BURGERLIJKE STAND De Goudvoorraac Plan West zag terug op een gunstig jaar. Het kinderfeest blijft behouden. De Winkelierscombinatie „Plan West" hield gister avond in het Witte Kruisgebouw aan de Baanstraat paar jaarvergadering. De voorzitter, de heer E. van Rookhuizen, kon in pijn welkomstwoord tot zijn tevredenheid constatee- Jren, dat het afgeloopen vereenigingsjaar voor Plan West werkelijk goed is geweest. 1939 steekt zelfs gunstig af bij het voorafgaande jaar. Met den wensch dat het ook in 1940 met de combinatie crescendo zou gaan besloot spr. zijn openingswoord. Na vaststelling der notulen werd besloten op het Verzoek om voor de bolbloemententoonstelling een prijs beschikbaar te stellen afwijzend te beschikken. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer G. J. Kors, bleek, dat het ledental met één terug- geloopen was. 66 winkeliers zijn nu lid van Plan West. Voorts releveerde spr. de propaganda-verga deringen, de zomerreclame en den boottocht. In het afgeloopen jaar werden 3350 volgeplakte zegelboek jes ingeleverd, wat 167 stuks meer is dan in 1938. De waarde van de boekjes bedroeg f 7395, wat neer komt op een wekelijksche uitkeering van f 173. Het aantal zegels, dat in 1939 is uitgegeven, bedroeg I.827.300 wat een belangrijke vermeerdering betee- kende in vergelijking met het aantal van vorig jaar. Ook het bezit van de vereeniging steeg. De combinatie kan dan ook met zeer veel voldoe ning, aldus de secretaris, op dit jaar terugzien. Blijkens het verslag van den penningmeester, den heer H. Scheerman, bedroegen de ontvangsten f 10457.17 en de uitgaven f *10.300.20. Een batig saldo dus van f 156.97. De zegeluitgifte was met 9'/2 pet. gestegen. Verder bleek, dat de financieele positie Van de combinatie kerngezond is. Beide verslagen werden onder dankzegging en ap plaus goedgekeurd. In de kascommissie werden benoemd de heeren J. Roemer en G. Tabak Sr. Bij de bespreking van de zomerreclame, deelde Öe voorzitter mede, dat de combinatie naar zijn mee- Ding op den ingeslagen weg moet voortgaan. De heer W. Akse zag echter liever, dat Plan West terugging tot de wekelijksche uitkeeringen, omdat Öoor den onzekeren toestand de boottocht wel eens iniet gehouden kon worden. De voorzitter behield liever het kinderfeest en Btelde voor om de mogelijkheid te onderzoeken een Uitstapje per trein te maken. Een extra Plan West- trein zou de kinderen naar de plaats van bestemming kunnen voeren. Bovendien zijn hieraan nog eenige Voordeelen verbonden. De vergadering ging in principe met het voorstel accoord. Het bestuur zal de plannen verder uit werken. Een der leden maakte hierna bezwaar tegen den feestavond op 4 April, waarvan volgens hem geen propaganda zou uitgaan en die zonder medeweten van de vergadering was vastgesteld. Nadat de voor zitter het beleid van het bestuur in deze zaak had verdedigd werd overgegaan tot de bestuursverkie zing. Met groote meerderheid van stemmen werden de periodiek aftredende bestuursleden, mevrouw Tabak en de heeren E. van Rookhuizen en Zijp, her kozen. Namens de herkozen leden dankte de voorzit ter de vergadering voor het in hen gestelde ver trouwen. Aan het gemeentebestuur zal een verzoek gericht Worden om in het vervolg het gas en electra niet meer in dezelfde maand te laten opnemen, daar dil Voor velen bezwaarlijk is. Na de rondvraag sloot de voorzitter deze geani meerde vergadering met de gebruikelijke woorden Van dank. