DE RAMP VAN DE BIARRITZ STEGEMAN'S minister van kleffens' diplomatieke rede. Met de „Reiger" naar Zuid-Afrika. kostte 38 menschenlevens k. f De eerste dag van Napels naar Cairo. v IJ D A"G 26 JANUARI 1940 EERSTE KAMER. Er valt heel wat te ..ontvouwen". DEN HAAG Donderdag. Od de gereserveerde tribune zaten tijdens de, het slot, door de niet eens volbezette Eerste v?mer met applaus ook van de Nat. Socialisten begroete rede van den Minister van Buitenland- ""he Zaken een aantal buitenlandsche en Neder- fandsche diplomaten. Als mannen van het vak moeten zij van de rede vaV Minister Van Kleffens in menig opzicht geno ten hebben, ook al kunnen we ons best voorstellen, Hat meer dan een hunner sommige opmerkingen et al of niet pijnlijke, verbazing zullen hebben Ongehoord. Voor de heeren van de „carrière" la, 5 het in elk geval, voor zoover zij goed thuis p. ren jn onze taal en dus inhoud alsmede bouw van het betoog tot in alle onderdeelen konden door eronden, een genot zijn geweest om de diplomatieke kunde van den bewindsman te kunnen vaststellen. Minister van Kleffens. «Diplomatieke kunde. Wat dat precies is, kan niet j00 eenvoudig worden omschreven. In een belang- I" «Ajcend geschrift van Harold Nicholson den H Bnf, die zelf het klappen van de zweep ter dege Jcent las ik eens, dat het woord diplomaat (dit vak was het onderwerp van het door mij bedoelde boek) afgeleid zou zijn van een Grieksch werk lui ftoord, dat vouwen beteekent. Dit zou dan weer in g; verband gebracht kunnen worden met de omstan- p fcgheid, dat in de dagen van het Romeinsche Rijk t ïlle paspoorten enz. gestempeld waren op dubbele metalen platen, die op een bijzondere wijze opge- i; vouwen en aan elkaar vastgenaaid waren; die me- - Jalen passen heetten „diploma's". Welnu, diplomatie, zoo heb ik wel eens gelezen, sou zooveel willen zeggen als de kunst om allerlei in vouwen te verbergen en de knapste diplomaat jou dan zijn diegene, welk in staat zou wezen om een en ander te ontvouwen. Hoe dit zij, voor den goeden verstaander en lezer valt er heel wat in 's Ministers rede, niet in de laatste plaats ook wat gansch den bouw aangaat, te pntvouwen. Vandaar, dat het geenszins uitgesloten is, dat heel wat lieden er tenslotte niet alles uit lullen halen, wat er in opgesloten of verscholen ligt. Dit bij wijze van waarschuwing vooropstellende, ineen ik me thans te kunnen bepalen tot het nog i éven aanstippen van enkele punten. Daar was allereerst het streven van den bewinds man om vooral tot uiting te laten komen, hoezeer ïusschen België en Nederland lotsgemeenschap en nauwe samenwerking bestaat, ja moet bestaan. Maar natuurlijk paste in dit gedeelte van het betoog tevens de opmerking, dat er van een militaire af spraak tuschen beide landen geen sprake is noch kan zijn. Daar was nogmaals de onderstreeping van Ne- j üerland's zedelijk recht op onzijdigheid en voorts, tan het adres van hen, die ons daarover hard waren gevallen of eventueel nog in de toekomst hard zouden willen vallen, de ontkenning van de juist heid der stelling, dat het lidmaatschap van den Volkenbond met ware neutraliteit in de Duitsch- J Engelsch-Fransche botsing onvereenigbaar zou zijn. Als troost voor diezelfde critici, als waarschu wing voor Churchill-achtige praatjes voor den vaak aan den haard, voegde Mr. v. Kleffens er aan toe, dat z.i. de neutralen uit den Bond zouden dienen te treden, indien deze een politiek te eenzijdig karakter zou toonen. Onderwijl verzuimde hij niet als zijn vaste overtuiging uit te spreken, dat de organiseering van de statengemeenschap in den j geest van den Volkenbond de eenige weg kan zijn, waarlangs de menschheid tenslotte tot een vreed zame internationale samenleving kan komen. Van zeer veel beteekenis (vooral ook met het oog bp belangstellenden buiten ons land) was het ge deelte zijner rede, waarin