.1 Vergadering van den Gemeenteraad. Aardbeien. De Voorzitter luidt het nieuwe jaar in. Het voorstel om den gemeente-ontvanger niet-eervol te ontslaan, wordt aangehouden. De Raad wil een vonnis van de Justitie af wachten. Het stempellokaal aan den Engelmundusweg. Aan sneeuwopruimen wordt gedaan wat er aan gedaan kan worden. Gisteravond kwam de raad onzer gemeente bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Mr. Kwint. Nieuwjaarsrede van den voorzitter. De voorzitter hield voordat hij de agenda in be handeling bracht de gebruikelijke nieuwjaarsrede. In mijn vorige Nieuwjaarsrede, aldus de voor zitter, mocht ik melding maken van den grooten zegen, dien aan het Huis van Oranje Nassau en daardoor ook aan ons Volk was ten deel gevallen in de geboorte van H. K. H. Prinses Beatrix; in het afgeloopen jaar werd ons Prinselijk Gezin ten tweeden male uitgebreid door de geboorte van H. K. H. Prinses Irene op den 5en Augustus j.l. en daar door naar menschelijke berekening het voortbe staan van onze Oranje-dynastie meer nog dan voor heen verzekerd. De verkiezing van nieuwe leden van uwen Raad, in verband met het periodiek aftreden der zittende leden, bracht politiek nagenoeg geen wijziging; vele waren echter de nieuwe gezichten, die in Sep tember j.l. hier hun intrede deden, terwijl door de verkiezing van mevrouw A. N. ThomassenLind het vrouwelijk element wederom voor het eerst sedert 1937 in uwe vroedschap zitting heeft ge nomen. Nadat van verschillende zijden op zakelijke gron den de noodwendigheid van een uitbreiding van het College van Burgemeester en Wethouders met een vierden Wethouder was betwist geworden, be sloot desalniettemin uwe vergadering daartoe, het geen een kleine verandering in de verdeeling dei- werkzaamheden van de onderscheiden leden van het College ten gevolge had. Met diep leedwezen dien ik te memoreeren het Overlijden van een toegewijd en arbeidzaam ge meente-secretaris, van een voortreffelijk chef van de afdeeling Financiën en van een trouw en nauw gezet adjunct-commies van de afdeeling Onder wijs; alle drie ontvielen zij ons op nog jeugdigen leeftijd, althans in de kracht van het leven, alle drie gesloopt door die ziekte, waar de medische we tenschap nog machteloos tegenover staat. Op 1 Januari 1939 had Velsen een inwonertal van 47470, terwijl op 31 December dit 48730 be droeg; een toename derhalve van 1260 zielen of 2.65 pet., tegenover een toename in 1938 van slechts 1.85 pet.; met groote waarschijnlijkheid is dus te zeggen, dat in de gemeente Velsen in 1940 de 50.000ste burger of burgeres slaat te worden inge schreven. Het zal U voorts waarschijnlijk interesseeren te weten, dat de mobilisatie een zeer, zeer belangrijke stijging van het. aantal huwelijksvoltrekkingen ten gevolge had, zulks in verband met de z.g. kostwin nersvergoedingen; bedroeg n.l. het aantal voltrok ken huwelijken in 1938 353, ten vorigen jare steeg dit tot 505, een toename derhalve van bijna 50 pet. In 1939 was Uw Raad werkzaam op sociaal ter rein door het instellen van een Stichting voor Kin derverzorging, waardoor in een reeds lang gevoelde leemte werd voorzien en tevens door het toetreden tot de gemeenschappelijke regeling inzake de in stelling van een psychiatrischen voor- en nazorg- dienst, welke dienst inmiddels zijn werkzaamheden heeft aangevangen. Een tweetal belangrijke doorbraken werden door U bevorderd; in de eerste plaats de doortrekking yan de Kennemerlaan, die reeds tot stand is geko men en daarnaast werd door Uw besluit tot aankoop van het terrein van den z.g. „Kikvorsch" de door trekking van de Rembrandtlaan die in dit voor jaar een feit zal worden -mogelijk gemaakt; naast een uiterst belangrijke verkeersverbetering zijn door deze doorbraken Oud- en Nieuw-IJmui- den met IJmuiden-Oost vereenigd en kan dit niet anders als een city-vorming in deze gemeente ten goede komen. Het aantal ingeschrevenen bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs bedroeg op 1 Januari 1939: 2533, terwijl dit cijfer per 1 Januari 1940 tot 2192 was gedaald. Krachtens de Rijkssteunregeling werden per 1 Januari 1939 