IJmuider Courant VOORTDURENDE STRIJD in den Ladoga-sector. 9iet cawdt weet duwidex! DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMLIIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Tuinbouwteeltvergunningen voor vrijgekomen bollengrond Volkenbondscomité's vergaderen in den Haac De IJmuider Courant jAARCANC No. 77 uitgJVS lourens Coster, Maatschappij voor clurant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, telefoon 10724 Bureau j] u!def courant' Kennemerlaan 42, Umuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant, Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteurr ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 31 JANUARI 194Ö Abonnementen per week /0.12J4, pat maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12, Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs* Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. DEENSCH SCHIP MET ALLE OPVARENDEN VERGAAN. Na ontploffing gezonken. OOK HET ENGELSCHE S.S. .ESTON»' VERMOEDELIJK VERLOREN. In Deensche kringen te Londen wordt verno men dat het Deensche schip „Fredensborg" metende 2094 ton, na een ontploffing is gezon ken in de nabijheid van de Moray Firth in Schotland. De „Fredensborg" voer tezamen met de „England" welke Zaterdagochtend op dezelfde plaats is gezonken, nadat het door twee ont ploffingen was beschadigd, Men vreest dat alle opvarenden van de „Fredensborg' zijn omge komen. Volgens Havas wordt het 1487 ton metende Engelsche stoomschip „Eston" vermist. Men vreest dat het met de achttien opvarenden ver loren is. Voorts meldt Havas dat het 44-50 ton metende Britsche s.s. „Bancrest" noodseinen uitgezonden heeft. Het deelde mede dat het bij de noordkust van Schotland in hood verkeerde. Een ander schip haastte zich hulp teverleenen. Men meent te weten, dat de opvarenden, op een na zijn gered. Een red-, dingsboot aan de oostkust heeft getracht zeventien opvarenden van twee te Huil thuisbehoorende trawlers, die door Duitsche vliegtuigen waren ge bombardeerd, op te sporen. De boot is nog niet teruggekeerd. Vijftien andere opvarenden dezer trawlers waren eerder aan land gekomen. Scheepsramp bij de Orkaden. LONDEN 31 Januari (Havas). Bij de Orkaden is gisteren het 2168 ton metende s.s. „Giralda" uit Leith gezonken. De 16 opvaren den begaven zich in een kleine boot, die echter op een kwart mijl van de veilige haven om sloeg, met het gevolg, dat de mannen om het leven kwamen. Verliezen van het Britsche leger. Gesneuvelden, gewonden en verongelukten tot einde 1939. In het Engelsche Lagerhuis heeft de minister van Oorlog, Stanley gisteren medegedeeld dat de eerste lijst van de verliezen van het Britsche legei- vandaag bekend zal worden gemaakt. Deze lijst omvat de gesneuvelden en gewonden van het be gin van den oorlog tot 31 December. Hun aantal bedraagt 40. Bovendien is een lijst opgesteld van hen, die in dezen tijd zijn omgekomen tengevolge van ongelukken of ziekte, zoowel in Engeland zelf, als over zee. Deze lijst omvat 720 namen. Stanley voegde hieraan toe dat geen buitenge woon groot aantal manschappen door ziekte is overleden, doch wel zijn er een aantal betreurens waardige verkeersongevallen met doodelijlcen af loop voorgekomen. Tenslotte zeide de minister dat in de toekomst van tijd tot tijd een lijst aal- worden uitgegeven met de namen van de gesneuvelden, gewonden en vermisten. Meestal zal geen aanduiding worden gemaakt, wanneer en onder welke omstandigheden de dood zich heeft voorgedaan. SIAM THANS THAILAND. Wie correspondentie naar bestemmingen in Siam te verzendenheeft, wordt erop opmerk zaam gemaakt, dat de naam van dit land ge wijzigd is in Thailand. De minister van Economische Zaken deelt ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Wijnkoop betreffende het verleenen van tuinbouwteeltvergunningen voor het telen van zaaizaad aan telers van bloembollen, die op hun toloemibollenvergiunning moeten bekrim pen, thans mede, dat een regeling wordt voor bereid, waarhij aan telers van