MEP/ BURGERLIJKE STAM Lusten eu lasten van den winter. Thans domineeren de lasten. Ook ons aardbeienstedeke heeft volop haar deel gekregen van alles, wat een strengen winter met zich mee brengt. Het prachtige witte sneeuwdek, dat lang niet meer „maagdelijk" genoemd kan worden is een ware sneeuwplaag geworden, waarvan voor al de leveranciers grooten overlast ondervinden. Kruideniers voerden hun bestlelingen met de slede uit, terwijl wij reeds melkslijters zagen, die voor hun bakfiets maar een paard hadden gespannen, omdat het onmogelijk was dit vervoermiddel door de dikke sneeuwlaag te krijgen. Natuurlijk ontstaat door één en ander in de bezorging nog al wat ver traging. Hoewel Openbare Werken reeds geruimen tijd aan het sneeuwruimen is, waarvoor een flink aan tal werkloozen werd opgeroepen, verkeeren de meeste wegen nog in een desolaten toestand. De Breestraat is door de „sneeuwploeg" voor alle ver keer weer zeer goed begaanbaar gemaakt, doch de Velserweg is vooral voor de wielrijders moeilijk te berijden. De rijwielpaden zijn door de bevroren en hobbelige laag onberijdbaar. De meeste fietsers gebruiken dan ook de trottoirs als fietspad, wat natuurlijk een onhoudbaren toestand is. Bovendien is het bij politieverordening verboden. De wegen in den polder zijn zoo goed als onbegaanbaar. Boven dien werpt de wind hier en daar groote sneeuw- wallen op, waar zelfs al auto's in zijn blijven steken, die met moeite weer bevrijd konden worden. Zelfs was het deze week eenige malen onmogelijk om een taxi voor den polder te krijgen. Maar niet alleen de sneeuw, ook de vorst heeft veel ongerief op zijn geweten. Honderden hebben te kampen met bevroren waterleidingen en closets en alle ongemakken daarvan. Alleen een spoedig irvallende dooi kan deze misère opheffen. Het bezoek aan de Kennemer IJsbaan laat de laatste dagen ook te wenschen over. De felle Noord ooster zal hieraan wel de meeste schuld hebben. Gisteravond bleef de baan zelfs gesloten. Ook de ijsbaan achter het Sportpark is nog steeds gesloten. Tuinders, bloemenkweekers en handelaren heb ben slechts één wensch, die ongetwijfeld door velen gedeeld wordt, namelijk: „dat het maar spoedig warm water zal gaan regenen". De winterproduc- len, welke nog te velde staan, kunnen voor zoover zij niet geheel bevroren zijn, niet worden geoogst. Evenmin is het mogelijk producten, die in kuilen worden bewaard, aan te voeren. Aan de bloemenveiling „Centrum" was de omzet in het tijdvak van 1 tot 25 Januari reeds f 15.000 beneden het omzetcijfer van December, een bewijs dus, dat de langdurige, strenge vorst heel wat schade heeft veroorzaakt. Humor in de Engelsche literatuur. Voordracht voor Het Nut. Dinsdagavond werd in het Kennemer Theater wederom een voordrachtavond gehouden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Dr. J. B. van Amerongen heeft 'n voordracht gehouden over En- gelschen humor. Na met een kort woord door den voorzitter van het Nut, den heer ir. J. H. Telders te zijn ingeleid, wilde de voordrachtkunstenaar allereerst opmerken, dat hij in de samenstelling van zijn programma de humor had samengevat in zijn allerruimsten populairsten vorm. Hij moest daarbij rekening hou den met twee moeilijkheden. In de eerste plaats is de Engelsche humor er één bij uitstek van het woord en de Engelsche taal kenmerkt zich menig maal door een gelukkige uitdrukkingswijze. Onze eigen taal heeft weliswaar ook veel mogelijkheden, maar ze liggen anders. Sommige Engelsche uitdruk kingen zijn slechts bij benadering, sommige zelf; heelemaal niet weer te geven. De tweede moeilijk