IJmuider Courant JCoaiitg, liïutteK op dm aftocht^ Balkan wil buiten den oorlog blijven. D Kw«« -A,9em'Drukker,) N-v-G'- DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen jje Figuur Churchill. Conferentie der Balkan Entente geëindigd. Extra vleesch en groenten voor ondersteunden Orde en wanorde. Nieuwe aardbeving in Anatoliè. Hij laat ons spiegelgladde wegen na Vele dorpen geïsoleerd 25e JAARCANC NO. 81 Lourens Costei. Maalschappl] voo: courant'u Houtstraal 5 |3muldef 1 •Telefoon ,epgegeven 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos de Kennemer Courant. Directie: P. W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 5 FEBRUARI 1940 Abonnementen per week 0-1234, pet maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per pos* ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per e*, Advertentlën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel mee# ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting» Ingezonden mededeelingen dubbele prijs» Advertenties van. Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. patste weken is opnieuw aan den dag a de figuur Winston Churchill in de •'•Jfhe politiek een zeer belangrijke en daarbij liik-berekenbare factor blijft. Er is ook ge- - dat bij, de minister van Marine in het fit-Chamberlain, een oorlogsbeleid voor- i 7 dat niet geheel strookt met de inzichten ir\j premier en van zijn meeste collega's in kabinet Hoever dat verschil van inzicht gaat „iet nauwkeurig te zeggen, maar men moet flamlemen dat tegenover Chamberlain en C vrienden die door middel van den economi- oorlog, die thans gevoerd wordt, Duitsch- dop de knieën willen dwingen, Churchill een er militair optreden voorstaat. Vandaar ook aansporing aan de kleine neutrale landen zich nu maar allen bij Engeland en Frankrijk Duitschland aan te sluiten, iet algemeen is de toon in zijn redevoeringen reliever dan die van de beide andere, fei- voornaamste woordvoerders der regeering: amberlain en Halifax, die trouwens beider de 'enschappen van den volksredenaar missen. - die toch beiden beschouwd moeten worden eerende voorbeelden van den Engelschen Hun uitingen kenmerken den toon van de Jende opvattingen in Engeland zooals wij die jp vol.jge perioden gekend hebben. Churchill It daarbuiten, ofschoon hij uit diezelfde perio- stamt en zelfs een langduriger politieke loop- „n achter den rug heeft dan zijn beide ambt- Booten. Maar een veel stormachtiger loopbaan, larin hij telkens weer in verzet kwam, hetzij It zijn partij, hetzij met zijn mede-ministers. Een typische Engelschman is hij niet. En vooral én typisch voorbeeld van een Engelschen re- at ofschoon hij uit hun klasse gesproten is en 'vader, Lord Randolph Churchill, een jongere l van den zevenden hertog van Marlborough, je vorige eeuw ook een Engelsch staatsman K ij beteekenis was. Die vader stierf in 1895, pas aar oud, nadat hij voorzitter der Conserva- e Partij, minister voor Indië (gedurende zes nden) en Kanselier van de Schatkist (gedu lde vier maanden)'was geweest en zich tegelijk ïi Icaal en conservatief had getoond, telkens ér critiek uitoefenend naar twee zijden en islotte nog een prominente plaats innemend onafhankelijke figuur in het Lagerhuis. De loopbaan des vaders schijnt die van den het ware te hebben ingeleid. De zoon is in zijn talenten, Hij beschikt over een lengewoon goede pen, hij schildert merkwaar - erwijze ook (zeer verdienstelijke aquarellen), i|é i redenaarsgaven zijn bekend en worden niet dii fmenswaard benadeeld door een licht spraak- lK%ek, hij heeft een snel inzicht en is daarbij be- P met een groote werkkracht.Maar zijn lust verzet eri- agressief optreden hebben hem iermalen parten gespeeld en zijn fantaisie heeft gelsche leidende, kringen meermalen veront- %t, Meermalen is hij totaal eruit, geraakt ën zoo- dat heet „de politieke woestijn ingestuurd", gebeurde ook in den vorigen oorlog, dien hij, enals deze, als minister van Marine begon maar arin twee door hem ondernomen acties de ^jndir.g van de Royal Naval Reserve naar Ant- rpen en de expeditie naar de Dardanelles door iten in de uitvoering mislukten. In Mei 1915, na ?en maanden oorlog dus, werd hij al vervangen or Balfour. Daarna ging hij zelf vechten in jfenkrijk en werd pas twee jaar later weer mi- iter, eerst van Munitie, later van Luchtvaart. 