IJmuider Courant h-nr* DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen De Groote Vraag. Op een goudschaaltje. Britsche en Fransche vrijwilligers naar Finland? Ontspoorde goederenwagen raakt sneltrein. Noorsche zeelieden zwalkten vijf dagen op zee rond. dancing k/iêlteêmita uitgeest Men kan weer tochten maken. 25e jaargang no 7-, Uitgave lourens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat KJmulder 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant. Kennem'erlaan 42, Dmulden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. Directiei P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 27 JANUARI 1940 Abonnementen per week 0.12JÓ, par maand ƒ0.5214, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Minister Van Kleffens heeft in zijn jongste rede de mogelijkheid tot' beëindiging van de Groote Vechtpartij in eenvoudige bewoordingen uitge drukt. Dat heeft ongetwijfeld op sommigen die- en indruk gemaakt. „Alleen groote geesten dur- Pen een eenvoudigen stijl te hebben" heeft Stend- I 1 gezegd. Maar veel menschen zien dat niet in 3 laten zich beïnvloeden door uiterlijk vertoon e"n geleerdheid: door ingewikkelde betoogen, zeldzame citaten uit zeer vreemde verten van land en taal en opsommingen van tegenstrijdig heden. Veel menschen kunnen ook niet gelooven dat alle „kwesties", alle menschelijke geschillen in wezen eenvoudig zijn. Toch zijn ze dat. Ze wor den alleen maar ingewikkeld gemaakt door de genen die ze gaan uitpluizen en op zijpaden ver doold rakensoms omdat zij niet zien wat vlak voor hun neus is, maar soms ook omdat zij de oplossing niet willen. En het gevolg is dan vaak dat men staeds verder van die oplossing afraakt, dat men door de boomen het bosch niet meer ziet. Van een geschil tusschen twee boeren over het eigendomsrecht op een scheidingssloot tusschen hun landerijen kan men even gemakkelijk een kwestie maken, zoo ingewikkeld dat er geen op lossing meer in te vinden schijnt, als van het statuut van Europa. Minister van Kleffens heeft zich uitgedrukt in de volgende eenvoudige bewoordingen: ,Mag men zich niet afvragen, of het nu eindelijk geen tijd is geworden voor een juiste en verstandige regeling der zaken van Europa? Men zegt ons dat de tijd voor vrede nog niet is gekomen. Maar wat baat door vechten indien het, te eener- zoo goed als ter andere zijde, tegenstanders betreft die men, wegens hun grootte, op den duur niet ver nietigen k a n, ook al wilde men het en achtte men dat niet ontoelaatbaar? Zulke woorden mogen, dunkt mij, in dezen tijd wel eens gezegd worden op een plaats als deze, in een neutraal land dat geen eigen ge win beoogt, en noch West- noch Midden- Europa zou willen zien ondergaan in ver arming en Bolsjewisme. Ik zou de vraag wil len stellen: hoe verkrijgt men betere waar borgen dan door zich om de tafel te scharen en, op grondslagen van werkelijkheid en rechtvaardigheid, met wederkeerige inacht neming van den. eerbied die men aan andere volken verschuldigd is, een regeling tot stand te brengen die wegens haar intrinsieke waarde de belofte in zich houdt dat zij den vrede voor zeer geruimen tijd verzekert? Er Is dat zeg ik met grooten nadruk niet gebleken dat zulk een resultaat onbereik baar is. Het zijn dergelijke vragen, waarop 1940 ons wellicht het antwoord zal brengen. Moge dat antwoord overeenkomen met datgene wat in millioenen harten leeft, ook, ja wellicht in de eerste plaats, bij de oorlogvoerenden. Dat Europa kan vechten heeft het in den loop dei- eeuwen meer dan genoeg getoond. Dat het echter het eigen continent kan ordenen op een zoodanige wijze dat het zijn bijdragen tot de beschaving zal kunnen blijven leveren, dat moet het nog bewijzen. Kan Nederland ertoe bijdragen dat men tot overleg komt, dan gaarne." En nu kan men wel dadelijk tegen wei-pingen gaan maken, maar ontzenuwt men daarmee zijn betoog? Men kan niet loochenen dat het hier te genstanders betreft die, wegens hun grootte, op den duur niet vernietigd kunnen wonden. Let wel: op' den duur. Ook al wilde men het.en al achtte men dat „niet