IJmuider Courant Nieuwe Sovjet aanval op de Mannerheimlinie. Oorlogswinstbelasting op komst. Verscheidene dorpen door sneeuw en vorst geïsoleerd DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen „Buifenlandsche" gemobiliseerden met groot verlof. Baanvak Hoom-Purmerend heden vrij? Ook ditmaal afgeslagen. Verkeer. SWmmmm. De Wonderen van het Heelal DANCING WdhdmM 25e 'JAARGANG No. 80 yitgave Lourens Courant-Uitgaven Coster, Maatschappij voor en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau |3(nuIder Courant: Kennernerlaan 42. IDmulden, Telefoon 5301- P°s,9iro 510791, Al,e Advertenties, opgegeven opgenomen voor dit biad, worden kosteloos in de Kennemer Courant. Direcfiet P. W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredactenri ROBERT PEEREBOOM ZATERDAC 3 FEBRUARI 1940 Abonnementen per week 0.12*4, per maand 0.52*4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per pos! 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regeli 0J5, elke regel meer ƒ0.10. Beleggingsfront poogt onnatuurlijke stijging der rente te voorkomen. fir Memorie van Antwoord over hoofdstuk ,m n (den van Financiën) der rijksbegrooting ,oo> 194» ontleenen wij het volgende: Belastingpolitiek en belastingstelsel. de leden, welker zienswijze in den aanvang «on het voorloopig verslag is weergegeven, is de Linteter van meening, dat onder de tegenwoor- SS omstandigheden de financieele politiek al- werst moet gericht zijn op vermindering van de niet strikt noodzakelijke uitgayen. Vveneens deelt hij m de opvatting van bedoel- ipden dat zooveel mogelijk de hand moet wor- JEn gehóuden aan dekking met belastinggelden ™n de jaarlijks terugkeerende uitgaven, alsmede «m die uitgaven, voor welke een equivalente eco nomische waarde niet wordt verkregen. De leden, door wie gepleit werd voor „een meer-inkomstenbelasting met terugwerken de kracht", zullen waarschijnlijk eenige vol doening vinden in het eerlang in te dienen ontwerp-oorlogswinstbelasting. Eenige toezegging met betrekking tot de door enkele leden geuite wenschen inzake verlichting van de personeele belasting kan de minister tot zijn leedwezen niet doen. De financieele toestand van de gemeenten, voor welke de opbrengst van die belasting bestemd is, maant ten deze tot groote' voorzichtigheid. Vaststelling van de waarde van automobielen volgens een schaal der jaarlijksche afschrijvin gen zou, in verband met het feit, dat de waarde daling door het gebruik niet enkel afhangt van den duur van het gebruik, tot onbevredigende uitkomsten leiden. Gestie van het beleggingsfront c.a. Het overleg in beleggingszaken is enkele jaren geleden in het leven geroepen met het doel een onnatuurlijke rentedaling te voorkomen. Door zulk een daling zouden aanwijsbare maatschap pelijke belangen zijn geschaad en aangezien de belangen der rijksfondsen daarmede parallel gaan behoefde tegen de samenwerking door de bestu ren dezer fondsen met het zg. beleggingsfront geen bezwaar te worden gemaakt. Nu de omstan digheden ter kapitaalmarkt wijziging hebben on dergaan kan niet gezegd worden dat het „beleg gingsfront" poogt de rente zooveel mogelijk te verhoogen. Het is den minister bekend dat het thans het streven van de leiders van dit „front" is al valt daarbij inderdaad wel eens tegen stand te overwinnen een onnatuurlijke stijging der rente zooveel mogelijk te voorkomen. Van een stelling nemen door de beheerders van de rijksfondsen tegen de belangen van de schat kist kan niet worden gesproken. Van de laatst genoemden is integendeel in den regel ruime me dewerking op dit gebied ondervonden. Uiteraard hebben zij daarbij te behartigen de belangen der aan hun zorg toevertrouwde fondsen. Ook dit is ■ëen rijksbelang. De stelling, dat het rentetype van ■gering belang is, omdat de tekorten van de fond sen immers toch reeds honderden millioenen be- loöpen, wordt door den minister principieel af gewezen. Dit