5k in die jaren kwam hij weer in conflict met n premier: Lloyd George. In 1921 ging hij over eei> ar Koloniën, trok zich een jaar later terug, akte op den achtergrond, verloor in 1924 als (afhankelijk candidaat een verkiezingscam- igne, werd in hetzelfde jaar toch weer herko- in, was van 1924-1928 met groot succes Kanselier 'an de Schatkist en verdween daarna opnieuw t het bewind, ditmaal voor elf jaar. Pas het uit- eken van den oorlog in September 1939 zou er eer toe leiden dat men hem terugriep. •Hij is ongetwijfeld een man die in oorlogstijd jn arbeids- en organisatorische gaven het best antoonen. Maar hij -Is zeer moeilijk om mee nnen te werken, zooals bovenvermelde enkele to uit zijn politieke loopbaan bewijzen. Ge- eigenschappen niet alleen van zijn vader har ook ongetwijfeld van de zijde van zijn moe- ff, die een Amerikaansche was plaatsen deze pwaardige figuur buiten het bekende kader ffEngelsche staatslieden. Ook een Lloyd George, ia Welshman was en dus zeer on-Engelsch van Muur, viel daar evenwel buiten. En Churchill's fanning uit den ouden adel geeft hem een «ker aureool in de oogen van de kleine burge- I], die wel nergens zoo gevoelig voor adeltitels jWjnt als In Engeland. Maar de „upper middle ass" is nooit erg op hem gesteld geweest. Velen voelen zich niet veilig met dezen storm- fotigen en aanvallenden bewindsman en nemen ook zijn vele politieke kleur-veranderingen hij was achtereenvolgens conservatief, liberaal, afhankelijke, nu ultra-conservatief kwalijk, «en schrijft hem een zeer groote eerzucht toe en weinig twijfel aan te bestaan dat hij fel teeft naar het premierschap. hem dat nog eens ten deel zal vallen is de Üüf Iiet sclly'nt eigenlijk alleen denkbaar als d in een toestand van grooten nood en ing zou geraken. Gebeurt dat niet dan en steeds velen hem niet willen, in November 1939 is Winston Churchill 65 jaar :°f». Zijn hevigheid, zijn arbeidskracht en Vern? "bri°" schynen evenwel nog steeds on- 1 derd'ho°P overigens dat hij geen pre- ®er worden. R. P. DehPP P PERSONALIA. t« niSi A' Franssgn te Zandvoort slaagde wecht voor het e goederen. Uitbreiding van het handelsverkeer. Na afloop van de achtste zitting van den per- f nente vertegenwoordigers der bevriende landen manenten raad der Balkanentente heeft de Roe- meensche minister van Buitenlandsche Zaken Gafencoe in zijn hoedanigheid van voorzitter van den raad Zondag het volgende officieele commu niqué voorgelezen: De gedachtenwisselingen, welke de leden van den permanenten raad gevoerd hebben in een hartelijke en vertrouwelijke atmosfeer, hebben het mogelijk gemaakt, met eenstemmigheid te constateeren: 1. Het gemeenschappelijk belang der vier sta ten bij de handhaving van den vrede in orde en veiligheid in het Zuidoosten van Europa. 2. Hun vastbeslotenheid tot voortzetting van hun beslist vreedzame politiek onder respectieve lijke handhaving van hun standpunt ten aanzien van het tegenwoordige conflict, teneinde dit deel van Europa voor de beproevingen van den oorlog te bewaren. 3. Hun wil, 'aaneengesloten te blijven in den boezem der Entente, die slechts haar eigen doel einden nastreeft en die tegen niemand gericht is en gemeenschappelijk te waken voor de hand having der rechten van elk hunner en van de on afhankelijkheid en het nationale grondgebied. 4. De oprechte wensch, vriendschappelijke.be- trekkingen met de buurstaten te onderhouden en te ontwikkelen in een verzoeningsgezinden geest van wederzijdsch begrip en vreedzame samen werking, 5. De noodzakelijkheid de economische banden en de verbindingen tusschen de Balkanstaten nauwer aan te halen en te vervolmaken, door meer in het bijzonder het handelsverkeer binnen de Entente te vergrooten. 