ontoelaatbaar". Ik geloof niet dat iemand het toelaatbaar zou achten. Maar zelfs dan De conferentietafel wordt weer aanbevolen. Ja, het is waar dat er veel aan die tafel is mislukt. En het is jammer dat wij mensehen over geen doeltreffender meubilair beschikken om onze schillen op te lossen, dan conferentietafels. Maar dat is nu eenmaal zoo. Wij kennen buiten het sprookjesboek geen taf eitje-dek-je. Er zijn trou wens aan conferentietafels ook groote dingen be reikt en terecht heeft de minister Donderdag her innerd aan de staatsmanswijsheid die het Congres van Weenen in 1815 toonde. Dat herstelde Frank- rijk's oorspronkelijke grenzen en gaf het daarmee een nieuwe levenskans zonder wraak te nemen over de gevolgen van de Napoleontische oorlogen. Het nam andere besluiten waaraan nu nog wel eens gedacht wordt. En het vergaderde in het zelfde gebouw dat in 1934 „Bundeskanzlerei" was en waarin Dollfuss in dat jaar vermoord werd Er valt zelfs uit de verre historie van Europa's conflicten voor dezen tijd nog wel wat te leeren! „Dat Europa kan vechten heeft het meer dan genoeg getoond, maar dat het zijn eigen vaste land kan ordenen op een wijize, dat het zijn bijdragen tot de beschaving kan blijven leveren, moet het nog bewijzen"zegt in tusschen de minister terecht. En hij heeft er met grooten nadruk de aandacht op gevestigd, dat niet is gebleken dat zulk een resultaat onbereikbaar is. Noen, dat is inderdaad niet gebleken. Tegen- Werpers kunnen wel zeggen dat Hitier dit niet zal willen en Engeland dat niet, en dat toch wel ge bleken is dat overeenkomsten niet nageleefd zul len worden en zoo meer. Maar hoe weten zij dat na bijna vijf maanden oorlog? Hoe weten zij welke mogelijkheden zich zullen voordoen als wij (bijvoorbeeld) weer twee maanden verder zijn? Hoe weten zij wat thans in de gedachten leeft van de menschen die moeten heslissen en die in middels heel wat ondervonden en ontdekt moeten hebben? Hoe weten zij welke heilzame sfeer er ontstaan kan als men eenmaal de conferentie tafel bereikt heeft en beseft dat het onherroepe lijke, het allerergste vermeden is en men een kans heeft als nimmer tevoren? Minister Van Kleffens heeft gesproken als een staatsman, die verder dan staatsgrenzen weet te zlen- En van zulke menschen zal Europa, dat met zijn oorlog in een „deadlock" is beland, den raad Bloeten aanvaarden om zich te kunnen bevrij- Een voorstel der regeering (Het laat mij taamlijk koud) Beoogt de herwaandeeilng Van onzen voornaad goud. Met zorg heb ik gelezen, Hoe 't alles wordt verklaard. Nou, het zal wel zoo wezen, Ik heb het graag aanvaard. Ik las van depreciatie Formeel, niet meer fictief, Van niet-stabilisatie En 'k neem het wel voor lief. De staat schijnt te gaan strijken Met een millioenenbuit Ik kan het niet bekijken, Ze zoeken het maar uit. De waarde van den gulden Gaat toch niet naar benèe, Rechtvaardigt dat geen hulde, Ik heb er vrede mee. Dit heele plan beteekent Geen voordeel voor m ij n kas, Maar 'k heb ook nooit gerekend, Dat daar een leans op was. Ons guldentje blijft zweven, En raakt niet van dé kook, En 'k zeg daarbij maar even, Het blijft wel rollen ook. Het Huis AssumburgAssendelft DANSEN Zondag Nergens zoo fijn als in de dancing van Cor Kleyn 2 ORKESTEN 's Middags en *s avonds vrij dansen (Adv. ingez Med.) Overhemden BETERE PASVORM. NIEUWSTE DESSINS mrnm HEEREN MODEHUIS KI 7tK S ZEEWE,G 78 IJ M U I D E N - OOST (Adv. Ingez.. Med.) den .Een bloedbad met als resultaat op zijn best een oplossing die weer 25 jaar vrede geeft, zal het alleen onnoemelijk schaden. Maar niets baten. r. p. Tegen het voorjaar zouden zij de Finsche gelederen versterken. LONDEN, 26 Januari. Ofschoon Britsche autoriteiten weigeren zich hieromtrent uit te laten, wordt verondersteld dat Britsche vrijwilligers waarschijnlijk tegen de lente aan de zijde der Finsche troepen zullen vechten. Bovendien veronderstelt men dat in de ko mende weken ook Fransche vrijwilligers voor Finland onder de wapenen zullen komen. Het feit dat het klimaat in het hooge Noorden voor de uitrusting van de