heeft afbetaald. En deze eerlijkheid, dit fatsoen spreekt tot de fatsoensopvatting van het Amerikaansche volk. Men kan er staat op maken in Nederltnd dat de sympathie, die men in de Vereenigde Staten voor Nederland zoo algemeen ontmoet, niet alleen haar ontstaan vindt in de oude, historische landen, doch ook wel dege lijk door de figuur van Koningin Wilhelmina, die hier hetgeen mede uit bovenstaande ont boezeming blijkt de grootste achting en eer bied geniet. I K heb er al wel eens eerder op gewezen dat de belangstelling voor Nederland in het alge meen hier zeer groot is. Eensdeels heeft dit onge twijfeld een materieele oorzaak. Nederland be hoort tot de belangrijkste exportlanden van de Vereenigde Staten en ook Nederlandsch-Indië staat hier in dezen zin op een voorname plaats in de belangstelling. Nog onlangs schreef het Amerikaansche Journal of Commerce in een uitgebreid en goed gefundeerd opstel on der andere: „om gezonde economische en staat kundige redenen wenschen de Vereenigde Sta ten, dat er geen verandering kome in den poli- tieken status van Nederlandsch Oost-Indië. Europeesche Staten, die sedert lang handel drijven met deze Nederlandsche bezittingen, kunnen ongetwijfeld mede niet anders wen schen". Dit is een belangrijke uiting, die de aan dacht waard is. Doch, zooals ik reeds zeide, ook gevoelsargumenten vervullen hier een belang rijke functie en dat de figuur van Koningin Wilhelmina tot de goede gevoelens van Amerika jegens Nederland in zeer groote mate bijdraagt is boven lederen twijfel verheven. Onlangs stond in een veelgelezen weekblad wet name: „The New-York Times Maga- 2in e, het Zondagsbijvoegsel van Amerika's meest gezaghebbende dagblad een artikel geschre ven door Harold Callender. gezonden uit Den Haag. De titel luidde „Victorian Pilot" (Victo- haansche Bestuurster). Het was voorzien van twee foto's: een portret en een kiek van de Ko ningin terwijl zij een legeronderdeel inspecteert. Er staan in dit stuk vele particuliere anecdoten en karakteristieken van onze Koningin. De schrijver vermeldt ergens dat blijkbaar tot zijn verbazing in Nederland dergelijke parti culiere beschrijvingen van de Koningin worden beschouwd als „ongepaste inbreuk op Haar privé-leven" en dit is dan ook de reden waar in ik deze gedeelten van Callender's brief aan Koningin Wilhelmina gewijd, hoe interessant Zij ook zijn wellicht, niet zal vertalen. Overigens moeten, mijn lezers hier niets bij zonders achter zoeken: het artikel is, naar den gewonen trant van de New-York Times, waardig *n 2°hder eenige poging tot sensationalifceit ge- schreven. En het getuigt weer van groote eer bied voor Koningin Wilhelmina. „Niemand aanschouwt het Europeesche too- neel met grooter aandacht dan Koningin Wilhel mina, die het lot van Nederland in veel meer dan louter formeelen zin in handen heeft", schrijft Callender ergens. En elders in zijn brief heet het Zij vervult haar hooge funetie zoo lang dat zij dikwijls meer van de landszaken weet dan menige van haar ministers. Zij is scherpzinnig en ter zake kundig en beheerscht alle onderwer pen volkomen; zij spreekt heel precies en „to the point" en schrijft haar toespraken zelve; zij heeft evenals wijlen de groote Victoria niet alleen een buitengewoon helder verstand en een groot intellect, doch Zij heeft ook een ijzeren plichtsbetrachting. Er is niets dramatisch of kleurigs aan de groote figuur van deze vorstin, maar zij vormt de hooge verpersoonlijking van de mentaliteit van haar volk. Haar volk respec teert haar diep en het vertrouwt haar volkomen. Zij vormt de inspiratie voor haar volk in tijden van nood. Want zij leeft in de tradities van Haar Huis". Dit is slechts een korte aanhaling uit een vrij uitvoerig artikel, een aanhaling echter, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. Koningin Wilhelmina is