6. De verlenging van het Balkanpact voor. een nieuwe statutaire periode van zeven jaar, ingaan de 7 Februari 1940. 7. Het besluit der vier ministers van buiten landsche zaken, onderling een nauw contact te onderhouden tot de volgende zitting van den per manenten raad, die in de maand Februari 1941 te Athene zal worden gehouden. Reuter meldt dat de eerste stappen in de rich ting van een uitbreiding van den „regionalen Balkanhandel" reeds zijn genomen. Deze actie zal verder gevoerd worden op een bijeenkomst in midden Februari van het perma nente economische comité der Entente. Reuter verneemt dat Zondag a.s. een Bulgaarsche han delsdelegatie. onder leiding van den Bulgaarschen ministér van handel in Belgrado zal aankomen. Zes dagen later zal .een Joego-Slayische delegatie naar Sofia gaan. Gafencoe spreekt geruchten tegen. De viér ministers van buitenlandsche zaken hébben tegenover de vertegenwoordigers van: de pers elk nog verklaringen afgelegd. De Roemeensche minister, Gafencoe, zeide: Ik heb niets toe te' voegen aan het communiqué, dat ieder commentaar kan missen. Als oud-journalist en wanneer men journalist is geweest blijft men dat altijd eenigszïns heb ik den persoon lijken plicht en het genoegen alle sensationeele geruchten tegen te spreken, die, naar het schijnt, over onze conferentie zijn verspreid. Wij zijn ervan overtuigd dat onze Entente steeds meer een nuttig instrument wordt voor den vrede en de veiligheid van ons land, nuttig ook voor onze naburen en voor de in deze dagen zoo beproefde Europeesche gedachte, waaraan wij des te trouwer gehecht blijven. 1 De Turksche minister van buitenlandsche za ken, Saradjogloe, zeide o.a., De Balkan, vroeger een klassieke en onverbetelijke haard van onlus ten, geeft thans de wereld, die gekweld wordt door de onbekendheden en angsten van morgen, een voorbeeld van de deugden van wijsheid, wel- overwogenheid, solidariteit, eenheid en waak zaamheid, welke onze landen en onze volken verre en vrij zullen houden van de beproevingen van het huidige conflict. Dit resultaat is zeker voor een deel te danken aan de heilzame lessen, die onze volken hebben weten te trekken uit de smartelijke ervaring van het verleden. Ik herken er niet minder den bijzonderen en steeds voort- gaanden invloed in van den factor „Balkan- bond". De Grieksche minister, Metaxas, zeide: Ons communiqué en de redevoeringen lichten u ruim schoots in over de vruchtbare resultaten van onze werkzaamheden. Wij hebben de vaste over tuiging dat dank zij onze geest van volstrekte solidariteit en onze nauwe samenwerking de vrede in dezen hoek van Europa volledig gehand haafd zal worden. De Joego-Slavische minister Markovitsj, zeide: Ik geloof niet dat het noodig is er op te wijzen hoe verheugd de Joego-Slavische hoofdstad is geweest de gelegenheid te hebben gehad de emi- te mogen ontvangen, evenals de vertegenwoordi gers van de openbare meening in het buitenland en te hebben kunnen dienen als plaats van bij eenkomst voor de huidige zitting der Balkan- Entente, welker resultaten daarvan ben ik over tuigd, weldadige gevolgen zullen hebben voor de toekomstige ontwikkeling der gebeurtenissen in den Balkan en het Donaubekken. Op het oogen- blik, waarop de huidige zitting eindigt, wil ik zeer in het bijzonder wijzen op den geest van be reidvaardigheid en harmonieuze samenwerking, die heeft voorgezeten bij haar werkzaamheden. Ieder zal in staat zijn te constateeren, hoe be langrijk dit werk is geweest voor de handhaving van den vrede in onzen sector, evenals voor de samenwerking tusschen alle Balkan-staten. Vérgaande solidariteit. LONDEN, 5 Februari. Reuter. Onder het opschrift .Balkan Staten sluiten zich nauwer aaneen" publiceert de Times een ar tikel van haar correspondent te Belgrado, waarin gezegd wordt, dat de Balkan- conferentie heeft geleid tot de voltooiing van een