Churchill acht Hitler's beste kans voorbij KI «SaSf is ta de lucht' Het is Kallio, de Finsche boerenpresident. NIEUWS IN 'T KORT. RADIO PROGRAMMA MAAN PAG 29 JANUARI T94Ö Rede te Manchester -^tprdagmiddag heeft Winston Churchill, ïtsche minister van marine, voor een „c. vergadering te Manchester zijn aan- ^otnndigde rede gehouden. Wii voeren nu, zoo zeide Churchill, vijf Hen oorlog tegen de grootste militaire n,a2 „dheid ran de wereld, welke ook het S1Veeeen wat het verloop van den oorlog zal doch wij zijn er zeker van, dat tenslotte net recht zal zegevieren. Wij zijn vastbesloten ïan onze taak waardig en trouw tot het °Jnde toe te kwijten. V herinnerd te hebben aan de pogingen, die de d onderneemt om „den overzeeschen handel, leven" te vernietigen, vervolgde spre- C Geen ontzag, noch menschelijkheid, noch aorhied voor de regels van den oorlog, geen on- it aan neutralen, hebben Hitier en zijn mede- rr Mkren ervan afgehouden hun haat tot het op ons te koelen. Geleerd door de harde Karins pas ik er steeds zorgvuldig voor op, Ermaüg optimistisch te zijn of overdreven voor- e linsen omtrent sucees te doen. Doch ik denk, IP 1...+ mii eens zult ziin. dat de marine dat „het met mij eens zult zijn, dat de marine 5e natie tot dusver niet in den steek heeft gela- 1,1 Wii moeten een meedoogenlooze tol betalen voor de beheersching der zeeën Tot dusver is onze strijd ter zee onmisken- h,a,- met succes bekroond. De Duitsche handel en Sepvaart zijn van de zeeën verdreven. Ten "te de helft van de dmkbooten, waarmede de S and den oorlog is begonnen, is vernietigd, en He nieuwe aanbouw is achtergebleven bij wat wij oorspronkelijk hadden geschat. De dreiging van Se miinen is ernstig, maar wij zien geen reden i waarom het mijnengevaar, niet even doeltreffend onder de knie kan worden gekregen als in den vorieen oorlog. Laat daarom niemand den moed verliezen als hij leest van de dagelijksche verlie pen Laaf ieder bedenken, dat na vijf maanden van verwoeden-zee-oorlog de kansen 500 tegen 1 1 Itaan tegen het zinken van een schip dat. zich houdt aan de instructies van de Admiraliteit en rich bli de Britsche convooien aansluit. Zeer belangrijke versterkingen zijn in aantocht, zoowel voor onze marine als voor onze koopvaar dij ten einde aan nieuwe gevaren en nieuwe aan slagen waaraan wij in de toekomst zouden kun nen blootstaan, het hoofd te bieden. Dit niet, om- idat hongersnood dreigt, wij rantsoeneeren ons zelf omdat wij elke ton import wenschen te be waren omdat wij onze wapenproductie wiiïen ver- grooten en omdat wij onzen export op peil willen houden. Incident. Churchill werd hierop onderbroken door een man achter in de zaal, die enkele malen I riep „Wij willen Mosley". (Mosley is de leider der Britsche fascisten). Na nog enkele oogen- I blikken vervolgde Churchill zijn rede met de woorden „In ons nationale streven hebben F wij behoefte aan alle soorten activiteit", waarop het gehoor in luid gelach uitbarstte. Churchill .vervolgde: Ik twijfel er niet aan of gij 'waagt u soms af waarom wij nog niet uit de lucht izijn aangevallen. Eén ding is zeker: het is niet [uit een valsch gevoel van kiesehheid dat Duitsch land zich tot dusver hiervan onthouden heeft. Doch dan doet zich de vraag voor of wij niet zelf hadden moeten beginnen. Zouden wij niet, in plaats van over geheel Duitschland pamfletten uit te werpen, bommen moeten hebben laten val len? Doch in dit opzicht bestaat er voor mij geen twijfel, dat onze