lüuiteip^cikeien JONGSTE RUSSISCHE OFFENSIEF ZONDER RESULTAAT tot nu toe Aanvallen ten noorden van het LADOCAMEER AFGESLAGEN. Julian Besteiro overleden in Hongarije INGESNEEUWDE SPOORLIJNEN NIEUWS IN 'T KORT. RADIO 1 VRITDAG 26 JANUARI 1940 Jxoep&nkuxeqinq.en doh JUecmansk ftaac Jletsafw. pe Russische troepen vallen op tien punten ten noorden van het Ladogameer aan met de bedoeling de Finsche flanken om te trekken en de Mannerheimlinie van de achterzijde te bedreigen, aldus meldt Reuter uit Helsinki, De aanvallen waren het hevigst bij Kollan- joki en Ai'ttojoki. Zij zijn echter mislukt. De Russen heb ben zware verliezen geleden en de Finnen hebben hun sterke stellingen gehandhaafd. Men zegt dat Stalin hier zijn beste troepen in het vuur heeft gebracht. Een Finsch officier deelde mede dat de Roode troepen vrijwel nergens de Finsche vooruitgeschoven stellin gen0 bereikt hebben. Het beste deel van Zuid-Finland hebben de Rus gen op deze plaats voor hun aanval gekozen. Het terrein biedt hier niet zooveel moeilijkheden als de Kareiische landengte. Op een terrein waar het woud overging in een vlakte, welke door een heuvel beheerscht werd, nam een kleine Finsche afdeeling, met machine geweren gewapend, een versterkte stelling in. De Kussen trokken door het woud en toen zij op de vlakte kwamen, zagen zij van den vijand niets. Toén de Russen dicht bijeen midden op de open vlakte gekomen waren, openden de Finnen plotse ling het vuur en maaiden zij de Russchen met him machinegeweren bij tientallen tegelijk weg. Op andere punten aan dit front gebruiken de Russen tanks als dekking voor hun infanterie In dezen sector doen Russische vrouwen blijkbaar, dienst in de ambulances. Een Finsche dokter, die juist van het front naar Helsinki was teruggekeerd, vertelde aan den Reuter-correspondent dat hij twee jonge Russische meisjes had behandeld, gekleed in officiersuniform, die tijdens werkzaamheden in de Russische ambulances door kogels gewond waren. Een der voordeelen voor de Finnen in den sec tor ten noorden van het Ladogameer is volgens Reuter hun geoefendheid in het kaartlezen. Ook zijn de Finnen in het voordeel bij nachtgevechten. Iedere patrouille van tien of twaalf man heeft een sterke zaklantaarn bij zich. Een man neemt de lantaarn en richt deze op den vijand, terwijl de overigen in hun witte mantels in de sneeuw liggen en zorgvuldig hun doel kiezen. De lantaarndrager heeft een gevaarlijke taak want hij vormt een goed doelwit. Telkens wanneer een lantaarndra ger valt neemt een ander de lantaarn van hem over. Op een afgesproken signaal wordt dan de lantaarn gedoofd, de patrouille verandert van po sitie en begint een nieuwen aanval. United Press verneemt uit Kirkenas dat Russische troepenbewegingen plaats vinden van Moermansk naar Petsamo via de zee. De Russische posities zijn goed versterkt, voor namelijk om de basis, die de nikkelstad Kolochoki vormt. Hier zijn sleden en ander transportmate riaal geconcentreerd. Echter wordt niet onmiddel lijk een Russische aanval verwacht. De zware sneeuwval gedurende de laatste da gen heeft de wegen geblokkeerd; ook de Russen ondervinden groote moeilijkheden bij het overste ken van het ijs bij Petsamo door de gemotoriseerde eenheden tengevolge van den buitengewoon groo- ten sneeuwval. Thans zijn de Russen bezig om de wegen van sneeuw te zuiveren, hetgeen, volgens berekening wel eenigen tijd in beslag zal nemen. De Finnen liggen nog steeds in hun posities te Hoyenjarvi. De linies strekken zich daar ver naar het oosten uit teneinde te verhinderen dat de Rus sen daar een omtrekkende beweging zullen ma ken. Ondertusschen beginnen ook hier de dagen te lengen. Gedurende de laatste twee dagen heeft de zon zelfs geschenen. Artillerie beschiet Wiborg zonder resultaat. Het