gesteund 1257 personen, terwijl 78 in de werkverschaffing waren geplaatst, dit cijfer, dat in den loop van het jaar herhaaldelijk schomme lingen te zien heeft gegeven, was einde December van dat jaar; 1290, waarbij er dan rekening mede moet worden gehouden, dat de werkverschaffing wegens de weersomstandigheden was stopgezet. Aan ondersteuning werd' uitgekeerd in 1939: f611.000,tegen f 669.500,in 1938, aan onder stand in geld werd uitgekeerd door Maatschappe lijk Hulpbetoon in 1939 rond f204.000,tegen rond f201.000,— in 1938. Alleszins vermeldenswaard is voorts het feit, dat in 1939 het groote aantal leegstaande woningen dermate is verminderd, dat slechts een betrekkelijk gering woningoverschot aanwezig is; maatregelen ter voorziening van een goede volkshuisvesting zul len moeten worden overwogen, daarbij er van uit gaande dat de financieele lasten voor de gemeente tot een minimum dienen te worden ingeperkt. Twee overeenkomsten van zeer groote impor tantie werden afgesloten; ik doel hierbij op het aangaan van een nieuwe overeenkomst met het P. E. N. inzake de straatverlichting, waardoor zonder meerdere kosten de intensiviteit van onze straat verlichting aanmerkelijk werd opgevoerd en op de nieuwe overeenkomst inzake de gaslevering met de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken, waardoor voor vijftien jaren onze gas- yoorziening werd veilig gesteld. Meerdere plannen tot herziening van het Uitbrei dingsplan werden voorbereid en vastgesteld, terwijl in 1939 het groote werk van het centrale rioleerings plan zijn voltooiing naderde; aan het eind van het jaar werden nog twee rioohvaterpompstations ïn werking gesteld, waarvan dat aan de Meervliet- straat het geheele debiet der gemeente kon be malen. Door de aanschaffing van een zeer moderne automobielbrandspuit, waarop een schuimblusch- installatie is gemonteerd, is voorloopig een einde gekomen aan de overigens zoo zeer noodzakelijke versterking van de uitrusting van onze brandweer; immers met de thans aanwezige vier motorspuiten, automobielladderwagen en gereedschappenauto is de brandweer voor alle gebeurlijkheden behoorlijk geoutilleerd, terwijl daarnaast voor den luchtbe schermingsdienst nog over een aantal babyspuiten kan worden beschikt. De bescherming van de bevolking tegen moge lijke aanvallen uit de lucht heeft U en mij in het bijzonder in het afgeloopen jaar bij herhaling bezig gehouden niet alleen maar ook met groote zorg ver vuld. Veel arbeid is op dit terrein verricht gewor den, zoowel door den Gemeentelijken Luchtbescher mingsdienst alsook door de afd. Velsen van de Ne derlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming; waarbij ik dan inzonderheid denk aan de sug gestieve tentoonstelling in dit najaar door deze ver eeniging georganiseerd, een tentoonstelling die er zeker toe heeft bijgedragen om de burgerij „lucht- beschermingsrijp" te maken. Door een crediet, hetwelk Uwe vergadering mij toestond en door de medewerking der Regeering. werd het mij mogelijk gemaakt de functie van den Luchtbeschermingsdienst te scheiden van het Com missariaat van Politie; de nieuwe functionaris, die onder zeer moeilijke omstandigheden de leiding van den dienst op zich nam, heeft reeds veel arbeid ter. goede verricht; maar de zelfbescherming, de blok- 1 vorming heeft nog te weinig de belangstelling van het publiek in het algemeen; hij die in de ure des ge vaars zonder zelf ook maar eenige voorberei ding te hebben getroffen zich op den Luchtbe schermingsdienst meent te kunnen verlaten, zal be drogen uitkopen; luchtbescherming is in de aller eerste plaats zelfbescherming. Moge de burgerij daarvan steeds meer doordrongen worden. De bouw van het Hoofdbureau van Politie op het Tiberiusplein is in 1939 vrijwel voltooid; dezer da gen zullen de centrale diensten van de politie daarin worden ondergebracht en is de officieele in gebruikstelling medio Februari tegemoet te zien; wanneer dan ook naar wij hopen in dit jaar de politiepost te Santpoort gereed zal zijn gekomen, is in de huisvesting van onze politiediensten gedu rende de eerste decennia op afdoende wijze