bloembollen, die (hun met dit product te betelen oppervlakte met 50 pet. hebben moeten verminderen, teeltvergun ning voor bepaalde tuinbouw of landbouwgewas sen zal wórden verleend. Bij de toewijzing der vergunning zal rekening warden gehouden met den aard van het bedrijf en de met het oog op de voedselvoorziening meest gewenschte teelten. Ons Prinsesje Beatrix viert beclen haar tweeden verjaardag. De volgende week zullen in het Vredespaleis te 's Gravenhage. de zittingen worden gehouden van twee comité's van den Volkenbond, Allereerst dient onderscheid gemaakt te wor den tusschen de werkzaamheden van beide comités. Het eerste comité begint zijn beraadslagingen, die naar men verwacht vier dagen zullen duren Woensdag 7 Februari, Het bestaat uit vertegenwoor digers van tien staten, t.w. Australië, België, het Vereenigde Koninkrijk, Frankrijk, Nederland, Noor wegen, Portugal, Zwitserland, Turkije en een Zuid- Amerikaansche staat. Nederland is in dit comité ver tegenwoordigd door den minister van staat, dr. H. Colijn, Het doel van de zittingen van dit comité is de oprichting van een centraal comité voor eco nomische en sociale vraagstukken in den geest als vastgelegd in het rapport van het Bruce-comïté, welk rapport aanvaard is door de assemblee van den Volkenbond in December jl. Tot, goed begrip van zaken dient het volgende in herinnering te worden gebracht. De Volkenbondsraad besloot in Mei 1939 tot in stelling van een comité onder voorzitterschap van den heer Bruce, Hoogen commissaris van Australië in Londen, wélks taak was te rapporteeren over de ontwikkeling van internationale samenwerking op economisch en sociaal gebied. Dit comité kwam in Augustus 1939 te Parijs bijeen en diende zijn rap port in December j.l. bij de Assemblée in. Dit rap port ging er van uit, dat het oogenblik was geko men, dat de Assemblée een hervorming zou invoe ren van de beslaande organisatie op het gebied van economisch en sociaal Volkenbondswerk. De volgen de beginselen lagen hieraan ten grondslag. In de eerste plaats werd het wenschelijk geacht het econo misch en sociaal werk van den Bond aan het toe zicht te onderwerpen van een apart lichaam, dat beter dan tot nu toe, geëigend zou zijn een coördi- neerende taak te verrichten. Aan dit werk zouden staten, niet-leden van den Bond, aandeel moeten nemen. Voor dit doel werd aanbevolen, dat de As semblée een nieuwe organisatie 7.ou oprichten onder den naam van „Het Centralè Comité voor economi sche en sociale vraagstukken". Dit centrale lichaam'zou de leden van de verschil-' lende technische commissies moeten benoemen en zou ook bevoegd zijn nieuwe, comités in te stellen. Deze nieuwe organisatie zou in geenerlei opzicht af breuk mogen doen aan het werk van den Raad en de Assemblée van den Bond. Het Centrale Comité' zou voor een deel moeten worden samengesteld uit niet-officieele leden die deskundig zijn-in economi sche en sociale aangelegenheden. Het zou het ge- heele budget met betrekking tot economisch en so ciaal Volkenbondswerk moeten onderzoeken en goedkeuren, voordat deze begrooting aan het oor deel van de zg. financieele commissie en der Assem blée zou worden onderworpen. Het Centrale Comité, zoo gaat het rapport ver der, zou in het eerste jaar van zijn bestaan moeten zijn samengesteld uit de vertegenwoordigers van 24 staten, door de Assemblée gekozen, en uit niet meer dan acht leden, die niet als vertegenwoordigers van staten zullen zitting nemen doch voor deze ver kiezing op grond van hun bijzondere bekwaamheid en gezag in aanmerking komen. Het Comité zou da bevoegdheid moeten hebben om stappen te doen, strekkende tot deelneming van andere staten aan zijn werk, welke staten op dezelfde wijze aan dit werk zouden moeten deelnemen als de staten, die lid van den Volkenbond zijn. In December jl. heeft een Comité ad hoe, welks voorzitter de heer Bourquin (België) was, dit rap port bestudeerd, en een conclusie ontworpen, welke de Assemblée, in pleno bijeen, op 15 December van het vorige