is een defaitisme, dat hem noodlottig schijnt en dat, pok op ander terrein toegepast, tot •de ruïne voert. De vraag omtrent de wenschelijkheid van al dan niet handhaving van het fondsstelsel wordt, naar het den minister voorkomt, beter besproken, nadat het rapport der staatscommissie-Verrijn Stuart zal zijn verschenen en de regeering naar aanleiding daarvan liaar oordeel Zal hebben ge vormd. Het rapport is dezer dagen aan de re geering aangeboden. Laatste Staatsleening. Ook de minister betreurt, dat de laatstelijk uit gegeven Staatsleening geen betere ontvangst is te beurt gevallen. Een opgave van de groote institutioneele beleg gers, welke niet op deze leening hebben ingeschre ven, kan niet worden verstrekt,reeds omdat zulke in schrijvingen door tusschenkomst van bankiers of commissionnairs in effecten plegen tot stand te ko men, welke tusschenpersonen daarbij van den op drachtgever geen melding maken. Zooals de Minister reeds heeft te kennen gegeven, ligt het in zijn voornemen te bevorderen, dat de obli gaties der laatste leening voor 100 pet. in ontvangst zullen worden genomen bij de storting op de eerst volgende leening, zoo deze het karakter zal dragen van een gedwongen of semi-gedwongen leening. Bankgeheim. Het rapport van den Economischen Raad over het bankgeheim is nog niet uitgebracht. Of er na de verschijning inzage-van gegeven kan worden aan de Staten-Generaal, zal te zijner tijd worden beslist. Onze Haagsche correspondent meldt ons: Sinds een aantal jaren kent de dienstplichtwet al een bepaling, waardoor Nederlanders, welke minstens van hun zestiende jaar af, in het buiten land woonachtig zijn gebleven tot en met htm 25ste jaar, niet behoeven te dienen, ook niet in geval van algemeene mobilisatie. De reden voor deze vrijstelling schijnt men voor al te moeten zoeken in de, naar de ervaring heeft geleerd, niet zoo gering te schatten moeilijkheden, als men jongelui onder de wapenen krijgt, die op papier nog wel in werkelijkheid echter nauwelijks meer Nederlanders zijn. In den vorigegn oorlog zouden er in de toen ge mobiliseerde weermacht verschillende jongens ge diend hebben, welke van hun geboorte af in den vreemde hadden vertoefd, daar hun opvoeding onderwijs genoten en die tengevolge van een en ander zelfs het Nederlandsch niet machtig waren, ook niet wat het verstaan betreft. Tegenwoordig heeft men, dank zij de zooeven vermelde, sinds dien tot stand gebrachte bepaling, met deze moeilijkheid niet meer te kampen. Toch is wel gebleken, dat er ook nog andere moeilijkheden kunnen voorkomen met gemobili seerden, die hun thuis en hun zaken buiten de grens hebben. In het bijzonder kwam dit aan het lidht met be trekking tot die militairen, welke thuis hooren in een van de oorlogvoerende staten. De overgroote meerderheid van dezen groep, in het geheel niet meer dan 973 man, is afkomstig uit Duitschland. Welnu, deze kregen geen visum voor het Duitsdhe Rijk, wanneer zij wat bijkans met allen het geval was woonden in het zoogenaamde, zeer uitgestrekte Sperr-gebiet of in de grensstreken. Zoodoende konden zij hun verlof niet thuis door brengen, was het hun onmogelijk hun familie te gaan opzoeken, of zich naar hun zaken te bege ven, aan een gebeurlijk hun toegestaan zakenver- lof hadden zij niets, want door gemis van het ver- eischte visum hetwelk hun onthouden werd, omdat zij nu eenmaal deel uitmaakten van het le ger van een andere mogendheid konden zij zich niet naar Duitschland begeven. Onder deze omstandigheden heeft de minister raad het nu maar het beste geoordeeld aan deze groep groot verlof toe te kennen, tenminste, wan neer zij daartoe het verlangen kenbaar maken. Dan 20° mag men verwachten, zullen zij het visum wel weef krijgen. Te verwachten valt, dat de bij Le gerorder uit te vaardigen maatregel op 1 Maart &;S. aal ingaan. Ter vermijding van misverstand ?1],noS eens onderstreept, dat die maatregel