voor zien. Een onderwerp, hetwelk echter zeer spoedig ons aller aandacht zal vragen is de huisvesting van het Gemeentebestuur zelve; het oude Raadhuis met zijn ondoelmatige indeeling en te beperkte ruimte vol doet allerminst meer aan de eischen van dezen tijd en ook op dit stuk zal in deze snel groeiende ge meente het regeeren in vooruitzien bestaan. Op 9 Januari 1939 herdacht het Regiment Kust- Artillerie het 125-jarig bestaan en werd ter dezer gelegenheid gedefileerd voor het gemeentebestuur. In April werd het garnizoen belangrijk uitge breid, terwijl de mobilisatie meerdere onderdeelen van Land- en Zeemacht binnen onze gemeente bracht. Ik stel er prijs op te verklaren, dat de verhouding tusschen de militaire autoriteiten waarbij ik gaarne in het bijzonder den Commandant van de Positie IJmuiden noem en het gemeentebestuur voortreffelijk is en dat door het wederzijds be grijpen van elkanders moeilijkheden in deze eerste spannende mobilisatiedagen het mogelijk is geweest het onderbrengen van belangrijke troepancontin- genten te regelen zonder veel ongemak voor de bur gerij en zonder noemenswaardige stagnatie in het onderwijs. Een woord van warmen dank wil ik ook gaarne brengen aan ons ambtenarencorps, dat hoewel zelve sterk gedecimeerd door de mobilisatie in' deze dagen vaak dag en nacht paraat is geweest en veel heeft bijgedragen tot den goeden en vlotten gang van zaken. Zwaar heeft de oorlog een onzer belangrijke bronnen van inkomst getroffen; de vis- scherij eens IJmuiden's glorie is vrijwel ge heel stilgelegd; en evenals in 19141918 bracht ook deze oorlog weer rouw in meerdere gezinnen van opvarenden van de visschersvloot; met deernis gaan enze gedachten uit naar hun nagelaten betrek kingen. De gemeente-ontvanger. Het eerste punt van de werkagenda in 1940 is het voorstel van B. en W., den gemeente ontvanger den heer J, J. Wringer met ingang van 5 Februari 1940 niet-eervol te ontslaan. De heer Vermeulen (a.-r.) zegt. dat spre kers fractie met verwondering van dit voorstel heeft kennis genomen. Beter ware hel geweest, een gerechtelijk vonnis af te wachten. Het voor stel is prematuur. Terugneming van het voorstel zou het een beteekenis geven die niet bedoeld wordt. Spreker meent, dat aanhouding van het voorstel gewenseht is. De heer Verbeek ,v.-d.) had den gang van zaken anders verwacht. Of men geeft den man op staanden voet ontslag, of men wacht de uitspraak van de justitie af. Aan de hand van deze uitspraak zou dan kunnen beslist worden, wat met den man te doen. Spreker acht evenals de heer Vermeulen, een tijdelijke regeling van de vervanging ge wenseht. Ook de heer Verbeek bepleit aanhouding. „Niet eervol ontslag kan alleen verleend wor den als straf' merkt de heer Roel se (s.d.a.p.) op en van straf mag geen sprake zijn, wanneer men de antecedenten niet kent. Spreker merkt nog op, dat een andere regeling van deze zaak verkregen had kunnen worden. De heer Groene veld (c.-h.) gaat ook niet accoord met het voorstel. Het heeft hem zeer be vreemd, temeer daar de voorzitter een jurist is. De voorzitter: „Juist omdat ik jurist ben, heb ik mij ten sterkste tegen het voorstel verzet". De heer Groeneveld ziet in het ontslag een verkrachting van de rechten, van den ambtenaar. Spreker steunt het voorstel van den heer Vermeu len in het belang van de vrouw van den betrok kene. De Uiteenzetting van den heer Groeneveld heeft zooveel indruk op den heer Heeremans (r.-k.) gemaakt, dat het dezen moeilijk zal vallen, voor het voorstel te stemmen. Ook de heeren Ten Broeke (c.-h.), Van He ijst (N.P.) en Maas (r.