Finsche legerbericht over den toestand tot Donderdagmiddag luidt: „Te land: Op de landengte van Karelië was de toestand betrekkelijk rustig. De actie bleef be perkt tot verkenningen en hinderend artillerievuur De vijand schoot met verdragend geschut op Wi borg, doch zonder resultaat. Ten noorden van het Ladogameer zette de vijand den geheelen dag zijn aanvallen voort. Het felst werd gevochten bij Aittojoki. De aanvallen werden met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Woensdagavond heeft de vijand een aanval op Kollanjoki ingezet. Deze is gedurende den nach't met korte onderbrekingen voortgezet. Nog voor het aanbreken van den dag was de aanval definitief afgeslagen. Evenals in andere ge vechten heeft de vijand hier verscheidene honder den mannen verloren. Drie vijandelijke pantser wagens werden vernield. In Lapland heeft de vijand de Finsche stellingen „Duitsche superioriteit nimmer zoo sterk bewezen." Beslissende strijd begonnen, constateert Goebbels. De Duitsche minister voor de propaganda, dr. Goebbels, heeft gisteravond te Reydt een rede uitgesproken. Hij zeide dat thans de laatste le vensbelangen der volken in de waagschaal ge worpen worden van de groote historische beslis singen. in dit uur vormen binnenland en front één enkele eenheid. Weermacht en politieke lei ding zijn slechts deelen van een levend lichaam, dat om zijn bestaan vecht. Nadat het Duit sche volk in 1918 de overwinning door bedrog afhandig was gemaakt, begint het thans den laatsten beslissenden strijd die onder veel gun stiger voorwaarden wordt gevoerd, aldus Goeb bels. De Führer is uitvoerder van een groote, slechts een maal voorkomende historische taak. Wanneer men bedenkt, welke kansen de tegen woordige tijd den Duitschers biedt om een we reldvolk te worden, moet men toegeven dat nog hooit de intelligentie en bekwaamheden der po litieke zoowel als militaire leiding en de aaneen geslotenheid van den nationalen wil tot overwin nen de superioriteit van het Duische volk zoo ondubbelzinnig hebben bewezen als thans. Wanneer Adolf Hitler zoo besloot de mi nister twintig jaar geleden is uitgetrokken en met zeven man een rijk veroverd heeft, een neerliggend land heeft opgeheven uit een ver lammende onmacht en zijn natie geplaatst heeft onder de eerste volken der wereld, wanneer Hit der dan zijn hand opheft voor de laatste be- VTijding van zijn volk, dan is het de plicht der fiuitechers te vertrouwen op zijn genius. bij Markjarvi aangevallen, doch de aanval werd afgeslagen. Bij Petsamo heeft de vijand twee keer zonder succes aangevallen. De Finsche troepen hebben hier twee vijandelijke tanks vernield. Ter zee: Niets nieuws te vermelden. In de lucht: Tengevolge van de sneeuw weinig activiteit in de lucht, afgezien van enkele bom aanvallen van weinig belang op Kuusamo en op de Aalands-eilanden. Deze aanvallen hebben geen slachtoffers veroorzaakt. Bevestigd wordt, dat op 23 Januari een Russisch vliegtuig omlaag is geschoten". Het Russische legerbericht. Het Russische legerbericht van Donderdag luidt: „Op 25 Januari heeft zich niets van belang voor gedaan aan het front." MADRID 26 Januari (Havas). Julian Besteiro, dc vroegere president van de Cortes, is op 72-jarigen leeftijd overleden in een ge vangenis bij Sevilla. Besteiro werd na de revolutie voorzitter van de Nationale Vergadering. Hij was algemeen voorzitter van het vakverbond en leider de socialistische partij tot den opstand der socialisten in October 1834. Tot 1933 was hij voorzitter van de Cortes en lid van de uitvoerenden raad van de arbeiderspartij en de socialistische internationale. Aan de univer siteit van Madrid was Besteiro hoogleeraar in de logica en deken van de faculteit der wijsbegeerte Besteiro heeft deel uitgemaakt van den z.g. Ver- dedigingsraad