een geëerbiedigde vrouw in Amerika. Dit is een van de vele groote diensten, die zij haar volk bewijst. MR. E. ELIAS. Verordening voor het watergebied van Hoek van Holland. Bij algemeene bekendmaking van den opperbe velhebber van land- en zeemacht is een veror dening voor het watergebied van Hoek van Hol land verschenen, waaraan het volgende wordt ont leend. Waar in deze verordening wordt gesproken van „het watergebied" wordt daarmede bedoeld het watergebied, gelegen binnen een gebied, begrensd door de territoriale grens, de rechte lijn getrok ken tusschen de punten 52 gr. 03' 49" N.B. 04 gr. 05' 52" O.L. 52 gr. 01' 41" N.B. en 04 gr. 09' 41" O.L.De Noordzeekust van Zuid- I-Iolland, het gedeelte van den Nieuwen Waterweg, binnenwaarts begrensd door den meridiaan van 04 gr. 12' 55" O.L., de westkust van het eiland Rozenburg, verder de lijn van K.P. 123 een punt op die lijn op 51 gr. 55' 52" N.B. (Rozenburg); getrokken naar K.P. 6 (Voorne) tot en 04 gr. 04' 27" O.L. en van dit punt af een lijn loodrecht op voornoemde lijn tot de territoriale grens. Het is zulks met inachtneming nochtans van het in deze verordening bepaalde een iegelijk toegestaan zoowel overdag (van zonsopgang tot zonsondergang) als des nachts (van zonsonder gang tot zonsopgang) zich met een vaartuig te be geven in, te varen op of zich te bevinden in het watergebied, vopr zooverre en zoolang door den opperbevelhebber van land- en zeemacht bij alge meene bekendmaking, dan wel namens dezen door den commandant van de maritieme middelen te Hoek van Holland in eenig bijzonder geval, dan wel bij deze verordening niet anders wordt be paald. Het is den gezagvoerder of schipper van eenig vaartuig waaronder in deze verordening steeds mee begrepen degenen, die hen als zoodanig ver vangen verboden met dat vaartuig van uit zee den Nieuwen Waterweg binnen te varen, tenzij na verkregen al of niet voorwaardelijke vergunning van den commandant van het voor het zeegat kruisende onderzoekingsvaartuig. Wanneer dat onderzoekingsvaartuig voor den Nieuwen Waterweg niet wordt aangetroffen, moet buitengaats minstens 2 zeemijlen benoorden de lichtenlijn op en neer gehouden of geankerd wor den, totdat het onderzoekingsvaartuig aldaar we derom aanwezig is. Het is den gezagvoerder of schipper van een niet- beloodst vaartuig verboden met dat vaartuig van uit het watergebied naar zee te vertrekken, tenzij en voor zooverre niet deze daartoe al of niet voor waardelijke vergunning heeft van of vanwege den commandant der maritieme middelen te Hoek van Holland, bureel houdende te Hoek van Holland. Het is den schipper van een visschersvaartuig verboden zich met dat vaartuig te begeven in, te varen op of zich te bevinden in het watergebied, tenzij hij voorzien is van een daartoe strekkende schriftelijke al of niet voorwaardelijke vergunning van den chef zeeverkeer, positie Hoek van Hol land. AMSTERDAMSCHE LIQUIDATIE KAS N.V. KEERT 3 PCT. (V. J. 4 PCT.) UIT. In de binnenkort te houden vergadering der Am- sterdamsche Liquidatie Kas N.V. zal worden voor gesteld over het afgeloopen boekjaar een dividend van 3 pet. uit te keeren (v. j. 4 pet.). Niet alleen in Nederland vierde Koning Winter hoogtij. In de haven van Jakutsk is het ijs nog eenigszins dikker dan in de lage landen aan de Noordzee. Daar moeten rond de schepen kuilen van meer dan manshoogte worden gehakt, om den druk van het ijs op de vaartuigen te verminderen. Finland's lot. „Finlands lot" is de titel van een lezenswaar dig werkje, dat de secretaris van de Nederlandsch- Finsche Vereeniging, mr. J. J. R. Schmal heeft ge schreven en waarvan de opbrengst een mooi gebaar van de uitgeefster, de N.V. Bigot en Van Rossum te Amsterdam geheel ten bate van het Finsche Roode Kruis komt. Over Finlands lot in onze dagen is ieder maar al te wel ingelicht. Het hier genoemde