-k.) verzetten zich tegen het voorstel. De heer Van Heyst vroeg zich af, of de voorzitter als politieman, in deze zaak wat te voortvaren® is geweest en de heer Maas verwondert zich er over, dat de justitie al in de armen was genomen, voordat het college ingelicht was. Wat heeft het college er toe geleid, om dit voorstel zonder meer op de agenda te plaatsen? vraagt deze spreker. De v o or z i 11 e r, behoorende tot de minder heid in het college acht het onjuist, vooruitloo- pende op de uitspraak der justitie dezen maatre gel te nemen Deze maatregel is bovendien de zwaarste die mogelijk is en de man is niet in staat zich te verweren. Het voorstel is door de kleinst mogelijke meerderheid ter tafel gebracht en het verheugt spreker, zooveel stemmen te hebben ge hoord, die aan sprekers zijde staan. Aanhouding acht spreker den juisten maatregel Voor het ove rige hekelt spreker fel het gedrag van den ont vanger. Als ambtenaar was spreker verplicht de justitie van het geval in kennis te stellen. Als zioh een dergelijk geval weer mocht voordoen, zal hij op dezelfde wijze handelen. De heer N ij s s e n wethouder verdedigt het standpunt van de meerderheid. Het college is van meening, al zou de betrokkene door de justitie vrijgesproken mogen worden hij niet meer te hand haven is. Wat in de naaste toekomst met de ver vanging moet gebeuren is nog niet' bekend. Hier over zal moeten worden beslist na het besluit van den raad. In tweede instantie bracht de heer R o e 1 s e critiek op de houding van den voorzitter; de heer Heeremans gaf als zijn meening te kennen, dat als er zooveel bij den ontvanger hapei-de, de controle dan wel heel onvoldoende moet zijn ge weest. Na een besloten zitting, die drie kwartier duur de deelde de voorzitter mee, dat er was in gekomen een voorstel van de A.-R. fractie waarin aanhouding wordt bepleit. Dit voorstel wordt met 1512 stemmen aange nomen De gemeente als huls eigenares. De raad gaat er mee accoord, dat een viertal „Verspreide woningen", een benaming, die herin neringen opwekt aan het oude Velseroord, dat eens tal van „Verspreide woningen" bezat, die onlangs door de gemeente werden aangekocht, aan de be woners worden verhuurd tegen dezelfde huurprij zen, als tegen welke zij de woningen van de vorige eigenaren huurden. En ook vindt de raad het goed, dat J. P. Bierman een huurder van de gemeente te Santpoort een beetje minder huur gaat betalen.. Vastgesteld wordt een plan van uitbreiding in verband met het aanleggen van een weg van den Velserduinweg naar den Duin- en Kruidbergerweg en het aan de agenda toegevoegde punte betreffen de het aanvaarden van een erfdienstbaarheid ten laste van een perceel grond wordt aangenomen. Brand! Als er in Beverwijk eens een brand mocht woe den, zoo groot dat de Beverwijksche brandweer het niet af kan, belt burgemeester Scholtens een voudig burgemeester Kwint op en het prachtige materiaal van Velsen trekt de grens over en de VeLsensche brandweer gaat hand in hand met die van Beverwijk het vuur bestrijden. Omgekeerd gebeurt dat natuurlijk ook en Akersloot en Heems kerk zijn ook in de combinatie. Nu wil de gemeen te Uitgeest ook toetreden, maar daarvoor is het noodig, de regeling te wijzigen. B. en W. stellen voor, daartoe over te gaan en het zoo te doen, dat als straks Bloem endaal en Castricum willen toetreden, een raadsbesluit van die gemeenten voldoende is. Aldus wordt besloten. P. W. Cort v. d. Lindensehool wilde te hard van stapel loopen. Er zijn leermethoden en leermethoden, die waar vroeger de geheele Nederlandsche jeugd wijs mee werd gemaakt, deugen niet meer voor de jeugd van thans. Geleidelijk worden deze methoden door die vervangen, welke meer overeenstemmen met de moderne inzichten. Zoo gebeurt het tenminste op de openbare lagere scholen. Maar de P. W. Cort v. d. Lindensehool, de Neutrale Schoolvereeniging „IJmuiden en omstreken" had geen geduld. Daar wilde men te hard van stapel loopen en zoo maar de oude weggooien en door nieuwe vervangen, Dat gaat niet, meende de inspecteur van het L. O. en B. en W. zongen hetzelfde liedje. Dus kreeg de Neutrale school nul op het request. Zij mag de oude methoden geleidelijk door nieuwe vervan gen. „Er bestaat geen enkel bezwaar tegen, dat het Schoolbestuur de nieuwe boeken geleidelijk aanschaft uit de vergoeding ex. art 101 der L. O. wet 1920" aldus B. en W.. Garage kost f 11.000 in- plaats van f 8000. Officieele molens malen langzaam en dat kost de gemeente ditmaal 3000 gld. of meer dan een heel jaar schoolvoeding met melk. Zonde van het geld, maar er is niets aan te doen. Er was op den kapi- taaldienst van de begrooting van het