politiek juist is geweest. De eer ste periode van geringe activiteit heeft Engeland in staat gesteld de verdedigingsmiddelen van elke soort te versterken. Wij gebruiken nog niet al onze hulpbronnen, anders zouden er niet nog 1.300.000 werkloozen zijn. Doch het proces breidt zich iederen dag uit en het tempo wordt sneller. Daarom twijfel ik er niet aan, dat deze extra- imaanden van voorbereiding tot den oorlog een jmeevaller voor ons zijn en dat, wat ook in de toe komst moge gebeuren en mits wij onze waak zaamheid niet laten verslappen. Hitïèr zijn beste kans reeds voorbij heeft laten gaan. Churchill deed vervolgens een beroep op de ar beiders. Millioenen nieuwe arbeiders zullen 1100- dig zijn en meer dan een millioen vrouwen moe ten kloekmoedig haar intrede doen in onze oor logsindustrie. Als de vakvereenigingsleden om va derlandslievende of internationale redenen spe ciale regels, zooals zij deze zoo zorgvuldig in het ileven hebben geroepen, voor den duur van den oorlog terzijde stellen, behoeven zij niet bevreesd te zijn dat deze niet ten volle in eere hersteld izullen worden, nadat de oorlog is gewonnen. Na er aan te hebben herinnerd, dat Engeland de laatste 250 jaar verscheidene Europeesche oor logen heeft gevoerd en ze alle tot een goed einde gebracht heeft, zeide Churchill: In dezen oorlog vechten wij niet slechts voor ons zelf, doch voor de parlementaire instellingen, waar zij ook zijn ingevoerd. Eén der dingen, welke deze oorlog zal doen blijken, is of in den tegen- woordigén tijd de volle sterkte van naties bereikt kan worden onder totalitaire stelsels, die door middel van Gepeoe of Gestapo werken. Datgene wat wij van het optreden der Russen tegen de heldhaftige Pinnen (langdurig applaus) hebben gezien, moet zeker aan de Britsche en Fransche j democratieën en parlementen nieuwen moed ge- I ven in hun eigen strijd tegen het nazi-despotisme. Churchill wees nog eens op het gevaar van onderschatting van het „formidabele karak ter van den vijand, welken wij te bevechten hebben". Toch, zeide hij, heb ik het gevoel, dat het keizerlijke Duitschland van 191'4 een sterkere gemeenschap was dan het nazi- Duitschland, waar wij thans tegenover staan. Churchill sprak vervolgens over de toestanden m de door Duitschland bezette gebieden. Hitler Pocht, aldus Churchill, dat hij tachtig millioen menschen onder zich heeft, doch bijna twintig millioen daarvan moeten door de anderen met Veertien opvarenden van de „Graf Spee" worden in Uruguay geïnterneerd. De regeering van Uruquay heeft bij decreet oepaald dat de veertien leden van de „Graf epee", die zich nog steeds in Uruquay bevinden, zullen worden geïnterneerd. De Duitsche legatie had gevraagd de tot deze veertien behoorende officieren te beschouwen ais hulp-viootattadhés. Bl) de geïnterneerden zijn ook de vier mannen, vb o "^ra* Spee" in de lucht hebben laten li ?n.en aan boord van de „Tacoma" werden J* zii zijn allen gewond en bevinden 5 in een ziekenhuis, geweld onder worden gehouden. Churchill noem de o.a. cijfers betreffende executies in Polen. Hieruit, zoo zeide Churchill, mogen we conclu- deeren hoe het ons zal vergaan als we in hun handen vallen. Churchill besloot met een vurig pleidooi voor een nationale krachtsinspanning. De Duitsch-Roemeensche onder handelingen. Duitsche gezant te Boekarest teruggekeerd. De Duitsche gezant te Boekarest, Fabricius, is per vliegtuig uit Berlijn, waar hij een conferentie heeft bijgewoond, te Boekarest