heid was, dat de Engelsche letterkunde overrijk is aan humor. Daarom heeft spr. gemeend zich te moe ten bepalen tot de modernste humoristische schrij vers, waarbij hij slechts een uitzondering maakte voor Charles Dickens. Hij toch is onbetwist de meester-humorist, een voorbeeld van den aller- besten humor, grappig en toch een achtergrond van diepe levenswijsheid. Achtereenvolgens droeg dr. van Amerongen voor het hoofdstuk „Herinneringen" uit Dickens' „David Copperfield", een verhaaltje van Milne, den beken den medewerker van „Punch", getiteld: „De Graaf en het Meisje" als een proeve van satyrischen humor en van Neil Lyons „De drang der natuur" als staaltje van Engelschen volkshumor. Noodwendig moest vooral hierin bij de vertaling veel verloren gaan. Humor, die op de fantasie was ingesteld, viel te beluisteren in het schetsje „Het olifantskind" van Kipling. Dr. van Amerongen eindigde zijn programma met een schets van Wodehouse, den schepper van James, den onverstoorbaren buttler. Het was een klein, maar fijn programma, wat dr. van Amerongen zijn toehoorders te genieten gaf. Zij hebben genoten van de goede vertaling niet alleen, maar ook van sobere en toch boeiende wijze van voordracht. Ir. Telders sprak een slotwoord, waarin hij dr. J. B. van Amerongen dankte voor zijn optreden. MARKTBERICHT. Noteering van 29 Januari 1940. Koolrapen per zak f 1.60. Wortelen per kilo 5 ct. Bieten per kilo 5 ot. Aardappelen, klei per kilo 46 ct. Spruitjes per kilo 1834 ct. Boerenkool per kilo 59 ct. Roode kool per kilo 5—6 ct. Savoije kool per kilo 3!/24!/2 ct. Uien per kilo 5 ct. Prei per kilo 26 ct. Selderie per kilo 27 ct. Appelen per kilo 1030 ct. Peren per kilo 1035 ct. Brusselsch lof per kilo 1824 ct. De steimiiilkeeriug aan de tuinders. De uitbetaling van de derde steunuitkeering 1939 zal aan de Vereenigde Veilingen op Donder dag 1 Februari van 9—12 uur v.m. geschie den. De uitkeering mag slechts plaats vinden aan hen, die rechtmatig in het bezit zijn van een teeltvergunning, aangesloten zijn bij de Ver eenigde Veilingen en hun bedrijf op den dag der uitbetaling nog uitoefenen. Gemobiliseerde tuinders, die den steun niet zelf in ontvangst kunnen nemen, kunnen een machtiging bekomen, evenals zij, die door ouderdom of langdurige ziekte niet in staat zijn zelf t.e komen. Zooals wij reeds berichtten wordt aan deze vei ling f 24.000 uitbetaald. DE JAARVERGADERING VAN D. O. K. De Beverwij ksche Krach tsportvereeniging „Door Oefening Kracht" houdt op Dinsdag 6 Februari in het oefenlokaal aan de Peperstraat haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m. de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, beleid bestuur, bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de heeren F. Nieman, H. Joor en N. van der Wel, die zich allen herkiesbaar stellen. Voorts wordt nog een bespreking gehouden over den wedstrijd van D.OK. tegen S.D.V. uit Culemborg. Bloemententoonstelling een week uitgesteld. Vorst de oorzaak. De vrees, dat de strenge en langdurige vorst ook van invloed zou zijn op de tentoonstelling van bolbloemen, welke op 8 Februari in het vei linggebouw ..Kennemerland" zou worden ge opend, is niet ongegrond gebleken. Het is den kweekers bij de heerschende koude en vooral bij den feilen Oostenwind niet'mogelijk de kas sen op de temperatuur te houden, die noodig is om de bollen tijdig in bloei te trekken. Mogelijk zou op 8 Februari slechts een derde gedeelte van de in de kassen geplaatste bollen gereed zijn. De commissie heeft in haar gisteravond ge houden vergadering dan ook besloten de ten toonstelling