hij anderen voorhield, hoe wij staan en ons gedragen met betrekking tot het probleem van den Lebensraum, waarmee wij - meer dan wie ook, meer dan Duitschland enz. te maken hebben, gezien onze bevolkingsdichtheid en - den geringen omvang van ons grondgebied. Hier onder rekende de minister tevens onze positie in verband met de overzeesche gebieden, wier open deur-politiek in het volle licht werd gesteld, an- deren ten voorbeeld. Zoo kwam de Minister op de z.i. te en na Ver- zsilles tegenover Duitschland begane fouten men zal na de overduidelijke opmerkingen van den be windsman bij onze Oostelijke buren kwalijk kun- beweren, dat deze bewindsman getoond zou hebben geen oog voor de werkelijke belangen van de Duitschers en tevens van Europa te hebben om vervolgens een lans te breken voor het door de oorlogvoerenden plaats nemen aan de conferentie- tafel. Daarbij verzuimde hij intusschen niet ken- haar te maken, tot welk soort waarborgen men met het oog op een juiste regeling bereid zou dienen te Wezen. Een goed diplomaat zal dit alles zeker wel uit de reae kunnen halen. Hij zal dan ook uit de doeken j kunnen vouwen de waarschuwing, aan wien het zteh zou moeten of kunnen aantrekken, niet over te - pan tot schending van onzijdig grondgebied. Dat immers zou alom in de wereld krachten oproepen van weerzin, van verzet, van bitteren haat en recht- matigen drang naar vergelding. Aldus 's Ministers waarschuwing, om hiermee ter dege rekening te Ameland blijft alleen per vliegtuig bereikbaar. --..oMDgimuiaag is de postboot Waddenzee van Ameland vertrokken, in de hoop den vasten wal te P rf n" Halverwege moest zij echter terugkeeren, j.-f er voor de Friesche kust een compacte J massa was opgehoopt. Donderdagochtend heeft op"ieuw getracht uit te varen, doch zonder gedreven6 ^uic*westen wind had het ijs binnengaats k M.-vliegtuig „Mees" heeft de post op Ameland gebracht. u- f. sn®euwruimers zijn er in geslaagd, de ver- k malfem Cllen de dorpen overling weer mogelijk houden als met een politieke realiteit, met een za- kelïjken factor. En hij voegde er aan toe, dat men er van op aan kan, ja, dat men dient te bedenken, dat het allesbehalve een zaak van ondergeschikt belang is, de bij de volkeren aanwezige moraal ge weld aan te doen. Dan komt allerlei in beweging zoo gaf hij te verstaan dat een beslissenden in vloed kan hebben op den loop van zaken. Het zou mij niet verbazen, als deze laatste woorden een, alweer zeer diplomatieke zinspeling vormden, op hetgeen er in een dergelijk geval in en met de Ver- eenigde Staten zou kunnen gebeuren. Iets wat in derdaad een factor is, waarmee elkeen, die het zou durven bestaan zich aan onschuldige neutra len in West-Europa te vergrijpen door hun grond gebied te schenden, ter dege rekening zal moeten houden. E. v. R. Druk autoverkeer van het vasteland met Urk. Het autovervoer van Kampen naar Urk neemt dagelijks toe. Van Kampen af is met een sneeuwploeg een weg over het ijs gemaakt naar Urk, zoodat het verkeer thans vrij geregeld met het vroegere eiland kan worden onder houden. Ook de burgemeester van Kampen, de heer H. M. Oldenhof, heeft Donderdag per auto een tocht over het ijs naar Urk gemaakt. Tusschen Kampen en Lemmer bestaat even eens een verbinding ever het ijs. Een vliegtuig van de K.LM. heeft Donderdag 41 zakken post naar Urk gebracht. THé DANSANT M. T. S. De Thé dansant van de M. T. S. volgende op het 20ste jaarfeest zal Zondagmiddag 4 Februari worden gehouden. Vijftien jaar tegen brandstichter geëischt. Op zeer geraffineerde wijze brand gesticht. De rechtbank te Leeuwarden veroordeelde eeni- gen tijd geleden een 51-jarigen bouwkundige uit Leeuwarden tot vier jaar gevangenisstraf wegens brandstichting in een perceel aan de Tuinen te Leeuwarden, toebehoorende aan zijn broer. Deze broer is wegens poging tot het uitlokken van mein eed in deze brandstichtingszaak tot één jaar ge- gevangenisstraf veroordeeld. Het perceel was in gebruik bij het Nationaal Redding Leger. Zoowel de veroordeelde bouwkun dige als de officier teekenden tegen het vonnis hooger beroep aan. Donderdagmiddag werd de zaak voor het hof te Leeuwarden behandeld. Dr. W. F. Hesselink werd o.m. als getuige gehoord. Bij het onderzoek der politie was komen vast te staan, dat de door verd. genomen maatregelen om den brand aan te steken zeer geraffineerd waren geweest. Op 11 Juli, voordat de brand uitgebroken was, had verd. 