teruggekeerd. Hij is onmiddellijk iin contact getreden met de Duitsche indusbrieele en economische deskundigen, die op het oogenblik in Boekarest vertoeven. Hertzog's motie verworpen. Met 81 tegen 59 stemmen. De motie van Hertzog, waarin gezegd werd dat het oogeniblik was gekomen om den oor log tegen Duitschland te staken, is door het parlement der Unie van Zuid-Afrika verwor pen met 81 tegen 59 stemmen. Oppositie vereenigd. De parlementsfracties, die onder leiding staan van Hertzog en den leider der Nationalistische Partij, Malan, zijn tot eer) overeenkomst gekomen over onderlinge samenwerking. Deze overeenkomst zal nog moeten worden goedgekeurd door de con gressen van beide groepen. Er is een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt dat beide partijen „ervan overtuigd zijn, dat de republikeinsche re- geeringsvorm, gescheiden van de Britsche kroon, het best past bij de tradities en het streven van het Zuid-Afrikaansche volk". Voortgaande zegt de verklaring dat dit de eenige doeltreffende waarborg is, dat Zuid-Afrika niet weer „meegesleept zal worden in de oorlogen van Groot-Brittannië". Het feit dat de Nationalistische Partij vasthield aan het „repuiblikanïsme'' heeft de beide groepen verdeeld gehouden bij de onderhandelingen, die sedert November jl. hebben geduurd. De nieuwe partij (die den naam „Hervereenigde Nationalisti sche" of „Volkspartij" zal dragen) zal er naar stre ven alle hinderpalen uit den weg te ruimen, die de bereikinb va ndit doel het „republikanisme" belemmeren. De verklaring zegt nog dat de repu bliek alleen bereikt kan worden op den breeden grondslag van den nationalen wil en met behoor lijk rekening houden met de gelijke taal- en cul- tureele rechten van beide deelen der blanke be volking. „Dit kan alleen tot stand gebracht worden als een speciaal, bepaald mandaat van de kiezers en niet als resultaat van alleen maar een parle mentaire meerderheid. Het lidmaatschap der partij zal niet ontzegd worden aan een nationaal gezinden Afrikaner, die bereid is de partijverplichtingen te onderschrijven, maar die niet overtuigd is van de wenschelijkheid der instelling van een republiek in de huidige omstandigheden". Engelsche trawler op de rotsen vergaan. De twaalf leden der bemanning omgekomen. De Britsche trawler „Merisia" is in den nacht op Zondag op de rotsen van het eiland Man geloopen. De uit twaalf leden bestaande bemanning is verdronken. De bemanning had nog pas Donderdag hon derd; pond sterling ontvangen wegens redding van de overlevenden van de „Sliedrecht". Blokkade te Tientsin opnieuw verscherpt. Prikkeldraadversperring onder stroom. Het Britsche consulaat te Tientsin is er officieel van in kennis gesteld dat de Ja- ipansche blokkade tegen de Britsche en Fran sche concessies te Tientsin op drastische wijze verscherpt wordt. De controle aan de afzettingen zal intensiever worden, terwijl de prikkeldraadafscheiding weer onder stroom staan. Filmactrices overvallen en beroofd. Chauffeur werd door gewapende mannen gedwongen te stoppen. CHICAGO. 