een-week uit te stellen. Zij zal thans van 15 tot en met 20 Februari worden gehouden. FEESTAVOND VAN „ONS BELANG". De brandst-offenvereeniging „Ons Belang" geeft Donderdagavond in het Kennemer Thea ter uitsluitend voor haar leden een feestavond, waarvan de verzorging is opgedragen aan het Haarlemsche Revue- en Operettegezelschap on der leiding van Martin van Delden. Een non- stoprevue zal voor het voetlicht gebracht wor den. Een bal zal den avond besluiten. De stellenwedstrijd Culemborg— Beverwijk. In het Kennemer Theater wordt op Zaterdag 10 Februari de returnmatch in worstelen tus schen de Beverwijksche Krachtsportvereeni- ging ,D. O. K." en S.D.V. uit Culemborg gehou den. Aan dezen wedstrijd zal het bestuur eenige attracties verbinden. De band „De Engelsche Jantjes" en een groep acrobaten zullen aan de zen avond, die met een bal besloten wordt, me dewerken. Naar men ons mededeelde, zal de bekende Ne- derlandsche wielrenner en achtervolgingsspe cialist Klink de wedstrijden bijwonen. Vacantiebezigheden houdt haar jaarvergadering. De Christelijke Vereenïging Vacantiebezighe den voor schoolkinderen houdt op Maandag 5 Februari in het Ned. Hervormd Verenigings gebouw aan de Oosterwijkstraat haar jaarverga dering. Behalve de jaarverslagen van secretaris er penningmeester bevat de agenda een bestuurs verkiezing wegens aftreden van den heer F. Broeksma, die zich niet meer herkiesbaar stelt. Voorts zal een bespreking worden gehouden over de eventueele uitbreiding van het strandgebouw. Ook zal in deze vergadering de mogelijkheid worden onderzocht om in plaats van 3 weken 4 weken kinderen naar het strand te Wijk aan Zee uit te zenden. DE FRIEZEN VIEREN FEEST. Donderdag houdt de Friesche Vereeniging ,.Us Memmetael" in gebouw „Adrichem" een feestavond, die weer geheel door de leden zelf met voordrachten en korte tooneelstukjes ver zorgd zal worden. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Donderdag: Lijn 1: 8.Hilversum I. Lijn 2: 8.Hilversum II. Lijn 3: 8.Keulen, 10.30 Parijs; 12.05 Diversen; 12.20 Brussel Ned., 2.20 Londen Reg., 4.20 Parijs, 4.35 Londen Reg., 5.20 Brussel Ned., 6.05 Radio P. T. T. Nord; 6.20 Londen Reg., 7.20 Radio P. T. T. Nord, 7.50 Diversen, 8.20 Londen Reg. 9.Keulen, 10.20 Brussel Ned., pl.m. 10.35 Keulen. Lijn 4: 8.Brussel Ned., 10.35 Londen Reg., 1.20 Nationaal programma, 10.45 Londen Reg. Lijn 5: Diversen. WERKAVOND ATMATEUR FOTOGRAFEN- VEREENIGING. Gisteravond hield de Beverwijksche Ama- teurfotografenvereeniging een werkavond in het Nederlandsch Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat. De vobrzitter, de heer G. Broertjes, heette de aanwezigen welkom. In zijn openingswoord zette de heer Broertjes de moeilijkheden uiteen van het maken van sneeuwfoto's, vooral omdat dit niet ieder jaar voorkomt, zoodat hier van oefening gèen sprake kan zijn. Hierna werd een foto-collectie van Zeiss-Ikon „Vacantie aan Zee" bezichtigd, waar bij zeer fraaie exemplaren waren. Vervolgens werden er vergrootingen van gemaakte repro ductief en andere opnamen gemaakt, die over het algemeen zeer goed slaagden. Tot slot werd de Focus-collectie van den wedstrijd in de maand December voor vrije onderwerpen bezichtigd. Dit was een bijzonder fraaie collectie, die zeer de be wondering van de aanwezigen opwekte. De vol gende werkavond zal op Dinsdag 13 Februari gehouden worden. Dan zal de heer P. Kleijne het retoucheeren en verzwakken van negatieven behandelen. Hoe de dammers zich werden. De competitie van de Damclub. De stand van de onderlinge competitie van de Beverwijksche Damclub luidt als