boekje ver schaft daarentegen een belangwekkend inzicht in de moeilijkheden, die het land de laatste 130 jaar te verduren heeft gehad. De strijd om zijn onaf hankelijkheid heeft. Finland tallooze en groote of fers gekost. Zoo het heden daarvan getuigt, het verleden levert er niet minder voorbeelden van op. De schrijver heeft zijn stof verdeeld in een overzicht van de geschiedenis van Finland in de vorige eeuw en een terugblik, die reikt tot het be gin van den wereldoorlog. Hij herinnert er in het eerste gedeelte aan, hoe Finland in 1809 ophield, deel van Zweden te zijn en allengs door Rusland werd geabsorbeerd, een annexatie, die zich intus- schen eerst ten volle deed gevoelen na 1899, het jaar van het keizerlijk Russisch „Februari-manï- fest" waarbij het land tot dusver grootvorsten- dom onder regeering van den Czaar aller Russen aan de Finsche wetgevende macht werd ont trokken. Een vergeefsche poging, (waaraan de naam van den Nederlandschen hoogleeraar Prof. van den Vlugt verbonden blijft) door een „Cul tuuradres" aan den Czaar, om het recht der Fin nen op hun zelfstandigheid te handhaven, biedt weinig uitzicht op het behoud der cultuur- en geestesgoederen van het Finsche volk. Doch reeds in het midden der negentiende eeuw zijn uit dat volk mannen opgestaan, die krachtige pogingen in het werk stellen, het volksbewustzijn te verleven digen. De geleerde Julius Krohn beweegt zijn vriendenkring, voortaan weer de taal van het volk, het Finsch, ais omgangstaal te voeren In plaats van het Zweedsch, Johann Wilhelm Snellman draagt daar mede het zijne toe bij, geholpen door figuren als Runeberg en Lönnrot. Snellman is bovendien de man met" den profetischen blik, die op het axioma: Finland vermag niets met geweld: de macljt der beschaving is zijn eenige redding" een program van actie opbouwt, waaraan hij zijn verder leven wijdt en waarmede hij de latente krachten, die in het Finsche volk sluimeren, op wekt. Want met de ontwakende belangstelling voor de eigen taal verlevendigt zich het besef, dat Fin land tot een eigen bestaan., tot onafhankelijkheid geroepen is. De wereldoorlog zal deze onafhanke lijkheid brengen. Welke gebeurtenissen daartoe leiden vindt men opgesomd in het tweede gedeelte van het hier besproken boekje, waarin de vrijheidskrijg der Finnen tijdens de jaren 19161918 in den breede wordt besproken en de figuur van Mannerheim wordt belicht. 16 Mei 1918 is de jubeldag van het bevrijde Finland. Het leger trok feestelijk Helsinki binnem. Het waren geen keurig gekleede parade troepen, maar meerendeels eenvoudige boeren, die zelf hun wapenrusting hadden aangeschaft en hun wapenen op den vijand hadden veroverd, mannen, die daden hadden verricht, die den schoonsten droom verwezenlijkten, welke ooit voor een volk in vervulling kan gaan. Aan het betoog omtrent Finlands lot is een sym bolisch schetsje: De os en het mierennest toege voegd, een vertelling van den Fin Jubani Aho en het Finsche volkslied besluit het geheel. Zooals hierboven reeds werd opgemerkt ïs de opbrengst van den verkoop van dit lezenswaardig boekje geheel voor het Finsche Roode Kruis be- 'stemd. Moge deze overweging mede het debiet ten goede komen! Twee mentaliteiten van het fascistische Italië. Trambestuurder aan ongeval niet schuldig geacht. Bij het ongeval dat op Zondag 30 April jl. des avonds te elf uur te Haarlem in de Groote Hout straat op de kruising Raamsingel gebeurde bot sing tusschen 'n motorwagen van de N Z.H.T.M. en een volledig bezette autobug werd één mar. ge dood en één zwaar gewond. De gedoode was een passagier van de autobus en werd op straat ge slingerd. de gewonde bevond zich in de tram cn kreeg ernstige snijwonden door het verbrijzelde glas van het vóórbalcon. De trambestuurder werd door de Haarlemsche rechtbank veroordeeld tot f 15 boete en een voor