solidariteit, die het kader van de gebruikelijke frazen over neutraliteitspoli tiek ver te buiten gaat. Het woord neutraliteit, dat tot dusverre aldus deze correspondent op zooveel verschil lende manieren is uitgelegd, is thans duidelijker bepaald door de toevoeging „regionale". Het is bovendien aangevuld door de overtuiging dat een bedreiging jegens één der Balkanstaten dooi de andere wordt beschouwd als een bedreiging ook voor die andere. Volgens de „Daily Telegraph" zou men tus schen de regels van het communiqué kunnen le zen, dat naar de meening der Balkanstaten hun veiligste kansen liggen in het gemeenschappe lijk streven, een buitenlandsche mogendheid geen voorwendsel voor interventie te geven. Een dergelijk voorwendsel zou gemakkelijk gevon den kunnen worden bij een conflict tusschen de Balkanstaten. Voldoening te Parijs. De resultaten der conferentie te Belgrado zijn volgens Havas te Parijs met voldoening verno men. De solidariteit der Balkanlanden is be vestigt in nauwkeuriger bewoordingen dan de grootste optimisten hadden verwacht. De vier staten, hebben verklaard eensgezind te zijn om te waken voor het behoud niet alleen van de rechten van een ieder hunner, maar „voor zijn onafhankelijkheid en zijn nationale gebied". Men wijst ook op de wijze, waarop het slot communiqué de gemeenschappelijke positie der vier mogendheden als leden van den Balkanbond in overeenstemming brengt met de onderschei denlijke omstandigheden van elk afzonderlijk. Zoo zijn de door Turkije als onderteekenaar van het accoord van Ankara met Frankrijk en En geland aanvaarde verplichtingen geheel ir overeenstemming met zijn plichten jegens de drie andere staten der Entente. Ook de econo mische resultaten acht men uiterst bevredi gend. Fransche ambassadeur verlaat Moskou. - Naggiar, de Fransche ambassadeur bij de Sovjet Unie, is Zaterdag met ziekteverlof uit Moskou naar Frankrijk vertrokken. Hij reist via Odessa en Istamboel. Op het station werd hij uitgeleide gedaan dooi de ambassadeurs van Turkije en Iran, den Brit sehen zaakgelastigde en bijna het geheele per soneel van de ambassades van Frankrijk Engeland. Tijdens zijn afwezigheid zullen de zaken van de ambassade behartigd worden door den ge volmachtigd minister Paypart, als zaakgelas tigde. De Fransche legerberichten. Zaterdagavond: „Een kalme dag. Vuur van de infanterie langs den Rijn in den Boven-Elzas". Zondagochtend „Activiteit van patrouilles op de helling ten westen van de Vogezen." Zondagavond: „In den aanvang van den ochtend keerde zich een levendig gevecht met verkenning envan den vijand tot ons voordeel.' Maandagmorgen „Niets te melden". 's-GRAVENHAGE, 3 Februari. De ministers van Sociale en Economische Zaken hebben in ver band met de nog steeds aanhoudende koude be sloten goed te keuren, dat aan alle ondersteunde gezinnen gedurende drie achtereenvolgende we ken boven de vastgestelde quanta tegen den gel denden prijs één blik vleesch per week extra mag worden verstrekt. Voorts zullen die gemeenten, welke deelnemen aan de distributie van blikgroenten, tevens des- gewenscht in de gelegenheid worden gesteld reeds thans vatgroenten voor de ondersteunden be schikbaar te stellen. De gemeentebesturen zullen omtrent een en ander zoo spoedig mogelijk nader worden inge licht. Het kan me zoo weieens gebeuren, Dat 'k aan den huiselijken haard, In stil gepeins zit te betreuren, Wat er al woelt op onze aard. Dan kan ik me zoo dankbaar voelen, Dat op den Nederlandschen grond, Nog rustig plekje in diat woelen, Mijn lang verdwenen wiegje stond. Maar zal de onrust, nu gevaren In oud Europa, altijd maar Mijn dierbaar kleine landje sparen, Of komt het ook nog tn gevaar? Dat is, vermoed ik, een gedachte, Die ieder onzer telkens kwelt, En waardoor ieders zenuwkrachten Zwaar op de proef worden gesteld. Zal spoedig orde weer regeeren, Waardoor de mensch zijn rust herkrijgt, In 't internationaal verkeeren, Nu slechts door wanorde bedreigd? Anders gezegd: mag het weer worden, Dat men er weer gevoel voor heeft, Dat orde is ook in wan-orde. Als deel waar iedereen naar streeft? Daartoe moet men 't besef bereiken, Hoe groot de nood geworden is, Nu 't omgekeerd erop gaat lijken Of wanorde.... in orde is. P. GASUS. Een hevige aardbeving heeft Zaterdag avond twee dorpen in het gebied van Er- ziudjan in Anatolië volledig verwoest. Als gevolg hiervan zijn 45 personen om het leven gekomen en tientallen ernstig gewond. DR. WINCKEL IN STOCKHOLM. Dr. Ch. W. F. Winckel, die Vrijdag per vlieg tuig van Amsterdam naar Stockholm is vertrok ken, verklaarde bij aankomst- daar, dat hij eenige dagen in de Zweedsche hoofdstad zal blijven om in contact te treden met de ver tegenwoordigers van het Zweedsche Roode Kruis. In de eerste dagen van de komende week zal hij 'in Finland arriveeren. Hij zeide nog niet te weten, wanneer de Nederlandsche Ambulance naar Finland vertrekt. Ameland krijgt gebrek aan brandstof en veevoeder E dooigrens, welke reeds eenige dagen in het Zuiden van ons land lag is de ruiten, opende het vooruitzicht, dat aan den langen winter eindelijk een einde was gekomen. Vermoedelijk mogen we inderdaad eenige hoop koeste ren, dat de heerschappij van Koning Vorst voorloopig voorbij is, maar hij laat ons niet zoo maar los. Hij verrast ons met spiegelgladde wegen, die de moeilijk heden voor het verkeer, dat het vorige week toch reeds zoo zwaar te ver duren heeft gehad, nog hebben vermeerderd. Desniettemin, er wordt terrein gewonnen verschillende wegén, die onberijdbaar waren, zijn weer berijd baar geworden, en als de dooi blijft voortduren al6 hij is begonnen, zal deze winter-verkeersellende ook gauw zijn geleden. Zondagmorgen heeft nog een kleine expeditie, bestaande uit drie personen' van Durgerdam uit over den Waterlandschen zeedijk een tocht naar Uitdam gemaakt, teneinde de bewoners van dit dorp van vleesch en vet te voorzien. Om zes uur uit Durgerdam vertrokken, arriveerden de man nen om half elf in het dorp aan het IJselmeer, waar zij door de bewoners met open armen wer den ontvangen. Het drietal, de slager P. Wirsing, zijn broer F. Wirsing en de heer Trompetter, een inwoner van Durgerdam, heeft een zeer moeilijken tocht gehad. Tegen wind in moesten zij de kleine slede, waarop een mand met vijftig K.G. vleesch en vet was geladen, over groote sneeuwheuvels trekken. Oorspronkelijk kon men op den kruin van den zeedijk blijven loopen, doch later kwam het trio ook hier voor groote moeilijkheden te staan. Herhaaldelijk moest het den dijk verlaten om zich even verder weer om hoog te hijschen. Liggende, kropen de mannen, elkander helpend, den dijk op. Vele malen viel de slede om en moest men deze weer in het rechte spoor brengen. Dit alles matte de menschen zeer af. Op één K.M. afstand van Uitdam wachtten de expeditie de grooste moeilijkheden. De sneeuw lag daar wel zeer hoog. De kruin van den dijk was niet meer te zien. Men kan zich nauwelijks een voorstelling maken van de groote sneeuw massa's, die daar liggen. Uitdam was via den dijk niet te bereiken ,en de mannen daalden daarom af naar het diepe om over het ijs het laatste deel van den tocht af te leggen. De drie Durgerdammers kwamen geheel verkleumd in het dorp aan. Een been van den jongsten deel nemer, F, Wirsing, was geheel gevoelloos. De 20-jarige jongeman moest van het ijs ge dragen worden, waarna ingezetenen van Uitdam de eerste hulp verleenden. Rijkelijk onthaalde de bevolking het drietal op warme spijzen en dranken. Zoo spoedig mogelijk aanvaardden de mannen den terugtocht, die gedeeltelijk over het ijs van het IJselmeer werd afgelegd. Men had den wind thans in den rug, zoodat men weinig last van de koude had en zich veel sneller kon verplaatsen, mede, omdat de slede achtergelaten was. Na eenigen tijd kreeg F. Wirsing echter weer last van zijn been. Hij kon niet meer mee komen en de anderen moeste hem dragen. Het was reeds half twee toen de drie mannen, uit geput en