Engelsche en Fransche soldaten andere eischen stelt dan zulks in Frank rijk het geval is, is van invloed op het vertrek van genoemde vrijwilligers Ondertusschen ontkennen de Britsche autori teiten de berichten dat Engelsche of Fransche militaire missies naar Finland zijn vertrokken om zich op de hoogte te stellen van de eischen, die een oorlog in Finland stelt. Het is bekend dat de Finsche gezant Gripenberg kort na den Russi- schen inval in Finland aan het ministerie van buitenlandsche zaken alhier een lijst heeft over handigd met de Finsche behoeften en natuurlijk is deze kwestie nog steeds actueel. Buitenlandsche diplomaten zeggen dat het uit zenden van Engelsche en Fransche vrijwilligers naar Finland waarschijnlijk met zich zou brengen dat er voor het doorreizen met Noorwegen en Zweden regelingen getroffen zouden moeten wor den. (United Press). Ongeluk loopt goed af. Op den spoorweg, tusschen Meppel en Hooge- veen, is Vrijdagavond een ongeval gebeurd, dat hoogst ernstige gevolgen had kunnen hebben, doch op het nippertje goed is afgeloopen. Van den goederentrein van Groningen naar Meppel, welke om om 22.08 van het rangeerter rein Onnen nabij de Groningsche hoofdstad vertrekt, ontspoorde omstreeks kwart voor twaalf, ten gevolge van het breken van een wielas tusschen Koekange en Meppel een goe derenwagen. Deze kwam links buiten de rails te staan. Op hetzelfde oogenblik passeerde trein 135, die de laatste verbinding tusschen Amsterdam en Groningen onderhoudt en uit Zwolle 27 minuten over tijd was vertrokken, dit punt. De ontspoorde goederenwagen stond juist bin nen het profiel van het opgaand spoor, zoodat hij den sneltrein licht, raakte. De rijtuigen van den sneltrein een stoomtrein werden door deze aanraking beschadigd en verscheidene ruiten moesten het ontgelden. Reizigers werden evenwel niet gewond. Met groote vertraging kwam de trein te Groningen aan. Beide sporen waren door dit ongeval versperd. Langs den overhangenden wagen heeft mien geen treinen meer geleid. Om kwart voor twee vertrok uit Zwille een ongevallenwagen naar de plaats van de ont sporing teneinde de baan zoo spoedig mogelijk vrij te maken. Na het incident niet de „Asama Maroe". Leden der weermacht van oorlogvoerende landen mogen niet meer met Japansche schepen vervoerd worden. Het Japansche persbureau Domei meldt: Teneinde incidenten als met de „Asama Maroe" te voorkomen heeft het ministerie voor het ver keerswezen, na overleg met de ministeries van Buitenlandsche Zaken en Marine besloten dat de scheepvaartmaatschappijen in de toekomst aan onderdanen van oorlogvoerende landen slechts on der de volgende voorwaarden mogen vervoeren: Ten eerste: Aan onderdanen van oorlogvoe rende landen mogen slechts plaatsbewijzen worden verkocht, wanneer zij het bewijs over leggen dat zij geen deel uitmaken van de weer macht. Ten tweede: Onderdanen van oorlogvoeren de landen, die deel uitmaken van de actieve weermacht, mogen niet met Japansche sche pen worden vervoerd. Ten derde: In geval van verdenking inzake de bovengenoemde punten moeten nadere in structies worden gevraagd. Hun schip door duikboot getorpedeerd. <apiiein weigerde verklaring te onderteekenen. Reuter meldt uit Londen: Het Noorsche schip „Songa" is op den Atlantischen Oceaan getorpedeerd, omdat de gezagvoerder wei gerde in te gaan op den eisch van een duik- bootcomimandant dat hij papieren zou onder teekenen, waarin gezegd werd, dat zijn schip contrabande naar Engeland vervoer de. De bemanning moest maar zien hoe zij het beste land zou bereiken. Vijf dagen en nachten dreven de mannen rond in twee redddngbooten. Zij leden zware ont beringen. Een der booten, waarin de kapitein en 11 leden der bemanning zich bevonden is Vrijdag op de Iersche kust aan land gedreven. De dertien andere opvarenden van de „Songa" zijn opgepikt door een trawler uit Swansea en eveneens aan de Iersche kust aan land gezet. De ..Songa" was op weg van New York naar Rotterdam met een algemeene lading. De eerste officier, Ericksen, een der dertien man, die door den trawler aan land gebracht zijn, ver klaarde, dat zij-in de booten waren gegaan, toen de duikbootcommandant hen had gewaar schuwd. Zij moesten al hun bezittingen achter laten en spoedig vuurde de duikboot een torpedo af, waardoor de „Songa" in tweeën brak. Johann Sohansen, de tweede machinist vertel de: „Twee granaten werden over het voorschip gevuurd en twee over het achterschip. In enkele minuten zaten wij allen in de reddingbooten" N. V. V.