jaar heeft aanvaard. Deze commissie spreekt onder weer de wenschelijkheid uit, dat het algemeene comité de noodzakelijke stappen zal doen, noodig voor het constitueeren van het Centrale Comité. Zooals in den aanvang gezegd zal de vol gende week in het Vredespaleis tot oprichting van een dergelijk Centraal Comité worden overgegaan. Het tweede comité. Het tweede comité, de z.g. financieele commissie van den Volkenbond, die toezicht heeft op de be- van den Bond, komt Februari a.s. in het bijeen. De beraadslagingen van dit co mité zullen vermoedelijk twee dagen duren. Ge woonlijk vergadert het te Genève, maar wegens reis-moeilijkheden is ditmaal- den Haag als verga- derstad uitgekozen. Dit is ook de reden, dat het eerste comité hier bijeenkomt. Voorzitter van de financieele commissie is de heer Hambro, president van het Noorsche parlement. Leden zijn sir Cecil Kisch, die in Engeland een vooraanstaande regee- rings-positie inneemt, voorts de heeren de Boisanger, onder-gouverneur van de bank voor Frankrijk, Holma, Finsch gezant in Parijs, Pardo, permanent vertegenwoordiger van Argentinië bij den Volken bond, de ministers van staat graaf Carton de Wiard (België) en dr. H. Colijn. Mr. W. M. Paardekooper Overman tot Officier van Justitie te Haarlem benoemd. Wij vernemen dat tot Officier van Justitie bij da Arrondissements-Rechlbank te Haarlem benoemd is de heer Mr. W. M. Paardekooper Overman, substituut-officier bij deze Rechtbank. Hij volgt thans den heer Mr. L. H. Roeters van Lennep op, die onlangs aftrad wegens het bereiken van de leeftijdsgrens. De benoeming van mr. Overman zal zoowel in den kring van zijn beroep als door velen daarbuiten, die hem persoonlijk kennen, met groote voldoening en instemming worden vernomen. Zijn bekwaam heid en hooge opvatting van zijn taak, zijn mensche- lijk inzicht en begrip bij de vervulling daarvan heb ben hem in de jaren, waarin hij zijn arbeid te Haarlem verricht, veler sympathie en vriendschap doen verwerven. Het zou hun allen leed hebben ge daan als zijn promotie tot zijn vertrek uit Haar lem had geleid. Omtrent zijn carrière volgen hier eenige bijzon derheden. Haai abonnementsprijs is nog steeds 12^ cent per week, dus het goed koopste dagblad in Kennemerland finsche luchtmacht boven vijandelijk gebied. i Havas meldt uit Helsinki Aan het front van het Ladogameer zetten de pussen hun wanhopige aanvallen voort. Men heeft den indruk dat de Russen de omnogelijk- 1 Sid van een terugtocht begrijpen en er den voor keur aan geven zich door het Finsche vuur te Sn dooden, liever dan het gevaar te loopen om ïan honger en koude om te komen bij een terug tocht door verlaten, uiterst geaccidenteerd ge- hipd De Finsche militaire autoriteiten zijn alge meen van opvatting dat de Russische troepen, die in den sector van het Ladogameer strijden, de beste zijn di^ tot dusver door de Sovjets in het veld gebracht zijn. Ze zijn moedig en in staat tot heldhaftige daden, goed uitgerust en welbe- I wapend, doch toonen een zeer groote en systema- tiscJie wreedheid. i Bil de operaties aan het front van het Ladoga meer stuiten de Finnen op groote moeilijkheden, omdat het hier een bewegingsoorlog betreft, waarin men gevaar loopt onverwachts voor den 1 viiand te komen te staan. Op Russische krijgsgevangenen zijn een aantal exemplaren gevonden van een geschiedenis der Sovjets, geschreven door den Sovjet Russischen historicus Chestakol, gedrukt in 1937 en gecensu reerd in 1940. Het is bijzonder belangwekkend te zien welke bladzijden gecensureerd zijn. Het zijn I portretten van vroegere Sovjet Russische per soonlijkheden of betuigingen van vijandigheid der 1 u. S. R. jegens het nationaal socialisme of fascisme. Het Finsche Alcazar. Terwijl de Finsche soldaten in den Ladoga- gector voortgaan den Russischen invaller te be stoken en hem geen oogenblik met rust laten, 1 verdedigt het kleine garnizoen van Fort Mantsi zich op heroïeke wijze, aldus verneemt United Press uit Helsinki. Het fort ligt op een van