Strijd om Atlantis HISTORISCHE SCHAATSSPORT. DE ELFSTEDENTOCHT DOOR FRIESLAND. Willy Reese door 13 „Schrijf hem dan ook, waarom je hem voorge logen hebt". „Ik kan niet. Al. Ik wil ook niet. Ik heb alles verkeerd gewaan. Nu moet ik eerst met mezelf in het reine komen, zoodat ik kan nadenken". „Je hebt gelijk, Li. In zulke gevallen moet men eerst tot rust komen. Ik ben werkelijk een slechte vriendin. Voor mij is dit alles zoo moeilijk. Ik kan je maar weinig goeden raad geven. En doe dal dan waarschijnlijk nog verkeerd." „Schei uit Alma. Je bent me juist daarom van zoo groote waarde, omdat je zoo eenvoudig, zoo rechtuit bent. Bij jou is alles helder, niets ge compliceerd. En ik vond het werkelijk lief van Je, dat je dadelijk gekomen bent". Alma nam haar hoed en tasch. Haar blik ging nog eenmaal naar de foto aan den muur. Toen gaf zij haar vriendin een hand. „Kom je vanavond nog in het stadion? We zijn daar nu ijverig aan het trainen voor de aanstaan de wedstrijden. Kóm maar eens kijken, het brengt je misschien op andere gedachten. Mtf vindt je er in ieder geval". „Misschien kom ik als ik eerst met mezelf eens geworden ben, wat ik doen moet". „Bij haar is alles zoo eenvoudig, zoo helder, zoo ongecompliceerd", dacht Li, terwijl ze van het balkon af haar vriendin nazag, hoe ze met groo te, vaste stappen, in schoenen met lage hakken, over de straat liep. „Waarom probeer ik toch altjjd weer Herbert in mijn leven een plaats te geven? In mjjn een voudige leven, waarin ik tot nog toe zoo goeo den weg wist", dacht Alma. ..Moet het dan juist Herbert zijn? Hij maakt er een doolhof van. Neen, ik wil het mezelf niet zoo moeilijk maken. Neen. ik wil geen ongelukkige liefde leeren kennen, dat laat ik aan romanschrijvers over". En Alma nam nog vastere, grootere stappen. HOOFDSTUK XIII. „Mevrouw ligt nog op bed, ik heb juist het ont- b\jt binnengebracht, mijnheer. Ik zal u echter „Laat maar", weerde Frundsberg het kamer meisje af. „Over een uur moet ik naar Parijs ik heb maar een paar minuten tijd". Frundsberg liep zeer snel drie kamers door en wilde juist de hand op de deurknop leggen, toen er van binnen een naam zijn oor trof. En deze naam, die zijn vrouw door de telefoon had ge noemd, was voor hem aanleiding, om de deurknop weer los te laten. „Ja. die juffrouw Bernauer dat zou je niet voor mogelijk gehouden hebben. Ik heb haar altijd voor een bescheiden, net meisje gehouden. Maar nu zie je weer eens, hoe men zich kan vergissen. Ik heb natuurlek dadelijk aan Madame Launais geschreven. En die zakenvrouw was verstandig genoeg, overeenkomstig mijn wensch het meisje op staanden voet te ontslaan. We hebben haar nog een paar maanden salaris gegeven, opdat we geen moeilijkheden met haar zouden krijgen. Ik had nooit gedacht, dat mijn man voor zoo'n een voudig wicht belangstelling kon hebben, maar zij heeft er blijkbaar wel slag van. Enfin, in ieder geval is de zaak nu voorbij. Maar nu bonjour Annie". Frundsberg wist nu genoeg. Annie was de tien jaar jongere zuster van zijn vrouw. Frundsberg opende nu de deur en trad de slaapkamer van zijn vrouw binnen. „Neem me niet kwalijk, dat ik Ier zoo maar binnenval en het meisje niet eerst den tijd liet, om me aan te kondigen, ik moet echter dadelijk naar Parijs. Over een klein uur vlieg ik er heen en ik wilde je alleen even persoonlijk zeggen, dat het me spijt, dat ik vanavond de première in den Grooten Schouwburg niet kan bijwonen. Mijn aanwezigheid in Parijs is echter absoluut nood zakelijk. Maar