IJmuider Courant Zwakkere aanvallen der Sovjets ten noordoosten van het Ladogameer. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Een Concert. Winterrecords. De IJmuider Courant Anker van de „Mamura" raakte een mijn. Spoedig weer lucht- verbinding met Frankrijk? Vijftien opcenten op de Winstbelasting. Nieuwe maatregelen 25e JAARGANG NO. 75 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. H utstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau. IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, llmulden, Telefoon 5301, Postgiro 510791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad' worden kost®l°08 opgenomen in de Kennemer Courant. Directie: P. W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBÖOM MAANDAG 29 JANUARI 1940 Abonnementen per week 0.12J4, pa* maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Vrijdagavond heb ik de H.O.V. in eerste uitvoe- Paul Hindemith's Trauermusik, pas vier jaar leden gecomponeerd, hooren uitvoeren. En daarna begeleidde het orkest Mozart's derde vioolconcert. Jaap Emner was de solist. Het werk Is anderhalve eeuw oud. Na de pauze kwam de viifde symphonic van Dvorak, „Aus der Neuen «relt" (1894) en toen ik genoten had van dit ge- eeie programma, dat weer eens deed beseffen hoe alle tijden hun groote toondichters kennen, beving mij de neiging weer eens te pleiten voör het symphonie-orkest. Want het kan toch zoove- len van ons zooveel geven, juist en vooral in deze benarde tijden. En het doet het zoo graag en met zooveel toewijding. pit concert, een gewoon ledenconcert, was goed bezocht door het gestegen ledental waarop de H o. V. kan bogen. De H. O. V. blijft zich in haar artistieke prestaties uitstekend handhaven, nu onder de leiding van twee dirigenten, Verhey en Adam, die verschillend van aard zijn maar beiden echte, enthousiaste muzikanten. Van hetgeen zij beiden tót stand weten te brengen getuigen tel kens de beoordeelingen van de muziekcritici. En niet alleen die beoordeelingen van vakmen- schen. Daar is echte warmte en dankbaarheid in de hulde die het publiek aan dirigenten en or kest brengt. En dat was ook Vrijdagavond weer zoo toen Verhey met een nobéle vertolking van de symphonie Uit de Nieuwe Wereld, dat mérk- waardig frissche, levende werk van den Tsjechi- schen componist, zijn concert besloten- had. Er hadden toch nog meer menschen kunnen iijn. Ook menschen, die naar zulke orkestwerken loms bij de radio luisteren min of meer ge stoord en afgeleid door huiselijk verkeer en con versatie maar die niet of zelden meer in de concertzaal komen. Zij hebben ongelijk. Zij mis sen veel in den orkestklank, dien de radio toch nog maar zeer onvolkomen kan weergeven, in dat geheimzinnige contact met de uitvoerenden, dat alleen kan bestaan als men hen ziet, in hun tegenwoordigheid is, en ook in het ontbreken van de concertsfeer. Die laatste is ook heel be langrijk. Alle menschep die trouwe concertbezoe kers. zijn en die verschillen dus bij ervaring ken nen, weten het. Men kan zulke verschillen niet precies aanduiden in nuchtere verstandelijke ar gumenten, maar zij bestaan er niet minder om. Er zijn zooveel dingen die de menschelijke rede niet kan verklaren en zelfs de grootste dingen des levens behooren daartoe. Het is niet juist te meenen dat die verschillen 1 in muzikale beleving alleen voor de bijzonder- mueikaal-begaafden bestaan. Daar behoor ik ook niet toe. Maar niettemin voel ik ze. En ik zou vooral in dezen tijd niet graag de concerten mis sen, Het zou een leelijk geahis zijn. Dat het trouwe publiek van de H.O.V. in den loop der jaren wel degelijk steeds grooter is gé worden bewijst, dat het verkeerd is te meenen dat. maar een kleine groèp menschen tot deze muziek- genietingen is voorbestemd. De jeugdconcerten en de volksconcerten hebben