van Madrid, het laatste republikein- sche bewind in Spanje, dat het vorig jaar tenslotte de Spaansche hoofdstad aan Franco moest over geven. Japan wil een nieuw handelsverdrag met de V. S. Verdraglooze toestand wordt ongewenscht geacht. De woordvoerder van het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard dat op 27 Juli 1939 de regeering van de Vereenigde Sta ten door middel van den Japanschen ambassadeur te Washington heeft doen weten dat zij het op 21 Februari 1911 gesloten verdrag van handel en scheepvaart tusschen Japan en de Vereenigde Sta ten over zes maanden wenschte te laten verval len .aangezien in genoemd verdrag sommige pun ten herzien moesten worden teneinde de Ameri- kaansche belangen beter te verdedigen. Blijkbaar is deze stap genomen in verband met een aantal kwesties, welke gerezen waren tusschen Japan en de Vereenigde Staten ten aanzien van China. Ongelukkigerwijs is een nieuwe overeenkomst nog niet tot stand gekomen, zoodat met ingang van 26 Januari een verdraglooze toestand is ontstaan tusschen Japan en de Vereenigde Staten. Teneinde de handelsbetrekkingen tusschen Ja pan en de Vereenigde Staten niet te zeer te doen lijden heeft de regeering van de Vereenigde Sta ten tegen hel einde van het vorige jaar een aantal decreten uitgevaardigd waarbij Japansche schepen worden ontheven van het betalen van lichtschip rechten, extratonnagerechten en andere rechten. Ook de Japansche regeering heeft soortgelijke maatregelen genomen ten aanzien van Amerikaan- sche schepen. Hoewel dus geen onmiddellijke nadeelige ge volgen zullen voortvloeien uit den verdragloozen toestand, is deze toestand toch ongewenscht en de Japansche regeering hoopt dat hieraan zoo spoe dig mogelijk een einde komt. Bestelling van 6000 a 7000 vlieg tuigen in de V. S.? NEW-YORK, 25 Januari (Reuter) Vol- gens de „WalLstreet Journal" overwegen de re geeringen van Engeland en Frankrijk In de Vereenigde Staten de grootste vliegtuigbestel- ling te doen, die daar ooit geplaatst is. Wel licht zullen tusschen de 6000 en 8000 bombar dementsvliegtuigen en een groot aantal jagers, tot een gezamenlijke waarde van 1000 tot 1700 millioen dollar, besteld worden. Geestesziek inlander doodt drie knapen. BATAVIA 25 Januari (Aneta/A. N. P.). Aneta* verneemt, dat in een dessa onder Depok Donder dagmorgen een bloedbad werd veroorzaakt door een inlander, die eenige maanden geleden als ge nezen uit het krankzinnigengesticht te Buitenzorg werd ontslagen. De man wandelde in den vroegen morgen de kampong binnen, gewapend met twee goloks en eenige piso blati's. Allereerst trof hij drie knapen aan, die voor hun woning aan het spelen waren. Hij viel deze knapen aan en doodde ze allen. Vervolgens overviel hij nog twee volwassen land bouwers, die op het veld aan den arbeid waren. Beiden werden door den krankzinnige zwaar ge wond. De te hoop geloopen kampongbevolking wist ten slotte den krankzinnige te omsingelen, terwijl de inmiddels gewaarschuwde veldpolitie spoedig arriveerde. De politiemannen sommeerden den ongelukkige zijn wapens neer te leggen, doch in plaats van dit bevel op te volgen, liep hij, tandakkend en met zijn wapens zwaaiend, op de politie toe. Nadat enkele waarschuwingsschoten waren ge lost, die echter niet den minsten indruk maakten, moest de politie den man, toen deze op vijf meter v/as genaderd, met twee revolverschoten onschade lijk maken. Spaciaal - foAMi/uiió voor BETERE genres Corsetten en Bustehouders. Bestaat 40 jaar. DE BESTE CORSET- en BUSTE- HOUDERMERKEN der wereld. SERIEUZE en VAKKUNDIGE BE DIENING. Aan de zaak passen VOOR KOMT teleurstelling. GROOTE HOUTSTRAAT 10 (Adv. Ingez. Mei.) Ruim honderd opvarenden van de „Orazio" worden vermist. Volgens de reederij is achteloosheid of opzet uitgesloten. De