'n deel van de triplex betimmering in een zaal van het pand losgemaakt en een zich in den muur bevindend luik verwijderd. Door het hierdoor onstane gat leidde hij een dubbelen draad ijzergaren via een muur, welke op een steeg uit kwam, naar buiten. Tusschen de betimmering in de zaal had verd. een kistje met ongebluschte kalk geplaatst. Recht hierboven hing hij eenige celluloid haarzakjes, terwijl hij rond het kistje celluloid kokertjes en droge spaanders legde. Op de onge bluschte kalk stond een celluloid kokertje, tot den rand gevuld met water en verder een hoeveelheid fosfor bevattende. Aan dit kokertje was de draad, welke in het steegje uitkwam, bevestigd. Op 15 Juli zou verd. aan deze draad hebben ge trokken, met het gevolg, dat het water op de onge bluschte kalk terecht kwam. Hierdoor ontstond een hitteuitstraling, welke tot gevolg had, dat de fosfor ontbrandde. De vlammen sloegen op het celluloid, de spaanders en proppen papier, waarna ook de betimmering en de zolder van de zaal in brand geraakten. Aan het snelle optreden van de Leeuwar der brandweer was het te danken, dat de brand geen ernstige afmetingen aannam. Verd. gaf indertijd toe de maatregelen tot brand stichting te hebben genomen, doch ontkende aan den draad te hebben getrokken. Na afloop van het uitvoerig getuigengehoor vor derde de procureur-generaal vijftien jaar ge vangenisstraf. Bij onbewaakten overweg niet opgelet. Tegen chauffeur een maand gevangenisstraf geëischt. De 32-jarige chauffeur J. G. uit Bergambacht moest Donderdagmiddag voor de Rotterdamsche rechtbank terecht staan wegens het veroorzaken van een aanrijding tusschen een door hem bestuur de vrachtauto en een Dieseltrein. Dit ongeval geschiedde op 11 December van het vorig jaar, des namiddags omstreeks half vijf op den onbewaakten overweg aan den Wethouder Venteweg te Gouda. Verd. kwam met zijn vrachtwagen van Amsterdam en heeft blijkbaar bij de spoorlijn niet goed uitge keken, waardoor hij den van het station Gouda naderenden dieseltrein niet zag aankomen. De vrachtwagen, die met een snelheid van ongeveer 20 K.M. per uur den overweg passeerde, werd vlak achter de cabine gegrepen en een eindweegs mee gesleept. G. kreeg een hersenschudding, tengevolge waarvan hij eenige weken in een ziekenhuis moest worden verpleegd. Zijn maat, die naast hem zat, bleef wonder boven wonder ongedeerd. De diesel trein, waarin zich, behalve de bestuurder slechts de conducteur bevond, die heelemaal achterin zat, ontspoorde met de voorste wielen. Ook de bestuur - dei bekwam geen letsel. De officier van justitie eischte een maand ge vangenisstraf. etfauófe (Adv. ingez. Med.) De fraude ten kantore van den gemeente-ontvanger te Leiden. Verduisterde bedrag door verdachte teruggestort. Naar wij vernemen, is door mr. J. de Vrieze, den raadsman van den kassier van den gemeenteont vanger te Leiden, die verdacht wordt van fraude ten bedrage van 1715 gulden, het volledige bedrag namens zijn cliënt teruggestort in handen van den gemeenteontvanger te Leiden, zoodat de gemeente geen schade lijdt. De betrokken kassier is door de justitie aangehouden, in afwachting van de resul taten van het accountantsonderzoek. Verdachte heeft een volledige bekentenis afgelegd, doch hij houdt vol, dat er geen