Gasbedrijf voor 1939 een bedrag van f 8000 uitgetrokken voor den bouw van een garage. Met den bouw kon niet eerder worden begonnen dan dat de begrooting door Gedeputeerde Staten was goedgekeurd. En die is eindelijk afgekomen, na lang wachten. Maar inmiddels is alles veel duurder geworden en nu komt de garage niet op f 8000 maar op f 11000. Feitelijk zouden Gedeputeerde Staten deze f 3000 aan de gemeente moeten vergoeden, maar dat doen ze natuurlijk niet en daarom verzoeken B. en W. den raad, het toegestane crediet met dit bedrag te verhoogen. Na eenige discussie goedgekeurd. Benoemingen. We gaan dan aan het benoemen. Eerst zou er feitelijk een hoofd der openbare lagere school D benoemid moeten worden, vacature S. v. d. Werf, maar dit gaat niet door, want het punt is van de agenda afgevoerd. Op een vraag van mevrouw Thomassen-Lind (s.d.a.p.) deelde de wethou der van O n d e r w ij s mede, dat het de bedoe ling was, den wachtgelder den heer Pleijler te be noemen, doch deze is inmiddels afgekeurd. Hoofd openbare U.L.O. school. Tot hoofd der openbare U.L.O. school, vacature wijlen L. Janssen wordt benoemd de heer A. Wie- demeijer, op wien 19 stemmen waren uitgebracht. Dezelfde wordt tevens benoemd tot leeraar in de Engelsche taal aan de Gemeentelijke Handels avondschool. Je moet maar boffen. Tot lid der Schattingscommissie voor het Grond bedrijf, vacature H. Oudshoorn wordt benoemd G. Hamburg te IJmuiden. De heeren W. A. Dolleman en mr. L. Vorstman worden herbenoemd tot voorzitter resp. plaatsver vangend voorzitter van het Scheidsgerecht voor Ambtenaren. Vragen over den doodgraver. De heeren S. P. J. Stevens en J. Heeremans had den verzocht, de volgende vragen te mogen stel len: le. Is het juist, dat de heer Pannekoek, ïn zijn functie als doodgraver op de begraafplaats „de Biezen", fraude heeft gepleegd? 2e. Is het juist, dat bedoelden functionaris een verhoor is afgenomen op het hoofdbureau van Po litie? 3e. Willen B. en W. aan den Raad mededeelen tot welk resultaat dit onderzoek heeft geleid? 4e. Heeft de Officier van Justitie den heer Pan nekoek schuldig bevonden? Zoo ja, waarom heb ben-B. en W. genoemden heer niet geschorst? 5e. Wanneer vraag 4 ontkennend moet worden beantwoord, waarom wordt bedoelde functionaris dan overgeplaatst naar het Gasbedrijf? 6e. Meenen B. en W. dat het een gemeentebe lang is, dat, naar geruchten, een totaal onvakkun dig man als doodgraver op bedoelde begraafplaats zal worden benoemd? B. en W. deelden mede, dat zij op deze vragen schriftelijk zullen antwoorden. De heer Stevens (r-k.) is met dit antwoord niet tevreden. Het is spreker gebleken, dat van al die beschuldigingen heel weinig is overgebleven. De voorzitter herhaalt, dat B. en W. schrif telijk zullen antwoorden. Het is geen interpellatie, maar u heeft vragen gesteld, zeïde de voorzitter. De Wethouder van Openbare Wer ken zegt nog, dat het college niets kan doen vóór de uitspraak van het Scheidsgerecht. Nog is de heer St e v e n s niet tevreden. Hij heeft het herhaaldelijk over een vonnis. „Er is geen vonnis", zegt de voorzitter. „Ik ben mr. bakker", vervolgt de heer Stevens (dan zijn we collega's, interrumpeert de voorzit ter) en als ik doodgraver word dan noem ik dat een vonnis. De heer We ij (oomm.) bepleit dan nog, zulks in verband met een adres van de afdeeling Velsen van den Ned. Bond van Werkverschaffingsarbei- ders „E.M.M.", het belang van 17 werkverschaf fingsarbeiders, om dezen alsnog een Kersttoelage uit te keeren. Verder vraagt hij verbetering van het stempellokaal aan den Engelmundusweg en gelegenheid voor ax-beiders te Santpoort en Velsen- Noord om daar te kunnen stempelen. De heer J. v. d. Veer (s.d.a.p.) ondersteunt deze laatste vragen. De wethouder voor Sociale Zaken antwoordt hierop, dat noch in Velsen-Noord, noch in Santpoort een lokaal beschikbaar is. De bedoelde werkverschaffingsarbeiders konden niet in aan merking komen voor een Kersttoelage. Wat het stempellokaal aan den Engelmundusweg betreft, merkt de wethouder op, dat het niet noodig is dat de menschen buiten staan, maar het stempellokaal wordt wel eens gebruikt als vergaderlokaal, als degenen die geholpen zijn het lokaal direct weer verlaten is er ruimte genoeg. De sneeuwplaag. De heer Homburg (a.