28 Januari. De filmactrices Constance Bennett en Anita Louise hebben de politie medegedeeld, dat vijf gewapende man nen haar chauffeur gedwongen hebben de auto, waarin zij reden, bij het trottoir stil te zetten, waarna de bandieten de beide vrou wen van haar sieraden, samen ter waarde van 31.595 dollar, beroofden. De chauffeur heeft verklaard dat vijf gemaskerde mannen op de treeplank sprongen en hem dwongen te stoppen. Na de berooving vluchtten de mannen in hun eigen wagen. (United Press) Drie mijnwerkers, die na een mijn-gasont ploffing in de mijnen van Ressaix (België) wer den vermist, zijn teruggevonden. Een hunner was overleden, terwijl de beide anderen gewond zijn. De autoriteiten van de Palestijnsche stad Haifa, hebben het sedert 10 September gel dende verbod zich tusschen 1 en 5 uur des nachts te Haifa op straat te bevinden, opgeheven. Uit Boedapest: De leider van het z,g. In ternationale Front Sallo, heeft op de sabel ge duelleerd met een voormalig leider van deze be weging, De aanleiding was een verschil van in zicht over de partij. Sallo werd met ernstige won den aan het hoofd buiten gevecht gesteld. De algemeene verkiezingen in Canada zul len 26 Maart a.s. worden gehouden. Het Amerikaansche s.s. „City of Flint", dat vier maanden geleden door het vestzakslag schip „Deutschland", werd buitgemaakt, en na vele avonturen door toedoen van de Noorsche autoriteiten werd vrijgelaten, is na een reis van 113 dagen te Baltimore aangekomen. De leden der bemanning werden volgens Reuter als hel den verwelkomd. Da\ Paul van Zeeland heeft Zondag eenige uren te Madrid vertoefd. Hij is thans op weg naar Lissabon, waar hij zich zal inschepen naar Amerika. Hedenavond 8.20 Ned. Tijd zal Daladder een radiorede uitspreken. In een communiqué van de Britsche am bassade te Parijs wordt melding gemaakt van de oprichting van een Engelsch reerutenbureau in de Fransche hoofdstad. Udit Istanfooel wordt vernomen dat de Fran sche en Engelsche reeders den Turkschen ree- derijen voorstellen zouden hebben gedaan be treffende chartering harer schepen tegen een hooge vergoeding. Engeland en Japan handhaven hun standpunt ten opzichte van de „Asama Maroe". Britsche ambassadeur te Tokio bij Arita. De Britsche ambassadeur te Tokio, Craigie, heeft Zaterdag een onderhoud gehad irnet den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Arita. Na afloop is het volgende communiqué gepubliceerd. „De Britsche ambassadeur heeft den Japanschen minister van buitenlandsche zaken een nota overhandigd, die het ant woord der Britsche regeering op het Japan- sche protest in verband met de kwestie der „Asama Maroe" bevatte. De geheele kwestie werd besproken, waarbij beide partijen haar standpunt handhaafden. Men is overeengekomen dat de gedachten-wis- seling de volgende week zal worden voortgezet en dat de tekst van de Britsche nota binnen enkele dagen tegelijkertijd te Tokio en Londen zal worden gepubliceerd. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard dat het Britsche antwoord, hoewel het omvangrijk is. slechts een juridische uiteenzetting van het Engelsche standpunt inhoudt. Arita heeft den ambassadeur aan de positie van Japan herinnerd en gevraagd dat de Britsche regeering haar op- vatting zal herzien. Felle koude heerschte in Engeland. De Theems zat tot 12 K.M. boven Londen vast. Reuter meldt uit Londen: De Britsche censor heeft thans de berichten over "defelle koude in Engeland vrijgegeven. Deze koude is de hevigste sedert 46 jaar. In het centrum van Londen werd 14 graden vorst geconstateerd. Te Kingston bij Londen was de Theems dicht ge vroren. Tot 12 Kilometer boven Londen heeft de rivier dicht gezeten. De ijsgang beneden Kingston was zoo groqi als sedert 1894 niet meer is gezien. Tengevolge van het bevriezen van de waterlei dingen waren duizenden huizen in de groote ste den zonder water. Portugeesch schip