andere fraude is gepleegd dan die, in verband met de couponverantwoording ten bedrage van 1715 gulden. Verdachte heeft 25 dienstjaren en is nooit eerder met de justitie in aanraking geweest. Gevaarlijke brand bij Organon. Vuur tijdig gebluscht. Donderdagavond om kwart over negen ontstond brand in de distilleerinrïchting van de N.V. „Orga non" te Oss. Deze inrichting ligt midden in het be- drijfscomplex, naast het groote laboratorium boven de alcoholbewaarplaats. De arbeiders, die den brand ontdekten, namen onmiddellijk de brandbluschmiddelen van het be- diijf ter hand om een gevaarlijke uitbreiding te voorkomen. Met verscheidene stralen tastten zij he; vuur aan. Later kregen zij assistentie van de ge meentelijke brandweer. Tal van militairen boden ook de behulpzame hand. Tegen tien uur was men den brand meestei*. De omvang van de schade is nog niet bekend. Preventieve hechtenis van Duitsch journalist niet verlengd. Naar wij vernemen is de preventieve hechteni: waarin de Duitsche journalist H. M. zich bevond onder verdenking van deelneming aan handeling! van anderen, welke de neutraliteit van Nederland in gevaar zou kunnen brengen, niet verlengd. Hij i: thans passant in het huis van bewaring, in afwach ting van de beslissing, welke ten aanzien van hem als vreemdeling zal worden genomen. DE BOOTVERBINDING TERSCHELLING— HARLINGEN. De bootverbinding TerschellingHarlingen kon, evenals die tusschen Vlieland en Harlingen, Don derdag niet worden onderhouden. De wind had n.l. op sommige punten een ijsbarrière gevormd, welke omstreeks een meter dik was. De postboot kon deze hindernissen niet breken en moest onverrichterzake terugkeeren. Heden zou men trachten den dienst normaal te onderhouden. Schip binnen 2 min. na de explosie gezonken Van de 35 leden der bemanning slechts 7 gered. In den nacht van Woensdag op Donderdag, omstreeks 2 uur heeft zich niet ver van onze kust en wel op ongeveer 36 mijl van IJmui- den. om juister te zijn op 52 gr. 39' N.B. en 4 gr. 15' W.L. een scheepsramp afgespeeld, waar mede opnieuw de onveiligheid der Noordzee, ook buiten de officieele mijnenvelden bewe zen Is. Deze scheepsramp heeft aan 39 men sehen, bijna allen Noorsehe zeelieden, het leven gekost en het vaartuig dat ten onder ging was ook hier als op zoovele plaatsen el ders, van Noorsehe nationaliteit. Het ss. Biarritz, groot c.a. 2460 ton, een vracht en passagiersschip, dat reeds gedurende vele jaren een geregelder) dienst van Antwerpen op Oslo on derhoudt en dat in den loop der jaren tal van Ne- derlandsche toeristen naar Noorwegen heeft ge bracht was tegelijk met het Noorsehe s.s. Borg- holm, dat een lading stukgoed aan boord had van Antwerpen vertrokken. De schepen zouden in con- vooi varen, om elkander in geval van nood bij te staan. Helaas, spoedig zou blijken, dat deze maatregel geen overdreven voorzorgsmaatregel is geweest. Alles ging goed totdat de schepen gisternacht dwars van IJmuïden waren gekomen. Iets Noor delijker, zooals reeds gezegd, op ongeveer 36 mijl van deze haven, toen iedereen, behalve degenen die de wacht hadden, zich ter ruste bevond, liep de Biarritz op een mijn. Een hevige ontploffing weerklonk en van de Borgholm zag men een ge weldige uitbarsting op de Biarritz, die zich slechts op korten afstand bevond. De Borgholm stopte on middellijk en draaide bij. En ongetwijfeld is het aan het in convooi varen der beide schepen te danken, dat nog zoovele opvarenden van de Biar ritz er het leven afgebracht hebben. Donderdagmiddag te kwart over een kwam de Borgholm in de Middensluis te IJmuiden aan. Het schip voerde de vlag half-stok; er waren dus dooden aan boord. Op het voordek stond een motorsloep, gedeeltelijk beschadigd: „Biarritz" staat met kleine letters op den voorsteven. In de boot liggen zwemvesten, kleedingstukken enz. kris en kras door elkaar. Tragisch overschot van het Noorsehe schip; het is de sloep, waaraan twintig menschen hun leven te danken hebben. We gaan aan boord, om te trachten iemand van de overlevenden te vinden, om iets meer van de ramp te weten te komen. Gemakkelijk is dit niet, want er zijn vele autoriteiten aan boord, zooals de consul-generaal van Noorwegen uit Rotterdam, de waarnemend commissaris van politie, de adj.