IJmuider Courant Sneeuw en ijzel koning op den weg J{ex=3Jheatec pxeswteevt f Onze Koninklijke Marine DAGBLAD VUOK VELSEN. IJMLIDFN, SANTPOORI EN OMSTREKEN Toespitsing. Tientallen wegen onbegaanbaar geworden Sneeuwlaag hier en daar anderhalve meter hoog ^Henscfieu T>Uvm Sensaties. V De liïoitdeteu aan het dteetat Groen. Met 12z cent- pen, taeek De IJmuider Courant Duitsche duikboot tot zinken gebracht y^jAARCANG No. 79 lourens Coster, Maatschappij voor Uitgave "-ouie Coufon,'^"9aven e" A'gem D'Ukker,i N V" 9* Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Houtstraa' ro, Courant Kennemerlaan 42, IDmuiden, Umuld®' mm Postqiro 310791 Alle Advertenties, Telefoon 55" M n VOOr dit blad, worden kosteloos opgegeven „pgenomen in de Kenneme, Cou,an. Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Directie-. P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Boofdrcdacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG t FEBRUARI 1940 Abonnementen per week /0.12J4, p<vt maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per pos! 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. door zullen spitsing i D drie redevoeringen, in de laatste Churchill Daladier en Hitier gehouden, j „r velen niet bezorgdheid zijn gelezen. Het ware ,g er iets anders uit te lezen dan een toe- in den toestand. Daar wil ik niet mee dat wij er nu wei zeker van kunnen zijn binnenkort een hevig offensief ter eene of °"dere zijde zal losbarsten. Want die zekerheid a"tbreekt nog even volkomen als eenige weken of maanden geleden. Het blijft nog even onwaar schijnlijk dat een massa-aanvaJ hetzij op de Siegfried-, betzij op de Maginotlinie zou Ingezet rden En de groote risico's, verbonden aan een drijd op andere fronten, zijn in den loop van vijf maanden oorlog eerdei- duidelijker geworden dan het tegendeel. Niet alleen door diplomatieke gebeurtenissen en door deskundige uiteenzet tingen, maar ook en vooral doordat zoowel de oorlogvoerenden ais de in onzekerheid geplaatste neutralen allen die vijf maanden te baat geno men hebben om zich geweldig te versterken. Maar wat de toespitsing in de verhoudingen wel en onloochenbaar beduidt is, dat op dit oogenblik de kans op een vrede-door-overleg voorloopig geheel schijnt te zijn verdwenen. Al meermalen is hier betoogd dat in die richting de hoop op den opbouw van een betere Europeesche samenleving ligt. En toen kort geleden door Roo sevelt, door den Paus, door den Koning van Italië ook een streven werd getoond dat sterk in die richting ging en de oorlogvoerende regeeringen zelf zich in hun uitingen nogal rustig toonden, steeg die hoop ten zeerste. Het is weer eens te De bedoelde redevoeringen van de laatste dagen dragen alle drie, ondanks de onderlinge verschil len in toon en inhoud, het kenmerk van den totalen oorlog", waarbij niet alleen het militaire apparaat maar ook de gansche burgerbevolking wordt ingeschakeld en alles aan één doel: de overwinning, wordt dienstbaar gemaakt. Wij hebben dat alles al eerder uit dezelfde monden gehoord. Geen der drie redevoeringen bevat iets nieuws. Wij wisten al dat de voorbereidingen in die vijf maanden tot steeds grooter intensiteit waren opgezweept, dat de organisaties steeds meer waren vertakt en uitgebreid, dat de produc tie der oorlogsindustrieën alsmaar steeg. En wij kunnen allen begrijpen dat in belangrijke mate die redevoeringen tot de eigen bevolkingen waren gericht, ja, vooral tot de eigen bevolkingen, om hun spanning en toewijding vooral onverminderd te 'houden terwijl het uitblijven van eenig groot offensief er natuurlijkerwijze