IJmuider Courant RUSSISCH OFFENSIEF aan het Karelische front. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMIJ1DEIN, SANTPOORT EN OMSTREK EN Over de schreef. Trein bij Oosthuizen ingesneeuwd. De IJmuider Courant Weer een tegenslag voor de Spoorwegen. Treinverkeer ondervond groote moeilijkheden. H. M. Kooyman Oorlogswinstbelasting in Indië voorgesteld. 25e JAARCANC NO. 79 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor CoJrant.uitgaven en Algem. Drukkerij N.V.. Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau IJmulder Courant; Kennemerlaan 42, IJmuiden, 7 jefoon 5301, Postgiro 310791, Alle Advertenties, „„pn voor dit blad, worden kosteloos opgegevt!l opgenomen In de Kennetne. Courant. Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Directie! P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 2 FEBRUARI 1940 Abonnementen per week 0.12%, p®t maand 0.52%, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. 'Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regel» ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. De memorie van toelichting wijst er op, dat aan de voorliggende ontwerp-ordonnantie ten voorbeeld strekte de oorlogswinst/belasting-or-- donnatie 1917, welke op haar beurt was opge steld in overeenstemming met de Nederland- sche wet op de Oorlogswinsbbelasting 1916. Evenals bij deze regelingen wordt ook thans voor de bepaling van het inkomen en de winst (vermeerdering waarvan als oorlogswinst wordt aangemerkt) aansluiting gezocht bij de fiscale voorschriften, welke bestaan voor de vaststelling van die inkomsten en winsten. Echter diende thans onderscheid te worden, ge-, maakt tusschen natuurlijke personen wier in komens volgens de ordonnantie op de inkom stenbelasting 1932 en de lichamen welker Winsten in gevolge de ordonnantie op de ven nootschapsbelasting 1935 moeten worden be rekend. GEEN VOETBAL, HOCKEY EN KORFBAL. Alle voor a.s. Zaterdag en Zondag vastgesteld# wedstrijden van den Kon. Ned. Voetbalbond, Kon. Ned. Korfbafbond, Haarl. Korfbalbond en Kon. Ned. Hockeybond zijn wederom afgelast. ROODE DUIVELS—ZWALUWEN GAAT NIET DOOR. Naar de Tel. uit Brussel verneemt, heeft de Bel gische Voetbalbond officieel medegedeeld, dat de voetbalwedstrijd Roode DuivelsZwaluwen, die Dinsdag a.s. te Brussel zou worden gespeeld, wegeps de slechte weersomstandigheden is uitgesteld. BILJARTEN DE PLAATSELIJKE KAMPIOENSCHAPPEN. De bijzondere tijdsomstandigheden hebben ook hun stempel gedrukt op de jaarlijks georganiseer de tournooien om het kampioenschap van Haar lem en Omstreken le en 2e, klasse klein biljart cadre. Het aantal deelnemers aan den wedstrijd om den hoogsten titel was te gering om het treffen interessant te doen zijn. Er zijn echter „comingmen" genoeg, die via de reserve-klasse een kansje willen wagen om een volgende maal gerechtigd te zijn voor het hoofd- tournooi te mogen inschrijven. Aan D. E. S. is opgedragen, om in haar clublokaal, Rest. „Bolwerk" te Haarlem de krachtmeeting om het kampioenschap van Haarlem 2e klas te organi- seeren in deze maand. Zoonoodig worden voorwed strijden gespeeld VOETBAL Als. resultaat van ampele overwegingen werd het percentage van de heffing vast gesteld op 35 procent van belastingvrijen aftrek van 2000 of (bij belastingplichti gen wegens vermeerdering van het inkomen) met belastingvrijen aftrek van vijftig pro cent van het voor-oorlogsche inkomen met een maximum van 2000. Het ontwerp houdt voorts voorzieningen in woor compensatie met oorlogsverliezen, voorko ming van dubbele belasting' e.d. De bedoeling is dat artikel 16 van de Indi sche Comiptaliteiiswet ten aanzien van deze roonnantie buiten werking zal worden gesteld, ue ordonnantie heeft terugwerkende kracht tot september 1939. (Aneta). sociëteit „Harmeme". De.