-r.) brengt de sneeuw plaag ter sprake. Het is een onhoudbare toestand. Vooral de kleine neringdoenden ondervinden een groote overlast. Laat de gemeente zoo gauw mo gelijk wat doen om de wegen weer bruikbaar te maken. Door het lange wachten moei de sneeuw nu met houweelen losgehakt worden. De wethouder van Openbare Werken" zegt, dat de gemeente absoluut niet in staat is om meer te doen. Ook in Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Rotterdam wordt geklaagd. De gemeen te heeft nu al meer dan f 3000 uitgegeven voor het sneeuwruimen. We kunnen geen menschen aannemen om de sneeuw op te ruimen. Na nog eenige vragen te hebben beantwoord sluit de voorzitter de vergadering. O. EN O.-WERK IN NIEUWE BANEN. Aan de Ontwikkelingwordt voortaan bijzondere aandacht gewijd Wie heeft een kamer disponibel Het werk voor de ontwikkeling en de ontspan ning van militairen 'in de positie IJmuiden zal in nieuwe banen worden geleid. Men heeft het in de afgeloopen maanden verrichte overzien en daarna bepaald, in welk opzicht de krachten in de toekomst dienen te worden aangewend, om de resultaten zoo goed mogelijk te doen zijn. De gevolgtrekking was dat thans aan de „Ontwikke ling" een bijzondere aandacht kan worden gewijd en in hoofdzaak zal het streven derhalve voor taan hierop zijn gericht. Regelmatig is in tusschen tot uiting gekomen, dat er inderdaad met veler medewerking iets goeds is tot stand te brengen. Talrijke tooneel- avonden, cabaretvoorstellingen en wat dies meer zij werden door het burgerlijk comité georgani seerd en duidelijk bleek dat zij door de militairen op prijs werden gesteld. Men heeft echter niet op de reeds behaalde lauweren willen rusten, nu de legerleiding wellicht voldoende georiënteerd is om zélf de ontspanning ter hand te nemen. En direct begreep men, dat de lang verbeide gelegen heid daar was voor het intensiever behartigen van de bij de „Ontwikkeling" betrokken be langen. Thans wordt daarom opnieuw een dringend beroep op de burgerij gedaan wat betreft het be schikbaar stellen van een kamer gedurende en kele avonden per week ten behoeve van de mili tairen, die hun studie wenschen voort te zetten. In het bijzonder vraagt men aan de inwoners van Oud- en Nieuw IJmuiden de noodige medewer king te verleenen. Laat dit beroep niet tever- jeefsch worden gedaan! Schriftelijk kan men zich wenden tot de onderstaande adressen en er behoeft geen twijfel te zijn aan de groote erken telijkheid van 't comité en de studeerende lands verdedigers. Verschillende cantines bieden nog niet geheel de „huiselijkheid", welke den soldaten zoo gaarne wordt gegeven. Er is namelijk behoef te aan versiering, als platen, gravures, teeke- ningen e.d., er is een tekort aan boeken en spe len, aanstoelen en muziekinstrumenten. Ook in dit opzicht wordt den burgers verzocht hun aandacht aan het O. en O.-werk te schenken. Nóg meer is er echter te doen. Wij denken nu aan hetgeen er „achter de schermen" zooal kan worden verricht. Kleine, maar sympathieke gestes kunnen er worden gedaan en juist hierdoor be grijpen de betrokkenen, hoezeer in de kringen der burgers met hen wordt medegeleefd. Zieke soldaten kunnen met een hartelijke zorg worden omringd, vrouwen van geheel onvermogende mi litairen, die geen geld hebben om over te ko men, wil men op kosten van het comité en dus: de burgerij zoo nu en dan haar man laten bezoeken. Met bijzonderen nadruk worden de namen van de comité-leden onder de oogen van onze lezers en lezeressen gebracht: A. Demmers, Dr. Schuytstraat 9, tel. 3250, Be verwijk, voorzitter. P. J. Bakker, Kennemerlaan 66, Tel. 4765 IJmui den, alg/secr. Mevr. Kessler-Stoop, Slingerduin, Zeeweg 272, tel. 4158, IJmuiden-Oost, penningmeesteresse. Mevr. C. Keizer, Havenkade 25, tel. 4958, IJmui den. P. J. Barbiers, Willebrordstraat 25, tel. 4959 (o.v.) IJmuiden-O. P. C. Mensen, P. C. Hooftlaan 25, tel. 4226, Drie huis. H. J. Antonisse, Wüstelaan 29, tel. 8786, Sant poort. J. v. d. Spek, Jan Kostelijklaan, tel. 4912, Velsen. J. W. D. Schmitz Jr., Wijkerstraatweg 79, tel. 3207 (Beverwijk) Velsen Nrd. C. de Boer, Stumphiusstraat 28, tel. 3582, Be verwijk. E. Belinfante, Zwaanstraat 26, tel. 205, Wijk aan Zee. Burgers, stort uw bijdrage hoe klein ook op Giro no. 56057, Ir. G. A. Kessler, onder CCVOOM. Den militairen wordt er op gewezen, dat zij bij deze adressen eveneens alle inlichtingen kunnen verkrijgen. Jaarvergadering van de R.