bij zeer velen toe j moet leiden, dat die spanning en toewijding ver- slappen.v Maar het hoog opgeven van geweldige eigen kracht zoowel als het opzweepen der eigen volken tot de uiterste activiteit en zelfopoffering doen niet alleen binnenslands hun invloed gelden maar prikkelen ook over en weer den tegenstan der, De antwoorden, van weerszijden, worden steeds feller van toon. Dit is wel vooral het geval geweest in de rede die Hitier gisterenavond in het Berlijnsche Sport- palast uitsprak, en waarin hij zich weer eens op zijn heftigst toonde en zelfs in zijn opwinding zulke merkwaardige dingen zei als: „Op militair gebied is er in. Duitschland in de afgeloopen vijf maanden meer verricht dan in de daarvoor liggende zeven jaar". Wie rustig leest en nadenkt begrijpt dat dit, wat men dan ook in de vijf af geloopen maanden in Duitschland gedaan moge hebben - en niemand kan eraan twijfelen dat dat zeer veel is een sterke overdrijving inhoudt. Hitler's redevoeringen hebben in den regel veel meer zelfbeheersching in de keuze van de ge bruikte termen getoond dan deze. Hij liet zich ook op andere punten uit in zeer krasse bewoor dingen, die den indruk gaven van gröote geprik keldheid. Toch, al sprak hij van een tweede phase in den oorlog, die thans ingeleid wordt maar hij zei erbij: „door Churchill, die er al op gebrand is" was bij alle heftigheid zijn rede geen aankondiging van een grooten Duitschen aanval. En toch zei hij: „Het is,duidelijk dat het Duitsche volk geen haat koestert tegen de Engel- schen en de Franschen. Het Duitsche volk wenschte slechts in vrede te leven". Dat is ongetwijfeld juist. Dat is wel .gebleken uit het uitblijven van alle geestdrift voor den oorlog. Anderzijds is hetzelfde gebleken ten aanzien van de Engelsche en Fransche volken, die evenmin het Duitsche volk haten en slechts in vrede wenschten te leven. Dit is vooral en bovenal een strijd tusschen regeeringen. Niemand kan beweren dat de volken dezen oorlog gewild of ernaar verlangd hebben. Integendeel hebben zij ernaar gesnakt dat hij vermeden zou worden. Nimmer tevoren is dit beeld zoo duidelijk en onmiskenbaar in de wereld aan den dag getreden. En als men dan, in huidige toespitsing van het verschrikkelijke con flict, de mogelijkheid weer moet erkennen dat die volken ondanks alles toch meegesleept kun- hen worden, en bij millioenen vernietigd, in de bel van een ongebreidelden, niets ontzienden strijd, is dat dan niet een kwellende en bittere gedachte, voor ieder die houdt van zijn mede- menschen, en hoopt men niet innig dat God dit verhoeden moge? Er is op dit oogenblik geen kans op vrede-door- overleg. Maar de kans kan weer keeren. R. P. Met man en macht wordt aan de opruiming gewerkt De HET wegverkeer heeft het dezen winter wel zeer hard te verduren, sneeuw en vorst hebben sinds enkele dagen al de overhand behaald en honderden auto's doen vastloopen, maar vanochtend is daar nog de ijzel bijgekomen, waardoor het zelfs op de groote Rijkswegen slechts mogelijk was in zeer vertraagd tempo te rijden. vanaf VRI3DAG de grootste circusfilm ooit vervaardigd. SENSATIE i Afhankelijk van hun partners en van de luimen van hun dieren, is het onberekenbare lot van circusartisten. In ons NON-STOP VOORPROGRAMMA de actueele film ZONDAG 11 UUR CULTUREELE FILM (Adv. Ingez. In het Noorden is de toestand der wegen, met uitzondering van de hoofdverbindingen, deplo rabel; in Drente schijnt het iets beter te zijn. Overigens doet de sneeuw-overlast zich in alle windstreken van het land gelijkelijk gelden. Op den Afsluitdijk zijn tientallen auto's