-RESOLUTIE TEGEN FASCISTEN EN communisten De vergadering van de hoofdbesturen van de bij het N. V. V. aangesloten organisaties vergaderden Vrijdag te Utrecht en op deze vergadering werd een resolutie aangenomen „inzake het verbod van het lidmaatschap van moderne vakorganisaties voor le den en aanhangers van extremistische partijen". De vergadering is van oordeel, dat de resolutie van 3 November in dien zin moet worden uitgebreid, dat ook personen, van wie krachtens hun optreden moet worden aangenomen,- dat zij zich geestelijk verbonden voelen met een fascistische of communis tische partij of een harer neven-organisaties, geen lid kunnen zijn van een bij het N. V. V. aangesloten organisatie. De vergadering dringt er bij de aangesloten or ganisaties op aan, aan deze resolutie uitvoering te geven. ZONDAG A.S. van 36 uur MUZIEK van „THE REVELLIS'. Vanaf 7 uur en volgende ZONDAGEN NICK WHITE'E Show-, Dans- en Stemmingsband. (Adv, ingez. Mectj Weer een groote brand in Japan. Meer dan 150 slachtoffers. TOKIO, 27 Januari. (Domei). Meer dan 150 menschen hebben het leven verlo ren bij een brand, die te Ninomija bij Oiso in de prefectuur Kan-awa-ga heeft ge woed. Geheele wijken zijn door het vuur verwoest. Het station, de openbare gebou wen en de scholen zijn bespaard gebleven. De volledige omvang van de schade is nog niet bekend. REDDINGBOOT UIT ZEE OPGEPIKT. Het Nederlandsche motorschip „Tilly" is'heden morgen te IJmuiden binnengeloopen met aan boord een in zee opgepikte reddingboot van het Neder landsche motorschip „Brabant", thuisbehoorende te Terneuzen. Nader wordt vernomen dat de kapi tein van de „Brabant" gerapporteerd heeft dat hij op weg naar Londen een sloep verspeeld heeft, zoo dat geenerlei ongerustheid omtrent de „Brabant" behoeft te bestaan. De Noorsche koopvaardijvloot. In het afgeloopen jaar 24 schepen door den oorlog verloren. Volgens een publicatie van het Noorsche scheepvaartbureau is de Noorsche koopvaardij vloot in 1939 met 83 schepen met een gezamen- lijken inhoud van 89.27-5 bruto registerton ver groot. Hierbij zijn niet -inbegrepen de stoom- en motorschepen tot en met 25 bruto ton en zeil schepen tot en met 50 bruto ton. Deze stijging was minder dan in 1938, toen de koopvaardij vloot werd uitgebreid met 127 schepen met een gezamenlijken inhoud van 212.387 bruto register- ton. De vloot verloor 161 schepen met een inhoud van 275.576 -bruto registerton, waaronder 24 schepen met een inhoud van 62.068 bruto regis terton, waaronder 24 schepen met een inhoud van 62.068 bruto registerton als gevolg van den oorlog, 19 schepen met een inhoud van 169.499 bruto registerton door verkoop aan het buiten land. Daartegenover stond een toeneming van 244 schepen met een inhoud van 364.851 bruto ton. De Noorsche koopvaardijvloot bestond einde 1939 uit 4391 schepen met een inhoud van 4.845.655 bruo registerton tegen 4308 schepen met een inhoud van 4.756.380 bruto registerton einde 1938 „Prachtige redevoering van minister Van Kleffens". Zweedsch cominentaar. STOCKHOLM 26 Januari. (Zweedsch Tel. Ag.) In een hoofdartikel schrijft Aftonbladet o.m.: De redevoering van minister van Kleffens was prachtig. Zij had een Europeesche waarde en vorm de een positieve, onbevreesde verklaring uit naam van de neutrale staten, waarbij zij tegelijkertijd de grondslagen schetste van een rechtvaardigen, gemeenschappelijken vrede. Het was een gerust stellende rede, die de Europeesche staatslieden aan het nadenken moet brengen. In een tijdperk, dat het stempel draagt van bitterheid en chaos, heeft de Nederlandsche minister van buitenlandsche za ken een opvatting