Italiaansche omroep heeft medegedeeld, dat van de „Orazio" 110 personen vermist worden, onder wie 50 passagiers. De twee vermiste redding booten worden als verloren beschouwd. De maatschappij Italia, de reederij van de „Orazio" heeft aan haar agentschap te Marseille getelegra feerd dat de ramp moet worden toegeschreven aan een technische storing van den linkermotor. Er is volgens haar geen sprake van achteloosheid of mis dadige opzet. United Press deelt uit Genua mede dat, naai* de consul-generaal van Columbia aldaar aan de pers heeft verklaard, de cousulaire en representatieve vertegenwoordigers van de Zuid-Amerikaansche staten te Genua een conferentie zullen beleggen ten einde in de eerste plaats over de schadevergoeding te beraadslagen, die de maatschappij, welke de „Orazio" had verzekerd, aan de overlevenden van Zuid-Amerikaansche nationaliteit moet uitbetalen. In de tweede plaats zal men een rapport samen stellen uit de verklaringen der passagiers en dit de maatschappij „Italia" toezenden. Bij dit rapport zal een verzoek worden ingesloten om in de toekomst alle maatregelen te nemen tot verzekering van de veiligheid bij het varen op de lijn naar Zuid- Am erika. Voorts heeft de consul-generaal verklaard, dat de regeering van Columbia hem reeds had aangewezen om als gemachtigde voor alle Columbiaansche pas sagiers op te treden bij het indienen van de eischen tot schadevergoeding. De consul-generaal heeft, nadat hij zijn bewon dering had uitgesproken over de houding van de bemanning, er voorts op gewezen dat geen der pas sagiers (die allen sliepen op het oogenblik waarop de brand werd ontdekt), is gewaarschuwd, dat er gevaar dreigde. „De meeste overlevenden", aldus verklaarde de consul, „zijn ingestort ten gevolge van de beproe vingen, welke zij hebben doorstaan. Hun toestand Is niet bevredigend."- Schout bij nacht Hertog van Kent is tij delijk overgeplaatst van Schotland, waar hij sinds het uitbreken van den oorlog heeft ge werkt, naar de Admiraliteit. Mackenzie King heeft het Canadeesche La gerhuis medegedeeld, dat een tweede divisie Ca nadeesche soldaten zoo spoedig mogelijk overzee gezonden zal worden. Te Palermo, Sepzia en Lucca zijn aard schokken waargenomen. Er werd evenwel geen schade aangericht. Press Association schrijft: „De uitbreiding der nationale ballonversperring in Engeland wordt met groote snelheid voortge zet. De versperring dekt reeds 700 mijlen der land- en zeezönes en verscheidene nieuwe ver sperringen aan de kust worden in het leven ge roepen". Men gelooft te Washington dat de Ver eenigde Staten zioh er bij neer zullen leggen dat de Engelschen de Amerikaansche pakketpost doorzoeken, doch dat zij den Engelschen het recht zullen ontzeggen censuur uit te oefenen op briefcorrespondentie. Ten gevolge van de hevige koude in Noord- Italië zijn wolven en beren naar de bewoonde streken getrokken. In de provincie Gorizo zijn verscheidene van deze roofdieren gezien. De be volking maakt er jacht op. De Sandinavische landen hebben een mis sie van vijf specialisten naar de Vereenigde Staten gezonden in verband met plannen tot in stelling van een luchtlijn New-York—Stavanger (Noorwegen) De Fransche minister van koopvaardij, Rio, is Donderdag per vliegtuig te Londen aange komen voor het voeren van besprekingen, o.a. met zijn Britschen collega Sir John Gilmour. Onze correspondent te Boedapast schrijft: BOEDAPEST ligt thans geheel onder de sneeuw en is een geheel witte stad ge worden.. Dank zij haar prachtige ligging aan beide zijden van den Donau levert zij met haar schitterende paleizen en haar vele monu mentale groote gebouwen en kerken, waarvan de torens en koepels thans met een witte vacht be dekt zijn, een sprookjesachtigen aanblik op. Men heeft uitgerekend dat er