alleen nft een van de oorlogvoerende landen Mkomstige gemobiliseerden, dus b.v. niet diegenen, ui België wonen. Met man en macht wordt gewerkt. Met alle madht wordt thans gewerkt om de spoorlijn HoornPurmerend voor het treinverkeer weer in orde te maken. Vanmorgen vroeg heeft men opnieuw 'n hulptrein met militairen uit Hoorn naar den ingesneeuwden trein gestuurd. Deze hulp- trein is evenwel ook ergens tusschen Oosthuizen en Middelie in de sneeuw blijven steken. Het reizigersverkeer naar Hoorn en Enkhuizen wordt derhalve nog over Alkmaar geleid. Meer dan honderd arbeiders zijn thans bezig de opgewaaide sneeuw, te verwijderen. Naar men ons hedenmorgen mededeelde hoopt men echter, dat het baanvak in den loop van den dag vrij zal ko men. Dan zal dus ook de normale treindienst kun nen worden hersteld. Het Huis AssumburgAssendelft DANSEN Zondag Nergens zoo fijn als in de dancing van Cor Kleyn 's Middags en 's 2 ORKESTEN avonds vrij dansen O^oofdataA „tska" toont an 9toe fijn een pijpje smaken kan-! N.V. v.h. P. Schuckink Kool, Beverwijk PROF. DR. A. SLIJPEN S. J. OVERLEDEN. Vrijdagmiddag is te Nijmegen overleden prof. dr. A. Slijpen S. J., hoogleeraar in de Latjjnsche letterkunde, staatkundige geschiedenis der Romei nen en Romeinsche instellingen aan de R.-K. uni versiteit Qaed aoaiêeeCd. Daartoe aangezocht door den burgemees ter, mr. J. Mi Ravesloot, hebben alle werk- loozender gemeente Avereest, ruim twee honderd in getal, zich bereid verklaard, be langeloos ten bate van het -plaatselijk en doorgaand verkeer, behulpzaam te zijn bij het sneeuwruimen. Dit geldt vooral voor het verkeer Zivolle-Koevorden, Balkbrug-Hooge- veen en Balkbrug-Meppel. Webb Miller, de correspondent van het Finsche leger op de Karelische landengte, meldt: De Russen hebben Vrijdag weer een aan val met een groote troepenmacht, gesteund door 'bommenwerpers en zware artillerie, op het midden van de Mannheimerlinie onder nomen, De gevechten begonnen reeds vroeg in den nacht. Opnieuw hebben de Russen gepoogd hun „Trojaansche paarden" pantsersleden te gebruiken. Zij werden weer door tanks voortgeduwd, doch door de Finnen aan een zelfde behandeling bloot gesteld als de tanks, zij werden namelijk met handgranaten „behandeld". Zoodra de tanks de pantsersleden tot de Finsche po sities hadden geduwd werden deze door de Russen, welke lichte machinegeweren bij zich hadden, verlaten, waarop zij zich snel in de bosschen verspreidden. Bij helder, zonnig weer en een tempera tuur van tien graden Fahrenheit onder nul, zwierven de Russische bombardementsvliegtui gen den geheelen dag boven de frontlinies en de onmiddellijk daarachter gelegen gebieden. De hemel leek wel op een voetbalveld: witte lijnen werden kriskras door de uitlaten van de Russische vliegtuigen aan den hemel geteekend welke lijnen voor langen tijd bleven hangen. Op de hoogte, waarop de vliegtuigen zich be vonden moet een temperatuur geheerscht heb ben van veertig a vijftig graden onder nul Fahrenheit. Achter de linies werd de bedrijvigheid ten-ge- volge van deze luchtactiviteit voor uren stopge- zet. Tijdens den autotocht van honderdvijftig mijl, welke ik maakte, moest ik vier maal ten gevolge van luchtalarm of luchtaanvallen stop pen en was dikwijls gedwongen meer dan een uur in het bosch in den wagen te zitten, waarin ae temperatuur beneden het vriespunt was. Hier en daar waren de resultaten van de Russische bombardementen te zien. In een klein stadje waren in het centrum drie huizen tot puin ge maakt, de stukken puin lagen ver in het rond verspreid terwijl in de witte parken tal van mens'chen er naar stonden te kijken. De wegen waren bedekt met versche modder welke door de bomexplosies was opgeworpen. In sommige gevallen waren bommen geworpen op de wegen op plaatsen ver van eenige bewoning verwijderd. Met welk doel kon ik niet ontdekken, vooral daar deze gaten hersteld konden worden, hetgeen