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Zaterdag: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen, 10.20 Parijs, 12.20 Keu len. 12.35 Brussel Ned., 2.20 Brussel Fr., 4.20 Brussel Ned., 5.35 Brussel Fr., 6.20 Brussel Ned., 705 Brussel Fr., 7.20 Parijs, 10.55 Brussel Fr.. II.20 Scheveningen Radio. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen; 10.35 Londen Reg., 11.20 Nationaal programma. 5.00 Londen Reg., 5.20 Nationaal programma, 8.20 Londen Reg.. 10.20 Nationaal programma. Lijn V: Diversen. Geringe aanvoeren op de groentenmarkt. Fantastische prijzen voor prei. Het nog steeds aanhoudende vriezende weer Öoet thans op geduchte wijze zijn invloed gelden op de aanvoeren der verschillende producten. Daar niet alleen het klaarmaken, maar ook het ver voeren van vele artikelen onder deze omstan digheden groote moeilijkheden oplevert, is het begrijpelijk, dat de markt momenteel niet al te ruim voorzien is. De handel kenmerkte zich ln de afgeloopen week door een zeer willig en gun stig verloop en het waren vooral producten die wegens geringen aanvoer van goede prijzen pro fiteerden. Boerenkool kreeg in de laatste dagen meer Vraag, ook al omdat het aanbod wegens de over vloedige sneeuw belangrijk minder was. Den prijzen kwam deze sehaarschte, die in het begin dezer week nog al van beteekenis was zeer ten goede. De noteeringen, die in het laatst dei- vorige week bij ruimer aanbod stonden van 68 ct., kwamen op de veiling van Maandag van 9 12 ct. per K.G. Niet minder groot was ook de belangstelling voor Andijvie, die nog werd aangeboden. Hier voor liepen de prijzen uiteen naar kwaliteit van 17—26 ct. per K.G. Ondanks de ongunstige weersgesteldheid kwa- tmen verleden week Vrijdag nog veel partijtjes spruiten voor. In het begin dezer week was het aanbod weer heel wat minder. Daar bij dit pro duct veel verschil in kwaliteit bestaat en vorst- schade veelvuldig wordt aangetroffen loopen de prijzen sterk uiteen. Naar soort bewogen zich de noteeringen dan ook van 1228 ct. per K.G. Waschpeen werd bij geringen aanvoer ook gre tiger afgenomen. De noteeringen wisselden naar kwaliteit van 79V2 ct. per K.G. Witlof, waarvan de markt in het laatst der vorige week ruimer voorzien was dan in het begin van deze week, trok ook iets meer aai. en maakte voor de goede kwaliteiten behoorlijke prijzen. Naar kwaliteit werd dit product ver handeld van 1120 ct. per K.G. Van de diverse koolsoorten was de afname Voor roode kool iets williger met noteeringen naar soort van 3—5 ct. per K.G. Voor groene en gele kool bleven de prijzen vrijwel ongewijzigd. Van de soepgroenten is 't het artikel prei, dat bij geringen aanvoer thans een groote belang stelling heeft en tegen zeer hooge prijzen van de hand gaat. Ofschoon de noteeringen abnormaal hoog zijn, het rooien en klaarmaken vereischt echter zeer veel moeite en zwaren arbeid, wordt dit werk tenminste goed beloond. De no teeringen wisselden in de afgeloopen week van 1840 ct. per K.G., een enkel partijtje, per bos verkocht, bracht van 69—22 ct. per bos op. Knollen blijven voor de beste soorten goed prijshoudend. Naarmate het seizoen vordert komen steeds grootere hoeveelheden voor van mindere kwaliteit. Naar soort varieerden de prij zen van 1V28 ct. per stuk. Hoewel uien meer vraag hadden was dit tot heden geen reden tot prijsverbetering. De aanvoer van aardappelen ondervindt bij deze weersgesteldheid veel stagnatie en is den laatsten tijd zoo goed als stop gezet. In den handel ging heel weinig om. Vervanging Van een taalmethode en een rekenmethode, B. en W. stellen voor, op het verzoek van de Neutrale Schoolvereeniging afwijzend te beschikken. Het bestuur van de Neutrale Schoolvereeni ging „IJmuiden en