vast- geloopen. Verscheiden kregen gebroken assen. De politie, waarschuwde" alle automobilisten, die den overtocht wilden wagen, liever terug te keeren. De snijdende Zuid-Oosterstorm stuift de sneeuw van het IJselmeer af tot een meter hoog op den dijk. Met man en macht wordt er gewerkt om verbetering in den toestand te scheppen. Rijkswaterstaat heeft ploegen van vijftig man onafgebroken aan den arbeid gesteld om den weg sneeuwvrij te maken, doch hét is onbegon-1 nen werk. Zoodra een gedeelte zoo goed mogelijk is schoongemaakt, -bouwt de storm nieuwe sneeuwbarrières. Geholpen door militairen zet ten de werklieden echter hun pogingen over de geheele lengte van den dijk onvermoeid voort. In de gemeente Wieringen, van Den Oever tot aan het monument, is de weg nog vrij goed be gaanbaar. Doch voorbij het monument en vooral bij Breezanddijk begint de misère eerst goed. Tusschen Breezanddijk en Kornwerderzand hebben tientallen auto's, autobussen en veewa gens het tegen de sneeuw moeten afleggen. Ook aan dén Frieschën kant van den dijk, van Kornwerderzand tot voorbij Zurich, zijn vele automobilisten blijven steken. Zeker zestig a zeventig auto's hebben zoovast als een muur op den dijk gestaan. Een groot aantal van deze gestrande wagens is in den loop van den dag weg gesleept, dóch er staan nog verscheidene inge sneeuwd. In Zurich werden vijf. auto's binnen gebracht met gebroken assen en veeren. In Friesland is nog maar een enkele weg eenigszins berijdbaar. In groote deelen der pro vincie is verder ieder verkeer, behalve te voet, on mogelijk geworden. Op den rijksweg Leeuwarden-Gronmgen was tot Woensdagavond nog verkeer mogelijk, maar daarna is er zooveel sneeuw op den weg geko men, dat er ware „Sneeuwduinen" werden ge vormd, welke even zoovele vallen voor het auto verkeer zijn. Verscheiden auto's zijn inge sneeuwd en kunnen niet vóór of achteruit. De weg AmsterdamAbcoude is vrij web niet te berijden. Tusschen Utrecht en Nieuwersluis is nog verkeer mogelijk. Rijksstraatweg Amsterdam Utrecht geblokkeerd. Het verkeer op den rijksstraatweg Amster dam—Utrecht is op sommige gedeelten geheel ontwricht. Onder de gemeente Abcoude onder vinden de automobilisten en andere weggebrui kers den grootsten overlast van cle sneeuw. Het verkeer tusschen Nieuwersluis, Vinkeveen, Wil ms en Mijdrecht is geheel gestremd. Op de Vinkeveensche Zuwe staat een auto, die al meer dan drie dagen is ingesneeuwd. Niets is meer 'van het voertuig te onderscheiden. 1-Iet is slechts een sneeuwhoop. Met man en macht is het personeel van den Rijkswaterstaat bezig den weg sneeuwvrij te maken. AmsterdamAlkmaar onbegaanbaar. De weg AmsterdamAlkmaar is onbegaan baar, zoodat de route via Haarlem moet wor den genomen. De weg Alkmaar—Den Helder is zeèr'glad. Sneeuwlaag van VA meter. Ook in de omgeving van Haarlem bezorgt de nieuwste luim van koning Winter den autobestuurders veel hoofdbrekens. Allerwegen ontstaan opeenhoopingen van sneeuw, welke groote belemmeringen voor het verkeer vormen.. De Rijksweg van Haarlem naar Velsen, die pas weer keurig in orde was gemaakt, was gister middag tijdelijk opnieuw onbegaanbaar ge worden. De wind joeg de sneeuw van de weilanden in dichte wolken over den weg en op sommige plaatsen bij Waterland en Beeckensteijn vormden' zich sneeuwbarrica- den van 1 Meter hoogte. Het verkeer geraakte hierdoor hopeloos in de war, tótdat een groot aantal militairen ten koste van hun vrijen mid dag, dien ze hadden gekregen ter gelegenheid van den verjaardag vah' prinses Beatrix, aan het werk werden gezet om den weg vrij te ma' ken. Hun werk