ik hoop, morgen alweer terug te zijn". Zijn vrouw was eerst wel een klein beetje ge schrokken. Maar dat was spoedig voorbij. Toen Frundsberg haar hand nam en de vingertoppen kuste, was zij er zeker van, dat hij niets gehoord had en dat alles in de beste orde was. Zij meende zelfs uit zijn wijze van doen te kunnen opmaken, dat hij heelemaal niet meer aan die Alice Bernauer dacht. Ze maakte daarom ook nu geen scène, om dat hij vanavond niet op de groote première, waarmee hot seizoen in den schouwburg werd ge opend, aanwezig zijn zou. Frundsberg, die een kleine dramatische scène verwacht had was zeer tevreden, dat die hem bespaard bleef en reserveer de tien minuten tijd voor haar. Ten afscheid kuste hij nogmaals haar vingertoppen, om haar te bewjjzen hoezeer hij haar gunst waardeerde. In de vlieghaven wachtte Dr. Volkers zijn hoo- gen chef, om hem een heer met de noodige in lichtingen voor Parjjs voor te stellen. Frundsberg had echter ook voor z\jn secretaris een zeer bij zondere opdracht. „Dus. Volkers, u moet die Alice Bernauer ertoe overhalen, een betrekking in Uw secretariaat aan te nemen. Het zal dan uw taak zrjn van een ver koopster een flinke secretaresse te maken. Ik heb met die jonge dame iets zeer speciaals op het oog. We praten daar nog wel over, als ik uit Pa rijs terug ben. In ieder geval komt het er in de eerste plaats op aan. dat juffrouw Bernauer uw voorstellen aanneemt." Allee Bernauer verlichtte de taak van Dr. Vol kers aanzienlijk. Hij had haar in haar woning op gezocht, kort nadat Alma was weggegaan. In Li was nog iets overgebleven van den invloed, dien ze zoo sterk gevoeld had, toen Alma bij haar was. Bo vendien had Volkers wel voor heetecr vuren gestaan. Eerst was Li geschrokken, toen ze vernam, in wiens opdracht deze Dr. Volkers bij haar was gekomen. Dan echter had zjj den raad van haar vrieadin op gevolgd en had alles eerlijk verteld, wat door haar hoofd was gegaan. Een beetje opgewonden en niet heel duidelijk en samenhangend had zij gesproken. Maar Dr. Volkers begreep haar wel. HQ gelukte hem ook met de hem eigen rust haar vertrouwen te wirmen. En toen hij daarna plotseling met zijn voorstel voor den dag kwam, ondervond hij geen tegenstand meer. Integendeel, Li ging er bereidwil lig- op ia. Heel diep in haar onderbewustzijn was misschien de gedachte aan Frundsberg, dien won derbaren mensch, niet geheel zonder invloed op haar beslissing. Dien avond vertelde zij vol vreugde aan Alma bui ten in het stadion, wat er intusschen gebeurd was. „Ja, en morgen aanvaard ik reeds mrjn nieuwe betrekking". Alma reikte haar de hand. Zij was echter dien avond niet goed in den vorm. De 2% salto van den tien-meter-toren wilde haar vanavond niet recht gelukken. Een keer was ze zelfs op pijnlijke wijze op haar rug terecht gekomen. HOOFDSTUK XIV New-York. In New-York was de ren om den tijd in vollen gang. Auto's, menschen, rassen, alles zwermde door elkaar. Alles stormde voorwaarts, trachtte den ander in te halen: duwde den mededinger op Zij, terug onverschillig, of die liggen bleef wie gaf daar om de tijd sleurde hen mee de tijd en de dollar. Duizenden bleven onderweg liggen. Door de straten en avenues bruiste de orkaair van het verkeer. Boven en onder den grond donderdeu de treinen. De aarde spuwde menschen massa's uit de subways stortten zich de menschen de aarde in, overal, waajr ze haar vraatzuchtigen muil open sperde. Over den Broadway slingerde zich een ein- delooze keten van auto's, bussen als een