volgt: Eerste klasse: gesp. gew. gel. verl. pnt. I. J. Hoogerwerf 8 4 3 1 11 2. D. Kikke 7 4 2 1 10 3. P. C. Bais 6 4 1 1 9 4. C. Peekei 7 4 1 2 9 5. A. Peekei 7 2 2 3 6 6. J. A. Oussoren 6 2 1 3 5 7. C. Rietkerk 4 1 2 1 4 8. A. C. v. Staalduinen 5 1 2 2 4 9. M. Kemper 8 0 0 8 0 Door het vertrek van den heer W. S panji iard De uitvoeringen van Hercules uitgesteld. De jaarlijksche uitvoeringen van de Chr. Gymnastiek vereeniging „Hercules" in het Ver eenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat, die aanvankelijk waren vastgesteld op 13 en 14 Fe bruari, zijn door ziekte van den directeur, den heer C. Nieuwenweg, uitgesteld tot 9 en 10 April. LEDENVERGADERING CHRISTEN VROUWEN BOND. De jaarvergadering van den Ned. Christen Vrou wen Bond welke gisteravond gehouden zou worden, is tot nader te bepalen datum uitge steld. In plaats hiervan zal heden Woensdag avond een ledenvergadering worden gehouden waarin Ds. Krüger uit Castricum zal spreken met als onderwerp „Julianus de afvallige". LEDENVERGADERING JONG HERVORMDEN. Donderdag 1 Februari zal de plaatselijke af- deeling van de Vereeniging van Jong Her vormden een ledenvergadering in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat houden de agenda vermeld o.-m. een bijbelinlei ding door den heer H. ter Hoeve, waarna de heer A. van Herwijnen een lezing zal hou den. WIJK AAN ZEE FEESTAVOND SCHAAK- EN DAMCLUB „DENK EN ZET". Maandag 5 Februari a.s. zal de damclub „Denk en Zet" een feestavond organiseeren, in hotel Sonnevanck te Wijk aan Zee. In de pauze zullen de prijzen der onderlinge competitie worden uitgereikt en tevens zal de huldiging plaats vinden van den nieuwen club kampioen zoowel van schaken als dammen. Een nonstop-programma van Haarlem's Klein kunst Ensemble wijst er op, dat het een mooie avond zal worden. Na afloop is er bal. HEEMSKERK R.K. ONDERSTEUNINGSFONDS „ST. LAURENTIUS". In café „De Zon" hield het R.K. Ondersteunings fonds „St. Laurentius" zijn jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer IJs Schuyt.. De secre taris deelde mede, dat het fonds in ledental is voor uitgegaan en thans 150 leden telt. De ontvangsten over het afgeloopen jaar waren f 1006,30, de uitgaven f 1154,48, derhalve een nadee- lig saldo van f 148,18. Door dit nadeelige saldo is het reserve-fonds thans f 1084,22 De contributie werd voor de maanden Mei tot November vastgesteld op 15 cent per week, de overige maanden 10 cent. Het contract van het fonds met Twislc bleef ge handhaafd. Bij bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden J. Duin, K. Limrnen en A. Butter her kozen. In de controle-commissie werden benoemd de heeren S. de Ruyter en P. Koper. WIT GELE KRUIS. In het café van den heer L. Henneman hield de afdeeling Heemskerk van het „Wit Gele Kruis" haar j aarvergadering. Bij de opening moest de voorzitter, de heer S. v. Kolk, constateeren dat de vereeniging nog steeds financieel niet gezond is. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat uit het magazijn 169 artikelen waren uitgeleend. De verpleegzusters hadden bij 332 zieken 10526 be zoeken afgelegd, 15 nachtwaken verricht en 735 bezoeken afgelegd bij t. b. c.-patienten. Voor zuige lingenzorg waren 160 zuigelingen in behandeling geweest. Door den heer J. Tromp werd verslag uitgebracht van de algemeene vergadering waar hij de afdeeling had vertegenwoordigd. De a.s. algemeene vergade ring wordt op 14 Februari te Amsterdam gehouden, tot afgevaardigden daarheen werden benoemd de heeren J. Tromp en S. v. d. Kolk. Het financieel verslafg vermeldde een batig saldo van f 10,39. Namens de controle-commissie verklaarde de heer Ant. Beentjes dat boeken en bescheiden in orde waren. Aan de contröle-commisie voor het nieuwe jaar werd toegevoegd de heer N. Bruin. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden J. Tromp, C. v. Veer en H. Verdel herkozen. De heer R. Beentjes stelde voor, gezien den slech ten financïeelen toestand, een renteloos voorschot te plaatsen van f200 a f250. Het bestuur zal het voorstel in overweging nemen. ONGEVAL OP FABRIEK De fabrieksarbeider A. Butter had het ongeluk met zijn rechterhand tusschen een machine bekneld te raken. Twee vingertoppen werden afgerukt, terwijl een derde vinger geheel gespleten werd. Na in de fa briek door een dokter te zijn behandeld werd de man per auto thuisgebracht. HET VERKEER GESTAGNEERD Door de voortdurende sneeuwstuivingen werd Dinsdagmorgen de Hoogdorperweg ter hoogte van de boerderij „Rijn en berg" onbegaanbaar. Te ongeveer 10 uur zaten drie auto's vast in de sneeuw. Het ver- Hoe sneller u rijdthoe sneller de benzine-distributie arriveert! Denkt daar aan, voordat u het „gas op de plank trapt"! Rijdt niet sneller dan 70 KM/u, heeft de Damclub een gevoelig verlies geleden Spanjaard bezette in het eerste tiental bord één. Ook in de onderlinge competitie nam de club kampioen een fraaie plaats in, n.l. 10 punten uit 5 gespeelde partijen. In de tweede klasse is de stand: 1. A. Hofland 7 5 0 2 10 2. A. Wentink 7 3 3 1 9 3. A. Wernke 5 4 0 1 8 4. A. Romeyn 5 3 0 2 6 5. J. Bakker 3 2 1 0 5 6 B. Koelman 4 2 1 1 5 7. F. Voorma 4 1 0 3 2 8. B. Winter 5 1 0 4 2 9. P. Spindelaar 2 0 1 1 1 10. J. Verbeek 3 0 0 3 0 AGENDA VOOR BEVERWIJK WOENSDAG 31 JANUARI Luxor Theater, Breestraat: „Kouwe drukte" 2.30 uur. K°uwe drukte" en „Cassidy's wraak", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: WOENSDAG 31 JANUARI Frans Hals Theater:: „Een vrouw wist te veel", 30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Goodbye Mr. Chips" (geprolon geerd). 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Le coupable (de schuldige) en „De geheimzinnige luchtdienst", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Marthe Richard, de spionne" Op het tooneel Charley Wood, jongleur. 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „De winkelchef" (geprolongeerd), Non- stopprogramma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. DONDERDAG 1 FEBRUARI Stadsschouwburg: Het Ned. Tooneel: „Schijn en werkelijkheid", 8.15 uur. i Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 7—9 uur. keer op dezen drukken provincialen weg werd om gelegd. Een tweetal arbeiders waren bezig zoo goed en zoo kwaad als het ging het wegdek eenigszins sneeuwvrij te maken doch even later was alles weer vol gestoven. De autobus, welke om twee uur uit Heemskerk vertrekt en zijn rit terug over de Hoog dorperweg neemt, moest weer terug langs de Maar ten Heemskerkstraat naar Beverwijk. SOC.-DEM. VROUWENCLUB. De afdeeling Velsen-Noord der Soc.-Democra- lische Vrouwenclub belegt a.s. Vrijdagavond een vergadering in de kegelbaan van „De Pont". In deze vergadering houdt mevrouw van Hulstde Waal een inleiding over Rosa Luxemburg. Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 31 Januari 1940. Tarbot 140 cent per K.G. Tong 190124 cent per K.G. Heilbot 140115 cent per K.G. Groote schol f 34 per 50 K.G. Middel school f25 per 50 K.G. Zetschol f28—f26 per 50 K.G. Klemschol f30—f22,50 per 50 K.G. Bot f 17—f 12,50 per 50 K.G. Groote schelvisch f 32 per 50 K.G. Middel schelvisch f 36 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 32f 28 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 25-f 17,50 per 50 K.G. Groote gul f 31 per 50 K.G. Wijting f 11,70—f 10,20 per 50 K.G. Kabeljauw f 100f 69 per 125 K.G. Vleet f 3,25f 1,90 per stuk Leng f 4,20f 2,60 per stuk Koolvisch f 1,20f 0,40 per stuk BESOMMINGEN Manden: Trawlers: 40 Uiver IJM 384 f 850 570 Weline IJM 115 f 7100 Logger: Verwachting IJM 204 f 830. Korter: E 438 f1360. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuis stoomende voor de Donderdagmarkt de trawler Maria van Hattem IJM 1. Vangst: 20 man den schelvisch, 80 manden braadschelvisch, 70 man den gul, 120 manden koolvisch, 120 manden radio, 25 manden varia, totale vangst 435 manden. DE VISCHOMZET IN JANUARL De omzet in de Rijksvischhal gedurende de maand Januari 1940 bedroeg f342.195 tegen f703.971 in dezelfde mhand van het vorige jaar. De omzet is dus tot meer dan de helft verminderd. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENIGING. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft he denavond een concert in de gemeente-concert zaal te Haarlem onder leiding van Marinus Adam. De solist is George Robert (orgel). Het programma vermeldt: Inleiding tot het tweede deel van het oratorium „De kinderkruistocht" van Gabriël Pierné; sym phonic in g-klein opus 25 voor orgel en orkest (eerste uitvoering) van Marcel Dupré en sym phonic nr. 3 in C-klein met orgel van Camil Saint-Saëns. Scheepvaartbeweging Noordzeekanaal. In de afgeloopen week kwamen alhier binnen 36 stoom- en motorschepen, waarvan 29 voor Amsterdam bestemd waren en 7 voor andere binnenlandsche havens. Naar zee vertrokken gedurende deze zelfde periode 38 stoom- en motorschepen. In het dok opgenomen. De meergemelde Deensche motorkotter Sylvia blijkt nog schroefschade bekomen te hebben als gevolg van de aanvaring met den Britschen stoomtrawlers. Het schip is thans in het Vis- scherijdok, alhier, opgenomen, waar de schade hersteld zal worden en tevens een geheel nieuwe voorsteven zal worden aan gebouwd. 10 JAAR IJMUIDEN-CENTRUM Een vroolijke feestavond in „Willem Barendsz" Tien jaar is het geleden, dat de winkeliers uit oud-IJmuiden zich vereenigden en hun buurt- vereeniging „IJmuiden-Centrum" oprichtten, die geleid door een actief bestuur met den heer Joh. de Waard aan het hoofd, gegroeid is tot een ver eeniging met een flink aantal leden. En het valt niet te verwonderen, dat nu deze organisatie, waarin veel oud-IJmuidenaren elkaar gevonden hadden, het derde lustrum aanving, men besloot dit te vieren met een soirée amusante. Zoo zag de „Willem Barendsz" deze feestvieren den Dinsdagavond binnen haar muren, waar het cabarettrio Westerhoven uit Santpoort, met be hulp van de muziek van „The black Jokers" enkele minuten er de vereischte jolige stemming in bracht. De conference van den heer Westerhoven en zijn makkers hebben we reeds meermalen gun stig besproken en ook nu liep het programma als .gesmeerd". Tal van vroolijke sketches, liedjes en voordrachten afgewisseld met een dansje zorgden er voor, dat met recht van een soirée amusante gesproken mocht worden. De feestrede van den voorzitter was natuurlijk gewijd aan het feit van de verjaring van den tienjarige. De heer Joh. de Waard wees er op dat IJmuiden-Centrum" steeds een actieve vereeni ging geweest is en steeds gewerkt heeft om bij feesten het middelpunt der belangstelling in oud-IJmuiden te doen zijn. Spr. wees op de ge slaagde feestelijke gebeurtenissen bij de ge denkwaardige data in het Vorstenhuis. Dan de alleszins geslaagde feestweken, welke duizenden menschen naar het centrum van IJmuiden trok ken en welke, ondanks