de kleine 'eilandjes aan den Noordoostelijken oever 1 va®'' het .Ladogameer. De Russen hebben in de afgeloopen dagen herhaaldelijk getracht het fort 1 stormenderhand te nemen, maar de Finsche ge weren en mitrailleurs, hebben tot nu toe de tra ditie van het Finsche scherpschutterschap weten te-handhaven. Alle Russische aanvallen werden 'afgeslagen en de bezetting van Fort Mantsi i schrijft een nieuwe pagina in het boek der held haftige oorlogsfeiten, welke doet denken aan die van het Alcazar in Spanje. Het is van het groot ste belang dat de Finnen in het bezit blijven van F het foi't,- omdat het strategisch een uitnemende positie inneemt bij het onder vuur nemen van de Russische spoorlijnen te Kitala. Bombardementen der Finsche luchtmacht. Wanhopige Russische aanvallen f Italiaansche vrijwilligers hebben deelgenomen. Opnieuw werd gisteravond gemeld dat Italia nen in hun stroomlijn Savoia Marchetti Breda's hielpen bij de laatste aanvallen. De oorzaak van den aanval van Maandag zijn, naar hier wordt medegedeeld,de meedoogenlooze aanvallen, welke de Russen op de weerlooze Finsche burgerbe volking ondernomen hebben. Het bombardement, heiwerk na afloop van den aanval op Kroonstad op punten van den spoor weg tusschen Leningarad en de Isthmus onder nomen werd, had volgens betrouwbare kringen „groot succes". Het Finsche legerbericht van Dinsdag ver meldt: „Te land: Op de Karelische landengte het ge bruikelijke artillerievuur, dat soms zeer hevig was. Ten noordoosten van het Ladogameer zijn verscheidene vijandelijke aanvallen afgeslagen. De vijandelijke verliezen waren soms zeer aan zienlijk. De Finnen hebben twee gevechtswagens vernield. Op andere punten van het oostelijke front bedrijvigheid van vebkenningsafdeeilinigen. Ter zee: gesteund door geschut en luchtmacht heeft de vijand den geheelen dag de stellingen der forten te Mantsi aangevallen. Alle aanvallen werden afgeslagen. Op de Karelische landengte heeft de Finsche kustartillerie verscheidene Rus sische veldlbatterijen tot zwijgen gebracht. Voor het overige niets te melden. In de lucht: het aantal vliegtuigen, dat Maan dag boven het Finsche binnenland heeft ge vlogen, wordt op 200 geschat. In het zuidwesten van Finland zijn Aaibo, Hamgö, Ekenas, de om geving van Pernau en eenige punten aan d; Bothnisohie Golf gebombardeerd. Ook een zie kenhuis diende den Russischen vliegtuigen als doelwit. In noord-Finland is het dorp Kuhmo verscheidene malen gebombardeerd, evenals de streek van Nurmes. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn meer dan 30 burgers omgekomen en ongeveer 50 gewond. De Finsche luchtmacht heeft Maandag verkennings- en bombardemenitsvluchten ondernomen, die met succes bekroond wer den. Finsche vliegtuigen hebben onder meer een haven en de daar liggende schepen transportcolonnes, kantonnementen en eeni ge stations gebombardeerd. Volgens de in lichtingen, tot dusverre ontvangen, hebben jachtvliegtuigen en het afweergeschut 21 vijandelijke vliegtuigen aangevallen. De Finnen verloren slechts een vliegtuig. In doorgaans goed ingelichte kringen te Hel sinki wordt volgens United Press verklaard dat Kroonstad Maandag het doel van de Finsche bombardementen is geweest. Naar gisteravond gemeld werd hebben evenals dit het geval was 'bij den eerste, aan dezen luchtaanval Italiaan sche piloten met Italiaansche vliegtuigen deel genomen. Naar verluidt heeft men verscheidene directe treffers op Russische oorlogsschepen in de haven van Kroonstad geboekt, terwijl eveneens schade toegebracht werd aan gebou wen op de scheepswerf en aan hangars. Volgens sommige berichten hebben verkenningsvlieg tuigen Zaterdag vastgesteld dat verscheidene schepen in de haven van Kroonstad toen nog brandden, tengevolge van den eersten luchtaan val. Naar verluidt zijn de aanvallers van Kroonstad in Noordelijke richting gevlogen öm daar de spoorwegverbinding tusschen Leningrad en de Isthmus, welke van vitaal belang is voor de Russische bevoorrading te bombardeer en. Andere