het tegendeel nog zooveel meer bevestigd. Er moeten nog veel meer ipenscben zijn, die geregeld van het symphonie- orkest zouden kunnen genieten, als zij maar eens begonnen met deze vervulling in hun leven te zoeken. En zich dan niet bepaalden tot een enkel concert, maar er verscheidene achtereen bezoch ten. Het zou voor velen een openbaring zijn, zoo als ik al zoo vaak van anderen vóór hen gehoord heb, dat het een openbaring voor hen geworden was. En dat gold ook wel menschen die niet eens „de ernstige muziek" van de radio hadden aan gehoord en die maar gemeend hadden, „dat dit niet voor hen was weggelegd". - Er is voor velen onzer blijkbaar meer goeds weggelegd dan zij zelf jarenlang gedacht hebben. En het is schoon, in dagen als wij beleven, alles te vergeten over bommen en granaten, macht bo ven recht, bedreigingen en rare geruchten, ach terdocht en militaire voorzorgsmaatregelen door de schoonheid van klanken die de gedachten naar andere regionen voert en doet beseffen dat het leven, ondanks alles, toch schoon is HET FINSCHE LEGERBERICHT: Maarschalk Petain en kolonel Beigbeder, de Spaansche minister van Buiten- landsche Zaken, teekenden het Fransch-Spaansche handelsverdrag, dat dezer dagen tusschen beide landen gesloten werd. We tellen tegenwoordig druk in graden En gaan bij de geschiedenis te rade, Omtrent den stand der win terstatistiek; Wij hebben de herinnering niet verloren Hoe het in vroeger winters heeft gevroren, Vermeldi als streng in menige kroniek. En daarbij kon het tot een mode raken, Om nu een vergelijking te gaan maken, Met al dat lang weer wegigedooide ijs; Zal. d'oude vorst nu nog zijn kroon behouden, Of krijigt dit jaar op 't strenge punt der koude, Recht voor de toekomst op den hoogsten prijs? Wij schijnen er voorshands nog niet te wezen, Wanneer ik het althans goed! heb gelezen, De winter komt nog altijd wat te kort; Maar als hij doorzet, dan hij het wel winnen En velen zetten daarop nu hun zinnen, Als soort van bij-den-haardsche wintersport. Hier komt een koude record dus ter sprake, Een ding, waarvoor ik me niet warm kan maken Mijn standpunt is voor mij niet meer een vraag; Ik acht dit tijdperk eerst voorwaar gezegend, Wanneer het nu met spoed warm water regent, Zoo'n ouidlen winter gun 'k zijn glorie graag. P. GASUS. Russen feilen hier verscheidene honderden dooden. 12} ct. per week is de abonnementsprijs van Naast al bet nieuwste nieuws is dat tevens het eenige oude, maar toch belangrijke, nieuws van ons blad Hevige explosie richt zeer geringe schade aan. Vier leden der bemanning lichf gewond. Het antoer van het Nederlandsohe tank schip .Mamura", dat op weg is van Curasao naar Amsterdam, heeft Zaterdagmiddag ongeveer twee uur naJbij een haven aan de Zuid-Oost-kust van Engeland ibij het ophalen een mijn geraakt, welke explodeerde. Er ontstond een geweldige ontploffing en een enorme waterzuil schoot de lucht in. De leden der bemanning, die zich op het voorschip be vonden, werden opgenomen en tegen het dek ge slingerd. Drie matrozen en een olieman moesten, later behandeld worden voor lichte wonden en zenuwschokken. Met een reddingboot is een dokter van de kust naar het schip gekomen. Het eenige verlies, dat het schip heeft geleden, was, dat het anker verspeeld werd, doordat dit van die ketting sloeg. De „Mamura", die 8245 ton groot is, heeft 45 mannen 'aan boord. Kapitein is de heer Swart Het schip behoort toe aan de maatschappij „La Corona" een van de dochtermaatschappijen van de Koninklijke Shell. Volgens United Press is het schip aan een groot gevaar ontsnapt doordat de mijn eenige vadems liepen- lag. Dt behoedde de Mamura voor ernstige schade. Indien het schip enkele meters verder was gevaren, zou het juist zijn ge varen waar de mijn lag en zou het schip ver moedelijk zijn vernietigd. Bij