in de laatste dagen niet minder dan twee en een half millioen ku bieke meters sneeuw uit den hemel op de Hon- gaarsche hoofdstad zijn neergedaald. Waar de sneeuw niet weggeruimd is, bereikt zij op sommige plaatsen een hoogte van meer dan vijfentwintig centimeter. Bijna vijfduizend mannen en jongens zijn aan het werk gezet om te trachten de voor naamste straten tenminste gedeeltelijk schoon te krijgen, zij werken dag en nacht in drie ploe gen, die telkens acht uur aan één stuk in touw moeten zijn. De menschen ka-ij gen er drie en een halve pengö voor, dat is dus iets meer dan één Nederlandsche gulden. En bovendien geeft men hun af en toe warme soep en een stuk brood. Veel is het niet, maar de werkloosheid is hier ont zettend groot en er wordt in de lagere kringen heel veel armoede geleden. Er doen zich in de kolenverzorging vam de stad, die meer dan één millioen en één honderd duizend inwoners telt, groote moeilijkheden voor, omdat Hongarije thans een groot aantal spoor wegwagons mist. die men met goederen naar Duitschland heeft gestuurd en die vandaar nog steeds niet terug zijn gekomen en bovendien om dat de dichte sneeuw het verkeer op verschillen de spoorlijnen onmogelijk heeft gemaakt. De di rectie der spoorwegen heeft den dienst wegens gebrek aan kolen zeer moeten inkrimpen. Men gelooft dat deze toestand tot circa 10 Maart zal moeten voortduren. Men heeft te Boedapest reeds een zestal scholen wegens kolengebrek moeten sluiten en in enkele ziekenhuizen wordt afwis selend twee uren wel en twee uren niet gestookt In tal van particuliere huizen en in groote huur kazernes" functionneert de centrale verwarming gedeeltelijk of in het geheel niet meer. Vreem delingen, die in pensions wonen, zoeken hun toevlucht overdag vaak in restaurants en koffie huizen of wel zij gaan naar een van de vele stoombaden toe, waar zij den geheelen dag voor een „prikje" warm onderdak zijn en ook kunnen eten en drinken. De Donau dicht. TH) E breede Donau is geheel toegevroren, men kan er zelfs al overheen loopen. De meeu wen die hier altijd in groote scharen rond zweefden, hebben hun toevlucht elders gezocht. Een groot aantal verscheen dezer dagen boven het vliegveld van Budaörs, waar in den „goe den ouden tijd" van nog niet eens vijf maanden geleden de vliegtuigen van de K.L.M. dagelijks plachten te landen. Een snuggere meeuw had blijkbaar ontdekt dat hier nogal veel muizen wa ren en er kwamen nu opeens tegen de tweedui zend meeuwen tegelijk aanzetten. Na twee dagen was het vliegveld „kaal gevreten", d.w.z. er was geen muis meer over. Zeer ten ongerieve van de katten, die gedurende het geheele jaar op het vliegveld zijn. Er heerscht te Boedapest niet alleen gebrek aan kolen, maar ook tal van andere waren be ginnen in verband met den oorlog schaarsch te worden. Voor koffie en voor thee worden fan tastische prijzen gevraagd, garen is haast niet meer te krijgen; ook verschillende textielwa- ren zijn tot de zeldzaamheden gaan behooren De winkeliers verklaren dat men deze artikelen niet meer uit het buitenland zal kunnen laten komen. De industrie lijdt er onder dat tal van grondstoffen niet meer te verkrijgen zijn. De groote uitverkoop, die Boedapest ieder jaar in Januari pleegt te houden, moest ditmaal achter wege blijven. Verleden jaar nog stonden de menschen, hoofdzakelijk vrouwen, in lange rijen voor de deuren van winkels en van warenhuizen te wachten. En daarbinnen heerschte zulk een geweldige drukte dat de politie voortdurend toe zicht bij de toonbanken moest houden. Thans echter niets van dit alles. De huisvrouwen mis sen haar gelegenheidskoopjes en de opwinding die steeds met het inslaan ervan gepaard ging. In tal van streken van Hongarije hebben hef tige sneeuwstormen gewoed. Treinen zijn on derweg in de