uiteengezet, die gekenmerkt wordt door kalmte en redelijkheid. Zijn houding vormt een voorbeeld voor de ministers van buiten landsche zaken van alle kleine, neutrale landen. SCHAATSENRIJDEN. Oppassen voor trajecten waar geen banen geveegd zijn! Het bestuur van de IJsvereeniging voor Haar lem en Omstreken, afdeeling IJsbond Holland's Noorderkwartier,- verzoekt ons het publiek te waarschuwen, dat het ijs om Haarlem gevaarlijk is, vooral nu er wederom sneeuw gevallen is. Verder deelt dit bestuur ons het volgende mede: Niettegenstaande den dooi der laatste dagen zijn de banen toch in orde, vooral nu het weer is gaan vriezen. Gereden kan worden ten noor den van het IJ van den Oostzaanschen Over toom over den Hp naar Hpendam en Monniken dam. Het ijs is zeer goed. Van Monnikendam naar Marken en Volendam naar Edam; ook hier is het ijs goed. Van Edam naar Marken kan ook gereden wor den; het ijs is berijdbaar. Van Nieuwendam kan over Zuiderwoude naar Monnikendam gereden worden; het ijs is zeer goed. Ten zuiden van het IJ hebben de clubs te Ouderkerk aan den Ams-tel en Abcoude in over- legm et den IJsbond Holland's Noorderkwartier besloten, de banen van Ouderkerk naar Abcoude bereidbaar te maken en ook op het Abcouder- meer banen aan te leggen. Het ijs is hier goed. Men ga echter niet rijden op trajecten, waar de sneeuw niet weggeveegd is! VOORJAARS-DANSLESSEN Aanvang begïn-cursus JANUARIFEBRUARI DANSSCHOOL GRÉ BOLHOVEN H. BURGERSTRAAT 15 - BEVERWIJK INSCHRIJVING DAGELIJKS. (Adv. ingez. Med.) ir y - «r.- im Bij zestien graden vorst - Finsche scherpschutters, gecamoufleerd door de witte kleedij, nemen uit een hinderlaag te Raatevoar* bij het Suomustalmi'front een Russischs patrouille onder vuur SCHAATSENRIJDEN De Elfstedentocht. Vastgesteld op Dinsdag 30 Januari. Uit Leeuwarden: Naar aanleiding van ingekomen, rapporten en de Vrijdagmorgen speciaal ingewon nen weerberichten van De Bilt, welke tenminste nog een paar dagen vorst in uitzicht stelden, heeft 't centraal bestuur van de Friesche Elfsteden Ver- eeniging besloten, den elfstedentocht vast te stellen op Dinsdag 30 Januari a.s. Indien Dinsdag a.s. de elfstedentocht doorgaat, zal de route niet over Oudkerk naar Dokkum behoeven te gaan. Het zal mogelijk zijn, de Dokkumer Ee te volgen. De berichten, welke van de burgemeesters binnen komen bij het centraal bestuur der vereeniging, zijn over het algemeen gunstig. Op de meeste trajecten is net ijs betrouwbaar en berijdbaar; op enkele ge deelten is het ijs echter minder sterk, doch men ver trouwt op de berichten uit De Bilt, welke eenige da gen vorst voorspellen. Omtrent de weersomstandigheden voor Maandag en Dinsdag is echter nog niets te zeggen, doch men hoopt, dat de tocht Dinsdag door kan gaan. De route is zóó uitgestippeld, dat zij 204 K.M. lang is; men kan niet over de Lutz rijden, omdat deze vaart is dichtgesneeuwd, doch het traject zal over de meren worden uitgezet. De route van dezen elf stedentocht is dezelfde als die van 1929. Vrijwel overal is het ijs prachtig. De start te Leeuwarden zal plaats hebben in drie gedeelten. De deelnemers aan den wedstrijd in schrijving voor wedstrijdrijders is onherroepelijk gesloten vertrekken van de Harmonie; de tocht- rijders starten bij het beursgebouw. Een derde groep, bestaande uit hen, die nog niet betaald hebben of nog willen inschrijven voor den tocht, zal van de Klandery af vertrekken. Wedstrijd met arresleden te Hoorn. Voor Zondag 2-8 Januari heeft men te Hoorn een wedstrijd in hard-arren uitgeschreven. Het is be kend dat er in West-Friesland nog vele van deze mooie voertuigen zijn; ongetwijfeld zal de deelne ming bijzonder groot zijn. Het evenement van hard- arren komt in een menschenleven maar een enkelen keer voor. Nu is de hoofdstraat van West-Frieslands centrum, het groote Noord, speciaal geëigend voor dezen wedstrijd. De groote breede winkelstraat loopt van het hart der stad rechtuit zonder een enkele bocht naar de kaasmarkt. Ongetwijfeld zullen velen Zondagmiddag Hoorn gaan.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1