de enorme drukte, tot geen enkele wanklank aanleiding gaven. De heer de Waard memoreerde de prettige sa menwerking welke er bestaat tusschen „Centrum" en IJmuiden's Bloei, het werk der commissie voor den speeltuin, het ijveren voor de seizoenmarkt op het Willemsplein, de sprint- en roeiwedstrij- den, waarvan duizenden belangstellenden kon den genieten, enz. Spr. maakte dankbaar gewag van de medewerking, welke men steeds van de waterstaats- en gemeenteautoriteiten ondervin den mocht. In het bestuur en in de vereeniging is de geest steeds goed të noemen. Onze vereeniging, zeide de voorzitter, heeft zeker bestaansrecht en levens vatbaarheid. Wij denken slechts aan de achter stelling van dit gedeelte der gemeente. Vele wen schen hebben we nog op het programma: den ken wij b.v. aan het gemis van een behoorlijken aanlegsteiger in de buitenhaven, aan de afzet ting van de sluizen, aan het ontbreken van een beurtveer oude sluis-hoogovenhaven, enz. Nu worden de opvarenden der in deze haven liggende schepen naar Beverwijk gedreven voor hun in- koopen. Door samenwerking met organisaties als IJmui den's Bloei, de buurtvereeniging Kennemerlaan en de Middenstandsvereeniging hoopt spr. hierin verbetering te krijgen. Wij blijven onder alle om standigheden actief, besloot de heer De Waard zijn kernachtige rede, welke met dankbaar ap plaus der groote feestvergade,ring onderstreept werd. asii P sc] Het verloren gaan van de „SilJ Zaak voor den Raad voor de Scheep^ In zijn zitting van Dinsdag behandelde voor de Scheepvaart het verloren gaan J stoomtrawler „Silvain" IJM. 116 na 24 1939. Er werd slechts één getuige gehoord en' schipper Klaas Blok van de IJM. 4, die het"' contact met schipper den Heyer van de u heeft gehad. Schipper Blok verklaarde, dat hij op 23- ber 's avonds via de radio contact had ger", de „Silvain". Schipper den Heyer klaagde dat zijn ontvangtoestel en zijn echolood slecir ten. Voorts was hij ontevreden over de bei* die haar taak niet verstond. De dekbemaniW onbekwaam. In den nacht van 23 op 24 November bfo schepen bij elkaar, waarna schipper Blok genden worgen in andere richting opvoed avonduren hoorde hij, dat schipper den He. een zijner collega's sprak. Zijn klachten wa-> dezelfde. Daarna is de „Silvain" verdwenen. Op betreffende vragen zei schipper Blok, geen drijvende mijnen had gezien. Aanvankcf het goed weer, doch langzamex-hand werd he; ter. De getuige erkende de mogelijkheid, overkomende zee de ramp heeft veroorzaakt' hij geloofde er niet in. Voorts werden nog verschillende rapport^ gelezen, waarin schipper den Heyer als een- bekwaam man werd geprezen. Alle nasporingen in binnen- en buitenland; zonder resultaat. Ook de reeder Groen legde nog eenige vert gen af. De „Silvain" was van duidelijke teitsteelcenen voorzien. Het schip, beschikt? twee radiozenders. Het is moeilijk uit te maken of het mijn geloopen is of in stormweer is omgt Zeker is in ieder geval, dat het weer geen gr-, vaar heeft kunnen opleveren. De mogelijk^-' staat, dat schipper den Heyer, toen hij in ocd richting voer, in het Duitsche mijnenveld ter;: gekomen. Dit is evenwel evenmin vast te Schipper den Heyer was een zeer bekwaam die daarenboven over de goede kaarten v;- Noordzee beschikte. Aangenomen mag worden, dat de volledigi manning, bestaande uit elf koppen, met den si is omgekomen. De „Zwarl? Voorts behandelde de Raad de zaak van de te Zee", welke op 7 November op Ameland au' grond liep. De schipper wijt de stranding a^ kompas. Schipper Groen werd gehoord vraag. Ook deze schipper had geklaagd over de ning, onder welke