ook prompt binnen een uur ge schiedde. (Adv. Ingez. Med.) (Volgens een statistiek van den Amerikaanschen Nationalen Raad voor de Veiligheid bedroeg in de Vereenigde Staten gedurende 1939 het aantal dooden door ver keersongelukken 32.600 en het aantal gewonden 1.150.000). De kranten geven dezer In wereldnieuws van dag tot dag, Niet veel waarvan men kan gewagen, Dat het opwekkend heeten mag. Ik vraag, u dus te excuseeren, Dat ik juist dit chapiter koos De tol van Amerikaansch verkeeren, 't Is wat je noemt wel baa* en boos. Tracht u dit even voor te stellen, Of neen, stel het u maar niet voor, Laat die verbeelding u niet kwellen, Je wordt er huiverachtig door. Maar onze tol aan het verkeeren, Ook als je 't üi verhouding ziet, Geeft, mag men dankbaar constateeren, Bij lange na zoo'n schrikbeeld niet. Of je nu kijkt naar verre streken, Of naar het eigen werelddeel. Of het figuurlijk wordt bekeken, Of naar de letter, 't baat niet veel. De slotsom waar je toe moet raken Komt in het eind toch hierop neer, Kan men nu heusch niets beters maken Van al ons menschelijk verkeer? P. GASUS. Pogingen om verbindingen te herstellen veelal mislukt Vrijdag heeft de directeur-generaal van de P. T. T., dr. ir. M. H. Damme, in gezelschap van den directeur van het postkantoor te Amsterdam en een inspecteur der P. T. T. te Haarlem, een bezoek aan Waterland gebracht, om de mogelijkheden van het postvervoer, dat hier ernstig gestagneerd is, te on derzoeken. Dr. Damme trachtte ook Marken te be reiken, doch op de Gouwzee bleven de twee wagens van het gezelschap in de hooge sneeuwmassa's steken. Beide auto's moesten uitgegraven worden, waarna veiligheidshalve de terugtocht werd aan vaard. Vrijdagmorgen heeft een inwoner van Holysloot getracht een einde te maken aan het isolement van het noordelijkste dorp in de gemeente Amsterdam, dat sedert Dinsdag voor auto's niet meer te berei ken was. De fouragehandelaar G. Schouten pro beerde met zijn auto over het ijs Holysloot te be reiken via het Holyslooter Die en een tochtsloot. Over het Die ging de réis zeer voorspoedig, doch in de tochtsloot op nog geen 500 M. van het doel van den tocht, zakte de zwaar met veevoeder beladen auto door het ijs. Chauffeur Schouten kroop hals over kop uit de auto. Het voertuig zonk weg en kwam op den bodem van de niet bijzonder diepe sloot te staan. Half bleef de wagen boven het ijs hangen. Men zal trachten het voertuig te bergen. Vrijdagavond is het een aantal menschen met veel moeite gelukt de zwaar beladen auto weer op den wal te brengen. Uitdam ingesneeuwd. Uitd'amij een klein dorpje met, ongeveer honderd inwoners, aan de kust van het IJselmeer, is op het oogenblik vrijwel onumbereikbaar. Alle verkeer is stilgelegd en slechts met de grootste moeite is het Vrijdag een tweetal winkeleir uit naburige gemeenten gelukt met een slee levensmid delen naar Uitdam over te brengen. Over dezen tocht, waarvan de afstand van den afgelegden weg zes kilometer bedroeg, deden zij ruim twee uur. Autobusdiensten in den Achterhoek. Nader vernemen wij over de onderlinge verbin dingen in den Geldersehen Achterhoek, dat welis waar det autobusdienst van de Geldersche Tramweg Maatschappij tusschen Doetinchem Hengelo stopgezet is, doch dat de diensten van de Havi-autobusonderneming van Hengelo naar Haaksbergen en van Hengelo naar Boekelo, welke op deze verbinding aansluiten, nog steeds onder houden worden, al doet zich op deze lijnen wel eenige vertraging voor. Isolement van Terschelling en Vlieland heden opgeheven? Hedenochtend om tien uur is de postboot van de reederij Doeksen, de „Noord-Nederland" van de haven van West-Terschelling uit vertrokken om een poging te doen Harlingen te bereiken. Ook de „Vlieland" welke thans in de haven van Nes ligt, poogt heden zich een weg door het ijs te banen naar Harlingen. De pogingen, welke daartoe Vrijdag ondernomen werden hebben geen succes