-K. Staatspartij. Geen contact met de dissidenten. In het R.K. Verenigingsgebouw hield de afd. Velsen van de R.K. Staatspartij haar jaarver gadering. De voorzitter, de heer G. Brakenhoff gaf bij de opening een beknopt overzicht van de bij de laatste Verkiezing voor den gemeenteraad, gevoerde propaganda. De jaarverslagen van den secretaris en pen ningmeester, de heeren P. Kee en N. Rozemeyer, werden zonder op of aanmerkingen, niet een woord van dank voor het vele door hen in het belang der afdeeling verrichtte werk, goedgekeurd. Vervolgens hield de heer C. P. J. Maas, voor zitter der raadsfractie een beschouwing over het gevoerde beleid der fractie. Dat hierbij de scheu ring in de gelederen een belangrijke plaats in nam is te begrijpen. Volgens den heer Maas bestaat er geen enkele aanleiding met de dissidenten in contact te komen of samenwerking te zoe ken, al is dan de fractie numeriek verzwakt. De uitbreiding van het aantal wethouders tot vier, is met de volle sympathie der R.K. raads leden tot stand gekomen, omdat hierdoor de strooimingen in den raad, ook in het Col lege, beter tot uiting kwamen. Eenige gestelde vragen weiden dooa- den inlei der naar genoegen beantwoord, waarbij deze nog gelegenheid vond op eenige zaken nader in te gaan. De aftredende bestuursleden, de heeren G. Brakenhoff voorzitter en N. Rozemeyer penning meester, werden met algeaneene stemmen her kozen. Ten slotte heeft de heer Maas nog gewezen op de goede samenwerking welke in den Raad bestaat tusschen de in het college vertegenwoor digde partijen. BURGERLIJKE STAND Bevallen: C. M. StokmanDriessen d., Kerke- rinklaan 44, Santpoort; C. A. Kuijpersvan 't Hoff d., Melklaan 59, Velsen-Noord; J. DeeldenFaber z„ Eksterlaan 11, IJmuiden; C. WebbeRutte d., Verspr. Woningen 45, IJmuiden. Overleden: C. v. Veen 66.j., echtgen.e v. J. Tijms, Frogerstraat 34, IJmuiden; J. de Blois 13 j., z. van J. de Blois, Napierstraat 28, IJmuiden; J. List 73 j., echtgen. van F. Daalder, Seinpostweg 6, IJmuiden; J. C. Pronk 1 j., z. van J. C. Pronk, Burg. Rambon- netlaan 107. IJmuiden; G. G. Kol 90 j.. wedr. van C M. v. d. Bunt, Schaepmanlaan 2, Velsen; M. W. Tieleman 86 j, echtgen.e van J. Winkelman, Kerk- weg 84, Santpoort; R. D. v. Balen 1 j., d. van H. v. Balen, Adrianastraat 35, IJmuiden. (Aan de veiling te Waterif. zijn de eerste aardbeien aal voerddie met behuly vq'[ Technische Hoogeschool te d<' door electrische verwarming, verlichting ivaren gekweekt,)' Wanneer het harte dorst naar snert met En je zelfs op de Gouwzee schaatsenrijdt, Wanneer je 's avonds bij den haard gaat schi En niet gering aan winterteenen lijdt; Dan kun je niet zonder verbazing lezen En zonder dat je ongeloovig lacht, Omdat je meent, dat er een grens moet we&- Van aardbeien, ter veiling aangebracht. De aardbei is een vrucht waarvan wij houdv Als haast geen ander vaderlandsch produc' Maar deze vrucht te kweeken bij zoo'n koude Dat is toch niet in koelen ernst gelukt? Want alles heeft z'n tijd, geldt in dit leven En 't is nu eenmaal nog geen aardbei'tijd, De aardbei is, om 't zoo eens weer te geven. Een vrucht die nog. de aard (voorloopig) y Jawel, dat mag dan allemaal zoo wezen, Maar toen ik aldus logisch peinsde bleek 't Dat deze vruchten, zoo stónd er te lezen, Met vx-ucht electrotechnisch zijn gekweekt, Daar is de Hoogeschool in d'arrn genomen, Die 't plantje heeft gekoesterd en verlicht, Om tot het wonder resultaat te komen, Dat ons ven-assen kwam in dit bericht. 