sneeuw blijven steken. Ook auto bussen en auto's konden niet meer verder. In de in het noordoosten gelegen stad Kassa, die vroeger tot Tsjecho-Slowakije behoorde, ligt de sneeuw twee meter hoog. Door de kracht van den storm werd daar een auto tegen een muur geslingerd en vernield. In tal van streken zijn boomen uit den grond gerukt en telegraaf- en telefoonpalen dwars over de rails en over de we gen geworpen. Tal van kleine steden en dorpen hebben geen verbinding meer met de buiten wereld. Scholen gesloten wegens gebrek aan kolen Roethenië geïsoleerd. TET ARPATHO-RUSLAND (Roethenië) is op het oogenblik zoo goed als geheel van de overige deelen van Hongarije afgesneden. Hier en daar heeft het tot 20 graden Celsius gevro ren. Tal van menschen zijn van de koude om het leven gekomen. Toch is het merkwaardig dat tal van Hongaren, geen angst voor het koude weer schijnen te heb ben. Dit kon ik dezer dagen in de stad Kecske- mét constateeren, welke op iets meer dan zeven tig kilometer afstand ten zuid-oosten van Boedapest ligt. Ik was er met een paar Engelsche kennissen per auto heengetogen. Het was bitter koud en het vroor dat het kraakte. De thermo meter stond op 14 graden onder nul, Op den heenweg en den terugtocht kwamen wij in het geheel slechts vier auto's tegen. Maar te Kecskemét reed een jong bruidspaar, de bruid geheel in het wit met een langen witten sluier en zonder mantel, de bruidegom in het zwart met een hoogen hoed, heeü tevreden rond in een open rijtuig met twee paarden ervoor. Het jonge paar ging blijkbaar van het standpunt uit dat men den menschen ook moet laten zién dat men gelukkig is! W. M. BEKAAR. Engelsche commissie in Finland aangekomen. Walter Citrine aan het hoofd. Walter Citrine en de andere leden van de com missie van onderzoek, die naar Finland is gezonden door het Britsche nationale vakbestuur zijn Don derdag per vliegtuig uit Stockholm te Aabo aange komen. Zij werden begroet door den gouverneur van Aabo, door twee regeeringsvertegenwoordigers uit Helsinki en den voorzitter van de Finsche vak organisatie. In een interview zeide Citrine het volgende: „Wij zijn hier om te zien hoe wij kunnen helpen. Niets zou ons gelukkiger maken dan indien wij een snellen vrede konden bewerkstelligen. De delegatie wil met eigen oogen de levenomstandigheden zien van de Finsche arbeiders teneinde de door de com munisten verspreide beweringen tegen te spreken over een z.g. „witte terreur in Finland". De ondergang van de „Grenville". Aantal vermisten bedraagt 68. Betreffende het verlies van den Britschen torpedojager „Grenville" op 21 Januari j.l. deelt de Engelsche admiraliteit mede, dat het aantal vermisten, dat als omgekomen beschouwd werd, niet 73 doch 68 bedraagt. Voorts deelt de Admiraliteit mede dat de zeven opvarenden, die eerst als vermist gemeld waren, thans in vei ligheid zijh. heetem Mijnhardtjes de ideale pijn-, kou- en griep-verdrijvers. Twaalf-stuks 50 cent. Twee stuks'10 cent. Zijn niet rond, maar hartvormig van model. (Adv. Ingez. MedJ PROGRAMMA ZATERDAG 27 JANUARI 1940. HILVERSUM I, 1875 en 414,4 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Berichten A. N. P., gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continu bedrijven. 1.20 Gramofoonmuziek (Om 12.45 Be richten A. N. P.). 2.00 Esperanto-uitzending. 2.20 Hammond-orgelspel. 2.30—3.00 Muzikale causerie. 3.05 Reportage. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.15 Piano duetten. 4.30 Vragenbus. 4.50 Kamermuziek. 5.30 Filmland. 5.50 Orgelspel. 6.15 West-Friesche uit zending. 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VARA-Kalen- der. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojoornaaL 7.30 Cyclus „Hoe werkt de kerk?" 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 3.03 Berichten A. N. P. 8.15 Puzzle- uitzending. 