<5owemew aan de. eeeeiafel tijdens-het heefendiner Het wil er steeds nog niet op lijken, Dat deze winterkou wil wijken; Wat kou en ijs, zoo nu en dan, Dat is natuurlijk wel in orde, Maar gaat het zoo hardnekkig worden, Dan krijgt men zhi bekomst ervan. Z. K. II. Prins Bernhard heeft Donderdagavond te Den Haag de gala-première van de Indische marine-film ,,'t Sal waerachtig wel gaen" bijgewoond. De hooge bezoeker in de eere-loge. Links: de minister van koloniën, Ch. J. I. M. Weiter. Verkeer op lijn Hoorn—Purmerend gestremd. Er zijn, geloof ik, weinig menschen, Die zich nu nog iets anders wenschen Dan dooi, zoo hard als 't wezen mag; Op Zondag dan maar weer bijvoorbeeld, Maar, als het mooglijk wordt geoordeeld, Veel liever nog vandaag den dag. Want al dat glibberen en glijden, Met pijnlijk vallen tusschenbeiden, Al die ontwrichting van 't verkeer; En, 't laatst maar niet het-minst gesproken, Voortdurend maar dat harde stoken, Dat ergert daaglijks meer en meer. Zoo luchten wij ons hart in klachten En verder hopen wij en wachten, Of het nog niet eens uit mag zijn; Intusschen moeten w'ons wel buigen, Dit kan ons nog eens overtuigen: Wat zijn wij eiglijk zwak en klein. 12J ct. pei week is de abonnementsprijs van Naast al het nieuwste nieuws is dat tevens het eenige oude, maai toch belangrijke, nieuws van ons blad Nieuwe taktiek der Sovjets bleef zonder resultaat STOCKHOLM, 2 Februari. (Havas). De correspondent van de „Stockholm Tidningen" aan het front in Karelië meldt dat het Russi sche offensief, hetwelk men verwachtte, aan dit deel van het front is ingezet. Gedurende zes uur bereidde de Russische artillerie den aanval voor. Daarna golfden de infanteriemassa's naar de Finschc linies. Ge neraal Stern, de Russische bevelhebber, maak te daarbij van een geheel nieuwe strijdmetho- de gebruik. In het begin van den oorlog zond het Russi sche opperbevel voor de aanvallende infante rie tanks in het vuur. Toen deze methode mis-, lukte, werd de infanterie naar voren ge stuurd, gesteund door gevechtswagen. Donder dag werden reusachtige gepantserde sleden, bezet met soldaten en voorzien van machine geweren, in het vuur gebracht In de tweede linie dus anders dan aanvankelijk werd ge meld volgden de tanks. Zoo werden de infanteriemassa's door een muur van staal be schermd. Tegelijkertijd vielen 170 bombardementsvlieg tuigen en jagers de Finsche linies aan. Er werden bommen gewoi'pen, terwijl de jagers de opstelling der Finsohe batterijen moésten ontdekken en de eigen artillerie en bombardementsvliegtuigen daar van op de hoogte moesten stellen. Van het begin van den aanval af concentreer den de Russen hun geschutvuur op de omgeving van Summa. Hierheen zonden de Finnen dan ook in allerijl de onontbeerlijke versterkingen. Dé tijdelijke raambetimmeringen zijn'tot vaste luiken gemaakt, die als er gevaar dreigt, wanneer de wind op de kust staat, de ramen blinideeren. Een aantal groote spiegelruiten werd echter uit voorzorg nog niet aangebracht, slechts daar waar de gasten een uitzicht op zee en het dorp gebo den kan worden, zijn de ruiten weer gezet. Shell maakte in 1939 meer winst dan in 1938. Invloed van den oorlog. De Shell Union Oil corporation deelt ons mede, dat haar voorloopige cijfers een netto winst van onge veer 11.800.000 dollar over het jaar 1939 aantoonen, overeenkomende met een winst van circa 77 dollar cent der. aandeel van de 13.070.625 gewone aandee- len z.n.w. Na aftrek van het preferente dividend ad 5.50 dollar per preferent aandeel. Over het voorafgegane jaar heeft de netto winst 11.318.423 dollar bedragen, of 72 dollarcent per ge woon aandeel. Gedurende het vierde kwartaal van 1939 ver diende de. Shell Union Oil corporation volgens de voorloopi-ge bedrijfsuitkomsten ongeveer 5.100.000 dollar tegen 1.953.929 dollar in hetdienovereenko- mende kwartaal van- het vóórafgegane jaar. Hotelgasten uit hun isolement Twee speciale treinen bereiken Crawford. LONDEN, 1 Febr. Eindelijk konden gisteren twee speciale treinen tot het geïsoleerde plaatsje Craw ford, waar 400 hotelgasten al dagenlang zonder een kruimel voedsel waren, doordringen. De hongerigen konden weer'een maaltijd krijgen en vervolgens naar Glasgow vertrekken. (United Press). Goederenwagon bij Utrecht ontspoord. In