een voorloopig on derzoek is gebleken, dat: het schip slechts licht is beschadigd. Onderhandelingen vorderen. De plannen welke de K.L.M. nog steeds koestert om haar luchtnet weer uit te breiden tot Frank- rij1k, beginnen een aanmerkelijk vasteren vonm aan te nemen. Uit de besprekingen, welke de heer D. J. de vries, hoofd der afdeeling handel der KI.M. dezer dagen te Parijs met de Fransche autoritei ten voerde, bleek duidelijk, dat aan Fransche zijde de oprechte wensch bestaat, dat de lucht- - verbinding met het buitenland zoo spoedig mo- gelijk weer wordt hersteld. Het spreekt vanzelf, dat de K.LjM. hierbij dan weer een taak te ver vullen zal krijgen. Zoo bleek men tegenover het verzoek, een op de Lidië-lijn aansluitende verbinding Napels—Marseille te mogen vestigen, niet af wijzend te staan. Een dergelijke uitbreiding der Indië-route, welke de reisduur zoowel voor Nederlandsche als voor Engelsche pas sagiers naar en van het Oosten met een dag zal bekorten, wordt op het oogenblik be studeerd, en een definitieve beslissing zal binnen niet al te langen tijd hierover wor den genomen. Luchtverbinding AmsterdamParijs. V^uurlijk werd oc-k de mogelijkheid van een «icntvenbinding met Parijs aangeroerd. Ook hierbij bleken tal van vroegere bezwaren te zijn overwonnen, alhoewel het nog niet mogelijk zal zijn, met vliegtuigen het traject Amsterdam Parijs rechtstreeks af te leggen. Wel kan het nu reeds als waarschijnlijk worden aangenomen, dat men in Frankrijk zeer welwillend staat tegenover het verzoek, de luchtverbinding Am sterdamParijs te herstellen en wel tusschen Schiphol en het op niet te grooten afstand van Parijs gelegen vliegveld van Dieppe. De reis Dieppe—darijs kan dan zonder bezwaar met een snellen autodi$nst worden verzorgd. Oök deze luchtverbinding wordt op het oogenblik bestudeerd en de reeds van Fransche zijde ont vangen toezeggingen geve,n hoop. op goede resul taten. Indien de onderhandelingen gunstig ver-- loopen zal deze dienst op 25 Februari kunnen worden geopend. Luchtverbinding NederlandPortugaL De plannen tot vestiging van een luchtverbin ding tusschen Nederland en Portugal zullen eveens slechts voortgang kunnen hebben, indien de Fransche autoriteiten haar medewerking ver- leenen.Ook te dien aanzien'werden toezeggingen verkregen van positieven aard. Zoo is de inoge1 lijkheid niet uitgesloten, dat de K.L.M. op weg naar Portugal een tusschenlanding zal mogen maken te Bordeaux een omstandigheid waardoor de kans op een verwerkelijking van een dienst tusschen Portugal en Nederland aanmerkelijk stijgt. Indien benoodigde toestemmingen worden verkregen, zal deze luchtverbinding dan langs de volgende route worden uitgevoerd: Amster dam—Shoreham—Bordeaux—MadridLissabon. De Portugeesche regeering hechtte aan deze plannen haar goedkeuring terwijl verwacht kan worden, dat in geval van een Fransche concessie de Engelsche toestemming niet op zich zal laten wachten. Het is dus nog slechts de toestemming van de Spaansche regeering, welke aan de diplom matieke voorbereidingen van dezen dienst ont breken. JONGEN VAN DAK GEVALLEN. Zondagmiddag is in de Volmarijnstraat te Rotterdam de 14-jarige G. J. Lagendijk van het dak van een huis gevallen, toen hij zijn vader hielp bij het verwijderen van sneeuw. De knaap viél van een hoogte van acht meter op straat, waar hij in bewusteloozen toestand bleëf liggen. Per ambulance van den geneeskun digen dienst is de jongen met een schedelbreuk naar het ziekenhuis Coolsingel overgebracht. Zijn toestand is hoogst ernstig. Sovjet-Russische macht maakte verkennings vluchten." „Op 28 Januari heeft zich niets belangrijks aan het front voorgedaan." Ten behoeve van de gemeenten. Ingediend is een wetsontwerp tot heffing van opcenten ten behoeve van de gemeenten op winstbelasting. Wij ontleenen