waardelijke hechtenis van twee weken met een proeftijd van twee jaar, wegens veroorzaken van dood door schuld en van zwaar lichamelijk letsel. Van dat vonnis kwam de trambestuurder in hooger beroep, daar hij zich onschuldig achtte. Toen de bus plotseling op hem afkwam, heeft hij uit alle macht geremd en den zandstrooier in wer king gesteld. Zijn snelheid was normaal, twintig kilometer. Het Hof heeft den bestuurder heden vrijgespro ken. Verdediger was mr. F. van der Goot. KAMERKOOR „HENRI PIEL AGE". Het Kamerkoor „Henri Pilage" gaf, zoo schrijft men ons. Woensdagavond voor verplegden van .Rethesda Sarepta" onder leiding van den heer Henri Pielage een alleszins geslaagd concert op Woensdag 24 Januari j.l. Er werden door't koor o.rn. diverse compo sities van Philip Loots (de oude traditie van Pielage herleeft!) ten gehoore gebracht; goed van toon en keurig van voordracht. Mede door de voortreffelijke prestaties der SGlïste mevr. J. M. Peereboom (viool), uitstekend begeleid door den heer H. E. Keur en de sopraan mevrouw Nan Meijer—Hogerseijl, die haar gang en voordracht goed verzorgde (begeleid door den heer Henri Pielage) werd deze avond voor het zoo aandachtige en geestdriftige auitorium tot een waar genoegen, wat aan 't slot van den avond vooooral bleek uit de dankbare woorden welke door de directrice van „Bethesda Sarepta" tot solisten, koor en dirigent gericht werden. (Van een correspondent te Rome). ROME, Januari 1940. ORANJEBOOMSTRAAT VOOR VERKEER GEOPEND. B. enW. van Haarlem hebben besloten voor de Oranjeboomstraat (tusschen Oost-Indiëstraat en Brouwersvaart), die wegens de geringe breedte sinds 7 Maart 1930 voor alle verkeer gesloten was. thans, daar de straat verbreed is, dit ver bod op Le heffen. VERKOOPING. In het „Notarishuis" vond Donderdagavond een verkooping plaats. De uitslag was: Heerenhuis, Rijnegomlaan 23, Aerdenhout. Koo- per: K. Zeepat, voor f4575. Winkelhuis met woonhuis, Kleine Houtstraat 38 en 38 te Haarlem. Kooper Joh. de Wijs q.q. voor f 7200. Huis ingericht tot vergaderlookaal, Tweede Zuid polderstraat 50 te Haarlem. Kooper Joh. de Wijs q.q. voor f 2700. Perceel bouwterrein te Heemstede, Jacob de Witstraat hoek Meindert Hobbemastraat. Kooper: A. Stevens voor f.3455. Perceel grond met twee tennisbanen, Vondelkade te Heemstede. Kooper: H. Goldberg voor f2805. Woonhuis. Van 't Hoffstraat 103 te Haarlem. Kooper: S. Suir voor f 3580. Woonhuis, Van 't Hoffstraat 105 te Haarlem. Kooper: Th Bijman.en H. Zwart q.q. voor f3575. Woonhuis, "Van *t Hoffstraat 107 1e Haarlem Kooper: W. Hoek q.q. voor f 3575. Woonhuis, Van 't Hoffstraat 109 te Haarlem. Kooper: S. Suir voor f 3525. ANNEER de feesten, welke voor de Wes- tersche volken het hoogtepunt van hui selijke intimiteit en kinderlijke blijd schap beteekenen, zooals ons Sinterklaas féést, de Duitsche Weihnachten, de Engelsche Christmas of de Fransche Réveillon, al lang voor bij zijn, dan begint voor het Italiaansche gezin dat feest van kindervreugde en verrassingen, dat den merkwaardigen naam „Befana" draagt. „Befana" is een verbastering van het Grieksche-Latijnsche „epifania" en beteekent „verschijning (des Hee- ren)" oftewel „Driekoningen". Het Italiaansche kind stelt zich onder;,.Befana" een oud geheimzin nig vrouwtje voor, dat omstreeks zes Januari bo ven de daken verschijnt en de zoo vurig verbeide cadeaux door den schoorsteen naar beneden gooit. Reeds sedert jaren is het gebruik dat de kinderen der minder bedeelde volksklassen door de party- organisaties hun „befana" ontvangen. In de depar tementen en in de groote bedrijven worden de pakjes aan de kinderen der employés en der werk nemers uitgereikt door de ministers of de directeu ren. Het is duidelijk dat dit jaar ook de soldaten langs de grenzen van het land met extra mooie befana-pakjes werden bedacht. Een nationale col