-ïn- specteur van de Scheepvaart, Rotterdamsche ver tegenwoordigers van de reederij, de vice-consul van Noorwegen te IJmuiden enz. En die gaan voor. Zij moeten een officieel verslag van de ramp uit brengen, de namen der geredden noteeren enz. Tenslotte vinden wij een der geredden, den tweeden stuurman Feste en later treffen we in. Hotel No. Eén een der geredde passagiers, stuur man Otto Espedal van het Noorsehe tankschip Pre sident Herrenschmid, die naar Noorwegen ging om zijn vacantie thuis door te brengen. In het hotel zijn alle geredden bijeen, nog onder den indruk van de ramp, die hen getroffen heeft. Eigenlijk is, wat wij van hen vernamen, in wei nig woorden over te vertellen. Want het drama voltrok zich in zulk een korten tijd. dat niemand feitelijk in staat is een behoorlijk relaas van de ramp te geven. Stuurman Espedal weet nog het meeste. Hij spreekt uitstekend Engelsch. Hij werd, als allen die zich reeds ter ruste hadden begeven, door een geweldige explosie opgeschrikt. Toen hij zijn hut verlaten had, zonk de Biarritz reeds met den voorsteven in de diepte en toen hij aan dek kwam, dat was nog geen minuut na de explosie, was de reddingboot met een aantal leden van de bemanning en eenige passagiers er in, reeds te water. Hij sprong overboord in het ijskoude wa ter en zwom naar de reddingboot, die heen en weer voer om drenkelingen op te pikken. Toen hij de boot bereikte, voelde hij, dat er iemand zich aan zijn beenen vasthield. Hij en ook de man die zich aan hem vasthield werd in de sloep geheschen, wat lang niet gemakkelijk ging, want de zee was tamelijk ruw. Een tragische bijzonderheid. Diep tragisch is, wat de heer Espedal ons nu vertelt. De man. die tegelijk met hem aan boord van de sloep werd gehaald bevond zich met zijn vrouw, de eenige vrouwelijke passagier, aan boord van de Biarritz. Zij was al in de sloep en miste haar man. In wanhoop sprong zij overboord en voordat men eigenlijk besefte wat er gebeurd was, was zij al verdronken Van de Borgholm had men ook een sloep ge streken. maar het eenige wat de menschen in deze sloep konden doen, was drie lijken te bergen. Wij vernamen voorts nog, dat men zoowel op de Borgholm als op de Biarritz reeds te midder nacht een schok had gevoeld. Zou men toen al met een drijvende mijn in aanraking zijn geweest? Het was niet gemakkelijk te vernemen, hoe veel slachtoffers deze scheepsramp heeft ge kost. maar vrij zeker kan worden aangeno men. dat het 38 waren. Aan boord van de Biarritz bevonden zich 24 passagiers, daarvan werden 14 gered, zoodat er 10 passagiers zijn verdronken. Van de vermoedelijk 35 opvaren den werden slechts 1 gered, zoodat 28 van hen verongelukt zijn. Onder de verongelukte opvarenden bevonden zich vermoedelijk twee stewardessen. Een stewardess, die gered werd is evenals nog een ander lid der bemanning naar het Roode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk vervoerd. De vrouw is niet gewond, maar zij is lijdende aan een shock tengevolge van de doorgestane emotie De man is niet ernstig aan een zijner beenen gewond. De lijken der drie slachtoffers zijn naar de Al- gemeene Begraafplaats overgebracht. Zij zijn reeds geïdentificeerd. Gered werden van de bemanning: A. H. Teste, 2e stuurman ,27 jaar, Lars Nygard. matroos, 26 jaar, J. Blixöen. lichtmatroos, 26 jaar, L. Gerhard- sen. lichtmatroos, 25 jaar, N. O. Sand, timmerman, 42 j., J. Sandberg, stoker, 27 j. en Signy Hong, stewardess, 28 