aan de toelichting: Het onderhavige ontwerp strekt tot het heffen van opcenten op de winstbelasting ten bate van de gemeenten, en wel op denzelfden voet als thans op de dividend- en tantièmebelasting op centen wórden geheven krachtens de wet van 26 Juli 1918, gewijzigd bij de wetten van 17 April 1925, en van 27 December 1926. Beoogd is, ten behoeve van, de gemeenten in de toekomst eenzelfde opbrengst wegens opcenten op de winstbelasting te verkrijgen, als thans ver kregen wordt ter zake van opcenten op de divi dend- en tantièmebelasting.4 Wegens de onzeker heid van de totale opbrengst der belasting, en ook daar de mogelijkheid bestaat, dat in het pro fijt der opcentenheffing zich eenige verschuiving tusschen de gemeenten zal voordoen, is het wen- schelijk, het aantal opcenten na een jaar erva ring opnieuw vast te stellen. De verschillen tusschen het- ontwerp en de be staande wet zijn alle van ondergeschikten aard. In beginsel heeft de gemeente van aanslag, aan gewezen door artikel 11 van het ontwerp „wet op de winstbelasting 1940" steeds aanspraak op op centen. In den regel zal deze - gemeente (de ge meente vanvestiging, of, zoo hier te lande een bedrijf wordt uitgeoefend de gemeente waar dit geschiedt) zelfs de eenige gemeente zijn, die aan spraak op de opcenten heeft. In die aanspraak kunnen echter andere gemeenten deelen. In zulk een andere gemeente moeten dan twee vereisch- ten vervuld zijn: het aldaar gebezigd worden van een „vaste inrichting" en een zekere personeels sterkte als kenmerk van de belangrijkheid van de vaste inrichting (en) op het grondgebied van de gemeente. Het ontwerp legt dan ook verband tusschen de inrichting en het personeel, in dier voege, dat in de gemeente geregeld meer dan 10 personen aan de vaste inrichting (en) verbonden en werkzaam waren. Door dezë:formuleering ver valt tevens de noodzakelijkheid van een afzonder lijke personeelslimiet voor het spoorwegbedrijf (in de bestaande wet: meer dan 40 personen). Het rijdend personeel Immers kan niet geacht worden aan een station „verbonden en werkzaam" te zijn, tenzij het uitsluitend dienst doet op het em placement. Het Finsche legenberieht van Zondag deelt mede „Te land: op de Karelische landengte niets bij zonders te melden. Ten noordoosten van het La- doga-meer waren de vijandelijke aanvallen zwakker dan de vorige dagen. De door de sovjets geleden verliezen bedroegen verscheidene hon derden dooden.. De Finnen vernietigden een Russischetransportcolonne van ongeveer 200 paarden. Zij vernielden bovendien drie tanks. In den sector Aittojoki van weerskanten leven dige activiteit van patrouilles en artillerie. Een tank werd vernield. In de richting van Ilomantsi sloegen de Finnen een vijandelijken aanval wel ke met vrij zwakke krachten ondernomen was af. Op zee: Niets bijzonders'te melden. Activi teit van de kustbatterijen en van de infanterie der kustverdediging op de vleugels van het front te land. In de lucht: De vijand heeft Zaterdag met enke.le toestellen boven Noord-Finland gevlogen. Russische vliegtuigen bombardeerden Savoskos- ki Huhma, Sotkamo en Lieksa. Volgens tot dusver verkregen inlichtingen werd een persoon gedood. Zaterdag zijn drie Russische toestel len neergehaald". In tegenstelling met dit offieieele Finsche bericht meldt het D.N.B. dat volgens te Helsinki ontvangen berichten van het front, de Russen ten Noordoosten van het Ladogameer, dat in middels geheel is dichtgevroren, een winteroffen sief hebben geopend. Terwijl de Finsche stel lingen op de Karelische landengte door lang aanhoudend trommelvuur werden overstelpt en de Finsche troepen aldaar werden vastgehou den door een verhoogde activiteit van de vlie gers, hebben de Russen naar verluidt aan het front naar Loimala en Kitala eenige divisies opgesteld, die moeten