lecte onder leiding van prinses Marie-José had hiertoe het initiatief genorrien. Het oude Rome is in deze dagen niet te herken nen: de geheele stad lijkt één groot kermisterrein, in alle wijken draaien en jengelen de ouderwetsche vermakelijkheden en in eiken hoek heeft zich min stens een dozijn handelaren met zijn kramen ge ïnstalleerd en deze betwisten elkaar met zuide lijke of bijna Oostersche levendigheid de klanten. Het geheel herinnert sterk aan een Brabantsche kermis met slechts het kleine verschil dat jn plaats van haringen of leverworst in het zuur, hier vette bruine of zwarte slakken worden verorberd en in plaats van bosjes vette paling dito bosjes van olie druipende vangarmen van inktvisschen in de gul zig geopende monden verdwijnen. Het oude Rome is in deze dagen ook niet te her kennen, omdat een ijzeren wet op alle andere da gen van het jaar elk geluid op straat poogt te on derdrukken en met strenge straffen bedreigt of het nu de juichkreten der uitbundige jeugd betreft of het galmende geschreeuw der ventende kooplieden, het bedeesde gerinkel der fietsbellen of het uitda gende getoeter der auto's en bussen. Op het gebied van het straatlawaai blijft dus onbetwistbare ko ning de electrische tram, die in tegenstelling met andere Italiaansche steden zooals Milaan, Napels of Bari in de hoofdstad des lands een ware mon stercollectie van aftandsch materiaal heeft ver gaard, die minstens evenveel gerammel teweeg brengt als de vereenigde paardetrams, zaliger ge dachtenis, in Nederland. Het is soms wel gemakkelijk bepaalde^ sympto men in de Italiaansche volkspsychologie te bena deren met de theorie van een zeker dualisme, met het bestaan van twee verschillende mentaliteiten. Als zoodanig figureert de „fascistische'' geest tegen over de „bourgeoisie", welke beide in de binnen- landsche politiek van het land evenveel raadselen door hun co-existentie moeten Verklaren als in de buitenlandsche politiek van Italië het bestaan van een „nationale" tegenover een „imperiale" rich ting, waarvan de „nationale" een sterk land wenscht dat gesteund op een sterk leger in vrede en vriendschap leeft met alle Middellandsche Zee mogendheden, terwijl de „imperiale" haar ideaal ziet in een door ijzeren partijdiscipline aaneen ge smeed land, dat door den droom van een groot en machtig imperium vanzelf in de wereldpolitiek komt te staan tegenover andere machtige landen. Zeker is in elk geval dat er twee verschillende mentaliteiten bestaan, waarvan de een de disci pline mint en voorbeeldige wetten maakt, wier over treding met even voorbeeldige straffen wordt be dreigd, terwijl de andere genoemde discipline minacht en bedoelde wetten zooveel mogelijk aan haar laars lapt Op de binnen-pagina's der Italiaansche bladen vindt de opmerkzame lezer bijna dagelijks veront waardigde protesten der redacties over het niet naleven der meest verschillende wetten, gepaard met dringende adviezen aan de fascistische autori teiten nu eindelijk eens de straffen der wet in haar volle gestrengheid toe te passen. Er is een uitste kende verkeersregeling, waaraan in feite maar bit ter weinig de hand wordt gehouden; in eiken trein zijn er compartimenten voor vrouwen en voor niet- rookers, waaraan zich echter geen mensch stoort; er beslaat een wet op de regeling van den Zondag- schen arbeid, maar het al-Zondagsche tafereel van zwoegende en sjouwende arbeiders in hun vuile werkplunje is bijna een cultuurschande te noe men; er is een voorbeeldige wet op de bescherming van de jeugd en de wering van kinderarbeid, maai de meest openlijke en brutale exploitatie van uit gemergelde stakkerdjes, heel dikwijls zelfs van jonge schoolkinderen, door ruwe en onverschillige patroons is helaas nog schering en inslag. Goed bedoelde en preciese voorschriften der regeering hebben in het begin van den oorlog