jaar en van de passagiers Ingolf Jo- hannesen, O. Hildremyr, Tor Hamme, S. Ericsen, H. Skagen, C. Trondsen, L. Ihlestad. B. Richvold- sen, F. Söiland, J. Skinneland, Siegurd Sactre, O. Espedel, Werner Lund en P, Steen. Alle passagiers waren Noorsehe zeelieden. Ook Parijs heeft met een strengen winter kunnen kennismaken. De jeugd bindt de ijzers onder, om een baantje op een der vijvers van de stads parken te maken. EEN DELICATESSE... OOK OP DE BOTERHAM DE ROOKWORST MET DE FIJNE. ZACHTE ROOKSMAAK (Adv. ingez. Med.) CAIRO, 26 Januari (A.N.P., speciale dienst). Als dit verhaal onder de oogen van de lezers komt, is de „Reiger" waarschijnlijk reeds lang in Johannesburg gearriveerd en hebben in elk ge val de telegrammen over het verloop van den tocht Nederland reeds lang bereikt. Een brief als deze kan dan ook beschouwd worden, als een vorm van archaisime, want zij demonstreert in een tijd, waarin de techniek practlsch eiken af stand heeft overbrugd en tot een miniem tijds verschil heeft teruggebracht, hoe gebrek aan begrip voor de mogelijkheden, die zij heeft ge schapen, leiden tot een tijdvertraging als waar aan deze brief onderhevig was. Neem nu de „Reiger" zelf. Maandagochtend omstreeks zeven uur vertrok zij uit Napels, en toen zij 's middags kort na vijf uur in Cairo neer streek, hadden de inzittenden een overzicht ge had van de geschiedenis der oudheid over een Breughel Douglas, is aanwezig om de .Reiger' periode, minstens tweemaal zoo lang als onze bemanning en passagiers te begroeten, en de eigen jaartelling. Niet dat men na den start iets j vriendelijke en actieve vertegenwoordiger der kon zien van de resten van het verwoeste Pom- j K.LM., een Griek, die echter de Nederlandsche pei. Het was nog donker en de KiM.-machine luchtvaartbelangen in zijn vaderland met volle de besneeuwde toppen der Apennijnen in een fantastischen gloed zette. En toen de Apennijnen reeds achter het vlieg' tuig begonnen te verdwijnen, waren het de be sneeuwde toppen van het Grieksch gebergte, die in de inmiddels hooger gerezen zon schitterden, en lag daar drieduizend meter onder de won derlijke machine, die den droom van Icarus verwezenlijkt heeft, het legendarische land van Ithaca, het kanaal met de landengte van Korin- the, het land van het oude Troje, Thebe en Sparta, en de Peloponnesus. De „Reiger" daalt en maakt zich gereed om te landen in Athene. Weg is de oude sagenwereld, en vervangen voor een nuchter vliegveld met veel Grieksche soldaten en officieren, verkeers vliegtuigen, jagers en ultra-moderne bommen werpers. De Nederlandsche gezant, baron Van startte van den anderen kant van de stad. Maar wel zag men de zware rookpluimen van de Vesu vius af en toe roodgloeiend doorlichten tegen den nog donkeren hemel, die in het Oosten lichter en lichter werd, totdat tenslotte de zon als een roode vuurbal boven den horizon verscheen en energie en overgave behartigt, en die nu voor een voortreffelijke lunch heeft gezorgd, welke uit de stad is aangevoerd, maar op heb vliegveld onberispelijk wordt geserveerd. Griekenland heeft, evenals alle andere Euro- peesche neuitrale staten, zijn militaire voor zorgsmaatregelen getroffen, en röndom Athene zijn dan ook eenige luchtvaar tcorridors afge bakend, die de „Reiger" nauwkeurig heeft ge volgd. De hoofdstad zelf ligt in de verboden zóne, maar een telefoontje van onzen gezant met- een hooge regeerings-instantie bewerkstelligt, dat we verlof krijgen om over de stad te vliegen. En als de „Reiger" tegen half één vertrekt, draait op geringe hoogte gezagvoerder Blaak eenige cir kels rondom de Akropolis, zoodat we een duide lijk uitzioht hebben op de imposante zuilen van het Parthenon en de ruïnes in de omgeving. Rimpelloos ligt de Middellandsche Zee in een stralende middagzon. De besneeuwde bergen van Kreta vormen de eenige onderbreking, voordat