pogen zich een weg te ba nen in den rug van de Mannheimer-linie. Kroonstad toch gebombardeerd? De correspondent van de Stockholm Tidningen te Helsinki, bericht aan zijn blad, dat hij de bevestiging heeft ontvangen, dat, niettegen staande de tegenspraken, Kroonstad wel dege lijk door de Finsche luchtmacht is gebombar deerd. D;e Finsche vliegers hebben kunnen zien, dat schepen in brand vlogen. Worosjilof naar het front. Een militaire correspondent van Reuiter schrijft dat maarschalk Worosjilof een bezoek zal brengen aan het front in Finland en hij hecht hieraan groote beteekenis aan dit be zoek. Worosjilof is nauw met Stalin verbonden. De 59-jarige maarschalk is thans opperbevel hebber van het roode leger, vloot en luchtmacht en de correspondent verwacht dat zijn bezoek aan Leningrad ten doel heeft de actie van deze drie onderdeelen der weermacht te coördineeren, De Russische troepen, die aan de Noordelijke Finsche grens in den strijd zijn geworpen, zijn, volgens berichten uit Stockholm van een beter type dan die welke gedurende de eerste dagen van den oorlog werden gebruikt. Men schat, dat 50.000 man Russische troepen zich aan het front van Salla verschanst heb ben en een aantal anderen aan het front van Pètsamo. De Finsche opmarsch in het Noorden is den laatsten tijd vertraagd. Een der redenen hier van is, naar men gelooft, de betere Russische organisatie sedert generaal Stern het bevel op zich nam. Lichting 1898 in Finland opgeroepen. Blijkens aanplakbiljetten te Helsinki is de lichting 1898 (landweer eerste klas) per 2 Febru ari opgeroepen. Hiermede staan 21 lichtingen in actieven dienst. De dienstplichtigen moeten uitrustingsstukken, als schoeisel en ski's mee' brengen. Havas meldt dat een aantal gedetineerden van de Finsche strafgevangenissen den presi dent der republiek gevraagd hebben hun gratie te verleenen teneinde hun misdrijven goed te maken door dienst aan het front. De president heeft hierin toegestemd en hij heeft thans een aantal brieven ontvangen van deze mannen, waarin zij hun vreugde te kennen geven, iets voor het vaderland te kunnen doen. Lauri Simojoki, lid van het Finsche parlement, is. volgens Havas, gesneuveld. Hij was een dei- leiders van de in November 1938 ontbonden fas cistische partij. Op 20-jarigen leeftijd heeft hij deelgenomen aan den bevrijdingsoorlog. Hij was Luthersch predikant. De Finsche jeugdorganisaties, waaronder de oadvinders, de sportvereenigingen en de „Jonge Wacht", hebben een oproeping gepubliceerd tot haar leden teneinde die verschillende vereent gingen te organiseerenen centrallseeren. Het initiatief tot deze centralisatie is uitge gaan van den generalen staf der Finsche troepen In de oproeping wordt o.a. gezegd dat in deze oorlogsperiode de diensten der jongelieden ge bruikt kunnen worden bij de passieve verdedi ging, Op bewakingsposten en voor hulpver leening aan gezinnen en uitgewekenen. De nieuwe gecentraliseerde organisatie zal alleen in oorlogstijd bestaan. Russisch legerbericht. Het hoofdkwartier van het miltaire district Leningrad deelt mede: „Op 27 Januari activiteit van verkenners. De Etslandsche vrijwilligers. HELSINKI, 28 Januari (Stefani). Vernomen wordt dat het aantal Estlandsche vrijwilligers, die strijden in het Finsche leger, gestegen is tot 2000. tegen miltvuurbesmetting! De in- en doorvoer van buitenslands van: vee, hoornen, klauwen, hoeven, borstels, haai', wol, beenderen, waaronder ook te verstaan gebroken of gemalen beenderen, mest, waaronder ook ver staan wondt kunstmest, voor zooverre deze be staat geheel of gedeeltelijk uit diermeel, been dermeel of bloedmeel en veevoeder, voor zoover dit bestaat uit diermeel, beendermeel of bloed meel, zijn venboden. Wanneer bijzondere redenen en afwijking van dit verbod noodzakelijk maken, kan de minister van