omstreken" wenscht de taal methode Lancée, welke naar zijn oordeel niet meer in overeenstemming is met de huidige richting van het taalonderwijs, te vervangen door één die meer overeenstemt met de moderne inzichten omtrent dit onderwijs, terwijl het te vens de rekenmethoden Bouman en Van Zelm wenschte te vervangen door eene, welke steunt op moderne psychologische grondslagen en reke ning houdt met de uitkomsten der moderne psy chologie. B. en w. hebben omtrent het verzoek, om de benoodigde gelden te ontvangen voor het vervan gen dezer methodes het advies ingewonnen van den inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Alkmaar. Z.i. kunnen de methodes Lancée en Bouman en Van Zelm niet als on bruikbaar worden aangemerkt. Zij worden nog in tal van scholen gebruikt. De inspecteur is van oordeel, dat de vervanginL dezer methodes niet ex-artikel 72 der L.O.-wet 1920 kan worden aangevraagd. B. en W. kunnen zich met het gevoelen van den inspecteur geheel vereenigen. Aan de O. L. scholen, merkt het college nog op. worden nieuwe leerboeken geleidelijk aangeschaft uit het budget voor de gewone leermiddelen, indien dit daartoe ruimte biedt. Er bestaat geen enkel bezwaar te gen dat het schoolbestuur de nieuwe boeken ge leidelijk aanschaft uit de vergoeding ex-artikel 101 der L.O.-wet 1920 Naar de meening van het college zullen door het inwilligen van de aanvrage de normale eischen aan het geven van lager onderwijs te stellen, worden overschreden. B. en W. stellen den Raad voor, op de aanvrage afwijzend te be schikken. HEEMSKERK LAND- EN TUINBOUWBOND. In het café van den heer L. Henneman te Heemskerk hield de afdeeling van den Land en tuinbouwbond zijn jaarvergadering onder leiding van den heer R. Beentjes. Vier leden van het bestuur zijn in militairen dienst, zoo dat een ge veteranen zich weer beschikbaar moe ten stellen. Vele leden moesten wegens de mobi lisatie hun bedrijf in den steek laten. De waarnemend secretaris was niet aanwezig zoodat het uitbrengen van het jaarverslag ach terwege bleef. Het financieel verslag vermeldde een batig saldo van f 84.86. Boeken en bescheiden werden in orde bevon den. Medegedeeld werd dat de 5 pet. duurte- toesiag o,p den kleinen tuinderssteun tot in Maart zal worden betaald. Een actie wordt gevoerd tegen door het P.E.N. te voeren boringen in de duinen. De voorzitter vroeg aller steun en raadde hun aan, deel te nemen aan de actie. Aan de waterregeling-commissie in Kenne- merland werd een subsdie verleend van f 10 per jaar voor den tijd van 6 jaar. Voor drie leden die wegens ziekte hun be drijf niet kunnen waarnemen werd de tijdelijke hulp van de leden ingeroepen. Tot regeling hier van werd een commissie gevormd, bestaande uit de heeren: P. Fatels, E. de Ruyter C.zn., G. Verduin en E. de Ruyter E.zn. Bij de bestuursverkiezing werd in de vaca ture Th. Sinnige gekozen de heer P. Koper Jb.zn. Om liet Damkampioenschap van Nederland. Zondag aanvang eerste ronde. Reeds Zondag a.s. zal het jaarlijksche dam- tournooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland aanvangen. Twaalf deelnemers,' allen meesters, spelen mee, zoodat voor het eerst na jaren weer eens met recht kan gesproken worden van een meester- tournooi. In de eerste ronde spelen tegen elkaar; B. DukelJ. M. Bom A. LigthartR. Keiler J. KaldenJ. Vos C. J. Lochtenberg—W. Rustenburg Th. Ham—P. J. van Dartelen P. Jurg—N. N. Dukel speelt dus de eerste ronde tegen den jeugdigen Hagenaar J. M. Bom, welke speler Zon dag j.l. beslag legde op den meestertitel. Ligthart speelt tegen R. C. Keiler, de