getracht tegen prijsopdrijving, hamsteren en oorlogswoeker te waken, maar ondanks dagelijksche lange lijsten van gestrafte handelaren gaan de prijzen onverbidde lijk in de hoogte en verdwijnen tal van de meest noodzakelijke levensmiddelen als bij tooverslag. „U" moet verdwijnen. EEN punt dat de fascistische partijleiding en daarmede dc regeering zeer na aan het hart ligt, is de radicale afschaffing van het woordje u uit de samenleving. Reeds langer dan een jaar duurt de strijd, en de pers wordt niet moe, eiken dag opnieuw de voordeelen van het hartelijke en gemoedelijke „jij" en van het meer respectvolle „gij" in hooggestemde artikelen te bezingen. In alle openbare gebouwen en zelfs in eiken winkel wordt het publiek door strenge affiches ingehamerd: een echte fascist (en wie wil dat niet zijn?) verfoeit het hatelijke en onmannelijke „u"! In Turijn werd zelfs een tentoonstelling ingericht, waarin den volke werd aangetoond dat niet slechts de oude Romeinen, maar ook de groote Italiaansche dich ters uit de Middeleeuwen en de Renaissance hun edelste gedachten alleen met het gebruik van de woorden „jij" en „gij" hebben uitgedrukt Het woordje „u" en over het algemeen het gebruik van den derden persoon werd veroordeeld als „on-Ita- lïaansch", „bourgeois" en „snobistisch". Maar ook hier blijken weer de twee verschillende mentaliteiten, want alle inspanning van het regime ten spijt tiert onder bepaalde kringen nog altijd welig het gebruik van het uitgebannen „Lei" „u"). Men heeft voor die hardnekkige „u"- zeggers zelfs het minachtende woord „leista" ge creëerd. Zelfs zoo krasse maatregelen als het be boeten van winkeliers of caféhouders, in wier zaak nog „leista's" durven verkeeren een bekend restaurant aan de deftige Via Vittorio Veneto te Rome werd eenvoudig gesloten! hebben het „kwaad" niet den kop kunnen Indrukken. Thans heeft men een nieuw middel bedacht dat. het ver nuft van zijn uitvinders alle eer aandoet: Wie niet in staat blijkt van het woordje „u" te kunnen schei den, toont hierdoor tot de oudere generatie te be- hooren. Dit wordt speciaal tot het schoone geslacht ezegd en nu verwacht men stellig dat zoo goed als alle Italiaansche vrouwen metterdaad zullen aan- toonen dat zij tenminste tot het jongere geslacht behooren. Zoodat dan toch onder de Apennijnscha schoonen en op dit ééne punt nog maar slechts van één enkele mentaliteit sprake zal zijn! Napels eindstation der Indië-lijn van de K.L.M. Sedert September, kort na het uitbreken van den ooi-log, toen er cv oneen kleine stagnatie in den dienst was, vliegt de K. L. M. weer niet groote re gelmaat de lijn, die Nederlandsch-Indië mot Europa verbindt. Dat dit mogelijk is, ondanks het verbod om over de oorlogvoerende landen in West-Europa te vliegen, dankt men aan het feit, dat de Italiaan sche autoriteiten terstond alle medewerking hebben verleend toen de K.L.M. het denkbeeld opperde, da Indië-lijn te doen beginnen in Napels. Wie eenig begrip had, van wat er in Amsterdam aan vast zat, dat Schiphol basis van de Indië-lijn was, vraagt zich thans met verwondering af, op welke wyze men erin geslaagd is, de vele takken van dienst, op wier voorbereidende werkzaamheden da Indië-dienst berust, naar Napels over te plaatsen. In Napels zelf krijgen wij het antwoord, dat be knopt, eenvoudig maar in de hoogste mate effi cient is, er moest in September snel en doortastend worden opgetreden, en de hoofdvertegenwoordiger der K. L. M. in Italië, de heer Meuser, kreeg in kor ten tijd een hoop werk te verzetten, maar het resul taat van dit alles is, dat thans twee maal per weck de Indië-vliegtuigen van Napels vertrekken met de zelfde regelmaat als voor September j.l. van Amster dam. Toen de oorlog uitbrak bevonden zich zes K.L.M. vliegtuigen van de Indië-lijn ten zuiden van de Al pen. Deze 6 heeft men niet meer