twee maal aangehouden. Duitschers van boord gehaald. Het Portugeesche stoomschip „Quanza", dat, komende uit Afrika, te Lissabon is gearriveerd, werd tijdens zijn laatste reis twee keeren aan gehouden door geallieerde oorlogsbodems. Den eersten keer had de bemanning van een Engelsch oorlogsschip aan boord van de „Quanza" vier Duitschers gearresteerd, terwijl het den tweeden keer een Fransch oorlogsschip was ge weest dat het Portugeesche stoomschip had aangehouden. De Fransche oorlogsbodem haal de twee Duitschers van boord. De andere Duit schers, die zich aan boord bevonden, waren niet van den dienstplichtigen leeftijd en werden on gemoeid gelaten. Groote bedrijvigheid in Haparanda. Vrachtwagens met voorraden en ambulances dreunen af en aan. De speciale correspondent van Reuter seint uit Haparanda, in Zweden, nabij de Finsche grens: Deze kleine stad, op 40 km. afstand van den Poolcirkel, is vol Zweedsche troepen en schild wachten met stalen bajonetten bewaken alle openbare gebouwen. Overal worden witgeschil derde vrachtwagens en ambulances gebruikt voor het vervoeren van voorraden en medische behoef ten van het Zweedsche hulpfonds. De wagens dreunen af en aan naar en van de grens. De trein naar Haparanda was vol Zweedsche vrijwil ligers, die zich naar Finland begaven. Allen waren in gewone kleeren gestoken. Zij droegen een knoopje, dat bestaat uit vier ineengeslagen han den, zinnebeeld voor de vier Scandinavische lan den. In hun vroolijk gekleurde truien en skibroe ken zagen zij er uit als padvinders, die met va- cantie gingen skiën in plaats van naar de Finsche slagvelden te gaan. Onderweg pikten wij aan tus- schenstations nog meer vrijwilligers op. In Haparanda zijn al vele vluchtelingen aange komen. Reeds omstreeks 3000 geëvacueerden, voor het meerendeel vrouwen en kinderen, zijn de grensbrug gepasseerd. Zij zijn naar verschillen de deelen van Zweden gezonden. Ik zag groepen Finsche vrouwen en jonge kinderen, van hoofd tot voeten gehuld in bont, wachtende in een ijzi ge koude bij de douane-autoriteiten op verlof om Zweden te mogen binnengaan, waar de sympathie voor de Finnen niet bij woorden blijft. Op het station van Haparanda is een volledige organisatie gevestigd voor de behandeling van dit probleem. Onder controle van drie dames uit Stockholm biedt hiér een volledige staf van Zweedsche meisjes, voor het meerendeel studen ten, vrijwillig zijn diensten aan. Dag en nacht werkt deze groep aan het verstrekken van voed sel en kleeding aan de geëvacueerden. Het paleis van den Finschen president te Helsinki. ALLIO was natuurlijk niet de president; der Boeren, zooals Kruger, maar hij was zelf een boer. op en top. Kallio was een- man, die in het boerenbedrijf opging. Op zijn uitgestrekte farm is het een lust rond te kij ken, alles is er even keurig. Zijn vrouw, die de koeien molk en de pap kookte voor de meiden en knechts, rijdt nu in de presidentieele auto rond zonder zich erover te verbazen of er nerveus van te worden. Toch was Kallio reeds eerder bekend in de po litieke wereld, al was het niet in die mate, zooals anderen bekendheid hadden. Hij was de ontwer per van de Lex-Kallio, een wet die de boeren vele voordeelen verschafte. Later was hij ook werkzaam op de Bank van Finland en zat hij aan de zelfde lessenaar, jaren lang, als de tegenwoor dige premier Ryti. Toch legde hij het boerenbe drijf nooit terzijde, zijn vrouw bleef op het land, zijn kinderen bleven er eveneens. Een dochter