speler, die reeds drie jaar achter elkaar het tournooi wist te winnen. Vele oude bekende meesters zien wij met dit tournooi weer in den ring verschijnen, zooals de Hagenaar Kalden, de Rotterdamsche meester Ham en de Haarlemsche meester P. J. v. Dartelen. De meester Jurg wist in 1938 den titel te ver overen van meester, doch komt nu pas voor het eerst in het K. v. N. uit. Maar daarentegen missen wij ook vele vroegere spelers, die ondanks dat zij niet in het bezit wa ren van den meestertitel toch regelmatig uit kwamen. Het zijn: T. Raman, Kinnegin, Idzerda en Druif. Er wordt achtereenvolgens Zaterdag en Zondag gespeeld; op enkele ronden na worden alle par tijen te Amsterdam gespeeld. DE KEER BRANDSTEDER OVER HET VISSCHERIJREDRIJF. De heer J. A. Brandsteder spreekt Maandag 29 Januari a.s. voor de afdeeling Velsen van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling over: „De economische zijde van het visscherijbe- drijf". Deze lezing wordt gehouden in het ge bouw der Vrijzinnig Hervormden aan den Stationsweg, Losloopende viervoeters. Aan het hoofdbureau van politie zijn inlichtin gen te verkrijgen over twee honden, die zijn ko men aanloopen. Hun signalementen zijn: 1. soort zwarte spaniel; 2. herder, kleur wolfsgrauw, langharig, reu, hoog 60 c.M. SANTPOORT INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Nu „De Toorts" niet beschikbaar is heeft men zijn toevlucht moeten nemen tot hotel „Vreeburg" te Bloemendaal. In „Vreeburg" zal op 14 Februari a.s. spreken Dr. B. Sajet uit Amsterdam over „Sociale hygiëne" en op 28 Februari Theo Thyssen uit Amsterdam over „Gezinsopvoeding". WIJK AAN ZEE DE MILITAIREN HADDEN EEN GEZELLIGE AVOND Voor een volle cantine trad Woensdagavond het gezelschap van Ant. Sweers op n.l. „Het vroolijke peloton". Mej. Sweers begon met een declamatie. De tooneelstukjes vielen in den smaak o.a. Juffr. Prullewits en de Driftkoppen, klucht. In de pauze werden versnaperingen rondgedeeld. De Band de „Harlem Boys" verleende medewerking. In Fe bruari wordt een nieuwen avond georganiseerd, ver moedelijk met een telepatische seance. K. L. M. maakt op 16 Februari een tweede kindervlucht. Aangezien de kindervlucht van de K.L.M. naar Nederlandsch-Indië in October van het vorige jaar een groot succes is geweest het gelieele vliegtuig was toen volgeboekt en eenige jonge passagiers moesten zelfs worden teleur gesteld heeft de directie van deze lucht vaartmaatschappij thans besloten een tweede gezelschap kinderen door de lucht naar hun ouders in Indië te vervoeren. Aanvankelijk zou de tweede kindervlucht op 30 Januari beginnen, maar om technische rede nen moest de datum van vertrek worden uit gesteld. Nu is besloten 16 Februari a.s. van Napels te starten. Met welk vliegtuig en met welke bemanning de tocht gemaakt zal worden, is nog niet zeker. Wel staat vast, dat mej. I. van Leeuwen Boom kamp, chief ainhostess van de KL.M., ditmaal de vlucht zal meemaken. Vijf passagiers hebben al geboekt. Maximaal kunnen elf passagiers op deze vlucht worden meegenomen. WATERPOLO DE WINTERCOMPETITIE. In de eerste afdeeling van de Wintercompetitie hebben de Velsenaren de eerste plaats veroverd door een 43 overwinning op Haarlem 1. De Haar lemmers kwamen uit zonder Gieling; dit beteeken- de een aanmerkelijke verzwakking. Swier, de Vel- ensche middenvoor, was goed op dreef; hq joeg twee uitstekende doorslagballen langs doelman Hölsken. De stand in de eerste afdeeling is thans: gesp. gew. gel. verl. pnt, v.