bij voorbeeld een was. Daarom besloot schipper Groen zijn reu; breken. Op Maandagmorgen ging het huistot 120 mijl stopte hij; hij liep daarna nog 50 mi., en loodde. De schipper meende toen ter hoog; de plaats van het lichtschip „Haaks" te zulle Op 7 November om 1 uur was hij daar. Eenu liep het schip aan den grond. Hij liet valleb achteruit slaan. Bij looden bleek er 2 a 2Vs water te staan. Aan stuurboord zag schippert twee witte lichten. Het bleek later de wal i? Nadat het schip weer vlot was, is hij over boord rondgegaan en heeft daarna gemanoeur Het schip stootte nog een paar maal. Uit het onderzoek bleek, dat de schipper eea| keerde koers heeft gestuurd. De voorzitter waarom de schipper niet meer gelood had. S:'. per Gi-oen zei, dat zijn kompas onzuiver ral kon hij niet wéten, dus vertrouwde hij erop, ly, was volgens hem niet noodig. De president meende evenwel, dat meer k. zonder twijfel noodig is geweest. De schipper heeft de deviatie-kaartjes va:! kompas niet nagekeken. Hij voer voor het een*.-, de „Zwarte Zee". Een der leden van den Raad a hierop zeer den nadruk. Dit is zonder twijfel; nalatigheid, welke door veel schippers word); gaan. Schipper Groen vaart al sinds 1914 als schip Hij wilde niet inzien, dat hij een fout heeft gent De Raad zal later uitspraak doen, PERSONALIA. Geslaagd voor het- diploma als machinir. stoomzeevisschersvaartuigen de heeren J, h kerman en K. L. A. J. Seguin, beiden te IJ: den. COÖPERATIE-AVOND VAN „DE EENDRACF Met „De Vier van Tholen en Van Lier" Gisteravond heeft in het Patronaatsgebom 2 coöperatie-avond plaats gehad. De coöperatie- Eendracht", welke dezen avond georganiseerd: had geëngageerd het gezelschap: „De vier van I len en van Lier", die opvoerden de Coöperatie-: vue: „Wie de schoen past". Deze avond is in: opzichten geslaagd en was voor de Coöperatie.' Eendracht" een succes. Er was zeer veel belanp ling, zoodat de zaal geheel gevuld was. De Vier:-: ben de aanwezigen op gezellige wijze beziggehci Dat hierbij de propaganda voor de Coöperatie: werd vergeten, spreekt vanzelf. De zaal daverde: regeld van gelach en applaus. De revue werd in;: met een proloog en een voorstelling van het CL" Troelala. In een circus heeft men naast dressuur!: sensatie-nummers. Hierdoor werd naar voren: bracht de tegenwoordige samenleving, voorgel als de maatschappij Circus, waarin men steeds opnieuw belust is naar winst en sensatie. Miss stand speelt hierbij ook een belangrijke roL door middel van Coöperatie tracht men dit opteL sen. Zeer duidelijk werd dit gisteravond door Ti:: en Van Lier in de revue weergegeven. Ofschoon' alles op propagandistische leest was geschoeid o brak de noodige humor hier niet, waardoor de 2 wezigen zich kostelijk hebben vermaakt met den gezegden en de komische tafereelen die hun gsL den werden. Het was dan ook voor de Coöps* ,de Eendracht" een succesvolle avond. [TJMI JAVA—NEW YORK LIJN. Poelau Roebiah 29 v. New York naar Java. Poelau Laut, Java n. N. York 29 v. Boston. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kertosono (uitr.) 29 van Port Said. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND, Marnix v. St. Aid. (uitr.) 29 van Genua. Soemba (thuisreis) 30 Januari van Padang. HAARLEM, 30 JanU^ Bevallen 27 Januari: A. C. Hoogeboom-^' nis, z.; S. L. HeekSpaan, z.; G. Rooijers-^ venvoorden, d.; 29 Januari: J. Koek—Officii 30 Januari: Chr. Gigengackde Wilde, Overleden 29 Januari: J. van Heerden, Öj' Pijlslaan; D. D. Cohen, 63 j., van RiebeecsfJ; A. Jantz—Vervroren, 84 j., Jan I" straalt,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6