verkleumd in Durgerdam terugkeerden. Dorpen onbereikbaar. Uitdam is chter niet het eenige dorp, dat voor wegverkeer onbereikbaar is. In Midden- Drente is ook vrijwel elk verkeer onmogelijk ge worden. Het kleine Friesche plaatsje Langweer is zelfs reeds zes dagen lang onbereikbaar. De' eenige toegangsweg tot het dorp is over een lengte van lVz a 2 KM. geheel bedekt met sneeuwduinen. ter hoogte van 1 a 2 meter. Daar opruiming met handkracht niet doen lijk is, heeft men thans een zandschuifmachine gerequireerd, die Zondag met haar werk is begonnen. Men hoopt in 2 a 3 dagen den weg weer berijdbaar te maken. In de omgeving van Beilen. welk dorp. Zondag geheel geïsoleerd was, zijn vanochtend overal ploegen vrijwilligers begonnen de wegen sneeuwvrij te maken. Er zijn honderden men schen aan het werk. Tegen den middag hoopte men de sneeuwbarrières op den hoofdweg Bellen—-Assen te hebben opgeruimd. Zoolang de zandstrooier niet is rond geweest, blijft deze weg echter nog zeer gevaarlijk, omdat de sneeuw vrije gedeelten in den afgeloopen nacht met een dikke ijskorst rijn bedekt» De busdiensten lagen vanochtend nog stil, doch zouden in den loop van den dag in Noor delijke richting waarschijnlijk hervat kunnen worden. Het verkeer BeilenHoogeveen kan vermoe delijk vandaag nog niet worden hersteld. De post van Zaterdagavond lag Maandagochtend nog in Beilen. Het gehucht Schardam, gemeente Oost huizen, heeft het ook zwaar te verduren. Ver scheidene schuren en huizen zijn totaal inge sneeuwd. Het gehucht, dat langs den IJselmeer dijk ligt, is van beide kanten niet te bereiken. De sneeuw heeft zich tot vijf meter over den weg opgehoopt. Om toch in het gehucht te komeil moet men een lastigen tocht door de lan derijen maken. Veehouders moeten de melk over de landerijen naar den verkeersweg Hoorn- Amsterdam brengen en in vele gevallen zijn zij onderweg blijven steken. Te Warder, dat eveneens aan den IJselmeer- dijk is gelegen, waren Zondagmorgen in korten tijd nog zeven' auto's ingesneeuwd. Weer berijdbaar. Hiertegenover staat echter, dat op andere wegen het verkeer kan worden hervat. In den loop van den middag is men er giste ren er ingeslaagd de trambaan Amsterdam Monnikendam geheel sneeuwvrij te maken. Het verkeer is terstond hervat. In Waterland staat men echter nog voor tal van problemen. Het busverkeer van de N.Z.H.T.M. is geheel gestremd. Tusschen Edam en Monnikendam zijn twee bussen ingesneeuwd, welke men heden uit te Graven. Veevoer op raakt op. Ameland Een K.L.M.-vliegtuig bestuurd door den vlie ger Parmentier bracht Zaterdagmiddag 300 K.G. post en acht passagiers uit Eelde op Ameland. De groote hoeveelheid post was oorzaak, dat eenige personen de vlucht niet konden meema ken. Zij moesten de volgende gelegenheid s.,af wachten. Om dezelfde reden kon de verbinding met Ame land en Schiermonnikoog niet met één vlucht worden afgedaan. Voor elk der eilanden werd een afzonderlijke vlucht van Eelde uit gemaakt. Behalve brandstoffenschaarschte dreigt een tekort aan veevoer op Ameland. Het is bij iederen handelaar uitverkocht. Gezien den kleinen voorraad hooi en de onmogelijkheid om voorshands de scheepvaart te hervatten, ziet de toestand er ten deze verre van rooskleurig uit. Men hoopt, dat de autoriteiten deze moeilijk heden het hoofd zullen weten te bieden. Trein nog ingesneeuwd. Vanmorgen was het baanvak HoornPurme rend nog steeds voor het treinverkeer afgesloten. Er is weer opnieuw een trein met militairen heen gegaan om te trachten de sneeuw op te ruimen. Nu de dooi is ingetreden is het gevaar dat de baan weer zal onderstuiven uitgesloten, zoodat het opruimingswerk thans eindelijk waarschijn lijk een gunstig resultaat zal hebben. De moge lijk is evenwel niet uitgesloten, dat het tot mor gen zal duren, voordat het treinverkeer doorgang kan vinden, want gistermiddag lag de sneeuw op enkele gedeelten van de baan meer dan een meter hoog-.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1