-t. V. Z. V. 1 4 3 0 1 6 18—13 Haarlem 1 5 3 0 2 6 1713 H. V. G. B. 1 5 2 1 2 5 21—12 Nereus 1 3 1 0 2 2 516 H. P. C. 2 3 0 1 2 1 6—12 H. V. G. B. 2 won met 42 van V. Z. V. 2, dat met slechts zes spelers opkwam. Door deze over winning zijn de Haarlem-reserves nog beter aan den kop gekomen. Zij zullen het echter Zondag avond tegen D. W. R. 2 niet gemakkelijk krijgen, vooral omdat D. W. R. dien avond waarschijnlijk de beschikking zal hebben over enkele goede krachten. Haarlem 2 3 3 0 0 6 154 H. V. G. B. 2 6 3 0 3 6 17—19 D. W. R. 2 3 2 0 1 4 7—7 V. Z. V. 2 3 1 0 2 2 6—9 H. P. C. 3 3 0 0 3 0 7—13 Zondagavond worden vijf wedstrijden in het Sportfondsenbad te Haarlem gespeeld. H. P. C. 1 krijgt Zian uit Den Haag op bezoek. De Heemste denaren zullen alle krachten moeten inspannen om aan den Haagschen aanval weerstand te kunnen bieden. Het programma is als volgt: Haarlem 4 Haarlem 5; H. P. C. 3—H. V. G. B. 2; D. W. R. 2— H. P. C. dames; H. P. C. 1Zian 1 en Haarlem 2 D W. R. 2. In den loop van de week worden in Stoops Bad twee wedstrijden gespeeld. Dinsdagavond krijgt H. V. G. B. 3 de ploeg van H. P. C. tegenover zich en Woensdagavond komen de twee dameszevental len van Haarlem tegen elkaar in het veld. BOKSEN HENRY ARMSTRONG BLIJFT WERELD KAMPIOEN WELTERGEWICHT NEW YORK 25 Jan. In een titelgevecht, waarin de wereldkampioen Weltergewicht Henry Armstrong voor de vijftiende maal zijn titel ver dedigde, slaagde deze erin door een technische knockout in de negende ronde van het over vijf tien ronden gaande gevecht van Pedro Montanez uit Porto Rico te winnen. (United Press). /CIIEEP/ TJMSfEM HOLLAND—AMERIKA LIJN. Breedijk 25 van Rotterdam naar Norfolk. JAVA—NEW YORK LIJN. Bantam New York n. Java 25 te Singapore. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tabina (uitreis) 24 te Sabang. Sembilan (uitreis) 25 te Suez. SILVER JAVA PACIFIC LIJN. Klipfontein 23 v. Portland (O.) te Calcutta. HAARLEM 25 Januari. Ondertrouwd: 25 Januari: P. A. Gerner en A. P. Karis. D. Muller en D. L. Rogers Lewis. A. H. van der Ploeg en G. A. van Nes. Gehuwd: 25 Januari: F. J. de Graaf en B. P. L. Vermij. L. A. F. H. van Wouw en H. van der Stadt. Bevallen: 23 Januari: J. C. Zelden thuis-Struij- laart, z. 24 Januari: A. G. van Veen-Bouw, z. Overleden: 23 Januari: W. Maas-de Veer, 78 j., Baan. 24 Januari: Chr. 7 j., d. van J. Hoenders, Karei van Manderstraat. J. van der Lende, 48 j., Hasselaersplein. C. C. Rooijmans-Dik, 32 j., Kamperlaan. D. E., 16 d., d. van E. Groeneveld, Korte Wijngaardstraat, Het sleden op den Hooge Duin en Daalscheweg. Toeschouwers mogen zich niet meer vrij bewegen. De Burgemeester van Bloemendaal verzoekt ons het volgende te publiceeren: In verband met de steeds toenemende belangstel ling bij het sleden op den Hooge Duin en Daalsche weg kan niet meer worden toegestaan dat het pu bliek zich aldaar vrij beweegt, daar dit zoowel ge vaarlijk is voor de sportbeoefenaars als voor de toeschouwers. Voor a.s. Zaterdag is de volgende regeling ge troffen: Van de zijde van het Kopje en den Parkweg worden geen toeschouwers meer toegelaten; zij kunnen derhalve het terrein alleen bereiken van de richting Kweekduin Overveen af en mogen zich alleen op houden aan de Westzijde (breede zijde) van den Hooge Duin en Daalscheweg achter de aldaar aangebrachte touwen. De sportbeoefenaars worden van de zijde van het Kopje of van den Hooge Duin en Daalschweg bij het Kweekduin toegelaten. Het ligt in de bedoeling dezelfde regeling toe te passen voor den Zondag, tenzij de medewerking van de zijde van het publiek onvoldoende is, in welk geval geen publiek zal worden toegelaten. Voorts wordt aan het volgende herinnerd: Sportbeoefenaars, die gevaarlijk zijn voor ande ren, worden door de politie van de baan verwijderd. De sportbeoefenaars behooren in het belang van hun eigen veiligheid na een val de baan terstond vrij te maken voor de hen achterop komende sle den. Artikel 43 van de Algemeene Politieverordening voor de gemeente Bloemendaal luidt: Het is verboden te sleden: a. op de duintrappen, die den Hooge Duin en Daalscheweg verbinden met den Midden Duin en Daalscheweg; b. op den Koninginneduinweg, den Hooge Duin en Daalscheweg en den Midden Duin en Daalsche weg. benevens op den Mr. Enschedéweg en de Juliana van Stolberglaan, met een slede, waarop zich meer dan twee personen bevinden, of met twee of meer aan elkaar verbonden sleden. Onder slede wordt voor dit artikel mede verstaan elk voorwerp, geschikt of geschikt gemaakt om daarmede te sleden. ARROND. RECHTBANK. Belastingontduiking. Een Haarlemmer hoorde gistermorgen een maand hechtenis tegen zich eischen wegens be lastingontduiking. Hij had in de maand Mei 1937 opgegeven, dat zijn belastbaar inkomen 3174.17 was terwijl dit in werkelijkheid veel hooger was. Zoo had hij verzwegen, dat hij inkomsten trok van een uitgever en dat hij een huis in Vlaardingen bezat. Hij had echter na een onderhoud met een ontvanger der belastingen berouw gekregen en zijn advocaat opdracht ge geven „schoon schip" te maken en alles eerlijk te vertellen. Bij een vorige behandeling had de Officier vrijspraak geëischt omdat de ontvanger niet bevoegd zou zijn geweest den verdachte op te roepen. Dit had alleen door den inspecteur kunnen geschieden, had de verdediger betoogd. Er was thans over een ander belastingjaar echter een nieuwe vervolging ingesteld. De offi cier wees er in zijn requisitoir op, dat de belas ting-autoriteiten reeds lang vermoedden, dat de aangiften van den verdachte niet juist waren De* Officier meende dat de verdachte niet vrijwillig aangifte gedaan had. Hij vond het een hoogst bedenkelijke overtreding en eischte een maand hechtenis. De verdediger mr. L. G. van Dam wees erop, dat de verdachte ongeveer twee jaar lang deze lijdensgeschiedenis heeft meegemaakt. De ontvanger had niet de bevoegdheid den ver dachte op te roepen. Dat is door de Officie!* bij de eerste behandeling ook toegegeven. Het O.M. heeft hem echter niet losgelaten en thans staat hij ten tweede male terecht. De verdachte heeft wel degelijk vrijwillig aangifte gedaan. Hij heeft bovendien reeds een vóórstraf van je welste te pakken. Daarom vroeg spreker vrijspraak subsi diair een clemente straf. AANBESTEDING. HAARLEM Vrijdag. Hedenmorgen werd door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland te Haarlem aanbesteed het onderhoud der wegen en vaarten tusschen de zes Noord-Hollandsche steden gedurende 1940. in viei perceelen. Het laagst werd ingeschreven: voor perceel 1 dooi A. B. Salm te Volendam voor f 19.935; voor per ceel 2 door de firma A. Groot en Zn. te Akersloot voor f 10.077; voor perceel 3 door J. Ooms Pzn. te Avenhorn voor f 8543; voor perceel 4 dezelfde voor f20.253; voor de massa door genoemde firma A. Groot en Zn. voor f 59.997. AANBESTEDING. HAARLEM Vrijdag. Dinsdagavond werd door den architect C. v. d. Bom te Amsterdam namens den Kerkeraad van de Geref. Kerk te Santpoort onderhands aanbsteed het verbouwen van het kerkgebouw van de Geref. Kerk aldaar. Er werd als volgt ingeschreven: G. Boon, Amsterdam f 11,400, variant plan f 1710 meer; G. J. Veldwijk, Haarlem f 12,645, variant plan f 1468 meer; vy. J. Hoek Haarlem, f 12,850, variant plan f 1500 meer; D. Bruijn, Haarlem f 12.986, variant plan f 1829 meer; J. Hemmes, Santpoort, f 13.400, variant plan f 2000 meer; G. Tiggelman, Haarlem f 13,923, Verhooging van den brandstofbijslag 's GRAVENHAGE. 