slechts was een uitzondering. Zij kwam naar de stad om te studeeren, .ging naar Zweden en trok verder het buitenland in. De verkiezing van Kallio is op merkwaardige wijze gegaan en om dit goed te kunnen begrijpen zal ik eerst in het kort vertellen hoe de president in Finland gekozen wordt. Men moet dan weten dat eerst de kiezers 300 kiesmannen kiezen. Deze 300 kiesmannen komen in het parlementsgebouw samen en stemmen op de candidaten voor het presidentschap. Bij de laatste verkiezingen was Svinhufvud de afgetreden president, die echter ook op de nieuwe candidatenlijst stond. Ook stond daarop Stahlberg, die reeds vroeger de hooge functie vervuld had. Daai'bij kwamen de „minde re goden", waaronder ook Kallio, die door een kleine minderheid van boeren candidaat gesteld was. De kiesmannen moeten of liever mogen maar drie maal stemmen en dan moet er een pre sident gekozen zijn. De vereischte meerderheid moet er zijn en de eerste twee keeren was die er niet. De voornaamste twee candidaten behaalden beide malen vrijwel evenveel stemmen. Hoe nu ook, iedereen dacht waarschijnlijk dat, als zij op Kallio stemden, hij weliswaar meer stemmen zou krijgen, doch dat dan de meerderheid op één dei- twee anderen zou konien; Maar aangezien juist allen zoo schijnen gedacht te hebben, kreeg Kal lio zulk een ongelooflijke meerderheid der stem men, dat hij gekozen was. Niettemin heeft Kal lio gedurende zijn presidentschap bewezen dat hij den gulden middenweg kon bewandelen en het vrijwel iedereen meer of minder naar den zin kon maken. Men steunt hem in alle opzichten zooveel men kan. Kallio heeft een groote handicap; hij spreekt geen talen, zelfs de tweede taal des lands, het Zweedsch, kent hij niet. Ik heb het ervaren hoe de ex-president der Vereenigde Staten en groot ste Amerikaansche vriend van Finland, Hoover, hem bezocht. Hols-ti, de toenmalige minister van buitenlandsche zaken, week niet van hun zijde en werd niet vervangen door I-Iakkarainen, den chef van het Protocol, omdat er altijd iemand moest zijn, die over en weer vertaalde. Met, dat al geniet de eenvoudige familie Kallio het absolute respect der Finnen en der buiten landers in Finland. De president is een krasse man, die veel voor het land gedaan heeft en nog doet en die ook om zijn sportiviteit hij houdt ervan te zwemmen in ijskoud winterwater ieder's bewondering afdwingt. J. KIRCHNER Unity Mitford in ziekenhuis opgenomen. LONDEN, 28 Januari. Unity Mitford zou, zoo wordt gemeld, in zeer ernstigen lichamelij- ken toestand verkeeren. Zij verblijft thans in het Radcliffe -ziekenhuis te Oxford. De beroem de hersenspeeialist Hugh Cairns behandelt haar. Unity's moeder, Lady Redesdale en haar zus ters bevinden zich in genoemd ziekenhuis, maar zij weigeren eenige verklaring af te leggen om trent haar gezondheidstoestand. Unity ligt in den nieuwen vleugel, die naar Lord Nuffield is genoemd en die twee jaar ge leden door Lord Nuffield geibouwd werd als een Instituut, een van de modernste inrichtingen van Instituut een van de modernste inrichtingen van Engeland. In dezen vleugel kunnen 20 patiën ten verpleegd worden. (United Press.) Verkiezingssucces der Bulgaarsche regeering. Meerderheid versterkt. Havas meldt uit Sofia: De politiek der re geering Kiosseivanof, de meest strikte neutrali teit, heeft deze regeering een toeneming der meerderheid bezorgd. Zondag is n.l. het vierde en laatste deel der algemeene verkiezingen voor de 25ste nationale vergadering