naar Nederland laten vliegen en hield men dus in Napels ter beschikking. Dit aantal is in November j.l. uitgebreid met. nog 3 andere Douglas D. C. 3-vliegtuigen, welke met spe ciale "vergunning van de Duitsche regeering via Ko penhagen en Duitschland naar Italië werden gevlo gen. Met twee diengten per week in beide richtin gen, bevinden zich van deze 9 machines regelmatig vier te Napels, en terstond bleken de Italiaansche autoriteiten bereid, een hangar op het vliegveld al daar, waarin tot dan toe sportvliegtulgen van de Aeroclub geborgen waren, in zijn geheel aan de K. L. M. af te staan. Aanvankelijk dreigde het ben zinetekort'-een moeilijkheid te vormen, maar toen de K. L. M. aanbood, haar eigen voorraden aan to voeren, was ook dit bezwaar uit den weg geruimd en stelden de Italianen royaal de noodige hoeveelheden „op voorschot" beschikbaar. De heer Meuser beschikt thans in Napels over een staf van 18 menschen, die den geheelen ingowikkel- den Indië-dienst aan den gang houden. Als kern noemen we de zeven technici, monteurs, motordes kundigen, specialisten voor radio en instrumenten, die met behulp van een kleinen Italiaanschen meca- no, die al eerder in dienst der K. L. M, was, onder toezicht van den werkmeester Naber het herstel- cn revisiewerk in de hangar op het vliegveld uitvoeren. Het Nederlandsche personeel, dat grootendeels van Schiphol afkomstig is, is ondergebracht in het ho tel Sancta Lucia aan den grooten zeebonlevard. Men Heeft er uitzicht op de blauwe golf van Napels, met op den achtergrond de Vesuvius en bij helder zicht het eiland Capri. De hoteldirectie heeft dezer da gen speciaal een nieuw radio-toestel laten installec- ren om zijn Hollandsche gasten wat afleiding te be zorgen en hun in de gelegenheid te stellen, de Ne derlandsche radio-uitzendingen te hooren. En het moge dengene, die rillend en proestend don kouden en natten Hollandschen winter ten einde wenschen, nog zoo aanlokkelijk schijnen, zoo maar in eens naar het zonnige Napels waar het echter juist in de afgeloopen weken ook grimmig koud was en voor het eerst sedert jaren zelfs weer gesneeuwd heeft te worden overgeplaatst, men vergetè niet, dat de meesten van deze mannen getrouwd zijn cn in Holland in de buurt van Schiphol, Amstelveen of Badhoevedorp een gezellig huisje hebben waar zij vrouw en kinderen hebben achtergelaten. Ook zij hebben echter hun deel aan de taak, die zoo vele onderdanen van het neutrale Nederland op zich hebben genomen, om het mogelijk te maken, dat het leven in ons land kan voortgaan, dat de handen aan het werk blijven, dat onze schepen kunnen va ren en onze vliegtuigen kunnen blijven vliegen op de route, die Nederland en Indië zoo dicht bij elkaar brengt. Voor het kind. De twee ton ruimschoots binnen. 's-GRAVENHAGE, 25 Januari. De centrale propagandacommissie voor de weldadigheidspost zegels schrijft ons dat de voorloopigc opbrengst der kinderzegels f 175.300 haar tot groote dank baarheid stemt. Daar de opbrengst van de prentbriefkaarten, sa men met de overige baten uit prijsvraag enz. on geveer f 50.000 zal bedragen, zijn dus voor den derden keer, dank zij de groote offervaardigheid van heel Nederland, de twee ton voor het kind ruimschoots bijeengebracht. Blijkens de ingekomen berichten dringt overal in. den lande hoe langer hoe meer het gebruik van de kinderzegels voor de correspondentie door. Een verheugend feit voor de kinderbescherming. ORANJEVEREENIGÏNG HAARLEM-Z.-W. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Beatrix op 31 Januari organiseert de Oranjevereenï- ging Haarlem-Zuid-West kinder-filmvoorstellingen voor kinderen der leden. In het tennisgebouw aan de Pijlslaan worden twee voorstellingen gegeven n.L van 3 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers or Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3