8.30 VARA-Harmonie-orkest. 9.10 „Weet U, dat....", toespraak. 9.15 Radiotooneel. 9.30 Rosian-oi'kest. 9.55 VARA-Varia. 10.00 En nuOké! 11.15 Berichten A. N. P. 11.25 Gramo foonmuziek. 11.4012.00 Orgelspel. HILVERSUM H, 301.5 M. KRO-Uitzending. 8.00 Berichten A. N. P. 8.05—9.15 en 10.00 Gra mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Rococo-octet. 12.45 Berichten A. N. P., gramofoonmuziek. 1.10 KRO-orkest. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kin deruurtje. 4.00 KRO-Melodisten en. solist. 4.30 Gra mofoonmuziek. 4.45 Musiquette (5.155.30 Inter nationale sportrevue). 5.45 KRO-Nachtegaaltjes, 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek week overzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 „Nationale en internationale kartels", lezing. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten A. N. P. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND 391 en 449 M. (Na 6.20 n.m. ook 342 M.) 12.20 Het Philharmonisch ensemble. 12.55 Radio tooneel. 1.20 Berichten. 1.30 Militair orkest. 2.05 Orgelspel. 2.35 Causerie „Backyard". 2.50 Orkest concert. 3.35 Variété. 4.20 Berichten. 4.35 Repor tage. 4.50 Het London Palladium-orkest (opn.). 5.20 Kinderhalfuur. 5.50 Het Glasgow Orpheus-koor. 6.20 Berichten. 6.35 Uit Frankrijk: Reportage. 6.50 Causerie „Can I help you?". 7.50 Pantomime-uit zending. 7.25 Radiotooneel. 7.55 Gevarieerd pro gramma. 8.20 Variété. 9.20 Berichten. 9.35 Nieuws uit Amerika. 9.50 BBC-Theaterorkest en -koor. 10.35 Avondwijding. 10.50 BBC-orkest. 11.35 Car- dew en zijn Band. 12.2012.35 Berichten. RADIO PARIJS. 1648 M. 12.05 Pianovoordracht. 12.20 Raymond Legrand's jazzorkest. 1.05 Zang. 1.35 Viool en piano. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.05 Viool en piano. 2.30 Fluit- voordracht. 3.50 Populair programma. 4.50 Zang. 5.45 Het Moysetrio. 6.20 Opera-uitzending. 9.50 Vioolvoordracht. 10.20 Orkestconcert. 11.05 Chan sons. 11.20 Radiotooneel. 12.0512.20 Gramofoon muziek. KEULEN, 456 M. 5.50; 7.20 en 9.05 Gramofoonumuziek. 9.309.50 Westduitsch strijkkwartet en soliste. 10.50 Gramo foonmuziek. 11.20 Omroeporkest en -koor. 1.15 Muzikaal tusschenspel. 1.35 Gramofoonmuziek. 2.45 Muzikaal tusschenspel. 2.50 Leo Eysoldt's klein- orkest. 4.50 Folkloristisch programma. 5.10 Omroep orkest en solisten. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.50. Gramofoonmuziek. 7.3511.20 Zie Deutschland- sender. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.51 en 1.30 Omreop- orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.50 Fransche operettemuziek (met toelichting). 3.505.15 Or kestvereniging van het Koninklijk Conservatorium te Gent en solist. 6.05 Omroeporkest en solist (Als intermezzi: Gramofoonmuziek). 7.35 Gramofoonmu ziek. 8.20 Cabaretprogramma. 9.35 Folkloristisch programma. 9.55 Uitzending vanwege het Vlaamsch Nationaal Zangverbond. 10.35 Fragmenten uit de opera „Cosi fan tutte" (gr.pl.) 11.2012.20 Gramo foonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio orkest. 1.502.15 en 2.55 Gramofoonmuziek. 3.05 Radiotooneel. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.35 Zang. 4.50 Het Luiksche kwartet. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.35 Radio-orkest. 8.20 Voor soldaten. 8.50 Omroep- symphonie-orkest. 9.40 Omroepsymphonie-orkest en solist. 10.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 10.5012.20 Gramofoonmuzeik. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 „Der Graf von Luxemburg", operette. 9.20 Berichten. 9.50 Reportage. 10.05 Ad. Lutter en Erich Schneidewind met hun orkestleden. (Om 10.20 Po litiek overzicht). 1.20 Berichten. Hierna tot 12.29 Nachtconcert,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 7