gehouden. De uitslag dezer verkiezingen werd met groote be langstelling verwacht in verhand met- de positie van Bulgarije op den Balkan. Het resultaat wordt hier beschouwd als een overweldigend succes voor de politiek, die Koning Boris en de regeering hebben gevoerd, d.w.z-. niet alleen handhaving van de meest strikte neutraliteit ten aanzien van het huidige conflict, maar tevens hand having van de Bulgaarsche onafhankelijkheid buiten ieder blok. Door de verkiezingen van Zon dag heeft de oppositie weliswaar zeven zetels ge wonnen in de gemeente Sofia, maar in de meeste andere plaatsen der 44 kieskringen, waar ge stemd is, heeft de regeering de overhand be- haald. De jongste gebeurtenissen in het Protectoraat. Wijziging in het ministerie van handel. PRAAG, 28 Januari. Ofschoon het vandaag duidelijk uitkomt dat de vlucht van de beide leden van de Tsjechische regeering de relaties tusschen Tsjechen en Duitschers ernstig zal ver scherpen, is het practisch zeker dat geen ver andering naair buiten in de situatie van het pro tectoraat te weeg zal brengen. Een wijziging in de regeering, welke over wogen wordt, is die in het ministerie van handel, doch deze verandering houdt geen enkel ver band met bovengenoemde vlucht. Het ministerie van Landbouw, dat tijdelijk overgenomen is door het ministerie van justitie, zal opnieuw aan Tsjechië worden toevertrouwd. Over de benoeming van een Tsjech hiervoor is reeds gesproken; wie dit zal zijn staat nog niet vast. Of het aontot van controleur op de prijzen opnieuw aan een Tsjech gegeven zal worden is nog niet1 beslist, ofschoon dit wel mogelijk word' geacht. Nog steeds is er niets definitiefs bekend om trent die redenen, die de twee ministers er toe bewogen hebben te vluchten. Wel ontkennen goed ingelichte Duitschers al hier dat er voor deze ministers iets dreigde. Veel eer neemt men aan dat de vlucht reeds lang voorbereid werd en ze wordt door de autoriteiten dan ook beschouwd al-s een verraad aan het ver trouwen, dat de Duitschers in hen gesteld hebben. In een toespraak, die staatssecretaris Frank Zaterdagavond van het stadhuis af tot het S.S. regiment, dat in Praag uit de alhier gevestigde Duitschers is gevormd en die op het plein ervoor stonden opgesteld, heeft gericht, heeft hij met geen enkel woord de vlucht van de twee Tsje- chiche ministers aangeroerd. Frank herhaalde de scherpe waarschuwing aan de Tsjechen om het Duitsche gouvernement niet tegen te werken. Hij zeide dat Duitschland redenen had „te hopen en te gelooven dat de overwinning nog dit jaar behaald zsü worden". .(United P-ress). DINSDAG 39 JANUARI 1940. HILVERSUM I 1875 en 414.4 M. AVRO-Uitzending. 8.Berichten A.N.P. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 OrgeLspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.Mor genwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Jetty Cantor. 11. Huishoudelijke wenken. 11.30 Ensemble Jetty Cantor. 12.15 Avro-Amusementsorkest. 12.45 Be richten A.N.P., gramofoonmuziek.. 1.Piano voordracht. J.. 15 De Twilight Serenaders en solist 2,Voor de vrouw. 2.10 Omroeporkest. 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 Lyra-trio. 4,30 Kinderkoor. 5 Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest, solist en gramofoonmuziek. 6.45 Toespraak „De nationale collecte van het Nederlandsche Roode Kruis op 31 Januari a.s.". 7.Voor de Kinderen. 7.05 Avro-Dansmuziek. 7.30 Engelsche les. 8.Berich ten A.N.P. 8.10 Toespraak „Het twee-jarig bestaan van het Prinses Beatrix-fonds". 