den afgeloopen nacht, omstreeks kwart voor twee is op de spoorlijn UtrechtAmers foort, nabij de halte Blauwkapel van een goe derentrein, komende uit de richting Amersfoort edn wagon ontspoord, waardoor de lijnen en de bedieningsdraden van seinen en wissels over een grooten afstand zijn vernield. Het spoorweg verkeer over deze lijn is daardoor gestremd. Van Utrecht uit is de opruimingsploeg naar de plaats van ontsporing vertrokken. Met man en macht wordt gewerkt om dit spoor zoo spoedig mogelijk vrij te krijgen. Om kwart voor negen was het gelukt het opgaan de spoor naar Amersfoort vrij te maken. Omstreeks elf uur was hét andere spoor eveneens vrij. Na con trole der verschillende lijnen én wissels zou het treinverkeer ter plaatse wederom normaal kunnen passeeren. Dit ongeval kwam den Spoorwegen wel zeer on gelegen omdat men toch al met vele moeilijkheden te kampen had; Door'het derailleeren van den wa gon was elk verkeer op de lijn UtrechtAmersfoort en Utrecht—Hilversum onmogelijk geworden en de treinen moesten via omwegen geleid worden om het spoorwegverkeer aan den gang te houden. De ontsporing heeft geen persoonlijke ongelukken ten gevolge gehad. De treingeleider, die zich in den achtersten wagen bevond, voelde slechts een hevi- gen schok, als gevolg van het in werking treden van het automatische reinsysteem. Een gepantserd Russisch detachement stuitte op uitei*st heftigen tegenstand. Niettemin ondervon den de Finnen groote moeilijkheden bij het con-- centreeren van hun vuur, doordat de Russisahe tanks achter een rookgordijn naar voren kwamen. Het nieuwe offensief is zeker het hevigste, dat tot dusverre op het front in Karelië ten uitvoer is ge legd. Urenlang duurde de verwoede strijd. Dooi;dat de Russen op dit punt aanzienlijke strijdkrachten hadden geconcentreerd, zagen de Finnen zich ge dwongen steeds meer afdeelingen in den strijd te wei-pen. Zelfs gedurende den nacht duurden de gevechten voort. Het Russische geschut staakte zijn vuur niet om de aankomst van Finsche versterkin gen te verhinderen, terwijl wel nieuwe Russische troepen in het vuur werden gebracht. Ondanks de groote krachtsinspanning, der Russen mislukte het offensief. De Finnen, die op een gegeven oogenblik in moeilijken toe stand verkeerden, zegevierden tenslotte over de nieuwe Russische tactiek. De Russen be reikten de Finsche linies niet en de strijd werd in het „Niemandsland" gevoerd. De Finsdhe artillerie kon een Russische co lonne emt 70 paai'den en vijf stukken veldge schut vernietigen. Zeven tanks en verschei dene auto's werden onbruikbaar gemaakt. Het Finsche geschut heeft vijftien Russische bat terijen gebombardeerd. Ooggetuigen zijn het over eens, dat. de roode troepen nog nooit een zoo groote krachtsinspan ning hadden ontplooid. Volgens een Zweedsch cor respondent was het „Niemandsland" letterlijk met sleden en tanks van verschillende soort overdekt. De omvang der Russische verliezen is nog niet be kend. Het Finsche geschut heeft een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. (Men zie voor verdere berichten over Finland pag. 5). Zeeweg 411 Loodgieter ■Driehui Telef. 4468 (Adv. Ingez. Med.) SCHAATSENRIJDEN Wedstrijd van St. Moritz. Op de ijsbaan van St. Moritz aan de Amstei-dam- sche Vaart te Haarlem heeft de 100 K.M.-wedstrijd om den St. Moritz-beker plaats gehad. Niettegen staande den feilen Noordoosten wind is deze wed strijd geheel uitgereden. No. 1 werd de militair R. van der Meer in 3 uur 3 kwartier; 2. M. Blok te Amsterdam; 3. J. Westrop te Bussum. Gonne Donker wint van Sietske Pasveer. De met spanning verbeide wedstrijd tusschen Gonne Donker •en twee snelle Friesche rijdsters (Sietske Pasveer, kampioene van Nederland op de korte baan, en Met je Nienhuis, oud-kampioene van Drente) is Donderdag te Heerenveen geëin digd in een overwinning van mej- Donker, die op alle afstanden over haar beide tegenstandsters zegevierde. Voor den wind noteerden mej. Donker en mej. Pasveer op de 140 Meter beiden een tijd van 15.4 sec.; tegen