stinkende, zuchtende reuzenslang. Een met machinegeweren bewapende geldtank brak zich dreigend baan voor zijn millioecen dollars. Van de steile muren der be tonnen wolkenkrabbers schreeuwde de reclame, schreeuwde het tempo, schreeuwde de dollar. Ook de zeven en tachtig verdiepingen hooge bijen korf aan den Broadway, de Atlantic-City ademde tempo. In dit gebouw van steen, beton en staal klopte de polsslag van rusteloozen arbeid, zoodat men zou meenen, dat het dampende zweet uit de poriën van het steenen gevaarte moesft uitbreken. Van de stalen kamers onder het plaveisel van de Broadway tot op de daktuinen op de zeven en tach tigste verdieping stroomde koortsachtig het bloed, In meer dan duizend cellen schreeuwde een leger van beambten, klerken en stenotypistes elkaar toe: arbeid tijd dollars. Dertig liften schoten den geheelen dag op en neer. Tot de twintigste verdieping rezen en daal den ook paternoster-liften, die zonder ophouden menschen opnamen en uitspuwden. Dan was er nog een D-lift, die doorsuisde tot de zeven en tachtig ste verdieping. Dat waren de hersenen van den reus. wiens beenderen staal en wiens bloed en vleesch beton waren. Van hier uit stroomde het bloed door ontelbare aderen en adertjes naajr de vele cellen van het lichaam, om hun kracht en le ven te geven. Hier hamerde de polsslag van het rhythme van den tijd. En deze koortsachtige pols slag hamerde verder in alle cellen van den arbeid; centrales voor hoogbouw, ondergrondbouw en spoor wegbouw; afdeelingen voor krachtinstallaties, ma chines, staal, ijzer en beton; voor scheepvaart en luchtverkeer; voor menschen, massa's, rassen blan ken, gelen, Europeanen, negers, Aziaten; bank, post en telegraaf, en niet in de laatste plaats de pers, de rumoerige echo van den tijd. Wie was echter de ziel van dit geweldige li chaam, de hersenen van deze duizenden, die alleen de gedachten van den eene in zich opnamen en ze in een daad omzetten Wie was de machtige, die hier den wedloop van den tyd bestuurde? De pers, de spreektrompet van de wereld, had het luide en duidelijk verkondigd: „John Vanderlip bouwt de drijvende stad At lantis". (Wordt vervolgd). Een enorme brand, de Hevigste ooit In Soerabaja voorgekomen, heeft de haven Tandjong Perak geteisterd, waarbij zeer groote schade werd aangericht. Langs de kade, waar de „Gina" van de NISHM met 12 slangen meehielp aan het blusschingswerk Aan prof. mr. dr. G. Verrijn Stuart is .Een overstapje" tijdens den Elfstedentocht. Om van de eene baan op de andere te komen, mdesten eervol ontslag verleend als hoogleeraar jg deelnemers op enkele plaatsen van speciaal daartoe neergelegde plankiers gebruik maken aan de Universiteit te Utrecht De Finsche kolonel Siilasvuc. die zich bij de gevechten tegen de Russen aan het front van Suomussalmi bijzonder onderscheidde, in gesprek met zijn jongens Voor de route van den Elfstedentocht bestond bij alle deelnemers aan dit uniek schaatssport-evenement onver deelde belangstelling Te Sassenheim is Dinsdag een groote tulpen- en narcissententoonstelling ge opend Een gedeelte van de fraaie inzendingen, welke te bewonderen vielen op den Elfstedentocht. Landsverdedigers die zich als gegadigden voor den rit kwamen melden Na hun fraaie prestatie in den Elfstedentocht-1940 genieten Jongert en Adema van een welkome en welverdiende verkwikking Op weg door Friesland. Deelnemers aan den Elfstedentocht bij hun aankomst in de omgeving van Staveren t

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 10