was niet vergeefs want zij slaag den er in het verkeer weer mogelijk te maken Op wegen van Haarlem naar Velsen, Amster dam en Leiden is het personeel van Rijkswater staat met man en macht aan het werk om de sneeuw op te ruimen. Met sneeuwploegen kan niét worden gewerkt, want daarvoor is de sneeuw te hoog en ook te zeer vastgevroren. Op den weg van Amsterdam naar Sassenheim zijn een honderdtal werklieden en militairen bezig om met schoppen en ook het bezems de sneeuw laag van het wegdek te verwijderen. De Oostelijke baan. wasgisteren geheel ondergesneeuwd, en het verkeer moest derhalve in beide richtingen langs één baan worden geleid. Mén tracht thans de oostelijke baan bij gedeelten vrij te ma ken en het verkeer weer zooveel mogelijk langs twee banen te leiden. Op den weg naar Velsen zijn een 70-tal werk- Uieden en militairen onafgebroken in de weer. Op zeer vele wegen is vanmorgen zand ge strooid om het verkeer ondanks de ijsvorming voortgang te doen hebben. De Rijksweg van Gorkum naar Meteren ('bij Geldermalsen) is weder eenigszins berijdbaar. Het verkeer Utrecht-Vianen-Waardenburg- Den Bosch en terug moet tusschen Linge en Waardenburg den thans in gebruik zïjnden om weg over Geldermalsen blijven volgen, welke omweg ter plaatse is aangegeven. Gisteren hebben ook verschillende autobus ondernemingen haar diensten in verband met de gladheid oi de onbegaanbaarheid van den weg moeten staken. De sneeuw heeft zich hier en daar tot VA Meter opgehoopt! Ook op den weg naar Amsterdam wordt natuurlijk alles in 't werk gesteld om het verkeer te gerieven. Ongeveer 10 sneeuwploegen van den Prov. Waterstaat zijn in Noord-Hollarid, waar noo- dig geassisteerd door handkracht, in touw. Ook de Kruisweg in de Haarlemmermeer en de Spaarndammerweg krijgen een beurt. Spoorbrug bij Probolinggo niet spoedig hersteld. PROBOLINGGO, 31 Januari. (Aneta-A.N.P.) Het blijkt nu dat de verkeersstremming, welke het déraillement van een goederen-trein op 28 Januari tengevolge had, van ernstiger aard is dan men aanvankelijk meende. De opruiming van de oorspronkelijke baan zal zeer moeilijk zijn en veel tijd in beslag nemen. Men heeft daarom besloten met zeer grooten spoed een hulp-baan aan te leggen. Momenteel zorgen bussen en vrachtauto's voor de verbinding. Bejaarde vrouw in brand geraakt. Te Gouda is Woensdag de 72-jarige gehuwde mej. Z. van der Kuy—Leuwenhoek bij het na zien van de kachel in haar woning aan de Ka naalstraat met haar kleeren te dicht bij. den gloeienden pot gekomen, waardoor deze vlam vatten. De oude wouw, die alleen thuis was, pro beerde de vlammen te dooven, doch dit gelukte niet. Zij liep daarom de achterdeur van haar woning uit, waar op haar hulpgeroep omwonen den toeschoten en haar in dekens wikkelden. De vrouw bleek over haar geheele lichaam zoodanige brandwonden te hebben opgeloopen, dat over brenging naar het Van Iterson-ziekenhuis nood zakelijk was, waar zij is overleden. Rechts: Jong Nederland liet zich niet onbetuigd op den tweeden verjaardag van Prinses Beatrix en kwam bij een politieagent voor het paleis Noordeinde te Den Haag informeeren, of het geoorloofd was, de felicitatie-registers te teekenen. Onder: De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft aan Prinses Beatrix ter gelegenheid van haar tweeden verjaardag een reproductie op 1/20 van de ware grootte aangeboden van den eersten trein, die honderd jaar geleden in Nederland liep, met bijbehoorende spoorbaan, stations en beveiligingen. Het geheel werd gemaakt door het personeel in de werkplaatsen Tilburg en Utrecht der NederL