8.20 Internatio naal overzicht. 8.40 Bonte Mobilisatietrein. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.30 Avro-Dansorkest. 11. Berichten A.N.P. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 301.5 M. KRO-Uitzending. 8.00 Berichten A.N.P. 8.059.15 en 10.Gra mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 berichten. 12.15 Musiquette. 12.45 Berichten. A.N.P., gramofoonmuziek, 1.10 Rococo-octet. 1.30 Gramofoonmuziek. 1.40 Rococo-octet. 2. Vrouwenuurtje. 3.Modecursus. 4.— Gramo foonmuziek. 5.00 KRO-orkest. 5.45 Felicitaties. 6.05 KRCHMelodisten en solist. 6.35 Sporthalf- uur. 7.00 Berichten. 7.15 Lezing „Naar de nieuwe Gemeenschap". 7.35 Militaire muziek. 7.50 Re portage. 8.Berichten A.N.P., mededeelingen. 8.15 Toespraak „Het twee-jarig bestaan van het Prinses Beatrix-fonds". 8.30 Stedelijk orkest van Maastricht en soliste. 9.Voor de jeugd. 9.20 De „Meesterzangers", de KRO-New Style Artists en solisten, 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Willy Lewis en zijn ensemble (opn.) 11.Gramofoon muziek. 11.10 Bachmann en zijn solisten orkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND 391 EN 449 M. (Na 6.20 n.m. ook 342 M.) 12.20 Henry Tall en zijn orkest. 12.-50 Dichte muziek uit Italië. 1.20 Berichten. 1.302.20 Cello en piano. 3.20 Het Gershom Parkingtonkwinte.t 3.45 Causerie „The "Coutryman in Wartime". 4.20 Berichten. 4.35 BBC-Theaterorkest. 5.20 Kin derhalfuur. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.2-0 Berich* ten. 6.35 BBC-Harmonie-orkest. 7.05 BBC-Schots orkest en solist. 7.50 Vroolijke voordracht. 8.20 Radiotooneel. 8.50 "It's that man again", revue programma. 9.20 Berichten. 9.35 Nieuws uit de Dominions. 9.50 Programma gewijd aan George Gershwin. 10.35 Avondwijding. 10.50 Het Strat- ton-kwartet. 11.25 Declamatie. 11.35 Het Gros- venor House-Dansorkest. 12.2072.35 Berichten. RADIO PARIS 1648 M. 12.05 Zang. 12.35 Vioolvoordracht. 1.05 Piano- voordracht. 1.35 Zang. 2.— Gramofoonmuziek. 2.05 en 2.30 Fluit, altviool en piano. 3.20 Viool en piano. 3.50 Radiotooneel. 4.50 Pianoverdracht 5.20 Chansons. 5.35 Kamermuziek. 6.35 „La So- ciété des instruments anciens". 7.20 Het Derveaux orkest. 7.50 en 9.05 Nationaal-orkest. 10.20 Radio- toonel. 10.3-5 Zang. 11.05 Raymond Legrand en zijn jazzorkest. 12.0512.20 Gramofoonmuziek. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.40-8.50 Leo Eysoldt's orkest. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Omroep koor en -orkest. 1.15 Muzikgal tusschenspel. 1.35 Pup-ulair concert. 2.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Zang. 4.50 Folkloristisch programma. 5.45 Gra mofoonmuziek. 6.30 Otto Dobrindt's orkest. 7.35 tot sluiting: iZe Deutschlandsender. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroepransorkest. en soliste. 1.50-2.20, 5.20, 6.50, en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Voor de soldaten, 8.50 Revue-uitzending. 10.3011.20 Gramofoonmuziek.. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio-orkest. 1.502.20 en 6.35 Gramofoon muziek.- 6.50 Orgelconcert met toelichting. 8.20 Voor de soldaten. 8.50 Radiotoonele. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Soldatenliederen. 8.35 Barnabas von Géczy's orkest. 9.20 Berichten. 10.20 Politiek overzicht. Hierna: Populair concert. 1-1.20 Berich ten. Hierna tot 12,20 Nachtconcerfc.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5