25 Januari. Wegens het lange aanhouden van de strenge vorst, heeft de minister van Sociale Zaken be sloten goed te keuren, dat voor hen, die in de steunregeling zijn opgenomen voor deze week de brandstofbijslag wordt verhoogd van ƒ1.30 tot 1.70. Uitspraken van de Rechtbank. Prijsopdrijving. De Officier had f 25 boete geëischt tegen een winkelier, die den prijs van zijn kolenzeven van 39 tot 49 ct. had verhoogd. De Rechtbank accep teerde het verweer van verdachte, dat hij wist dat de prijzen zouden stijgen en sprak hem vrij. Groene zeep gehamsterd. Veertien dagen had de Officier gerequireerd tegen een koopman uit de Haarlemmermeer die 15 K.G. zeep had gehamsterd. De Rechtbank veroordeelde hem tot f 15 boete. Moeder liet haar kinderen alleen. Een juffrouw uit Beverwijk was op 29 Mei van het vorige jaar met haar man des avonds uit gegaan en had haar drie kinderen alleen achter gelaten. Ze had een strijkijzer op een molton deken laten staan, die was gaan schroeien. Haar drie jarige kindje was daardoor in den rook ge stikt. De Officier had 1 maand geëischt; de Recht bank ïeroordeelde baar conform den êiscb, Wat de herwaardeer^ beteekent (Van onzen financieelen Het voorstel der regeering, om per Maart 1940 over te gaan tot herwaarde van den goudvoorraad van de Nederhw, Bank, is te verwelkomen als een maatree een einde maakt aan een reeds te lang besti fictieve waardeering van dezen voorraad. de depreciatie van den gulden in Sep't* 1936 bleef het goud immers in de boeket de Nederlandsche Bank opgenomen tegen prijs van f 1647.15 per K.G. fijn, een prii-; overeenkomt met de (ongewijzigd ge$J bepalingen in de muntwet van 1901, welfe hoeveelheid goud aangaf waaraan de gj- of 10 pet. van het gouden tientje, bewegen- vastgekoppeld. In werkelijkheid noteerde het goud ot markt aanmerkelijk hooger, zoo bijv. gjj f 2050f 2060, hetgeen overeenstemt met depreciatie-percentage van den gulden pl.m. 20. pet. Deze toestand hield in, dat egalisatiefonds (een afzonderlijke staats^'"' ling), bij zijn wisselmarkttransacties stonif schen eenerzijds de Nederlandsche Bank vast hield aan den goudprijs van f 1647.50, ajj' zijds de vrije markt, waar het goud hooger; gewaardeerd. Had het fonds bijv. dollars'" kocht en deze in New York in goud om? dan leverde de verkoop van dit goud de m landsche Bank een flink verlies op. Thans stelt de regeering Voor den prijs: f 1647.50 los te laten. Er is geen enkele";, zulks nog langer uit te stellen. Het is toch 23 meer duidelijk dat er geen schijn van kai dat binnen afzienbaren tijd de voornasj landen terugkeeren naar den gouden stantó zeker niet dat dit zal geschieden met m van de vroegere pariteiten, waarbij de ij landsche goudprijs ad f 1647.50 met de werk-' heid overeenstemde. De regeering wenscht t. om den goudvoorraad te waardeeren op j grondslag van de depreciatie van den gu rnet 18 pet. Hiermede wordt de werkelijfc niet volledig in de boeken geregistreerd, huidige waardevermindering bedraagt 22 De regeering wil zich natuurlijk hoeden; de gevaren van overwaardeering en heeft t om het percentage 18 gekozen, aangezien s; September 1936 de waardevermindering var- stelsel niet minder heeft bedragen. Wij k; hieruit afleiden dat de regeering zich hienj definitief bij een waardevermindering var gulden met minstens 18 pet. heeft neerga De herwaardeering draagt derhalve formeel karakter. Om het negatief te ze-- zij houdt