Spoorwegen. door de koude bevangen. Dinsdagavond vond men te Wapenveld een ouden Ta^ a?u den kant van den weg liggen. Het bleelc 7o-3arige J. van Leersum uit Wapenveld te zijn, niftK O.01" de koude was bevangen. Een ter assistentie ontboden geneesheer kon slechts den dood consta teren. Dit is het tweede geval met doodelijken af- *oop hier te lande, hetwelk de strenge winter heeft veroorzaakt, Wel vrienden, hebt u dat gelezen Van onzen Nederlandschen Groen, En is de vraag bij u gerezen, Zou ik ook zoo doortastend doen? Ik heb mij, onder ons gesproken Toch heusch wel even afgevraagd: Zou ik, als 'k zoo had lont geroken, Mijn veege lijf hebben gewaagd? Alleen een auto aan te houden, Met meer dan een persoon erin, Des avonds in de felle koude, Is als prestatie al niet min. Maar als je bovendien kunt weten Dat een er met een karabijn In het gezelschap is gezeten, Dan moet je niet schroomvallig zijn. Maar dat deed Groen zelfs niet verkleuren. Hij is een Nederlandsch soldaat En wat er dan ook mocht gebeuren, Hij zag iets raars en was paraat. Ik wil vriend Groen hier gaarne eeren, Zijn durf en kalmte zijn niet mis, Eén ding wou ik wel constateeren, Hij heet veel groener dan hij is. p. gasus. kjjnt U, Ook nu nog, heel wat doen!! Namelijk een abonne ment nemen op Volgt het voorbeeld van de duizenden die dit reeds deden Aantal overlevenden door de Britten gered. Woensdagavond werd officieel te Londen ver klaard dat de duikboot, waarop Chamberlain des middags in zijn rede doelde (men zie pag. 5) voor dat zij tot zinken gebracht werd, het in convooi varende Britsche s.s. „Vaclite" (5062 ton) in den grond had geboord. De bemanning van de „Vaclite" werd door een Italiaansch schip aan boord genomen. De escortevaartuigen wierpen dieptebommen uit, doch verloren tenslotte het contact met de duikboot. Later zag een Britsch watervliegtuig den onder zeeër, die blijkbaar niet meer in staat was te dui ken. Het vliegtuig liet bommen vallen, waarop de duikboot het vuur opende, dat met mitrailleurs werd beantwoord. Ook het vliegtuig verloor daar op de duikboot tengevolge van de bewolking uit het oog, doch het meldde de positie aan de schepen. Toen deze ter plaatse aankwamen, was de duikboot gezonken. Eenige overlevenden der bemanning, die in een rubberboot ronddreven, alsmede eenige anderen, die zich boven water hielden, werden opgepikt. Haves meldde vanmorgen dat de overlevenden van de Duitsche duikboot vandaag in Engeland aan land gebracht zijn. De meesten hunner leken nog geen twintig jaar te zijn. Zij verlieten de haven van ontscheping in twee bewaakte auto's. Nieuwe groep Duitsche duikbooten in actie? In Britsche marinekringen wordt gezegd dat er aanduidingen zijn dat er opnieuw een groep U-booten en wel de vijfde sedert het uitbreken van den oorlog naar zee is gegaan teneinde te trachten het Britsche systeem van convoyeering te breken. In deze kringen zeide men dat zij een nieuwe be dreiging zullen ontmoeten in den vorm van een ver groot aantal anti-duikboot patrouilles. Er wordt de aandacht gevestigd op het feit dat de laatste twee dagen de Duitsche luchtmacht haar aanvallen ge concentreerd heeft op Britsche schepen, welke zich bevinden in de veiligheidszone, die gevormd wordt door de onlangs gelegde Britsche mijnversperring van vierhonderd mijL Men veronderstelt dat de Duitsche duikbooten het opzoeken en aanvallen van Britsche schepen allerriskantst vinden. (United Press) EXAMENS. Boekhouden. I Geslaagd is de heer Z. v. Waart te Haarlem voor het Practijkexamen Boekhouden.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1