Economische Zaken zoodanige afwijking toe staan onder de noodige voorzorgen tegen over brenging van besmetting. Dit besluit treedt in werking 1 Februari 1940, met dien verstande, dat het verbod ten aanzien van wol in werking zal treden op een nader te bepalen tijdstip. Aan het Westelijk Front. Dooi belemmert de krijgsverrichtingen. Reuter meldt uit Parijs: De ingetreden dooi en de hiermede gepaard gaande modder blijven de krijgsverrichtingen aan het Westelijk front be lemmeren. De zwaarbewolkte lucht en de drei gende regenbuien hebben bovendien alle activi teit in de lucht tijdelijk stilgelegd. Op zee hebben Fransche en Britsche patrouilles de laatste dagen eenige aanvallen ondernomen tegen Duitsehe onderzeebooten, welke sinds eeni- gen tijd een verhoogde activiteit aan den dag leggen. De laatste Fransche en Duitsehe legerberichten brachten geen nieuws. Het Zondagavond uitgegeven Fransche leger bericht luidt: „De bedrijvigheid der vooruitgeschoven elemen ten is vandaag hervat op eenige punten aan het front." Nog een Franscli schip tot zinken gebracht. Lot der bemanning onbekend. Uit MADRID, 28 Januari: Overlevenden van het Fransche vrachtschip „Tourny" (2769 ton), dat Donderdag j.l. aan de Spaan sche kust door een duikboot is getorpedeerd, vertellen dat nog een ander Fransch vaartuig, de „Alsacien" (3819 ton) tezelfdertijd getor pedeerd werd. Zij weten echter niets dat er met de bemanning is geschied. De scheepvaart te Haarlem. Lagere haven- en bruggelden. B. en W. van Haarlem hebben thans uitvoering gegeven aan een reeds lang geleden geuit voor nemen om de havengelden te verlagen. Hoewel het college overtuigd is, dat de achteruitgang van de scheepvaart te Haarlem niet in de eerste plaats geweten moet worden aan de hooge haven gelden, maar wel aan de toeneming van het meer economische vervoer per as, is het toch gewenscht de tarieven te verlagen ter bevordering van het scheepvaartverkeer. Voorgesteld wordt het doorvaarttarief van 4 cent per 1000 k.g. laadvermogen te verlagen tot 3 cent. Dan is het Haarlemsche tarief gelijk aan dat te Amsterdam en te Leiden De thans bestaande vrijstelling van haven- en kadegeld voor pramen, bakken, zolderschuiten en dergelijke vaartuigen van niet meer dan 12 ton laadvermogen, alsmede voor stoom- of motor - sleepbooten van minder dan 60 ton laadvermogen, dient, waar deze uitzondering ook in andere ge meenten niet wordt gemaakt, volgens B. en W. te vervallen. Ook het abonnementstarief willen B. en W. veranderen. Zij stellen nu voor dit te bepalen op 1.75 per 1000 k.g. laadvermogen onafhankelijk van het aantal reizen. Ook het bruggeld achten B. en W. te hoog. Zij meenen, dat een verlaging van het dagtarief van 0.30 tot 0.15 en van het nachttarief van 0.50 tot 0.25 alleszins redelijk is. Tegenover de voorgestelde verlagingen dei- scheepvaartrechten wenschen B. en W. echter de wederinvoering van de heffing van bruggeld voor de „Buitenrustbrug", ten aanzien van welke brug de Raad in zijn vergadering van 10 Februari 1937 tot vrijstelling van bruggeld besloot. In de prac- tijk toch is het onbillijk gebleken, dat schippers, die in het centrum der binnenstad (Turfmarkt) willen lossen en uit noordelijke richting komen, voor 3 bruggen moeten betalen, terwijl zij, die uit zuidelijke richting komen, bruggeld verschuldigd zijn voor slechts 1 brug. Voor Haarlemsche schip pers, die beurtvaart uitoefenen op Rotterdam, be- teekent dit een bevoorrechting boven hen, dia beurtvaart op Amsterdam uitoefenen. B. en W. verwachten dat door deze wijziging minder ontvangen zal worden aan havengeld f 4650 en aan bruggeld f 1500, maar het is aan te nemen dat die mindere ontvangst na verloop van tijd gereduceerd zal worden doordat de scheep vaart zal toenemen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1