niet in dat de gulden wordt gi biliseerd. De goudprijs ad f 2009 waartegen de r, deering straks zal geschieden, wordt niet: telijk vastgelegd. Er verandert dus niets, de Nederlandsche monetaire politiek. De gi blijft zweven. De winst uit de herwaardeering bed:, ruim 221 millioen gulden en krijgt de volg bestemming. Een bedrag van f 29.889.4081 ten goede aan de Nederlandsche Bank, ter: king van het in September 1931 geleden TC aan Ponden Sterling, na het volkomen or wachte afstappen van den gouden standi; door Engeland. Teneinde den schok van dit: lies van de bank te verzachten werd een: drag van f 19.331.195 als vordering van t Nederlandschen Staat geboekt en deze vord!:; moest geleidelijk uit de winsten der volgt: jaren worden afgeschreven. Thans staat dj; van nog ruim 7.6 millioen, zoodat de banki bate boekt van pl.m. 22.2 millioen gulden.: bedrag zal terecht niet aan aandeelhoiis worden uitgekeerd, doch aan de reserves vat Bank ten goede komen, waardoor indirect dividendpositie belangrijk wordt verbeterd,: meerdere winst uit de herwaardeering trekt: staat aan zich, met de bedoeling 116 ml) over te hevelen in het te scheppen Leent!' fonds, hetwelk de mobilisatie-uitgaven zal 1 strijden. Het restant a circa 75 millioen t naar het egalisatiefonds, dat, als eerste, liezen op zijn goudtransacties met de Bank: geleden. Hiermede heeft Nederland zich geschaard; het groote aantal landen dat reeds de war. vermindering der geldeenheid tot uitdrukt heeft gebracht in de boeken der circulatie ken. Tevens drukt het daarbij de voetspi van die landen in zooverre, dat de staal: winst uit de herwaardeering voor zich opeL?: De oplossing, waarbij de aandeelhouders i Nederlandsche Bank zich via de reserves sccii loos zien gesteld voor het Pondenverlies 1931 en waarbij de meerdere winst aan de? meenschap en speciaal aan de defensie goede komt, is naar mijn meening alles: rechtvaardig te noemen. Zij doet recht wed-: varen aan het speciale karakter der Nederlac: sche Bank, die als geoctrooieerde, particulk bank drager is van groote gemeenschapsW gen. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN VRIJDAG 26 JANUARI Thalia Theater: „Love affair" en „Doctor Rhyfc 8 uur. J Rex Theater: „Mr. Moto op het eiland des dock en „Manhattan Merry-go-round", 8.15 uur. Theater de Pont: „Leven in de brouwerij" en,l Eenzame Ruiter". 8 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK VRIJDAG 26 JANUARI Luxor Theater, Breestraat: „Kouwe drukte"* „Cassidy's wraak", 8 uur. ZATERDAG 27 JANUARI Luxor Theater, Breestraat: „Kouwe drukte" - „Cassidy's wraak", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: VRIJDAG 26 JANUARI Gem. Concertzaal: H. O. V. ledenconcert 0, U Toon Verhey. 8.15 uur. Frans Hals Theater:: „Een vrouw wist te 2.30, 7 en 9.15 uur. J Luxor Theater: „Goodbye Mr. Chips, (geprol® geerd). 2.30, 7 en 9.15 uur. j Cinema Palace: Le coupable (de schuldige) en; geheimzinnige luchtdienst", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Marthe Richard, de spi Op het tooneel Charley Wood, jongleur. 2,30, 9.15 uur. Moviac: „De winkelchef" (geprolongeerd), K® stoppragrmma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geop& behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en 79 uur. ZATERDAG 27 JANUARI Stadsschouwburg: „De schaduw". „Het Mo rnet Else Mauhs, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des a«o- Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Gw£ behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 eo "j 7—9 urn?,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6