opgeleverd. Op Ameland heerscht op het oogenblik een nij pend tekort aan brandstof. Men beschikt nog over een geringen voorraad fabriekssteenkolen, doch deze zal wel spoedig uitgeput zijn. Sedert Maandag is het ook niet meer mogelijk ge weest het eiland per vliegtuig te bereiken, daar de sterke ijsvorming op de vleugels het vliegen te ris kant maakte. Ook militaire hulp werd gerequireerd, om den trein Oosthuizen waren «gesneeuwd, „wt te graven Havas meldt uit Hapai'anda: Het gedeelte van de Landengte, waar de Rus sische aanvallen op gericht zijn is het kwets baarste punt van de Mannerheiimlmie. In het oostelijke deel zijn de versterkte stellingen der linie gedekt, zelfs nu de meren toegevroren zijn, door een lange gracht, gevormd door de meren Vuoski en Suvanto. Alle door de Russen over het ijs dezer meren ondernomen aanvallen zijn ge stuit op de Finsche automatische wapens, maar in den sector van Summa, waar de operaties van Donderdag zich afspeelden, strekt zich een vlakte zonder meren uit. Deze sector, waarvan het dorp Summa het middelpunt vormt, strekt zich uit tusschen het meer Muolajarvi en het meer Kuolamajarvi. Ten wensten van Kuola- majarvi strekt zich een zeer diep tusschen zijn oevers liggend meer uit tot aan de kust van de Finsche Golf in een beboscht gebied, waar de Russen niets kunnen ondernemen zonder on middellijk onder vuur te worden genomen door de zware Finsche kustbatterijen, die niet alleen opgesteld staan op de eilanden van de Archipel Koivisto, maar ook op het vasteland te Hunal- joki. Deze batterijen syelen in de verdediging der landengte een zelfde rol als die van het eiland Mantsi op de oevers van het Ladogameer. Door den sector van Summa loopt ongeveer door het midden een belangrijke weg van Wiborg naar Terijoki. Eenige kilometers verder naar het oosten loopt evenwijdig een spoorlijn. Tusschen het meer Kuolamijarvi en Gute strekt zich een moerasgebied uit, dat in het voorjaar en in den zomer moeilijk toegankelijk is, maar waar de vorst den grond verhard heeft. Een belangrijk moeras, dat op het oogenblik eveneens bevroren is, ligt in het midden der laagte. Dit diende voor den oorlog als schietbaan voor het garnizoen van Wiborg, d.w.z. dat de Finsche artilleristen en mitrailleurtroepen, die den toegang verdedigen, de minste terreinbochten kennen, en dat zij uiterst doeltreffend vuur kunnen plaatsen. Tus schen de spoorlijn en het meer Mualo liggen uitgestrekte pijnbosschen, in het zuiden gedekt door een groot moeras. Tegen dezen sector hebben de Sovjet troepen hun jongste aanvallen ondernomen, gesteund door talrijke tanks, waarbij ook de befaamde parachutisten optraden, die door Russische vliegtuigen midden in de Finsche linies werden neergelaten. Drie groepen van deze luchtinfanterie, elk 20 man omvattende, kwamen zoo uit den bewolkten hemel vallen. Zij werden onschadelijk gemaakt en ondanks den omvang van den Russischen aanval werden de roode troepen na zeer levendige gevechten tenslotte over de geheele linie door de Finsche troepen teruggeslagen. Jlex ~5Jtieatex? ZONDAG 11 UUR CULTUREELE FILM: (Adv. Ingez. Med.) UITGEEST Dansen- ZONDAG A.S. van 3—6 uur MUZIEK van „THE REVELLIS". ZONDAG 7 uur en DINSDAG (Vasten- avondbal) van 811.45 uur NICK WHITE'S Show-, Dans- en Stemmingsband. (Adv. Ingez. en de wagens der hulpploegen, De soldaten aan den arbeid P. Moltmaker treedt af als voorzitter der Ned. Ver. v. Spoor- en Tramwegpersoneel. Naar wij vernemen heeft de heer P. Moltmaker sedert jaren voorzitter van de Ned. Vereeniging voor spoor- en tramwegpersoneel om gezondheids redenen zijn ontslag genomen als zoodanig welk ontslag 15 Maart a.s. zou ingaan. Door dit ontslag komt tevens te vervallen 's hee- ren Moltmakers voorzitterschap van den Personeel- raad der N. S. en tal van andere bestuursfunctie» op sociaal gebied, die hij bekleedde.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1