de zandkust van Egypte in zich-komt. Op het vliegveld van Alexandrië zien we juist de „Nan- doe", op de thuisreis uit Indië, landen. Wij vlie gen echter door langs de Nijldelta, waar de irri gatie telkens weer groene, vruchtbare stukken grond tusschen het dorre zand toovert. De voor geschreven hoogte boven Egypte is alweer met f het oog op de buitengewone omstandigheden 300 meter, maar wij koersen al lager en lager en krijgen dan plotseling van zeer dicht bij de twee pyramides van Gizeh in zicht, die rood be schenen worden door de ondergaande zon. Verder dan de herinnering aan Pompei, verder dan het land der Grieksche goden en helden, voeren deze monumenten der Pharao's onze ge dachten naar de verre oudheid terug. Maar reeds gaan wielen en klappen uit en minderen de motoren toeren. Cairo ligt onder ons, de groot ste stad van Afrika met meer dan anderhalf millioen zielen, typische mengeling van Oost en West en te ruim 5 uur landt de „Reiger" op het vliegveld van Heliopolis. De eerste dagtocht van de vlucht naar Zuid-Afrika is volbracht. Geen muziekauteursrecht op geluidfilms. Buma verliest proces tegen den Bioscoopbond. AMSTERDAM. 26 Januari. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Donderdag een belangrijke principieele beslissing gegeven in de bekende auteursrecht-kwesties, die reeds lang den Neder- landschen Bioscoop Bond en het Bureau voor muziekauteursrecht Buma verdeeld houden. Het betreft een vordering oorspronkelijk door Buma bij de rechtbank te Utrecht ingesteld tegen een bioscooponderneming te Amersfoort tot ver bod van vertooning van geluidsfilms, waarin muziek voorkomt van direct of indirect bij het Buma aangesloten componisten, zonder toestem ming van Buma op verbeurte eener dwangsom van f 10.000.— per dag. De rechtbank te Utrecht had aan het Buma deze vordering ontzegd. Het Amsterdamsche Hof heeft thans het vonnis van de Utrechtsche rechtbank bekrachtigd, zij het niet op dezelfde gronden, waarop het eerste vonnis steunde. Het Hof is in zijn overwegingen minutieus na gegaan het karakter van de geluidsfilm, waarbij is afgewezen, wat tot nu toe steeds door ver schillende rechtscolleges was aangenomen, n.l. dat de geluidsfilm een verzamelwerk zou zijn. Het Hof kan niet aannemen, dat een geluidsfilm on der artikel 5 van de auteurswet (verzamelwerk) valt. De geluidsfilm valt onder artikel 6 van de auteurswet, aangezien naar het oordeel van het Hof de geluidsfilm wordt tot stand gebracht naar het ontwerp en onder leiding en toezicht van den maker. Deze begrippen „naar het ontwerp en onder leiding en toezicht van den maker" moeten ruim worden uitgelegd, daarbij in aanmerking nemen de. dat toen de auteurswet werd geredigeerd, er van een geluidsfilm nog geen sprake was. De geluidsfilm is een kunstwerk in zijn geheel en vormt een ondeelbare eenheid; de muziek daarin is niet een op zich zelf staan accompagne ment, maar onafscheidelijk met het spel verbon den. Alle medewerkers werken volgens het ont werp van den maker en worden als het ware ge ïnspireerd om met elkaar het ondeelbare kunst werk zooals de maker dit ontworpen heeft, tot stand te brengen. Het auteursrecht op de ge luidsfilm komt dan ook toe aan den maker en sluit een afzonderlijk auteursrecht van den com ponist op de muziek in de film uit. Het Hof laat daar, of de componist nog een afzonderlijk auteursrecht heeft op de muziek, als deze buiten de film om gespeeld wordt. Het Hof, dat Buma veroordeeld heeft in de kosten, heeft hiermede principieel uitgesproken, dat Buma het recht mist om auteursrecht voor de opvoering van geluidsfilms te vorderen, in casu de vertooning van geluidsfilms wegens niet-betaling van muziekauteursrechten te ver bieden. Deze kwestie zal thans door Buma aan den Hoogen Raad worden voorgelegd. I

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5