1 Wel zelden kon er iets zoo duidlijk spreken, i Als deze aardbeien in dit seizoen. Wat de techniek, die thans zooveel moet breke- Voor schoons en heerlijks voor den mensctT kan do P. GASl't Inlevering Rijksdistrihutiekaartei en Distributie-stamkaarten. Waarschuwing tegen misbruik. De burgemeester van Velsen vestigt de dacht der bevolking op de verplichting tot vering van bovengenoemde kaarten van a. overledenen, gelijktijdig bij de aangifte^1 overlijden; b. hen, die naar een plaats buiten Nederig gelegen vertrekken, onverwijld; c. een ieder, die in werkelijken militairen db verblijft (inbegrepen de vrijwillig dienende i{ tair), onverwijld bij zijn militairen commando Niet-nakomen dezer verplichting, alsmede r bruik van rijksdistributïekaarten en distribute stamkaarten, worden streng gestraft. AANTAL WERKLOOZEN BELANGRIJK GESTEGEN Door het weer en door de stagnatie der visscta Het aantal geheel werklooze volwassen arbe£: dat op 22 Januai-i 2007 bedroeg, steeg in de d van 22 tot 27 Januari tot 2230, zulks tengevolge r; de weersgesteldheid en van het geringe as; trawlers, dat uitvoer, waardoor er ook minder \v3 gelegenheid was voor de vischlossers enz. Het ar. ingeschreven werkzoekende volwassenen steeg hetzelfde tijdvak van 2295 tot 2544. Ingeschreven waren 615 (562) bouwvakarbeid; 218 (196) metaalbewerkers, 39 (31) houtbewerkr 67 (62) landarbeiders, 231 (205) havenarbeid* 341 (325) visschers, 31 (29) kantoorbedienden,' (674) losse arbeiders en 256 (211) arbeiden; overige bex-oepen. Verder waren ingeschreven! (95) mannen onder 18 jaar, 21 (23) vx-ouwen en 8 (8) vrouwen onder 18 jaar. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-rechtbank te Hat" lem zijn de volgende faillissementen uitgesp;;. ken op Dinsdag 30 Januari 1940. 1.. J. Feyer, schipper, wonende te Zaandam Langestraat 19. Curator Mr. H. H. Riepma te Edam. .2. H. Heinsbergen, schilder, wonende t Haarlem, Meeuwenstraat 31. Cui'ator, Mr. W. de Rijke te Haarlem. 3. J. Tanis, ambtenaar, wonende te Bloemc daal, Zomerzorgerlaan 15. Curator Mr. Silvain Groen te Haarlem. 4. w. P. Ramaker, vertegenwoordiger, wone:,:1 te Driehuis, gemeente Velsen. Zeeweg no. 38!. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel te Ha»> lem. Rechter-Commissaris in al deze faillissemet' ten Mi'. E. J. W. Top te Haarlem. Wegexis gebrek aan actief werd opgeheven hs faillissement van: G. J. Verwer, vrachtrijder, wonende te Has." lem, Kamperstraat 10 rood. Curator Mr. M. van Toulon van der Koog it Haarlem. Door homologatie van het accoord is eindigd het faillissement van: H. J. Scholte, loodgieter, wonende te Ben> veld. Curator Mr. L. G. van Dam te Haarlem. Door het verbindend worden der eenige ui> deelingslijst zijn geëindigd de faillissement^ van: I. J. C. Spierenburg, wonende te Heemsteil Cui'ator Mr. J. H. van Gelderen te Haarlem, 2. J. M. Christiaans, wonende te Haarlem. j Curator Mr. J. H. Meyer te Santpoort. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Wo e n sd a gs avondt betaald te zijn, daar de bezorgers o Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. MARKTBERICHT. Purmerend, 30 Januari lM Gemeentel. Kaasbeurs. Vei-handeld 16 partijs wegende 32.000 K.G. Handel matig. Hoogste p# f 22.50. Kleine Boeren f 22 per 50 kilo. Handel vlug. ter 247 k.g. 1.70—1.73 per kilo. Runderen, to»' 437 stuks. 300 vette koeien 6886 ct. per traag, 60 gelde koeien f 110f 180 per stuk, maty 65 melkkoeien f 180f 275 per stuk, matig, 12 stè ren. 5863 ct. per Kilo, matig, 7 paarden 1 f 150 per stuk, stug, 56 vette kalveren 7895 c* per kilo, matig, graskalveren f 45f 65 per s® matig, 376 nuchte kalveren voor de slacht i f 18 per stuk, matig, nuchtere kalveren voor i' fokkerij f 15f 20 per stuk, matig, 181 vette var- keixs voor de slacht 5763 ct. per Kilo, goedig magere varkens f 20f 30 per stuk, matig, 112 gen f 13f 19 per stuk, matig, 1128 schapen f 30 per stuk, matig, 16 bokken f 3f 11 Per s matig, kipeieren f 4f 4.25 per 100 st., Noon* Hollandsche Blauwen (kuikens) f 0.70—-f 0.80 j6 Kilo, oude kippen en hanen (wit en rood) f 0"^ f 0.50 per Kilo, konijnen f 0.40f 1.80 Per.5^ 400 eenden f 0.15—f 0.25 per stuk, duiven i per paar. Eierveiling. Aanvoer: 35.000 eendeneieren, 70.000 eieren f 3.90f 4.70.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2