den wind 16 sec. De einduitslag hing dus af van de 500 Meter, waarin mej. Donker favoriet was. Zij maakte tegen mej. Pasveer een tijd van 55 sec. en tegen mej. Nienhuis een tijd van 57 sec.; de Friesche rijdsters hadden resp. 60 en 62 sec. voor den af stand noodig. De uitslag luidt: 1. Mej. Donker 15.713 punten; 2. Mej. Pasveer 16.281 punten; 3. Mej. Nienhuis 16.990 punten. De beide Friesche rijdsters deelden vóór den wedstrijd mede, dat ook zij niet om geldprijzen wilden rijden, doch als blijvend aandenken meer waarde hechtten aan een luxe voorwerp. lederen dag opnieuw plaatst het winterweer ons voor onaangename verras- singen. Nu eens maakt de gladheid van de wegen ieder verkeer vrijwel onmogelijk, dan weer sneeuwt het zoo hard, dat voertuigen in de opgewaaide sneeuwhoopen blijven steken. En het laatste bericht van het winterfront is thans dat een trein is ingesneeuwd. De spoorwegen moeten uiteraard alle krachten in het geweer-roepen om. de onvermijdelijke ver- I" tragingen zoo klein mogelijk te maken. Tot nu toe was men daarin zoo goed mogelijk geslaagd: de tremen kwamen altijd, zij het soms met wat ver traging, op de stations van bestemming aan. De sneeuwval van den .afgeloopen 'nacht en dén vroe gen morgen heeft echter nieuwe moeilijkheden veroorzaakt, Op sommige plaatsen in het Noorden van ons land is zooveel sneeuw gevallen, dat de eers.te treinen de grootste moeite hadden zich eén weg door de witte massa te banen. De eerste trein uit Hoorn, die om 6.26 uur via Purmerend en Zaandam naar Amsterdam l vertrekt, heeft den strijd tegen de sneeuw J tusschen Oosthuizen en Middelie moeten i staken. De locomotief trok de wagens moei zaam tot vlak voor het station Oosthuizen, dóch daar werd de druk van de sneeuw zoo eterk, dat de trein onmogelijk verder kon. De chef van het station Hoorn liet onmid- i dellijk een losse locomotief uit Hoorn komen, teneinde den trein op te duwen. Inderdaad slaagde deze manoeuvre aanvankelijk, doch ongeveer een kilometer verder kwam de trein tusschen de stations Oosthuizen en Middelie opnieuw tot stilstand. De locomotief kon nocli voor-, noch achteruit en gaf de pogingen om Purmerend te bereiken voorloopig op. Heffing van 35 procent. Om 6.46 moest deze trein volgens de- dienstre geling in Purmerend zijn, doch om 9 uur stonden de wagens nog ergens op de baan, welke geheel voor het verkeer gestremd is. - - De stationschef in Zaandam nam dadelijk de noodige maatregelen. Reizigers voor Purmerend wórden op de normale wijze vervoerd, doch rei zigers voor I-Iooni worden over Alkmaar naar de plaats van bestemming gebracht. Ook het trein verkeer van Hoorn naar de hoofdstad wordt over Alkmaar geleid. Uit Hoorn en uit Zaandam vertrokken losse- lo comotieven en werkploegen teneinde te trachten den trein uit de sneeuw te.bevrijden. Ook de rei zigers moeten in veiligheid worden gebracht, na hun gevangenschap van enkele uren in het Noord-Hollandsche landschap. Waarschijnlijk zul len zij naar Hoorn terugkeeren om vandaar over Alkmaar naar Amsterdam te reizen. Het blokkeeren van de lijn Zaandam-Hoorn ver oorzaakte groote drukte op het station Zaandam. Paviljoen Zeebad Huisduinen weer in bedrijf gesteld. Het hotel-paviljoen van de N.V. Zeebad - -Huis duinen, dat tengevolge van de twee mijnexplosies op 30 December en 18 Januari een ruïne geworden was, is thans in zoovex-re hersteld, dat het weer in bedrijf kan worden genomen. Het hotel-pension was reeds, zoo goed en zoo kwaad als hét ging in bedrijf gebleven,'al moesten de gasten hiervoor wel eenig comfort missen. Thans zijn ook restaurant en paviljoen weer' 'ge reed de gasten te ontvangen. Er zijn intussclhen maatregelen genomen, voor het geval nogmaals een mijn-explosie de bewoners komt verrassen. BATAVIA, 1 Februari. Bij den Volks raad is ing ediend een ontwerp-ordonnantie tot invoering van een directe algemeene oorlogswinstbelasting. De belasting wordt geheven over elk jaar, eindigend met of na 1 Januari 1939.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1