Finsche vliegtuigen uit het Noorden van Finland hebben mi litaire objecten in de s-tree'k van Kandalasksja gebombardeerd. Er zij aan herinnerd dat Kroonstad, het Rus- ■pche „Malta" reeds eerder door de Finsche 'luchtmacht bezocht werd en algemeen werd «^gegeven dat aan dien aanval, zooals gezegd, „Schending van alle wetten van menschelijkheid." HELSINKI, 31 Januari (Havas). De com mandant der passieve verdediging, generaal Aarne Sihvo, heeft de pers een rapport over handigd. Hij zegt daarin dat de Russen heb ben getracht met schending van alle wetten van menschelijkheid alle levende wezens te vernietigen en zelfs kerken, en ziekenhuizen heeft aangevallen. In het departement Nyland, waarvan Helsinki de hoofdplaats'is, zijn bij 167 bombardementen op 46 plaatsen 3541 bommen geworpen, in de depar tementen Aabo en Bjorborg bij 417 aanvallen op 31 plaatsen 3174 bommen, in Wiborg bij 156 aan vallen op 46 plaatsen 3754 bommen, in Hame bij 47 aanvallen op 16 plaatsen 2159 bommen, in St. Michel bij 7 aanvallen op 4 plaatsen 951 bommen, in Kuopio bij 23 aanvallen op 11 plaatsen 656 bommen, in Uleaborg en Lapland bij 116 aanval len op 38 plaatsen 4963 bommen, op de Aalands- eilanden bij 8 bombardementen op 4 plaatsen 172 bommen. Voor het geheele land bij 643 aan vallen op 207 plaatsen 20.377 bommen. Het rap port geeft vervólgens bijzonderheden over aan vallen op kerken, ziekenhuizen enz. Tot 29 Ja nuari zijn tengevolge van de luchtaanvallen 373 menschen omgekomen, 323 ernstig en 585 licht gewond. Over het algemeen kan worden gezegd dat het aantal slachtoffers in verhouding tot het jetal geworpen bommen niet groot is. Het beste middel tot het vermijden van het verlies van menschenlevens is de verspreiding van de stads bevolking over verafgelegen gebied gebleken. Het Russische legerbericht. MOSKOU, 30 Januari (Tass). Het Russische legerbericht van Dinsdagavond luidt: ,Op 30 Januari is niets van belang aan het front gebeurd. De Sovjet Russische luchtmacht deerd 'n aantal succesvolle aanvallen op vijan delijke reserves en militaire doelen." hoort men telkens IVBaar.. dit geldt niet vooi Na afloop van den Elfstedentocht-1940 feliciteert de vroegere winnaar C. J. de Koning de rijders Jongert (midden) $n Adema (rechts) met hun fraaie prestatie Mr. Paardekooper Overman werd 23 November 1884 te 's Gravenpolder in Zeeland geboren. Hij studeerde te Leiden en promoveerde aldaar 13 De cember 1911. Van 1912 tot 1915 was hij advocaat en procureur te Middelburg, daarna van 1915 tot 1922 ambtenaar van het O. M. bij de Kantonge rechten in het arrondissement Assen en van. 1922 tot 1926 substituut-officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch. In 1926 werd Mr. Paardekooper Overman in de zelfde functie bij de Haarlemsche rechtbank be noemd. Hij is geen voorstander van lange juridische betoogen; hij spreekt meestal kort maar komt dan ook meteen tot de kern van de zaak. Tegen jon gere verdachten knoopt hij nog vaak een vaderlijke vermaning aan zijn requisitoir vast. Tal van belangrijke zaken zijn in de jaren dafc mr. Paardekooper Overman te Haarlem als substi tuut-officier optrad door hem behandeld. Eerst onder mr. Hoyer met als mede-substituut mr. An- dringa en ook later toen mr. Hoyer werd opge volgd door mr. Roeters van Lennep nam mr. Paar dekooper Overman een belangrijk aandeel in de verrichtingen van hei O.M. Eenige jaren geleden werd mr. Andringa benoemd tot Officier van Justi tie te Rotterdam. In zijn plaats kwam toen ala substituut-officier mr. Sikkel naar Haarlem, Bij zijn afscheid heeft mr. Andringa er nog op gewezen, dat hij er van overtuigd was, dat binnen niet al te langen tijd ook mr. Paardekooper Over man tot Officier zou worden benoemd. En thans is dan deze voorspelling in vervulling gegaan. Mr. Paardekooper Overman is Officier van Justitie te Haarlem geworden, de standplaats, dis hem zoo zeer -- vd is en waar hij zich, zoo vele' .vrienden v erworven.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1